A jövedéki ügyintéző OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

pontos és precíz vagy, szívesen látsz el adminisztrációs feladatokat

Milyen ez a munka?

Rendezett munkakörülmények várnak jövedéki ügyintézőként

A törvényi előírások szerint a jövedéki terméket előállító, raktározó, forgalmazó vállalkozás nevében csak megfelelő végzettséggel rendelkező munkatárs járhat el. Ezzel a végzettséggel képes leszel a kereskedés folyamán felmerülő jövedéki feladatokat ellátni.

Ismered a jövedéki törvényt, tudod, milyen esetekben kell jövedéket fizetni, milyen engedélyeket kell beszerezni. Kitöltöd és továbbítod a szükséges nyomtatványokat, okmányokat. Gondoskodsz arról, hogy céged befizesse a szükséges jövedéki terheket. Tartod a kapcsolatot a különböző hatóságokkal.

Ezen a területen hasznos, ha szereted magad körül a rendet, szívesen vezetsz kimutatásokat, kiismered magad a táblázatokban. Ügyintézőként rendezett munkakörülmények, kiszámítható feltételek várnak rád.

Hogyan tanulhatod?

Érettségi után tanulhatod iskolarendszerű képzésben, vagy felnőttképző tanfolyamon. Mivel ez a vám-, jövedéki és termékdíj ügyintéző szakma leágazása, ezért több iskolában is lehetőség van arra, hogy a három végzettséget egyszerre szerezd meg, vagy ha az egyiket már tanultad, akkor a másik kettőt rövidebb idő alatt és olcsóbban szerezhesd meg.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

- jogi ismeretek

- vám- és jövedéki ismeretek

- áruosztályozás, áruismeret

- ügyviteli feladatok

- adózási ismeretek

- gazdasági feladatok

- jövedéki ismeretek

Álláslehetőségek

Köztisztviselőként elhelyezkedhetsz a vám- és pénzügyőrségnél vagy termelő, kereskedő vállalkozásoknál ügyintézőként.

A termékdíj ügyintéző OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

precíz vagy, pontos, kiismered magad a különböző táblázatokban, nyilvántartásokban, és szívesen készítesz ilyeneket

Milyen ez a munka?

Termékdíj ügyintézőként biztos munkahelyed lehet

A törvényi előírások szerint csak azok foglalkozhatnak a környezetvédelmi termékdíj fizetési

kötelezettségek bevallásával, nyilvántartásával és ügyintézésével, akik megfelelő képesítéssel rendelkeznek, ezért sokan már munka mellett szereznek ilyen végzettséget.

Meg kell ismerned a hazai és Európai Uniós rendelkezéseket, amelyek a környezetvédelmi termékdíjra vonatkoznak.

Megismered, hogy melyik termékek termékdíj kötelesek, ezeket milyen adózási kötelezettségek, díjak terhelik. A te feladatod lesz tartani a kapcsolatot a hatóságokkal, hivatalokkal.

Ebben a szakmában folyamatosan követned kell a szabályok változását, ezért hasznos, ha szeretsz mindig új ismeretekre szert tenni.

Sok adminisztrációval jár ez a munkakör, ezért  ha jó viseled, ha ugyanúgy telnek a napok, nem igényled a szabadságot. Akkor való neked ez a munka, ha nem zavar, ha előírások alapján kell dolgoznod, és szereted rendszerezni az információkat.

Hogyan tanulhatod?

Az érettségi megszerzése után tanulhatod iskolarendszerű képzésben vagy felnőttképző tanfolyamon. Mivel ez a szakma a vám-, jövedéki és termékdíj ügyintéző képzés leágazása, ezért több iskolában is lehetőség van arra, hogy a három végzettséget egyszerre szerezd meg, vagy ha már valamelyikkel rendelkezel, akkor a másik kettőt rövidebb ideig és olcsóbban tanuld.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-         jogi ismeretek

-         adózási ismeretek

-         gazdasági ismeretek

-         ügyviteli feladatok

-         vám- és jövedéki feladatok

-         áruosztályozás

-         áruismeret

-         környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos ismeretek

Álláslehetőségek

Köztisztviselőként dolgozhatsz a vám- és pénzügyőrség alkalmazásában, de gyártással vagy kereskedelemmel foglalkozó vállalatoknál, vállalkozásoknál is dolgozhatsz. Kiszámítható munkaidő, biztos jövedelem és jó munkakörülmények várnak ezen a területen.

A vámügyintéző OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

precíz és pontos vagy, szereted magad körül a rendet, jól viseled, ha szabályok alapján kell dolgoznod.

Milyen ez a munka?

Vámügyintézőként jó körülmények között dolgozhatsz

A külföldről származó, vagy a céged által oda kiszállított árukkal kapcsolatos vámügyeket intézed. Utána kell nézned, hogy melyik árura milyen vámszabályok vonatkoznak, és azokat be kell tartanod.

Ki kell állítanod az eljárásokhoz szükséges nyilatkozatokat, okmányokat, azokat el kell küldened a megfelelő hivatalokhoz.

Gondoskodsz arról, hogy céged befizesse a szükséges vámdíjakat vagy megkapja a mentességről szóló igazolást, esetleg a visszatérítést.

Ezen a területen folyamatosan változnak a szabályok, ezért jó, ha szívesen tanulsz, és érdeklődő vagy. Sok adminisztrációval jár ez a feladat, nyilvántartásokat, kimutatásokat kell készítened. Előnye viszont, hogy nyugodt körülmények között dolgozhatsz, kiszámítható feladatok várnak rád ezen a területen.

Hogyan tanulhatod?

Az érettségi megszerzése után szerezheted meg ezt a végzettséget iskolarendszerű képzés keretében vagy felnőttképző tanfolyamon. Mivel ez a szakma a vám-, jövedéki-, és termékdíj ügyintéző végzettség egyik leágazása több képző központ ad lehetőséget arra, hogy a három végzettséget egyszerre szerezd meg, vagy ha az egyiket elvégezted, akkor a másik kettőt rövidebb idő alatt és olcsóbban tanulhatod.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-         vám- és jövedéki ismeretek

-         áruosztályozás, áruismeret

-         ügyviteli feladatok

-         jogi ismeretek

-         adózási feladatok

-         gazdasági feladatok

-         vámjogi ismeretek

Álláslehetőségek

Elhelyezkedhetsz köztisztviselőként a Vám- és pénzügyőrségnél, de alkalmazott lehetsz olyan vállalatoknál, amelyeknek külföldi partnerei vannak. Állami alkalmazottként a szolgálati időtől és a végzettségtől függően állapítják meg a béredet, ez nem túl magas. Magán cégeknél jobb fizetésre számíthatsz ezen a területen.

A gépíró, szövegszerkesztő OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

pontos és precíz vagy, jó a helyesírásod, jól tudsz összpontosítani.

Milyen ez a munka?

Gépíróként pontos munkát várnak tőled

Leveleket, iratokat, dokumentumokat, jegyzőkönyveket kell gépelned, táblázatokba kell adatokat beírnod gépíróként. Jól érezheted magad ezen a területen, ha szereted rendet tartani magad körül, és jól kommunikálsz az emberekkel.

Ügyelned kell arra, hogy az általad írt levél áttekinthető legyen. Megtanulod a dokumentumok iktatásának, tárolásának szabályait is.

Ma már a számítógépek billentyűin sokkal könnyebb gépelni, mint a régi írógépeken, de még így is igénybe veszi a kezeket, ezzel érdemes számolnod.

A munka sokféle lehet, egyszer diktálás után kell gépelned, másszor kész dokumentum alapján kell gépelned. Ezen a területen meg kell szoknod, hogy utasításokat kell végrehajtanod, a kreativitásodra kevésbé lesz szükség.

Bár általános iskolai végzettség elegendő ahhoz, hogy megszerezd ezt a képesítést, de a kitűnő helyesírás elengedhetetlen ezen a területen, hiszen ha diktálják neked a szöveget, akkor is tudnod kell, melyik szót hogyan írják.

Ha érdekel, hogyan dolgozik egy gépíró, szövegszerkesztő, olvasd el interjúnkat.

Hogyan tanulhatod?

Az általános iskola elvégzése után felnőttképző tanfolyamon szerezhetsz ilyen végzettséget

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-    gépírás

- szövegszerkesztés
-    iratkészítés
-    dokumentumkészítés és –kezelés
-    elektronikus szövegfeldolgozás
-    elektronikus információkezelés
-    kommunikáció

Álláslehetőségek

Alkalmazottként helyezkedhetsz el ezzel a végzettséggel irodákban. De arra is van lehetőség, hogy vállalkozóként több cég számára vállalj gépelési feladatokat. Ebben az esetben kötetlenebb a munkád, de kevésbé biztos a jövedelmed is.

Az általános ápolási és egészségügyi asszisztens OKJ képzésekről minden, ami fontos

Az általános egészségügyi és ápolási asszisztens OKJ szakma Neked való, ha

szívesen dolgoznál az egészségügyben, szeretsz gondoskodni másokról, könnyen szót értesz az emberekkel

Milyen ez a munka?

Általános asszisztensként orvosi rendelőben dolgozhatsz

Ezzel a végzettséggel egészségügyi intézményekben dolgozhatsz, főként orvosok mellett rendelőintézetekben.

Te fogadod a betegeket, felveszed vagy megkeresed az adataikat az adatbázisban, kiállítod az orvos utasításai alapján a recepteket. Időpontot egyeztetsz velük vizsgálatokra.

Gondoskodsz arról, hogy tiszta legyen a rendelő és sterilen tartod az eszközöket, műszereket. A körülményektől függ, hogy ez mit takar, előfordul, hogy csak a takarítóknak kell szólnod, de lehet, hogy neked kell takarítanod is.

Vizsgálatoknál asszisztálsz az orvosnak, odaadod a szükséges eszközt, felszívod a fecskendőbe a gyógyszert vagy segítesz a betegnek felülni a vizsgálóasztalra.

Az egészségügyi foglalkozások között ez az egyik legkényelmesebb, hiszen a rendelési idő mindig állandó időpontban van, ritkán kell hétvégén dolgoznod.

Ha szereted az embereket és szívesen segítesz másoknak, és az adminisztráció sem nyűg számodra, akkor jól fogod érezni magad ebben a szakmában.

Hogyan tanulhatod?

Érettségi megszerzése után felnőttképző tanfolyamon tanulhatod ezt a szakmát

Miről tanulsz majd?

-    kommunikáció

-    elsősegélynyújtás

-    egészségmegőrzés – betegségmegelőzés

-    betegmegfigyelés – tünetfelismerés

-    egészségügyi dokumentáció

-    munkavédelem

-    környezetvédelem

Álláslehetőségek

Alkalmazottként tudsz elhelyezkedni orvosok mellett. Ha közalkalmazottként dolgozol, akkor minimálbér körüli fizetésre számíthatsz. Ha magánrendelőben vagy magánklinikán találsz helyet, akkor magasabb béred lehet. Külföldön is el tudsz helyezkedni ezzel a végzettséggel, de csak akkor, ha jól beszéled a nyelvet, mert asszisztensként kommunikálnod kell az emberekkel.

2017-ben ez a képzés 1800-2000 órás tanfolyamon tanulható

A webprogramozó OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

érdekel az internet világa és az informatika, színes a fantáziád

Milyen ez a munka?

Webprogramozóként szárnyalhat a fantáziád és szabadon dolgozhatsz

Különböző weboldalakat, honlapokat, portálokat tervezel, készítesz, üzemeltetsz. Az informatikának ez az egyik legnépszerűbb ága, hiszen itt azonnal látják az emberek a munkád eredményét. Az internet világa nagyon gyorsan fejlődik, ezért neked is folyamatosan újabb és újabb dolgokat kell megtanulnod.

Hasznos ezen a területen, ha szívesen vagy emberek között, mert hiába vagy zseniális programozó, ennél a munkánál meg kell értetned magad a megrendelővel, szót kell értened a grafikussal.

Nagy előnye ennek a munkának, hogy kötetlen és nagyon változatos. Akár otthonról is dolgozhatsz, és egy-egy honlap megtervezésekor szabadon szárnyalhat a fantáziád.

Jó, ha beszélsz angolul, mert a friss tudást biztosító szakmai cikkek nagy része ezen a nyelven érhető el.

Mivel viszonylag új szakmáról és gyorsan változó területről van szó, gyakran még a képző helyek is lazán kezelik a webprogramozó és a webmester munkája közötti különbségeket. Jó ha tudod, hogy a webmester főként a háttérfeladatokat látja el, a honlap készítése a webprogramozó feladata.

Amikor tanfolyamot választasz, tájékozódj arról, hogy mire helyezik a hangsúlyt a képzésben, hogy valóban azt tanuld, ami érdekel téged.

Ha érdekel, mivel foglalkozik egy webprogramozó, olvasd el interjúnkat.

Hogyan tanulhatod?

Érettségi után tanulhatod iskolarendszerű képzés keretében, vagy felnőttképző tanfolyamon tanulhatod.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-        programozási alapismeretek

-        web-alkalmazások fajtái

-        web-alkalmazások tervezése, készítése

-        képszerkesztés

-        internetes etikai és jogi ismeretek

Álláslehetőségek

Alkalmazottként elhelyezkedhetsz informatikai cégeknél de vállalkozóként is dolgozhatsz, akkor több cégnek készítesz weboldalt.

Felsőoktatási felvételi 2013 – határidő, pontszámítás, felsőoktatási szakképzés

Még egy hónapig lehet gondolkodni a felsőoktatási felvételivel kapcsolatban. A hozzánk érkező kérdések szerint sokakban nagy a bizonytalanság, ezért összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a felvételivel kapcsolatban. Meddig kell jelentkezni? Hogyan számolják a pontokat? Miért jár plusz pont? Mennyiben különbözik a pontszámítás, ha felsőoktatási szakképzésre jelentkezel? Megtudhatod:

Meddig lehet jelentkezni?

A jelentkezési lapokat idén március 1-jéig kell postára adni vagy elektronikus úton feltölteni a felvi.hu rendszerébe.

Hogyan kell számolni a pontokat?

A felvételin maximum 500 pontot lehet gyűjteni. 400 pontot a tanulmányi és érettségi eredményekkel, 100 többletpontot pedig nyelvvizsgával, emelt szintű érettségivel, szakirányú végzettséggel vagy sporteredménnyel.

Legalább 240 pontot el kell érned, ez alatt nem juthatsz be a felsőoktatásba sem államilag finanszírozott, sem költségtérítéses helyre. Ebbe plusz pontként csak az emelt szintű érettségiért kapható többletpont számít bele, más nem.

A 400 pontot kétféle módszerrel lehet kiszámolni: vagy a tanulmányi és az érettségi pontok összeadásával, vagy az érettségi pontok duplázásával – kérés nélkül azt a megoldást választják, amely számodra előnyösebb.

A tanulmányi eredményekkel 200 pont szerezhető. Ennek egyik felét a középiskolai osztályzatokból kell számolni.  A magyar nyelv és irodalom, a történelem, a matematika, egy idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom) és egy természettudományi tantárgy utolsó két év végi jegyeit kell összeadni, majd megszorozni kettővel.

A tanulmányi pontok másik fele az érettségin szerzett jegyekből jön össze. A négy kötelező (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv) tantárgy és egy szabadon választott érettségi vizsgatárgy százalékos eredményeinek átlagát kerekítik egész számra.

A másik lehetőségnél, az érettségi pontszámnál is maximum 200 pontot lehet szerezni, és azt duplázzák. Ilyenkor a képzési területen kötelező érettségi tárgyak százalékos eredményeiből számolnak. Ha az általad választott szakon több olyan tárgyat is megjelöl az egyetem vagy főiskola, amelyből érettségiztek, automatikusan a legjobb eredményt veszik.

Miért jár többletpont?

Maximum100 többletpontot kaphatsz emelt szintű érettségiért, tantárgyanként 50 pont jár. legalább 45 százalékos eredményt kell elérni ahhoz, hogy megkapd az 50 pontot. Csak azokat a tárgyakat lehet beszámítani, amelyek a választott képzési területen kötelezőek vagy kötelezően választhatóak.

Többletpont jár az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV) vagy a Szakmacsoportos Szakmai Előkészítő Érettségi Tárgyak Versenyén (SZÉTV) elért eredményért is. Az 1-10. helyezett 100, a 11-20. helyezett 50, a 21-30. helyezett pedig 25 többletpontot kap.

A Középiskolai Tudományos Diákkörök  Országos Konferenciája (TUDOK) versenyein elért nagydíjas helyezésért 30, első díjas helyezésért 20 többletpont jár. Ezeken a versenyeken (OKTV, SZÉTV és TUDOK) tárgyanként egy helyezésért adható többletpont, de csak akkor, ha az kötelező vagy választható a képzési területen.

Az Országos Művészeti Tanulmányi Versenyeken elért 1-3. helyezésért 20 többletpont jár, az Ifjúsági Tudományos Innovációs Tehetségkutató Versenyen elért 1-3. helyezésért pedig 30.

Nyelvvizsgáért továbbra is maximum 40 pont jár. Egy középfokú (B2), komplex nyelvvizsgáért 28, egy felsőfokú (C1), komplex nyelvvizsgáért pedig 40 többletpont. Ugyanabból a nyelvből csak egy nyelvvizsgáért adnak pontot. És azt is jó tudni, hogy két középfokú nyelvvizsgáért is csak 40 pontot kaphatsz, nem 2×28-at.

Ha sajátos nevelési igényű vagy, és igazolod, hogy ezért nem tudsz komplex nyelvvizsgát szerezni,  akkor a szóbeliért vagy írásbeliért is megkapod a 28, illetve a 40 pontot.

Hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetért, fogyatékosságért és gyermekgondozásért összesen maximum 40 többletpontot lehet kapni. Ugyanennyi többletpont jár a fogyatékossággal élő és a gyermeket gondozó jelentkezőknek is.

Szakirányú szakképesítésért 24 többletpontot kaphatsz, ha a képzési terület intézményei erről közösen megállapodtak, ezt ellenőrizd a felvételi tájékoztatóban.

Ha világ- vagy Európa-bajnokságon legalább dobogós helyezést szereztél, 30 többletpont jár, az országos bajnokságon elért 1-3. helyért pedig 15 pluszpont. Az olimpiai játékokon, siketlimpián, paralimpián, sakkolimpián szerzett arany-, ezüst- vagy bronzérem 500 pontot ér.

 Mennyiben más a felsőoktatási szakképzés pontszáma?

A felsőoktatási szakképzéseken nemcsak az érettségi pontokat, hanem a tanulmányi pontokat is meg lehet duplázni. A háromféle lehetőség – az érettségi pontok, a tanulmányi pontok megduplázása, illetve a kettő összeadása – közül mindig a legmagasabbal számolnak.

Ha a felsőoktatási intézmények megadtak kötelező érettségi tárgyakat, az érettségi pontokat azokból kell számolni – ha nem, akkor a két legjobb eredményből számolják a pontszámot.

Az így összesített pontokhoz hozzá kell adni a többletpontokat, de itt nem számítanak az OKJ szakképesítésért, az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyen elért helyezésért és Országos Művészeti Tanulmányi versenyen elért helyezésért járó pontok.

Gyulai középiskolásé a legjobb magyar fordítás

Magyarországról Tóth Rebeka, a gyulai Erkel Ferenc Gimnázium és Informatikai Szakképző Iskola tanulója készítette a legjobb versenyfordítást, angolról magyar nyelvre.

A feladat egy egyoldalas szöveg lefordítása volt. A versenyzők az EU 23 hivatalos nyelvének összesen 506 kombinációjából maguk választhatták ki, melyik nyelvről melyikre fordítanak. A pályamunkákat az Európai Bizottság hivatásos fordítói ellenőrizték.

Az uniós intézmény 2007 óta évente rendezi meg középiskolásoknak szóló fordítási versenyét. A legutóbbi megmérettetésen, amelyre tavaly novemberében került sor, 750 iskola több mint 3 ezer tanulója indult.

Az ápolási asszisztens OKJ képésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szívesen gondoskodsz másokról, van benned felelősségérzet

Milyen ez a munka?

Ápolási asszisztensként segíted az orvosok és az ápolók munkáját

Kórházakban, szociális otthonokban, rehabilitációs otthonokban a szakképzett ápolók munkáját segíted. Rendben tartod és fertőtleníted az eszközöket, műszereket.
Kíséred, ápolod a betegeket. Segítesz nekik, hogy bevegyék a gyógyszereiket. Kisegíted őket az ágyukból, előkészíted és elkíséred őket a vizsgálatokra.

Megfigyeled a betegeket, és ha szükséges, jelzed a változásokat a szakképzett ápolóknak vagy az orvosoknak. A feladataid közé tartozik takarítás, ágynemű cserélése, a beteg mosdatása is.

A munkád annyiban különbözik az ápolókétól, hogy nem adagolod a gyógyszereket, nem adsz injekciót és nem kötsz be infúziót. Gyakran kell emelned, ezért ha gyakran fáj a hátad, a derekad, vagy nagyon gyenge fizikumú vagy, akkor inkább más pályát válassz.

A kórházakban, otthonokban éjszaka, hétvégén és ünnepnapokon is dolgozni kell, olyankor is beoszthatnak ügyeletbe.

A beteg, elesett emberek azonban nagyon hálásak annak, aki ápolja őket, ez bőségesen kárpótolhat a sok fáradságért.

Hogyan tanulhatod?

Az általános iskola elvégzése után iskolarendszerű képzésben vagy felnőttképző tanfolyamon tanulhatod. Több képző intézmény kedvezményt ad a tandíjból kismamáknak, nagycsaládosoknak.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-    kommunikáció a betegekkel

-    munkavédelem

-    környezetvédelem

-    gondozási feladatok

-    ápolási feladatok

-    elsősegélynyújtás

Álláslehetőségek

Kórházakban, szociális otthonokban, hospice házakban, idősek otthonában alkalmazottként dolgozhatsz. A fizetés nem túl magas, és gyakran kell éjszaka, hétvégén, ünnepnap dolgoznod. Külföldön viszont manapság jó lehetőségek várnak ezzel a végzettséggel.

A targoncavezető OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szívesen kezelsz gépeket, végzel fizikai munkát, jól eligazodsz a térben

Milyen ez a munka?

Targoncavezetőként többféle, emelésre és szállításra alkalmas gép kezelését megtanulod.

A te feladatod lesz ellenőrizni, hogy a berendezés megfelelően működik-e, el kell végezned a kisebb karbantartási feladatokat. Munkaidőd nagy része azonban nem ezzel telik majd, hanem alkatrészeket, árukat kell a megfelelő helyre szállítanod.

Hasznos ezen a területen, ha könnyen szót tudsz érteni másokkal, hiszen egy nagy csarnokban például egyszerre több helyszínen is szükség lehet a munkádra, és bár legtöbbször utasítások alapján dolgozol majd, a szervezőkészségedre is szükség lesz.

Fontos, hogy jó legyen a térlátásod, és gyorsak legyenek a reflexeid, mert ha a többi ember figyelmetlen, akkor tőled függ, hogy sikerül-e elkerülni a munkahelyi balesetet.

Ha érdekel, milyen a targoncavezetők munkája, olvasd el velük készült interjúnkat.

Hogyan tanulhatod?

Az általános iskola elvégzése után felnőttképző tanfolyamon.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-    általános műszaki ismeretek

-    munkavédelmi feladatok

-    targoncavezetők speciális feladatai

Álláslehetőségek

Számtalan helyen találhatsz alkalmazotti állást ezzel a végzettséggel, áruházakban, vállalatoknál, logisztikai központokban.

 

A jogi asszisztens OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

precíz és pontos vagy, szívesen végzel háttérfeladatokat, jól tudsz együttműködni másokkal

Milyen ez a munka?

Jogi asszisztensként izgalmas feladatok várnak rád

Ezzel a végzettséggel ügyvédi vagy közjegyzői irodákban, bíróságokon, ügyészségeken, földhivatalokban, vállalatok jogi osztályán segíted a jogászok munkáját. Feladataid nagy része a szokásos irodai adminisztratív teendőkből áll majd, tehát leveleket gépelsz, nyilvántartásokat vezetsz, időpontokat egyeztetsz, fogadod az ügyfeleket, intézed a postázást.

A különbség talán annyi, hogy jogi területen egy asszisztensnek a szokásosnál is megbízhatóbbnak kell lennie, itt nem engedhető meg, hogy egy küldemény két nappal később kerüljön a címzetthez vagy egy levélből kimaradjon egy mondat. Ha szereted, ha minden rendben van körülötted, és érdekel a jog területe, akkor jól fogod érezni magad ebben a szakmában.

A precizitásért cserében jó munkakörülmények, és az átlagosnál magasabb fizetések várnak, különösen akkor, ha magánirodában sikerül helyet találnod.

Akkor is jó lehetőség számodra egy ilyen képzés, ha jogi pályára készülsz, de elsőre nem sikerült a felvételid, hiszen munka közben ismerkedhetsz a területtel.

Ha érdekel, mivel foglalkozik egy jogi asszisztens, olvasd el velük készült interjúnkat.

Hogyan tanulhatod?

Érettségi megszerzése után tanulhatod iskolarendszerű képzés keretében.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-    gépírás

-    levelezés szabályai

-    jogi asszisztensi feladatok az igazságszolgáltatásban

-    jogi asszisztensi feladatok az igazságszolgáltatáson kívüli területeken

Álláslehetőségek

Elsősorban alkalmazottként tudsz elhelyezkedni ezzel a végzettséggel ügyvédi vagy közjegyzői irodákban, de vállalatok, önkormányzatok, állami szervezetek, hivatalok jogi osztályán is szívesen alkalmaznak, hogy segítsd az ügyvédek, jogászok, közjegyzők munkáját. Viszonylag magas fizetésre számíthatsz ezen a területen és jó munkakörülményekre.

A hegesztő OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

műszaki érdeklődésű vagy, szívesen javítasz meg tárgyakat, szívesen végzel fizikai munkát, tudsz koncentrálni, nem zavar, ha időnként olajos, poros helyen kell dolgoznod

Milyen ez a munka?

Hegesztőként jó keresetre és biztos állásra számíthatsz

Aki egyszer is átéli, milyen gyönyörű a fém, amikor megolvad, tudja, mi a vonzó a hegesztő munkájában. Persze, ha kevésbé vagy művészi beállítottságú, akkor is találhatsz szépséget ebben a szakmában.

Ha érdekel, hogyan lehet összerakni dolgokat, jó érzéssel tölt el, ha sikerül megjavítani valamit, van kézügyességed, precíz vagy, akkor neked való ez a szakma.

Hegesztőként különböző, fémből készült alkatrészeket, szerkezeti elemeket hegesztesz. Sokféle eljárást kell megismerned, az alapokkal kezdenek a tanfolyamon, majd ha abból levizsgáztál, akkor lehet speciális területekkel ismerkedni:

- Volframelektródás semleges védőgázas ívhegesztő (TIG) feladatok+aluminium
- Bevont elektródás kézi ívhegesztő feladatok
- Gázhegesztő feladatok
- Fogyóelektródás védőgázas ívhegesztő (MIG/MAG) feladatok

A hegesztő ma hiányszakmának számít Magyarországon, így ösztöndíjjal tanulhatod, ha ezt választod szakiskolában, de alapítványok által támogatott felnőttképző tanfolyamot is találhatsz.

Ha érdekel, hogyan dolgoznak a hegesztők, olvasd el velük készített interjúnkat.

Hogyan tanulhatod?

Az általános iskola elvégzése után iskolarendszerű képzésben vagy felnőttképző tanfolyamon tanulhatod. Úgy válassz iskolát, hogy vagy szerezz egy mestert, akinél lehetsz szakmai gyakorlaton, vagy ellenőrizd, hogy a képző hely valóban jó gyakorlati helyet biztosít, ahol megmutatják a szakma alapjait, mert elméletben nem lehet megtanulni hegeszteni.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-    általános gépészeti munkák
-    balesetvédelem,
-    tűzvédelem
-    környezetvédelem
-    gépészet
-    hegesztés előkészítése
-    hegesztési eljárások

Álláslehetőségek

Ezzel a tudással nagyon jók az elhelyezkedési lehetőségek. Ipari vállalatoknál, üzemekben, szövetkezetekben, szinte minden termelő vállalatnál szükség van hegesztőkre. Vagy a termelésben, vagy a karbantartók között. Külföldön is nagyon jó lehetőségek várnak.

Az ács, állványozó OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szívesen dolgozol a szabadban, kedveled a fizikai munkát, nincs tériszonyod

Milyen ez a munka?

Ács, állványozóként kézügyességre lesz szükséged és jó, ha nem szédülsz a magasban

Ezzel a végzettséggel állványzatokat, zsaluzatokat és tetőszerkezeteket, galériákat készítesz vagy javítasz. Felméred, hogy egy munkához mennyi és milyen minőségű faanyagra van szükség.

Megtervezed a szerkezetet, feldarabolod a szükséges gerendákat, deszkákat, léceket és összeszereled a szerkezetet. Természetesen egy-egy nagyobb munkánál, például egy családi ház tetőszerkezeténél nem egyedül dolgozol, hanem társakkal.

Pontosnak, precíznek kell lenned, hiszen lehet, hogy egy több tízezer forintos gerendát teszel tönkre a figyelmetlenségeddel. Mivel magasban kell dolgoznod, nem lehetsz kapkodó, hirtelen természetű, mert a saját és a munkatársaid életét is kockázatod. Természetesen a háztetőn megfelelő felszerelésekkel vagy ellátva, de úgy sem könnyű ez a munka.

Fizikai munkáról van szó, amelyhez jó fizikai erőnlétre van szükség. Cserébe a szabadban dolgozhatsz, és hidd el, nagyon jó dolog megmunkálni a fát.

Az ács, állványozó szakma hiányszakma Magyarországon, ezért ha ezt választod, ösztöndíjat kaphatsz a középiskolában, és vannak olyan felnőttképző tanfolyamok is, amelyekhez támogatás vehető igénybe.

Ha szeretnéd tudni, milyenek az ács, állványozók mindennapjai, olvasd el velük készült interjúnkat.

Hogyan tanulhatod?

Az általános iskola elvégzése után iskolarendszerű képzésben vagy felnőttképző tanfolyamon tanulhatod. Olyan képzést keress, amelynél sok a gyakorlat, és valóban építkezésen tanulhatod meg szakma fogásait. Az is hasznos, ha te keresel magadnak egy mestert, aki mellett dolgozhatsz, mert ezt a szakmát csak könyvekből soha nem tudod megtanulni.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-    építőipari tevékenységek
-    zsaluzatok
-    állványzatok
-    ácsszerkezetek

Álláslehetőségek

Az ács, állványozók nagy része vállalkozóként dolgozik. Előfordul, hogy nagyobb építőipari cégek alkalmazottként foglalkoztatnak ácsokat, de ez a ritkább, ők is inkább vállalkozóként kötnek szerződést velük.

Hiányszakmáról van szó, tehát a munkáltatók keresik az ilyen végzettségű dolgozókat. Igaz, gyakran csak alacsony fizetést kínálnak, de egy jó, a szakmáját szerető ács mindig talál munkát.

A középiskolai felvételi eljárás

Idén az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint 506 középiskola szervezett központi írásbeli vizsgát, azokon több mint 70 ezer gyerek vett részt. Összeszedtük, mikor milyen határidők vannak a felvételivel kapcsolatban.

A középiskolai általános felvételi: január 18-tól április 25-ig.

Érinti a gimnáziumba, szakközép- és szakiskola 9. évfolyamára jelentkezőket, a nyolc- és hatosztályos gimnáziumba felvételizőket.

Jelentkezés leadása: február 15.

Szükség van tanulói adatlapra és iskolánként külön jelentkezési lapra. Ezeket kell elküldeni a felvételi központnak, illetve azoknak a középiskoláknak, ahová jelentkezik a gyerek.

A 9. évfolyamra jelentkezőknél ezt elvégzi az általános iskola, az alacsonyabb évfolyamra (hat vagy nyolcosztályos gimnázium) jelentkezők pedig az Oktatási Hivatal honlapján találják a dokumentumokat (cikkünk végén megtalálják a linket).

Sorrend módosítása: március 18-19.

A tanulói adatlapon sorrendben kell beírni az iskolákat és tanulmányi területeket, ez egyszer módosítható az általános iskolában. Új iskolát akkor már nem lehet megjelölni.

A felvételről az iskola az általános iskolai eredmények alapján dönt, de kérheti azt is, hogy a jelentkező vegyen részt a központi írásbeli vizsgán, sőt szóbeli felvételit is tarthat. Szakiskolák és tagozatos vagy művészeti iskolák alkalmassági vizsgát is kérhetnek, az egyházi iskoláknál pedig is feltétel lehet, hogy a diák fogadja el az adott világnézetet.

Központi írásbeli felvételi: január 18-19.

Magyar nyelv és irodalomból, matematikából tíz feladatból álló feladatsort oldottak meg, egyenként 45 perc alatt. A felvételi eredményét maximum 50, a szóbeliét maximum 25 százalékban vehetik figyelembe a középiskolák.

A szóbeli és alkalmassági vizsgák: február 18-tól

A felvételi eredmények alapján a középiskolák készítenek egy ideiglenes jegyzések március 13-ig, amelyen az általuk felvett diákok szerepelnek. A felvételi központ ezeket összegyűjti és összeveti a jelentkezők által felállított sorrenddel. Így készül el a végleges felvételi jegyzék.

Értesítés a felvételi eredményéről: április 25-ig.

Azok, akiket nem vettek fel, jelentkezhetnek a rendkívüli felvételi eljárásra

Rendkívüli felvételi eljárás: május 2-től augusztus 30-ig.

Az iskolák a felvételi követelményeit a honlapjukon közzéteszik, vagy előkereshető az Oktatási Hivatal honlapján is.

Mot.hu – Garantáltan Értékes Tartalom program

1998 óta már közel 8.000.000 képzést, iskolát, oktatási tájékoztatást kereső olvasót szolgáltunk ki a mot.hu portálon.

Mit tett eddig a Mot.hu?

  • Továbbtanulás előtt álló diákoknak és szüleiknek, átképzést, továbbképzést kereső felnőtteknek segítünk megtalálni a képzési lehetőségeket.
  • Online pályaorientációs teszt kitöltését követően OKJ szakmákat ajánlunk gyerekeknek és felnőtteknek, és megmutatjuk, azt hol tanulhatják.
  • Hatalmas mennyiségű tájékoztató anyagot publikáltunk 15 év alatt a tanulni vágyók számára.
  • Országos Pályaválasztási Versenyt szervezünk, hogy a fiatalok ne esetlegesen válasszanak foglalkozást
  • Ösztöndíj programot hirdettünk
  • Szakmakeresőnkben érthető formában mutatjuk be az OKJ szakmákat

2013 Garantáltan Értékes Tartalom – a Tudd meg! oldalak kialakítása

Kihasználva a Mot.hu óriási látogatottságát, célunk, hogy kiszolgáljuk az igényt, hogy a tanuláshoz kapcsolódó lehetőségekről tájékoztassunk úgy, hogy akár a szülők, akár a tanárok, a kismamák, munkakeresők egy helyütt megtalálják a lehető legtöbb, számukra hasznos információt.

Miért nem találnak egymásra sok esetben az értékes tartalmak, szolgáltatások szervezői és az érdekeltek?

  1. Tudjuk, hogy nem kapnak elegendő népszerűséget olyan civil, vagy magánkezdeményezések, melyek értékteremtő munkájukkal jelentősen segíthetnék a felnőttek karrierépítését, a gyerekek optimális fejlődését iskolában és iskolán kívül. Ez nemcsak az adott ember problémája, de mindannyiunk érdeke, hogy társadalmunk a lehető legjobb tudással bírjon.
  2. Éppen az érdekeltek nem tudnak elég nagy számban a fent említett fontos és hasznos dolgokról.

Az esélyegyenlőség ideájának megközelítéséhez szeretnénk hozzájárulni azzal, hogy az oktatásban, felnőttképzésben résztvevők egyes célcsoportjai számára összegyűjtjük a hiteles és fontos információkat.

Témaköreink:

  • Továbbtanulás
  • Kismamáknak
  • Gyerekeknek
  • Karrierépítőknek
  • Pedagógusoknak
  • Álláskeresőknek
  • Felsőoktatásról
  • Pályázatok
  • Nyelvtanulás
  • Vállalkozóknak
  • Magántanárok

Hogyan tudnak Önök együttműködni velünk?

Amennyiben Ön a fenti témakörök bármelyikében hasznos segítséget nyújt, akár szolgáltatás, akár tartalom formájában, keressen bennünket!

Ingyenes megjelenést adunk

Nonprofit szervezetek számára ingyenes részvételi lehetőséget ajánlunk, térítés ellenében nyújtott tartalmakat külön elbírálás alapján jelentetünk meg.
Egyetlen feltételünk, hogy a Garantáltan Értékes Tartalom logóját tegyék ki weboldaluk címoldalán bárhová. Ez az Önöket bemutató anyagra mutat, valamint a mot.hu címlapra, ahonnan az olvasók a Tudd meg! oldalakat elérik.

Csatlakozzon kezdeményezésünkhöz, hogy egyre többen tudjanak Önökről!

Garantáltan értékes tartalom a mot.hu szerkesztésében az iskolán kívüli tanulásról, hivatalos tájékoztatók az oktatásról érthető formában.

Mit jelentethet meg?

Írásban, vagy videón, fotókon mutathatja be tevékenységüket: írásban maximum 4000 karakter terjedelemben. Amennyiben több témához is kapcsolódik a tevékenysége, úgy mindegyikben megjelentetjük.

Mennyi ideig jelentethet meg tartalmat?
1 évig a megjelenéstől számítva, illetve amíg a program logója az Önök weboldalán szerepel.

1 év után megújítjuk az együttműködést azonos feltételekkel.
Együttműködési szándéka esetén keressen bennünket az alábbi űrlap kitöltésével:

* Kapcsolattartó neve:
* Kapcsolattartó e-mail címe:
    Telefonszám:
    Honlapcím:
    Megjegyzés:
* Preferred Format:
Email marketing by Interspire

A szobafestő, mázoló, tapétázó OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

akkor vagy elégedett, ha valamit te magad hozol létre, szívesen végzel fizikai munkát, szeretsz szép munkát végezni.

Milyen ez a munka?

Szobafestő, mázoló, tapétázóként szebbé teheted mások otthonát

Hogy bárki ki tud festeni egy szobát? Szó sincs róla! Persze, némi diszperzitet bárki szét tud kenni a falon, de ahhoz, hogy a végeredmény ne legyen foltos, ne peregjen le egy év múlva a vakolat, ahhoz komoly szaktudásra van szükség.

Ráadásul ma már sokféle falfelület és sokféle eljárás létezik, ezért már a szakma megnevezése is változott. Ezen a területen jó, ha szépérzékkel rendelkezel, mert ízlés is szükséges ahhoz, hogy egy szoba festése jól sikerüljön. Gondold végig például, hogy te hívnál-e még egyszer egy olyan festőt, aki bár az első ecsetvonás után látja, hogy a színmintán világossárgának tűnő festék valójában rikító sárga, mégis felkeni azt a falra? Vagy tapétáztatnál olyan emberrel, aki nem figyelmeztet, hogy ha minden falon óriási minták lesznek, attól apró lyuknak fog tűnni a szoba? Ugye nem?

Az is fontos, hogy bírd a fizikai munkát, mert bár ma már sokkal jobb anyagokkal dolgoznak a festők, mint húsz évvel ezelőtt, a tapétát kézzel kell felragasztani és festőautomatát sem találtak még fel. Ha sokat fáj a derekad vagy a lábad, akkor ez a pálya nem neked való.

Ha viszont szereted a változatos munkát, nem esik nehezedre, ha emberekkel kell együttműködnöd (a megrendelőkkel ugyanúgy, mint a lakásban dolgozó többi szakemberrel), akkor tetszeni fog ez a szakma. Nagyszerű élmény ugyanis, amikor egy lelakott, kopott lakásból gyönyörű otthont varázsolsz.

Hogyan tanulhatod?

Az általános iskola elvégzése után tanulhatod iskolarendszerű képzés keretében vagy felnőttképző tanfolyamon. Olyan iskolát válassz, ahol valóban van gyakorlati oktatás, mert ebben a szakmában rengeteg fogást kell elsajátítanod ahhoz, hogy szépen, gyorsan és tisztán dolgozó szakember váljon belőled, ehhez pedig sokat kell gyakorolnod.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-    építőipari feladatok
-    falfelületek előkészítése
-    festés, mázolás
-    tapétázás
-    vállalkozói ismeretek

Álláslehetőségek

Ebben a szakmában manapság elsősorban vállalkozóként tudsz elhelyezkedni. Ha alkalmazott leszel, akkor egy vállalkozói csoportban fogsz együtt dolgozni más szakemberekkel, vagy egy nagy építőipari céghez vesznek fel.

Újabb támogatott nyelvi és informatikai képzésekre lehet jelentkezni

Újabb 17 képző intézmény 317 tanfolyamával bővül az uniós támogatású nyelvi és informatikai képzések kínálata.

A most megjelenő új képzésekkel együtt már csaknem tízezer ember számára nyílik lehetőség a tanulásra.

Magyarországon korábban még nem volt példa ilyen jelentőségű felnőttképzési programra – hangsúlyozta a hivatal elnöke. A jelentkezők fejenként maximum bruttó 90 ezer forintos támogatás felhasználására jogosultak. A hátrányos helyzetű kistérségekben élőknek csak 2 százalékos, a többieknek 5 százalékos önrészt kell befizetniük. A program a legszegényebb környezetben élők mellett kiemelten kezeli a munkanélkülieket, a kismamákat és a 45 év felettieket is.

Az érdeklődőknek nem kell a képző intézményeknél regisztrálni ahhoz, hogy részt vehessenek.

Azt az iskolát kell felkeresni, ahol tanulna, és ha ott indul olyan tanfolyam, amire szüksége lenne, akkor a www.tudasodajovod.hu oldalon kell regisztrálni és utána lehet jelentkezni a képzésre.

A támogatási feltételekről tájékozódni a program honlapján lehet.

MTI

A PLC programozó OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

érdekel az informatika, az automatika, a különböző gépek működése, a legújabb technológiák.

Milyen ez a munka?

PLC programozóként a legmodernebb technológia bevezetésében vehetsz részt

PLC programozóként az lesz a feladatod, hogy a különböző berendezések programozható vezérlését elkészítsd, feltöltsd vagy kijavítsd.

Ismerned kell a PLC-programozás nemzetközi szabványait. A hazai iskolákban a Magyarországon elterjedt – PLC-típusok programozását ismerheted meg, mint például a SIEMENS, az OMRON, az AEG, a TELEMECANIQUE.

Az automatikai berendezések üzemeltetésében, javításában vagy üzembe helyezésében kaphatsz feladatot.

Ezen a területen nagyon gyors a fejlődés, ezért akkor való neked ez a szakma, ha kész vagy folyamatosan képezni magad.

Ha érdekel, milyenek a PLC programozók mindennapjai, olvasd el cikkünket.

Hogyan tanulhatod?

Érettségi után iskolarendszerű képzésben vagy felnőttképző tanfolyamon tanulhatod.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-         informatika

-         munkaszervezési és –tervezési ismeretek

-         technológiai alaptevékenységek

-        ipari folyamatok irányítása PLC-vel

Álláslehetőségek

Az ipar területén sok helyen szívesen látnak majd ezzel a végzettséggel itthon is, de külföldön is el tudsz helyezkedni és a fizetésre sem lesz panaszod.

A személyügyi ügyintéző OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szívesen foglalkozol emberekkel, könnyen szót értesz a különböző személyiségű emberekkel, érdekel a pszichológia, de nem okoz gondot számodra az adminisztráció sem.

Milyen ez a munka?

Személyügyi ügyintézőként segítesz abban, hogy cégednél szívesen dolgozzanak az emberek.

Személyügyi ügyintézőként részt veszel a cég munkavállalóinak kiválasztásában.

Megszervezed, hogy a cég biztosítsa a szociális juttatásokat a dolgozók számára, adatokat szolgáltatsz, kimutatásokat készítesz a különböző hivatalok számára.

Részt veszel a munkatársak teljesítményének értékelésében, kidolgozod, hogyan lehet elérni, hogy jobban dolgozzanak.

Képzéseket szervezel a dolgozók részére vagy kiválasztod a megfelelő képző helyeket.

Tartod a kapcsolatot a szakszervezetekkel.

Mozgalmas, sokszínű munka vár rád ezen a területen, de statisztikákat, kimutatásokat is kell készítened, és precíz adatszolgáltatást várnak tőled több hivataltól is.

Hogyan tanulhatod?

Érettségi után felnőttképző tanfolyamon szerezhetsz ilyen végzettséget

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-         személyügyi ismeretek

-         munkaerőpiaci ismeretek

-         társadalombiztosítási és bérügyi feladatok

-         az emberi erőforrás-gazdálkodás tervezési, statisztikai feladatai

-         a munkavállalók alkalmazásával kapcsolatos feladatok

Álláslehetőségek

Ezzel a végzettséggel elhelyezkedhetsz alkalmazottként vállalatoknál, vállalkozásoknál, civil szervezeteknél, alapítványoknál. A kereseti lehetőségek is eltérőek, nagyobb vállalkozásoknál jobban kereshetsz vele.

A középiskolások többsége nem tudja, mit akar – így látták az Educatio kiállításon is

- Azzal a középiskolások többsége tisztában van, milyen területtel nem akar foglalkozni a jövőben, azt viszont meglepően kevesen tudják, hogy milyen szakon, illetve mit tanulnának a felsőoktatásba belépve – mondta az Educatio Kiállítás kapcsán a karriertanácsadó.

A sikerhez tanulás kell
Mindenki Steve Jobs akar lenni, legalábbis ez derült ki az EDUTUS Főiskola standján végzett karriertesztből, ahol a leendő hallgatók egy pályaorientációs teszt keretében választottak karrier-életutat, személyiség jegyeket.

A fiatalok általában a csillogó, sztárszakmákat választják, azzal azonban nincsenek tisztában, hogy milyen hosszú és kemény út és tanulás vezet el idáig. A diákok többsége az alapján választ képzést, melynek elvégzésével úgy véli, biztos az elhelyezkedése, valamint magas fizetést fog kapni. A bizonytalan fiatalokat könnyen befolyásolják a családi hagyományok is.

Ez sok esetben azonban nem egyezik az egyéni vágyakkal, ezért a lemorzsolódás és a pályaelhagyás esélye is magasabb az átlagosnál – derült ki az Edutus Főiskola standjánál, ahol Lőrincz Orsolya látta el karriertanácsokkal a leendő hallgatókat. A tanácsadó pszichológus szerint mindennek az alapja az önismeret és a tudatosság: a személyes tulajdonságok, készségek és az egyéni értékrend határozza meg az életpályát.

Jó kiindulási alap lehet a tanuló beállítottsága – reál, vagy humán –, hogy milyen tantárgyak érdeklik, miben ért el sikereket, milyen tevékenység közben érzi jól magát, illetve, fontos, hogy az adott felsőoktatási intézmény által képviselt értékrend mennyire illeszkedik az egyéni értékekhez. Ez a munkaerő-piacra kilépve, az álláskeresésnél is elengedhetetlen szempont később. „Ha valaki például nem szereti a szénsavas üdítőitalokat, az marketingesként nem képviselhet hitelesen egy ilyen termékeket gyártó céget” – emelte ki Lőrincz Orsolya, aki egyúttal felhívta a figyelmet a főiskolai, vagy egyetemi évek alatt megszerzett szakmai tapasztalat fontosságára.

Mi kell a munkaerőpiacon?

- A legtöbben azt kérdezik, mit várnak a munkaadók a pályakezdőktől. A diploma és a nyelvvizsga az alap. Emellé elengedhetetlen a munkatapasztalat, akár önkéntesség vagy szakmai gyakorlat formájában. Tetszik, nem tetszik, a pályakezdőktől is várnak 1-2 év munkatapasztalatot.” A tanácsadó pszichológus szerint tehát csak annak érdemes elkezdenie az adott képzést, aki tudja, mit akar, és jól utánajárt a lehetőségeinek. Különös hangsúlyt fektet a fiatalok pályaorientációjára a kiállításon is megjelent Edutus Főiskola, ezért január 26-án Edutus Internetes Klub (EIK) címmel középiskolások számára indít ingyenes kurzust, melynek keretein belül Készíts egy nap alatt saját portált vagy blogot címmel tart előadásokat. Az úttörőnek számító kezdeményezés célja, hogy a fiatalok minél jobban megismerjék az új információs technológiák működését.

A legtöbben érdeklődtek az Educatio kiállításon, valamint megismerni a felsőoktatási intézmények és szakképzések széles palettáját. Hozzájuk képest kevesebben vannak azok, akik konkrét elképzelésekkel rendelkeznek, és csupán azért látogattak ki az oktatási kiállításra, hogy a nyílt napokat megelőzően közvetlen benyomást, tapasztalatot szerezzenek a felvételikor megjelölni kívánt intézményekről.

Az Edupress által megkérdezett középiskolások nagy része azzal sincs tisztában, milyen területen szeretne továbbtanulni, azzal pedig végképp nincs, hogy mely intézményben.

- Azt már tudom, hogy pénzüggyel szeretnék foglalkozni, de intézményt még nem választottam magamnak, ezért látogattam ki – mondta az érettségi előtt álló Kovács Anita. Ladáné Dauda Györgyi, az Eötvös Loránd Tudományegyetem standjánál hozzátette: „a 11. osztályosok nagy része puhatolózni jött a kiállításra, nekik még szinte semmilyen elképzelésük sincs a továbbtanulást illetően. Ezzel ellentétben a 12-esek már célzottan, konkrét kérdésekkel keresik fel az intézményeket.

Életúttervezést akár már általános iskolás korban kell elkezdeni

A legjobb 30 brit egyetemet képviseli a Milestone tanácsadó, mentor vállalkozás, mely idén is megjelent az Educatio kiállításon. Az egyik kiállító, Müller Mary, a Vérteslovas vezetőjének fia a két évvel ezelőtti rendezvényen figyelt fel a vállalkozás fiatal munkatársaira. Éves díj fejében segítették hétről-hétre abban, hogy sikeresen pályázzon valamely intézmény televíziós-filmes képzésére.

- A tervezés nem 18 évesen, hanem már jóval korábban elkezdődött. A fiam korai 10-es éveiben kiderült már, hogy mivel szeretne foglalkozni, szülőként pedig támogattam, hogy ebben ki is próbálhassa magát. Természetesen voltak B-terveink, itthon is jelöltünk meg intézményeket, de a leginkább arra koncentráltunk, hogy a brit rendszert megismerjük. A Milestone feladatokat küldött, ellenőrzött, segített bármiben.

Az ottani felsőoktatás előnyeként említette még, hogy a hallgatóknak tanulmányaik idején nem, csak azt követően kell fizetniük a képzésért, és akkor is abban az esetben, ha egy bizonyos szintet meghalad a fizetésük. Nem változtat pedig ezen az, hogy az illető külföldön, vagy itthon helyezkedik el.

Mosogatni Londonban, vagy felszolgálni Párizsban?

A hallgatók 90 százaléka már a képzés időtartama alatt állásajánlatot kap, a diploma megszerzése után pedig azonnal elhelyezkedik a bécsi technikusi intézmény, UAS Technikum Wien elnevezésű felsőoktatási intézményben.

- Nagyon elégedettek vagyunk a magyar hallgatóinkkal, szívesen fogadjuk őket – hangzott a standon. A diákoknak félévente 420 eurót kell fizetniük tanulmányaikért cserébe, a gyors elhelyezkedés reményében, és az osztrák keresetekhez képest pedig ez egyáltalán nem magas. Míg az osztrák tanulmányok esetében a közelség segít a pályázásban megakadtaknak, segítséget az amerikai továbbtanulási szándékot dédelgetőknek a Fulbright Education USA ad. „Nem adott intézményt ajánlunk, hanem megmutatjuk a választási lehetőségeket. 4000 amerikai felsőoktatási intézményt képviselünk, és adunk tanácsot a magyaroknak, miként teljesítsék a magyarországitól igen eltérő feltételeket” – mondta el a Fulbright munkatársa. Míg sokan célok, elképzelések nélkül érkeztek az Educatio kiállításra, ugyanezt az USA-ban továbbtanulók nem engedhetik meg.

- A felkészülés minimum egyéves időszakot foglal magában, a pályázóknak az USA-ban is elismert nyelvi teszten kell megfelelniük, önéletrajzot kell írniuk, illetve a készségeket mérő szakmai teszten is jól kell teljesíteniük. Általában azt javasoljuk, hogy a számtalan egyetem közül 4-5-öt válasszanak ki.

A Fulbright segítségével megismerhetik a követelmények, tanácsot adnak, ha valaki akadályokba ütközik. Felhívják a figyelmet: október-februárban kell jelentkezni a következő évi képzésekre, így a tervezésnek a felvételt megelőző minimum egy évvel előtte el kell kezdődnie.

- Mióta több változásra lehet számítania felsőoktatásban, jelentősen megnövekedett az érdeklődés az amerikai továbbtanulás iránt, éppen a hosszas jelentkezés miatt ennek hatása a jelentkezők és felvettek számában még nem mutatkozott meg. Jelenleg egyébként 700 magyar diák tanul Amerikában.

Egyéni vállalkozók: változik az átalányadózás

Módosult az átalányadó választásra jogosultak köre január elsejétől, olvasható az adóhatóság honlapján.

A magánszemély a vállalkozói jövedelem szerinti adózás helyett adóévenként az adóév egészére, munkaviszony mellett is választhatja az átalányadózást, ha az átalányadózás megkezdését közvetlenül megelőző adóévben az egyéni vállalkozói bevétele nem haladta meg a 15 millió forintot, és az adóévben sem haladja meg. A választás egyéb feltételei nem változtak.

Az az egyéni vállalkozó, akinek a tevékenysége az adóév egészében kizárólag a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet szerinti kiskereskedelmi tevékenység, az előzőektől eltérően akkor választhatja az átalányadózást, ha az átalányadózást közvetlenül megelőző adóévben vállalkozói bevétele nem haladta meg a 100 millió forintot, és nem áll munkaviszonyban.

A tevékenységét kezdő egyéni vállalkozónak a bejelentkezéskor kell bejelentenie az átalányadózás választását. A már működő vállalkozás esetében az átalányadózás választásának vagy megszüntetésének bejelentésére az előző évről szóló bevallás nyilatkozat részében van lehetőség, amelynek határideje február 25.

Az átalányadózásra való jogosultság megszűnik bármely feltétel hiányában, továbbá, ha a magánszemély nem teljesíti a számlaadási (nyugtaadási) kötelezettségét. Az átalányadózás megszüntetését, illetve a jogosultság megszűnését követően az egyéni vállalkozó csak akkor választhatja újra az átalányadózást, ha a megszüntetés évét, illetve a jogosultság megszűnésének évét követően legalább 4 adóév eltelt.

A bevétel meghatározása az Szja-törvény 4., valamint 10. számú mellékletében foglaltak szerint történik. A bevételt kedvezményekkel csökkenteni nem lehet. A jövedelem a bevételből az egyes tevékenységek szerinti százalékban meghatározott költséghányad (Szja tv. 53.§) levonásával állapítható meg.

Ha az egyéni vállalkozó év közben nyugdíjba megy, tehát az adóév egy részében kiegészítő tevékenységet folytatónak minősül, az egész évben továbbra is alkalmazhatja a tevékenységre irányadó magasabb költséghányadot. Minden más esetben, ha a magánszemély tevékenysége év közben oly módon változik, hogy az alkalmazottnál alacsonyabb költséghányadra lesz csak jogosult, akkor a változást megelőzően keletkezett bevételeire is csak ezen alacsonyabb költséghányadot alkalmazhatja.
Az átalányadózást választó egyéni vállalkozó megállapított jövedelme az összevont adóalap részeként adózik. Az adó mértéke 16 százalék. Az áfa levonási jogát nem érvényesítő átalányadózó vállalkozó csak bevételi nyilvántartást vezet, azaz a pénztárkönyvben csak a bevételi adatokat rögzíti – derül ki a tájékoztatóból.

MTI

Pécsi doktoranduszok kiállítása Pécsen

Színes, izgalmas anyag gyűlt össze a doktorandusz hallgatók munkáiból

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Művészeti Kara Doktori Iskolájának műhelymunkájába enged bepillantást egy pénteken nyíló kiállítás a pécsi Zsolnay Kulturális Negyedben.

Az m21 Galéria látogatói március 6-ig nézhetik meg a doktori iskola  képzőművészeti gyűjteményében őrzött festmények, szobrok, installációk mellett intermediális munkák válogatott darabjait. A Műhely című tárlattal egyszerre ünneplik a több mint két évtizede működő doktori iskola eredményeit, és hívják fel a figyelmet a jogelőd képzőművészeti mesteriskola örökségére.

A kiállítás érzékeltetni kívánja, hogy Pécs művészeti hagyományai, haladó kulturális élete, a tudományegyetemi háttér meghatározó alapot biztosít a művészképzésnek. Az önálló művészegyéniségekké váló, tehetséges fiataloknak inspiráló környezetet jelent a Zsolnay negyed, ahol műhelyeikben a legváltozatosabb anyagokkal, technikákkal adnak formát gondolataiknak, kísérleteznek saját alkotói útjuk kibontakozásához.

A mesteriskola alapjait 1991-ben olyan neves művészek dolgozták ki, mint Keserü Ilona, Bencsik István, Rétfalvi Sándor és Schrammel Imre. A doktori programok témavezetőinek köre később az itt végzett neves képzőművészekkel bővült, a mesteriskolában, majd később a doktori iskolában pedig számos, mára elismert művész folytatott tanulmányokat.

Az iskola képzőművészeti gyűjteménye ezzel együtt folyamatosan bővült: a kiválasztott műveknél tetten érhető a változatos technikák alkalmazása, valamint a tanulmányok során való kísérletező-kutatói attitűd. Az olaj-, akril- és temperafestészeten, valamint a kő-, fém- és faszobrászaton túl van példa az anyagok progresszív kombinációjára és számos, új médium művészi alkalmazására is.

MTI

 

Eltökéltség és kapcsolat segíti a karriert

A fiatalok nagyobbik fele (53%-a) tudatosan, előre tekintve tervezi az életét, de számottevő részük (47%-uk) spontán módon alakítja azt, inkább a jelenre figyelnek, mint a jövőre.

A tizen- és huszonévesek fele nagymértékben törekszik arra, hogy karriert építsen, s további egyharmaduk is közepes erőfeszítéseket tesz egy sikeres pályafutás felépítése érdekében.

A fiatalok 38%-a szerint az a sikeres életút, ha valaki megtalálja a helyét a munka világában, 34%-uk úgy látja, hogy az eredményes életpálya azonos a magas fizetéssel, míg 26%-uk szerint a magas presztízsű, mások által elismert munkát jelenti. A fiatalok szerint a karrier leginkább az eltökéltségtől (31%) és a kapcsolatoktól (28%) függ. Viszonylag sokan (18%-nyian) említették a boldogulás elsődleges meghatározójaként a családi hátteret, a szerencsés külső körülményeket (14%), valamint a személyes kvalitásokat (10%) – ezek a legfontosabb megállapításai annak a közvélemény-kutatásnak, amelyet az elmúlt 3 hónapban készített az Ipsos, a 15-25 év közöttieket reprezentáló 500 fő személyes módon történő megkérdezésével.

A fiatal felnőttek csaknem fele, 47 százaléka fontosabbnak tartja életének jelenlegi eseményeit, mint azt, hogy felkészüljön a jövőre. Valamivel többen, 53 százaléknyian viszont rendkívül céltudatosak, túllépnek a „bárhogy lesz, úgy lesz” elvén, tervekkel készülnek a következő éveikre.

A fiúkra, a 15-20 évesekre inkább a spontaneitás jellemző (54 illetve 52%-ukra), a lányokra és a 21-25 évesekre inkább a tudatos életvitel (59-59%-ukra). Az iskolázottság mindennél jobban befolyásolja azt, hogy mennyire figyelnek jövőjükre a fiatalok. Az általános iskolát végzettek 55, és a szakmunkás képzettségűek 58 százaléka vallja az „élj a mának” elvét. Az érettségizettek körében 35 százaléknyian, a diplomások körében 11 százaléknyian fókuszálnak inkább a jelenre, tehát nagy többségük döntései során a jövőt tartja szem előtt.

A fiatalok 52 százaléka nagy figyelmet szentel a karrierépítésre, 34 százalékuk közepes energiát fordít erre, 12 százalékuk viszont nem tesz lépéseket egy sikeres életpálya kialakítása érdekében. A jövőcentrikus gondolkodásmód és a határozott karriertervezés szorosan összefügg.

Az életüket tudatosan tervezők nagy többsége, héttizede ugyanis jelentős erőfeszítést tesz annak érdekében, hogy sikeres pályát fusson be, a többiek is legalább közepes mértékben odafigyelnek arra, hogyan tudnak előrébb jutni. Azok sem mondnak le a boldogulásról, akik inkább a mára és nem annyira a jövőre koncentrálnak. Az életüket spontán módon alakítók 34 százaléka nagymértékben, 41 százaléka közepes mértékben törekszik arra, hogy karriert építsen magának (25 százalékuk egyáltalán nem tartja ezt fontosnak). A sikeres pályaív iránti igény az iskolázottság szerint változik: az alapfokú végzettségűek 45, a szakmunkás képzettségűek 38, az érettségizettek 64, a diplomások 82 százaléka jelentős lépéseket tesz karrierje érdekében.

A karrier fogalmához a legtöbben (38%-nyian) azt társítják, ha valaki olyan munkát végez, amelyet igazán szeret. Csaknem ugyanennyien, 34 százaléknyian a magas fizetést, a sok pénzt tartják a sikeres életút fokmérőjének. Viszonylag sokan, 26 százaléknyian úgy vélik, hogy az mondhat magáénak eredményes pályafutást, aki a társadalom által elismert, nagy presztízsű szakmával rendelkezik. A fiúk számára a karrier elsődleges tényezője a magas kereset (41%), s csak második a sorban az, ha megfelelő helyen vannak a munkaerőpiacon (30%).

A lányok körében viszont a munkájukkal való elégedettség még az átlagosnál is nagyobb szerepet játszik a karrier meghatározásában (45%), a sok pénzt ehhez képest kevésbé tartják e fogalom alapdefiníciójának (27%). A sikeres életútnak az anyagi jóléttel való azonosítása több társadalmi rétegben is első helyen szerepel: az alapfokú végzettségűeknek 39, a szakmunkásoknak 52, a vidéki kis- és középvárosok valamint a falvak lakosságának 38 százaléka tartja ezt különösen fontos összetevőnek. Az érettségizettek, a diplomások, a fővárosiak körében viszont még az átlagosnál is többen (45-50%-os arányban) úgy tartják, hogy a karrier lényege a munkával való elégedettség, a jó munkahely. A főiskolát és egyetemet végzettek csoportjában még a nagy presztízsű munka is alapvető összetevője a sikeres életút megvalósulásának (43%-uk tekinti elsődlegesnek).

Az alsó, alsóközép társadalmi státuszban lévők számára a karrier lényegét inkább az anyagi stabilitás, a jól fizető állások jelentik, ezeken keresztül gondolják megvalósítani az előrejutást, a felemelkedést. A felsőközép, felső pozíciókon elhelyezkedő fiatalok viszont – lévén jobb pénzügyi helyzetben – főleg a személyiségükhöz, végzettségükhöz adekvát munkavégzést tartják a karrier elsődleges szempontjának.

A fiatalok eléggé megosztottak abban, hogy mitől függ az, hogy valakinek sikerül-e karriert elérnie. Az előrejutás legfontosabb összetevői az elszántság és a kapcsolat – előbbit 31, utóbbit 28 százalék említette. A sorban harmadik helyen a családi háttér szerepel (18%-kal), amit a külső körülményekre való hivatkozás (pl. szerencse, jókor vagyunk jó helyen) követ, 14 százalékos említési aránnyal. Viszonylag kevesen, 10 százaléknyian úgy vélik, hogy a karrier mindenekelőtt a személyes képességektől függ.

A fiataloknak azon része, akik tudatosan, a jövőt is szem előtt tartva élik az életüket az átlagosnál is jobban hajlanak arra, hogy a sikeres pályafutás záloga a személyes ambíció, az akarat megléte (40%), a kapcsolatokat sokkal kevésbé tartják meghatározónak (17%-uk). Akik viszont viszonylag spontán módon alakítják sorsukat, elsősorban az ismeretségek, informális viszonyok függvényének tartják a karriert (36%) s ennél jóval kisebb hányaduk (20%) hiszi azt, hogy a szándék, az eltökéltség lenne a legfontosabb egy sikeres életúthoz.

Kedvezmények kismamáknak

A kisgyermekes anyák helyzete nem könnyű manapság a munkaerőpiacon, sokan nem tudnak elhelyezkedni közülük a GYED után, ráadásul ez a jövedelem alacsonyabb is, mint a fizetések.

Tudják ezt a felnőttképző intézmények is, ezért a legtöbben a kismamáknak 5-10%-os kedvezményt adnak tanfolyamaik díjából, hogy ezzel is ösztönözzék őket a tanulásra.

Több olyan intézmény is van, ahol még azt is vállalják, hogy gyermekfelügyeletet biztosítanak a tanórák idejére.

Jó lehetőség a kisgyermekes anyák számára a távoktatás is, hiszen ennek a költsége is jóval alacsonyabb, mint a hagyományos tanfolyamoké.

Csömörön ösztöndíjat ad az önkormányzat

Ösztöndíjkeretet hozott létre a csömöri önkormányzat azoknak a helyi fiataloknak, akik térítéses felsőoktatási szakokra készülnek, de tanulmányaikat önerőből képtelenek finanszírozni.

Fábri István (Csömöri Civil Egyesület) elmondta, hogy a mintegy tízezer lakosú Pest megyei településről évente általában 130-nál is többen (az országos átlagot meghaladó mértékben) jelentkeznek a felsőoktatásba. Közülük legalább 30 százalékot tesz ki azoknak a száma, akik az új szabályok szerint a fizetős, vagy a nagyon kevés állami ösztöndíjast fogadó 16 szak valamelyikére készülnek.

Mivel a gazdasági, jogász vagy társadalomtudományi szakokon végzettekre nagy szüksége van Csömörnek, a képviselő-testület 2,5 millió forintos felsőoktatási ösztöndíjkeret létrehozásáról döntött – mondta a polgármester.

Tájékoztatása szerint egyelőre 10-15 leendő csömöri hallgató 150-300 ezer forintos féléves képzési díjának a felét tudják átvállalni egészen a diplomaszerzésig, de a keretösszeg később bővülhet. A pályázatot várhatóan még január végén kiírják, a felvételik közelsége miatt a szociális és tanulmányi szempontok alapján történő elbírálásra legfeljebb két hét marad.

MTI alapján

Mégis lesznek állami helyek a vitatott tizenhat szakon

Lesznek államilag finanszírozott helyek azon a tizenhat szakon is, amelyeken eredetileg csak önköltséges formában lehetett volna tanulni – erről állapodott meg Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK).

Balog Zoltán a mintegy két és fél órás egyeztetés után elmondta: engedtek a hallgatók kérésének, és azt, hogy hányan tanulhatnak majd állami formában ezeken a szakokon, ponthatárral határozzák meg. Ezeket a ponthatárokat január 21-én hozzák nyilvánosságra. A miniszter előzetesen azt mondta: annak érdekében, hogy valóban a legjobbak kerüljenek be ezekre a szakokra, a ponthatárok várhatóan magasak lesznek.

Ha az érettségi miatt esetleg mégis nagyon alacsony számú hallgató kerülne csak be ezekre a képzésekre, a miniszter azt ígérte, törekszik rá, hogy a 240 pont feletti eredményt elértek arányában – 10-20 százalékban – mégis helyet kapjanak a diákok.

Arról, hogy van-e elegendő kapacitás a felsőoktatási intézményekben, azt mondta: a kapacitásokat az egyetemeket határozzák meg, de erről is lehet tájékozódni a felvételi eljárás során. Aki ebbe belefér, és eléri a 240 pontot, az természetesen be fog jutni – mondta Balog Zoltán, aki kitért arra is: a jövőre nézve ragaszkodnak ahhoz, hogy vannak olyan szakok, ahol nem kell, hogy állami ösztöndíjas helyek legyenek. Kiemelte: középtávon át kell tekinteni a képzési kínálatot, hogy világos legyen, mely szakokat tart az állam támogatandónak.

Részmegállapodást írnak alá a HÖOK-al hétfőn, amelynek szövegében is megegyeztek, majd elindul a felsőoktatási kerekasztal, és a hét folyamán a finanszírozás témájában tárgyalóasztalhoz ülnek a rektori konferenciával is.

A miniszter kiemelte: számukra továbbra is az a legfontosabb, hogy a felsőoktatásban a minőség és a versenyképesség kerüljön előtérbe. Ez az a két szempont, amelyeknél az egyén és az ország érdeke találkozik – rögzítette.

Kitért arra is, hogy a kormány szerdai ülésén döntött arról a 10 milliárd forintról, amely a kiváló- és a kutatóegyetemeknek jár. A források elosztási elveiről jövő héten adnak tájékoztatást. Elmondta: a szerdai kormányülésen egyetlen vitapont volt, hogy ezt egyetemeknek juttassák vagy karoknak. Azt szeretnék, ha ezeket a forrásokat célzott programokra használnák fel, és ilyen szerződéseket is fognak előkészíteni. A 10 milliárd forint 50 százaléka három kiválóegyetemnek jut, a részletekről azonban a rektorokat szeretné először tájékoztatni. A finanszírozás alapja továbbra is a képzési költség lesz – mutatott rá.

Nagy Dávid, a HÖOK elnöke úgy fogalmazott: fontos mérföldkőhöz érkeztek azzal, hogy a kormány elfogadta javaslataikat, és minden szakon lesz már 2013-ban állami ösztöndíjas férőhely. Jelezte: a továbbiakban a részleteken dolgoznak.

Hangsúlyozta: egyelőre részmegállapodás született, és számos kérdésben még egyeztetniük kell, ami várhatóan nem lesz konfliktusmentes. Az egyeztetés előtt tárgyaltak az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórummal, és az egyeztetés a jövőben is folyamatos lesz – fűzte hozzá.

Kérdésre válaszul elmondta: vizsgálják annak lehetőségét, hogy a hallgatói szerződést hogyan lehet átalakítani. Konkrétumokat egyelőre még nem tudott mondani, jelezte, hogy tárgyalási pozíciójukat befolyásolja az uniós pilot-eljárás is. Mint mondta, a tavasszal kezdődő átfogó egyeztetési sorozatnak külön pontja lesz a felvételi eljárás rendje.

A miniszter hozzátette: azt vállalták, hogy ha módosul a hallgatói szerződések tartalma, akkor ez visszamenőleg is érvényes lesz azokra, akik tavaly ősszel kötöttek ilyen szerződést. Azt szeretnék ugyanakkor, ha lenne egy konkrét írásos szövegjavaslata a hallgatóknak, és akkor tudnák, miről is beszélnek.

MTI

 

Újságírónak vagy fotósnak készülsz? – jelentkezz gyakornoknak

Érdekel az újságírás? Szeretnél a médiában dolgozni? Szeretnéd megismerni a hivatásod gyakorlati fortélyait? Jól jönne a munkatapasztalat az álláskereséshez? Pályaváltáson gondolkodsz és szeretnéd magad kipróbálni? Akkor számodra éppen megfelelő lesz gyakorlatorientált, ingyenes gyakornoki programunk!

A Növekvő Hold Alapítvány – a Babafalva.hu kismama portál és a MiNők.hu női karriermagazin kiadója – 3 alkalommal indít újságírói és sajtófotós gyakornoki programot 2013. februártól egyetemi, főiskolai hallgatóknak, illetve pálya(újra)kezdőknek.

A Babafalva.hu családot tervezőknek, várandós és kisgyermekes anyáknak szóló ismeretterjesztő, információs portál. A témák széles választéka megtalálható itt: a terhességen, szülésen, csecsemőgondozáson, gyermeknevelésen túl foglalkozunk a családi élettel, pénzügyekkel, egészséggel, életmóddal, otthonteremtéssel, divattal.

A MiNők.hu női karrier magazin kifejezetten női foglalkoztatási, karrier témákra, a munka és család egyensúlyára koncentrál, kiemelt figyelmet fordít az információ átadásra, sikeres női példák, inspiráló történetek bemutatására, valamint gyakorlatias, támogató írások megjelentetésére.

Ha jelentkeznél a gyakornoki programra, olvasd el a részletes ismertetőt és jelentkezz!

Pályaválasztási verseny középiskolásoknak

A fiatalok többsége nem tudja, mit takar egy-egy felsőoktatási szak vagy OKJ szakma megnevezése, arról pedig, hogy mivel foglalkoznak azok, akik az általuk választott szakon vagy képzésen végeztek, a felvételizőknek legtöbbször csak halvány elképzeléseik vannak.

Annak érdekében, hogy a fiatalok könnyed, szórakoztató formában ismerkedjenek a különböző szakmákkal, hivatásokkal, a Magyar Oktatási Tájékoztató, a mot.hu, Pályaválasztási Versenyt hirdet középiskolások részére. A 3-7 fős – tanárok által vezetett – csapatok feladata, hogy különböző szakmák képviselőinek munkáját mutassák be írásos interjúban fotókkal illusztrálva, vagy videofilmen, valamint hivatásokkal kapcsolatos kérdésekre kell válaszolniuk.

Az interjúkészítés, fotózás, forgatás közben a csapatok tagjai első kézből ismerhetnek meg egy-egy foglalkozást. Megtudhatják, hogy ki miért választ egy hivatást, például egy orvos, egy ügyvéd, egy pék vagy éppen egy eladó mit szeret a munkájában, egyáltalán, milyen életforma jár egy-egy foglalkozással, milyen szakmai karrierre van lehetőség.

Nem csak a saját szakmabemutató anyagaikból, hanem a mot.hu által készített szakmabemutatókból, pályaválasztási tesztből, és a többi csapat anyagaiból is sok ismeretet szerezhetnek a foglalkozásokról, és megalapozottabban dönthetnek a pályaválasztással, továbbtanulással kapcsolatban.

A bemutatókra szavazni is lehet, így a versenyben részt vevő csapatok tagjainak osztálytársai, barátai is végignézik az elkészült anyagokat, és megismerhetnek egy-egy foglalkozást. A pályamunkák felkerülnek egy internetes portálra, így azokat a pedagógusok később is használhatják, ha pályaválasztási tanácsadás keretében szeretnék bemutatni a különböző foglalkozásokat diákjaiknak.

A versenyre február 20-ig lehet jelentkezni. A két legjobban szereplő csapat tagjai Balatonalmádiban vehetnek részt egy hosszú hétvégén, a legjobb felkészítő tanárok pedig könyvutalványt kapnak.

A Mot.hu Pályaválasztási Versenyről további információk találhatók és jelentkezési lap is letölthető.

Pozitív irányba haladnak a tárgyalások, mondja a Hallgatói Hálózat

A Hallgatói Hálózat (HaHa) szerint pozitív irányba haladnak a tárgyalások a kormány és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) között – mondta Tóth Fruzsina Márta a szervezet képviseletében egy sajtótájékoztatón.

Szerinte ez a diákság fellépésének, az érdekeikért való kiállásnak köszönhető. A diákság bizonytalanságban tartását ugyanakkor elfogadhatatlannak tartják – mondta, hozzátéve: ezért született meg január 7-i ultimátumuk is, amelyben követelik, hogy minden szakon legyen államilag finanszírozott férőhely a 2011-es keretszámoknak megfelelően.

Füzessi Károly, a HaHa másik tagja azt mondta, a hallgatói szerződéssel kapcsolatban fenntartják, hogy nem a feltételek megváltoztatására van szükség, hanem annak eltörlését követelik. A kötelezően itthon töltendő idő csökkentésére irányuló tárgyalások számukra nem jelentenek megoldást – jelentette ki.

Fatér Ambrus – szintén a HaHa képviseletében – hozzátette: továbbra is a civil hangot fogják képviselni, továbbra is mozgósítani fognak, és terveznek demonstrációkat is.

Máté András az Oktatói Hálózat képviseletében arról beszélt, hogy a felsőoktatás helyzetét minden érintett bevonásával kell rendezni, és ebbe a munkaadói szervezetek is beletartoznak. Kifogásolta, hogy a kormányzat a felsőoktatási intézmények működési költségeinek nominálisan mintegy harmadát elvonta, az összes támogatást mintegy 180 milliárdról 120 milliárdra csökkentette. A nagy tudományegyetemeknek vagy fizetésképtelenséggel kell szembenézniük, vagy azzal, hogy az oktatói karuk 25-30 százalékát elbocsátják. Ezen változtatni kell azonnal – jelentette ki.

Nagy Dávid, a HÖOK elnöke kiemelte: arra fókuszálnak, ami a felvételi előtt állókat érinti, azaz, hogy minden szakon legyen államilag finanszírozott hely, ne legyenek tandíjas szakok. Javaslatukat a tárca megfontolja, egyelőre visszajelzés nem érkezett – mondta. Kitért arra, hogy ha sikerül erre a kérdésre pontot tenni, a következő téma a hallgatói szerződés ügye lesz.

(Az mti anyaga alapján)

A fogtechnikus OKJ képzekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

jó a kézügyességed, érdekel az egészségügy, jól tudsz csapatban dolgozni.

Milyen ez a munka?

Fogtechnikusként lehetővé teheted, hogy egy ember újra mosolyoghasson

Fogtechnikusként a fogorvossal együttműködve fogpótlásokat, fogszabályozókat készítesz vagy javítod azokat. Általában az a munkamegosztás, hogy az orvos lecsiszolja a fogat, leveszi a mintát, ami alapján te elkészíted a fogat vagy hidat vagy készüléket. Vannak sablonok, amelyek segítenek a megformázásban, de ez egy aprólékos, precíz és kézügyességet igénylő munka. Sok örömet is adhat, mert láthatod, ha egy-egy pótlás különösen jól sikerül, és a visszajelzések is jók általában, mert az emberek hálásak, ha a te munkádnak köszönhetően ismét szép a mosolyuk.

Ezzel a szakmával általában jó a kereseti lehetőség, különösen, ha már gyakorlott vagy, szépen dolgozol, ezért jó klinikákkal tudsz együttműködni. A fogpótlások meglehetősen drágák, de nem azért, mert a fogtechnikus olyan drágán dolgozik, hanem főként azért, mert speciális alapanyagokra van szükség, amelyeknek magas az áruk. A fogtechnikában használatos eszközök is nagyon drágák, ezért pályakezdőként valószínűleg nem saját laborban tudsz majd kezdeni, hanem bedolgozol valahová.

Hogyan tanulhatod?

Érettségi után iskolarendszerű képzésben vagy felnőttképzés keretében tanfolyamon tanulhatod. Fontos, hogy olyan képzést válassz, amelyben túlsúlyban van a gyakorlat, mert ezt a szakmát csak akkor tudod megtanulni, ha minden fogást kipróbálhatsz és begyakorolhatsz.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-         elsősegélynyújtás

-         kivehető fogpótlás készítése

-         rögzített fogpótlás készítése

-         fogszabályozó készülékek

-         implantátumok készítése

-         vállalkozási alapismeretek

-         kommunikációs ismeretek

-         munkavédelem

-         környezetvédelem

Álláslehetőségek

Elhelyezkedhetsz alkalmazottként fogtechnikai laboratóriumban, de dolgozhatsz ilyen helyen vállalkozóként is. Az előfordul, hogy egy fogorvos vagy fogászati klinika szerződést köt egy fogtechnikussal, és hozzá viszi a megrendeléseit.

A villanyszerelő OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

Műszaki érdeklődésed van, szereted látni a munkád eredményét, könnyen átlátsz bonyolultabb rendszereket.

Milyen ez a munka?

Villanyszerelőként biztosan találsz majd állást

Ebben a szakmánál az a legfontosabb, hogy ne félj az elektromos áramtól. Vagyis attól, hogy áramütés ér. Gondolj csak bele, a hírekben sosem arról, hogy villanyszerelőt ért áramütés, hanem arról, hogy olyan embert, aki viccből felmászott egy magasfeszültségű távvezeték oszlopára vagy otthon úgy javított meg háztartási gépet, hogy nem értett hozzá. A villanyszerelők képzésekor nagy gondot fordítanak arra, hogy megtanítsák, hogyan lehet biztonságos ez a terület. És egy olyan szakmát szerezhetsz, amellyel mindig lehet állásod.

Szerteágazó ez a munka,  elosztóberendezéseket szerelsz, fogyasztásmérő helyet alakítasz ki, vezetékhálózatot szerelsz, világítási berendezéseket, villámhárító berendezést szerelsz, készülékeket javítasz.

Különböző területekre szakosodhatsz, választhatod az épületvillamossági munkákat, de foglalkozhatsz erősáramú berendezésekkel, nagyfeszültségű vezetékek szerelésével is, ekkor természetesen nagyobb szolgáltatóknál dolgozhatsz.

Érdekel, milyen a villanyszerelő munkája? Olvasd el róluk szóló cikkünket.

Hogyan tanulhatod?

A tizedik évfolyam elvégzése után iskolarendszerű képzés keretében vagy felnőttképző tanfolyamon tanulhatod.

Miről tanulsz majd?

-         elektromos rendszerek sajátosságai

-         informatikai, munkaszervezési és -tervezési, technológiai alaptevékenységek

-        épületvillamossági szerelés

-        villamos gépek és ipari elosztó berendezések szerelése

Álláslehetőségek

Alkalmazottként munkát találhatsz kisebb vagy nagyobb vállalatoknál karbantartási területeken. Dolgozhatsz magánvállalkozóként is, lakásokban, családi házakban végezhetsz kisebb szereléseket vagy a teljes elektromos hálózat kiépítését.

Fődíjak

Ezen a varázslatos helyen pihenhetitek ki a tanév fáradalmait, ha csapatotok szerepel legjobban a Pályaválasztási Versenyen

Itt mindig az idő!

Napsütésben strandolunk, szélben vitorlázunk, ha kevés a napsütés nagyon szeretünk kerékpározni, vagy túrázni, így vidám a vakáció!

Balaton Tábor, Balatonalmádi

Osztálykiránduláshoz, erdei iskolához, nyári táborokhoz biztosítjuk azt, amit minden
vakációra érkező szeretne: tiszta, kényelmes szállást és bőséges, finom ételeket.

Szobáinkhoz tartozik fürdőszoba, az ételeket saját konyhánkban készítjük, nem
feledkezve meg a speciális étkezést igénylőkről sem. Minden frissen kerül a
Vendégeink asztalára!

Csónak, vitorlás, kerékpár és az élmények mind a tábor tartozékai!

Itt találhatsz több információt a táborról.

Felsőoktatási kerekasztal alakul

Felsőoktatási kerekasztal alakul – erről született döntés Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) pénteki budapesti egyeztetésén.

Balog Zoltán azt mondta: a kerekasztal tagjai közé várják a Magyar Rektori Konferencia és a hallgatók képviselőit, a gazdasági élet szereplőit, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Magyar Európai Üzleti Tanács tagjait.

Ismét tárgyalnak arról a 16 szakról is, amelyen a jelenlegi tervek szerint nem lenne államilag finanszírozott hely. A miniszter szerint olyan konstruktív javaslatot kaptak a hallgatóktól, amelyet érdemes megfontolni. Bíznak abban, ha ezekben a szakokban meg tudnak állapodni, a HÖOK is elhiszi, hogy nincs tandíj, és a keretszámokat eltörölték – jegyezte meg.

Abban is egyetértés volt, hogy a rektorokra a szenátus tegyen majd javaslatot a szakminiszternek és az államfőnek a jövőben is.

A hallgatói szerződést továbbra is nagyon fontosnak tartják, ahhoz ragaszkodnak, de tartalmáról hajlandóak tárgyalni. Úgy gondolják, beszélni kell arról, mi az, ami jár a diákoknak, és mi az, amit a hallgatók ezért vállalnak. Ha ennek új módjáról meg tudnak egyezni, akkor felajánlják azoknak, akik a régi típusú szerződést kötötték meg, hogy módosíthassák azt.

A rektori konferencia képviselőivel január 31-ig áttekintik a finanszírozási kérdéseket, azt, hogy milyen többletforrásokat milyen formában kaphatnak majd. A teljes összeg várhatóan 24-25 milliárd forint lehet. A tervek szerint erről szintén január 31-ig részmegállapodást kötnek a felek.

Balog Zoltán elmondta, a tárgyalások során ma jobban értik egymást, mint az előző év kicsit zűrzavaros időszakában, a hallgatók és az egyetemek, oktatók képviselőivel szeretnék megoldani a felsőoktatás ügyét. A felsőoktatás nehéz helyzetben van, komoly átalakításra van szükség – erősítette meg.

Nagy Dávid, a HÖOK elnöke kiemelte: jelentős előrelépést sikerült elérniük a pénteki egyeztetésen. Mint mondta, azzal a javaslattal éltek, hogy a 16 szakon az általánosnál akár magasabb, szakonként rögzített ponthatár legyen, és így kerülhessenek be állami helyekre a hallgatók. Emellett megállapítanának egy minimális bekerülési arányt is – fűzte hozzá.

Hangsúlyozta, a lényeg, hogy ezeken a szakokon is legyen állami ösztöndíjas képzés, és ne legyenek tandíjas szakok. Az autonómia területén fontos, hogy a rektort a szenátus válassza meg, és visszatérjenek ahhoz a rendszerhez, amikor a miniszter, az államfő egyetértési jogot gyakorol a rektor személyével kapcsolatban – jegyezte meg.

A miniszter arra a kérdésre, hogy más hallgatói szervezetekkel kezdeményeznek-e tárgyalásokat, azt mondta: a hallgatóknak egy, hivatalosan megválasztott, törvények által garantált, jogszerű képviselőjük van, és velük tárgyalnak. Azt, hogy ezen kívül vannak civil szervezetek, amelyek értékes javaslatokat tesznek és akciókat folytatnak, tudomásul veszik. Fontos ugyanakkor, hogy a dolog komolyságát megőrizzék azzal, hogy azok tárgyaljanak egymással, akiknek erre mandátumuk van – fogalmazott.

Balog Zoltán hozzátette, a hallgatók mandátumot a hallgatói önkormányzatoknak adtak, nekik nemcsak törvényben garantált lehetőségük, hanem kötelességük is, hogy képviseljék a hallgatókat.

Nagy Dávid megjegyezte: arra tettek javaslatot, hogy a tárgyalások minél szélesebb körben történjenek majd; a HÖOK vállalja, hogy akik mégsem kapnának meghívást a kerekasztalra, azokkal a megbeszélések előtt egyeztet.

A HÖOK elnöke további felvetésre elmondta: arra várnak, hogy a tandíjas szakokon se legyen tandíj, és egész addig nem terveznek további megmozdulásokat, amíg a tárgyalások megfelelő ütemben haladnak.

Balog Zoltán újabb kérdésre kitért arra: a többletforrásokat olyan konkrét ügyekben ígérték meg, amelyeket előzőleg meg kell tárgyalni. Példaként említette, hogy az egyetemek adóssága hogyan keletkezett, azt miképpen tudják kiváltani, hogyan lehet a PPP-konstrukciókban vállalt kötelezettségeket feloldani.

Az egyetemeken múlik, milyen gyorsan állnak rendelkezésre a számokkal, konstrukciókkal, javaslataikkal. Kitért arra is, hogy a kormány jövő heti ülésén dönt arról a 10 milliárdos többletforrásról, amelyet a kiválósági program keretében kapnak majd a felsőoktatási intézmények. Az intézmények január végére abban a helyzetben lesznek, hogy költségvetést tudnak készíteni erre az évre – jegyezte meg.

Az egyeztetések jövő csütörtökön folytatódnak.

MTI

Háromszorosára nőtt a tehetséggondozásra fordított összeg idén

Érdemes a következő hetekben figyelniük a pedagógusoknak a pályázati lehetőségeket. A Nemzeti Tehetség Program végrehajtásának 2011-2012. évi cselekvési programjáról szóló kormányhatározat alapján ugyanis február elejéig több mint 2,3 milliárd forintos keretösszegben 63 pályázati felhívás jelenik meg.

A pályázatok támogatják a köznevelési és a felsőoktatási intézményekben folyó tehetséggondozási tevékenységet, támogatást nyújtanak a Tehetségsegítő Tanácsokban és a határon túli tehetséggondozó műhelyekben folyó munkához is.

Támogatást kapnak például az országosan meghirdetett tehetséggondozó, tanulmányi, művészeti, sport versenyek, a köznevelésben természettudományos, matematikai és műszaki kompetenciáinak elmélyítését segítő tehetséggondozó programok.

A pályázati kiírásokat az OFI oldalán lehet nyomon követni.

A pénzügyi szakügyintéző OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

precíz vagy, pontos, érdekelnek a pénzügyek, kiismered magad grafikonok, nyilvántartások között, szívesen készítesz ilyeneket.

Milyen ez a munka?

Pénzügyi szakügyintézőként kényelmes munka, jó fizetés vár rád

Vállalatoknál, intézményeknél, civil szervezeteknél láthatsz el pénzügyi feladatokat ezzel a végzettséggel. Közreműködsz a cég pénzügyi tervének elkészítésében és megvalósításában, segítesz annak feltérképezésében, hogy milyen hiteleket vehet fel a cég, a felvett hiteleket hogyan érdemes törleszteni, tartod a kapcsolatot a bankokkal. Nyomon követed a pénzügyi feladatokkal kapcsolatos jogszabályok változásait.

Pénzügyi szakügyintézőként szigorú szabályok szerint kell nyilvántartásokat vezetned, hasznos az is, ha könnyen átlátsz bonyolultabb folyamatokat is. Az informatikai ismeretek is fontosak, mert ma már a számlák kiállítása, vezetése szoftverek segítségével történik.

Előnye ennek a szakmának, hogy irodában, jó körülmények között dolgozhatsz, az elhelyezkedési esélyek jók ezen a területen, és a fizetésre sem lehet panasz.

Ha érdekel, mivel foglalkozik egy pénzügyi szakügyintéző, olvasd el vele készült interjúnkat.

Hogyan tanulhatod?

Érettségi vizsgával iskolarendszerű képzésben szerezhetsz ilyen végzettséget. Középiskolák és felsőoktatási intézmények is indítanak ilyen képzést.

Miről tanulsz majd?

-         vállalatgazdálkodás

-         pénzügy

-         számvitel

-         pénzügyi piacok és a nemzetközi pénzügyi ügyletek

-         üzletfinanszírozás

-         adózás

-         banki ügyletek

-         hitelezés

Álláslehetőségek

Alkalmazottként elhelyezkedhetsz vállalatoknál, intézményeknél, civil szervezeteknél mint pénzügyi munkatárs, gazdasági ügyintéző, bérelszámoló. Ezen a területen viszonylag jó fizetésre számíthatsz.

Továbbra is lesz iskolatej

Az elmúlt néhány napban előfordulhatott, hogy egy-egy iskolába nem érkezett tej az Iskolatej program keretében, de ez csak átmeneti probléma volt, a program folytatódik az állami fenntartásba vett oktatási intézményeknél is.

A Vidékfejlesztési Minisztérium iskolatejprogramról szóló rendelete 2012. december 27-én  jelent meg, lehetővé téve a program 2013-as folytatását. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ azonnal megkezdte az erre vonatkozó szerződések felmérését az iskolákban, hogy be tudjon lépni a meglévő szerződésekbe az iskolatej folyamatos biztosítása érdekében.

Azokon a helyeken, ahol a szerződéseket nem az év végéig, hanem azon túlnyúlóan kötötték az önkormányzatok, zavartalan az iskolatej-ellátás. Ott, ahol a szerződés december 31-én lejárt, vagy az önkormányzat felmondta, lehetett fennakadás a szállításban, de ez semmiképpen nem jelenti a program leállását – hangsúlyozták.

A helyzet azonnali rendezése érdekében a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ elnöke utasította a megyeközponti tankerületi igazgatókat, hogy kössék újra a szerződéseket az iskolákra vonatkozóan a tanév végéig.  Így ahol a szállítók aláírják, előteljesítésben máris tudják szállítani az iskolatejet.

MTI

A valutapénztáros és valutaügyintéző OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

pontos és precíz vagy, szívesen dolgozol emberek között, és nem okoz gondot, ha sokat kell adminisztrációval foglalkoznod.

Milyen ez a munka?

Valutapénztáros és valutaügyintézőként kellemes munka, érdekes feladat vár, de figyelmesnek kell lenned

Te nem vehetsz német márkát, mint Róka az Üvegtigrisben… De félre a tréfával, ebben a munkakörben alaposan ismerned kell a különböző forgalomban lévő pénznemek különféle címleteit. Ez azért fontos, mert fel kell ismerned, ha valaki hamis bankjegyet akar beváltani nálad.

Hasznos ezen a területen, ha szigorú előírások szerint is tudsz dolgozni, szívesen készítesz kimutatásokat, nyilvántartásokat. Ebben a munkakörben emberekkel kell foglalkoznod, ezért a jókedv, a kedvesség, a türelem is hasznodra válik.

Ha rövid idő alatt szeretnél egy olyan végzettséget, amellyel jó munkahelyet találhatsz, akkor érdemes ezt a képesítést választanod.

Ha érdekel, milyen egy valutapénztáros és valutaügyintéző munkája, olvasd el vele készült interjúnkat.

Hogyan tanulhatod?

A középiskola elvégzése után (nem szükséges az érettségi megszerzése) tanfolyamon tanulhatod.

Miről tanulsz majd?

-        pénzügyi feladatok

-        ügyintézői tennivalók

-        bankjegyek ismerete

-        bankjegyvizsgálat

Álláslehetőségek

Ezzel a végzettséggel valutaváltókban helyezkedhetsz el, de találhatsz állást bankban, pénzintézetben is. Jó kereseti lehetőségre számíthatsz ezzel a szakmával.

Az értékpapírpiaci szakügyintéző OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

érdekelnek a pénzügyek, szereted a pörgős munkát, nem okoz gondot, ha gyorsan kell döntened, jól tűröd a stresszt.

Milyen ez a munka?

Értékpapírpiaci szakügyintézőként izgalmas munka, mozgalmas napok várnak rád.

A te feladatod lesz, hogy a hozzád forduló ügyfelek befektetéseit kezeld. Tanácsot is adsz nekik, milyen értékpapírok vásárlásával érheti el céljait, vagyis növelheti a vagyonát.

Ezen a területen folyamatosan figyelned kell az értékpapírok árfolyamának mozgását, gyorsan kell döntened. Érdekes és mozgalmas ez a világ, de akkor való neked, ha jól viseled, hogy felelősség van a válladon. Pénzügyi felelősséget ugyan nem kell vállalnod, egy-egy befektetésnél, de emberileg megterhelő lehet, ha egy ügyfeled rossz döntés miatt elveszíti a vagyonát. Persze, az pedig óriási sikerélmény, ha egy jó döntés miatt megtöbbszörözi azt, és ez az egyik ok, amiért kedvelt lehet ez a munka.

Az értékpapír-piac működését szigorú törvények szabályozzák, ezekkel naprakészen tisztában kell lenned. Az is előnyös, ha nem okoz gondot a nyilvántartások, kimutatások nyomon követése és készítése.

Ha érdekel, hogyan telnek az értékpapírpiaci szakügyintéző mindennapjai, olvasd el cikkünket.

Hogyan tanulhatod?

Érettségi után nappali és levelező képzésben tanulhatod. A felnőttképző intézmények mellett több főiskola is kínál ilyen képzést.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-         gazdasági ismeretek

-         közgazdaságtan

-         pénzügyi ismeretek

-         számvitel alapjai

-         értékpapír ismeretek

-         pénz és tőkepiac

-         portfólió kezelése

-         banki ismeretek

-         pénzügyi informatika

Álláslehetőségek

Értékpapírpiaci szakügyintézőként elhelyezkedhetsz pénzintézeteknél, befektetési tanácsadó cégeknél. Jó kereseti lehetőségre számíthatsz ezen a területen, igaz, csak akkor, ha értesz is ehhez a szakmához, hiszen a fizetésed nagy része attól függ, hogy hány sikeres befektetésben veszel részt.

A banki szakügyintéző OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

érdekelnek a pénzügyek, pontos és precíz vagy, nem esik nehezedre nyilvántartásokat vezetni, kimutatásokat készíteni.

Milyen ez a munka?

Banki szakügyintézőként te tartod a kapcsolatot az ügyfelekkel

A te feladatod lesz a bank ügyfeleit fogadni, segíteni nekik az ügyeik intézésében. Ehhez jól kell ismerned a különböző banki ügyeleteket, a betétek kezelését, hitelügyintézést, értékpapír-kereskedést. Adminisztratív feladataid is lesznek, mert ezen a területen nagyon szigorú szabályok vonatkoznak arra, hogyan kell nyilvántartani a befizetett és kifizetett összegeket.

A banki területen egy kialakult rend szerint kell bonyolítani az ügyleteket, ezért hasznos, ha tudsz alkalmazkodni a szabályokhoz, és jól tudsz együttműködni másokkal.

Fontos, hogy jól tudj kommunikálni, hiszen bonyolult pénzügyi tudnivalókat kell érthetően elmagyaráznod az ügyfeleknek. Mivel gyakran változnak ezen a területen a szabályok, ismereteidet folyamatosan bővítened kell.

Ha érdekel, milyen a banki szakügyintézők munkája, olvasd el velük készített interjúnkat.

Hogyan tanulhatod?

Érettségivel iskolarendszerű képzésben tanulhatod ezt a szakmát.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-         vállalatgazdálkodás

-         pénzügyi feladatok

-         számviteli-statisztika

-         informatikai ismeretek

-         kommunikációs ismeretek

-         banki feladatok, ügymenet

Álláslehetőségek

Alkalmazottként helyezkedhetsz el bankoknál, pénz- és hitelintézeteknél. Bár az utóbbi néhány évben visszaesés tapasztalható ezen a területen, még mindig jó keresetre lehet számítani banki területen. Vállalatoknál is állást találhatsz pénzügyi területen, hogy a cég banki ügyeit intézd.

A szociális gondozó OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

gondoskodó természetű vagy, szívesen ápolsz másokat, nincsenek előítéleteid, nagy a türelmed.

Milyen ez a munka?

Szociális gondozóként hozzájárulhatsz, hogy ilyen vidám idős koruk legyen a gondozottjaidnak

Szociális gondozóként valamilyen intézményben vagy saját otthonukban gondozod a segítségre szoruló embereket, vagyis időseket, testi vagy lelki sérüléssel élőket.

A mindennapi életüket szervezed, gondoskodsz arról, hogy bevegyék a szükséges gyógyszereiket, jobb legyen a közérzetük. Segíted őket, ha el kell intézniük a hivatalos ügyeiket, de akkor is mellettük állsz, ha csak szeretnének egy kicsit kikapcsolódni.

Ebben a munkakörben folyamatos műszakban dolgoznak, tehát gyakran hétvégén és ünnepnapokon is van munka.

Hogyan tanulhatod?

A tizedik osztály elvégzése után tanulhatod ezt a szakmát iskolarendszerű képzésben vagy felnőttképző tanfolyamon. Több intézmény távoktatásos formában is kínál ilyen képzést.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-         gondozási-ápolási alapfeladatok,

-        szükségletek felismerése az idősellátásban,

-        idősgondozási feladatok,

-        gondozás adminisztrációja

Álláslehetőségek

Ezzel a végzettséggel elhelyezkedhetsz alkalmazottként idősotthonokban, szociális intézményekben. Magyarországon ezen a területen alacsonyak a fizetések. Az utóbbi években külföldön jó kereseti lehetőségre számíthatsz ezzel a végzettséggel.

 

A raktáros OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

rendszerető vagy, nem okoz gondot, ha nyilvántartásokat kell vezetned, átlátod a bonyolultabb rendszereket is.

Milyen ez a munka?

Raktárosként te felelsz az árukészletért

Te felelsz az árukészletért, ezért pontos nyilvántartást kell vezetned arról, mi érkezett meg, mit szállítottak ki a raktárból. A különböző termékek megfelelő tárolásáról is gondoskodnod kell, ezért meg kell tanulnod, mit milyen körülmények között, hány fokon szabad tárolni, hogy ne romoljon meg vagy ne menjen tönkre.

Hasznos, ha jól együtt tudsz működni másokkal, hiszen a munkatársak nálad jelzik, ha szükségük van alkatrészre vagy alapanyagra, és a szállításért felelős részleg is nálad jelentkezik az áruért.

Ezzel a végzettséggel elhelyezkedhetsz színházakban, filmstúdiókban, televízióknál is, ott a te feladatod, hogy felújítsd, karbantartsd a díszleteket, ellenőrizd a színpadtechnikát vagy a berendezéseket.

A raktárosként hasznos lehet számodra a targoncavezető jogosítvány, ezért vannak képző helyek, ahol kedvezményt kaphatsz a tandíjból, ha a két tanfolyamot egyszerre végzed el.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Az általános iskola elvégzése után felnőttképző tanfolyam keretében tanulhatod.

Miről tanulsz majd?

-        az áruösszeállítás

-        bizonylatok kiállítása

-        általános raktározási feladatok

-        a raktárkezelő feladatai

-        a színházi kellékes feladatai

-        a raktáros feladatai

Álláslehetőségek

Alkalmazottként tudsz elhelyezkedni raktárosként kisebb és nagyobb vállalatoknál. Jó lehetőség adódhat szállítmányozó cégeknél de nagyobb áruházakban is. Tulajdonképpen a legtöbb termelő- és kereskedő cégnél szükség van raktárosra. Izgalmas terület a színházak világa, ott is érdekes munka vár rád kellékesként.

A marketing- és reklámügyintéző OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

könnyen kapcsolatot teremtesz másokkal, kreatív vagy, szereted magad körül a sürgés-forgást, nem okoz gondot, hogy érvényesítsd az akaratodat.

Milyen ez a munka?

Marketing- és reklámügyintézőként a te kezedben lesz a cég sikerének kulcsa

Változatos. Marketingesként az lesz a feladatod, hogy a céget, amelynél dolgozol, sikeresebbé tedd, a termékeknek vagy szolgáltatásoknak minél több vevőt találj. Ehhez pedig kreativitásra van szükség, mert ugyan a marketing és reklám területén is vannak szakmai trükkök, fogások, de jó eredményt akkor tudsz elérni, ha új dolgokat találsz ki.

Ebben a munkakörben te találod ki, hol és hogyan reklámozzátok a cég termékeit, vizsgálod, hogyan alakulnak az eladások, hogyan lehetne azokon javítani. Az érdekes feladatok mellett kimutatások, diagramok és táblázatok készítéséből is ki kell venned a részed, hiszen csak ezek alapján lehet meghatározni a feladatokat.

Rendezvényszervezés is a feladataid közé tartozik majd, a vevőtalálkozók, sajtótájékoztatók, konferenciák szervezése igen érdekes munka. Nem véletlen, hogy ez a szakma nagyon kedvelt manapság, hiszen ki ne szeretné, ha minden munkanapja más és más?

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Az érettségi megszerzése után iskolarendszerű képzésben vagy felnőttképző tanfolyamon tanulhatod ezt a szakmát.

Miről tanulsz majd?

-         irodai és kommunikációs ismeretek

-         marketing alapismeretek

-         Public Relations alapismeretek

-         ügyintézői feladatok a sajtókapcsolat, a rendezvényszervezés során

-         marketing és reklám-tevékenység szervezése

Álláslehetőségek

Alkalmazottként kisebb és nagyobb vállalkozásoknál helyezkedhetsz el mint marketinges vagy reklámügyintéző, de akkor is hasznos lehet egy ilyen tanfolyam elvégzése, ha van egy vállalkozásod, vagy tervezed, hogy létrehozol egyet, és azt szeretnéd eredményesebben működtetni.

A pincér OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szereted a vendéglátás sajátos hangulatát, a sürgés-forgást, nem esik nehezedre másokat kiszolgálni. Jó memóriával kell rendelkezned, hiszen egyszerre több asztal rendeléseit kell nyomon követned.

Milyen ez a munka?

Pincérként te gondoskodsz arról, hogy a vendég jól érezze magát, és visszatérjen

Te leszel a vendéglő vagy az étterem lelke, nagyrészt tőled függ, hogy a helyre betérők hogyan érzik magukat. Fontos, hogy jókedvű és udvarias légy, aki a bizonytalan vendéget segíti, a magabiztost megerősíti a választásban.

Szolgálatkésznek és udvariasnak kell lenned, aki tudja, mikor kell az asztalhoz menni és mikor kell háttérbe vonulni, kivel kell viccelődni, és ki az, akivel nem szabad. Csapatban kell majd dolgoznod, hiszen gondoskodnod kell arról, hogy a megrendelt étel időben elkészüljön és az asztalra kerüljön.

Munkaidőd főként estére és hétvégére esik. Ezért jó, ha könnyen feloldódsz az emberek társaságában, és nem zavar, ha mások mulatoznak körülötted, miközben te dolgozol. Ha ezeket megoldod, akkor olyan szakmád lehet, amelyben jól keresel, és jó hangulatban, telnek a napjaid.

Hasznos, ha idegen nyelven, elsősorban angolul vagy németül is beszélsz, mert azokban az éttermekben, ahová külföldi vendégek járnak, jobbak a fizetések.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

A tizedik évfolyam elvégzése után iskolarendszerű képzés keretében vagy felnőttképző tanfolyamon.

Miről tanulsz majd?

- a vendéglátás rendszere

- gazdasági ismeretek

- szakmai idegen nyelvi kommunikáció

- protokoll ismeretek

- viselkedési, etikai szabályok

Álláslehetőségek

Pincérként kisebb vagy nagyobb éttermekben helyezkedhetsz el alkalmazottként. Jók az elhelyezkedési lehetőségek, és általában a fizetésre sem lehet panaszod, bár jövedelmed jelentős részét borravalóként kapod. Ennek az a hátránya, hogy bizonytalan, de az az előnye, hogy tőled is függ, hogy mennyit keresel, hiszen ha kedves, udvarias és figyelmes vagy, akkor több borravalót adnak a vendégek. Manapság jó lehetőség az angolul jól beszélő pincérek számára, ha az óceánjáró luxushajóra mennek dolgozni, ahol az itthoni fizetésük többszörösét kereshetik, igaz, a tempó is feszítettebb a hajókon.

A webmester OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

érdekel az informatika, az internet világa, kreatív vagy, szereted az új feladatokat, nem zavar, ha gyorsan változik körülötted a világ.

Milyen ez a munka?

Webmesterként kötetlen lehet a munkaidőd, érdekes feladatokat oldhatsz meg nap mint nap.

Üzemelteted és javítod a számítógépeket, hálózatokat építesz ki vagy azt üzemelteted, szoftvereket telepítesz a gépekre, azok használatára meg tudod tanítani a munkatársaidat is.

Te ügyelsz arra, hogy a számítógépes hálózat biztonságosan működjön, mindenki csak azokhoz az adatokhoz férjen hozzá, amelyre szüksége van. Te adsz jelszót a munkatársaknak, és ügyelsz, hogy azzal senki ne élhessen vissza.

Honlapkészítéssel kapcsolatos feladataid is lesznek: regisztrációs kérelmeket intézel, szerkeszted a tartalmat, valamint a weblaphoz tartozó konfigurációk és adatbázis kezelés lesz a feladatod.

Manapság a webmester és a webprogramozó képzések tananyagát gyakran még az iskolák is egyként kezelik, ezért a képző intézmény kiválasztásakor érdeklődj, hogy melyiknél mire helyezik a hangsúlyt. Így azt tanulhatod, ami téged valóban érdekel. A webmester a háttérfeladatokkal foglalkozik, de ismeri a honlapkészítés fogásait. A webprogramozó foglalkozik valójában a weblap elkészítésével.

Gyakran kell együttműködni más szakemberekkel, például grafikussal vagy szerkesztővel. Jó ezen a területen, ha szeretsz tanulni, mivel az internet rohamosan fejlődik, neked is folyamatosan figyelned kell a megjelenő újdonságokat, és azokat használnod is kell. Az is hasznos, ha beszélsz angolul, mert az informatikai újdonságokról szóló szakmai cikkek gyakran ezen a nyelven jelennek meg.

Ez a munka otthonról is végezhető, és a munkaidőd is lehet kötetlen, ami szabadságot is ad, viszont azzal is járhat, hogy egy-egy megrendelő kedvéért este vagy hétvégén is dolgoznod kell.

Ha érdekel a webmester munkája, cikkünkben elolvashatod, milyen a valóságban.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Érettségi után felnőttképzésben vagy iskolarendszerű képzésben szerezhetsz ilyen végzettséget.

Miről tanulsz majd?

-        számítógép kezelése

-        munkaszervezés

-        webmesteri feladatok

-        hardverek

-        szoftverek

Álláslehetőségek

Gyakran vállalkozóként dolgozhatsz mint webmester, és kisebb- nagyobb vállalkozások honlapjait készíted. Lehetsz alkalmazott is informatikai szolgáltatást nyújtó vállalkozásnál. Nagyobb vállalatoknál is alkalmaznak ilyen végzettségű szakembereket akár rendszergazdaként, akár saját weblapjuk üzemeltetésére.

Játék közben tanulhatnak sakkozni a gyerekek

Gyerekeknek szóló, képességfejlesztő alkalmazást indított el Polgár Judit, a világ legjobb női sakkozója.

A Sakkjátszótér címen elérhető animációs sorozat és a kilenc rajzfilmet követő interaktív feladatok lépésről lépésre vezetik be a fiatalokat a sakkozás rejtelmeibe. Az applikációt vasárnaptól lehet elérni iPadokon és iPhone-okon.

- A tudásalapú társadalomban a jövő nyertesei azok lesznek, akik képesek a dialektikus, stratégiai, elemző gondolkodásra, illetve problémamegoldásra. Ezeket a készségeket a gyerekek sakkozás közben, játékos formában sajátíthatják el – mondta Polgár Judit, amikor arról kérdezték, miért tartja fontosnak a sorozatot.

MTI

Március 1-jéig lehet jelentkezni felsőoktatási képzésekre

Ebben az évben január végétől március 1-jéig lehet jelentkezni felsőoktatási képzésekre és az érettségi vizsgákra.

Egy felvételiző összesen legfeljebb öt képzést jelölhet meg. Ugyanazon intézmény ugyanazon szakának állami ösztöndíjas és önköltséges képzési formája (ha a képzési szint és a munkarend is megegyezik) továbbra is egy jelentkezési helynek számít, függetlenül attól, hogy két külön sorban kell szerepelniük a jelentkezéskor.

Nem lesz változás a felsőoktatási felvételi követelményekben, a pontozási rendszerben, és jelentősen nem módosulnak a felvételi besorolás elvei sem.

A nemzeti felsőoktatási törvénynek megfelelően a diákok újra az osztatlan tanárszakokra jelentkezhetnek (és általános iskolai, vagy középiskolai tanárok lehetnek), új képzési formaként találkozhatnak a felsőoktatási szakképzéssel.

A Felvin (www.felvi.hu) már elérhetők a felvételi szabályokat és az intézmények által 2013 szeptemberére meghirdetett képzéseket tartalmazó felsőoktatási felvételi tájékoztatók.

A nyomtatott tájékoztató kiadványok – amelyek mellékelve egy jelentkezési lapot is tartalmaznak – januárban lesznek kaphatók, ezek kiegészítése pedig január végéig jelenik meg az interneten.

Ez tartalmazza majd a felsőoktatási szakképzéseket és az osztatlan tanári mesterszakokat, valamint az ezekhez kapcsolódó felvételi tudnivalókat ugyanis az online, valamint a januárban megjelenő nyomtatott kiadványba ezek az információk nem kerültek be. Szintén a hivatalos kiegészítés tartalmazza majd a december 31. utáni esetleges módosításokat a meghirdetett képzésekben.

A papír alapú jelentkezési lapok beszerezhetők a képzéseket meghirdető felsőoktatási intézményekben, az Educatio Nonprofit Kft., az Oktatási Hivatal ügyfélszolgálatán, valamint a nyomtatott formában megjelenő Tájékoztatókhoz mellékelve. A kitöltött és aláírt jelentkezési lapokat március elsejéig kell postára adni az Oktatási Hivatal címére.

Az internetes jelentkezés, az e-felvételi határideje is március elseje, az Ügyfélkapun keresztül az adatok hitelesítését március 11-ig kell megtenni. A felvételi eljárás alapdíja 9 ezer forint, amelyért összesen három jelentkezési helyet lehet megjelölni. Ezen felül további két helyet lehet megjelölni, amelyekért jelentkezésenként 2 ezer forint kiegészítő díjat kell fizetni.

A pontszámítás az alapképzéseken 500 pontos rendszerben történik, vagyis a tanulmányi és érettségi pontok mellé (maximum 400 pont) különböző jogcímeken maximum 100 többletpont kapható. Mesterképzéseken a jelentkezők maximum 100 pontot szerezhetnek, a pontszámítás szabályait a felsőoktatási intézmények határozzák meg és teszik közzé a Felvi honlapján.

MTI