A szociális, gyermek- és ifjúságvédelmi ügyintéző OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

érdekel mások problémája, szeretsz segíteni embereken, türelmes vagy, és bele tudod képzelni magad más emberek helyzetébe, nincsenek előítéleteid, jól együtt tudsz működni másokkal.

Milyen ez a munka?

Szociális, gyermek- és ifjúságvédelmi felügyelőként te is hozzájárulhatsz, hogy egy család ilyen boldog legyen

A feladatod lesz, hogy segíts nehéz helyzetben lévő gyermekeknek, hogy jobb életük legyen. Egy-egy szociális szolgálat vagy intézmény munkatársaként szociális- és gyermekvédelmi feladatokat kell ellátnod. Azoknak a gyerekeknek az ügyeit kell intézned, akikről nem tudnak megfelelően gondoskodni a szüleik, vagy éppen a felnőtteknek kell segítened abban, hogy jó szülők lehessenek.

Fontos, hogy szót tudj érteni tőled nagyon különböző emberekkel is, és jól viseld a stresszt, mert ennél a munkánál gyakran előfordul, hogy a segítségedet nehezen fogadják el. Megrázó történeteket is meg kell ismerned, ezért csak akkor ajánlható neked ez a szakma, ha erős a lelked, nem vagy túlságosan érzékeny.

Megismered, hogyan kell bánni azokkal a gyerekekkel, akik nehéz körülmények között élnek, értelmileg vagy testileg sérültek, betegek, így nehezebben haladnak az iskolában, nehezen illeszkednek be társaik közé.  Programokat is szervezel hátrányos helyzetű vagy beteg gyermekeknek. Ezzel lehetővé teheted, hogy könnyebben be tudjanak illeszkedni társaik közé.

Azzal is számolnod kell, hogy gyakran lehet rendkívüli feladatod gyakran kell krízishelyzetben lévő gyereknek hétvégén vagy ünnepnapon segítséget nyújtanod. Nem könnyű ez a terület, de ha sikerül egy gyereknek vagy családnak segítened, akkor a sok nehézségért kárpótol az a szeretet, amit tőlük kapsz cserébe.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Érettségi megszerzése után iskolarendszerű képzésben vagy tanfolyamon tanulhatod.

Miről tanulsz majd?

-         a szociális ellátórendszer

-         a szociális ellátás feladatai

-         szociális ügyviteli és ügyirat-kezelési feladatok

-         szociális és gyermekvédelmi ügyek rendszer

Álláslehetőségek

Alkalmazottként dolgozhatsz ezzel a végzettséggel önkormányzatoknál, intézményeknél, gyermekotthonokban, civil szervezeteknél. Ebben a szakmában nem túl magasak a keresetek, közalkalmazotti vagy köztisztviselői fizetésre számíthatsz.

Az óvodai dajka OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szereted a gyerekeket, szívesen foglalkozol  velük, nem zavar, ha utasításokat kell végrehajtanod, könnyebb fizikai munkát is kész vagy vállalni.

Milyen ez a munka?

Óvodai dajkaként kisgyerekek között töltheted a napjaidat

Az óvónők munkáját segíted dajkaként. Te kíséred be a gyerekeket a csoportszobába, amikor elbúcsúztak a szüleiktől, segítesz nekik az öltözködésnél, a mosakodásnál, a WC-ben.

Időnként a közös foglalkozásokon, kirándulásokon is a csoporttal tartasz, előkészíted az óvónők számára az eszközöket, játékokat.

A takarítási feladatok is rád várnak, amikor a gyerekek kilocsolják a vizet, kiöntik a festéket vagy egyéb „balesetek” történnek. A gyerekeket gyakran kell felemelni, le kell hozzájuk hajolni, gyakran a szőnyegen kell velük játszani, ez megterheli a derekat, a lábakat.

Mindezek mellett óvodai dajkaként a kisgyerekektől nagyon sok szeretetet kapsz, ezért érdemes ezt a szakmát választani.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

A tizedik évfolyam elvégzése után felnőttképzés keretében szerezheted meg ezt a képesítést.

Miről tanulsz majd?

-         pedagógia, hogy szót érts a gyerekekkel

-         óvodai feladatok

-         elsősegélynyújtás

Álláslehetőségek

Óvodákban helyezkedhetsz el alkalmazottként ezzel a végzettséggel. Ekkor közalkalmazotti fizetésed lesz, ami nem túl magas. Jobb keresetre számíthatsz, ha magánóvodában sikerül elhelyezkedned, vagy bébiszitterként tudsz dolgozni.

Április végéig egyeztetnek a felsőoktatásról

Arról állapodott meg  az emberi erőforrások minisztere a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnökségi tagjaival, hogy április végéig tartanak a felsőoktatás átfogó kérdéseit érintő egyeztetés-sorozatot. Döntöttek arról, hogy két témát még januárban megvitatnak: a hallgatói szerződések ügyét, valamint az egyetemi autonómia kérdését.

Balog Zoltán a megbeszélést követő sajtótájékoztatón azt mondta: az álláspontok részben közelednek, részben megegyeznek, részben eltérnek a kormányzat és a hallgatók között a felsőoktatás kérdéseiben.

A miniszter jelezte, hogy az egyetemi kapacitásról, a minőségi ponthatárokról és a hallgatói létszámról újabb adatokat kért a kormányzattól a HÖOK, s ezeket rendelkezésre is bocsátják.

Megerősítette, hogy aki a 240-es ponthatárt teljesíti és “az egyetemek kapacitásának függvényében talál magának helyet, azt az állam finanszírozni fogja, ingyen fog tanulni, amennyiben aláírja a hallgatói szerződést”. Hozzátette, abban a kérdésben, hogy minden szaknak legyen ilyen finanszírozása, nem közeledtek az álláspontok, de erről is tovább tárgyalnak.

A felsőoktatásban jövőre 24 milliárd forintot fordítanak a részben magánforrásokból épített beruházások kiváltására, 27 milliárdot pedig az egyetemek, főiskolák adósságátvállalására, valamint az uniós projektek önrészének állami átvállalására, az állami források pedig megvannak erre – szögezte le a miniszter. Szólt arról is, hogy a kormany.hu-n egy úgynevezett “felvételi szájbarágót” indítanak, amely segíti az érintettek tájékozódását a felsőoktatást érintő kérdésekben.

Nagy Dávid, a HÖOK elnöke kiemelte: nem tudják elfogadni, hogy vannak olyan szakok, amelyeken egyáltalán nincs állam által finanszírozott hallgatói hely, erről januárban újra tárgyalnak. Úgy fogalmazott: a hallgatói szerződéssel kapcsoltban értik azt a társadalmi elvárást, hogy a Magyarországon, az adófizetők pénzén megszerzett diploma az ország gyarapodásához járuljon hozzá, de “közös megoldást kell találni, hogy a hallgatói érdekek ne sérüljenek”.

A vHÖOK internetes felületén diákkonzultációt hirdet a két ünnep között a felsőoktatásban zajló változásokról, amelyhez bárki hozzászólhat. Kérdésre válaszolva azt mondta, a végzett hallgatók Magyarországon tartását nem röghöz kötéssel kell megoldani. Az ezzel kapcsolatos érveket a hallgatói önkormányzatokon, fórumokon keresztül gyűjtik össze, és ezek alapján igyekeznek javaslatokat tenni a jövőben.

A miniszter dönt az iskolák benyújtott kerettanterveiről

Megjelent az emberi erőforrások miniszterének rendelete a kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről a Magyar Közlönyben.

A miniszter dönt az iskolák benyújtott kerettanterveiről, illetve a kerettantervet alkalmazók köréről és az alkalmazás szabályairól, a jóváhagyott kerettanterveket nyilvántartja, és a minisztérium hivatalos honlapján közzéteszi.

Az iskolák helyi tantervei a tantárgyi kerettantervekben meghatározott óraszámokat legfeljebb 10 százalékkal csökkenthetik a rendelet alapján, az iskoláknak a kerettanterveket tanév szerinti tagolásban kell beépíteniük a helyi tantervükbe.

Kitér a rendelet arra is, hogy a középiskolának a helyi tantervükben kell meghatározniuk a 11-12. évfolyamon az emelt szintű érettségire történő felkészítéshez és az emelt szintű oktatáshoz alkalmazott fejlesztési feladatokat, követelményeket.

A kerettanterveknek tartalmazniuk kell a tantárgyak óraszámát, tartalmait, a kapcsolódási pontokat az egyes tantárgyi tartalmak között, illetve a kulcskompetenciák és a kompetenciafejlesztés adott életkori és képzési szakaszban érvényesítendő feladatait.

A jogszabály szerint a miniszter a jóváhagyásra hozzá benyújtott kerettantervet annak mellékleteivel együtt öt napon belül megküldi az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézetnek (OFI), amely az elbírálására két tantervi szakértőt kér fel.

Az OFI-nak a szakvéleményt ötven napon belül kell továbbítania a miniszternek, aki öt napon belül meghozza döntését.

A benyújtott kerettanterv akkor hagyható jóvá, ha az megfelel a nemzeti köznevelési törvényben, a nemzeti alaptantervben, továbbá ebben a rendeletben foglaltaknak.

Mint azt a rendelet írja, a miniszter feltételekhez kötheti a kerettanterv jóváhagyására vonatkozó döntését, a feltételek teljesítésére vonatkozó felhívását pedig meg kell indokolnia.

Amennyiben egy adott iskola kerettantervének benyújtása sikertelen, lehetősége van beadni a módosított változatot, az OFI pedig arról a második szakértői véleményét tizenöt napon belül megküldi a miniszternek. Ha azonban a benyújtó határidőt mulaszt, a miniszter a kérelmet mérlegelés nélkül elutasítja.

A kerettanterv benyújtójának évfolyamonként a mindenkori minimálbér összegét kell eljárási díjként az OFI Magyar Államkincstárnál vezetett számlájára befizetnie, amit az állam az eljárással összefüggő feladatok elvégzésére, elsősorban a személyi és tárgyi feltételek biztosítására használ fel.
mti

Jelentkezési feltételek

A Mot.hu Pályaválasztási versenyre középiskolások és tanáraik jelentkezhetnek.

A csapatok létszáma minimum 3, maximum 7 fő, egy csapatban maximum két tanár és öt diák lehet.

A Mot.hu munkatársai úgy vélik, a 11. évfolyamosok számára lehet a legelőnyösebb a részvétel, hiszen ők már érintettek a pályaválasztásban, és még nem kell az érettségire koncentrálniuk, de nem határozzuk meg, hogy hányadik évfolyamos diákok csatlakozhatnak, a döntést a pedagógusokra és a diákokra bízzuk.

Jelentkezzen Pályaválasztási versenyünkre és nyerjen diákjaival egy felejthetetlen hosszú hétvégi táborozást a Balatonon!

 

 

Feladatok a Mot.hu Pályaválasztási versenyen

Mi a feladat a versenyen?

A hét fős – öt diákból és két felnőttből álló – csapatoknak havonta egy szakma képviselőjének munkáját kell bemutatniuk videofilmen vagy írásos interjúban fotókkal illusztrálva. Az anyagok elbírálásánál nincs jelentőség annak, hogy videó vagy írott anyag készül-e, csak az számít, hogy mennyire tudja érdekesen, ötletesen bemutatni a csapat, hogy az adott szakma képviselője mivel foglalkozik.

Azt, hogy melyik csapat melyik szakmát mutatja be, minden fordulóban sorsoláson döntjük el. A verseny alatt egy csapat kétszer kérheti, hogy sorsoljunk neki másik szakmát vagy foglalkozást.

FB szavazás, hogy ki a legjobb
Minden szakmabemutató anyagra a Facebook-on keresztül lehet majd szavazni, a pontok fele a közönségszavazatok alapján kialakult sorrend szerint alakul. A többi pontot oktatási szakemberekből és a támogató cégek vezetőiből álló zsűri értékelése alapján kapják a csapatok.

A másik típusú feladat, amikor a mot.hu által megadott anyagokból kell felkészülni egy-egy szakmával kapcsolatban, és az olvasottak alapján kérdésekre kell válaszolni.

Nem kell minden feladatban a csapat minden tagjának dolgoznia, fel lehet osztani az egyes feladatokat.

A fantáziának nem szabunk határt!

Természetesen a mot.hu a csapatokat szakmai tanácsokkal is segíti a verseny során, például megadja, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe a pályaválasztásnál.

A szervezők azonban a diákok fantáziájának nem akarnak határt szabni, egyedi ötleteknek, nézőpontoknak is teret engednek.

Célunk, hogy olyan anyagok készüljenek, amelyek a fiatalok szemével mutatnak be foglalkozásokat, hogy azok a diákok is könnyed formában, kortársaik által, ismerhessék meg a szakmákat, akik nem vesznek részt a versenyen.

Jelentkezési űrlap

Töltse ki az alábbi jelentkezési űrlapot

A kitöltést követően e-mail-ben meg kell erősítenie a jelentkezését:

az alább megadott e-mail címére küldünk egy e-mailt, kattintson a benne lévő linkre!

Ha kérdése van, szívesen segítek Önnek: Bródi Emília, PR vezető, pr@mot.hu, 20-340-5212

* Intézmény:
   Intézmény azonosító:
   Telefonszám:
* Kapcsolattartó neve:
   Kapcsolattartó mobil telefon:
   Honlapcím:
*Intézmény kapcsolattartó e-mail címe:
   Megjegyzés:
*Preferred Format:
Email marketing by Interspire

Versenykiírás

Országos felmérést készítettünk 2012-ben a felvételizők körében arról, hogyan döntenek a felsőoktatási felvételijükkel kapcsolatban, illetve a középiskolások körében arról, mennyire ismerik a választható OKJ szakmákat.

Megdöbbentő eredményeket hozott mindkét felmérés. Kiderült, hogy a fiatalok többsége nem tudja, mit fog tanulni az adott szakon, és alig ismerik a szakképzéseket! Arról pedig, hogy mivel foglalkoznak azok, akik az általuk választott szakon végeztek, a felvételiző válaszadók 51 százalékának csak elképzelései voltak.

Miközben a pályaválasztással kapcsolatos döntés ma már óriási anyagi konzekvenciákkal is jár – a csalódásokról nem is beszélve – minden segítséget meg kell adnunk a diákoknak és a szülőknek, hogy megalapozottan választhassanak.

2012 során a Mot.hu-n megjelentettük ezért a szakmakereső önértékelő tesztet, és folyamatosan bővítjük a szakmakereső, foglalkozásbemutató anyagainkat, melyek célja, hogy legalább összefoglalás szinten képet kapjanak a diákok egy-egy hivatásról.

Mi a Pályaválasztási verseny célja?

A verseny célja, hogy a résztvevők könnyed formában, szórakozva ismerjék meg a különböző szakmákat, hivatásokat.

Az interjúkészítés, fotózás, forgatás közben a csapatok tagjai első kézből ismerhetnek meg meg egy-egy hivatást. Megtudhatják, hogy ki miért választ egy szakmát, többek között egy orvos vagy egy ügyvéd, pék, egy eladó mit szeret a munkájában, egyáltalán, milyen életforma jár egy-egy hivatással, milyen szakmai karrierre van lehetőség.

Nem csak a maguk összeállította szakmabemutató anyagokból, de a mot.hu szakmabemutatóiból és a többi csapat anyagaiból is sok ismeretet szerezhetnek a foglalkozásokról, és megalapozottabban dönthetnek a pályaválasztással, továbbtanulással kapcsolatban.

Mi a feladat a versenyen?

Kétféle feladatot kapnak a csapatok. Egyrészt azt, hogy a Mot.hu által megadott szempontok szerint mutassák be 3 szakma képviselőjének munkáját írásos interjúban fotókkal illusztrálva, vagy videofilmen.

A másik feladattípus egy kérdéssor, ahol a kérdések megválaszolásához a diákoknak el kell olvasniuk a mot.hu által készített szakmabemutatókat, illetve a többi csapat foglalkozásbemutató anyagait. Ezáltal újabb hivatásokat ismerhetnek meg, újabb ötleteket kapva a pályaválasztáshoz.

A csapatok

Három-hét fős – két diákból és egy tanárból vagy öt diákból és két tanárból álló – csapatok vehetnek részt a Pályaválasztási versenyben. Nem határozzuk meg, hogy hányadik évfolyamos diákok csatlakozhatnak. A Mot.hu úgy véli, a 11. évfolyamosok számára lehet a legelőnyösebb a részvétel, hiszen ők már érintettek a pályaválasztásban, és még nem kell az érettségire koncentrálniuk, de a döntést a pedagógusokra és a diákokra bízzuk.

A csapatok munkájának értékelése

A csapatok pontokat érhetnek el a verseny során, s a legtöbb pontot elérő 2 csapat kapja meg a fődíjat, a balatoni táborozást.

A 3 szakmabemutató anyagra egyenként 100-100, összesen 300 pontot kaphatnak a csapatok, a foglalkozásismereti kérdéssorra szintén maximum 100 pontot. 1-1 plusz pontot érnek a “Like”-ok.

Az anyagok szakmai tartalmát oktatási szakemberekből és a támogató cégek vezetőiből álló zsűri értékeli.

Jelentkezési határidő

A verseny jelentkezési határideje: 2013.február 20.

A verseny utolsó napja

2013. április 30. Eddig kell a csapatoknak teljesíteniük a feladatokat, elküldeni a foglalkozásokról szóló bemutató anyagaikat és megválaszolni a foglalkozásismereti kérdéssort. Szintén eddig az időpontig gyűjthetik a szavazatokat (Facebook like-okat).

Eredményhirdetés

2013. május 31-ig. A verseny eredményéről a csapatokat e-mailben értesítjük és közzétesszük itt, a mot.hu-n is, valamint országos sajtóközleményt adunk ki a verseny tapasztalatairól.

A verseny fődíja: 2 csapat a Balatonon táborozhat

A legjobban teljesítő csapatok eltölthetnek egy hosszú hétvégét Balatonalmádiban, a Balatontáborban teljes ellátással :)

Nézze meg, hol táborozhatnak, vitorlázhatnak a nyertesek!

Különdíj a csapatot irányító pedagógusoknak

Szeretnénk külön 10.000 Ft-os könyvutalvánnyal jutalmazni 3 pedagógust, akik részt vesznek a versenyben, hogy a magunk módján megköszönjük a diákjaikért végzett áldozatos munkájukat. A könyvutalványok odaítéléséről az eredményhirdetéssel együtt tájékoztatjuk a résztvevőket.

Megismerik a foglalkozásokat a szavazók is!

A pályázati anyagokra szavazni is lehet, tehát nem csak a csapat tagjai, hanem osztálytársaik, barátaik is megnézik, elolvassák a bemutatókat, így ők is megismernek egy hivatást, de nem a “könyv fölött ülve”, hanem izgalmas formában.

Természetesen a mot.hu a csapatokat szakmai tanácsokkal is segíti a verseny során, például megadja, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe a pályaválasztásnál. A szervezők azonban a diákok fantáziájának nem akarnak határt szabni, egyedi ötleteknek, nézőpontoknak is teret engednek.

Segítség a pályaválasztásban

Megmaradnak az anyagok, hiszen csapatok szakmabemutató pályázatait a mot.hu honlapon lehet elolvasni, így azokat a többi diák is meg tudja nézni, akár később is. Ezzel azoknak a pedagógusoknak a munkáját is megkönnyítjük, akik segíteni szeretnének diákjaiknak a pályaválasztásban, hiszen élvezetes, a diákok stílusában és szemszögéből készített szakmabemutatókat ajánlhatnak a fiataloknak.

Jelentkezzenek itt!

Ha kérdése van, szívesen segítek Önnek: Bródi Emília PR vezető, pr@mot.hu, 20-340-5212

Mi a Mot.hu?

7.500.000 érdeklődőnek segítettünk a képzés-, vagy iskolaválasztásban 1998 óta!

  • A leglátogatottabb képzésajánló portál 1998 óta
  • Online tanácsadással áll a képzést keresők rendelkezésére
  • Telefonos ügyfélszolgálat segít a képzésválasztásban azoknak, akik bizonytalanok
  • Tanulóbarát Intézmény program megbízható iskolákat ajánl
  • A MOT Ösztöndíj Program anyagi támogatást nyújt nehéz helyzetben lévők tanulásához
  • Blogban tájékoztatja az olvasókat a felnőttképzés, felsőoktatás, közoktatás változásairól
  • Kutatásokat, felméréseket végez a felnőttképzés területén
  • Facebook oldalain napi kapcsolatot tart a képzést keresőkkel
  • Országos pályaválasztási versennyel segít, hogy a fiatalok megismerjék a különböző foglalkozásokat

A kereskedelmi ügyintéző OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

Nem riaszt az adminisztráció, precíz és pontos vagy. Jól megszervezel bonyolult folyamatokat, könnyen egyeztetsz emberekkel, gyorsan tudsz reagálni váratlan helyzetekben is.

Milyen ez a munka?

A kereskedő képzések közé sorolják ezt a szakmát, de itt nem pult mögött kell állnod, hanem íróasztal mellett kell szervezned. Vállalatok kereskedelmi tevékenységét intézed, hozzád futnak be a cégtől, hogy melyik egységnek milyen alapanyagra, eszközökre, szolgáltatásra lenne szüksége, te megkeresed, honnan lehet azt a legjobb feltételekkel megrendelni, és megszervezed, hogy a szükséges áru meg is érkezzen a céghez. De a te vállalatod termékeinek reklámozásában, forgalmazásában is aktív szereped lesz.

Általában jó körülmények között, irodában dolgozol, stresszt csak az okozhat, hogy egy vállalatnál mindig minden rendelés sürgős, és neked egyszerre kell sürgetned a szállítót és nyugtatnod a megrendelőt, ha probléma van.

Fontos, hogy ne érezd nyűgnek az adminisztrációs feladatokat, mert egy-egy üzletkötéshez sok hivatalos dokumentumot kell kitöltened, ismerned kell az aktuális szabályokat, használnod kell bonyolult táblázatokat, nyilvántartásokat.

A kereskedelemben gyakran külföldi vállalkozásokkal is tartani kell a kapcsolatot, ezért ezen a területen fontos legalább egy idegen nyelv ismerete.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Érettségi megszerzése után iskolarendszerű képzés keretében vagy tanfolyamon szerezhetsz ilyen végzettséget.

Miről tanulsz majd?

- adminisztráció szabályai

- számítástechnika

- üzleti kommunikáció, viselkedés

- szakmai kommunikáció idegen nyelven

- marketing- és PR- alapismeretek

- kereskedelmi ismeretek

- áruismeret

- költséggazdálkodás

- szállítmányozás, raktározás

- Külkereskedelmi ismeretek

Álláslehetőségek

Vállalkozásoknál, vállalatoknál helyezkedhetsz el alkalmazottként ezzel a végzettséggel

A kereskedő, boltvezető OKJ képzésekről minden, ami fontos

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

jól meg tudsz szervezni bonyolultabb feladatokat is, nem okoz gondot számodra, hogy listákat, kimutatásokat vezess, tudsz bánni az emberekkel.

Milyen ez a munka?

Kereskedő, boltvezetőként te felelsz az üzlet működéséért

Kereskedő boltvezetőként az lesz a feladatod, hogy egy üzlet működését megszervezd. Át kell látnod, hogy melyik áruból éppen mennyi van, miből kell rendelni. Tisztában kell lenned azzal, hogy mit hogyan kell tárolni, hogy ne romoljon meg vagy ne károsodjon. Tudnod kell, hogy milyen jogaik vannak a vásárlóknak, milyen nyugtákat, számlákat kell kiadni számukra, mikor kell kicserélni a visszahozott árukat. És nem elég, hogy te ismered ezeket a szabályokat, el kell érned, hogy a bolt többi dolgozója is ezeknek megfelelően dolgozzon.

Tartanod kell a kapcsolatot a szállítókkal is, el kell érned, hogy pontosan hozzák az árut, és annak a minősége is megfelelő legyen. Az üzlet működéséért is te leszel a felelős, te ügyelsz arra, hogy a könyvelés, az elszámolások rendben legyenek, a dolgozók megkapják a fizetésüket.

A vásárlókkal általában kevesebb kapcsolatod lesz, csak abban az esetben kell őket kiszolgálnod, ha kisebb boltot vezetsz. Főként a háttérben dolgozol, de sokféle feladatod lesz. Gyakran hétvégén és ünnepnapokon is dolgoznod kell, hiszen a legtöbb üzlet folyamatosan nyitva tart. Nem kell neked is feltétlenül bent lenned a boltban, de lehetnek váratlan helyzetek. Ha szeretsz szervezkedni, és irányítani, nem merít ki, ha minden napod mozgalmas, akkor jól fogod érezni magad ebben a munkakörben.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Kereskedelmi területen szerzett szakmunkás bizonyítvány, vagy ezen a területen szerzett érettségi, vagy OKJ-s kereskedelmi előképzettség szükséges a tanfolyam elvégzéséhez.
Ha nincs kereskedelmi előképzettséged, akkor több képző intézménynél is lehetőséged van arra, hogy a bolti  eladó és a kereskedő boltvezető tanfolyamokat egyszerre végezd el, ezzel időt és pénzt spórolhatsz.

Miről tanulsz majd?

-    kisvállalkozás létrehozása, működtetése

-    áruforgalmi tevékenység tervezése, irányítása, elemzése:

-    készletgazdálkodás

-    létszám és bérgazdálkodás,

-    árképzés

-    mérlegelemzés,

-    értékesítési ismeretek

Álláslehetőségek

Ezzel a végzettséggel főként saját kereskedelmi vállalkozást, üzletet szoktak nyitni, de alkalmazottként is dolgozhatsz akár mint boltvezető.

Hogyan változtatna a kormány a felsőoktatáson?

Tiltakozó hallgatók és diákok felvonulása (MTI fotó)

A főiskolai hallgatók kezdtek először tiltakozni a felsőoktatási keretszámok csökkentése ellen. Az elmúlt napokban középiskolások és oktatók, tanárok is csatlakoztak hozzájuk. A kormány a tiltakozások hatására változtat elképzelésein. Nézd meg, hogyan!

A reform lényege – amelynek tervezetét a Népszabadság Online közölte -, hogy nem lesz tandíj. A képzés vagy ingyenes, vagy költségtérítéses lesz, részösztöndíjas képzés nem lesz. Aki megszakítja a képzését – esetleg külföldi tanulmányai miatt, és egy-két félévet halaszt –, az később ingyenesen folytathatja a tanulmányait. A tervek szerint egy ötéves képzés esetén 12 félévet tolerálnak.

Azok, akik eleget tesznek a három feltételnek, azaz elérik a szükséges ponthatárt, meghatározott számú félév alatt megszerzik a diplomájukat, továbbá vállalják, hogy a diploma megszerzése után Magyarországon dolgoznak, ingyen tanulhatnak az egyetemeken, főiskolákon.

Az még nem eldöntött állítólag, hogy a diploma megszerzése után elkövetkező húsz évben a képzésre fordított évek kétszeresét vagy ennél kevesebbet kell Magyarországon dolgozni.

A nol.hu forrására hivatkozva azt írja, hogy Balog Zoltán minisztériuma és az oktatási államtitkárság úgy számol, hogy várhatóan a tavalyi szinten, „azaz 30 ezer körül lesz” az államilag támogatott ingyenes helyek száma. A hírek szerint részösztöndíj egyáltalán nem lesz.

A költségvetési bizottság által a keretszámokról, illetve a ponthatárok meghatározásáról szóló, hétfőn egyébként már megszavazott módosító javaslat tesz említést a „(rész) ösztöndíjjal támogatott” képzésről, de Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár tegnap megerősítette a lap munkatársának, hogy a jogszabály lehetőséget biztosít a részösztöndíjra, de nem lesz ilyen. Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere említett korábban a pedagógusképzésben részt vevők számára havi 25 ezer–75 ezer forint közötti ösztöndíjprogramot, és elképzelhető, hogy más szakoknál is lehet ilyen.

Állami diákhitel a kormányzati elképzelések szerint lesz, de a kamatot az előzetes hírekkel ellentétben nem viszik le nullaszázalékosra, az továbbra is kétszázalékos marad majd. Az elképzelések szerint a hitel törlesztését várhatóan a negyedik évben, azaz a türelmi idő után kellene megkezdeni, de ha a hallgató ezután sem tudott elhelyezkedni, akkor nem kell törlesztenie, amíg állást nem szerez.

Arról, hogy több pénzt kap-e a felsőoktatás, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azt mondta: „mindenképpen többet fordítanak rá, ha nő a költségtérítéses helyek száma”.

(Anyagunk a Népszabadság Online cikke nyomán készült)

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, országszerte felvonulásokon tiltakoztak a hallgatók, a diákok és pedagógusok a felsőoktatást érintő megszorítások ellen. Hogy a keretszámokkal kapcsolatban mit követelnek, azt itt olvashatod.

Változik a szakképzési törvény

Az Országgyűlés elfogadta az egyes szakképzési és felnőttképzési tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot.

A parlament által megszavazott előterjesztés – számos technikai jellegű módosítás mellett – az állami és uniós forrásból támogatott képzéseket folytató akkreditált intézményeknek naprakész elektronikus adatszolgáltatást ír elő azért, hogy ténylegesen ellenőrizni lehessen, betartják-e a támogatási szerződésben foglaltakat.

Az adatszolgáltatás az akkreditációval rendelkező intézményeket érinti. Az adatokat az állami szakképzési és felnőttképzési szerv (NMH SZFI) számára kell szolgáltatni.

A felnőttképzési törvény módosításával kiegészülnek a Felnőttképzési Akkreditáló Testületnek (FAT) az akkreditált intézményekkel kapcsolatos ellenőrzési jogkörei az új adatszolgáltatáson alapuló jogosítványokkal.

A módosítás kapcsolatot teremt az ellenőrző hatóság és a képzést támogató szervezet között, így a támogatással összefüggő jogszabálysértésről, szabálytalanságról még a képzés során értesül a támogató, ezzel újabb vizsgálat lefolytatása nélkül hozhat a képzés folytatásával kapcsolatos intézkedést. A törvény elektronikus nyilvántartás vezetését írja elő a felnőttképzési intézménynek – a FAT folyamatos hozzáférésének biztosítása mellett -, a nyilvántartás adatait azok keletkezésétől számított öt évig kell kezelniük.

Az iskolák állami fenntartásba és működtetésbe vételére tekintettel a törvény új szakasza rögzíti, hogy a szakképzési feladatellátásnak az állami intézményfenntartó központon belüli feladatait a központról szóló kormányrendeletben kell szabályozni. A komplex szakmai vizsga vizsgabizottságában a képzésben részt vett oktató tagnak nem kell az országos szakképzési névjegyzék részét képező vizsgabizottsági névjegyzéken szerepelni ahhoz, hogy a bizottsági munkában részt vegyen.

A jogszabály szerint a tanuló az összefüggő szakmai gyakorlaton keletkezett mulasztását a tanév szorgalmi időszakán kívüli időszakban is pótolhatja. A módosítás kiegészíti és egyértelművé teszi a törvénynek a szintvizsgára vonatkozó hatályos szabályozását, amely szerint szintvizsgát annak a szakiskolai tanulónak kötelező tennie, aki nappali rendszerű oktatásban vagy az oktatás nappali munkarendje szerint szervezett felnőttoktatásban vesz részt szakmai képzésben és nincs érettségije.

Kiegészülnek és pontosabbá válnak a törvény ingyenességet meghatározó rendelkezései is. Új passzus biztosítja a szakképzésben résztvevők számára, hogy a tanulók a nappali munkarendben megkezdett szakképzéseket be tudják fejezni más munkarendre áttérés nélkül.

A tanulószerződés keretében a gyakorlati képző nem köthet tanulószerződést a tanulóval a gyakorlati képzésnek csak egy részére, hanem köteles a tanulót a komplex szakmai vizsga gyakorlati részére felkészíteni. A módosítás egyértelművé teszi azt is, hogy tanulószerződés második vagy további szakképesítés esetén nem köthető.

Egyértelművé válik, hogy a nyilvántartást vezető gazdasági kamara nemcsak a tanulószerződést, hanem annak módosítását is ellenjegyzi. Tekintettel arra, hogy a tanulószerződés alapján kifizetendő tanulói pénzbeli juttatás csak átutalással (vagy bankszámlára befizetéssel) teljesíthető, a tanulószerződésnek a jövőben tartalmaznia kell a tanulót megillető pénzbeli juttatás összegén felül azt a fizetési számlaszámot is, amelyre a pénzbeli juttatást átutalják vagy befizetik.

forrás: MTI

 

Tudj meg mindent a élelmiszer- és vegyiáru-eladó OKJ képzésekről!

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

Szeretsz közösségben lenni, csapatban dolgozni, precíz és pontos vagy, tudsz többfelé figyelni.

Milyen ez a munka?

A tisztaság és a rend nagyon fontos az élelmiszer- és vegyiáru-eladónál

A te feladatod lesz az élelmiszerek és vegyi áruk megrendelése, a készlet nyomon követése, az áruk kipakolása a polcokra. Mindeközben ki kell szolgálnod a vásárlókat, udvariasan, türelmesen kell beszélned akkor is, ha éppen három ember munkáját végzed egyszerre. Jó, ha csapatjátékos vagy, mert hacsak nem egy kicsi boltban állsz egész nap egyedül, akkor szót kell értened a kollégáiddal is.

Az élelmiszerek tárolására különösen ügyelni kell, ezért jó, ha nem állsz hadilábon a takarítással, és egy boltban a nyilvántartások vezetése is fontos, ezért hasznos a precizitás. Ebben a munkakörben egész nap állni kell vagy szaladgálni, az áruk pakolása hajolgatással és emelgetéssel jár, ami megterhelő a lábaknak, a deréknak. Hogyan tanulhatod?A tizedik osztály elvégzése után tanfolyamon tanulhatod.

[itt_tanulhatod]

Miről tanulsz majd?

-    élelmiszerek tárolásának szabályai
-    vegyi anyagok kezelésének szabályai
-    anyag- és áruismeret
-    fogyasztóvédelmi szabályok
-    kommunikáció
-    készpénz kezelése

Álláslehetőségek

Kisebb és nagyobb boltokban, szupermarketekben helyezkedhetsz el alkalmazottként. A kereset nem túl magas, gyakran este és hétvégén is dolgoznod kell.

Tudj meg mindent a ruházati eladó OKJ képzésekről!

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szívesen vagy egész nap emberek között, szeretsz beszélgetni, kész vagy segítesz másoknak, és természetesen érdekel a divat.

Milyen ez a munka?

Ha ruházati eladóként közvetlen vagy, vissza fognak járni hozzád

A ruházati boltban kedvesen, udvariasan, de nem tolakodóan kell segítened a vásárlóknak a megfelelő ruha kiválasztásában. Figyelned kell a különböző holmik megfelelő tárolásáról, hogy a ruhák ne fakuljanak, ne sérüljenek. Ismerned kell, hogy kire milyen méretű ruha illik.

Akkor fogod élvezni ezt a szakmát, ha téged is érdekelnek a ruhák, hiszen akkor tudsz olyan kabátot, blúzt ajánlani a vásárlónak, amit egész szezonban szívesen hord majd. A bolt forgalmán nagyon sokat növelhet, ha kedves vagy a vevővel, nem akarsz ráerőszakolni semmit, de odafigyelsz, hogy mire van szüksége, előkeresed a kisebb vagy nagyobb méretű ruhákat. Ha így teszel, biztosan örülni fog annak, amit megvásárolt, és legközelebb is hozzád tér vissza.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

A tizedik osztály elvégzése után tanulhatod tanfolyamon vagy iskolarendszerű képzésben

Miről tanulsz majd?

-    textíliák ismerete
-    különböző ruházati termékek ismerete
-    fogyasztói jogok
-    beszerzés, értékesítés
-    pénztárgép kezelése

Álláslehetőségek

Számtalan butikban, kisebb és nagyobb áruházban dolgozhatsz eladóként mint alkalmazott.

Tudj meg mindent a bolti pénztáros OKJ képzésekről!

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szívesen bánsz pénzzel, jól  tudsz számolni, egyszerre többfelé is tudsz figyelni, szeretsz emberek között lenni.

Milyen ez a munka?

Egy mosoly szebbé teszi a vásárló napját

A boltban vagy áruházban te kezeled a pénztárgépet, te ütöd be vagy olvasod le készülékkel az áru árát, elveszed a vásárlótól a vételárat és kiszámolod a visszajáró összeget. Sok helyen már nagyon jó gépek segítik a munkát, de pénztárosként akkor is állandóan figyelned kell.

Hozzá kell szoknod, hogy gyorsan kell dolgoznod, hiszen ha nagy a sor a boltban, akkor a vásárlók türelmetlenkednek. És úgy kell néhány perc alatt egy-egy vásárló holmijaival végezned, hogy közben pontosan kell kiszámolnod a visszajáró összeget. Akkor sem lehetsz türelmetlen, udvariatlan, ha egy vevő lassú, és még reklamál is, hogy szerinte az üdítő, amit vett kevesebbe kerül.

Ha kíváncsi vagy, hogyan telik a bolti pénztáros egy munkanapja, olvasd el velük készített interjúnkat.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

A tizedik osztály elvégzése után tanfolyamon szerezhetsz ilyen végzettséget.

Miről tanulsz majd?

-         számla és jótállás adásának szabályai
-         pénzkezelési szabályok
-         fogyasztóvédelmi szabályok

Álláslehetőségek

A kisebb boltoktól kezdve a nagyobb áruházakig számtalan helyen találhatsz állást pénztárosként. Ha saját üzletet szeretnél nyitni, akkor kötelező, hogy rendelkezz ilyen végzettséggel, csak akkor kapsz engedélyt az üzemeltetésre.

A kereskedő OKJ képzésekről minden, ami fontos!

Ajánljuk neked a kereskedő képzéseket, ha

valóban szeretsz emberek között dolgozni, segíteni nekik, beszélgetni velük. Jól szervezel meg dolgokat, átlátsz bonyolultabb feladatokat is, pontos, precíz vagy, jól bánsz a pénzzel.

Milyen ez a munka?

A jó kereskedő mindig vidám

A kereskedelem területén nagyon sokféle feladat van, lehetsz eladó, aki kiszolgálja a vásárlókat, ekkor jó, ha szereted a nyüzsgést, nem tartod nyűgnek, ha kérdeznek tőled az emberek, és neked segíteni kell. Az eladó végzettség is további szakterületekre van bontva, a ruházati eladó, az élelmiszer- és vegyi áru eladó, a műszaki eladó, a virágbolti eladó, a papír-írószer eladó mind más-más terülteket ismer alaposabban.

Lehetsz pénztáros, akkor  az a fontos, hogy gyors és pontos legyél. Ma már jól használható pénztárgépek segítik a munkát, azért nagyon kell figyelned munka közben. Ha boltvezető vagy kereskedelmi ügyintéző tanfolyamot végzel, akkor az egész kereskedelmi folyamatot át kell látnod, neked kell intézned a rendeléseket, figyelned az árukészletet, szervezned a boltban dolgozók munkáját.

A legfontosabb talán ezen a területen, hogy valóban jól érezd magad a kereskedelemben. Egy savanyú, rosszkedvű eladó, aki csapkod, ha szólnak hozzá, és türelmetlenül, udvariatlanul beszél a vásárlókkal, csak rosszat tesz a boltnak is, magának is, ha nem keres másik pályát. Ha viszont jókedvű ember vagy, aki el tudja nézni a vevőknek, ha értetlenek, türelmetlenek akkor igazán jól telhetnek majd a munkanapjaid, mert a kedvességedet a vásárlók is kedvességgel fogják megköszönni. Kevés olyan jó érzés van, mint az, ha a vevők miattad térnek be a boltba.

A különböző szakterületek jellegzetességeit külön-külön anyagokban mutatjuk be.

- élelmiszer- és vegyiáru- eladó

- ruházati eladó

- bolti pénztáros

- kereskedő, boltvezető

- kereskedelmi ügyintéző

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Az eladói tanfolyamokat a tizedik osztály elvégzése után, a kereskedő-boltvezető képzést eladói végzettséggel, a kereskedelmi ügyintéző képzést pedig érettségivel végezheted el a tanfolyam keretében.

Miről tanulsz majd?

-    árukhoz tartozó dokumentumok
-    jótállási szabályok
-    áruk megfelelő tárolása (szakterületenként eltér)
-    pénzkezelés
-    kommunikáció
-    áruismeret (szakterületenként eltér)

Álláslehetőségek

Kereskedelmi végzettséggel alkalmazottként elhelyezkedhetsz boltokban, nagyáruházakban, de saját boltot is nyithatsz. Az elhelyezkedési lehetőségek nagyon jók ezen a területen, hiszen boltokra mindig szükség van.

Bejgli, ami nem reped szét, mézeskalács, ami puha

Háziasszonyok és családanyák a megmondhatói, micsoda öröm látni a család apraját és nagyját, ahogy elégedett arccal majszolja a finom süteményeket a Karácsonyi asztalnál – vagy titokban a kamrába bújva.

Kényes jószágok azonban a bejglik és mézesek, ha megmakacsolják magukat: a gondosan formázott diós és mákos rudak a sütőben egyszer csak felrepednek, és menthetetlenül kiontják a finom tölteléket, egymásba ragadva és szeletelhetetlenné válva, a mézesbe beletörik a vendégek foga, ha épp olyan a recept.

Ezzel az alábbi két recepttel – ami a 91 éves nagymamám régi receptfüzetéből került elő – viszont élmény a sütés, és még nagyobb élmény a tálalás, mert igazi tökéletes alkotások lesznek!

Mézes, ami szeretetcsomag

Én az idén egy nagyobb zenélő dobozba csomagolva ebből a mézesből készült Karácsonyi díszeket küldtem a nagylányomnak, aki sajnos külföldön dolgozik.

Pityeregve hívott fel, de kiderült, hogy semmi baj, csak a mézestől hatódott meg. Eszébe jutott, hogy gyerekkorában együtt díszítgettük a mézeseket, aztán mindenkinek csomagoltunk belőle celofánba: családnak, barátoknak, de még a hentesnek, a virágárusnak és a zöldségesnek is vittünk egyet-egyet, meg odatettük a piac sarkára 24-én este, hogy az ott kucorgó hajléktalanoknak is jusson.

A mézesek szalagra fűzve karácsonyfadíszek is lehetnek

A mézesek szalagra fűzve karácsonyfadíszek is lehetnek

Tipp! Próbálja ki vajjal!

A bejglit és a mézeskalácsot is vajjal készítettem, és sokkal finomabb lett, mint az előző, amely margarinnal készült!
A nagymamám takarékosságból készítette margarinnal, de mindössze 30%-kal volt drágább a vaj, mint a margarin lett volna!

A Bejgli, ami nem reped szét, gyönyörűen szeletelhető, és csuda finom!

Arra kell különösen figyelni, hogy melegen nem szabad felvágni, viszont ha kihűlt, azonnal jól el kell dugni, mert nem marad az ünnepi asztalra!

A tésztához:

150 ml tejföl
20 g élesztő
1 tojás
500 g liszt
250 g vaj, vagy Rama
50 g porcukor
1 csipet só
1 tojás a megkenéshez

Mákos töltelékhez:

200 g darált mák
200 g porcukor
1 citrom lereszelt héja és leve
3 cl rum
50 g mazsola, ízlés szerint

Diótöltelékhez:

200 g darált dió
200 g porcukor
50 ml tej
3 cl rum
1/2 vaníliarúd
50 g mazsola (ízlés szerint)
1 ek zsemlemorzsa (szükség esetén)
Fiatal kolléganőink kedvéért alább a részletes elkészítési leírás

A tésztát előző este készítjük el. A tejfölt meglangyosítjuk,  és elkeverjük benne az élesztőt és a tojást. Mire a lisztet összemorzsoljuk a vajjal, hozzákeverjük a porcukrot és egy csipet sót, az élesztős tejföl fel is jön! Beleöntjük a lisztes keverékbe és összegyúrjuk.

4 db cipót formálunk belőle (érdemes előtte lemérni és pontosan elnegyedelni), átlátszó fóliába csomagoljuk és másnapig betesszük a hűtőbe.
Ha teszünk a töltelékbe mazsolát, akkor azt forró vízben megmossuk, és leöntjük a rummal.

A diótöltelékhez

felvágjuk a vaníliarudat, kikaparjuk a magocskákat, a porcukorral együtt elkeverjük a tejben és azt felforraljuk. Levesszük a tűzről, és elkeverjük benne a diót.

A máktöltelékhez

100 ml vízben elkeverjük a porcukrot, felforraljuk és elkeverjük benne a mákot. Levesszük a tűzről, és belereszeljük a citrom héját, majd belecsavarjuk a levét is.

Hagyjuk kihűlni a töltelékeket, mert a meleg töltelék az egyik ok, amitől szétrepedne!

Az első tésztacipót lisztezett deszkán lazán átgyúrjuk, és körülbelül 3 mm vastagra, téglalap alakúra  kinyújtjuk. Akkora legyen, mint a boltban a fél kg-os bejglik.
Az 1 tojást kettéválasztjuk, és a fehérjével vékonyan megkenjük a tésztalapot. Rákenjük óvatosan az egyik töltelék felét úgy, hogy a hosszabb oldalain hagyjunk szabadon körülbelül 2 cm-t. Ekkor jöhet rá a lecsöpögtetett mazsola negyede.
Most a két rövidebb oldalon visszahajtunk körülbelül 2 cm-t  – így itt sem szökik meg a töltelék, és a hosszabbik oldalán kezdve lazán feltekerjük.
Sütőpapíros tepsire fektetjük. Most jöhet a másik három tekercs.

Most kell a sütőt 170 fogra bekapcsolni, alsó-felső sütésre.

Megkenjük a bejgliket tojássárgával, és langyos helyen hagyjuk, míg az megszikkad rajtuk. Majd  még kétszer megkenjük, közben mindig hagyjuk megszáradni (körülbelül 15 perc).
Mielőtt betesszük a sütőbe a szép kis rudacskákat, sűrűn megszurkáljuk villával, vagy egy hurkapálcikával, így távozik a gőz a töltelékből. Másképp szintén szétrepednének!
Betesszük a középső rácsra a sütőbe és gyönyörű aranybarnára sütjük.

Körülbelül 15 percig nem szabad kinyitni a sütő ajtaját! Sütési idő 35-40 perc.

Tipp!

Le lehet takarni sütőpapírral, ha túl hamar barnul a teteje.

……………………………………………………………………………………………………………………….

A Mézeskalács, ami ehetően puha

  • 50 dkg liszt
  • 1 tojás
  • 15 dkg vaj
  • 1 csomag sütőpor
  • 1 mokkáskanál szódabikarbóna
  • 1 dl méz
  • 1 dl porcukor (nem tévedés)
  • 1-1 kiskanál mézes fűszerkeverék
    (ízlés szerint mokkás, vagy teáskanálnyi)

Keverje össze a száraz anyagokat, majd a meglangyosított mézzel, vajjal, tojással gyúrja össze. Eztán lehet szép formákat szaggatni, a tepsire téve pedig megkenni tojásfehérjével. Percek alatt megsül 170 fokon.

Karácsonyfadíszek készítéséhez még melegen ki kell szúrni a vékony szalag helyét
amihez én IKEÁ-s fa rablóhúshoz való pálcikát szoktam használni.

Jó keményre kell a habot készíteni a díszítéshez

Jó keményre kell a habot készíteni a díszítéshez

Ha lehűlt egészen, akkor jöhetnek a barátok, gyerekek, unokák, jöhet a forralt bor, jó zene és ropogó hasábok a kandallóban, és egész este lehet díszítgetni, celofánba csomagolni és végre jól kibeszélgetni magunkat!

Érdemes egy estét együtt rászánni, igazi Karácsonyi hangulatot teremt!

Mézes házikó, az már nagy kihívás!

Mézes házikó, az már nagy kihívás!

 

 

 

Pénzügyi, számviteli képzések a jobb állásért

A következő évben jelentősen változnak a felnőttképzés feltételei.

Kedvező anyagi és tanulmányi lehetőségekkel  utoljára szerezhet új szakképesítést!

Legyen adótanácsadó, mérlegképes könyvelő , pénzügyi-számviteli ügyintéző, okleveles adószakértő, okleveles könyvvizsgáló. Ezeken a területeken jók az elhelyezkedési lehetőségek.

A képzésekről részletesen itt tájékozódhat.

 

Orbán Viktor a keretszámok eltörléséről beszélt

Orbán Viktor miniszterelnök december 15-én délután diákokkal egyeztetett a felsőoktatás helyzetéről. A miniszterelnök szerint azok számára, akik elérik a felsőoktatási tanulmányokhoz szükséges követelményeket, elszántak, hogy tanuljanak, majd Magyarországon dolgozzanak, “mindenfajta eladósodás nélkül továbbra is ingyenesnek kell maradnia az egyetemi és főiskolai oktatásnak”.

A kormányfő ezt a Facebookon szombat délután megjelent videoüzenetében közölte, és kijelentte: el kell törölni a keretszám-szabályozási rendszert.

- Úgy látom, a diákok úgy gondolják, hogy a keretszámok valójában elzárják a lehetőséget előlük, nem teszik lehetővé, hogy bekerülhessenek szándékaik szerint az egyetemekre és főiskolákra – indokolta álláspontját. – Világossá kell tenni a szabályozásban, hogy azok, akik tanulni akarnak Magyarországon, elérik a tanuláshoz szükséges minőségi korlátokat vagy követelményeket – ez ma 240 pont a bekerülés tekintetében -, és elszántak, hogy tanuljanak, és utána Magyarországon szeretnének dolgozni, no, az ő számukra mindenfajta eladósodás nélkül továbbra is ingyenesnek kell maradnia az egyetemi és főiskolai oktatásnak – fejtette ki Orbán Viktor, hozzátéve, hogy ezt lehetségesnek tartja, Balog Zoltán szakminiszternek pedig egy ilyen előterjesztést kell készítenie a kormány jövő szerdai ülésére. A miniszterelnök szerint egy egyszerű, átlátható, a különböző kérdéseket összevonó szabályozásra van szükség, mert a mai rendszer olyannyira bonyolult, hogy “csak bizonytalanságot és kiszámíthatatlanságot kelt elsősorban a diákok körében”.

A videoüzenetben a kormányfő elmondta, szombat délután középiskolásokkal, valamint egyetemistákkal, főiskolásokkal konzultált, és arról beszélgettek, melyek azok a félelmek, bizonytalanságok, amelyek ma nyugtalanítják a diákokat. Azt is hangsúlyozta, hogy akik már megkezdték a felsőoktatási tanulmányaikat, azokat semmilyen változás nem érinti.

A miniszterelnök videóüzenete után a sajtóban megpróbáltak következtetni arra, mi várható szerdán. Ezek természetesen találgatások, de lehet, hogy a kormány nem csak arról mondana le, hogy szakonként meghatározza az államilag finanszírozott és a részösztöndíjas helyeket, hanem az is elképzelhető, hogy képzési területekre és intézményekre vonatkozó leosztás sem lenne.

A szükséges követelmények között említett 240 pont is változhat, hiszen nehezen elképzelhető, hogy mindenkit, aki ezt a határt eléri, felveszik államilag támogatott képzésre. Jelenleg ez a minimális pontszám ahhoz, hogy valaki egyáltalán a költségtérítéses szakra is bejusson.

Kérdés tehát van bőven, reméljük, szerdán örülhetünk az új tervezetnek.

Iskolarendszerű képzés – mi ez?

 

Ez azt jelenti, hogy a minden munkanapon tanítási órák vannak, amin részt kell venni.

Ha dolgozni szeretnél

a tanulás mellett, akkor az esti iskolarendszerű képzés jelent számodra megoldást, ahol – ahogy a neve mutatja – munkaidő utánra teszik az oktatás kezdetét.

Érdekes, hogy ha nincs OKJ szerinti szakmád, akkor felnőttként is megszerezhetsz egy szakmát iskolában.

Sajnos 2013-tól jelentősen meg akarják növelni az óraszámokat a felnőttképző tanfolyamokon, így lehet, hogy jobba jársz, ha esti tagozatra iskolába jársz.

Ilyen rendszerben oktatnak az általános iskolákban, a gimnáziumokban, szakközépiskolákban, szakiskolákban és a felsőoktatás minden szintjén vannak így szervezett képzések.

Gimnazisták is csatlakoztak a tiltakozó egyetemistákhoz

Az elmúlt napokban több városban is utcára vonultak a egyetemisták, miután nyilvánosságra került, hogy a kormányzat csökkenteni kívánja a felsőoktatási keretszámokat, a jelenleginél kevesebben tanulhatnának ingyenesen főiskolán, egyetemen. Csütörtökön gimnazisták is csatlakoztak idősebb társaikhoz, ülősztrájkokat tartottak. Az intézmények vezetői azt mondják, a diákoknak nem kell szankciókra számítani.

Eközben Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere egyeztetésre hívta a legnagyobb hallgatói szervezetet. A HÖOK vezetői a találkozó előtt egyeztetni kívánnak a többi diák- és pedagógusszervezettel.

A fiatalok és a tanárok a következőket szeretnék elérni:

1. A köz- és felsőoktatás átfogó reformja

2. A keretszámok visszaállítása legalább a 2011-es szintre

3. A forráskivonások leállítása, az elvonások kompenzálása

4. A hallgatói szerződés eltörlése

5. Egyetemi autonómia

6. Az átfogó reform biztosítsa, hogy az alsóbb osztálybeli családoknak is legyen esélye bejutni a felsőoktatásba.

Tudj meg mindent az asztalos OKJ képzésekről!

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

jó a kézügyességed, és szívesen bánsz fával, gépekkel.

Milyen ez a munka?

Asztalosként mindig lehet munkád, ha jó szakember vagy

Az asztalos szakmán belül két irányba mehetsz, az egyik a bútorasztalos, aki főként bútorokat javít, készít, a másik az épületasztalos, aki ajtókat és ablakokat, lépcsőket, falburkolatokat javít és készít.

Bármelyiket választod, az asztalos munka több mint egyszerűen faalkatrészek elkészítése és összeszerelése. Egy beépített szekrény vagy lépcső elkészítéséhez nem csak szaktudásra, hanem fantáziára és szépérzékre is szükség van. Cserébe egy olyan munkád lehet, ahol minden nap szebbnél szebb holmikat készíthetsz. Arról nem is beszélve, hogy a kések alatt formálódó fa látványa és illata olyan, amelybe könnyen beleszeret az ember egy életre.

Bár jelenleg az építőiparban visszaesés tapasztalható, egy jó asztalos nem marad munka nélkül, mert ha kevesebb az építkezés, kevesebben rendelnek lépcsőt, kevesebben készíttetnek ajtókat, felújításokra, parkettalerakásra, ablakcserékre, bútorjavításra akkor is szükség van.

Az is hasznos, ha szót tudsz érteni az emberekkel, hiszen egy-egy megrendelésnél folyamatosan egyeztetned kell a megrendelővel.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Tizedik osztály elvégzése után iskolarendszerű képzésben, vagy akár tanfolyamon is tanulhatod.

Miről tanulsz majd?

-    anyagismeret
-    asztalosipari berendezések ismerete
-    munkavédelem
-    tűzvédelem

Álláslehetőségek

Sok vállalatnál szükség van asztalosra, ott általában szerkezetek gyártása, épületek karbantartása feladat. Vannak nagyobb asztalosüzemek, ahol alkalmazottként dolgozhatsz. Lehetsz azonban asztalos vállalkozó is, aki saját műhelyében dolgozik, ekkor a gépek beszerzéséhez szükséged lesz alaptőkére.

Tudj meg mindent az autószerelő OKJ képzésekről!

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szereted az autókat, érdekel, hogyan épül fel egy-egy berendezés, gép, és szívesen javítod magad a szerkezeteket.

Milyen ez a munka?

Autószerelőként sosem fogod majd így a fejed, ha leáll a járműved

Valószínűleg kitaláltad, hogy autószerelőként gépjárműveket kell javítanod. Ennél azonban összetettebb feladatod lesz, hiszen a műszaki és a környezetvédelmi vizsgára is neked kell felkészítened az autókat. Ha már gyerekként is mindig édesapád mellett sertepertéltél, amikor ő az autót javította, és alig vártad, hogy betöltsd a tizenhetet, máris jogosítványt szereztél, akkor itt a helyed.

Ez a szakma ugyanis a megszállottaké. Akkor érdemes ezt választanod, ha valóban érdekel, hogyan épül fel egy-egy gépjármű, és szeretnéd megfejteni, hogyan lehet megjavítani. A műszaki fejlődés ugyanis rohamos ezen a területen, és azok a kedvelt szerelők, akik egyedi megoldásokat keresnek. Mert ha például leáll egy autó motorja, nem mindegy, hogy a szerelő azt javasolja, hogy cseréljék ki az egészet több százezer forintért, vagy nekiáll megkeresni az egyetlen hibás alkatrészt, és hatvanezer forintért megjavítja a motort.

Jó, ha a műszaki újdonságok és az informatika iránt is érdeklődsz, mert egyre több diagnosztikai eljárás kíván informatikai ismereteket, és az autókban is gyakran alkalmaznak már olyan berendezéseket, amelyek javításához számítástechnikai ismeretekre is szükség van.

Ez a foglalkozás főként fizikai munka, és a feladatok többsége azzal jár, hogy olajos alkatrészeket kell ki- vagy beszerelned, javítanod. Az is előnyös, ha szót értesz az emberekkel, mert fel kell mérned, hogy mit vár tőled a megrendelő.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

A gimnázium vagy szakközépiskola befejezése után tanulhatod ezt a szakmát iskolarendszerű képzésben vagy tanfolyamon.

Miről tanulsz majd?

-    környezetvédelmi felülvizsgálat feladatai

-    közúti járműszerelő közös feladatok

-     gépjármű karbantartás I.

-    gépjárműjavítás I.

-    autókarbantartás, ápolás

-    autóbontás

-    általános vállalkozási feladatok

-    járműjavítás, -tisztítás I.

Álláslehetőségek

Közlekedési vagy fuvarozó vállalatoknál, nagyobb autószervízekben alkalmazottként is elhelyezkedhetsz, de vállalkozóként is dolgozhatsz, igaz, ehhez komoly kezdőtőkére lesz szükséged, hiszen be kell  rendezned egy szerelőműhelyt.

Tudj meg mindent az animátor képzésekről!

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szereted a mozgalmas napokat, szívesen vagy emberek között,kedveled a turizmus világát.

Milyen ez a munka?

Animátorként szórakoztató programokat szervezhetsz

Új foglalkozásról van szó, az animátorok néhány éve jelentek meg, rendezvényeken, játszóházakban, szállodákban szerveznek szórakoztató programokat gyerekeknek és felnőtteknek.

A te feladatod lesz, hogy segíts a rendezvények résztvevőinek, szállodák vendégeinek abban, hogy élvezetesen tölthessék a szabadidejüket. Szervezed a szabadtéri és belső programokat, foglalkozásokat.

Jó, ha tudsz egyszerre többfelé figyelni, és határozott vagy, mert a foglalkozásokon te vagy a felelős a résztvevőkért. Ügyelned kell arra, hogy a gyerekek ne sérüljenek meg, ne kalandozzanak másfelé a közös játékok alatt. A felnőtteknél is úgy kell összeállítanod a feladatokat, hogy mindenkit érdekeljen, és ne legyen veszélyes senki számára.

Animátorként olyankor kell dolgoznod, amikor mások pihennek, ha ez zavar téged, akkor inkább más foglalkozást válassz.

Ha külföldön szeretnél animátorként dolgozni, legalább középfokon kell beszélned idegen nyelven.

Hogyan tanulhatod?

Érettségi után tanfolyamon tanulhatod.

Miről tanulsz majd?

-    turisztikai ismeretek

-    kommunikáció

-    játékismeret

-    közösségszervezés

Álláslehetőségek

Alkalmazottként játszóházakban, rendezvényszervező cégeknél, wellness központokban helyezkedhetsz el Magyarországon. Vállalkozóként is végezheted ezt a munkát, akkor több helyen tarthatsz programokat. Egyre többen dolgoznak külföldön animátorként szállodákban, üdülőközpontokban, luxushajókon.

Tudj meg mindent a lakberendező OKJ képzésekről!

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

kreatív vagy, jól tudsz együttműködni másokkal, képes vagy átlátni folyamatokat, megszervezni feladatokat.

Milyen ez a munka?

Lakberendezőként kényelmessé teheted az otthonokat

Lakberendezőként az lesz a feladatod, hogy házak, lakások, irodák berendezését tervezd meg úgy, hogy az az ott lakók, dolgozók számára kényelmes és praktikus legyen. Előfordul, hogy már tervezéskor bevonnak a munkába, akkor meghatározhatod például, hogy hová kerüljenek ablakok, ajtók, hol legyen a kandalló.

De olyan feladat is akad, hogy már meglévő lakást kell átalakítanod, javaslatot kell tenned bontásra, falak, lépcsők áthelyezésére. Természetesen olyan feladatok is elképzelhetők, hogy építészeti átalakítás nélkül csak a berendezésben kell segítened. Meg kell határoznod a falak színét, azt, hogy hová milyen bútor kerüljön.

A kreativitás mellett az is fontos ebben a szakmában, hogy jól tudj együttműködni az emberekkel. Akármilyen jó is az ízlésed, tudomásul kell venned, hogy egy-egy ház vagy lakás nem tükrözheti csak a te stílusodat, hiszen az a lényeg, hogy azok érezzék jól magukat, akik ott laknak. A megrendelő szava döntő, és ha valamiben nem értesz egyet vele, akkor azt udvariasan, tapintatosan kell a tudomására hoznod.

Gyakran nem csak a tervezés, hanem a megvalósítás is a te feladatod lesz, ezért jó, ha határozott vagy, tudod irányítani a festők, asztalosok, burkolók munkáját.

[itt_tanulhatod]

 

Hogyan tanulhatod?

 

Érettségi után tanfolyam keretében vagy iskolarendszerű képzésben szerezhetsz ilyen bizonyítványt.

Miről tanulsz majd?

 

-    művészet- és építészettörténet

-     ábrázolási gyakorlat

-    bútorismeret

-    anyagismeret

-    ergonómia

-    szakrajz

-    számítógépes tervezés

-     vállalkozási ismeretek

-    kreatív tervezés

-    berendezői feladatok

Álláslehetőségek

 

Alkalmazottként, nagyobb tervező- vagy építész irodáknál vagy rendezvényszervező cégeknél dolgozhatsz. Vállalkozóként egyedül is elvállalhatod egy-egy ház, lakás vagy iroda átalakítását.

Tudj meg mindent a gyógyszertári asszisztens OKJ képzésekről!

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

precíz, pontos vagy, szívesen tanulsz kémiát, szeretsz emberekkel foglalkozni.

Milyen ez a munka?

 

Gyógyszertári asszisztensként felelősségteljes munkád lehet

A te feladatod lesz gyógyszertári asszisztensként nyilvántartani a gyógyszertár árukészletét, megrendelni a szükséges árukat, azokat át kell venned, ellenőrizned kell, hogy lejárt-e valamelyik termék szavatossági ideje. Ha igen, akkor gondoskodnod kell azok szabályos selejtezéséről, hiszen a gyógyszerek veszélyes hulladéknak minősülnek. Gyógyszerész felügyelete mellett segítesz gyógyszerek elkészítésében, a vásárlók kiszolgálásában.
Ez a munkakör megbízhatóságot, precizitást igényel, nagy lesz a felelősséged, itt nem lehet elkeverni egyetlen receptet sem, minden munkafolyamatot szigorúan szabályoznak.
A gyógyszertárban rendezett, nyugodt körülmények között dolgozhatsz, de a beteg emberek sok türelmet kívánnak. Arra is készülj fel, hogy a kémia mellett latin nyelvet is meg kell ismerned.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Érettségit követően iskolarendszerű képzésben vagy tanfolyamon szerezhetsz ilyen képesítést.

Miről tanulsz majd?

-     adminisztratív és ügyviteli feladatok

-    gyógyszerkészítéssel kapcsolatos feladatok

-    kapcsolattartás az egészségügyi ellátásban
-    egészségmegőrzés – betegségmegelőzés

-    gyógyszerellátással kapcsolatos feladatai

-    elsősegélynyújtás

Álláslehetőségek

Ezzel a végzettséggel állami vagy magántulajdonban lévő gyógyszertárakban, állatpatikákban, gyógynövényboltokban, gyógyszer-nagykereskedésekben tudsz elhelyezkedni alkalmazottként.

 

Tudj meg mindent a gyógymasszőr OKJ képzésekről!

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szeretnél segíteni az embereknek, de nem csak a gyógyászat, hanem a természetes gyógymódok, az egészségmegőrzés is érdekel.

Milyen ez a munka?

Gyógymasszőrként érintéssel gyógyíthatsz

A masszírozás ma ismét nagyon kedvelt, sokan az egész napos ülés vagy állás miatt elgémberedett izmaikat lazíttatják vagy a mindennapi stressz hatásait csökkentik ezzel. Gyógymasszőrként ennél kissé összetettebb feladatod lesz, a balesetben megsérült vagy betegség miatt legyengült embereknek segítesz abban, hogy újra tudjanak mozogni. A masszírozás alapvetően kellemes élmény, de súlyos sérülések utáni rehabilitációnál előfordul, hogy egy-egy szükséges mozdulat fájdalmat okoz a betegnek, ezért jó, ha nagyon türelmes vagy, és nem bántódsz meg, ha a kezelt emberek igazságtalanok, türelmetlenek veled.
Jó, ha tudod, hogy megerőltető fizikai munka a masszírozás, a te derekadat, vállaidat, kezeidet is igénybe veszi. Nem hiába mondják azonban, hogy az érintés gyógyít, nagyon szép élményekben lehet részed, amikor egy súlyos balesetből felépülő ember – a te munkádnak is köszönhetően – ismét tud mozogni. Ha szeretnéd megtudni, milyenek a masszőrök hétköznapjai, olvasd el velük készült interjúnkat.
Nem csak kézzel végezhetsz gyógyító munkát, a vízben és gyógyvizekkel történő kezeléseket is megtanulod alkalmazni.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Érettségi megszerzése után iskolarendszerű képzésben, de tanfolyamon is tanulhatod. Mindenképpen olyan képzést válassz, ahol nagy hangsúly van a gyakorlaton, mert a masszázs fogásait nem lehet elméletben vagy műanyag babákon megtanulni. Akkor leszel jó szakember, ha sokat gyakorolhatsz.

Miről tanulsz majd?

-    anatómia
-    masszázstechnikák
-    hydroterápia
-    balneoterápia
-    kommunikáció
-    egészségügyi ellátó rendszer felépítése

Álláslehetőségek

Alkalmazottként rendelőintézetekben, gyógyászati központokban helyezkedhetsz el, itt közalkalmazottként elég alacsony fizetésre számíthatsz. Magasabb lehet a kereseted, ha wellness hotelben vagy magánkórházban találsz állást. Lehetsz vállalkozó is, otthon vagy a betegek otthonában is masszírozhatsz. Ebben az esetben változó lesz a jövedelmed, attól is függ, milyen jó a reklámod vagy mennyire vagy ismert a szakmádban. Természetesen frissítő- vagy kozmetikai masszázst is vállalhatsz, hiszen a képzés során az alapokat nagyon jól megtanulod.

Demonstrálnak a hallgatók országszerte

Békés volt a hallgatók demonstrációja (MTI fotó)

Felháborodással fogadták középiskolások, tanárok, hallgatók és oktatók a felsőoktatási keretszámok csökkentését, országszerte demonstrációk kezdődtek. Hétfőn az ország több városában tiltakozások voltak.

Szegeden összeláncolták magukat és elfoglalták a kormányhivatalt, Budapesten felvonultak és hidakat zártak le. Gödöllőn egyetemisták vonultak a helyi polgármesteri hivatalhoz, kedden pedig Miskolcon Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatalnál demonstrálnak a hallgatók.

Az oktatási államtitkárság hétfői közleményében azt írta, a hallgatókért és nem ellenük történnek a változások. Fontosnak tartanák, hogy a hallgatók megértsék a kormány új felsőoktatási stratégiáját, és felismerjék az abban rejlő lehetőségeket. Tudatosítsák, hogy ösztöndíj, részösztöndíj, diákhitel formájában az állam mindenkinek kifizeti a felsőfokú tanulmányait.
Az államtitkárság szerint a felsőoktatás megújítása arról szól, hogy hosszú távon jó minőségű, fenntartható rendszer alakuljon ki, hogy ne csak a mostani generációnak, hanem az utánuk jövőknek is legyen hol tanulni.

Orbán Viktor kormányfő is reagált a hallgatói szervezetek megkeresésére, azt mondta, az elfogadott javaslat nem lehet meglepő az érintettek számára, ugyanis az elmúlt hónapokban az oktatók és a hallgatók képviselőivel egyaránt ismertették a terveket.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere egyeztetésre hívta kedd délutánra a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) vezetőit, de a szervezet egy későbbi időpontra halasztaná azt, előtte még egyeztetni kíván a többi hallgatói és pedagógusszervezettel.

Tudj meg mindent a logisztikai ügyintéző OKJ képzésekről!

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

erősséged a szervezés, remekül átlátsz teljes folyamatokat, jól tűröd a stresszt, gyorsan tudsz döntést hozni váratlan helyzetekben.

Milyen ez a munka?

Logisztikai ügyintézőként bonyolult folyamatokat is át kell látnod

Ebben a munkakörben sok az ismétlődő, monoton feladat, rengeteg nyomtatványt kell kitöltened, engedélyt kell beszerezned, de mivel a közlekedésben, szállításban mindig adódnak rendkívüli helyzetek, például baleset, árvíz, hóesés, gyorsan kell döntést hoznod, ha elakad egy szállítmány.

A magyar vállalatoknak is gyakran kell külföldről vagy külföldre szállítani, így ebben a szakmában fontos, hogy legalább középfokon beszélj idegen nyelvet.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Az érettségi megszerzése után tanulhatod iskolarendszerű képzésben vagy tanfolyam keretében.

Miről tanulsz majd?

-  ügyviteli, irodai ismeretek

-  marketing és PR ismeretek

-  veszélyes áruk tárolásának, szállításának követelményei

-  az anyagbeszerző munkakör feladatai

-  a Logisztikai ügyintéző speciális feladatai

Álláslehetőségek

Elhelyezkedhetsz alkalmazottként kereskedelemmel, raktározással,fuvarozással foglalkozó kisebb vagy nagyobb vállalkozásoknál.

Tudj meg mindent az idegenvezető OKJ képzésekről!

Ajánljuk neked ezt a szakmát,

ha szívesen beszélgetsz az emberekkel, nem terhel, ha figyelned kell másokra, jól meg tudsz szervezni programokat, össze tudod fogni a csapatot.

Milyen ez a munka?

Ha te leszel az idegenvezető, a csoportod sosem érzi elveszettnek magát

Idegenvezetőként az lesz a feladatod, hogy vagy magyar vagy külföldi csoportokat kísérj városnézéseken, kirándulásokon. Meg kell ismertetned az emberekkel egy adott hely idegenforgalmi, kulturális, történelmi, művészeti nevezetességeit. Neked kell biztosítani, hogy a vendégek jól érezzék magukat, a túrák jól elő legyenek készítve, ha például borkóstolásra mentek, akkor legyen a borozóban elegendő hely, számítsanak rátok a pincérek, ott legyenek a zenészek a műsorhoz.

Azt is érdemes végiggondolnod, hogy gyakran kell majd hétvégén vagy ünnepnapokon is dolgoznod, hiszen sok programot akkorra szerveznek. Jó, ha képes vagy többfelé figyelni, és tudd, hogy egy-egy programon te leszel a felelős a csapat minden tagjáért, neked kell figyelned, hogy senki ne keveredjen el, ne kerüljön bajba, ne érje baleset. A turisták mindennapi ügyeiben is segédkezned kell időnként, tulajdonképpen te leszel itthon a csapat segítője.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Az érettségi vizsga megszerzése után iskolarendszerű képzésben vagy tanfolyam keretében. Fontos, hogy legalább alapfokú nyelvvizsga szükséges a tanfolyam elkezdéséhez, és csak akkor kapsz bizonyítványt, ha megszerzed a középfokú C nyelvvizsga-bizonyítványt, hiszen idegen nyelven kell kommunikálnod a turistákkal.

Miről tanulsz majd?

-    Kommunikáció, hogy szót érts a vendégekkel

-    Idegenvezetői adminisztrálás

-    Idegenvezetés gyakorlata

-     Idegenforgalom elmélet

Álláslehetőségek

Nagyobb utazási irodáknál, vendéglátóhelyeknél dolgozhatsz alkalmazottként. Az is előfordul, hogy itthoni utazási iroda visz ki téged külföldre, és ott kalauzolod a magyar turistákat.

Tudj meg mindent az adótanácsadó OKJ képzésekről

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

pontos, precíz vagy, kedveled a felelősségteljes feladatokat, jól át tudsz látni teljes rendszereket, gyorsan tudsz alkalmazkodni új helyzetekhez.

Milyen ez a munka?

Adótanácsadóként el kell magyaráznod az ügyfeleknek, mit jelentenek a bonyolult jogszabályok

Kisebb-nagyobb vállalatok, vállalkozások, szervezetek vagy magánszemélyek adózásával kapcsolatban segítesz. Nyomon követed az adózással kapcsolatos jogszabályokat, és elmondod az ügyfeleidnek, hogy milyen teendőik vannak ezzel kapcsolatban. Gyakran változnak az adószabályok, ezeket neked folyamatosan követned kell.

Előnyös ezen a pályán, ha önálló vagy, kezdeményező, gyorsan vág az agyad. Nem elég, ha csak megtanulod a szabályokat és egyszerűen továbbadod, hiszen tőled azt várják a hozzád fordulók, hogy a rengeteg jogszabály közül kiválaszd, hogy melyik vonatkozik rájuk, és megtaláld a számukra legelőnyösebb megoldásokat.
Jó, ha szót tudsz érteni az emberekkel, mert az ügyfeleknek érthetően el kell magyaráznod a bonyolult hivatalos szövegeket, és el kell mondanod nekik hogy mit kell tenniük.

Felelősséggel jár az adótanácsadó munkája, mert a cégek súlyos pénzbüntetéseket kapnak, ha nem teljesítik az adókötelezettségeiket, és a te felelősséged, hogy megbízóidnak mindig naprakész, pontos információkat adj. Adótanácsadóként általában kötetlen munkaidőre számíthatsz, hacsak nem alkalmazottként helyezkedsz el. Évente többször is vannak olyan időszakok, adóbevallási határidők előtt, amikor sok pluszmunkára, túlórára számíthatsz.

[itt_tanulhatod]

Hogyan tanulhatod?

Felsőfokú, főiskolai vagy egyetemi, végzettséggel felnőttképzés keretében tanfolyamon szerezhetsz adótanácsadói végzettséget. Gazdaságtudományi szakokon szerzett végzettséggel, vagy közgazdasági szakirányú továbbképzési szakon szerzett képesítéssel, jogász, vagy igazgatásszervező végzettséggel rendelkezők esetében legalább egy év pénzügyi, vagy számviteli, vagy adóigazgatási vagy adóoktatási területen szerzett igazolt gyakorlat szükséges. A más szakos egyetemi/főiskolai végzettséggel rendelkezők esetében legalább két év pénzügyi, vagy számviteli, vagy adóigazgatási, vagy adóoktatási területen szerzett igazolt gyakorlat a feltétel.

Miről tanulsz majd?

-    jogi feladatok

-    az adózás rendje és az adóigazgatási eljárás

-     Jövedelemadózás, közvetett és egyéb adózás

-    Számvitel

-    Adótanácsadás

Álláslehetőségek

Adótanácsadóként dolgozhatsz alkalmazottként egy vállalatnál, ez ritkább lehetőség, főként nagyobb cégek alkalmaznak saját szakembert. Lehetsz adótanácsadó vállalkozásnál alkalmazott, de végezheted a tanácsadói munkát önálló vállalkozóként is.

Tudj meg mindent a fodrász OKJ képzésekről

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szeretsz egész nap emberek között sürögni-forogni, érdekel a divat, jó a kézügyességed, szereted magad beosztani az idődet.

Milyen ez a munka?

 

Fodrászként változatos munkád és jó fizetésed lehet

Fodrászként kiélheted a fantáziádat, segíthetsz vendégeidnek rátalálni az egyéniségükhöz, az alkalomhoz, sőt a lelkiállapotukhoz illő frizura kiválasztásában és megvalósításában. Így aztán nem lesz két egyforma napod, mindig kreatív új feladataid lesznek. Jó, ha szeretsz beszélgetni, hiszen ahhoz, hogy széles és hűséges vendégkört alakíthass ki, a hozzád érkezők lelkét is ápolnod kell.

[itt_tanulhatod]

Nehézség ezen a pályán, hogy egész nap állnod kell a fodrászszék mellett, és a dauerhez és a hajfejtéshez többféle erős vegyi anyagot is kell használnod, amit nem bír mindenki. Érdemes figyelembe venned, hogy ahhoz, hogy sok vendéged legyen, általában késő délután és este kell dolgoznod.

Ha érdekel, milyen egy fodrász élete New York-ban, olvasd el interjúnkat.

Hogyan tanulhatod?

A tizedik évfolyam elvégzése vagy érettségi után iskolarendszerű képzésben vagy tanfolyamon.

Miről tanulsz majd?

-    Fodrászatban alkalmazott kézi és vegyszeres műveletek

-    hajvágás

-    frizurakészítés

-    vállalkozói ismeretek

-    munkavédelem

-    tűzvédelem

Álláslehetőségek

Magyarországon lehetsz fodrászként alkalmazott nagyobb szalonokban, akkor 100-150 000 forintot kereshetsz, vagy lehetsz vállalkozó. Bérelhetsz másokkal közösen egyedül is üzletet. Ilyenkor havi 300 000 forintot is kereshetsz, de ahhoz kezdetben sok pénzt be kell fektetned az üzlet kialakításába, a reklámba, amíg kialakul a biztos vendégköröd. Külföldön is szívesen látják a magyar fodrászokat, ott a hazai fizetés többszörösét megkeresheted.

 

Csökkennek a keretszámok, tiltakoznak a hallgatók

Jövőre több részösztöndíjas hallgató lenne

Csökkentik a felsőoktatási keretszámokat, a hírek szerint szeptembertől 10 480 hallgató tanulhat ingyenesen. Több diák- és pedagógusszervezet tiltakozik a változások ellen, a jövő hétre demonstrációkat terveznek.

A kormány által elfogadott terv szerint szeptembertől mindössze 10 480 diák tanulhat majd ingyen a felsőoktatásban. Részletesen egy néhány napja megjelent előzetes javaslatból lehet megismerni a felsőoktatási keretszámokat, úgy tudjuk, ez fog megvalósulni.

Giró-Szász András kormányszóvivő ezt úgy kommentálta, hogy mostantól csak a pontszám határozza meg, hogy ki kerülhet be a felsőoktatásba, ugyanis a Diákhitel 2-nek igénybevételével nem kell azonnal fizetni, így több ember előtt megnyílik az út a diploma előtt.
A kormány döntött arról is, hogy a közigazgatásban elhelyezkedő fiataloktól az állam átvállalja a kölcsönt. Ezen kívül cégek is átvállalhatják pályakezdő munkavállalóik Diákhitelét, ezért adókedvezményt kapnak.

Kancellárok döntenek a gazdasági kérdésekről

Azt is elfogadta a kormány, hogy kancellárt neveznek ki az egyetemekre és a főiskolákra, aki a gazdasági kérdésekről fog dönteni. A kancellár személyéről a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és az EMMI dönt. Az oktatási és a tudományos életet továbbra is a rektor irányíthatja.
Három tárgyalódelegációt jelölt ki a kormány az egyetemek adósságállományának átvállalására. Az egyiket Naszvady György vezeti, aki az egyetemek adósságátvállalásáról tárgyal majd az intézményekkel, Lázár János az uniós projektek önrészéről, Varga Mihály pedig a PPP-projektek kiváltásáról tárgyalhat.
Döntöttek arról is, hogy a 2014-2020 közötti uniós támogatási projektekből 1000 milliárdot a felsőoktatás kap majd. Két új ösztöndíjat alapítanak, az egyiket élsportolók, a másikat pedagógusok kaphatják.

A hallgatók felháborodtak, népszavazást kezdeményeznek

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a minőségi, európai színvonalú és tandíjmentes magyar felsőoktatásért népszavazást kezdeményez. További lépéseket is terveznek, jövő hétre már várhatóak demonstrációk, akár egyetemfoglalások is.
A HÖOK követeli a tandíjmentes felsőoktatást, a röghöz kötés eltörlését, és a jövő évi keretszámok azonnali felülvizsgálatát. A hallgatókhoz csatlakozott pedagógus szervezet is.

(Anyagunk az MTI és a hvg.hu anyagai nyomán készült)

Tudj meg mindent a kisgyermekgondozó, -nevelő OKJ képzésekről

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

Kisgyermekgondozó -nevelőként több apróságra kell egyszerre figyelned

szereted és ismered a kisgyermekeket. Ez a szakma ugyanis az egyik legszebb hivatás lehet, de csak akkor, ha reálisak az elvárásaid, és tudod, hogy nem csak játszanod kell velük, hanem egész nap hat-hét, de akár tíz gyerekre is figyelned kell.

Milyen ez a munka?

A bölcsődében vagy családi napköziben egész nap rád vannak bízva a kicsik. A te feladatod, hogy a néhány hónapos vagy akár két és fél éves gyerekek jól érezzék magukat, egyenek, aludjanak eleget, tudjanak játszani. Ki kell cserélned a pelenkájukat, észre kell venned, ha betegek. Ez a munka fizikai igénybevétellel is jár, hiszen a kicsiket neked kell emelgetni, le kell hozzájuk hajolni, gyakran a földön kell közöttük guggolni, ülni, mászni, ezért ha gerinc- vagy izületi problémáid vannak, nem neked való ez a munka.

[itt_tanulhatod]

Stresszes is ez a munka, mert a gyerekek gyakran nyűgösek, sőt egy csoportban előfordul, hogy egyszerre kezd sírni két-három apróság is, és ilyenkor egy türelmetlen gondozó csak ront a helyzeten. Éppen ezért nyugodtnak, kiegyensúlyozottnak kell lenned, nem viheted be a munkahelyedre a magánéleti problémáidat, nem látszódhat rajtad, hogy rossza kedved. A gyerekek szüleivel is jó kapcsolatban kell lenned, türelmesen kell reagálnod, ha valamelyikük a szükségesnél jobban aggódik, vagy beleszól a munkádba.

Sok örömet adhat ez a pálya

Ha mindezt el tudod fogadni, türelemmel és szeretettel tudsz a gyerekek felé fordulni, akkor ezen a pályán minden nap sok-sok szép pillanatot élhetsz át, nagyszerű élmény látni, hogyan ismerkednek a csemeték a világgal, milyen sokat fejlődnek, okosodnak hónapok alatt is.

Ha szeretnéd megtudni, milyenek a hétköznapok ezen a pályán, olvasd el egy kisgyermekgondozó, -nevelővel készült interjúnkat.

Hogyan tanulhatod?

Érettségi szükséges ahhoz, hogy iskolarendszerű képzésben vagy tanfolyam keretében bizonyítványt szerezhess.

Miről tanulsz majd?

-         egészségügyi ismeretek, hogy tudd, hogyan kell gondoznod a kicsiket

-         pedagógia, hogy szót érts a gyerekekkel

 

Álláslehetőségek

Alkalmazottként elhelyezkedhetsz állami intézményben, akkor közalkalmazotti bér illet meg, ami meglehetősen alacsony, 2012-ben körülbelül nettó 70-80 000 forint. Dolgozhatsz magánbölcsődében vagy családi napköziben is, ott magasabb fizetés vár. Te is nyithatsz vállalkozóként családi napközit vagy magánbölcsődét, de akkor a vállalkozás ügyeivel is neked kell foglalkozni.

Tudj meg mindent a CNC programozó OKJ képzésekről

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

műszaki érdeklődésű vagy, jól átlátsz bonyolultabb feladatokat, meg tudsz szervezni folyamatokat, jó  a térlátásod.

Milyen ez a munka?

 

A CNC programozó átlátja a gyártási folyamatot

A CNC berendezések számítógéppel vezérelt szerszámgépek, lehet közöttünk eszterga-, maró-, fúró-, köszörű gép egyaránt. Az ilyen berendezéseknek az a nagy előnyük, hogy rendkívül pontosak, és ezek alkalmazásával nem kell minden egyes munkadarabnál többször leállni szerszámot cserélni, bemérni, hanem időközönként feltöltik a gépet alapanyaggal, bemérik a szerszámokat, és a gép folyamatosan dolgozik. Ez nagyon előnyös sorozatgyártás esetén, mert gyorsabb, gazdaságosabb a munka.

[itt_tanulhatod]

Mi lesz a feladatod?

CNC programozóként ilyen gépekhez kell programokat írnod. Megkapod egy-egy alkatrész műszaki rajzát, és neked kell meghatározni, hogy milyen méretű alapanyag szükséges hozzá, abból milyen munkafolyamatokkal lehet előállítani a kívánt alkatrészt, milyen szerszámokra lesz szükség. A szerszámokat egy koordináta rendszerben kell irányítani, tehát jó, ha megfelelő térlátással rendelkezel. A programozó munkája változatos, és felelősségteljes is, hiszen egy nagyobb sorozatnál jelentős időt és pénzt lehet megtakarítani azzal, ha jól tervezed meg a gyártási folyamatot, kevés leállásra és emberi beavatkozásra van szükség a munka során.

Hogyan tanulhatod?

Felnőttképzés keretében tanulhatod ezt a szakmát, az esetek többségében CNC forgácsoló tanfolyam elvégzése után. Erről a szakmáról olvashatsz cikkünkben.

Miről tanulsz majd?

-    anyagismeret
-    gépészeti ismeretek
-    műszaki mérés
-    CNC-forgácsolási feladatok
-    CNC-programozás
-    munkavédelem
-    tűzvédelem
-    környezetvédelmi ismeretek

 

Álláslehetőségek

A legkeresettebb szakemberek közé tartoznak a CNC programozók ma Magyarországon. Jók a kereseti lehetőségek is, és ha idegen nyelven beszélsz, akkor külföldön is jók az elhelyezkedési lehetőségeid.

Tudj meg mindent a CNC forgácsoló OKJ képzésekről

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

Precíz munka a CNC forgácsolóé

érdekelnek a műszaki problémák, szereted, ha valamit te magad készíthetsz el, jó a térlátásod és nem zavar, ha sokszor kell egymás után ugyanazt csinálnod, de jól tudsz reagálni váratlan helyzetekben.

 

 

Milyen ez a munka?

A CNC számítógéppel vezérelt szerszámgép, CNC forgácsolóként ilyen eszterga-, maró-, fúró-, köszörűgépet irányíthatsz. Ezeknek a gépeknek az az előnyük, hogy ha nagy mennyiségben kell ugyanolyan alkatrészeket gyártani, akkor nem kell a szerszámokat kézzel cserélgetni, mindig befogni az anyagot, hanem feltöltik a gépet anyaggal, bemérik a szerszámokat, és utána az előre megírt program alapján a berendezés folyamatosan dolgozik. Forgácsolóként neked az lesz a feladatod, hogy megírj egyszerűbb programokat vagy betöltsd a gépbe az összetettebb, programozó által megírt programot, befogd az anyagot, ellenőrizd, befogd és bemérd a szerszámokat és a munka közben felügyeld a gépet. Ezekkel a berendezésekkel tisztább körülmények között dolgozhatsz, zaj van az üzemekben, de védőeszközzel tudsz védekezni ellene.

[itt_tanulhatod]

Milyen tulajdonságokkal kell rendelkezned?

A CNC gépeknél a szerszámot térben kell irányítani, tehát jó, ha ezzel elboldogulsz. Előfordul, hogy a kezdeti feladatok után akár órákig is a csak állnod kell a gép mellett, bár sok helyen lehetővé teszik, hogy az ilyen üresjáratokban le tudjon ülni a gép kezelője. Arra is van példa, hogy hetekig vagy akár hónapokig ugyanazt az alkatrészt gyártod, tehát jó, ha nem zavarnak a monoton, egymás után ismétlődő feladatok. Bár sok ebben a munkában az egyhangúság, azért nem egyszerű segédmunkáról van szó, hiszen a CNC gépek több millió forintos berendezések, nagyon fontos, hogy a legkisebb hibára is azonnal felfigyelj, és el tudd hárítani a nagyobb meghibásodást. Az egyszerűbb programok megírásához meg kell tanulnod a műszaki rajzok olvasását is, és egy-egy munkafolyamat megtervezéséhez kreativitásra is szükséged lesz, hiszen időt, anyagot és pénzt lehet megtakarítani, ha megfelelően szervezed meg a folyamatot.

Hogyan tanulhatod?

Tanfolyam keretében tanulhatod. Sok helyen előképzettséggel rendelkezőket várnak a képzésre, nézd meg, mivel foglalkoznak a gépi forgácsolók.

Miről tanulsz majd?

-    anyagismeret
-    gépészeti ismeretek
-    műszaki mérés
-    CNC-forgácsolási feladatok
-    munkavédelem
-    tűzvédelem
-    környezetvédelmi ismeretek

Álláslehetőségek

Magyarországon ma hiányszakma a CNC forgácsoló, alkalmazottként tudsz elhelyezkedni vállalatoknál. Külföldön is nagyon jók az elhelyezkedési esélyek, és a keresetek is jobbak, mint itthon.

Újszerű megoldás a felsőoktatásban – ledolgozható tandíj

Egy idei országos középiskolai kutatás szerint a 16-18 év körüli, érettségi előtt álló és a
felsőoktatásba jelentkező diákok 75%-a abban az esetben is felvételizik, ha csak költségtérítéses képzésben vehet részt, ám a költségek vállalásához elengedhetetlenül szükségesnek tartja a hallgatói évek alatti munkavállalást. Abban, hogy hová jelentkeznek, fontos tényezővé váltak a munkaerő-piaci elhelyezkedési esélyek, 67% figyel erre.

- A diplomás munkavállaló „piaci értékét”, munkadíját a nyelvtudás, a naprakész információk és a gyakorlat-orientált tudás mellett a főiskolai évek alatt szerzett munkatapasztalat és a vele együtt elsajátított jó munkaattitűd tudja fokozni – mondta el Lőrincz Orsolya, karrier-tanácsadó, pszichológus.

- A tanulással párhuzamosan végzett, a képzési területhez kapcsolódó munka a
leghasznosabb befektetés. Az ingyen vagy csekély fizetésért végzett gyakorlat, a szakterületen végzett önkéntesség ugyan megterhelő lehet, de kamatostul megtérül a karrier és a fizetés területén. Nagyon jó gondolatnak tartom a ledolgozható tandíj intézményét.

Az EDUTUS főiskola a kutatás eredménye alapján a diákok életvitelét és anyagi lehetőségeit felismerve dolgozta ki a ledolgozható tandíj rendszerét, és tulajdonképpen 0-24 órában lehetőséget biztosít a tanulásra, akár munka, sport és család mellett is. A december 7-i nyílt napon, Always on mottóval induló beiskolázási edukációs program keretében a tatabányai és budapesti tagozat egy időben mutatja be a főiskola oktatási szolgáltatásait; az országban egyedülálló módon kialakított ledolgozható tandíj rendszerét.

A december 7-i nyílt nap szervezője, Deés Szilvia elmondta:

- Arra törekszünk, hogy ne csak a munkalehetőséget biztosítsuk a diákoknak, de olyan képzési feltételeket kínáljunk, mind technikai háttérben, mind oktatásszervezési támogatásban, hogy a munka mellett ne okozzon gondot a féléves tanulmányi követelmények, a vizsgák teljesítése sem. Ennek érdekében vezettük be szeptemberben webináriumi rendszerünket, amely lehetőséget biztosít a diákoknak, hogy távolról kapcsolódjanak be a tanórai munkába, illetve szükség esetén visszanézhesse az előadást. Ezen felül egyéni vagy kedvezményes tanrendet is biztosítunk a dolgozó hallgatóknak.

A felsőoktatási intézmények és a versenyszféra együttműködései az elmúlt években
megsokszorozódtak, a párbeszéd felélénkült a résztvevők között. Magyarország egyik legnagyobb hazai munkaerőt felszívó cége, a Bosch, 800. fiatal mérnökét köszöntötte ez év őszén. A hallgatóknak számtalan ösztöndíj, gyakornoki munka ad lehetőséget a bizonyításra, a legjobbakat még a diploma megszerzése előtt szerződtetik. Az egyetemek és főiskolák pedig jól felfogott érdekükben hosszútávú szerződéseket, tudásközpontokat hoznak létre multikkal, hiszen a diploma értékét és az intézmény felsőoktatási rangsorban való helyét a végzettek elhelyezkedési esélyei, megelégedettségi mutatók adják meg ma már.

Az EDUTUS nyílt napon harmadik alkalommal adják át az AGC Glass Hungary Kft. által nyújtott ösztöndíjat, mely célja, hogy az Edutus Főiskola tatabányai székhelyén szervezett műszaki képzések – elsősorban mechatronikai mérnök és a műszaki menedzser alapképzés – legtehetségesebb hallgatóit támogassa annak érdekében, hogy tanulmányaik befejezése után a régió vállalatainál helyezkedjenek el.

Tudj meg mindent a fogászati asszisztens OKJ képzésekről

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

Fogászati asszisztensként vigaszt nyújtasz a betegeknek

szívesen gondoskodsz másokról, nem dühítenek a türelmetlen emberek, érdekel az egészségügy, tudsz együttműködni másokkal, precíz, pontos vagy. A fogászati asszisztens nyugodtabb, rendezettebb körülmények között végzi a munkáját, mint az egészségügyi dolgozók többsége, ezért is népszerű manapság ez a képzés.

Milyen ez a munka?

A fogászati váróban kevés a jókedvű ember, a te feladatod lesz, hogy kedvesen, segítőkészen fogadd a fogfájós pácienseket, és elérd, hogy elmúljon a félelmük. A vizsgálat vagy beavatkozás alatt a fogorvos keze alá dolgozol, előkészíted az eszközöket, összekevered a szükséges anyagokat például a tömésekhez, mintavételekhez. Ilyenkor precíznek kell lenned, mert kis mennyiségek szükségesek, és gyorsnak is, mert sok keverék elég hamar megköt. Előfordul, hogy foghúzáskor neked is segítened kell az orvosnak, hogy megtámaszd mondjuk a beteg fejét, és könnyebb legyen eltávolítani a fogat. A beavatkozás után neked kell eltüntetni a vér- és egyéb nyomokat és el kell végezned a szükséges papírok, kezelőlap, recept, kitöltését.

[itt_tanulhatod]

Adminisztratív teendők

Mindeközben állandóan fel kell venned a telefont, és időpontot kell egyeztetned a betegekkel, tehát jó, ha többfelé tudsz figyelni. Számíts rá, hogy a munkaidőd igen változatos lehet, a fogászati rendelések, főként a magánrendelőkben gyakran délután vagy este vannak. Ha érdekel, mi mindent csinál a fogászati asszisztens, olvasd el velük készült beszélgetésünket.

Hogyan tanulhatod?

Fogászati asszisztens képzésre érettségi után jelentkezhetsz, létezik iskolarendszerű vagy tanfolyami képzési forma is.

Miről tanulsz majd?

- Fogászati beavatkozások, kezelések
- Gyermekfogászati és fogszabályozási beavatkozások
- Elsősegélynyújtás
- Kapcsolattartás az egészségügyi ellátásban
- Egészségmegőrzés – betegségmegelőzés
- Munkavédelem, környezetvédelem

Álláslehetőségek

A fogászati asszisztensek többsége alkalmazottként dolgozik. Ha állami egészségügyi intézményben találsz helyet, akkor közalkalmazotti bérre számíthatsz, ami elég alacsony. Ha magánrendelőben dolgozol, akkor magasabb lehet a fizetésed, de hosszabb a munkaidőd. Az ország nyugati városaiban egyre több olyan magánklinika nyílik, ahol külföldi betegeket látnak el, itt még magasabbak a kereseti lehetőségek. Vállalkozóként is dolgozhatsz, olyankor több klinikára jársz különböző időpontokban. Ilyenkor magasabb lehet a kereseted, de elég bizonytalan a jövedelem.

Csökken az állami ösztöndíjas helyek száma a felsőoktatásban

Jövőre jelentősen csökkennének a felsőoktatásban az állami teljes ösztöndíjas keretszámok. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) javaslata alapján 10 480-an vehetnének részt ilyen képzési formában. A tervezet szerint – amelyről várhatóan ma tárgyal a kormány – 46 330-an részösztöndíjas felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben és osztatlan képzésben kezdhetnék meg tanulmányaikat.

Az MTI birtokába került, december 3-i keltezésű előterjesztésben az áll, hogy a kormány a munkaerő-piaci igényekhez illeszkedően, az ágazati stratégiákban meghatározott prioritásoknak megfelelően, a nemzeti együttműködés programjában vállalt társadalompolitikai törekvésekkel és a Széll Kálmán Terv fiskális célkitűzéseivel összhangban összesen 74 110 főben állapítaná meg a magyar állami ösztöndíjas és részösztöndíjas képzésekre 2013-ban felvehető jelentkezők számát.

A megállapított létszámkeretből az Emmi javaslata szerint jövőre 10 480-an teljes ösztöndíjas, 46 330-an pedig részösztöndíjas felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben és osztatlan képzésben kezdhetnék meg tanulmányaikat. Emellett 16 ezren mesterképzésben, 1300-an doktori képzésben tanulhatnának.

Teljes ösztöndíjas formában a felsőoktatási szakképzésben (korábban ez volt a felsőfokú szakképzés, FSZ) 200, az alapképzésben 7710, az egységes, osztatlan képzésben 2380, a határon túli kihelyezett képzésben pedig 40. Agrár képzési területen 300, bölcsészeti képzésben 550, informatikai képzésben 800, műszaki területen 1200, orvosi képzésben 2350, pedagógusképzésben 1150, sportterületen 100, társadalomtudományi területen 270, természettudományi területen 800, művészeti képzésben 100, művészetközvetítési területen pedig 40 a teljes állami ösztöndíjas keretszám.

A részösztöndíjas képzésben a felsőoktatási szakképzésben (FSZ) 1300, az alapképzésben 37 350, az egységes osztatlan képzésben 2360, a határon túli képzésben 320, a sportolók kategóriájában 500 a keretszám.

Jövőre a jogi és a gazdaságtudományok képzési területeken csak önköltséges formában lehet megkezdeni a felsőoktatási tanulmányokat az anyag szerint. Továbbra is prioritás a műszaki, a természettudományi, az informatikai, az agrár, illetve az orvos- és egészségtudományi képzési területek állami ösztöndíjas keretszámainak biztosítása.

A kormány november 21-én tárgyalt a keretszámokról, akkor nem született meg a végső döntés. Az MTI birtokába került, november 20-i dátumú Emmi-előterjesztésben az állt, a kormány összesen 53 640 főben állapítaná meg a 2013-ban a felsőoktatásba felvehető magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott hallgatók számát. Felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben és osztatlan képzésben 31 340 – valamint részösztöndíjjal 5 ezer -, mesterképzésben 16 ezer, doktori képzésben 1300 hallgató kezdhetné meg jövőre felsőfokú tanulmányait.

A most szeptemberben indult tanévben az alapképzésben teljes állami támogatás mellett 27 150-en tanulhattak, további 15 550 diák részösztöndíjat kapott. Az egységes osztatlan képzésben a teljes támogatásban részesülők száma 2420, a felsőfokú szakképzésben 3500 lett. Ez összesen 48 620 olyan diákot jelent, aki állami vagy részben állami támogatással tanulhat.

MTI

Eladóként hamarabb találhatsz állást

Boltvezető és eladói végzettséggel könnyen találhatsz munkát ma is, arról nem is beszélve, hogy ha saját üzletet nyitnál, akkor feltétel, hogy legyen megfelelő tudásod.

Kereskedelmi képesítést adó tanfolyamok indulnak több városban! Üzletek mindig lesznek, szerezd meg most ezt a képesítést!

Tudj meg mindent a pedagógiai asszisztens OKJ képzésekről

Pedagógiai asszisztensként segíthetsz a gyerekeknek a tanulásban

 

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

szívesen foglalkozol gyerekekkel. Jó lehetőség, ha mondjuk nem sikerült a felvételid, és később megpróbálnád újra, vagy levelező tagozaton végeznéd a főiskolát. De hosszú távon is szép hivatás lehet, hiszen gyerekkel foglalkozhatsz, érdekes programokat szervezhetsz számukra. Pedagógiai asszisztensként fontos, hogy jól tudj együttműködni másokkal, és ne veszítsd el a türelmedet, ha utasításokat kell végrehajtanod. Előny, ha jó kapcsolatot tudsz kialakítani a gyerekekkel.

[itt_tanulhatod]

Milyen ez a munka?

Pedagógiai asszisztensként általános iskolában a tanároknak segítesz. Kíséred az osztályokat, ha iskolán kívüli programjuk van, például uszodában van órájuk vagy színházba megy az osztály. Ha egy-egy gyerekeket kell elkísérni orvoshoz vagy más helyre, az is a te feladatot. Figyelsz a tanulókra a szünetekben, és előkészíted a tanárok munkáját, például segédanyagokat készítesz az órákra, összeállítod a kivetítőt vagy kikészíted a kísérlethez szükséges holmikat. Ha egy tanár nem tud órát tartani, te helyettesíted őt. Nem tanórát kell tartanod, hanem értelmes elfoglaltságot kell találnod a gyerekeknek arra az időre. A délutáni szabadidős programok szervezése is a pedagógiai asszisztens feladata. Ha érdekel, milyenek a hétköznapok ebben a szakmában, olvasd el interjúnkat, amelyet egy pedagógiai asszisztenssel készítettünk.

Hogyan tanulhatod?

Érettségi szükséges ahhoz, hogy pedagógiai asszisztens lehetsz. Iskolarendszerű képzésben vagy tanfolyamon is megszerezheted ezt a végzettséget.

Mit fogsz tanulni?

- pedagógiát
- oktatási feladatokat, ami az iskolában előfordul

Álláslehetőségek

Pedagógiai asszisztensként alkalmazott, vagyis közalkalmazott lehetsz. A Közoktatási törvény előírja ugyanis, hogy 2013. szeptember 1-jétől három csoportonként vagy száz gyerekenként pedagógiai asszisztenst kell alkalmaznia minden közoktatási intézménynek. Így remélhetően sok ilyen végzettségű szakemberre lesz szükség az iskolákban.

Tudj meg mindent a cukrász OKJ képzésekről

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

édesszájú vagy. Ez nem vicc, tényleg előny, ha szereted az édességet, hiszen cukrászként az lesz a célod, hogy olyan édességeket készíts, amelyeket szeretnek az emberek, könnyebb lesz a dolgod, ha te is tudod „tesztelni” alkotásaidat. Akkor is neked való lehet ez a pálya, ha kreatív vagy, szívesen próbálsz ki új dolgokat, és jó a kézügyességed, hiszen egy-egy cukrászati kiállításon kész művészeti alkotásokat készítenek a mesterek.

[itt_tanulhatod]

Milyen ez a munka?

Ne félj, nem abból fog állni az életed, hogy felütsz pár tojást, adsz hozzá cukrot, lisztet és kutyulod. A cukrász munkája ugyanis azzal kezdődik, hogy megtervezi, milyen anyagok szükségesek a tervezett édességekhez. Irányítja az előkészítéssel foglalkozó munkatársait. Ha jobban szereted, hogy irányítanak, és nem zavara, ha mindig ugyanazokat a munkafolyamatokat kell végezned, akkor kereshetsz egy nagy cukrászüzemet, ahol nagy mennyiségben készülnek a klasszikus cukrászati termékek. Ha mindig újdonságra vágysz, akkor keress kisebb cukrászdát, ilyen helyeken kifejezetten kedvelik a kísérletező kedvű embereket. A cukrászatban is vannak divatirányzatok, manapság például a csokoládékészítés nagyon kedvelt. Már külön csokimesterek is vannak, akik bonbonokat készítenek. Egyre kedveltebbek azok a tanfolyamok, ahol ilyen csokoládémesterek bárkit megtanítanak bonbont készíteni. Ha az egészséges táplálkozás híve vagy, elveidről cukrászként sem kell lemondanod, hiszen egyre többen keresik azokat az édességeket, amelyek könnyűek és kevésbé hízlalnak mint csupa cukor társaik. Azt el kell fogadnod, hogy cukrászként egész nap állnod kell, és jó, ha rendszerető vagy, mert a cukrászati termékek csak olyan műhelyben készülhetnek, amelyekben tökéletesen tisztaság uralkodik, és az alapanyagok tárolásának is szigorú szabályai vannak.

Hogyan tanulhatod?

Cukrász lehetsz úgy is, ha a tizedik osztály elvégzése után szakképző iskolába mész, vagy ha az érettségi megszerzése után iratkozol be iskolarendszerű képzésre. Tanfolyami képzés keretében is lehetsz cukrász. Ha biztosabb elhelyezkedésre vágysz, keress olyan képzést, ahol pék-cukrász képesítést szerezhetsz. Ennél a szakmánál nagyon fontos a sok gyakorlat, ezért olyan képzést válassz, amely ezt biztosítja számodra.

Mit fogsz tanulni?

- a vendéglátás rendszere

- cukrászati termékek elkészítése

- élelmiszerbiztonság

- cukrászati eljárások

Álláslehetőségek

Lehetsz alkalmazott kis cukrászdában, nagyobb étteremben, de akár vállalkozóként nyithatsz saját üzletet is.

Népszerűek az egészségügyi ösztöndíjak

A két héttel ezelőtt meghirdetett egészségügyi ösztöndíjak több mint egyharmadára már érkezett pályázat. A tavalyi nagy érdeklődés után idén ismét meghirdette a szakorvos- és szakgyógyszerész hallgatók számára kiírt pályázatokat az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkársága. Az ösztöndíjakra december 15-ig lehet jelentkezni.

A Szakorvosjelöltek Markusovszky Lajos Ösztöndíja és a Szakgyógyszerész-jelöltek Than Károly Ösztöndíja mellett idén újdonság a Csecsemő- és Gyermekgyógyász Szakorvosjelöltek Méhes Károly Ösztöndíja. A bérükön felül havi nettó 100 ezer forintot kapnak – pályázati úton, ösztöndíj formájában – az első szakvizsga megszerzéséig a teljes szakképzési időre azok az orvosok, akik vállalják, hogy a szakképzés befejezését követően legalább annyi ideig dolgoznak Magyarországon, amennyi ideig a programban támogatásban részesülnek. A pályázóknak ugyanakkor kötelezettséget kell vállalniuk arra, hogy a betegellátással összefüggésben hálapénzt nem fogadnak el.

Az idén összesen ötszázan jelentkezhetnek az ösztöndíjprogramra, november végéig 181 pályázat érkezett, ebből 174-en a Markusovszky Lajos, 5-en a Méhes Károly, 2-en a Than Károly ösztöndíjra jelentkeztek.

Tudj meg mindent a szakács OKJ képzésekről

Ajánljuk neked ezt a szakmát, ha

Népszerű leszel, ha finom falatokat kínálsz

szereted a finom ízeket. Igen, jó kiindulási alap, ha szeretsz enni, hiszen szakácsként egész nap ételekkel foglalkozol majd, kóstolnod, kísérletezned kell, jó, ha ezt élvezed is. Ez nem azt jelenti, hogy száz kilósnak kell lenned: ma már egyre nagyobb szerepe van az egészséges, kalóriaszegény táplálkozásnak, ezért akkor is megtalálhatod itt a számításaidat, ha az egészséges étkezés érdekel. Akkor is kedvelni fogod ezt a szakmát, ha szeretsz örömet szerezni az embereknek, kedveled a társaságot, a csapatmunkát.

[itt_tanulhatod]

Főzöl, de van más feladat is!

Talán első hallásra egyértelműnek, tűnik, hogy szakácsként főzni fogsz, de ez csupán a feladatok egy része. Ez a munka ugyanis nem egyszerűen abból áll, hogy megtanulsz egy csomó receptet, aztán alapanyagokat dobálsz a fazekakba. A te feladatod lesz a menüsor összeállítása: meg kell tervezned, milyen ételek illenek egymáshoz, meg kell rendelned az alapanyagokat, ki kell számolnod, hogy mennyibe fog kerülni egy-egy adag étel. Ismerned kell a különböző ételkészítési technológiákat, hidd el, a főzésen és sütésen kívül még számtalan érdekes fogás van.

Munkatársakat is irányítanod kell, a kezed alá fognak dolgozni az alapanyagokat előkészítő, tisztító, daraboló kollégáid. A szakács munkája nem magányos műfaj, a legtöbb konyhában nagy a sürgés-forgás. A főzés ma igencsak divatba jött, egymást érik a gasztroblogok, az emberek recepteket cserélgetnek a közösségi portálokon is, néhány séf, mint Jamie Oliver, pedig már igazi sztár lett. De ha nem is ismeri meg a nevedet az egész világ, ha finom ételeket készíted, elérheted, hogy a te főztöd miatt válasszák az éttermet az emberek, és hidd el, ez is nagyon jó érzés. Ha érdekel, mit gondol a szakács szakmáról Bíró Lajos, a Bock Bisztró séfje, olvasd el vele készült beszélgetésünket.

A jó hangulat ugyan kárpótolhat, de ne feledkezz meg arról, hogy egy szakács munkája nagyon fárasztó. Egész nap állnia kell, több felé kell figyelnie, ezért ha gerincproblémáid vannak, vagy képtelen vagy hosszabb ideig koncentrálni, akkor nem neked való.

Az igazi szakács állandóan új recepteken töri a fejét, szeret kísérletezni, figyelemmel kíséri, hogy éppen milyen ételeket kedvelnek az emberek. Nem csak az ételek ízére figyel, hanem a tálalásra is, és tudja, hogy milyen italok illenek egy-egy ételhez. Tovább is képezheted magad, lehetsz diétás szakács. Erről is készítettünk egy beszélgetést.

Hogyan tanulhatod?

Iskolarendszerű képzésben vagy tanfolyamon tanulhatod tizedik osztály elvégzése után vagy érettségit követően.

Miről fogsz tanulni?

-         Vendéglátás felépítése gazdálkodási tevékenységek

-         Ételkészítési technológiák

-         Ételek elkészítése

-         Tálalás, ételdíszítés

Álláslehetőségek

Szakácsként igen változatosak az elhelyezkedési lehetőségek. Ha az egyszerű feladatokat kedveled, elmehetsz pizzériába, vagy egy büfébe. Ha a biztonság fontos, de már bonyolultabb feladatok vonzanak, akkor dolgozhatsz alkalmazottként egy intézmény vagy étterem konyháján. Ha a kihívásokat kedveled, saját éttermet is nyithatsz. Külföldön is keresettek a magyar szakácsok, nagyon sokan luxushajón dolgoznak közülük.