Nyílt nap az ELTE Társadalomtudományi Karán

ELTE TTKAz ELTE Társadalomtudományi Kara tart nyílt napot november 9-én az alapszakok iránt érdeklődőknek. A nyílt napon bemutatkoznak a karok alapszakjai, amelyek a társadalomtudományok széles spektrumát lefedik.

Részt vehetsz az alapszakok (alkalmazott közgazdaságtan, nemzetközi tanulmányok, szociális munka, szociológia, társadalmi tanulmányok) mintaóráin, amelyek egy- egy érdekes társadalmi problémát mutatnak be 20 percben a szakhoz kapcsolódóan. Ezen valódi egyetemi előadásokat is lehet látogatni.

Napközben ki lehet próbálni a Szociopoly-t, az ELTE saját fejlesztésű szociális társasjátékát, amelyben modellezve megnézheted, hogyan lehetséges vagy lehetséges-e egyáltalán megélni munkanélküli segélyből és gyermeknevelési támogatásból.

A délután második felében a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódóan lesznek előadások. Kulturális antropológia témájában arról lesz szó, hogyan lehet a tudomány segítségével megismerni a különböző társadalmak kultúráit, hogyan kerülhetünk közelebb egymáshoz illetve más kultúrákhoz. A második előadás a görögök hagyományos Zorba táncán keresztül mutatja meg, hogy miért és hogyan került a görög társadalom válságba, hogyan gondolkoznak a görögök a válság kezeléséről illetve arról, hogy mi lesz a válság után.

Helyszín: ELTE Lágymányosi Kampusz (1117, Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A)
Időpont: 2012. november 9. 11 órától
A programról részletesen itt olvashatsz

Könnyebben tanulsz, ha fontos neked az anyag

Akkor sikeresek a diákok, ha a tanulást saját ügyüknek érzik – mondta Karl Gebauer göttingeni pedagógus, több képzési és nevelési kötet szerzője nemrég Budapesten, a Goethe Intézet rendezvényén. De nem kell a tanárodtól várnod, hogy felkeltse érdeklődésedet, te is motiválhatod magad.

Az oktatás jövőjéről szóló rendezvényen Karl Gebauer göttingeni pedagógus, több képzési és nevelési kötet szerzője úgy fogalmazott: a tanuláshoz “a hajtóerőt” a kíváncsiság és az aktivitás adja. A tanároknak ezért érezniük kell, mi iránt érdeklődnek igazán a tanítványok; ha engedik őket játszani, egész életükre szóló élményeket szerezhetnek nekik.

Ezért van az, hogy mindig azokat a tantárgyakat tanulod leggyorsabban, amelyek érdekelnek. De nem kell a tanárodra várnod, te is érdekesebbé teheted a tanulásod. Az interneten rengeteg érdekes anyagot találhatsz ehhez. Ha például nehezen tanulsz egy verset, keress információkat a költőről. Könnyebb úgy magolni a sorokat, ha tudod, hogy egy érdekes, bohém figura írta azokat.

Segítheti a tanulási kedvedet az is, ha végiggondolod, hogy az adott anyagot mire tudod használni. Szívesebben tanulod például a matematikát, ha végiggondolod, milyen jó hasznát veszed majd, amikor felnőttként házakat építesz vagy hidat tervezel.
MTI/mot

Válaszolj három kérdésünkre és nyerj!

kerdoivSzeretnénk segíteni neked abban, hogy megtaláld a Boldogságszakmádat, ezért a legjobb ajánlatokat szeretnénk továbbítani számodra. Ahhoz, hogy a legkitűnőbb intézmények legyenek partnereink, folyamatosan figyeljük, hogy mire lenne szükségük a tanulni vágyóknak, mit várnának a képző intézményektől.

Most Téged is arra kérünk, mondd el, mi alapján választasz képzést, iskolát. A válaszok tanulságait továbbítjuk a képző intézményeknek, hogy javítani tudják kínálatukat, szolgáltatásukat.

A kérdőívet kitöltők között pendrive-ot sorsolunk ki.

Köszönjük segítségedet, sok szerencsét és jó tanulást kívánunk Neked!

Keresztféléves képzések az Edutus Főiskolán

edutusHa nem sikerült a felvételid, vagy egyszerűen most kaptál kedvet a tanuláshoz, semmi baj. Most jelentkezhetsz az Edutus Főiskola alap- vagy mesterképzéseire budapesti és tatabányai képzési helyszínnel. Olyan végzettséget szerezhetsz, amellyel könnyen el tudsz helyezkedni.

Jelentkezz keresztféléves

alapképzésre

  • gazdálkodás és menedzsment
  • kereskedelem és marketing
  • nemzetközi gazdálkodás
  • turizmus-vendéglátás
  • mechatronikai mérnöki

mesterképzésre

  • marketing szakra

A felvételi részleteiről itt olvashatsz bővebben.

Hátrányos helyzetű diákokat segítők pályázhatnak

Hátrányos helyzetű diákok felzárkózásának elősegítésére három programban összesen mintegy 11,5 milliárd forintra pályázhatnak oktatási intézmények és más szervezetek még két hétig.

Az Új Széchenyi Terv keretében kiírt programokkal azoknak a gyerekeknek kívánnak esélyt adni a tanulásra, illetve szakképzettség megszerzésére, akik már kiestek a rendszerből, vagy segítség nélkül lemorzsolódnának az oktatásból.

Az egyik pályázatot a délutáni elfoglaltságot nyújtó tanodáknak írták ki, mintegy négymilliárd forint keretösszeggel. Erre a kiírásra alapítványok, egyházak és más szervezetek jelentkezhetnek, ha olyan közösséget működtetnek, amely fogad halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeket.

A tanodák segítenek felkészülni a diákoknak a másnapi tanórákra, és olyan ismeretekre tanítják meg, olyan közösségi, kulturális, szabadidős programokra viszik el őket, amelyekhez egyébként nem férnek hozzá. A szervezetek intézményenként legfeljebb 30 millió forintra pályázhatnak, a tanodai programban alsó tagozatos diákok és középiskolások is részt vehetnek.

Az az elvárás, hogy az érintett gyerekek legalább 70 százalékának javuljon a tanulmányi eredménye. Jelezte azt is, a tanodáknak a szülőket is be kell vonniuk a programba, velük el kell fogadtatni, alá kell íratni a gyerekek egyéni fejlesztési terveit is.

Várhatóan vidéken népszerű lesz a program, eddig is Északkelet-Magyarországon és Baranya megyében voltak a legnépszerűbbek a tanodák. Az oktatási államtitkárság szeretné, ha mind a 94 hátrányos helyzetű kistérségben lenne tanoda, ezért a programot úgy hirdették meg, hogy számukra a kereten belül külön forrást biztosítottak. Eddig 65 tanoda működött az országban, a forrásból mintegy 150 intézmény működhet majd.

A tanodáknak kiírt programnak két – a közoktatási intézményeknek szóló – “testvérpályázata” van, így azok, akik segíteni szeretnének a hátrányos helyzetű gyerekeknek, többféle lehetőség közül választhatnak.

Gloviczki Zoltán, a tárca közoktatásért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a két államtitkárság azért vesz részt közösen a programban, mert olyan “határterületről” van szó, amely egyaránt érinti az iskolán kívüli oktatás és az iskolai nevelés területét, a kettőt pedig a gyerekek esélyeinek növelése köti össze. Azt hangoztatta, hogy nem tanulmányok és elméletek születnek majd a pénzből, hanem nagyon konkrét, a gyakorlati tapasztalatokon alapuló programok, mint amilyen a sajtótájékoztatónak helyet adó ferencvárosi tanodáé is.

A pályázatok leadási határideje november 8., a kiírás részletei a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján (www.nfu.hu) érhetők el.

MTI

Nyílt napok a keresztféléves képzésekről

keresztfélévTájékozódhattok a keresztféléves felvételikről néhány felsőoktatási intézmény nyílt napján is a következő hetekben.
Összeszedtünk néhány lehetőséget:

A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán október 30-án 17.30-tól,

A Gábor Dénes Főiskolán október 30-án és november 6-án 17 órától,

A Szent István Egyetemen november 5-én 14 órától,

A Kaposvári Egyetemen november 6-án 10 órától,

A Dunaújvárosi Főiskolán november 8-án 13 órától tartanak tájékoztatókat.

A keresztféléves képzésekre november 15-ig lehet jelentkezni, az eljárás díja 9000 forint, ezért három helyet lehet megjelölni.

Kedvezmény természetgyógyász tanfolyamon Szombathelyen!

természetgyógyászSzombathelyen most 10.000 Ft kedvezménnyel csatlakozhatsz természetgyógyász tanfolyamunkhoz!

Szereted az embereket, szívesen segítesz rajtuk? Felkészítünk az állami vizsgára és természetgyógyászként dolgozhatsz!

November 16-ig érvényes az ajánlat.

A lehetőségről itt olvashatsz részletesen.

Milyen az új OKJ? – a felnőttképzők és a minisztérium álláspontja

A Nemzetgazdasági Minisztériumtól olyan híreket kaptunk, amelyek szerint az új OKJ szerinti képzések bevezetése fél évvel későbbre tolódik, előzetes tudás beszámítással jelentősen csökkenthető a képzési idő és várható állami támogatás is. Anyagunk részletesen tartalmazza a felnőttképzők és a minisztérium álláspontját, de kiemeltük a legfontosabb részeket is.

Az új Országos Képzési Jegyzék (OKJ) megjelenése óta egyre több olyan hír jelenik meg, hogy
januártól összeomlik a felnőttképzési piac, mert az új jegyzék a végzettség megszerzéséhez
a jelenleginél jóval magasabb óraszámú tanfolyamokat ír elő. A képzést szervező cégek úgy
vélik, ilyen feltételekkel nem lesznek jelentkezők az OKJ tanfolyamokra.

A Magyar Oktatási Tájékoztató, a mot.hu, utánajárt, hogy valóban ilyen súlyos-e a helyzet. Tizenkét jelentős
felnőttképző intézményt kérdezett arról, szerintük milyen hatása lesz a változásnak. A felmérésben felmerülő problémákat jelezte a szakképzésért felelős Nemzetgazdasági Minisztériumnak, amely közleményben foglalta össze, a tárca szerint mi indokolta az OKJ ilyen módosítását. Egy fontos változást is közölt az NGM: az új OKJ szerinti képzések bevezetése előreláthatólag egy félévvel későbbre fog tolódni.

A felnőttképző intézmények vezetői úgy vélik, ha 2013. január 1-jén életbe lép az új OKJ,
akkor nehéz helyzetbe kerülnek ők is, és azok is, akik felnőttként, tanfolyami képzés keretében
akarnak OKJ végzettséget szerezni. Az OKJ képzések elvégzéséhez ugyanis sok esetben jövőre a
jelenleginél kétszer, háromszor több órán kell részt venniük a tanulóknak mint jelenleg, de vannak
szakmák, amelyeknél még ennél is nagyobb a különbség.

Tanfolyam fél év helyett 3 év alatt?
Az egyik felnőttképző saját képzése példáján mutatta be a különbséget:
- Jelenleg fél év alatt tud valaki nálunk kereskedő boltvezető és bolti eladó végzettséget szerezni.
Mivel sokan munka és család mellett tanulnak, az az igény, hogy szombatonként legyen oktatás.
Egy nap alatt 6 órát tudunk leadni. Ha egy új OKJ szerinti eladó tanfolyamot nézek, ahol 960 óra a
minimum, akkor látható, hogy ez ebben a formában több mint három évig tartana. Csak úgy tudnám
csökkenteni a képzési időt elfogadhatóra, ha hetente legalább három napon oktatás lenne. Azt
viszont a munkahellyel, családdal rendelkezők többsége nem tudja vállalni.

Mennyibe fog így kerülni egy OKJ képzés?
Nem csak azért jelent problémát az óraszámok drasztikus emelése, mert hosszabb lesz a képzési
idő, hanem azért is, mert többszörösére emelkedik a tanfolyamok ára is. Jelenleg egy OKJ
tanfolyam legalacsonyabb költsége 80 ezer forint, a felnőttképzők úgy gondolják, hogy ennek
kétszerese, háromszorosa lesz a költség, mint jelenleg, hiszen az óraszámok emelkedése azzal is jár,
hogy az intézményeknek többet kell költeniük terembérletre és a tanárok óradíjára.
Néhány területen egyéb tényezők is emelik az árakat. Két intézmény is említette, hogy a szakács és
a cukrász képzésüknél például már most problémát jelent, hogy 30%-kal nőtt az utóbbi hónapokban
az élelmiszerek ára, melyeket az ételkészítés gyakorlatokon fel kell használniuk.

Egyes szakmák eltűnnek, mások megújulnak
Az óraszámok emelkedése a szakképesítések túlnyomó többségét érinti, az eddigi átlagos 2-300
órás tanfolyamok helyett jövőre már a jelenleg legnépszerűbb képzéseknél ( asztalos, cukrász,
szakács, épület- és szerkezetlakatos, női szabó, pék, pincér, villanyszerelő) minimum 960 órás
képzéseket írnak elő.
Lesznek olyan szakmák, amelyek az új Országos Képzési Jegyzékben már nem is szerepelnek,
ugyanis 1300-ból 632 szakképesítés maradt. Vízkútfúró, megújuló energiaforrás- energetikus,
csőszerelő szakmákban nem lehet majd szakképesítést szerezni jövőre. Ezek között vannak
olyanok, amelyek elavult szakmák, az elmúlt években senki sem kereste ezeket, de van egy-két
népszerű szakképesítés is.
Ilyen például a pedagógiai asszisztens, amely önálló képzésként már nem található meg, csak
a pedagógiai és családsegítő szakképesítés részeként. A különbség jelentős, ugyanis jelenleg a

pedagógiai asszisztens végzettség 6-7 hónap alatt megszerezhető, a pedagógiai és családsegítő
szakképesítésnél a minimális óraszám 960, ami nagyjából 3 év. Ráadásul, ahogy az egyik – ilyen
képzésekkel foglalkozó – intézmény vezetője elmondta, nem csak az óraszám lett magasabb,
hanem míg a pedagógiai asszisztens képzésnél eddig két különböző területen kellett gyakorlatot
teljesíteniük a tanulóknak, az új képzésnél három területen kívánják meg ugyanezt. A döntés azért
meglepő, mert a Közoktatási törvény előírja, hogy 2013. szeptember 1-jétől három csoportonként
vagy száz gyerekenként pedagógiai asszisztenst kell alkalmaznia minden közoktatási intézménynek.
Ez az jelenti, hogy rövidesen a jelenleginél sokkal több ilyen képzettségű szakemberre lesz szükség.

A régi OKJ sem volt hibátlan
A régi OKJ-ból azt hiányolták a felnőttképzők, hogy nem volt meghatározva a képzéseknél a
minimális óraszám, vagyis akár néhány hetes tanfolyamokat is kínálhattak a szervezők. Így gyakran
éppen azok a képző intézmények kerültek hátrányos helyzetbe, amelyek színvonalas oktatást
kínáltak.
- Néha már mosolyogtató, amit egy-egy cég kínál – mondja az egyik nagymúltú, vendéglátóipari
képzésekkel foglalkozó képző intézmény vezetője. – Szakácsokat, cukrászokat például nem lenne
szabad úgy képezni, hogy ne legyen biztosított a tanulók számára a gyakorlati hely. Az oktatás
minőségének javítására mindenképpen szükség lenne, de ahhoz elég lett volna ellenőrizni a
képzőhelyeket, és nem kellett volna az egész rendszert felborítani.
Három felnőttképző is megemlítette, hogy a vizsgák átalakítására is szükség volt, mert a jelenlegi
rendszerben előfordult, hogy egy hétig kellet vizsgázniuk a tanulóknak. Az új szabályozás szerint
ilyen nem lesz, egy komplex vizsgán kell teljesíteniük a vizsgázóknak.

Mit tehetnek a felnőttképző cégek ebben a helyzetben?
Bizonytalanok a felnőttképzők a jövőjükkel kapcsolatban. Többségük készített már előzetes
kalkulációkat, de mivel egyelőre még sok szakma esetében a vizsgakövetelmények sem ismertek,
ezért legtöbbjük kivár.

  • Egyelőre az biztos, hogy decemberig még a jelenlegi OKJ szerint szervezünk tanfolyamot, hogy mi
    lesz januártól, azt megjósolni sem tudjuk – fogalmaz egyikük.
    Többen – tizenkettőből öten – úgy látják, hogy a következő évben már nem OKJ képzések
    szervezésével foglalkoznak majd, hanem inkább a vállalati és továbbképzéseké, tréningeké lesz a
    főszerep.

Azok a cégek, amelyek nem csak a tanfolyamok megszervezésével foglalkoznak, hanem saját
tanműhelyeikben, laborjaikban biztosítják a szakmai oktatást, nehezebb helyzetben vannak.

  • Itt van egy hatalmas épület, több mint száz gép, csak egy laborunk felszerelése több mint 60
    millió forintba került. Ezt nem lehet egyik napról a másikra bezárni és más tevékenységbe kezdeni.
    Maradok az oktatásban, de nem vagyok optimista a jövőt illetően- mondta el egyikük.

Úgy vélik a megkérdezett vezetők, hogy a következő egy év kritikus lesz a felnőttképző
intézmények számára, ezért azok a vállalkozások, amelyek csak OKJ képzéseket kínálnak, vagy
nem elég tőkeerősek, azok 2013-ban el fognak tűnni a piacról.

A tanulni vágyók is nehéz helyzetbe kerülhetnek
Az, hogy az óraszámok, így a képzési idő és a tanfolyamok költsége is, ilyen drasztikusan
emelkedik, azért jelent problémát, mert az elmúlt időszakban az OKJ tanfolyamok túlnyomó
többségét a résztvevők maguk finanszírozták. Nagyon sok álláskereső tanult új szakmát azért,
hogy jobb pozícióba kerüljön a munkaerőpiacon, de olyanok is beiratkoztak OKJ tanfolyamra,
akik már dolgoztak egy területen, csak nem volt meg a végzettségük, és így akarták biztosítani a
munkahelyüket.
Amióta a szakképzési hozzájárulást nem közvetlenül használhatják fel a munkáltatók,

azóta a résztvevők saját erőből finanszírozták tanulásukat, munkáltatójuk legfeljebb
munkaidőkedvezménnyel támogatta őket. További kérdés lehet, hogy vajon egy munkáltató tudja-
e vállalni, hogy egy munkatársát akár két éven keresztül is elengedje tanfolyamra minden péntek
délután.

  • Azt nem tudom elképzelni, hogy az a sok ember, akinek nincs munkája, és mégis a saját pénzéből
    elvégezne egy tanfolyamot, hogy munkát vállalhasson, januártól azért nem tud tanulni, mert
    túl hosszú és drága a tanfolyam – mondta az egyik felnőttképző munkatársa, és arra is utalt,
    hogy szerinte vagy változtatnak még a szabályokon, vagy állami támogatást nyújtanak a tanulni
    vágyóknak, mielőtt összeomlana a felnőttképzési piac.

Mennyit tudnak fizetni a felnőttek a képzésükre?
A felnőttképző intézmények már nyár közepe óta (amikor nyilvánosságra hozták az OKJ-val
kapcsolatos változásokat) igyekeznek felhívni a figyelmet arra, hogy január 1-jétől a jelenleginél
jóval hosszabbak és drágábbak lesznek ezek a tanfolyamok, ezért iratkozzanak be a tanulni vágyók
még idén, de úgy tapasztalják, hogy sokan anyagi okok miatt nem tudnak élni ezzel a lehetőséggel.

Havonta 20, összesen körülbelül 100 000 forint az az összeg a mot.hu által megkérdezett
felnőttképző intézmények szerint, amit a tanulni szándékozók többsége még ki tud fizetni egy
képzésre. Az egyik képző vezetője így foglalta össze tapasztalatait:
- Tudja mennyi érdeklődőm van? Egy nap 8-10 telefonhívást kapok, olyan emberektől, akik
szeretnének tanulni, és közülük jó, ha ketten tudják vállalni a költségeket. Pedig már kamatmentes
részletfizetési lehetőséget is biztosítunk számukra, de így sem tudják előteremteni a tandíjat.
Bele sem merek gondolni, hogyan tudnak majd kifizetni az emberek kétszer, háromszor ekkora
tandíjakat.

Hogyan látja a minisztérium?
A mot.hu a felmérés során felmerült kérdéseket továbbította a szakképzésért felelős
Nemzetgazdasági Minisztériumhoz. A tárca válaszában összefoglalta, milyen szempontok szerint
alakították ki az új Országos Képzési Jegyzéket. Eszerint a változtatást az indokolta, hogy

  • Az adott képzési óraszámok előírására vonatkozó új törvényi szabályozás (a szakképzésről
    szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény) a korábban kizárólag iskolarendszeren kívül oktatható
    szakképesítések óraszámainak nagyságrendjében lényeges változást nem okozott
    (amennyiben korábban szakmailag megalapozott óraszámok szerepeltek az OKJ-ban),
    azonban az elsősorban iskolai rendszerben és a felnőttképzésben is oktatható szakmák
    esetén feltüntetett (iskolarendszeren kívüli) óraszámok jelentősen csökkentek (a korábbi
    maximális 2200 óra körüli időtartamokról átlagosan 1200 óra körülire) – áll a közleményben. -

Az eddig korlátok nélkül, szabadon csökkenthető iskolarendszeren kívüli óraszámok helyett
ugyanakkor a szakmai egyeztetések eredményeképpen szakképesítésenként minimális és
maximális óraszámok kerültek meghatározásra, amelyen belül a képző intézmény önállóan
határozhatja meg a feltételrendszeréhez igazodó konkrét képzési időt. Ezen keretek az
iskolarendszerben is oktatható szakképesítések esetén általában az iskolai rendszerű képzési
idő feléhez közelítenek, amely már figyelembe veszi azt, hogy az iskolarendszerű képzésben
testnevelés és osztályfőnöki órák is vannak, továbbá a tanórák számottevő részében
ismétlés, illetve számonkérés történik, ezért „kevésbé hatékony” az új ismeretek átadása
szempontjából. E változások következménye az is, hogy az új képzési időintervallumok mellett
sem a piaci viszonyok közt működő felnőttképzés, sem az iskolai rendszerű felnőttoktatás nem
kerülhet – a képzési idők révén – a másik képzéstípussal szemben indokolatlanul előnybe.
“A maximális órakereteket felváltó időintervallumok – megítélésünk szerint – hatékonyabban
segítik az egységes és minőségi képzés biztosítását, ugyanakkor korlátozott lehetőséget is
nyújtanak a képzést folytató intézmény sajátosságaihoz (például eltérő oktatási eszközök,
lehetőségek, módszertan) igazodó eltérésekre is”- véli a minisztérium.

Rövidebb idő alatt is szerezhető végzettség

Az új óraszámok további csökkentése már kizárólag csak az előzetesen igazoltan megszerzett
ismeretek beszámításával lehetséges. Az “előzetesen megszerzett megfelelő tudás birtokában”
például egy vagy akár több modulzáró vizsga is teljesíthető képzésben való részvétel nélkül,
így a képzésben részt vevő számára lerövidülhet a képzés ideje (az előzetes tudás jellegétől,
tartalmától függően elméletileg az előképzettség nélkül 960 órás képzés esetén akár 100-200-
300 óra körülire is
), és így csökkenhetnek a képzési költségek is. Egy adott szakképesítés
tekintetében teljes körű előzetes felkészültség, tudás esetén az összes modulzáró vizsga –
előzetes tudásfelmérés keretében történő – teljesítésével, kivételes esetben akár a komplex
vizsgára jelentkezés is lehetséges szervezett képzésben (tanfolyamon) való részvétel nélkül
is.

Miért tartják indokoltnak az óraszámok változtatását?

Arra is kitért az NGM, hogy szerintük miért volt szükség az óraszámok módosítására.
“- Az OKJ-ban meghatározott képzési időtartamok vizsgálatára, megítélésére soha
nem kerülhet sor az egyes szakképesítések szakmai tartalmától függetlenül – vélik. – A
felvetésükben jelzett 960 órás minimális képzési idők olyan szakképesítések (például a
kőműves, villanyszerelő vagy cukrász) esetén jelennek meg, amelyeket az iskolai rendszerben
2-3 évig (legalább 2000 óra tényleges szakmai elméleti és gyakorlati tartalommal) tanulnak
a fiatalok. Ezen szakképesítések esetén sem szakmai, sem életkori indokai nincsenek
azon igénynek, hogy a felnőttképzés sajátosságaira hivatkozva, az említett paraméterek
(heti 1-2 óra képzés, 6-8 hónapos tanfolyam) mentén legyen lehetőség – mindenfajta
előképzettség nélkül – akár 50-100 órás képzési programokat követően szakmai vizsgát
tenni. Ilyen kis óraszámú képzési idő esetén nagy eséllyel lehet számolni egy sikertelen
szakmai vizsgával is. Kérdésként merülhet fel az is, hogy vajon mennyiben szolgálja az
adott szakma érdekeit és társadalmi megítélését, ha például az említett szakképesítések
esetén körülbelül 300-400 órás „gyorstalpaló”, azaz a szakmai vizsga minimumfeltételeinek
szerencsés körülmények melletti teljesítését célzó képzések alapján jutnak az emberek
bizonyítványhoz? (A kérdés úgy is megfogalmazható, hogy szívesen engedünk-e be
a lakásunkba valamely szakmunka elvégzésére ilyen „szakember”-t vagy bizalommal
vásárolunk-e ilyen képzettségű „cukrásztól”?)
Előzőek alapján a képzési óraszámok változtatása, csökkentése tehát csak az adott
szakképesítéssel szemben megfogalmazott szakmai elvárások, követelmények csökkentése
esetén valósulhat meg. Ebben az esetben a képzési idő csökkenésének egyaránt ki kell
terjednie mind az iskolai rendszerű, mind az iskolarendszeren kívüli képzésre is.”

Az összes vizsgakövetelmény év végére várható

A felnőttképző intézmények jelezték, hogy ahhoz, hogy tervezni tudjanak, szükségük lenne az
új vizsgakövetelményekre is. Ezzel kapcsolatban ezt a tájékoztatást adta a Nemzetgazdasági
Minisztérium:

“Az OKJ-ban szereplő szakképesítések szakmai dokumentumainak kiadása a szakképzésről
szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény alapján két szinten történik. Először kormányrendeleti
szinten kerülnek kiadásra az egyes szakképesítéseket alkotó szakmai követelménymodulok.
Ezt követően kerülhet sor – a szakképesítésekért felelős miniszterek által kiadott rendeletek
formájában – az egyes szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeinek (amelyek
már csak hivatkozás szinten tartalmazzák a kormányrendeletben kiadott, az adott
szakképesítéshez tartozó szakmai követelménymodulokat) kiadására.
Az állam által elismert szakképesítések szakmai követelménymoduljairól szóló 217/2012. (VIII.
9.) Korm. rendelettel mintegy 80 db szakképesítés szakmai követelménymoduljai már kiadásra
kerültek. A nemzetgazdasági miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítések szakmai és
vizsgakövetelményeiről szóló 27/2012. (VIII. 27.) NGM rendelet pedig már az új OKJ-ban
szereplő 77 db szakképesítés szakmai és vizsgakövetelményeit tartalmazza.
Az új OKJ-hoz igazodó szakmai dokumentumok teljes körének kiadása érdekében az ősz
folyamán módosításra kerül a fentiekben szereplő „követelménymodul” kormányrendelet, majd ezt követően várhatóan az év végéig megjelennek a szakmai és vizsgakövetelményeket
tartalmazó miniszteri rendeletek is.”

Figyelembe véve ugyanakkor, hogy a szakmai és vizsgakövetelmények várható kiadási és az új képzések 2013. január 1-jei indulási időpontja csak korlátozott felkészülést tenne lehetővé a képzések indítására az új OKJ szerinti képzések bevezetése előreláthatólag egy félévvel későbbre fog tolódni. Az ezt biztosító jogszabály módosítás előkészítése folyamatban van.

Elképzelhető, hogy lesz támogatás

Arra a kérdésre, hogy várható-e a jövőben, hogy azok, akik felnőttként OKJ végzettséget
szereznének, kapnak valamilyen anyagi támogatást, a következő válasz adta a
Nemzetgazdasági Minisztérium.

  • Előkészítés alatt áll az új felnőttképzésről szóló törvény, amelynek kidolgozása során a tárca
    megvizsgálja azokat a lehetőségeket, hogy milyen módon lehet támogatni állami forrásokból
    az OKJ-s végzettség megszerzésére irányuló iskolarendszeren kívüli képzéseket
    . Emellett
    a következő évek európai uniós forrásokból támogatott programjaiban ugyancsak fontos
    szempontként kezeli a szaktárca, hogy a kiemelt érintettségű társadalmi célcsoportok a
    felnőttképzésben meghatározott támogatási keretek között szerezhessenek piacképes OKJ-s
    végzettséget – áll az NGM tájékoztatójában.

Háttérinformáció:
A mot.hu képzésajánló portálcsoport 1998-ban a Magyar Oktatási Tájékoztató című lap mellett jött
létre azzal a céllal, hogy könnyebben egymásra találjanak a képzést keresők és a képzést nyújtó
intézmények.

A MOT Alapítványt éppen azért jegyezték be kiemelten közhasznú alapítványként, mert úgy ítélték
meg, hogy korábban hiányzott az az átfogó tájékoztatás, amelyet azóta a mot.hu nyújt.

A közösségi média is segíthet álláskereséskor

„Karrierválasztás és munkapiac, 2012 – Workshop és tippek pályaválasztás előtt állóknak és munkakeresőknek” című konferencia szervezőinek az volt a célja, hogy olyan hasznos információkat adjanak fiataloknak, amelyek segítségnek bizonyulnak a pályaválasztás során.

Bemutatták a munkaerő-piaci útmutatást nyújtó „PályaSúgó” nevű információs rendszert, amely képet ad a munkaerőpiac alakulásáról mind a kereslet, mind a kínálat szemszögéből.

Jónás Anikó, a Kelly Services Hungary ügyvezető igazgatója elmondta:
- Munkakeresés és karriertervezés során mára Magyarországon is meghatározóvá vált a modern eszközök és az ezekben rejlő lehetőségek kihasználása. Kutatásaink szerint a munkáltatók jelentős hányada olyan online fórumokon és közösségi média oldalakon tájékozódik egy-egy jelölt kiválasztásakor, mint a Google+, LinkedIn vagy akár a Facebook.

A program további célja, hogy egy olyan rendszer jöjjön létre, amelyben a munkaerőpiac szereplői – köztük az álláskeresők, a munkaadók, a foglalkoztatás- és oktatáspolitikát alakító szakemberek – a jelenleginél sokkal több és pontosabb információt kaphassanak a munkaerőpiac keresleti és kínálati oldalának várható közép- és hosszú távú alakulásáról.

Jól felszerelt tanműhelyben oktatnak

Adu-CsepelHa Csepelen vagy környékén laksz, jó, ha tudod, hogy az Adu-Csepel Oktatási Stúdió jól felszerelt tanműhelyeiben sokféle szakmát elsajátíthatsz. Néhány nap múlva kezdődik három tanfolyamuk is: szakács, gumiabroncsjavító és kerékkiegyensúlyozó (centrírozó), pénzügyi számviteli ügyintéző.

Csatlakozz, mert ha még idén elkezded a képzést, időt és pénzt takarítasz meg, ugyanis az OKJ változása miatt jövőre háromszor ennyi idő alatt (és tandíjért) szerezhetsz bizonyítványt.
Itt megtalálod a képzéseket, kattints ide

Régi szótáradat most újra cserélheted!

szótárHa beviszed korábbi kiadású, az Akadémiai Kiadó által megjelentetett bármilyen méretű és nyelvű szótáradat, akár 40 százalékkal olcsóbban vehetsz újat.

Az Angol-magyar kéziszótár és Magyar-angol kéziszótár (Magay Tamás-Országh László) új, 2012-es kiadását 30 százalék kedvezménnyel, a Német-magyar kéziszótárt és Magyar-német kéziszótárt (Uzonyi Pál-Földes Csaba-Halász Előd) 40 százalékos kedvezménnyel, a Magyar értelmező kéziszótárt 40 százalék kedvezménnyel vásárolhatod meg. A kínálatban található minden szótárra és könyvre 25 százalék kedvezményt kaphatsz.

(Az MTI híre nyomán)

Távozik a közoktatási államtitkár

Benyújtotta lemondását Gloviczki Zoltán, közoktatásért felelős helyettes államtitkár, de 2013 tavaszáig biztosan nem lesz változás a közoktatásért felelős helyettes államtitkári poszton.

A Népszabadság csütörtökön számolt be arról, hogy a helyettes államtitkár felmentését kérte posztjáról, és a hírt Gloviczki Zoltán meg is erősítette. A Népszabadság úgy tudja: Hoffmann Rózsa helyettesének lépésében komoly szerepet játszott az a folyamat, amelynek következtében az oktatási államtitkár szerdán arra kényszerült, hogy tárgyalóasztalhoz üljön a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, valamint három további oktatási érdekképviselet vezetőivel.

Gyógyíts a természet és az érintés erejével

AryanEgyre többen ismerik fel, milyen hatásosak a szelíd gyógymódok. Akik elvégzik az Aryan Természetgyógyász Oktatóközpont képzéseit, megtanulják, hogyan őrizhetik meg saját egészségüket, de sokan közülük mások gyógyításának szentelik életüket.

A természetgyógyászai alapmodul és a reflexológus tanfolyam a hét végén indul, iratkozz be te is, segíts másoknak és tedd teljesebbé életedet!

ETI vizsgát tehetsz a tanfolyamok végén.

Itt találod a részleteket! Aryan

A BorsodChem megismerteti a diákokkal a vegyipart

A BorsodChem, a Kazincbarcikán és környékén élő gyermekek számára szervezett, oktatási programjának célja, hogy megszerettesse a kémiát a tanulókkal. 2007 óta lehetővé teszi, hogy betekinthessenek a kazincbarcikai gyár működésébe, megismerjék a vegyipar működését.

A program 2012-től megújulva folytatódik annak érdekében, hogy hozzájáruljon a BorsodChem utánpótlásának biztosításához.

A BorsodChem az elmúlt évek során a város valamennyi oktatási intézményével szakmai kapcsolatot alakított ki, 2009 óta minden évben kémia és fizika szakkört indít hatvan diák számára. A szakkörre évről-évre többen jelentkeznek. A BorsodChem, egyetemi professzorok és saját szakemberei bevonásával, rendszeresen tart az iskolások számára pályaválasztási tanácsadási napot is.

A vegyipari vállalat gyárlátogatásokat is szervez a diákok számára, a gyerekek betekintenek a gyár mindennapjaiba, megismerik az alapvető termelési és technológiai folyamatokat. A vállalat célja, hogy néhány éven belül a város mintegy 7500 diákját vendégül lássa.

A program sikerét mutatja, hogy indítása óta – a tanárok visszajelzései szerint – megháromszorozódott a kémia és más természettudományok irányában továbbtanulók száma. A gyermekek közül az óvodások rajzversenyeken, az iskolások pedig kémia és környezetvédelmi versenyeken hasznosították az elméleti és gyakorlati tudásukat.

A BorsodChem kezdeményezése 2011-ben – a Kémia Nemzetközi Évében – a Magyar Adományozói Fórumtól elismerő oklevet kapott a „Legnagyobb hatást elérő társadalmi befektetési program” kategóriában.

Az oktatási program 2012-ben új elemekkel bővül, a hangsúlyt idén a biztonságtechnikára helyezik. Ősszel ismét várják az óvodás és iskolás csoportokat a gyárlátogatásra, 2013 tavaszán pedig felkeresik a város valamennyi oktatási intézményét.

Kezdődik a keresztféléves felvételi

keresztféléves felvételiElkezdődött a keresztféléves felvételi időszaka. A 2013 februárban induló, népszerű nevén keresztféléves felsőoktatási képzésekre november 15-ig lehet jelentkezni.

A keresztféléves eljárásban meghirdetett alapszakokra akkor jelentkezhetsz, ha már rendelkezel érettségi bizonyítvánnyal, a mesterképzésekre pedig akkor, ha már rendelkezel a szükséges felsőfokú végzettséggel, vagy 2013 januárjában fejezed be tanulmányaidat az alapképzési szakon és a végzettséget igazoló dokumentumokat 2013. január 10-ig csatolod a jelentkezésedhez.

Legkésőbb 2012. november 15-én éjfélig jelölheted meg az általad kiválasztott képzéseket az e-felvételi rendszerében, és töltheted fel a pontszámításhoz szükséges dokumentumokat. Ha valamilyen dokumentumot nem tudsz beszerezni addig, akkor pótolhatod 2013. január 10-ig.Figyelj, hogy nem elég egyszerűen csak elküldened a jelentkezési lapodat, azt hitelesítened is kell legkésőbb 2012. november 23-ig. Ezt megteheted ügyfélkapun keresztül, vagy úgy, hogy beküldöd a hitelesítő adatlapot az Oktatási Hivatal, 1443 Budapest, Pf. 220 postacímre.

Ha nem szeretnél elektronikusan jelentkezni, akkor a papír alapú jelentkezési lapokat beszerezheted az Educatio Nonprofit Kft. Ügyfélszolgálatán, az Oktatási Hivatal Ügyfélszolgálatán, illetve a képzést meghirdető felsőoktatási intézményben. A jelentkezési lapot és a szükséges dokumentummásolatokat legkésőbb 2012. november 15-ig kell beküldeni az Oktatási Hivatal, 1443 Budapest, Pf. 220 címre.

A felvételi eljárás alapdíja 9000 Ft, ezért összesen három helyet lehet megjelölni (ugyanazon intézmény, ugyanazon szakjának állami ösztöndíjas és önköltséges meghirdetése, külön sorban szerepel ugyan, de egy jelentkezési helynek számít). Minden további jelentkezési helyért 2000 Ft kiegészítő díjat kell fizetni. A képzésekre csak állami ösztöndíjas (A) vagy önköltséges (K) finanszírozási formában lehet jelentkezni. Ha a részösztöndíj igénybevételét fontolgatod, az csak később derül ki, hogy igénybe veheted-e. Nézd meg, hogy az általad választott szakon és intézményben van-e erre lehetőség, és önköltséges formát jelölj meg. A részösztöndíjat a legjobb eredménnyel rendelkező önköltséges képzésbe bekerült hallgatóknak ajánlhatják fel.

A pontszámítás alapképzéseken az 500 pontos rendszerben történik, vagyis a tanulmányi és érettségi pontok mellé (maximum 400 pont) különböző feltételek szerint maximum 100 többletpont gyűjthető. A mesterképzésekre jelentkezők maximum 100 pontot gyűjthetnek, a pontszámítás szabályait a felsőoktatási intézmények határozzák meg, az információk elérhetők az Egyetemek, főiskolák oldalain a meghirdetett képzések mellett. A ponthatárokat a tervek szerint 2013. január 24-én hirdetik majd ki.

Idén a keresztféléves képzéseket indító főiskolák adatait tartalmazó felvételi tájékoztató csak elektronikus formában érhető el a Felvi.hu oldalon keresztül.

A szülők szervezete szerint változtatni kellene az iskolatejprogrammal kapcsolatos szabályokon

Újra kellene gondolni a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) szerint a 2013-as költségvetés elfogadása előtt az európai iskolatejprogrammal kapcsolatos minisztériumi szabályozást annak érdekében, hogy minden magyar gyermek hozzájuthasson ahhoz a napi egy pohár tejhez, amelyet az EU támogat.

A szervezet szerint változtatni kellene a Vidékfejlesztési Minisztérium rendeletén, amely szerint a fenntartó igényelheti a támogatást. Az egyesület azt javasolja, a nevelési és az oktatási intézmények közvetlenül is igényelhessék az iskolatejet. Az ellátást ma is naponta el kell könyvelni, így az elszámolás ellenőrizhető.

A szülői szervezet azzal sem ért egyet, hogy székhelyük szerint három csoportba sorolják az általános iskolák fenntartóit, és különbséget tesznek közöttük ez alapján, mert 100, 50, illetve 20 százalékos kiegészítő támogatás kaphatnak a költségvetésből. A székhely szerinti besorolását meg kell szüntetni, hogy elkerüljék, hogy az egyik településen élő gyermekek jobb minőségű tejterméket kapjanak, mint a másikon.

Kitértek arra is, hogy a települési önkormányzatoktól, illetve a fenntartótól megkövetelt előfinanszírozást el kell törölni, annak a központi költségvetésben kell szerepelnie.

A szülői szervezet adatai szerint jelenleg a magyar gyerekek 10 százaléka kapja csak a tejet, pedig az uniós támogatás – fenntartótól és iskolatípustól függetlenül – minden óvodába és iskolába járó, mintegy 1,6 millió, kisgyermek és tanuló után igényelhető.

Szeretnék elérni, hogy legalább az önkormányzati fenntartású óvodákban és az állami fenntartású iskolákban minden gyermek, illetve tanuló hozzájuthasson a napi egy pohár tejhez.

Már nyolc év múlva nem lesz elég diplomás

A magyar munkaerőpiacról csaknem 150 ezer jól képzett, diplomás szakember hiányzik majd 2020-ban egy felmérés szerint. A gyártás területén túlkínálat lesz jelentkezőkből, az üzleti szolgáltatásoknál és az építőiparban viszont munkaerőhiányra lehet számítani – közölte a Randstad.

A munkaerő-piaci szolgáltató cég az idén készített egy kutatást és tanulmánykötetet a magyar és nemzetközi munkaerő-piaci helyzetről, illetve a munkavállalók képzettsége és a munkaadói elvárások közötti eltérésekről.

A Randstad közleményében Annemarie Muntzot, a Randstad Holding pr-vezetője kifejtette: ha figyelembe vesszük a friss diplomások belépését és a nyugdíjasok egy részének visszatérését a munkaerőpiacra, akkor is csaknem 150 ezer emberes hiány várható a felsőfokú végzettségűekből Magyarországon alig 8 év múlva.

A szakértő szerint a legnagyobb fenyegetést a kereslet-kínálat egyensúlyára az jelenti, hogy a középfokú végzettségűekből körülbelül félmillióval több lesz annál, mint ahány ilyen szakemberre igény lesz a munkaerőpiacon.

Jelenleg a végzettség szintjében Magyarországon kisebb az eltérés a munkaadók igényei és a munkavállalók képzettsége között, mint átlagosan az Európai Unió tagállamaiban, de a szakterületeknél már nem ilyen kedvező a helyzet. Míg az uniós országokban átlagosan 77 százalék dolgozik a végzettségének megfelelő területen, addig Magyarországon csak 71 százalék.

Az előrejelzések alapján további nehézségekre kell számítani. A becslések szerint 2020-ban a gyártás területén több mint 200.000 fős, a kereskedelemben pedig csaknem százezres túljelentkezés lesz az állásokra – főleg alap- vagy középfokú végzettségűekből. Az építőiparban és az üzleti szolgáltatások területén viszont szakemberhiány várható, például nem lesz elég mérnök és IT szakértő.

A Randstad szakemberei szerint Magyarországon a helyzet megoldásához több intézkedésre is szükség lenne. Ezek közül az egyik első az oktatási reformja, olyan szakterületeken kell több diákot képezni, amelyekre igényük van a vállalatoknak. Az alacsonyan képzettek, illetve az oktatási rendszerből korán kikerülők számára pedig a jelenleginél hatékonyabbá kell tenni az oktatást és az álláskeresést támogató rendszert.

Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója szorosabb együttműködést szorgalmaz a munkaügyi szervek és az állásközvetítő cégek között, hiszen a munkaügyi hivataloknak pontos adatbázisuk van az álláskeresőkről, míg az állásközvetítők ismerik a cégek elvárásait és a legjobb kiválasztási stratégiákat.

(Az mti közleménye nyomán)

Tovább lehet jelentkezni ösztöndíjra

Bursa HungaricaMeghosszabbították a Bursa Hungarica felsőoktatási ösztöndíjak pályázati benyújtásának határidejét, november 23-ig pályázhatsz. Havi 5-6000 forintot nyerhetsz így.

A Bursa Hungarica ösztöndíjnak két típusa van, az A-t két tanulmányi félévre kérheted, ha felsőoktatásban tanulsz, és hátrányos helyzetű vagy. A B-t hat tanulmányi félévre kaphatod, de azok pályázhatnak, akik jelenleg középiskolások, de felsőoktatási intézménybe jelentkeznek.

Az A-t már a következő tanulmányi félévben kezdik folyósítani, a B-t majd jövő ősszel, amikor a fiatal bizonyítani tudja, hogy meg is kezdte tanulmányait a felsőoktatásban.

A támogatást megkaphatod, ha alap- vagy mesterszakos, egységes, osztatlan képzésben vagy felsőfokú szakképzésben veszel részt, vagy bármelyikre szeretnél felvételizni.

A pályázatról további információ és a szükséges adatlapok itt érhetők el

Kezdődnek az őszi érettségi vizsgák

A nemzetiségi nyelv és irodalom és a nemzetiségi nyelv írásbeli vizsgáival kezdődik az őszi érettségi vizsgaidőszak pénteken. Az előzetes adatok szerint összesen 16 398-an vizsgáznak majd. A vizsgákon változás, hogy közép- és emelt szinten is 20 helyett 25 százalékos eredményt kell elérni az elégséges osztályzathoz.

A jelentkezők ebben a vizsgaidőszakban is választhatnak a hét vizsgafajta mindegyikéből, azaz a rendes, az előrehozott, a szintemelő, a kiegészítő, az ismétlő, a pótló és a javító érettségiből.

Az őszi vizsgaidőszakban hagyományosan az előrehozott érettségi vizsgára jelentkeznek a legtöbben. Előrehozott érettségi vizsgát bármelyik tárgyból lehet tenni akkor, amikor az adott iskolában a vizsgára felkészítő tantárgy oktatása a helyi tanterv szerint befejeződik. A középiskolák alacsonyabb évfolyamaira járó diákok több mint 9 700 ilyen vizsgát tesznek le idén ősszel, ez az összes vizsga 51 százaléka.

Jelentős még a rendes érettségi vizsgák száma, több mint 18 százalék. A javító vizsgák aránya 13 százalék, míg a szintemelő vizsgáké 10 százalék. Az ismétlő érettségi vizsgák száma a 2011. október-novemberi vizsgaidőszakhoz képest közép- és emelt szinten is jelentősen csökkent idén.

A kiegészítő érettségi vizsgák száma is csökkent az előző évi október-novemberi vizsgaidőszakhoz képest. A kiegészítő érettségi vizsga a sikeresen befejezett érettségi után az érettségi bizonyítványban nem szereplő tárgyból tett vizsgát. Az emelt szintű vizsgák száma az elmúlt év őszi vizsgaidőszakához képest 8 százalékkal nőtt.

A diákok választásai alapján ebben a vizsgaidőszakban – az idegen nyelven letett vizsgatárgyakat külön számolva – 100 tárgyból lesz középszintű és 40 tárgyból emelt szintű érettségi vizsga.

A 2011. május-júniusi érettségi vizsgaidőszak óta emelt szintű vizsga csak azokból a vizsgatárgyakból tehető, amelyek a felsőoktatási felvételi eljárás során érettségi pontot adó tárgyként figyelembe vehetők.

Az írásbeli vizsgák október 12-étől október 29-éig tartanak. Az emelt szintű szóbeli vizsgák kezdete november 7., vége november 13., a középszintű szóbeli vizsgák időszaka november 22-30.

Az érettségi vizsgaszabályzatról szóló kormányrendelet módosítása miatt a vizsgázóknak az eddigi 20 százalékos eredmény helyett közép- és emelt szinten is egyaránt 25 százalékot kell elérniük az elégséges szint eléréséhez. A több vizsgarészből álló vizsgatárgyak esetében a vizsgázónak nem 10, hanem legalább 12 százalékos eredményt kell elérnie vizsgarészenként, hogy elégséges osztályzatot kaphasson.

(Forrás: MTI)

Iskolák határok nélkül – pályázat

A Nemzeti Tankönyvkiadó 7-12 évfolyamos diákoknak hirdet pályázatot Iskolák határok nélkül címmel. A cél, hogy a hazai, illetve a határon túli diákok jobban megismerjék egymás életét, kultúráját.

A tankönyvkiadó közleménye szerint a diákok feladata, hogy felvegyék a kapcsolatot egy határon túli iskola valamelyik osztályával, és egy prezentációban bemutatkozzanak egymásnak. Az anyag tartalmazhat fotókat, videót, zenét, amelyet a tanulók fontosnak tartanak.

Ezt követően mindkét bemutatót fel kell tölteni a kiadó Facebook-oldalára, ahol a nyolc legtöbb szavazatot kapó osztályt díjazzák két kategóriában (7-8 és 9-12). Az első három helyezett pénzjutalmat (150, 100, illetve 50 ezer forintot) kap, a többiek pedig 30 ezer forint értékű könyvcsomagot.

Nevezni 2013. január 10-ig lehet, szavazatokat leadni január 31-én éjfélig, eredményt 2013. február 1-jén hirdetnek.

Az új köznevelési törvény szerint a 7-12. évfolyamon tanuló diákoknak legalább egyszer kirándulást kell szervezni egy határon túli, magyarok lakta területre. Ezt is kívánja programjával segíteni, támogatni a Nemzeti Tankönyvkiadó, hiszen azok az iskolák, amelyek indulnak a pályázatán, nagyobb eséllyel nyerhetnek állami támogatást is az osztálykirándulásukhoz.

mti

Kifizetik a magyarországi Tempus ösztöndíjakat

Az Európai Bizottság által már átutalt előlegek fedezetet biztosítanak az Erasmus program következő hónapokban esedékes kifizetéseire, ezért a magyarországi ösztöndíjak nincsenek veszélyben – közölte a Tempus Közalapítvány az MTI-vel.

A legnagyobb felsőoktatási mobilitási programot koordináló szervezet közleményében arra a nyilatkozatra reagált, hogy több milliárd euró pótlólagos forrást kell találni az Erasmus európai oktatásfinanszírozási programra, mert az év vége előtt egy tucat projekt felhasználta az egész évre szánt forrás 95-100 százalékát.

Az alapítvány tájékoztatása szerint az Erasmus – és ezzel együtt az Európai Bizottság egész életen át tartó tanulás elnevezésű – program pénzügyi keretei nem változtak Magyarországon. Hozzátették: a hatályos szerződés szerint az idén kiemelkedő mértékű, 11,78 millió euró (mintegy 3,4 milliárd forint) támogatás felhasználására van lehetőség.

Időutazásra hívunk! – hogy megtaláld álmaid munkáját I. rész

GyerekkorElőször is lépj vissza néhány évet az időben, és gondold végig, hogyan
játszottál gyerekkorodban:

− Egyedül szerettél játszani, vagy inkább társakkal?

− Órákig Legóztál, bonyolult várrendszereket építettél kockákból, vagy
inkább babákat öltöztettél, plüss állatokat gyógyítottál?

− Esetleg anyukád stólájában énekelgettél a tükör előtt?

Emlékezz vissza rá, és írd fel magadnak egy papírra, mik voltak a kedvenc
elfoglaltságaid!

Ne gondold, hogy ezek haszontalan butaságok voltak.

Játék közben ugyanis azt valósítottad meg, amire igazán vágytál. Lehet, hogy az azóta elmúlt években az észérvek hatására háttérbe szorítottad ezeket a vágyakat, de azok
nem „múltak el”, a tudatod mélyén ma is ott vannak.

Ha szánsz egy kis időt arra, hogy ezeket a felszínre hozd azzal, hogy felidézed,
milyen is voltál gyermekkorodban, akkor megtudhatod magadról például,
hogy csapatjátékos vagy, vagy inkább olyan munka való neked, amit egyedül
végezhetsz.

Ráébredhetsz, hogy a lelkednek mi okoz örömet: az alkotás, vagy
az, ha gondoskodhatsz másokról. Felfedezheted, hogy tárgyakkal, állatokkal
vagy emberekkel szeretsz-e leginkább foglalkozni. Megtudhatod, hogy
szeretsz-e reflektorfényben lenni, vagy inkább a háttérmunka lenne számodra
megfelelő.

Ha eszedbe jut egy-egy jellemző, akkor gondold végig, hogy miért mondtál
le időközben arról a vágyadról! Tényleg megváltoztál az évek alatt, vagy
csak külső hatások miatt indultál másfelé? Például tényleg nem szeretsz a
középpontban lenni, vagy csak túl sokszor hallottad, hogy illedelmes gyerek
nem hangoskodik, nem hívja fel magára a figyelmet?

Ez persze csak az első lépés azon az úton, amelyen végig kell menned ahhoz,
hogy az igazán neked való hivatást megtaláld, de hidd el, érdemes elindulnod.

Kellemes időutazást és ismerkedést kívánunk Neked!

Rövidesen további ötletekkel és tesztekkel jelentkezünk.

Üdvözlettel:

Viki, a Te tanácsadód
mot.hu

Veszélyben az Erasmus program?

Erasmus programÚgy tűnik, veszélybe került az Erasmus, az az ösztöndíjprogram, amelynek köszönhetően a főiskolások, egyetemisták – közöttük magyar fiatalok is – külföldi egyetemeken tanulhattak.

Janusz Lewandowski költségvetési EU-biztos szerint több milliárd euró pótlólagos forrást kell találni az Erasmus európai oktatásfinanszírozási programra, ezért az Európai Bizottság október 23-án költségvetés-átcsoportosítási javaslatot terjeszt elő.

Az MTI-hez kedden eljuttatott nyilatkozatában Lewandowski felhívta a figyelmet arra, hogy nem csak a külföldi egyetemeken való képzést lehetővé tevő Erasmus program, hanem kutatási programok, a szociális alap, a regionális fejlesztési alap, a humanitárius segélyalap és az élelmiszersegély-alap is pénzhiánnyal küzd.

A nyilatkozatban az áll, hogy az Európai Parlamentet és a (tagállami kormányokat képviselő) tanácsot tájékoztatták arról, hogy három hónappal az év vége előtt egy tucat program felhasználta az egész évre szánt forrás 95-100 százalékát.

Az EU-biztos elmondta, hogy a számításokkal még nem végeztek, egyelőre csak annyi állapítható meg, hogy összességében több milliárd euróra lesz szükség ahhoz, hogy a program folytatódjon.

Az Erasmus esetében a diákok 70 százaléka megkapta az idei pénzét. A fennmaradó 30 százalék jelentős részét a forrás elapadása nem érinti, mert számos nemzeti ügynökségnek, amelyek az ösztöndíjakat tényleges kiosztják, még van elég pénze.

A magyarországi kifizetésekkel sincs gond,ahogy a Tempus Közalapítvány anyagában olvasható.

Te is részt vettél Erasmus ösztöndíjjal külföldi képzésben? Neked milyen tapasztalataid vannak? Szerinted hasznos a program?

MTI

Mégsem lesz pedagógus béremelés

A kormány új gazdasági megszorító intézkedéseinek részeként elhalasztja a tanári fizetések 2013. szeptember 1-jei emelését 2014 elejéig. Ezzel 73 milliárd forintot takarít meg. A tervek szerint, ha 2013-ban a tervezett egy százaléknál nagyobb lesz a gazdasági növekedés, akkor visszahozzák a korábbi időpontot.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) ezzel kapcsolatban azt kéri, hogy gondolja át azt is, hogy elhalasztja a köznevelési törvény további rendelkezései bevezetését is.

A szakszervezeti vezető közölte, a pedagógus-életpályamodellnek a béremelés is része, hiszen az 20 százalékos óraszámemelést is magában foglal. Szintén a köznevelési törvénynek megfelelően kerülnének át az iskolák januártól állami kézbe. Szerinte ezeket az intézkedéseket is el kellene halasztani.

Mendrey László megemlített, hogy az életpályamodell előírja a pedagógusok számára, hogy heti 32 órát az iskolában kell tölteniük, miközben a Tárki által 2010-ben végzett felmérés eredménye szerint a tanárok átlagosan 51 órát dolgoznak egy héten.
Úgy véli, ha megvalósul az óraszámemelés, tanári álláshelyek ezrei kerülhetnek veszélybe.

PDSZ kezdeményezte, hogy tartsanak parlamenti vitanapot a köznevelési törvény áttekintésére, de kitért arra is: az érdekképviseletek az aláírásgyűjtéstől a sztrájkig többféle nyomásgyakorlással is élhetnek. Azt mondta, az elmúlt két évben a szakszervezetek között akciószövetség volt, a pénteki bejelentésről azonban még nem egyeztettek.

Az emberi erőforrások minisztere egy pénteki sajtótájékoztatón azt mondta, hogy nem végleges a kormány döntése a pedagógusbér-emelés elhalasztásáról, az a jövő évi gazdasági számok tükrében még változhat. Balog Zoltánt közölte: “súlyos döntésekre” van kényszerítve a magyar kormány, hogy elkerülje Brüsszel túlzottdeficit-eljárását. Jelezte, hogy “ez nem végleges döntés”, ő nem adta fel a reményt, és bízik abban, hogy a jövő évi számok tükrében ez még változhat.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azt jelentette be: az önkormányzati rendszer átalakítása során a központi kormányzat által átvett iskolák, kórházak, illetve a járási rendszer bevezetése révén nagyjából 22 ezerrel csökken a közszféra létszáma már 2013-tól.

A hírre reagálva új oktatási kormányzat felállítását, és Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár lemondását követeli két párt, a Jobbik és a Demokratikus Koalíció.

Te vagy a legjobb – mutasd meg mindenkinek!

Te vagy a legjobb - tehetségmentorálásÚgy érzed, nem tudod kiaknázni a benned rejlő tehetséget? Most profi szakemberek segítségét kérheted, akik segítenek neked ebben.

A „Legjobb vagyok” Tehetségmentoráló Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft. 18-30 éves fiatalokat támogat, hogy mesteri szintre emelhessék a bennük rejlő tudást és képességeket. Segítenek abban, hogy kibontakoztathasd tehetségedet, és megtaláld a helyed a munkaerőpiacon.

Mitől lesznek egyesek sikeresek, mitől működik az életük? Hogyan gondolkoznak a céljaikról? Hogyan érvényesítik a képességeiket? Szeretnél jó pozícióból indulni a munkakeresésénél? Érdekel egy kreatív műhelymunka, amiben fejlődhetsz?

A társaság erősíti a személyes hatékonyságot, az önmegvalósítást, a stratégiai gondolkodást, a tárgyalástechnika és a stressz kezelését. Csatlakoznál egy pozitív csapathoz? Itt megteheted

 

Nincs szigorítás az emelt szintű érettséginél

Felmerült, hogy 2013-tól az emelt szintű érettségi beszámításánál szigorítanák a követelményeket, de szerencsére ezt elvetették.

Ez azt jelenti, hogy továbbra is 30 százalékos eredmény lesz az alsó határ tehát megkaphatod az emelt szintű érettségiért járó 50 többletpontot a felsőoktatási felvételi eljárásban, ha legalább a követelmények legalább egyharmadát teljesíted.

Hoffmann Rózsa szerint lesz pedagógus béremelés

Hoffmann Rózsa Megjelent a sajtóban tegnap, hogy nem lesz pedagógus béremelés, mert a jövő évi költségvetésben 300-350 milliárdos hiány mutatkozik, és újabb megszorítások várhatók.

Úgy éretesült az origo internetes portál, hogy szinte biztosan áldozatul esik a pedagógus-életpályamodell a takarékossági intézkedéseknek.

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az MTI-nek nyilatkozva azt mondta: szó sincs ilyen döntésről, és arról sem, hogy felajánlották volna az IMF-nek, hogy elhalasztják a pedagógus életpálya-modell bevezetését.

Az államtitkár úgy gondolja, a program elhalasztása a teljes köznevelési rendszer megújításának lépéseit tenné lehetetlenné, és elképzelhetetlennek tartja, hogy ilyen döntés szülessen.

Ismét egyciklusú, osztatlan kétszakos rendszerű lesz a tanárképzés

TanárképzésKétszer olyan hosszú lesz a gyakorlati idő, a tanári szakokon, és a tanárképzés ismét egyciklusú, osztatlan kétszakos rendszerű lesz jövő szeptembertől.

A kormány úgy döntött, hogy a gyakorlati képzési idő az eddigi fél évről egy évre nő. A képzés első három évében a szakterületi követelmény azonos, a harmadik év végén az általános iskolai (4+1) és a középiskolai (5+1) tanárképzés szétválik. A rendelkezés 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.

Ma a pedagógusképzés Magyarországon a magyar felsőoktatás egyik legnagyobb képzési ága. A szakma képviselői többször szorgalmazták már, hogy álljon vissza az osztatlan, kétszakos képzés.

A közismereti tanárszakokon kizárólag osztatlan képzésben lehet tanulni a jövőben, míg a szakmai, művészeti tanárképzésben osztott és osztatlan képzést is választhatnak a jelentkezők.

A tanárképzésben 2005-ben az egységes, osztott képzési rendszer bevezetésekor az volt a cél, hogy növeljék a tanári szakma presztízsét és beillesszék az egymásra épülő képzési ciklusok rendszerébe. Az elmúlt hét évben azonban a rendszer nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

Lépj egy nagyot a karrierlétrán!

menedzserSzeretnél naprakész tudásra szert tenni a szakterületeden? Jó lenne a jelenleginél jobban fizető állást találni? A szakirányú továbbképzések jó lehetőséget adnak a szakmai továbblépésre.

A befektetés megtérül, ugyanis lehetőséget kapsz arra, hogy nagyot lépj előre. Néhány hete az egyik magyar bank vezető kockázatkezelési menedzserével beszélgettem, aki elárulta, hogy néhány éve még kezdő informatikusként adatbázisok karbantartásával töltötte az idejét.

Mivel eléggé unta azt a munkát,amikor megszületett a kisfia, elkezdett keresgélni, hogy milyen területen vannak lehetőségek. Gyed alatt beiratkozott egy szakirányú továbbképzésre, keresett egy gyakorlati helyet, és amikor gyermeke óvodás lett, ő már egy biztosítónál kezdett dolgozni kockázatkezelési területen. Két év alatt pedig annyit fejlődött, hogy ma már vezető beosztásban dolgozik, vezetői fizetésért.

Erre neked is van lehetőséged.

A Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Kar a legkeresettebb területeken indít képzéseket a következő hetekben, és még vannak szabad helyek.

  • Pénzintézeti kockázatelemző szakközgazdász
  • Pénzügyi controller és tanácsadó szakközgazdász
  • Controlling szakközgazdász
  • Business Coach
  • Mérnök-közgazdász (főiskolai)
  • Vállalkozásgazdálkodási menedzser szak

A képzés október első hetében kezdődik, de még a jövő héten is be lehet kapcsolódni.

Bővebb információt a BGF PSZK oldalán találhatsz.

Készíts tapintható térképet! – pályázat

Tapintható térképHa van olyan hely, amit különösen szeretsz, mutasd meg meg másoknak is. A Ludwig Múzeum és a láthatatlan kiállítás közös pályázatra hív fiatalokat. Olyan, úgynevezett tapintható térképeket várnak a pályázóktól, amely a látássérültek számára is élvezhető módon mutat be egy útvonalat.

A pályázat témája: Valamilyen mindennap megtett vagy kedvelt út tapintható TÉRKÉPE. A térkép tartalmazhat a látássérültek számára befogadható írást, illatot, hanganyagot is.

Benyújtható minden olyan, nagy egységekből felépülő, papíralapú, A2-es méretnél nem nagyobb, 10 cm-nél nem magasabb rajz, amely a felületből kiemelkedve vakok és gyengénlátók számára tapintással is könnyen értelmezhető. A tapinthatóságot lehetővé tevő anyaghasználat tetszőleges, azzal a feltétellel, hogy az anyag ne hagyjon nyomot a bőrön, ne legyen szúró, vágó, éles vagy bármilyen módon veszélyes illetve az egészségre ártalmas.

A rajzversenyre pályázhat minden általános és középiskolás diák, 3 kategóriában:

  • 6-10 éves (alsó tagozatosok)
  • 10-14 éves (felső tagozatosok)
  • 14-18 éves (középiskolások)

Egy jelentkező 1 munkával pályázhat 2012. november 10-ig.

A pályázati anyagra fel kell írni a pályázó nevét, korosztályát, iskolájának nevét és címét, a pályázó elérhetőségét, e-mail címét.

A munkákat postai úton várják, illetve személyesen is leadhatók a Ludwig Múzeum jegypénztáránál.

Ösztöndíj, ha hátrányos helyzetű vagy

Út a felsőoktatásbaÖsztöndíjra pályázhatsz, ha hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű diák vagy. Az Út a felsőoktatásba program neked is segíthet, ha 2012-ben felvételt nyertél Magyarországon működő felsőoktatási intézménybe.

Akkor pályázhatsz, ha idén vettek fel felsőoktatási intézménybe, még nem rendelkezel olyan szintű végzettséggel, mint amilyet most szerzel (tehát még nincs diplomád) vagy nem veszel részt azonos szintű más képzésben, nappali tagozaton tanulsz és hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű hallgatónak (jelentkezőnek) minősültél a felvételi eljárásban.

Akkor is élhetsz a lehetőséggel, ha utógondozásban vagy utógondozói ellátásban részesülő vagy. Az ösztöndíj-támogatás havonta 20 000 forint.

Van lehetőség arra is, hogy önköltség-támogatást kérj, ha nappali, esti vagy levelező tagozatra az önköltséges, illetve magyar állami részösztöndíjas felsőoktatási képzésbe nyertél felvételt, és halmozottan hátrányos helyzetű jelentkezőnek minősültél a felvételi eljárásban.

Az utógondozásban vagy utógondozói ellátásban részesülők ezzel a lehetőséggel is élhetnek.
Az önköltség-támogatás a képzési önköltség maximum 90 százaléka lehet, akár 300.000 forint is. A részösztöndíjasok legfeljebb 150.000 forintot igényelhetnek.

A pályázatokat október 17-ig lehet benyújtani. A részletes kiírás az útmutatóval a http://www.emet.gov.hu/utr-uf-12 valamint a www.romagov.kormany.hu címen található.

(Forrás: mti)