Osztálykirándulás falusi környezetben

KisállatsimogatóGyakran eszedbe jut, milyen jó volt a nagyszüleid falusi házában nyaralni? Ma is szívesen elmennél egy olyan helyre, ahol csendben, szép környezetben lehet pihenni?

Osztálytársaidnak, barátaidnak, gyermekeidnek vagy tanítványainak is megmutatnád, milyen volt a régi nyarak hangulata, hogyan tartják a kecskéket, lovakat a gazdák? Mindezt valóra válthatod Piliscsabán, a Berek lovarda Magyar udvarában.

Sokféle program közül lehet választani:
- állatsimogató

  • lovaglás gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt
  • bográcsozás
  • falusi disznótor
  • íjászat
  • néptánc
  • kézműves foglalkozások

Óvodás és iskolás csoportokat is szívesen látnak az udvarban, osztálykirándulások, sőt csapatépítő tréningek rendezésére is kiváló helyszín.

A lehetőségekről a +36-70-274-7675-ös telefonszámon vagy a lovasz8080@freemail.hu címen érdeklődhetsz.

Feltárul egy titokzatos világ

Fiatal KutatókA Kutatók Éjszakáján, szeptember 28-án, a hétköznapi emberek előtt is megnyílnak a laborok, a kutatók beavatják az érdeklődőket munkájuk titkaiba, bemutatják találmányaikat, eszközeiket.

Ne unalmas előadásokra számíts, a tudományos módszereket és eredményeket mindenki számára érthető és élvezhető formában, interaktív módon, játékos formában mutatják be az érdeklődőknek. Ajánlható például pályaválasztás előtt álló fiataloknak, akik vonzódnak valamelyik tudományos területhez, hiszen itt megismerhetik, mivel is foglalkozhat, aki ezek közül választ.

A program részeként az Ericsson Magyarország Kft., Kutatás-fejlesztési Központjában, a Budapest, Irinyi József u. 4-20. szám alatt, szeptember 28-án 16 órától bemutatkozik az a három fiatal is, akik sikeresen szerepeltek a 21. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen.

Saját fejlesztésű és maga által elkészített különleges hangszóróval nyerte el a Szlovák Szabadalmi Hivatal elismerését egy 19 éves magyar diák, Papp Gergely az EU Fiatal Tudósok Versenyén. A két másik munka, a számítógépes hibaüzenetek mélylélektanát vizsgáló üzenetkezelő rendszer, amely Ludmány Balázs fejlesztése, és Hollós Ádám új elven működő, maga által kifejlesztett optikai szeizmográfja is megnézhető.

A résztvevők kipróbálhatnak még hallássérülteknek kifejlesztett játékkonzolt, egy légzésvezérelt számítástechnikai egeret, de akár egy kerékpáros balesetvédelmi ruhát is.
Ha szívesen lennél te is kutató,itt találsz lehetőségeket.

Orosz nyelvet tanulhatnak a Kodolányin

Több százan jelentkeztek, közülük hatvanan élhetnek a lehetőséggel, és vehetnek részt a januárig tartó, 150 órás tanfolyamon.

Budapesten negyvenen, Székesfehérváron húszan tanulhatnak nyelvet, de a tanfolyamon művészeti, történelmi, geopolitikai ismeretekre is szert tehetnek hallgatók, oktatók és a főiskola munkatársai. A Russzkij Mir Alapítvány támogatásának köszönhetően a tanfolyam ingyenes, és a tankönyvekért sem kell fizetniük a hallgatóknak.

A Kodolányi János Főiskola a támogatásnak köszönhetően orosz anyagokkal bővíti könyvtárát, és kiállítást, konferenciát, kerekasztal-beszélgetéseket és könyvbemutatókat szerveznek, amelynek témája Oroszország.
A tanfolyam iránt azért is volt nagy az érdeklődés, mert Oroszország egyre fontosabb szerepet játszik a világ gazdasági életében.

Megismerheted a középiskolákat

Középiskolák BörzéjeAz Újpesti Kulturális Központ Ifjúsági Házában rendezik meg a Középiskolák Börzéjét szeptember 25-én délutántól 28-án délutánig.

A rendezvényen 48 budapesti és Budapest környéki középiskola mutatkozik be. A standokon és az előadásokon minden fontos információt megkaphatnak az érdeklődők, ami az iskolaválasztáshoz elengedhetetlen.Elhangzik, hogy melyik iskolának mi a különlegessége, milyen érdeklődésű és képességű gyerekeket várnak.A cím: Budapest, IV. kerület, István út 17-19.

Mégis lesz feleltetés a szakiskolákban

Az OFI szerint a sajtóban megjelent hírek tévedésen alapulnak, az évközi értékelés elhagyását csak egy vitaanyag tartalmazta, nem a szakiskolai kerettanterv-tervezet.

A vitaanyagban az OFI arra tesz javaslatot, hogy a hagyományos értékelés során megszerezhető „jegyek” mellett – az egyéni fejlődést is figyelemmel kísérő és díjazó – fejlesztő értékelés alapján határozzák meg a szakiskolai tanulók eredményeit.

A pedagógusokat arról igyekeznek meggyőzni, hogy a diákokat a tanórák során több helyzetben értékeljék, hogy a tanulók rejtett képességei is felszínre kerülhetnek (pl. kommunikációs és szociális kompetenciák, team-munkában való részvétel).

A szakiskolai kerettantervek célul tűzik ki, hogy az egyes tantárgyi anyagok elsajátításán keresztül a közösség is fejődjön. Ez nemcsak a szakiskolai munka eredményességének javulását eredményezheti, hanem közvetve és közvetlenül is hat(hat) a társadalmi felzárkóztatás eredményességére és társadalmi összetartozás érzésének erősödésére.

Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet sajnálatosnak tartja, hogy a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke, véleményünk szerint, nem értette meg a szakiskolai közismereti program fejlesztése mögött meghúzódó pedagógiai filozófiát, amely szerint a képzés legfőbb célja a szakiskolai tanulók tanulási képességeinek fejlesztése pozitív tanári megerősítések által.

Igény lesz pedagógiai asszisztensekre a következő tanévtől

pedA Közoktatási törvény ugyanis előírja, hogy 2013. szeptember 1-jétől három csoportonként vagy száz gyerekenként pedagógiai asszisztenst kell alkalmaznia minden közoktatási intézménynek. Ez az jelenti, hogy a jelenleginél sokkal több ilyen képzettségű szakemberre lesz szükség.

A pedagógia asszisztens a pedagógusok munkáját segíti, vigyáz a gyerekekre, kíséri az egyes tanulókat, vagy csoportokat. Gondozási feladatokat is végez, elsősegélyt nyújt, segédanyagokat készít, amelyek támogatják a foglalkozásokat vagy az órai munkát. Szabadidős programokat szervez a gyerekeknek vagy a távollévő tanárt helyettesíti az óráján.

A tanfolyamra érettségizettek jelentkezhetnek.Tanulj te is pedagógiai asszisztensnek, ebben a listában találsz lehetőségeket

Olvasóligetek a fővárosban a hétvégén

Az Európai Mobilitási Hét keretei között megrendezendő Autómentes Napon szombaton a látogatók a fenntarthatósággal, környezetvédelemmel, közlekedésbiztonsággal kapcsolatos információkat tudhatnak meg, játékokban vehetnek részt. A rendezvényen
két helyszínen is lesz Olvasóliget, az Andrássy úton és a Bajcsy-Zsilinszky út és a Bajza utca közötti területen.

Itt a magyar és a világirodalom klasszikusai és gyermekkönyvek, között válogathatnak az olvasók kényelmes babzsák fotelekben ülve. Örkény István születésének 100. évfordulója alkalmából sok Örkény-kötetet is lapozgathatnak a látogatók, rendhagyó irodalomórákon vehetnek részt, melyeknek fókuszában az író élete és munkássága áll, és Örkény Egypercesek is elhangzanak. A felnőttek “abszurd” rajzversenyen bizonyíthatják kreativitásukat.

Az MVM JÖVŐ HÍDJA 2012 rendezvényen ugyanezen a napon magyar fiatalok által készített innovációk mutatkoznak be. A program rendhagyó módon közelíti meg a tudományt, és teremt bemutatkozási és ismerkedési lehetőséget a természettudományok és műszaki fejlesztések iránt érdeklődőknek.

Ezen a rendezvényen az Olvasóligetben, a Lánchídon és a Széchenyi téren
ugyancsak a magyar és a világirodalom klasszikusai és gyermekkönyvek között lehet válogatni a kényelmes babzsákokon ülve
, és megnézhető egy óriás Rubik-kocka alakú könyvespolc is.

A tanárok továbbra is feleltetnének a szakiskolákban

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke, Mendrey László közleményt adott ki, amelyben véleményezte a tervezetet.

Azzal egyetért a szakember, hogy a diákok tudását nem kizárólag a feleltetés, dolgozatíratás eredményeire támaszkodva kell értékelni.

De, véleménye szerint, ha a szakiskolákban a tantervi javaslat mindössze heti 12 kötelező közismereti óra megtartását írja elő – amelyből öt testnevelés, két idegen nyelv, és magyarra, matematikára, természet és társadalomismeretre hetente egy tanítási óra jut, ez kivitelezhetetlen.

Úgy gondolja, hogy a diákok motiválása minden iskolatípusban indokolt. Ez azonban nem zárhatja ki azt, hogy a tanárok megköveteljék a tananyag elsajátítását, és azt számon is kérjék.

Az érdekvédelmi szervezet elnöke azt is nehezményezi, hogy az oktatást érintő tervezetek készítésénél nincs megfelelő egyeztetés a pedagógusokat összefogó szervezetek és a kormányzat között.

Tantárgy lenne a sakk

sakk- Néhány éve többekkel együtt azon dolgozunk, hogy a sakk úgynevezett választható tárgy legyen az általános iskolákban – mondja Polgár Judit. – Hivatalos bejelentést még nem tudok tenni, jelenleg egy minisztériumi visszajelzésre várunk, de ha minden jól megy, mindez 2013 szeptemberétől meg is valósulhat.

A sakkozó egy saját anyagon is dolgozik, amelyben arra világít rá, hogy a sakk egy olyan általános képességfejlesztő, amelynek segítségével szórakoztatóbban lehet tanítani más tárgyakat is, méghozzá úgy, hogy bizonyítottam javulnak a diákok eredményei.

A kezdeményezésnek nem az a célja, hogy profi sakkozókat neveljenek, hanem az, hogy a gyerekek, miközben használják az agyukat, elsajátítsanak egy logikai és kritikai gondolkodásmódot. Egyszerű feladatok segítségével ugyanis fejleszthető az előre gondolkodás képessége, ami sokszor nem jellemző a gyerekekre.

  • Megkérhetjük például őket, hogy a lehető legkevesebb lépéssel jussanak el a tábla egyik pontjáról a másikra. Ebben az esetben nem elég csak a soron következő lépésre gondolni, meg kell tervezni az útvonalat- hoz egy példát Judit. – Az, hogy a sakkban hatféle figura van, amelyek hat különböző módon léphetnek, végtelen komplexitást ad a játéknak, és alaposan próbára teszi az agyat. Ahogy a gyerekek egyre jobban megismerik a játékot, fejlődik a logikájuk, a taktikai érzékük, és nem utolsósorban megtanulják az ellenfél iránti tiszteletet. Ráadásul lesz egy kapocs, amely egész életük során összeköti őket a többi sakkozni tudó emberrel, vagyis jó időtöltésként bármikor, bárhol le tudnak játszani egy partit.

A sakkozó tapasztalatai szerint a játék nagyon leköti a gyerekeket. Azért is hasznos, mert úgy tanulják meg a sakk által, hogy vannak határok és szabályok, hogy közben nem érzik korlátozva magukat.

(Forrás: Vasárnapi Hírek)

Nem lesz feleltetés a szakiskolákban?

szakA tervezet szerint a jövőben a tanulók nem csak hallgatják és jegyzetelik a tanár mondandóját; a fő szerepet az interaktív szituációs játékok, projektmunkák vennék át. A magyarórákon például életrajzok magolása helyett osztályújságot, filmet és képregényt kellene készíteni – írja a Magyar Nemzet.

A megszokottól merőben eltérő oktatási módszereket ír elő a pedagógusok számára a napokban nyilvánosságra hozott szakiskolai kerettanterv. Az új, három évesre csökkentet képzésben kiemelt szerepet kap az egyénre szabott fejlesztés, az elméleti ismeretek átadása helyett pedig szituációs játékok, csoportfeladatok lennének túlsúlyban.

Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) által összeállított tantervi javaslat szerint heti 12 közismereti óra lenne a szakiskolákban, ebből 5 testnevelés, 2 idegen nyelv, magyarra, matematikára, természet- és társadalomismeretre egyenként heti 45 perc jutna.

Bevezetnének egy beilleszkedést szolgáló, osztályközösség-építés elnevezésű tantárgyat, amely nem egyenlő a hagyományos osztályfőnöki órákkal, ezért nem is lehet az ott megszokott adminisztratív feladatokkal, programszervezéssel eltölteni az időt. Olyan programokat kell kidolgozni, amely a sokféle általános iskolából érkező, többségében alulszocializált, motiválatlan, ismerethiányokkal küszködő tanulókat a korosztályt érintő témák – például médiafogyasztás, családi élet, tolerancia – feldolgozásával közösséggé formálja.

(Anyagunk a Magyar Nemzet cikke alapján készült.)

Hogyan fog működni az intézményfenntartó központ?

kikMilyen előnyei lehetnek a központ létrehozásának?

– Az állami intézményfenntartás egyenlő hozzáférést, biztonságot és kiszámítható iskolarendszert teremt az egész országban. A fenntartói feladatok átvétele után megindulhat a különbségek felszámolása, az oktatás színvonala ugyanis nem függhet attól, hogy egy önkormányzat anyagi nehézségekkel küzd-e vagy sem. Mi több, iskolákat sem lehet pusztán azért bezárni, mert az önkormányza­tok pénze elfogyott.

Nem kell attól félni, hogy így könnyebb lesz egy iskolát bezárni?

– Nincs ilyen szándék. Ezt ékesen bizonyítja, hogy a háromezernél kisebb lélekszámú települések esetében még a működtetést is átveszi az állam az önkormányzatoktól. Az új köznevelési törvény úgy rendelkezik, hogy amennyiben igény van rá, már nyolc főtől alsó tagozatot kell indítani minden településen.

Milyen változást érzékelnek a pe­dagógusok?

– A pedagógusok csak kedvező dolgokat tapasztalnak majd. Az új rendszerben szakmai tanácsot, szakmai segítséget kaphatnak minden járásközponti tankerületben. Ilyen szakmai támogatást egy kistelepülési tanító eddig csak a legközelebbi nagyváros oktatási irodájában kaphatott. A tankerületi igazgatóságokat a járások székhelyén, azaz százkilencvennyolc helyen alakítjuk ki.

Hány intézmény kerülhet a központ irányítása alá?

– Úgy számolunk, hogy csaknem háromezer intézményt veszünk át az önkormányzatoktól. Jelenleg a Belügyminisztérium egy erre kialakított honlapon gyűjti a települések szándéknyilatkozatait szeptember végéig.
Ha egy háromezer lélekszámúnál kisebb település úgy dönt, továbbra is működtetné az iskoláit, megteheti. Bonyolultabb eset, ha a fordítottja történik, vagy­is ha egy ennél nagyobb település nyilatkozik úgy, hogy az intézményei működtetésére nem képes. Ebben az esetben a kincstárhoz beküldött adatok figyelembevételével a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Belügyminisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma részvételével működő tárcaközi bizottság javaslata alapján hoznak döntést arról, hogy a működtetést átveszi az állam, vagy sem.
A képviselő-testületeknek október harmincadikáig kell a végleges döntésüket meghozniuk.

Mi alapján dönt a bizottság?

– A bizottság az adott település költségvetési adatai alapján alapvetően azt vizsgálja, képes-e az önkormányzat arra, hogy működtesse az intézményeket. Fontos tudni, hogy egy település nem válogathat az iskolái között, nem mondhatja, hogy ezt az általános iskolát még tudom működtetni, de azt a gimnáziumot inkább átadnám az államnak. Tehát vagy működteti a tulajdonában álló iskolákat, vagy nem.

Mit jelent majd, ha egy iskola állami fenntartásba kerül?

– A KIK feladata elsősorban a pedagógusok és az ő munkájukat segítők bérének biztosítása, valamint a szakmai munka irányítása lesz. Ahol az állam lesz a működtető, ott a fűtéstől a bérek kifizetésig mindenért az állam vállal kezességet. Azt szeretnénk, hogy az átvétel azt jelentse, még gondosabb kezekbe kerül az intézmény, amely továbbra is a településé, a helyi közösségé marad. Hiszen a gyerekek és a pedagógusok ugyanoda járhatnak, s idővel javuló körülmények várják őket.Az állam az uniós fejlesztéseket oda tudja irányítani, ahol a legnagyobb szükség van rájuk.

Mi lesz a „jó” iskolákkal?

– A törvényben rögzítetteken túl az önkormányzatok – a sajtóhírekkel ellentétben – köthetnek egyedi megállapodásokat. Amelyeknek anyagi lehetőségei megengedik, változatlanul finanszírozhatják az olyan többletszolgáltatásokat, mint például a nyelvi előkészítő osztályok vagy az úszás-, esetleg lovaglásoktatás.

Milyen beleszólása lesz a központnak az iskolák szakmai munkájába?

– A munkáltatói jogokat az intézményfenntartó központ gyakorolja, a szakmai munka színvonaláért természetesen továbbra is az igazgató felel. Mivel a jövőben nem kell gazdasági kérdésekkel foglalkoznia, nem kell források után „szaladgálnia”, ezért a napi munkára sokkal nagyobb figyelmet fordíthat majd. A túlmunka elrendelése vagy éppen a helyettesítési rendszer működtetése a tankerületekre hárul, de az iskolaigazgató tesz majd javaslatot a tantárgyfelosztás kialakítására, azaz hogy mely órákat mely pedagógusok lássák el, vagy kit vegyenek fel a szülni ment kolléganő helyére.

A nagy szervezet nem lesz bürokratikus?

– Nem, ez nem fordulhat elő. Korábban kisebb méretben ugyan, de az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont, illetve az Oktatási Hivatal szervezetépítésében kedvező tapasztalatokat szereztem. Bízom abban, nagyban is lehet ezt jól csinálni.
A tankerületek vezetői és a polgármesterek között partneri kapcsolatnak kell kialakulnia, a felmerülő gondok megoldására kell törekedniük. Semmiképpen nem egy egymásra mutogató, hanem egy hatékony rendszer létrehozásán fáradozunk. Elképzelhetetlennek tartom, hogy ha elromlik a zár, és bent ragadnak a tanulók a teremben, akkor az önkormányzat arra vár majd, hogy a tankerületből érkezzen egy karbantartó, aki kicseréli a zárat az ajtón. De mindezt nem bízzuk a véletlenre, hanem megfelelő együttműködési megállapodások megkötésével gondoskodunk a gyors és hatékony zavarelhárításról.

Mi lesz a gyakorlóiskolákkal?

Szó volt róla, hogy állami finanszírozású intézményekként ezek is
a Klebelsberg Központhoz kerüljenek. A költségvetés tervezésekor viszont a felsőoktatás sorában maradtak a gyakorlóiskolák. Esetükben ugyanis nem értelmezhető az önkormányzati fenntartás, hiszen az állam a felsőoktatási intézményeken keresztül finanszírozza ezeket. A gyakorlóiskolák tehát a korábban megszokottak szerint működnek a jövőben is.

(Anyagunk a Magyar Hírlap interjúja alapján készült)

Hátrányos helyzetű diákok jelentkezhetnek tehetséggondozó programra

nyolcadikAz Arany János Tehetséggondozó Programok tanulói pályázatai már elérhetők a kormány honlapján a pályázatok menüpont alatt.A hátrányos helyzetű, nyolcadik évfolyamon tanuló gyerekek többféle programban vehetnek részt aszerint, hogy milyen típusú iskolában szeretnének továbbtanulni. A pályázat beadását kezdeményezheti a gyerek, a szülő vagy pedagógus is, és a beadáshoz szükség van a település önkormányzatának támogatására is.

Az érintett diákok emelt szintű anyanyelvi és idegen nyelvi oktatásban, matematika- és informatikaoktatásban, önismereti, személyiség- és képességfejlesztő, kommunikációs és tanulás-módszertani programokban vesznek részt, mindemellett gépjármű-vezetői jogosítványt is szerezhetnek – közölték.

Az Arany János Kollégiumi Program célja, hogy a hátrányos helyzetű gyerekek eredményesen tanulhassanak, érettségi bizonyítványt szerezzenek nappali tagozatos középiskolai osztályokban, továbbá esélyt kapjanak felsőfokú tanulmányok megkezdésére. Az ötéves programban a kollégiumok pedagógiai és szociális segítséget nyújtanak, például egyéni foglalkozásokat szerveznek, hozzájárulnak a tanuló étkezési vagy utazási költségeihez, biztosítják az ingyenes részvételt kulturális és sportprogramokon.

Az Arany János Kollégiumi-Szakiskolai Program célja, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók államilag elismert szakképesítést szerezhessenek – írta az államtitkárság, kiemelve, hogy ennek érdekében a kollégiumok befogadó pedagógiai környezetet biztosítanak és gondoskodnak a szociális hátrányok kompenzálásáról.

A három program pályázati felhívásai és mellékletei megtalálhatók a www.kormany.hu oldalon.

A lovaglást is taníthatják rövidesen az iskolákban

vagtaAz európai uniós források 11 milliárd forintos keretet biztosítanak az oktatási intézmények fejlesztésére. Ebből az összegből pedig lehetőség van a lósporttal kapcsolatos létesítmények infrastruktúrájának fejlesztésére is.

A miniszter elmondta, hogy ebben a munkában a települések polgármestereire és az önkormányzatokra is számítanak.

(Forrás: mti)

Nincs élethosszig tartó tanulás – kevés magyar felnőtt tanul

bagolyA most első alkalommal összeállított jelentésben, amelyet az Európai Bizottság és a NESSE (Network of Experts on Social Sciences of Education and Training – Oktatási és Képzési Társadalomtudományok Szakértőinek Hálózata) készített, szerepel: alapvetően Észak-Dél irányú megosztottság tapasztalható; a legalacsonyabban képzett Olaszország, Görögország és Spanyolország lakossága, ahol jóval negyven százalék fölötti azoknak az aránya, akik csak általános iskolai vagy szakmunkás végzettséggel rendelkeznek.

A tanulmány tanúsága szerint Magyarország hét régiója közül a közép-magyarországi régióban a legkevesebb a csak alacsony végzettséggel rendelkező ember, a többi hat régióban 24,7 és 42,9 százalék közé tehető az alacsony végzettségűek aránya.

Felsőfokú végzettséggel a britek, a belgák, a svédek és a hollandok közül rendelkeznek a legtöbben. Magasan képzettek az Írország déli részén élők és a finnek is; ezekben a térségekben a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya 24 és 40 százalék között van.

Magyarországon a közép-magyarországi régióban az emberek negyede-ötöde rendelkezik diplomával, a többi térségben viszont kevesebb mint minden hatodik ember végzett egyetemet vagy főiskolát. A legkevesebb diplomás Románia, Olaszország és Portugália különböző térségeiben él, ahol a lakosságon belüli arányuk 7 és 8,6 százalék közé tehető.

A kutatás kitért az élethosszig tartó tanulásra is, amelyet a 25 és 64 éves kor között, képzésben vagy oktatásban részt vevők hányadával határoz meg. Magyarországon ez egyik térségben sem éri el a 2,4 százalékot. A legkevesebb felnőtt Görögországban, Bulgáriában, Romániában, Magyarországon, Szlovákiában és Lengyelországban vesz részt valamilyen képzésben vagy oktatásban, van ahol a tanuló felnőttek aránya az 1 százalékot sem éri el. A legtöbb 25 és 64 év közötti Nagy-Britanniában, Belgiumban, Hollandiában, Dániában, Svédországban és Finnországban tanul.

A Bizottság a jelentés alapján megállapítja, hogy továbbra is nagy eltérések vannak abban, hogy az uniós polgárok melyik tagállamban milyen szintű oktatáshoz jutnak hozzá és milyen végzettséget szereznek, annak ellenére, hogy a tagállamok elkötelezettek az oktatásban tapasztalható esélyegyenlőség segítésére. Az Európai Bizottság a jelentés megállapításainak birtokában felszólítja a tagállamokat, hogy tegyenek többet az egyenlőtlenségek megszüntetése érdekében.

Minden európai polgárnak lehetőséget kellene kapnia, hogy jó minőségű oktatásban és képzésben részesüljön, függetlenül attól, hogy hol él – jelentette ki Andrulla Vasziliu, az Európai Bizottság ciprusi tagja, aki az oktatásért felel.

A jelentés az összegyűjtött adatok alapján azt a következtetést vonja le, hogy az emberek végzettségében tapasztalható eltérések akadályozzák a régiók és a gazdaság fejlődését és elősegíti az “agyelszívást” a fejlettebb térségek irányába. A jelentés úgy véli, hogy a végzettségekben és képzettségekben tapasztalt eltérések jellege és társadalmi hatása térségenként eltér, ezért a szakértők általános megoldások helyett egyedi, térségspecifikus politikák kidolgozását javasolják.

Az Európai Bizottság közleményében az is szerepel, hogy a testület novemberben készül elfogadni új stratégiáját a “képességek újragondolásáról”, amely a képzettségekben és végzettségekben tapasztalható egyenlőtlenségekre is kitér majd, 2013-ban pedig javaslatokat terjesztenek a tagállamok elé arra vonatkozólag, hogyan javítsák az esélyegyenlőséget az oktatás és képzés területén.

(Cikkünk az MTI anyaga alapján készült.)

Történelmi alakoknak öltözik a tanár

tortenelem Egy newporti középiskolában oktat 11-13 éves diákokat a 28 éves David Perkins. Úgy találta, hogy ha a szokásos módszerrel tanít, akkor unatkoznak a gyerekek, ezért parókákat vásárolt,jelmzeket készített, majd beöltözve ötperces videókat készített. Elsőként Hódító Vilmos “bőrébe” bújt, azaz az 1066-os – Anglia szempontjából sorsfordító – hastingsi csata győztesének korhű ruhájába, tanítványainak pedig azt mondta, hogy otthon nézzék meg őt a YouTube videomegosztó portálon.

A tanár beöltözött Harold Godwinsonnak is – ő volt az angolszászok királya a normannokkal vívott csatában, amelyben életét vesztette -, továbbá Harald Hadrada norvég királynak, aki nem sokkal Hastings előtt szintén Angliára támadt York környékén, de akit seregével együtt Harold Godwinsonnak még sikerült legyőznie. (A győzelem persze veszteségekkel járt, ami szerepet játszott a hastingsi vereségben.)

A tanár mind a három 1066-os főszereplő szemszögéből megvilágítja a történéseket videóin. Tervei között szerepel Luther Márton, I. Erzsébet megelevenítése, de még annak a kórboncnoknak is bele akar bújni a bőrébe, aki Hasfelmetsző Jack áldozatait vizsgálta.

  • Ki akartam próbálni egy új tanítási módot, és van-e jobb közvetítő a YouTube-nál? A gyerekek imádnak számítógépezni és mobiltelefonozni, gondoltam, ezeken keresztül próbálom meg elérni őket – mondta a tanár a BBC-nek.

Hétfőig igényelhetsz Diákhitelt!

oraHa kérdéseid vannak, azokat felteheted a Diákhitel személyes ügyfélszolgálatán is, amely Budapesten már két helyszínen is elérhető: az eddigi Csalogány utcai mellett, a KÖKI Terminálon található Diákhitel ügyfélszolgálat is várja az érdeklődőket. Az határidő miatt szeptember 15-én (szombaton) mindkét ügyfélszolgálati iroda hosszabbított munkarend szerint, 10.00-18.00 óra között tart nyitva.

Mi a különbség a Diákhitel két fajtája között? A Diákhitel 1 havonta maximum 50 000 forint lehet, de ezt bármire felhasználhatod. A diákhitel 2-nek nincs felső határa, de csak a részösztöndíjas vagy önköltséges képzés díjára fordíthatod.

A tanév elején érdemes beszélgetnünk a gyerekkel a balesetekről

bike A Generali reprezentatív, 1200 fős mintán végzett felmérést, melyből kiderül, hogy sok gyereket ér baleset az intézményben vagy az oda vezető úton. Éppen ezért sok szülő kíséri el a gyermekét, az általános iskolásoknak 54 százaléka, míg a középiskolásoknak 99 százaléka azonban így is egyedül megy iskolába.
A szülők negyede 10 éves korától engedi önállóan közlekedni a gyermekét, míg további egyharmaduk még ennél is korábban, 8-9 évesen. Az iskolások 12 százaléka azonban csak 14 éves korától, vagy még később mehet szülői felügyelet nélkül iskolába.

A kutatásból kiderült az is, hogy a legtöbb általános iskolás gyalog, autóval vagy kerékpárral jut el az oktatási intézménybe, míg a középiskolások legnagyobb hányada általában tömegközlekedési eszközt vesz ehhez igénybe.

Az iskolások biztonságos közlekedését célozza a Generali a Biztonságért Alapítvány új kezdeményezése is, melynek keretében az ország több pontján csúszásgátló útburkolatok telepítését finanszírozza balesetveszélyes útszakaszokon, gyalogos átkelőhelyeknél. A biztonsági burkolat vészfékezés esetén akár 50%-kal csökkenti a féktávolságot, felületi érdességének és színskálájának köszönhetően pedig 70%-kal jobban észlelhetővé teszi a bevont útszakaszokat. Az Alapítvány a közelmúltban adta át az első ilyen burkolatot Tatabányán, egy óvoda és iskola mellett húzódó úton, de az ország több településén tervez még ehhez hasonló átadásokat a közeljövőben.

A szülők is sokat tehetnek azért, hogy gyermekük biztonságosan eljusson az iskolába. Érdemes így tanév elején beszélgetni a gyerekkel arról, hogy az iskolába vezető útvonalon vagy játék közben mire érdemes figyelnie. Nem kell úgy beállítani, mintha mindenhol veszély leselkedne rá, de egy kötetlen, a lehetséges veszélyeket sorra vevő beszélgetés után a gyerek is óvatosabb lesz sok helyzetben.

Játékfegyver miatt kiürítették az egyetemet

gun Az egyetem hallgatói az MTI-nek azt mondták, nem valódi fegyvert, hanem egy játékpisztolyt vett elő az egyik hallgató az egyik előadóteremben, ahol nagyjából százan voltak.

Az [origo] tudósítójának azt mondták, hogy egy gólyafilm forgatásáról érkezett meg kicsit késve az órára, karateruhában volt, egy lézerkard és egy jól láthatóan játék pisztoly volt nála. A diák beült az előadóba, kitette maga elé a fegyvereket, és hallgatta a dialízisszintézisről szóló előadást.

Hogy egyszerűen gyenge volt valakinek az idegrendszere és azért hívott rendőrt, vagy a fiút akarták megviccelni, csak túllőttek a célon, az egyelőre nem derült ki. Mindenesetre a gólyaavatások idején senki se hívjon azonnal rendőrt, ha Jedit vagy marslakót lát. Sőt, Drakula is csak viccel…

Diákhitel felsőbb éveseknek is, ösztöndíj költségtérítéses hallgatóknak?

rektori A testület konkrét jogszabály-módosító javaslatokat is tesz. Ajánlásaik egy része a finanszírozással kapcsolatos, elsősorban azzal, hogyan lehetne helyettesíteni a csökkenő állami támogatást.

  • Szeretnénk elérni például, hogy a piac szereplői is átvállalhassák utólagosan a hallgatóktól a diákhitel visszafizetését – mint ahogy az állam teszi majd ezt a közszolgálatban elhelyezkedők esetében –, s a cégek mindehhez adókedvezményt kapjanak.

Ugyancsak adókedvezménnyel ösztönöznénk azokat a vállalatokat, alapítványokat, amelyek ösztöndíjak felkínálásával szállnak be az ágazat, a hallgatók támogatásába. Javasoljuk továbbá, hogy a Diákhitel 2 igénylésének lehetőségét nyissák meg a már felsőoktatásban tanuló önköltséges hallgatók előtt is, s ne csak felmenő rendszerben vezessék be az új, kötött felhasználású konstrukciót – mondta a Magyar Nemzetnek Mezey Barna, a testület elnöke.

Hozzátette: a minőség javítását szolgálná, ha a döntéshozók változtatnának a tanulmányi ösztöndíj szabályain is. A rektorok szerint komoly húzóerő lenne, ha ezt a lehetőséget kiterjesztenék az önköltséget fizető hallgatók körére is. Az ösztöndíjra fordítandó keretet nem kellene növelni, viszont valóban a legkiválóbban teljesítő hallgatók juthatnának hozzá.

(forrás: Magyar Nemzet)

Segíthetsz felesleges nyelvkönyveiddel!

konyvA Nyelvvel-Lélekkel elnevezésű országos akcióban szeptember végéig várja a megunt idegen nyelvű könyveket a Magyar Vöröskereszt és a Lector fordítóiroda.

A kezdeményezés célja, hogy az akció végére minél több használt, de jó minőségű nyelvkönyv, szótár és egyéb idegen nyelvű kiadvány gyűljön össze, amelyeket hátrányos helyzetű gyerekek kapnak meg.

Ha nincs megunt könyved, mégis szeretnél segíteni, akkor pénzbeli adományodat szeptember 20-ig a Magyar Vöröskereszt erre a célra elkülönített számlaszámára utalhatod.

További részleteket a www.lector.hu/nyelvgyujtes oldalon olvashatsz.

Szeptember 20-ig jelentkezhetnek a szervezőknél azok az intézmények, osztályok tanítói és tanárai, akik szeretnék diákjaik nyelvtanulását különféle idegen nyelvű kiadványokkal, segédletekkel vagy szótárakkal segíteni, színesíteni.

Díj tehetséges zuglói középiskolásoknak

A zuglói önkormányzat arról tájékoztatta az MTI-t, hogy évek óta nagy hangsúlyt fektetnek a tehetséggondozásra, amelynek egyik legfőbb kerületi bázisa a Szent István Gimnázium.

A díjazottakat az intézmény igazgatója, Lázár Tibor által elkészített szempontrendszer alapján választják ki, a díjakat pedig a gimnázium egykori neves diákjairól nevezték el. A reál tárgyakból legjobb diák a 100 esztendővel ezelőtt született matematikusról, Erdős Pálról elnevezett elismerést kap, míg a humán tárgyakból legjobb diák díja a 95 éve született Győrffy György történész nevét viseli.

Az elismeréseket 2013 májusában adják át először.

Még véleményezhető a felnőttképzési szabályozási rendszer tervezete

A Felnőttképzők Szövetsége már a tanévnyitó előtt közzétette a koncepciót, kérve tagszervezetei véleményét. A tanévnyitón tartott korreferátumában a szövetség elnöke, dr. Lakos István foglalta össze a tagok által jelzett legfontosabb problémákat.

A reflexiók alapján dr. Odrobina László az anyagok részletes kidolgozását, illetve építő javaslatok megfogalmazását kérte a résztvevőktől és a szakmai szervezetektől.

Ennek megfelelően a Felnőttképzők Szövetsége további vitára bocsátotta az anyagokat, és várja a további javaslatokat az FVSZ Titkárságára, legkésőbb szeptember 7-én, pénteken délig.

Csak felsőoktatási intézmény indíthat jövő évtől felsőoktatási szakképzést

A felsőoktatási szakképzés nem új elem a képzések között, de teljesen megújul. Ennek része, hogy a felsőfokú szakképzésről felsőoktatási szakképzésre változtatják az elnevezést.

Más európai országok gyakorlatához hasonlóan nálunk is a felsőoktatás rendszerébe illesztik ezt a rövid ciklusú, gyakorlatorientált és magas szintű elméleti tudást is nyújtó oktatási formát.

Felsőoktatási szakképzést csak felsőoktatási intézmény indíthat a jövő tanévtől, és akkor, ha azonos szakon alapképzés, vagy osztatlan képzés is folyik. Lehetőség nyílik a kreditek beszámítására is, ezáltal a továbblépésre, és a kétéves képzés része lesz a kötelező féléves gyakorlat. Ezt vállalatoknál, cégeknél kell elvégezni, amelyekkel a felsőoktatási intézmények kötnek megállapodást.

Mivel a felsőoktatás része lesz ez a forma, itt is államilag támogatott ösztöndíjas, részösztöndíjas és önköltséges helyek állnak rendelkezésre.

A képzési forma iránt alapvetően a szolgáltatások területén mutatkozik jelentős igény. Miközben az EU-ban a felsőoktatásban résztvevők 14 százaléka vesz részt ilyen rövid képzésekben, nálunk ez az arány még csak 6-8 százalék közötti.

Következő lépésként az intézmények a képzések nyilvántartásba vételére benyújtják majd a kérelmeket. Ezeket az akkreditációs bizottsággal együttműködve rövid idő alatt áttekintik, hogy a felvételi tájékoztatóban, illetve legkésőbb annak kiegészítésében már minden információ rendelkezésre álljon. 2013-ban már csak erre az új típusú képzési formára lehet majd jelentkezni.

Ismeretterjesztő előadások időseknek az ELTE-n

idosA fővárosi önkormányzat támogatásával induló ingyenes programokra legkésőbb öt nappal az előadások előtt kell jelentkezni, a teljes sorozat résztvevői pedig oklevelet kapnak. Érdemes gyorsan regisztrálni, mert az ismeretterjesztő programra már most túljelentkezés van.

A másfél órás előadások szerda délutánonként lesznek, a témákat pedig a karok ajánlották. A jelentkezők előadásokat hallgathatnak meg egyebek mellett a magyar történelemről, a világháborúkról, az élelmiszerbiztonságról, az űrkutatásról, a barlangokról, az internethasználatról, illetve a sporttörténetről. A pedagógiai-pszichológia kar előadásait a tervek szerint élőben is közvetítik az interneten, a felvételeket pedig archiválják.

Az érdeklődők az egyetem honlapján feltüntetett önkénteseknél jelentkezhetnek, akár egy-egy előadásra is.

Milyen lesz a szakiskolai képzés?

Idén legalább 5.000 diákot érint az új, több gyakorlati órával induló szakiskolai képzés, amelynek bevezetése csak 2013-tól lesz kötelező az intézmények számára, és a szakközépiskolai oktatásban is csak a jövőre induló tanévben lesznek érzékelhető változások – mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára az mti-nek.

Az oktatási államtitkárság tájékoztatója szerint szeptember 1-jétől szakközépiskolában 227.600, szakiskolában 128.400 tanuló kezdte meg a tanévet, míg a szakközépiskolákban 40.200, a szakiskolákban pedig 33.900 első évfolyamos tanul.

Az új szakképzési törvény szerint a három évfolyamos szakiskolai képzés egy évfolyamnyi közismereti óraszámot tartalmaz, párhuzamosan a két évfolyamnyi szakmai órával, és már az első szakiskolai évfolyamon beépítik az órák közé a szakmai gyakorlati órákat.

További változás, hogy idén szeptembertől – igaz, szigorú feltételek mellett – már a kilencedik évfolyamon is köthető tanulószerződés, ez pedig arra ösztönzi a gyakorlati képzőket, és a tanulókat is, hogy az új képzési formát válasszák.

2011-hez hasonlóan az iskolák idén is választhattak: vagy a régebbi tartalmú szakmákat oktatják, vagy – önkéntesen – bevezetik a kamara által kidolgozott képzési programokat. A 2013 szeptemberétől induló tanévben ugyanakkor már kötelező lesz az új képzési forma indítása, miközben a régi típusú képzés – amelynek keretében két év alapvetően közismereti évfolyam után jött csak két év szakképzési évfolyam – kifutó jelleggel fokozatosan megszűnik.

Az előző tanévben már élt az úgynevezett előrehozott szakiskolai képzési rendszer, amelyhez a gazdasági kamara tavaly nyáron a duális képzési formához jobban igazodó szakmai és vizsgakövetelményeket dolgozott ki.

Czomba Sándor szerint idén az előzetes számítások szerint legalább 5 000 tanulót fog érinteni az új képzés, de elképzelhető, hogy ez a szám eléri a 10 ezret is, mivel már kilencedikben is köthető tanulószerződés. Tavaly majdnem 10.000 tanuló kezdte meg tanulmányait az új követelmények szerint.

Az új rendszerben oktatott szakmákra példaként említette azokat a korábban is magas gyakorlati óraszámmal oktatott szakképesítéseket mint az ács, a cukrász, a villanyszerelő, az asztalos, vagy a gépi forgácsoló.

Az államtitkár kiemelte: nagyságrendileg ugyanannyi szakmai gyakorlati óra lesz, de ezek már a kilencedik évfolyam kezdetétől kötelezően beépülnek a képzésekbe. Ezzel jelentősen csökkenni fog a tanulók lemorzsolódása is; eddig minden ötödik gyerek szakképesítés megszerzése nélkül hagyta el a szakiskolát – fűzte hozzá.

A változtatástól azt várják, hogy a szakiskolai képzés a rövidebb képzési idővel együtt hatékonyabbá válik, motiváltabb tanulókkal, kisebb lemorzsolódással. Czomba Sándor szerint a kisebb óraszám ellenére is az eddiginél megalapozottabb tudással szerzik meg a tanulók a szakmai bizonyítványukat; erre a gazdasági kamara által kidolgozott követelményrendszer bevezetése a garancia.

A cégek részvétele kapcsán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira hivatkozva kifejtette: a gazdálkodó szervezetek körülbelül másfél százaléka vállalja a nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő 92.000 tanuló gyakorlati képzését.

Az arányokat tekintve ez azt jelenti, hogy a képzésben részt vevő gazdálkodó szervezetek átlagosan mintegy 10 fő tanuló képzését vállalják. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara adatai alapján a legkedvezőbb ágazatok, amelyekben a legtöbb tanulószerződést kötik, a vendéglátás, kereskedelem, és az úgynevezett egyéb szolgáltatás.

A 2013 szeptemberében kezdődő tanévben több változás is lesz: a szakközépiskolában az érettségivel együtt a tanulók már a tizenkettedik évfolyam végén szakmai végzettséget is szereznek. Igaz, ez nem az Országos Képzési Jegyzék szerinti szakképesítést jelenti, de egy olyan szakmai érettségi lesz, amellyel már akkor is elhelyezkedhet a tanuló, ha nem megy tovább szakképzési évfolyamra, hiszen a szakmai érettségi a FEOR szerinti munkakörben jogosít munkavégzésre. A szakmai érettségi birtokában a diák dönthet úgy, hogy továbbtanul szakközépiskolában, vagy akár főiskolán, egyetemen, de a munkaerő-piacot is választhatja.

Újra az Alkotmánybírósághoz fordult az ombudsman a hallgatói szerződés miatt

Szabó Máté álláspontja szerint továbbra is aránytalan jogkorlátozással járnak a szerződés kötelező feltételei, így különösen a hosszú idejű és általános hazai munkavégzés előírása.

Az Ab július elején minősítette alkotmányellenesnek, és semmisítette meg az állami ösztöndíjas hallgatókkal kötendő hallgatói szerződés lényeges tartalmát szabályozó kormányrendeletet. A testület szerint ugyanis a felsőoktatási törvény alkotmányellenesen adott felhatalmazást a kabinetnek arra, hogy ezt rendeletben határozza meg.

Az Ab-nél – a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának megkeresése után – akkor is az alapvető jogok biztosa kezdeményezte a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény egyes rendelkezéseinek, továbbá az állami ösztöndíjas hallgatókkal kötendő hallgatói szerződésekről szóló kormányrendelet megsemmisítését.

Az Országgyűlés azonban néhány nappal később, július 12-én módosította a felsőoktatásról szóló jogszabályt, törvénybe foglalva ezzel a hallgatói szerződés szabályait. Az elfogadott törvénymódosításban a szabályozás a megsemmisített kormányrendelettel tartalmilag azonos volt, annyi változás azonban történt, hogy az állami ösztöndíjas vagy részösztöndíjas hallgatókkal kötendő szerződés nevét hallgatói ösztöndíjszerződésre módosították.

Vagyis immár a felsőoktatási törvény rögzíti, hogy a végzett hallgató a diploma megszerzését követő húsz éven belül a támogatott tanulmányi idő kétszeresének megfelelő ideig köteles Magyarországon dolgozni, és ha ezt nem teljesíti, az állami támogatás összegét részben vagy egészben vissza kell fizetnie – magyarázza Szabó Máté, aki az újabb Ab-indítványban a korábbi tartalmi alkotmányossági aggályait fenntartotta, és ismételten arra hívta fel a figyelmet, hogy a hallgatói ösztöndíjszerződés jellegénél fogva nem hasonlítható össze egy hagyományos tanulmányi szerződéssel.

Továbbra is problémának tartja, hogy a két szerződő fél, a hallgató és az állam nincs azonos helyzetben, “a szerződéskötés gyakran hangoztatott önkéntessége pedig csak abban a – vélhetően igen szűk – körben valóságos, ahol a kedvezőbb anyagi helyzete miatt a fiatal családja az állami támogatás nélkül is képes volna a felsőfokú tanulmányok finanszírozására”.

Az ombudsman álláspontja szerint a hallgatói szerződésekre vonatkozó törvényi szintű szabályok aránytalanul korlátozzák a hallgatók több alapvető jogát. A szerződésben a hallgató egyoldalú és hosszú időre szóló kötelezettséget vállal magára, az állam ezzel szemben továbbra is pusztán csak “törekszik” arra, hogy megfelelő munkalehetőséget biztosítson, így adott esetben a hallgató a szakterületén kívül is köteles hazai foglalkoztatónál elhelyezkedni – fejtette ki Szabó Máté, aki kitér arra is, hogy a foglalkozás szabad megválasztásához való jog tartalmának értelmezése során nem hagyható figyelmen kívül a személyek szabad munkavállalására vonatkozó, kötelező erejű európai uniós jog.

forrás: mti

Változik a könyvelők továbbképzése

A közeljövőben körülbelül 10 ezer olyan könyvelőt keres meg levélben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), akikről nem állapítható meg egyértelműen, hogy rész vettek-e a kötelező továbbképzésen. Akik ugyanis ezt nem tudják bizonyítani, azokat a tárca törli a nyilvántartásból.

A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete egyetért a könyvelői szakmai tisztulásával, de jelezték: szeretnénk elérni, hogy a rendszer ésszerűen szűrjön. Felhívták a figyelmet arra, hogy kizárólag az kaphat felmentést az oktatáson való részvétel alól, aki a továbbképzés elmulasztásakor sem dolgozott könyvelőként. Ezért javasolták, hogy a feltételek között szerepeljen az oktatás pótlásának lehetősége is.

Az NGM közölte: a már előkészített előterjesztésben szereplő e-learning oktatás bármely regisztrált könyvviteli szolgáltatást végző számára választható lenne, mint elektronikus továbbképzési lehetőség. A szakmai továbbképzés új formája minden továbbképzésre kötelezett számára biztosíthatná a továbbképzésekhez való könnyebb, egyszerűbb, költségkímélőbb hozzáférhetőséget, ugyanakkor ez a lehetőség megoldást kínálna az akkreditált továbbképző intézmények számára is.

(Az mti anyaga alapján)