Mihez kezdhetsz, ha nem vettek fel főiskolára?

Az egyik lehetőség a felsőfokú szakképzés (FSZ). Ezek két éves, nappali tagozatos képzések, az Országos Szakmai Jegyzékben 55-tel kezdődik a számuk. Kétféle módon is el lehet végezni ezeket, mert felsőoktatási intézmények és szakközépiskolák egyaránt indíthatnak ilyeneket. Különbség

a jelentkezés módjában van, ugyanis amíg a főiskolák, egyetemek által indított FSZ képzésekre a felsőoktatási felvételi jelentkezés keretében kell jelentkezni, és felvételi pontok alapján döntik el, hogy ki kerülhet be ezekre, addig a középiskolák felsőfokú szakképzéseire augusztus végéig lehet jelentkezni, és a felvételhez elegendő, ha a jelentkező sikeres érettségi vizsgát tett, a tanulmányi eredményt csak túljelentkezés esetén veszik figyelembe. Néhány FSZ képzés esetében nyelvvizsga-bizonyítvány vagy megfelelő nyelvtudás a feltétel, mert anélkül a diák nem tud részt venni a képzésben.

Könnyebb elhelyezkedés a sok gyakorlatnak köszönhetően

  • A felsőfokú szakképzések többsége olyan végzettséget ad, amellyel a munkaerőpiacon könnyen el lehet helyezkedni – mondja Borbás Anikó, a BKF Szakközépiskola igazgatója. – Magas, 50-60%-os, a gyakorlati órák aránya ebben a képzési formában, és 360 órás, összefüggő szakmai gyakorlat is a képzéshez tartozik. Így a tanulók vállalkozásoknál, vállalatoknál, valós munkatapasztalatokat szerezhetnek. Intézményükben az idegenforgalmi szakmenedzser, a vendéglátó szakmenedzser, valamint a nemzetközi szállítmányozási és logisztikai ügyintéző képzés a legnépszerűbb.

Családi pótlék és más ellátás is jár

A felsőfokú szakképzés előnye az is, hogy az ebben résztvevő fiatal tanulói jogviszonyban marad, tehát jogosult lesz társadalombiztosítási ellátásra, árvaellátásra, diákigazolványra, és 20 éves koráig családi pótlékra, sőt Diákhitelt is igénybe vehet (ezeknek az előnyöknek a jelentős része azonban csak a szakközépiskolákban, tanulói jogviszony mellett jár). Szakközépiskolában 18-23 éves korig lehet elvégezni FSZ képzést. További előnye ennek a képzési formának, hogy a felsőoktatási felvételi során 24 plusz pontot jelent, ha valaki szakirányos alapszakon tanul tovább, tehát ha

például idegenforgalmi szakmenedzser képzés elvégzése után úgy dönt, hogy turizmus-vendéglátás alapszakra jelentkezik. A két év alatt tanult tantárgyakat is beszámítják a főiskolai, egyetemi tanulmányok során. Az FSZ képzések ingyenesek az OKJ végzettséggel még nem rendelkező fiatalok

számára. A középiskolák plusz szolgáltatásokért, például nyelvórákért,kérhetnek térítési díjat, de ez általában nem haladja meg a havi 5-6000 forintot.

Fontos tudni, hogy a felsőoktatást és a szakképzést érintő változások ezt a képzési formát is érintik.

A pontos feltételeket tartalmazó kormányrendelet csak néhány hét múlva jelenik meg, azt már lehet tudni, hogy szakközépiskolában utoljára a 2012/2013-as tanévben kezdhető el felsőfokú szakképzés, jövőre már csak felsőoktatási intézmények indíthatják, és csak felvételi eljárás keretében lehet már jelentkezni ilyen típusú képzésekre.

OKJ szakmai képzések érettségi utáni szakközépiskolában

A másik lehetőség, hogy emelt szintű szakképesítés szerezhető érettségi után iskolarendszerű, tandíjmentes képzés keretében. Ezek is négy, illetve két féléves, nappali tagozatos képzések, a választható szakmák jelzése az Országos Képzési Jegyzékben 54-es (emelt szintű) vagy 52-es (középfokú) számmal kezdődik. Szakközépiskolák indíthatnak ilyen képzéseket, ezekre is csak az érettségi bizonyítvány megszerzése a felvétel feltétele, annak eredményét csak túljelentkezés esetén veszik figyelembe. Természetesen, ha a szakma megkívánja, akkor ezeknél a képzéseknél is feltétel

lehet egyéni alkalmasság vagy nyelvvizsga-bizonyítvány.

Diploma mellé is érdemes OKJ végzettséget szerezni

  • Sokan még felsőoktatási tanulmányaik mellett is választanak szakképzést, hogy az elméleti ismereteiket piacképes gyakorlati tudással egészítsék ki – mondja dr. Sediviné Balassa Ildikó, a Számalk Szakközépiskola igazgatója. – Az érettségivel rendelkezők számára is nagyon hasznosak ezek a képzések, hiszen két év alatt olyan tudásra tehetnek szert, amellyel valóban munkát tudnak vállalni. Intézményünkben a legkedveltebb képzés a légiutas-kísérő, az alkalmazott grafikus, a mozgóképi animációkészítő, az internetes alkalmazásfejlesztő és a pedagógiai asszisztens képzés.

Ennél a képzési formánál is elmondható, hogy a fiatal tanulói jogviszonyban marad, jogosult lesz társadalombiztosítási ellátásra, árvaellátásra, diákigazolványra, és 20 éves koráig családi pótlékra. A nappali tagozatos képzések az OKJ végzettséggel még nem rendelkezők számára ingyenesek, de a plusz szolgáltatásokért itt is kérhetnek szolgáltatási díjat vagy alapítványi hozzájárulást, amely ezeknél a képzéseknél sem haladja meg a havi 5-6000 forintot.

FSZ képzést vagy emelt szintű szakképzést válasszunk?

  • A hozzánk jelentkezőnek sosem képzési formát ajánlunk, mindig azt kérdezzük, mi az, ami érdekli, mivel szeretne foglalkozni, és az alapján ajánlunk neki iskolánk harmincöt képzése közül – mondja dr. Sediviné Balassa Ildikó. – Aki tovább is szeretne tanulni, annak a választott szakjához kapcsolódóan keresünk OKJ szakképzést, nem is a szint a lényeges, sokkal inkább az, hogy a fiatal hol szeretne elhelyezkedni, mit szeretne csinálni, ehhez adunk tanácsot diáknak is, szülőnek is, és ajánlunk a 6 felsőfokú, 7 középfokú és 22 emelt szintű képzésünk közül a diák számára a lehető legmegfelelőbbet. Érdemes minél hamarabb végiggondolni a lehetőségeket, mert idén a változások miatt a tavalyinál is nagyobb túljelentkezésre számítanak a középiskolák. Ha nagyon sok a pályázó, akkor a jelentkezési sorrend és az érettségi eredménye alapján rangsorolunk a felvételnél. Sok szülő csak szeptemberben szembesül azzal, hogy addig halogatták a döntést, hogy végül a gyermekük nem került be egyetlen középiskolába sem, és megszűnt a tanulói jogviszonya, ami azzal jár, hogy nem jogosult ellátásokra. Természetesen az is nagyon fontos egy fiatal esetében, hogy ha nem került be az áhított felsőoktatási szakjára, és érettségivel nem talál állást, akkor ne csak szükségmegoldás szülessen, hanem egy jó iskolában, színvonalas képzésben vegyen részt, tanuljon idegen nyelvet, ami előnyös a jövője szempontjából.

Bár mind a felsőfokú, mind az emelt szintű szakképzésekre elvileg augusztus végéig lehet jelentkezni, azért azok, akiket nem vettek fel a felsőoktatásba, ne várjanak a döntéssel az utolsó pillanatig. Amíg ugyanis tavaly FSZ képzésre a felsőoktatási intézmények 10 000 hallgatót vehettek fel, idén már csak 3500-at, így akik ott lemaradtak, valószínűleg idén szakközépiskolai képzést fognak keresni. A következő napokban nagy rohamra számítanak a középiskolák, de még van néhány napod, hogy ne maradj le az idei tandíjmentes továbbtanulási lehetőségekről.

Óriás állami szervezet irányítja a köznevelési intézményeket 2013 januárjától

Megalakult a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ. Ez a központi hivatal koordinálja a jövőben az állami köznevelési intézmények fenntartását – jelentette be a kormányszóvivő. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak mintegy 150 ezer alkalmazottja lesz, és 2013. január 1-jén kezdi meg működését – jelentette be Hoffmann Rózsa. Ekkora munkaszervezet évtizedek óta nem volt Magyarországon.

A közoktatási intézmények 2013. január 1-jétől állami fenntartásba kerülnek, ennek feladatait a humántárca felügyelete alatt létrejövő intézményfenntartó központ irányítja majd. A központnak a kétszáz járásban tankerületei lesznek. A fenntartói feladatok átvételével a kormánynak az a célja, hogy felszámolja az iskolák közötti különbségeket, amelyek az önkormányzatok eltérő anyagi lehetőségeiből adódtak.

“Több ezer fős – megyei, járási – apparátus, 150 ezer fős alkalmazotti létszám, 7-800 milliárdos költségvetés – ilyen számokkal írható le a leendő közoktatás. A MÁV-nak 35-38 ezer fő munkavállalója van, ez tehát négy MÁV-nyi szervezet” – mondta korábban Pokorni Zoltán az fn.hir24.hu-nak.

Hoffmann Rózsa csütörtökön azt mondta, a háromezernél kisebb lélekszámú települések iskoláinak működtetése automatikusan az állam kötelessége lesz, de ha az önkormányzat nyilatkozik arról, hogy képes finanszírozni, átveheti a feladatot. A háromezernél magasabb lélekszámú falvak, városok is nyilatkozhatnak arról, hogy tudják-e fedezni a vagyonnal együtt járó kiadásokat. Ha nem, a központi költségvetés ebben az esetben is átvállalja a terheket.

Hozzátette, a központ létrehozása több százmillió forintos költséggel jár, de ez megtérül a későbbiekben, és ezt követően további többletforrásokra már nem lesz szükség.

(Forrás: fn.hir24.hu)

Az állam a fenntartásról fog gondoskodni – ami lényegében a szakmai irányítást jelenti –, e feladat koordinálásának biztosításáért hozzák létre a központi intézményt.

Az államtitkár elmondta, az iskolák működtetését az önkormányzatok fogják biztosítani, ám amennyiben a 3 ezer lélekszám feletti települések ezt nem tudják vállalni, úgy átadhatják a feladatot az államnak. A 3 ezer alatti kistelepülések szintén vállalhatják a működtetést, az ugyanakkor nem kötelező jellegű. Hoffmann Rózsa kiemelte, szeretnék, ha a strukturális átalakításokból az érintettek – diákok, pedagógusok – minél kevesebbet éreznének, illetve fontosnak tartotta, hogy az iskolák az állami fenntartás mellett is a helyi közösségeké maradnak.

Újságírói kérdésre válaszolva az államtitkár cáfolta az esetleges pedagógus-elbocsátásokról szóló híreket, mint mondta, a folyamatos gyermekszám-csökkenés miatt megmarad az egyensúly, hiszen a nyugdíjba vonuló tanárokkal természetesen szűkül a pedagógusok létszáma is.

Az átalakítások anyagi oldalát firtató kérdésekre Hoffmann Rózsa világossá tette, nem új szervezetek létrehozásáról van szó, hanem átstrukturálásról. Hosszú távon – számításaik szerint – költséghatékonyabban működik majd az oktatás-irányítás rendszere – mutatott rá.

(kormany.hu)

Érdeklődj az alkalmassági vizsgákról!

Jó, ha tudod, hogy a pótfelvételi eljárásban is tartanak a felsőoktatási intézmények alkalmassági vizsgákat, de ezekről nem küldenek külön értesítést a jelentkezőknek. Éppen ezért érdeklődj az általad kiválasztott főiskolán arról, hogy kell-e alkalmassági vizsgára számítanod, ha igen, az mikor van, mert sok helyen már jövő héten lebonyolítják ezeket.

Időben megérkeznek a tankönyvek

Tanévkezdésre előreláthatóan ott lesznek a tankönyvek az iskolákban – mondta Szarvas-Ballér Judit, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének (TVOT) elnöke.

Azt mondta, sem a tankönyvkiadók, sem a tankönyvterjesztők nem jelezték, hogy fennakadás lenne a tankönyvellátásban, a kiadók pedig a napokban kezdték meg saját raktáraikból a tankönyvterjesztők kiszolgálását. A terjesztők tehát megkezdték a tankönyvek szállítását saját raktáraikba, és most készítik elő az augusztus végi iskolai tankönyvszállításokat.

A TVOT elnöke elmondta, hogy október 1-jétől a Könyvtárellátó Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft. lesz jogosult szerződést kötni az iskolákkal és a tankönyvkiadókkal, hozzájuk futnak majd be a megrendelések, egyúttal ez az intézmény juttatja el a tankönyveket az iskolákba.

A jogszabály szerint ehhez úgynevezett “terjesztési segédeket” is alkalmazhatnak.

Az elképzelések szerint a könyvtárellátó közbeszerzési pályázatot ír majd ki a terjesztés logisztikájára. A pénzforgalmat a könyvtárellátón keresztül bonyolítják majd, míg a könyvek kiszállítására és az iskolákkal való kapcsolattartásra a tervek szerint pályázatokat írnak ki.

A TVOT a könyvtárellátónak javasolta, legyenek garanciális elemek ebben a pályázatban, például az, hogy hároméves tankönyvellátási tapasztalata legyen az adott pályázónak. Egyelőre nem tudni, hogy a javaslatokat megfontolják, illetve elfogadják-e – tette hozzá.
Mti

Itt kérdezhetsz a pótfelvételivel kapcsolatban

Már csak két napig jelentkezhetsz a pótfelvételi keretében felsőoktatási intézménybe. Ha bizonytalan vagy abban, hogy jól töltöd-e ki a papírokat, kérhetsz segítséget. Jelentkezésedet elektronikus formában vagy postai úton is elküldheted. A postán feladható jelentkezési lapot a kiválasztott felsőoktatási intézményben, az Educatio vagy az Oktatási Hivatal ügyfélszolgálatán kérhetsz.

Augusztus 10-én este nyolcig tart nyitva az Educatio ügyfélszolgálata, pénteken éjfélig küldheted el a jelentkezésedet.

Az ügyfélszolgálaton (Budapest, XII. Maros u. 19-21.) este nyolcig, telefonon és emailben (06-1-477-3131 és info@felvi.hu) pedig este tízig teheted fel a kérdéseiteket.

Önkéntes lehetsz egy évig külföldön

A Fiatalok Lendületben Program az Európai Unió mobilitási projektjeként lehetőséget ad számodra 30 éves korodig, hogy akár egy éven át önkéntes munkát végezz külföldön, önköltség nélkül.

Ahhoz, hogy önkéntes lehess, nem kell diploma, nyelvvizsga, munkatapasztalat és anyagi erőforrás sem, hiszen a program finanszírozza a többi között az önkéntesek utazását, a szállást és a zsebpénzt is.

Az Európai Unió mobilitási programja 2007 óta nyújt lehetőséget a fiataloknak arra, hogy egy időszakot külföldön töltsenek el. A külföldi önkéntességgel időt is nyerhetsz, ha idén nem sikerül bekerülnöd főiskolára, vagy még nincs elképzelésed arról, mihez is kezdenél, esetleg idegen nyelvet tanulnál.

A program része az Európai Önkéntes Szolgálat – European Voluntary Service (EVS) -, amelynek keretében az önkéntesek akár egy évet is tölthetnek külföldön. Önkéntes szolgálatuk alatt például segíthetnek egy nonprofit szervezetnél, lehetnek környezetvédelmi aktivisták Spanyolországban, dolgozhatnak gyerekekkel Máltán, egy farmon Hollandiában, vagy egy kulturális intézetben Lettországban, emellett nyelvet tanulhatnak, barátokat szerezhetnek és más országok kultúráját is megismerhetik.

A programról a www.mobilitas.hu oldalon találhatsz részletes információt.
Mti

Új módszer a diszlexia leküzdésére

A diszlexia következtében a gyerekek nagyon nehezen tanulnak meg olvasni és írni, és ezért az iskolában sikertelenek. Ha a diszlexia kezeletlen marad, gyermekét nem a képességeinek megfelelő középiskolába veszik majd fel, és biztos, hogy nem tud felsőfokú végzettséget szerezni.

Az Ön – gyermeke sorsáért, jövőjéért felelős szülő – feladata biztosítani azt, hogy gyermeke a megfelelő fejlesztésben részesüljön, és a diszlexia ne maradjon kezeletlen.Tudta? Minél később kezdik el kezelni a diszlexiás gyermeket, annál nehezebb a diszlexia javítása. A helytelen, de hosszú idő alatt rögzült gyakorlat nehezebben változtatható meg.

A jó olvasás megtanítható lépésről lépésre, az elrontottat visszabontani már jóval nehezebb. Mi a kezeletlen diszlexia következménye? Ha elhanyagolja a diszlexia és a tanulási zavar kezelését, gyermeke lényegesen a képességei alatt fog teljesíteni az iskolában. Az olvasási képesség gyengesége miatt az írásbeli számonkérések értékelhetetlenek lesznek, és a szóbeli feleletei is az elvárható szint alatt maradnak, hiszen csak az órai emlékeire támaszkodhat.

A gyenge iskolai eredmények önbizalomhiányhoz, önértékelési zavarokhoz, esetenként depresszióhoz vezetnek. A diszlexiás gyerekek között az átlagosnál 73%-kal gyakrabban fordul elő szorongás, frusztráció és neurotikusság, valamint ezek hatására kialakult magatartási probléma. Gyakori az agresszió, a bohóckodás, vagy a vakmerőség, bármi, amivel a gyermek kitűnhet társai közül.

A diszlexia következtében legtöbbször a figyelem és az emlékezet zavarai, a kudarckerülés és a visszahúzódás is megjelenik. A sorozatos kudarcélmények hatására a gyermek butának könyveli el magát. A diszlexia problémájával küzdő diákok közösségen belüli helyzete gyakran nagyon rossz, sokuk kirekesztett. A gyermekkori problémák természetesen felnőttkorban is éreztetik hatásukat: mivel a kezeletlen diszlexia kínszenvedéssé teszi a tanulást, a diszlexiás diák korán befejezi az iskolát és olyan szakmát választ, ahol az olvasás és az írás elkerülhető.

Ez szerencsés esetben valószínűleg valamilyen művészi jellegű tevékenység – zene, grafika, szobrászat – lesz, rosszabb esetben alacsony bérezésű fizikai munka. A diszlexia súlyosan növeli a pszichés  probléma kialakulásának esélyét is: a lelki betegségben szenvedők között 93 százalékkal több, tehát majdnem kétszer annyi diszlexiást találtak, mint az átlagos népességben. Hogyan küzdhető le a diszlexia? Elsősorban az olvasáshoz szükséges készségeket kell kialakítani: mozgásfejlesztés, látás, hallás, tapintás, beszédkészség fejlesztése, a betűk pontos ismerete, megkülönböztetése, összeolvasás tanítása, a szó- és a mondatolvasási készség kialakítása.

A diszlexiás gyermekekkel szakemberek foglalkoznak, logopédus, fejlesztő pedagógus segíti a diszlexia leküzdését. Hogyan fejlesztheti az olvasási képességet otthon? A szakemberrel való tanulás mellett is szükség van az otthoni gyakorlásra. Oldalunkról ingyenes programokat és diszlexia feladatlap-gyűjteményeket tölthet le , melyeket az otthoni gyakorlás során sikerrel használhat. Szintén komoly segítséget jelenthet Önnek heti hírlevelünk, melyre most díjmentesen iratkozhat fel! A Varázsbetű Hírlevélben mindig olyan fontos tudnivalókat, információkat és ötleteket küldünk Önnek, melyek nélkülözhetetlenek gyermeke otthoni fejlesztéséhez, a diszlexia kezeléséhez.

Iratkozzon fel a Varázsbetű Hírlevélre, és elküldjük Önnek a következő tanulmányt: “A 10 legfontosabb tennivaló,ha gyermeke tanulási problémákkal küzd”

Ki ellenőrzi majd a hallgatói szerződés betartását?

A hallgatóknak maguknak kell majd jelezni, ha ledolgozták a hallgatói szerződésben rögzített éveket, akik nem teljesítik a feltételeket, azokat az adóhatóság fogja megkeresni.

Az oktatási államtitkárság közlése szerint, ha valaki ledolgozta a képzési idejének kétszeresét Magyarországon, az köteles lesz 30 napon belül jelezni ezt az adóhatóságnál, adatokkal alátámasztva. Aki nem teljesíti a feltételeket, azt várhatóan ugyancsak az adóhatóság keresi majd meg.

A hallgatói szerződések nyilvántartásával, kezelésével kapcsolatos szabályokat rögzítő kormányrendeletről még a nyár folyamán születik döntés. A tervezet szerint a felsőoktatási intézmény a hallgatói jogviszony megszűnéséről vagy a képzés lezárásáról az adatokat eljuttatja az Oktatási Hivatalhoz, amely aztán tájékoztatja a hallgatót, valamint az adóhatóságot a szerződés teljesítéséhez szükséges feltételekről.

Az Oktatási Hivatal átadja az adóhatóságnak a törvényben rögzített szabályok szerint nyilvántartott adatokat is. A hallgatói jogviszony ideje alatt az Oktatási Hivatal, lejárta vagy megszűnése után az adóhatóság foglalkozik majd az üggyel.

femina.hu

Új közoktatási törvény és nemzeti tanterv készül

Új finanszírozási alapelvet javasol Hoffmann Rózsa, és bízik abban, hogy a jövő évi költségvetés lehetőséget nyújt a pedagógusok bérének emelésére is. Az államtitkár az MTI-nek adott interjúban az új jogszabály megalkotásának szükségességét azzal indokolta, hogy az 1993-ban született törvényt száznál többször módosították, az a mostani formájában alkalmatlan arra, hogy egyértelműen szabályozza az oktatási rendszert. A közoktatást új alapokra kívánják helyezni. Míg korábban egyfajta közgazdasági, piaci szemléletű irányítás működött, az új kormány emberközpontú szemléletet kíván megvalósítani. Az államtitkár elmondta, az új nemzeti alaptanterv (NAT) kidolgozása is megkezdődik, mert a közoktatás mostani tartalmi szabályozatlanságát elfogadhatatlannak tartják. Hozzátette, a kompetenciák meghatározása fontos, de az tarthatatlan, hogy a NAT a minimális ismeretanyagot, a közoktatás kötelező tartalmi alapjait ne rögzítse. Iskolatípusonként eltérő, választható kerettanterveket adnak majd ki, és megtartják a közoktatási rendszer azon vívmányát, hogy az iskolák a tudás átadásához az általuk leginkább helyesnek tartott utat választhassák. A kétszintű érettségiben is lesz változás – jelezte az államtitkár. Az objektivitás megőrzése mellett olcsóbb, egyszerűbb, átláthatóbb érettségit szeretne. Ugyanaz a tanulási út vezethetne az alap- és az emelt szintű érettségihez, és mint mondta, el tud képzelni olyan megoldást, hogy a vizsgán egy feladatsoron belül legyenek közép- és emelt szintű feladatok, és ott helyben dönthetne a diák arról, melyiket választja. A felsőoktatásba való belépés feltétele azonban az emelt szintű vizsga lesz – szögezte le. Az MTI interjúja alapján

Új hallgatói központot kaphatnak a pécsi medikusok

A pécsi Általános Orvostudományi Kart indulásakor még Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetemnek hívták. A kar működésének 90 éves évfordulója alkalmából köztéri szobrot szeretnének emelni a királyné emlékére. Az ÁOK dékánja, Németh Péter a kar december 13-i sajtótájékoztatóján elmondta, hogy jelentős erőfeszítéseket tesznek, hogy a gyógyszerészeti és a fogorvos-tudományi szakok végre önálló karokká alakuljanak. Emellett új hallgatói központ építését is tervezik, amelyben könyvtár, könyvesbolt és kávézó is működne, olvasható az egyetem honlapján.   A PTE honlapjáért ide klikkelj: http://www.pte.hu     MOT

Ugródeszka a bankszektorba – valutapénztáros és valuta-ügyintéző

Középiskola után, de akár főiskolai vagy egyetemi képzés mellet is kitanulhatjuk ezt a szakmát. A tanfolyam nem vesz sok időt igénybe és középfokú OKJ-s képesítést ad.

- Amikor főiskolás voltam, akkor végeztem el a tanfolyamot. Elméleti és gyakorlati részből állt a képzés, körülbelül két hónapig tartott – mondja Medvegy Borbála, aki már két éve dolgozik az egyik budapesti valutaváltóban. Nyíregyházától Sopronig, gyakorlatilag az ország minden nagyobb városában találunk olyan tanfolyamot, ahol valutapénztárosokat képeznek. A képzés előfeltétele az érettségi.

- Volt egy kiadvány, amit direkt erre a tanfolyamra adtak ki, és abból kellett tanulni. Az elméleti háttér igazán nem bonyolult. A törvényi szabályozásokkal, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének rendeleteivel, a pénzváltó működési feltételeivel kell tisztában lenni – vázolja Bori. A képzés gyakorlati részében pedig a leendő valutapénztárosok megtanulják, hogy milyen bankjegyek vannak forgalomban és azoknak milyen jellegzetességei vannak. Megtanulták, hogy melyik a hamis, melyik az igazi, miről ismerik fel a hamisítványokat, egyáltalán milyen biztonsági elemek vannak egy bakjegyen.

Nem árt résen lenni

A hamis bankók felismerése mellett másra sem árt odafigyelni. – Koncentrálnom kell, hogy ne tévedjek, ne csináljak pénztárhiányt, vagy akár többletet. Magyarul, ne verjem át saját magam vagy az ügyfelet. Figyelni kell arra, amit csinálok. Gyakorlatilag ugyanazokra a dolgokra kell ügyelnem, mint bárki másnak, aki pénzzel dolgozik. A számokkal nem árt jó viszonyban lenni, de nem kell aggódni amiatt, ha valaki nem a legjobb matekos a világon:

- A számítógépes program kiszámolja helyettem a dolgokat, nagy matektudás nem kell ehhez a munkához – véli Bori.

Ugródeszka a pénzügyi szektorba

Pénzváltóban szerzett tapasztalatunkat könnyen alkalmazhatjuk a pénzügyi szektor más területein. – Sok fiatal azért dolgozik nálunk, mert ha valaki dolgozott már pénzváltóban és a bankszakmában akar elhelyezkedni, akkor ez egy jó ajánlólevél. Bankba nehezebb bejutni, viszont ha valaki dolgozott valutaváltóban, akkor azt szívesebben látják – meséli Bori. Ugyanis regisztrációs és adminisztrációs szinten nagyjából ugyanaz a munkafolyamat, mint egy bankban.

- Ugyanúgy vannak transzferek, forog a pénz, mindent elkönyvelünk és feljegyzünk, tehát nagyjából tudja az itt dolgozó ember, hogy egy bankban mit kell csinálni. Ott meg úgyis vannak belső továbbképzések és tanfolyamok, ahol tovább lehet lépni – mondja Borbála, majd hozzáteszi: több olyan kollégám is volt már, aki főiskolára járt, könyvelést vagy egyéb pénzügyi dolgokat tanult és közben valutapénztárosként dolgozott. Ez a munka egy jó ajánlólevél lehet. Hiszen egy pénzváltó olyasmi, mint egy kihelyezett kicsi bankfiók.

A kereset sem rossz

- A mi cégünknél egész jól fizetnek, ennél szerintem csak kevesebb lehet kapni ezért. 110 és 120 ezer forint között van a nettó bérem, ehhez jön még harmincezer forint juttatások formájában – árulja el Bori. – Ha én nyitok reggel, akkor reggel hatra kell megérkeznem. Mindig a biztonsági őrrel nyitunk ki, és mindig vele zárunk be. Általában akkor a legvédtelenebb az ember, amikor egyedül kell nyitnia. A legtöbb rablási kísérlet ekkor van, vidéken történt már egy-két ilyen eset –avat be minket Bori a részletekbe.

- Kinyitom az üzletet, bekapcsolom a számítógépeket, kinyitom a széfet, ott van a pénzkészlet. Kiveszem belőle a pénzt, megszámolom. Mindig ellenőrizni kell, munkakezdéskor meg kasszaátadáskor, hogy minden annyi legyen, amennyinek lennie kell – magyarázza Bori.

Jól jön a nyelvtudás

A jó valutapénztáros legalább egy idegen nyelvet beszél (célszerű az angolt elsajátítani), mivel az ügyfeleknek legalább a fele külföldi. Az is jó, ha a leendő valutapénztáros kommunikatív és közvetlen és kedves tud lenni az emberekkel.

- Jó, ha bizalmat tudunk ébreszteni, hiszen másnak a pénzével dolgozunk – mondja Borbála. Viszont nehézséget jelent, hogy sok apró adatot kell megjegyezni. – A részletekben rejlik itt is sok minden – mondja Bori. – Ilyen-olyan összeghatárok, a szabályozások folyamatosan változnak. Az adminisztráció eléggé bonyolult, az ügyfelekhez pedig türelem kell. Aki nagyon antiszociális, az ne vállaljon ilyen munkát, mert itt mindenféle ügyfél megfordul. Ezen kívül sok időt kell egyedül lenni, ráadásul minden lépésünket kamera figyeli.

Végezetül nem árt tisztázni, hogy a valutapénztáros és a valuta-ügyintéző, az nem két különálló munka: – Pénztárosként adom és veszem a pénzt, tehát ez a gyakorlati részét jelenti. Az ügyintézés pedig az adminisztrációt takarja. Ha például 500 ezer forint fölött vált valaki, akkor nekem különböző nyomtatványokat kell kitöltenem. Arról például, hogy nem veszek részt pénzmosásban. Utána fölveszem az ügyfél adatait, elintézem a transzfereket. Tulajdonképpen az üzletben zajló ügymenetet jelenti az ügyintézés – mondja Borbála.

Tóbiás Gábor

A szakképzésről szóló törvény megsemmisítését kérte az ombudsman

Szabó Máté álláspontja szerint e törvény nem biztosít kiszámítható jogszabályi környezetet, mert számos kérdést nem szabályoz kellő részletességgel. Ennek következtében a pedagógusoknak, a szülőknek és a gyermekeknek nincs lehetőségük arra, hogy a szakképzésről szóló törvény tartalmát kellő mélységében megismerhessék és felkészülhessenek a jogszabály alkalmazására.

Az ombudsman az Alkotmánybíróság figyelmébe ajánlja annak vizsgálatát, hogy az első szakképzés ingyenességének az egyéni szempontok mérlegelése nélküli elvesztése összhangban van-e az alaptörvényben meghatározott, az ingyenes és mindenki számára elérhető középfokú oktatás biztosítására vonatkozó állami kötelezettséggel, vagy pedig jogalkotói mulasztás áll–e fenn. A szakképzési törvény csak az iskolai rendszerben meghatározott időszakon belül megszerzett első szakképzést teszi ingyenessé. Ez a szabályozás nincs figyelemmel arra, hogy milyen okból húzódott el a képzés, az egyéni, adott esetben méltányosságra alapot adó szempontok nem mérlegelhetők. Így az is eleshet az ingyenes középfokú oktatás lehetőségétől, aki nem felróható okból – hanem például egészségügyi alkalmatlanság miatt – kényszerül egy már megkezdett képzésről egy másikra váltani - hívja fel a figyelmet Szabó Máté közleményében. 

Mti

Támogatás hátrányos helyzetű főiskolásoknak

Nyolcvanmillió forint áll rendelkezésre a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű felsőoktatási hallgatók támogatására – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) társadalmi felzárkózásért felelős államtitkársága szerdán az MTI-vel.

Az államtitkárság kifejtette: az Útravaló ösztöndíjprogram átfogó céljai között szerepel a hátrányos helyzetű tanulók esélyegyenlőségének elősegítése, a fiatalok továbbtanulásának és diplomaszerzési esélyeinek javítása, a számukra elérhető ösztöndíjrendszer megújítása. Az ösztöndíjprogram keretében induló Út a felsőoktatásba alprogram célja a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű hallgatók felsőoktatási esélyegyenlőségének javítása, a felsőfokú végzettség megszerzésének elősegítése ösztöndíj- és önköltség-támogatás biztosításával. Az alprogram pályázati kiírása várhatóan még augusztusban megjelenik, és szeptembertől lehet pályázni. Kérelmet nyújthatnak be a Magyarország területén működő felsőoktatási intézményekbe alap-, mester- vagy osztatlan képzésre 2012-ben felvételt nyerő, magyar állampolgárságú hallgatók, ha az adott szintű végzettséggel még nem rendelkeznek, vagy azonos szintű más képzésben nem vesznek részt. Ösztöndíj-támogatásra az a jelentkező nyújthat be pályázatot, aki nappali tagozatra magyar állami ösztöndíjas, magyar állami részösztöndíjas vagy önköltséges képzésbe nyer felvételt és hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű hallgatónak (jelentkezőnek) minősült az idei általános felsőoktatási felvételi eljárásban. Az utógondozásban vagy utógondozói ellátásban részesülők is élhetnek ezzel a lehetőséggel. Az ösztöndíj-támogatás mértéke havonta 20 ezer forint vissza nem térítendő támogatás. Önköltség-támogatásra az a jelentkező nyújthat be pályázatot, aki nappali, esti vagy levelező tagozatra az önköltséges, illetve magyar állami részösztöndíjas felsőoktatási képzésbe nyer felvételt és halmozottan hátrányos helyzetű hallgatónak (jelentkezőnek) minősült. Az utógondozásban vagy utógondozói ellátásban részesülők ezzel a lehetőséggel szintén élhetnek. Önköltség-támogatás keretében az önköltséges képzésben részt vevő hallgató a képzési önköltség maximum 90 százalékát is megkaphatja, a támogatás felső határa 300 ezer forint. A magyar állami részösztöndíjban részesülő hallgató legfeljebb 150 ezer forint támogatási összegre számíthat. Felhívták a figyelmet arra: a második félévtől a támogatásokra pályázó hallgatók csak megfelelő számú kreditpont elérése esetén részesülnek támogatásban. A pótfelvételizők közül csak az pályázhat, aki az általános felsőoktatási felvételi eljárásban is beadta jelentkezését felsőoktatási intézménybe, és a felvételi eljárás során igazolta hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetét. Nem pályázhat az a hallgató, akinek más program fedezi önköltsége megtérítését. Az államtitkárság kitért arra, hogy egy hallgató egyszerre csak az egyik komponensre pályázhat. Nem pályázhatnak azok a hallgatók sem, akik roma szakkollégium tagjai, mivel ők más módon kapnak támogatást tanulmányaikhoz. Tekintettel arra, hogy a legrosszabb továbbtanulási esélyű tanulók körében magas a cigány származásúak aránya, ha a jelentkezők 

száma megengedi, a támogatottak legalább 50 százalékáig roma származású tanulókat kell bevonni a pályázatba – áll a közleményben.
MTI