- Tanfolyamunk négy félévből áll, és érettségi birtokában lehet hozzákezdeni – mondja Pál Emilné oktató.
- - Az ismeretanyag mennyiségéhez képest ez a két év elég rövid időnek számít, különösen úgy, hogy zárásként egy kötelező, három hónapos szakmai gyakorlaton is részt kell venniük növendékeinknek. Amikor beindult ez az iskola, sokan eleinte azt hitték, hogy ez egy idegenvezető képzés, vagy valami hasonló. Mi egészen más területekkel foglalkozunk, hiszen az idegenforgalom rendkívül sokféle összetevőből álló ágazat. A vizsgaidőszakokra is keményen fel kell készülnie a hallgatóinknak, négy-öt héten keresztül tartanak, és helyt kell állniuk a gyakorlatorientált feladatokban is. Persze azért ne ijedjen meg senki, aki komolyan gondolja, az biztos, hogy el is fogja végezni az iskolánkat, és az esetek többségében a tanfolyam utáni elhelyezkedés is viszonylag könnyen megoldható.
- Rengeteg tantárgy, sok gyakorlat
- Aki idegenforgalmi szakmenedzser szeretne lenni, annak rengeteg gazdasági, vállalkozási ismeretre van szüksége, ezeken kívül járatosnak kell lennie számtalan jogi kérdésben, meg kell tanulnia helyesen és hatékonyan kommunikálni, és mivel ez a foglalkozás mindenekelőtt az emberekről szól, nem árt egy adag pszichológiai érzék sem. Természetesen mindezt kiegészítik olyan adminisztrációs és pénzügyi ismeretek, amelyek nélkül nehéz lenne helyesen irányítani, középvezetőként egy kisvállalatot, és persze, különösen a mai körülmények között, a marketinges szaktudás is elengedhetetlen.
- - A képzés során sorra vesszük ezeket a témaköröket – meséli Zsigmond Katalin, aki jelenleg a második évfolyamot kezdi. – Ez egy pörgő-forgó világ, mindig is úgy képzeltem, hogy az tesz jót nekem, ha minél többet nyüzsöghetek, ezért is választottam ezt a képzést. Valóban elég sok a gyakorlat, még év közben is, azonban tantárgy is akad elég: Üzleti kommunikáció, gazdasági jog, államigazgatási ismeretek, utazási irodai ügyintéző ismeretek. Vannak külön kulturális tantárgyak is: egyetemes művelődéstörténet, Magyarország idegenforgalmi földrajza, néprajz és népi építészet, régiótörténet. Aztán persze pszichológia, idegenvezetés elmélet, sőt, még hostess ismeretek is, és nem utolsó sorban szakmai és általános idegennyelv – hát nem unatkozunk.
-
Mindig képben kell lenni
- Számos munkakörön belül tevékenykedhet egy végzett idegenforgalmi szakmenedzser – dolgozhat utazási irodáktól kezdve, turisztikával kapcsolatos cégeken át olyan vállalkozásokig, amelyek idegenforgalmi tevékenységek szervezésére, ellenőrzésére, értékelésére szakosodott, illetve különféle gazdálkodó és szolgáltató tevékenységekben, ahol középvezetőként, vagy vállalkozási menedzsmentek tagjaként helyezkedhet el. A mindennapi munka részeként szüksége van felelősségteljes hozzáállásra, eredményes gazdálkodáshoz nélkülözhetetlen menedzseri szemléletre, szakmai aktivitásra.
- Örökké figyelemmel kíséri az idegenforgalmi piac viszonyait, önállóan képes a gazdasági elemzésekre, helyesen tud értékelni, szervezni, ellenőrzési feladatokat látni el. Munkakörétől függően rendelkeznie kell az adott egység működtetésének ismereteivel, amelyhez adózási, pénzügyi feladatok is beletartoznak. Szakmai tudása alapján beleszólhat az adott cég tevékenységének fejlesztését szolgáló koncepciók kialakításába. Ha egy olyan idegenforgalmi vállalatnál dolgozik, ahol fontos bizonyos termékek népszerűsítése, akkor felhasználja a marketing-adta eszközöket.
- A turizmus területén is az ő feladata az ismertetési koncepciók kidolgozása, például egy új üdülőhely, természeti központ értékeinek a köztudatba hozása, illetve az azzal kapcsolatos anyagi lehetőségek, a lehetséges profit figyelembevételével.
-
A siker mindent megér
- - A turizmus rendszere rendkívül szerteágazó – vallja Mándoki Ferenc, aki már hosszú évek óta dolgozik ebben az iparágban. – Itt ritkán alakul úgy, hogy reggel bemegyünk egy irodába, és este kijövünk. Nekem például kifejezett feladatom, egyfajta önként vállalt misszió is a hazai falusi és konferenciaturizmus fejlesztése, és az ezekkel kapcsolatos intézkedések. Nem csak terveket készítek, hanem a helyszíneket is jól kell ismernem, és ezzel együtt még néprajzi, régiótörténeti tanulmányokat is végzek, hogy minden szempontból megfelelhessünk a kor kihívásainak.
- Nem mindegy ugyanis, hogy milyen földrajzi területeken alakítjuk ki a turizmusnak ezeket az ágazatait, és ahhoz is rengeteg szervezés, utánajárás szükséges, hogy a kész tervek ne boruljanak fel különféle váratlan emberi tényezők miatt. Ha azonban sikerül egy-egy régiót belevonnunk a terveinkbe, az valóban sikerélmény, és olyankor azt mondom, hogy a számos papírmunka, ügyintézés és egyéb nehézségek ellenére, megérte az, amit létrehoztunk.
- PV
2012. június hónap bejegyzései
Rövidesen kiderül, melyik intézményekben lesz több hely
Rövidesen kiderül, melyik intézményekben lesz több hely
2012.06.30.
Címkék: egyetem, Ba, Bsc, alapszak, pótfelvételi, mesterképzés, osztatlan képzés
Július első hetében derül ki, melyik egyetem és főiskola vehet fel több hallgatót a 2012-es keretszámok átcsoportosítása után. A Felsőoktatási Tervezési Testület július 4-én tesz javaslatot az intézményi elosztásra – erről Kis Norbert felsőoktatási helyettes államtitkár tájékoztatta az eduline-t.
A számokból már kiderült (előző bejegyzésünk), hogy a műszaki, informatikai, agrár-, egészségügyi és sporttudományi – képzéseken emelkedtek a teljes ösztöndíjas helyek. Mivel részösztöndíjas képzésre 10 000-rel kevesebben jelentkeztek a vártnál, így az ott megmaradt helyekből 5000 államilag finanszírozott helyet hoztak létre.
A módosítás csak az alapszakokat érinti, a mester- és az osztatlan szakokon nincs változás, ahogy a felsőfokú szakképzés keretszáma sem változott – plusz négyszáz helyet kaptak azonban a határon túli kihelyezett képzések.
Tananyag lesz a tízujjas gépelés
Bekerült a Nemzeti alaptantervbe a tízujjas gépelés oktatása. A jövőben bármely iskola dönthet úgy, hogy tanóra keretein belül 5-8. osztályig oktatják a diákoknak a vakon gépelést – adta hírül az MTI.
Az új passzus az új NAT informatika műveltségi területének közműveltségi tartalmai közé került be. A vakon gépelés oktatását a Fidesz infokommunikációs munkacsoportja és a Fidelitas javasolta, még a törvénytervezet előkészítő szakaszában.
A munkacsoport szerint a tízujjas gépírás hatékonyabb jövőbeni munkavégzést, előnyösebb munkaerő-piaci pozíciót is jelenthet.
Mint azt közleményükben írták, a jövőbeni magyar közoktatásnak nagyobb hangsúlyt kell fektetnie a modern technológiák használatához szükséges ismeretek és kompetenciák fejlesztésére, ennek érdekében a munkacsoport további szakmai javaslatokkal fog élni.
Továbbtanulás más feltételekkel
Több szakmunkástanuló lenne$kep1$A Magyar Nemzetben megjelent egy tervezet, amely szerint a jelenlegi több mint 700 szakképző iskola közül sokat összevonnak, így körülbelül 500 központi intézményt hoznak létre. A szakképzésben tanuló diákok számát is növelni szeretnék, ha valóra válnak az elképzelések, akkor 2016-ra 40 százalékkal, 121 ezerre csökkenne a gimnazisták száma.A gyakorlaton a hangsúlyAz átalakítás célja, hogy a diákok a jelenleginél több gyakorlatot szerezhessenek már az iskolában, és a vállalatok, vállalkozások szakembereitől tanulhassanak, így piacképes tudásra tehessenek szert. A szakmák közül még ma is a hiányszakmákat érdemes tanulni, ilyen a kőműves, a gépi forgácsoló, a hegesztő, a géplakatos, az ács, a szerkezetlakatos, de a kereskedelem területén, például eladóként is jók az elhelyezkedési lehetőségek.
Szülők egyesülete: ne lehessen megbuktatni a diákokat testnevelésből!
A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete azt javasolja, hogy jogszabályban rögzítsék: a szülőknek nem kell fizetniük a mindennapos testnevelésórák és sport költségeiért, illetve azt javasolják, hogy testnevelésből ne lehessen elégtelen osztályzatot adni a diákoknak.
A szervezet az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleménye szerint felméréseikből az derül ki, hogy a szülők többsége egyetért a mindennapos testnevelés bevezetésével, abban az esetben, ha az iskolák nem kérnek pénzt érte, és a diákokat nem buktatják meg ebből a tárgyból.
Azt írták: jogszabályi garanciákra van szükség, hogy az iskolák nem a szülőkkel fizettetik meg a mindennapos iskolai testnevelés és sport költségeit, az uszodai belépőket, a testnevelési órákon külső szakemberekkel tartott sporttanfolyamok költségeit, a drága tornafelszereléseket, sporteszközöket, az iskolán kívül tartott foglalkozások, versenyek költségeit, a nevezési díjakat és sportköri tagdíjakat. Továbbá azt javasolják: a testnevelés tantárgyból a tanulók fizikai állapotát mérjék, és az önmagukhoz mért fejlődésüket értékeljék, ezzel párhuzamosan meg kell szüntetni az elégtelen osztályzatot.
Hozzátették: a tanuló hozzáállását, igyekezetét, szorgalmát, fejlődését évközben szövegesen kell értékelni, évvégén lehet osztályzattal minősíteni, de testnevelésből nem lehet a tanulókat megbuktatni, javítóvizsgára, évfolyamismétlésre utasítani. A szervezet további javaslatai között szerepel, hogy a testnevelésóra alóli felmentés szabályait iskolai dokumentumokban kell rögzíteni.
Véleményük szerint felelősségre kell vonni az intézményeket, ha létesítményhiányra hivatkozva nem tartják meg az mindennapos testnevelésórákat vagy indokolatlanul pénzt kérnek azok megtartásáért; illetve javaslatuk szerint az államilag fenntartott iskolákban minden tanuló ingyenesen kapjon tornacipőt, trikót, tornanadrágot - zárul a közlemény.
Továbbképzések, tanfolyamok
Pedagógus szakvizsga követelményei Pedagógustovábbképzési és Módszertani Központ Sulinet továbbképzései Független Ped. Int. Tanfolyamai OKKER továbbképzései Pedagógus-szakvizsga megszerzésére irányuló szakirányú továbbképzés Tanfolyam (matematika) Apáczai tk.kiadó tanfolyamai Pedagógus szakvizsgák Nyíregyháza Pedagógusok Drogprevenciós továbbképzése
Továbbra is a világ 500 legjobb egyeteme között az SZTE
Továbbra is a világ 500 legjobb egyeteme között az SZTE
2012.06.28.
Címkék: egyetem, Ba, Bsc, alapszak, pótfelvételi, mesterképzés, osztatlan képzés
Változatlanul a két legjobb hazai egyetem egyike az SZTE. A leginkább ismert felsőoktatási világrangsorban is szerepel a Szegedi Tudományegyetem.
Vidék-Magyarország legjobb egyeteme a szegedi universitas. A Szegedi Tudományegyetem ugyanis szerepel a két legismertebb egyetemi világrangsorban, a QS World University Rankings (http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2011) és a Shanghai Jiao Tong University által készített „ARWU” (Academic Ranking of World Universities, http://www.shanghairanking.com/index.html) listáján is. Mindkét rangsor a felsőoktatási intézmények eredményességi és kiválósági paramétereire épít. Így például a tudományos publikációk számát és azok idézettségét, az oktató-hallgató arányt vizsgálják, továbbá a külföldi oktatók és hallgatók aránya alapján hasonlítják össze a felsőoktatási intézményeket – tudtuk meg Pálfi Györgytől. Az SZTE nemzetközi kapcsolati igazgatója hangsúlyozza: a magyar egyetemek közül továbbra is csak kettőt jegyeznek a világ 500 legjobb intézményét bemutató ARWU listában. Az SZTE és az ELTE egyaránt a 300-400 közötti helyek egyikét foglalja el (http://www.shanghairanking.com/Country2011Main.jsp?param=Hungary).
Az idei sanghaji listát a Harvard vezeti a Stanford es a Massachusetts Institute of Technology (MIT) előtt. A legjobb európai, az University of Cambridge, az ötödik a listán.
A QS Rankings idei listáját Cambridge vezeti, míg a Harvard a második, és az MIT a harmadik. A QS Rankings is csak a Szegedi Tudományegyetemet és az ELTE-t jegyzi a magyar felsőoktatási intézmények közül, a világ legjobb 500 és 600 helyezett egyeteme között (http://www.topuniversities.com/institution/university-szeged).
– A „Topuniversities” kategóriába sorolt egyetemünk helyezése évek óta stabilan az ötszázadik hely körüli – hangsúlyozza Pálfi György. Hozzáteszi: évente tíz százalék körüli le-föl mozgást a statisztikai adatok normál ingadozása okozza.
Tolmács szeretnél lenni? Tanulj és dolgozz velünk!
16 nyelven minden szinten (az egyszerű társalgástól a szinkrontolmácsolásig) tudunkszakképzett (és természetesen tolmácsigazolvánnyal rendelkező) embert biztosítani. Tolmácsaink üzleti tárgyalásokra, kiállításokra, vásárokra Magyarországról külföldre is utaznak. Fordítóink rövid határidővel, nagyon precíz munkát adnak ki a kezükből.(Szövegszerkesztést, egyéb irodai tevékenységgel összefüggő feladatok végzését is vállaljuk.) Visszatérő, valamint nagyobb terjedelmű munkát megrendelő ügyfeleink részére különböző kedvezményeket adunk. Legyél Te is tagja a csapatunknak! Várjuk jelentkezésed! Lévai Mária Nézd meg a képzéseinket az alábbi linden>>>képzések
Tizenöt mondat, amit ne mondjon depressziós barátjának!
- Mindenkinek vannak nehéz napjai. – Nincs okod ezt érezni! Mindened megvan. – Ne búslakodj! Gyere, veszek neked egy-két klassz cuccot!- Ez lustaság, nem betegség.- Olyan szomorúvá teszel! ( különösen, ha szülő mondja )- Önző vagy, mindig csak magadra gondolsz!- Sok ember rosszabb helyzetben van, mint te!- Irigylem a problémáidat.- Miért nem mész emberek közé? Mozdulj ki!- Szedd össze magad!- Ki mondta, hogy az élet egy habostorta?- Ugye jobban vagy? ( öt perccel azután, hogy leültünk a problémáról beszélgetni )- Nekem is vannak nehéz napjaim. Lazíts egy kicsit és jobban leszel!- Hagyd abba az aggódást magad miatt!- Gyakrabban kéne összejárnunk!
Titkok tudója – az általános rendszergazda
- Szerettem volna továbbképezni magam – magyarázza Pintér István, rendszergazda, aki már a szoftverüzemeltetéssel kapcsolatban is felvilágosított minket. Ez a munka ugyanis egy sokkal magasabb szintje már a számítógépes ismereteknek. Általában több olyan törekvő szoftverüzemeltető akad, aki elvégzi ezt a két esztendős tanfolyamot, amelyet számtalan helyen oktatnak, OKJ-és és felsőfokú szakképzések keretein belül, régebben például rendszerinformatikus néven lehetett leginkább ráakadni. Tantárgyak közül érdemes megemlíteni az alapvető hardverismereteket, ami a számítógépek belső működésével kapcsolatos legkülönfélébb ismereteket foglalja magában, sokkal mélyebben mint a szoftverüzemeltető tanfolyamokon. Itt már valóban rengeteg érdekességet lehet hallani a különböző rendszerekről, a windowsról és a linuxról, ezenkívül betekintést nyerünk a programozás világába is, nem úgy hogy csinálnánk is, hiszen tudnivaló, hogy az informatikának ez az ága egy külön terület, inkább azzal kapcsolatban szerzünk újabb tudnivalókat, hogy miként épülnek föl a programnyelvek. A szükséges tantárgyak közé tartozik még, többek között, a speciális matematika, és a hálózati ismeretek. Lehet választani – Az általános rendszergazda tehát nagyjából minden rendszerhez ért, de lehet választani is közülük valamelyiket – folytatja Pintér. – Van, aki belemerül a linux-ba, hiszen a windows és a linux között óriási különbségek vannak, ezek specialitásait meg kell tanulni. Ehhez a pályához általában nem árt valamilyen alap vagy inkább középfokú számítógépes végzettség. Valljuk be, főleg olyan emberek választják ezt, akiknek szenvedélyük az informatika, és ők általában férfiak. Az ő esetükben a munka egyben hobbi is. Az általános rendszergazda tehát behatóan ért mind a szoftverekhez, mind a hardverekhez, meg tudja azokat javítani, és ha kell, képes hibákat keresni a rendszerben, azaz tesztelni és üzemeltetni tudja az egész hálózatot. Ez utóbbiba beletartozik a szerver és a munkaállomások, valamint a különböző gépek, amelyeken az emberek dolgoznak. Elmélyült kapcsolatban kell állnia tehát minden egyes számítógéppel, amelyeket jó gazdaként kizárólag ő felügyel, beállítja azokat, hogy munkaképesek legyenek, minden hibát megold rajtuk, és ha esetleg bármilyen gondja akad a cég dolgozóinak, ahol épp őt alkalmazzák, egyfajta utolsó mentsvárként hozzá lehet fordulni. A bizalmi ember Mindebből következik, hogy személye igen fontos, komoly bizalmi embernek tekinthető, aki szinte már varázslói becsben is állhat az egyszerű nép előtt, mi több, ő az egyetlen, aki ismerheti a dolgozók rejtett titkait is, már ami a levelezésüket, netezési szokásaikat és az egyebeket illeti – persze csak akkor, ha meg akarja ismerni. A legtöbb rendszergazda ugyanis szerény, magának való ember, aki természetesen sosem avatkozik mások ügyeibe. Legfeljebb, ha tudása, bátorsága és a kedve van hozzá, különféle rivális cégek, állambiztonsági szervek honlapjait töri fel, miközben karban tartja a rábízott gépeket, kijavítja a programokat, adatmentéseket végez, a központi szervert üzemelteti, sőt arra is ügyel, hogy a vírusok ellen is megfelelően védett legyen a rendszer, aztán állandóan csak frissít és frissít, hogy a számítógép mindig naprakész állapotban legyen. A rendszernek tehát ő a legfőbb gazdája, és ez felelősséget jelent, ugyanis adott esetben beleszólása lehet az adott munkahely informatikai terveinek, ötleteinek kialakításában, méghozzá úgy, hogy a legfőbb főnököket is felülbírálhatja, akik aztán úgyis neki adnak igazat, hiszen az informatikában vele senki sem versenyezhet. Ekkor már, szerencsés esetben, akár ellenőrző és irányító feladatok ellátásában is részt vehet, felülről bírálhatja el a rendszerszervezők és a szoftverfejlesztők munkáját, persze mindezt finoman teszi, hiszen nem felejti el, hogy honnan jött. A pálya csúcsa Ez a tevékenység általában megköveteli, hogy a teljes rendszert a helyszínen kell felügyelni, tehát egy adott cég, vagy nagyvállalat alkalmazottjaként, azonban van rá mód, hogy vállakozásként is jól működik. Ez utóbbi esetben úgy is végezhető a munka, hogy a rendszergazda a szerződés szerinti meghatározott óraszámban van csak jelen, illetve vállalnia kell, hogy vészhelyzet fennállásakor mennyi időn belül képes a helyszínen megjelenni és elhárítani a hibát. Vállalkozóként tehát maga oszthatja be a munkaidejét, lényeg hogy elvégezze a feladatot. Komolyabb cégeknél lehetséges, hogy van éjszakai beosztás is, persze ilyenkor nem ő az egyedüli alkalmazott, általában váltják egymást vagy ketten vagy többen, a munkahely méretétől, jelentőségétől függően. Olyan cégek is létezhetnek, persze itt már valamilyen egészen fontos helyekre kell gondolnunk, ahol a felelősség olyan szinten kiterjedt körű, hogy bizony még az informatikus magánéletébe beleszólhat, mert mint egy ügyeletes orvosnak, a legváratlanabb időpontokban is rendelkezésre kell állnia – ha hívják, valóban menni köteles. A rendszergazda, a programozási munkákkal együtt a számítógépes pálya csúcsainak tekinthetőek, két külön irányt jelentenek, de lehet átfedés is közöttük. A rendszergazda pályán belül is számos hierarchikus pozíció figyelhető meg, ha például egy munkahelyen már csak ketten vannak, szükségképpen akkor is kialakul egy fő illetve egy al-rendszergazda, és a tapasztaltabb a másiknak kiosztja a feladatokat. A fizetés, az alkalmazó cég nagyságától, jelentőségétől függ. Fontos lehet hogy a rendszergazda hány gépet lát el, hányan vannak a dolgozók és a gazdák, milyen gyakori a “sürgősségi ellátás”, milyen operációs rendszereket futtatnak. – Százötven és háromszázezer forint közötti keresetre lehet számítani a legtöbb helyen –világosít fel Pintér. – Van olyan ismerősöm aki több céget is vállal, ez azzal jár együtt, hogy nagyon jól meg kell szerveznie a beosztását, viszont minimum négyszázat is meg tud keresni, csak hát ennyi rohangálás azért már tényleg elveszi az ember idejét, nehezen marad lehetőség arra, hogy kiélvezzük a számítógép varázsát. PV
Titkárságvezető
A titkárságvezető munkakörében önállóan végzi munkáját, felhasználva gépírási, számítógépes, nyelvművelési, jogi, gazdasági, vezetési, marketing, gazdasági statisztikai és matematikai automatizált iroda szervezése, vezetése, informatikája, projekt menedzselése, valamint idegen nyelvi szakmai kommunikációs ismereteit. A tanult ismeretek alapján alkalmassá válik egy titkárság működtetésére, egy nemzetközi vállalat képviseleti irodájának vezetésére, nagyvállalaton belül teamok és projektek vezetői feladatainak ellátására.
Tippek, tanácsok
Írásbeli vizsga: Feladatválasztós teszt: Tipikus hibák: 1. Elakadunk az első olyan kérdésnél, amire nem tudjuk a választ. Megoldás: – ha valamire nem tudjuk a választ, haladjunk tovább – a végén térjünk vissza a kihagyott pontokra 2. Kifutunk az időből, mivel egy kérdésnél túl sok időt " vesztegeltünk" Megoldás: – mivel általában 50 kérdésre kell 30 perc alatt választ adnunk, ezért jól be kell osztani az időt (1 kérdésre kb fél perc áll rendelkezésünkre) – lehetőleg úgy, hogy a végére maradjon 1-2 perc az átnézésre, és a kihagyott kérdésekre is visszatérhessünk 3. Megválaszolatlanul hagyunk kérdéseket Megoldás: Ha már végképp nem tudunk dönteni a megadott lehetséges megoldások közül, akkor is jelöljünk be valamit, hátha mégis pont a jót találtuk meg 4. Nem értjük a kiegészítendő kérdést, ezért nem válaszolunk Megoldás: – Előfordulhatnak olyan esetek, mikor nem feltétlenül kell a kiegészítendő mondatot megérteni – nézzük meg, hogy egyáltalán mi hiányzik a mondtaból, mert ha pl. igevonzat, akkor könnyebb a helyzet, mert sok igének csak egy vonzata van, és ha azt tudjuk, akkor nyert ügyünk van – ha kötőszóról van szó, akkor mindig nézzük meg a pótlásra szoruló mondat szórendjét (német nyelvnél ez elengedhetetlen) Fordítás: Tipikus hibák: 1.Elkerüli a figyelmünket a lefordítandó szöveg címe, ami támpontot adhatna a szöveg jellegére. Megoldás:- Mindig nézzük meg, hogy a lefordítandó szövegnek adtak-e címet. 2. A fordítandó teljes szöveget nem olvassuk át, éppen ezért nem kapunk átfogó benyomást a szövegről. Ebből követketkezik, hogy az első ismeretlen, vagy ismeretlennek tűnő szónál a szótárhoz nyúlunk. Ezzel nagyon sok időt veszítünk a rendelkezésre álló időből. Megoldás:- Olvassuk el a szöveget végig (akár többször is)- Próbáljuk értelmezni a szöveg mondandóját- Utolsó átnézéskor hátulról előre haladjunk, és jelöljük az ismeretlen szavakat, vagy azokat, amelyek ismerősnek tűnnek, de nem vagyunk benne biztosak.- Csak ezután nyúljunk a szótárhoz- Először azokat a szavakat keressük ki, amik teljesen ismeretlenek és csak azután keressük ki azokat a szavakat, amelyeknek a jelentésében nem vagyunk biztosak, vagy a szövegkönyezet alapján nem tudjuk kikövetkeztetni. 3. A szótárban található lehetőségek közül a rossz jelentés kiválasztása. Ez abból adódhat, hogy miután megtaláltunk egy szót/kifejezést a legelső ott álló jelentést használjuk fel a fordítandó szövegben. Megoldás:- A legtöbb szótárban megkülönböztetik (számmal, vastag betűvel) egyes szavak jelentésbeli eltéréseit, ezért ne sajnáljuk rá az időt, hogy átfussuk egy szó/kifejezés jelentéseit, mert így lehet a szövegbe illőt kiválasztani. A szófaj is igen fontos (ige, főnév stb.) 4. A magyarra fordított szöveg magyartalan, vagy a célnyelvre fordított szöveg nem értelmezhető. Megoldás:- Miután kész vagyunk a fordítással, az eredeti szöveget rakjuk félre és így olvassuk át a lefordított szöveget, vagyis írjuk át magyarra vagy a célnyelvre a nyers fordítást. 5. A lefordított szöveg tele van helyesírási hibákkal. Megoldás: A fordítás nem csak arról szól, hogy adott nyelvre le tudunk-e egy szöveget fordítani, hanem azt is pontozzák, hogy a lefordított szövegben milyen a helyesírás. Ezért mindig nézzük át a szöveget az esetleges helyesírási hibák miatt. Ne ezen múljanak pontok. Hallás utáni értés (magnó): Az egynyelvű nyelvvizsgákon általában ez a feladatsor az írásbeli nyelvvizsga része. A legtöbb nyelvvizsgán az első hallgatás előtt elolvashatjuk, hogy milyen információkat kell keresnünk a meghallgatandó szövegben. Tipikus hibák: 1. Nem olvassuk el rendesen, milyen információkat kell kiszűrnünk a szövegből. Megoldás: Mindig olvassuk el, mire kell választ találnunk a szövegből. 2. " Bepánikolunk" , ha nem értünk meg mindent a szövegből. Megoldás: Nyugalom, nem tolmácsokat nyelvvizsgáztatnak, nem az a fontos, hogy minden egyes szót megértsünk a hallott szövegből! Az első hallgatáskor ne írjunk, csak figyeljünk. 3. Elveszünk a részletekben. Megoldás: Itt is jól alkalmazható a kulcsszavak keresése. 4. Nyelvtani szerkezetek figyelmen kívül hagyása. Megoldás: – Figyeljünk oda, hogy a keresendő szempontokban, van-e tagadás. – Figyeljünk az igék vonzataira, mert más vonzat más jelentést hordozhat magában. – Figyeljünk az igekötőkre, mert ugyanúgy, mint a vonzatoknál, más igekötő, megint csak más jelentést hordozhat magában Levél: Tipikus hibák: 1.Nem figyelünk a formai jellemzőkre. Megoldás: Mindig ellenőrizzük, hogy a formai jellemzőket (megszólítás, dátum, elköszönés, aláírás) nem felejtettük-e le. Ez azért is fontos, mert értékes pontokat veszíthetünk velük, ha bármelyik is hiányzik. 2. Nem figyelünk oda ki címzett/hivatalos levélnél rossz a megszólítás Megoldás: – Mindig figyeljünk oda kinek kell a levelet írni. – Barátnak szóló levélben ne magázódjunk. – Hivatalos levelet ne tegező formában írjuk. 3. Nem olvassuk el rendesen a feladathoz tartozó bevezető szöveget (feltéve, ha van), pedig igen sokszor találhatunk benne olyan kifejezéseket, amelyeket fel tudunk használni a levél megírásához. Megoldás: – Mindig nézzük meg, hogy van-e a levélhez bevezető szöveg. – Ez azokon a nyelvvizsgákon, melyeken eleve levélre kell válaszolni, elengedhetetlen, mivel csak így tudjuk megoldani a feladatot. 4. A megadott szempontok kidolgozása a, egy szempontról túl sokat írunk b, nem fejtünk ki megadott szempontot Megoldás: Minden szemponthoz írjunk legalább 2-3 mondatot, ha van időnk, akkor egy-egy számunkra szimpatikus szempontot bővebben is kifejthetünk. 5. A megadott szempontokra (kérdésként feltéve) egy az egyben válaszolunk. Megoldás: – ha a szempontoknál az áll például, hogy miért nem szeretünk moziba járni, akkor az a válasz nem elegendő, hogy mert otthon kényelmesebb. – ha kérdést tesznek fel a szempontok között, szőjük bele a válaszunkba. pl. Azért nem szeretek moziba járni, mert otthon kényelmesebb a filmnézés. Lyukas-szöveg (Closed-text): 1. Nem töltünk ki minden üres részt. Megoldás: Ne hagyjunk soha üres vonalat, kockát, még akkor sem, ha nem tudjuk a választ, mivel, ha jó kaphatunk rá pontot, de ha rossz, akkor sem jár rá mínusz pont, tehát ha nem írunk semmit, akkor is nulla pont jár rá, és ha írunk, de rossz, akkor is nulla, ezért adjuk meg magunknak az esélyt, hogy esetleg elérhetünk vele pontot. 2. Minden rendszer nélkül jelölgetünk. Megoldás: – Mindig nézzük meg, hogy mi hiányozhat a kiegészítendő szövegből. – Nézzük meg, áll-e ige a mondatban, ha áll, akkor milyen időben van (előfordulhat, hogy az időbeli segédige hiányozhat a főige melöl) – Nézzük meg a vonzat miatt, mi az ige. – Nézzük végig a mondatokat az esetleges igekötők, főnévi igeneves szerkezetek miatt (ez utóbbi miatt elég sok lehetőség kizárható a lehetőségek közül, ha igével kell a mondatot kiegészíteni) – Nézzük meg, szerepel-e alany a kiegészítésre szoruló mondatban. – Ha összetett mondat, akkor nézzük meg van-e kötőszó a mondatok között. Olvasás utáni értés (egynyelvű pl. ÖSD): Mivel az ilyen típusú nyelvvizsgák többségén nem használhatunk szótárt, ezért itt nem az a fontos, hogy szó szerint mindent megértsünk a szövegekből. Tipikus hibák: 1. Megpróbáljuk szó szerint lefordítani magunknak a szöveget. Ebből következik, hogy az első ismeretlen szónál elakadunk. Megoldás: Próbáljuk a szöveg lényegét értelmezni és kulcsszavakat keresni. 2. Nem figyelünk a nyelvtani szerkezetekre. Megoldás: – mindig nézzük meg van-e tagadás a helyesnek vélt megoldásban, mert sokszor emiatt nem megfelelő a válasz – mindig nézzük meg, hogy a jelentést hordozó ige milyen időben van – figyeljünk összetett mondtatoknál a kötőszavakra – figyeljünk az igék vonzatára, más vonzat más jelentést hordozhat magában. Olvasás utáni értés (kétnyelvű, pl. ITK): Tipikus hibák: 1. Az első ismeretlen szónál szótárhoz nyúlunk. Megoldás: – mivel ez a feladat nem azt méri, hogy tudjuk lefordítani a teljes szöveget, hanem azt, hogy adott kérdésekre ki tudjuk-e szűrni a szövegből az odatartozó részt és azt lefordítani, ezért az " előmunkára" jobban kell összpontosítani. – először mindig olvassuk el a szöveget – aztán nézzük meg milyen információkat kell a szövegből kiszűrnünk – olvassuk el a szöveget még egyszer (akár többször) – jelöljük be kb hol találhatók a szövegben a kérdésekre adandó válaszok – amelyik információt szótár nélkül is le tudjuk fordítani, írjuk le a megoldólapra – az ismeretlen vagy ismeretlennek vélt szavakat tartalmazó részeket olvassuk el többször is, mivel elképzelhető, hogy az ismeretlen szó kiszótárazása nélkül is le tudjuk fordítani – mindig azt kezdjük el előbb fordítani, amiben a legkevesebb ismeretlen vagy ismeretlennek vélt szó található – lehet, hogy ez így hosszadalmasnak tűnik, és attól fél a vizsgázó, hogy nem lesz elég ideje a fordításra, de ha eleget gyakorolja ezt a módszert, nagyon hamar hozzá lehet szokni és csodálkozni fog, hogy milyen egyszerű lesz a fordítás, mivel nem arra pazarolja az idejét, hogy azokban a szövegrészekben található ismeretlen szavakat keresse ki a szótárból, amelyek egy feltett kérdésre sem adnak választ. Szóbeli vizsga: Grafikonelemzés: Tipikus hibák: 1. Mivel a legtöbb nyelvvizsgán képleírási feladat van, ezért ha egy ilyennel találkozunk " bepánikolunk" . Megoldás: Nem kell megijedni, van néhány igen jó szófordulat, amellyel bármilyen grafikont gyerekjáték elemezni. Ha ezeket rendesen megtanuljuk, nem okozhat problémát egy grafikon sem. (pl. melléknevek fokozása) 2. Nem nézzük meg, hogy a grafikonhoz van-e felirat. Megoldás: Mielőtt nekikezdünk egy grafikont elemezni, mindig jól nézzük meg az ábrát. A kisbetűs feliratokat is. Nagyon sokszor fel tudjuk ezeket az elemzésben használni. 3. Nem figyeljük meg, hogy van-e évszám feltüntetve, ezért jelen időben elemezzük az ábrát, még akkor is, ha egy régebbi statisztika eredményét kapjuk kézhez. Megoldás: Mindig nézzük meg, hogy van-e évszám, mivel a múltban készített statisztikákról nem beszélhetünk jelen időben. 4. Ha két grafikon van egy képen, akkor csak külön-külön beszélünk róla. Megoldás: A külön-külön elemzésen túl ilyen grafikonoknál elvárják tőlünk, hogy összehasonlítást is végezzünk. Ehhez is találhatók igen jól használható szófordulatok. Képleírás: A legtöbb nyelvvizsgán alapfokon még elegendő lehet, ha csak magáról a képről beszélünk, viszont közép- és felsőfokon a képből kiindulva elvárják a vizsgázótól, hogy asszociáljon és ne magát a képet mutassa be. Viszont arra ügyeljünk, hogy csak azt mondjuk el, amit képesek vagyunk idegen nyelven kifejezni, ne bonyolódjunk bele a mondandónkba. pl. – Ha egy újságot olvasó ember látható a képen, akkor ne csak azt mondjuk el, hogy újságot olvas, hanem azt is, hogy mit gondolunk, miért pont azt az újságot olvassa. A ruházata alapján is próbáljunk következtetéseket levonni (pl. foglalkozás) – Ha tájképet kell bemutatnunk, ne csak azt mondjuk el, hogy pl. egy tengerpartot látunk, hanem, hogy hol készülhetett a kép. Készítette: Turai Tímea
Mutasd meg, mit tudsz!
Örkény István egypercesei és drámái valószínűleg számodra is ismertek. Ha inspirál jellegzetes, groteszk stílusa, most szélesebb közönség előtt is bemutatkozhatsz egy művészeti pályázaton.
Minden olyan kulturális, művészeti alkotással lehet pályázni, amely egy adott művészeti ágat képvisel (fotóművészet, filmművészet, grafika), vagy akár a művészeti ágak közötti választóvonalak elmosódását szemlélteti, legyen szó képzőművészetről, iparművészetről, népművészetről, illetve mindezek audiovizuális megjelenítéséről.
Minden 14-30 év közötti fiatal pályázhat újonnan elkészített saját művészeti alkotásával. Legfeljebb két művészeti alkotással lehet pályázni kategóriánként.
A pályaműveket 2012. július 15-én éjfélig kell elkészíteni és leadni. Eredményhirdetés: 2012. július 31-ig. Az értékes díjak kiosztását követően a legjobb művészeti alkotásokat a Hungarofest és a Salver Productions kiállítja. A pályázat lebonyolításnak szakmai partnere a Design Terminál.
A RÉSZLETES PÁLYÁZATI FELTÉTELEKET TARTALMAZÓ KIÍRÁS LETÖLTHETO ITT.
Tippek a sikeres érettségihez
Hogy könnyebben vedd az akadályokat, mi is segítünk. Összeszedtük azokat a tudnivalókat, amelyek jól jönnek az írásbeli vizsgák előtti napokban.Sikeres érettségit kívánunk!$urlap$
Tipográfus
A tipográfus olyan szakember, aki a megrendelővel előzetesen megbeszélt követelmények, elképzelések rögzítése után önállóan tervez, tervvázlatokat készít és kivitelez különböző nyomtatványokat, lapokat és könyveket a rendelkezésre álló szöveg- és képanyagból, továbbá képes önálló arculat létrehozására, logo, embléma tervezésére. Ezeknek a kivitelezéséhez műszaki dokumentációt készít, részt vesz a gyártás ellenőrzésében és lebonyolításában.
Hogyan érthet szót munkatársaival?
Minden cég sikere főként munkavállalóinak teljesítményétől függ, legyen szó akár multinacionális nagyvállalatról, akár kis családi vállalkozásról. Éppen ezért minden vállalatvezető számára fontos, hogy tudjon bánni a cég alkalmazottaival.
Mi tehet például egy vezető, ha alkalmazottai olyan kéréssel fordulnak hozzá, amelyet nem tud teljesíteni? Hogyan közölje ezt úgy a kollégáival, hogy a megbeszélés után a többiek ne érezzék kellemetlenül magukat, és továbbra is kedvvel végezzék munkájukat?
A HR terület ismeretei rendkívül szerteágazóak, ez egy külön szakterület, amelyre a nagyobb vállalatok jól képzett szakembereket alkalmaznak. A személyzeti munka alapjaival azonban mindenkinek tisztában kell lenni, aki emberek munkáját fogja össze.
Nem árt tehát végiggondolni, hogy milyen a kompetencia alapú HR rendszer, hogyan lehet kialakítani, hogyan kell felépíteni egy cég folyamatait, szolgáltató rendszerét. Jó, ha tudja egy vezető, hogyan választhatja ki a megfelelő munkatársat, hogyan állíthat fel teljesítményértékelő rendszert, hogyan támogathatjuk a munkatársak tehetségének kibontakozását.
Ezeket a HR ismereteket ma már nem csak diplomát adó, több éves képzés keretében lehet elsajátítani, vannak rövidebb tréningek is, amelyeken minden vezető választ kaphat a személyzeti munkával kapcsolatos kérdéseire.
A boldogság tanulható?
A boldogságról gyakran csak akkor beszélünk, amikor hiányzik, vagyis amikor éppen boldogtalanok vagyunk. Pedig a pszichológusok arra jutottak, hogy a boldogságunkat mi magunk is megteremthetjük, nem kell tehetetlenül a csodára várnunk.
A Pozitív Pszichológia több elmélet tapasztalatainak felhasználásával igyekszik megtanítani az embereket arra, mi a boldogság titka.
Az egyik a „Tanult tehetetlenség” elmélete, amely depressziókutatásokból indult, arra ösztönöz, hogy megtanuljunk optimistán élni. A pszichológia és az orvostudomány rájött, hogy teljesítőképességünk szoros összefüggésben van világlátásunkkal. Pozitív gondolatokkal telve jobban tudunk koncentrálni, tanulni, hatékonyabban oldjuk meg a kihívásokat.
A másik elmélet alapja, hogy a tisztelet, a hála, a remény, az öröm, a jókedv, a büszkeség érzései nélkül idegrendszerünk nem képes úgynevezett „kinyit és teremt” üzemmódban működni.
Az is fontos, hogy minden ember az erősségek csak rá jellemző keverékével rendelkezik, és a legjobb teljesítményt akkor tudja nyújtani, ha úgy él, hogy ezeket az erősségeket alkalmazni és fejleszteni tudja. Ezért megismerje saját erősségeit, és megtalálja azokat a helyzeteket, amelyekben ezeket gyakorolhatja.
Így tehát megtanulható, hogyan teremthetjük meg saját boldogságunkat. Több tanfolyamon is elsajátíthatjuk, hogyan érhetjük el teljesítőképességünk maximumát, hogy elégedett emberré váljunk.
Tímár, bőrkikészítő – OKJ leírás
OKJ-szám: 33 542 09Betölthető foglalkozás: Tímár, bőrkikészítő FEOR 7331Képzési idő: Legfeljebb 800 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzése Rész-szakképesítések- Szőrmeipari megmunkáló, szőrmefestő (középszintű, 10. évfolyam után)Nyers állati bőrök kikészítését és tartósítását végzi.Feladatai:* a hatóanyagok (mész, nátriumszulfid, só, kénsav, tisztítószerek stb.) kimérése, a kádak vagy tartályok megtöltése vízzel * a nyers állati bőrök oldatba helyezése és a keverőberendezés elindítása (áztatás) * áztatás után a bőrön maradt hús- és szőrmaradványok eltávolítása, a művelet többszöri megismétlése * a megtisztított bőr felhasítása meghatározott vastagságú darabokra és a használhatatlan részek eltávolítása * cserzőlé készítése, cserzés után a bőrök kiáztatása, lemosása, gépi darabolása, faragása, simítása, impregnálása, fémrámákra feszítése és szárítása kemencékben * a festéshez szükséges anyagok összeállítása, a bőrök hengerlése, tömörítése és egyenletes lefestése Jellemző munkakörök:* Barkahántoló * Barkázó, bőraláhúzó * Blanchírozó (cseres) * Bőrhasogató * Bőrmésztelenítő, bőrpácoló * Bőrportalanító * Bőrrámázó (cseres, krómos) * Bőrt vizesen csiszoló * Bőrcserző * Bőrfestékszín-keverő * Bőrfestő * Bőrkopasztó * Bőrszínelő * Bőrványoló * Cseres blanchírozó * Cserzővarga * Kádcserző * Készbőrminősítő * Kézi bőrfestékszóró * Kézi húsoló, bőrstuccoló * Krómos, cseres bőrkikészítő-taszító * Kruponáló * Meszesbarka-hántoló * Stuccoló * Szattyánbőrkészítő * Tanninkészítő Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7332 Szíjgyártó7333 Bőrdíszműves, bőröndkészítő7336 Bőrruhakészítő, -javító8123 Bőrkikészítő és -feldolgozó gépkezelő és gyártósor mellett dolgozóMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam
Mi lesz, ha nem sikerül?
Nem rémisztgetni akarunk, de ha idén felvételizel főiskolára vagy egyetemre, akkor nem vagy könnyű helyzetben, hiszen nagyon sok változás nehezíti a választásodat.
Az, hogy jelentősen csökkentették a felvételi keretszámokat, minden felvételiző esélyeit csökkenti. Az eduline kalkulációja szerint emelt szintű érettségi, ötös tanulmányi átlag és nyelvvizsga kell például ahhoz, hogy idén valaki államilag támogatott jogi vagy gazdasági képzésre jusson be. A becslések szerint legalább 475-485 pontra lesz szükségük azoknak a felvételizőknek, akik államilag finanszírozott jogászképzésre jelentkeztek.
Ezt a számítást te is elvégezheted, ha megnézed, hogy az általad választott képzésen és intézményben tavaly hány pontra volt szükség ahhoz, hogy valaki bekerüljön. Ezután megnézed, hogy idén azon a képzésen csökkentették vagy emelték a keretszámot, akkor nagyjából meg tudod becsülni, hogy mire számíthatsz a ponthatárhúzásnál.
Az önköltséges képzéseken valamivel alacsonyabb ponthatár várható, ezért ha már most úgy látod, hogy nem lesz annyi pontod, amennyi az államilag támogatott képzéshez szükséges, akkor még változtathatsz pl. a felvételi sorrenden, vagy végiggondolhatod, hogy inkább felveszed a diákhitelt, és választasz önköltséges képzést.
Úgy tűnik sajnos, hogy ebben az esetben a kivárás nem segít, mert egy nemrég megjelent tervezet szerint a következő években tovább csökkentik az államilag támogatott helyek számát. A jogászképzésben például jövőre már egyetlen ilyen hely sem lesz.
Aki szebbé teszi a netet – a webprogramozó
A webprogramozó egy igazán mai szakma, ők készítik a különféle honlapokat, internetes portálokat, web-áruházakat. Aki erre a szakmára adná a fejét, jó, ha előzetesen már rendelkezik legalább alapfokú informatikai ismeretekkel.
A jó webprogramozó logikus gondolkodású, kreatív, jól tud rendszerezni, és érdekelje az internet gyorsan változó, fejlődő világa.
A tantárgyak között ECDL ismeretek, hálózatok és internet, HTML, CSS, XML szerkesztés, programozás, adatbázis alapismeretek tartoznak. Mivel a PHP, vagy a Jawa script programozói nyelvet kizárólag a web-en használják, ezeket is el kell sajátítani. Ismernie kell az adatvédelmi elvek jogi szabályait, az adatbáziskezelést, a különféle objektum-orientált programozást és az internetes alkalmazásfejlesztést.
Tóth Imre azért választotta a webprogramozó tanfolyamot, mert az informatikán belül mozgalmasabb területre vágyott.
- Korábban már elvégeztem egy általános szoftverüzemeltető, és egy rendszergazda
tanfolyamot, de a kreativitásomat is szerettem volna használni – meséli. – Az is vonzott, hogy ezzel a szakmával könnyen találok munkát. De számomra az sem volt közömbös, hogy olyan weboldalakat készíthetek, amelyeknek napi több ezer, esetleg több tízezer ember lát.
Igaz, hogy webprogramozóként én a különböző programnyelvek kialakításával és egymásba illeszthetőségével foglalkozom elsősorban, a dizájnt grafikus tervezi, de a dinamikus weboldalak fejlesztéséhez is szövegeket kell digitalizálni, kiadványszerkesztővel kell formázni, és vektor és rasztergarfikus képeket kell szerkeszteni, szoftverekkel adatbázisokat készítek, síkbeli és 3D-animációkat hozok létre.
Igaz, hogy számítógép előtt kell ülnöm egész nap, de a napi feladat változatos, és egy számítógépőrültnek, mint amilyen én vagyok, ez éppen ideális foglalkozás.
Gyógyítás érintéssel
Gyógyítás érintéssel
2012.06.19.
Címkék: felnőttoktatás,felnőttképzés, tanfolyam, természetgyógyász tanfolyam,
Már az ókori Egyiptomban is tudták, hogy ha a talpunkat masszírozzuk, azzal hatással lehetünk összes szervünk működésére. A módszer egy időre feledésbe merült, de száz évvel ezelőtt egy amerikai orvos újra elkezdte alkalmazni a reflexológiát.
A talpon találhatók a reflexpontok, amelyeken keresztül minden szervünkre hatással lehetünk. A reflexológus ezeket masszírozza, így hat az egyes szervekre, mégpedig úgy, hogy ha megfelelő pontot ingerel, akkor azzal ingert küld a szervek felé az agyon keresztül. Az agy felveszi az ingereket, és továbbadja a hiányt szenvedő szervhez. Tehát a masszázs nem közvetlenül a szervekre hat, hanem tulajdonképpen az agyra. A test bármely részében fellépő fájdalmat meg tud szüntetni, vagy betegséget gyógyítani tud, ha a talp megfelelő zónájában található reflexpontokat masszírozza.
A talpmasszázs serkenti a vér- és nyirokkeringést, erősíti az immunrendszert. Gyorsítja a salakanyagok kiválasztását, szabályozza a hormontermelő mirigyek működését, és csillapítja a fájdalmakat is. A reflexológus a talpon lévő elváltozásokból tudhatja, hogy melyik szervnél lehet probléma, így a betegségek megelőzésében is nagy szerepe van.
A reflexológus széleskörű tudással rendelkezik, egészségügyi és természetgyógyászati ismeretekre egyaránt szüksége van ahhoz, hogy hatékony kezelést tudjon nyújtani a hozzá fordulóknak.
Tiere
FuchsWalfischKarpfenElefantTigerLibelleSpinneKrebsEselMarienkäferAmselFalkeAdlerHaiFerkelMuschelGrashüpferEidechseSchildkröteRehKatzeStraußZeckeKamelRindMöwePapageiHechtWelsGrilleFliegeHund Säugetiere Vögel Fische Meerestiere Insekten Reptilien Szerkeszti: Turai Tímea
Idén kell felsőfokú szakképzésre jelentkezni
Jelentősen átalakul a hírek szerint jövőre a felsőfokú szakképzés rendszere. Felsőoktatási programmá alakítanák, és jövőre már csak főiskolák indíthatják, és felvételi vizsgát követően lehet bejutni ezekre.
A régi szabályok szerint utoljára 2012 szeptemberben indulnak ilyen képzések, ezeken előreláthatólag 3500 hallgató tanulhatna ingyen. 2012-ben a legtöbben – 2637-en – az idegenforgalmi szakmenedzser képzésre adták le a jelentkezésüket, de nagyon népszerűek a művészeti OKJ-s képzések is.
Ezeken a képzéseken a 18-22 év közötti fiatalok ingyenesen tanulhatnak, diákigazolványt kapnak és családi pótlékot is igénybe vehetnek.
Tovább csökkennek a keretszámok
A bölcsészszakokra és mesterképzésekre jövőre még nehezebb lesz bekerülni, mint idén. A minisztérium legújabb felsőoktatási tervezetét tette közzé az Eduline, amely szerint jövőre ezerrel kevesebb hallgatót vehetnek fel bölcsészképzésekre.
A mesterszakokra is csak 16 300 ösztöndíjas helyet hirdetnek meg az idei 19 300 helyett.
A következő években fokozatosan csökkentené a mesterképzések állami támogatását a minisztérium, derül ki a munkaanyagból. Két év múlva 15 500, három év múlva pedig 13 900 államilag finanszírozott férőhely lenne. Viszonylag jó helyzetbe kerülnek a tanári szakokat választók, ugyanis az idei mesterképzéses keretszám hét-nyolc százalékát a pedagógusképzésre csoportosították át.
A bölcsészettudományi alapszakok keretszámai is csökkennek, jövőre már csak 1700 ösztöndíjas helyet adnának az egyetemeknek és főiskoláknak. A jogászképzés állami támogatását 2013-tól megszüntetné a kormány, jövőre egyetlen elsőéves sem tanulhatna ingyen az egyetemek jogi karain.
A felsőfokú szakképzések keretszámát is változtatták, jövőre 5500, két év múlva 6000, 2015-ben pedig 6500 jelentkezőt vehetnek fel a képző intézmények.
Ez a képzési forma jelentősen átalakul, 2013-tól kiveszik az Országos Képzési Jegyzékből (OKJ), és felsőoktatási programmá alakítják a felsőfokú szakképzést.
Kurátor: a művészek segítője
Valószínűleg hallottad már ezt a kifejezést, de gondoltál arra, hogy te is lehetnél kurátor? A szó alapvetően felügyelőt jelent, a művészeti életben a produkciós vezetőt hívják így. Ő az, aki egy múzeum, kiállítóterem vagy galéria egy-egy programját szervezi, vagy a műtárgykereskedelemben közreműködik.
A rábízott fesztivál, kiállítás minden mozzanatáért ő felel, ő fogja össze a sokféle területen dolgozó munkatársakat. Kitalálja például egy tárlat témáját, eldönti, hogy milyen művészeket kell meghívni, milyen programok kapcsolódhatnak a kiállításhoz, de pénzügyi kérdésekben is ő dönt. Az utóbbi években hazánkban is fellendült a műtárgyak kereskedelme, ezért a kurátorok szerepet vállalnak a műgyűjtők mellett, a kortárs galériák életében is.
A kurátor jártas a művészettörténetben és a kortárs művészetben, átlátja, hogyan kereskednek a műtárgyakkal. Szót tud érteni a művészekkel, és az újságírókkal is, hiszen nagyon fontos, hogy milyen hírek jelennek meg egy kiállításról.
Tovább csökkennek a keretszámok
A bölcsészszakokra és mesterképzésekre jövőre még nehezebb lesz bekerülni, mint idén. A minisztérium legújabb felsőoktatási tervezetét tette közzé az Eduline, amely szerint jövőre ezerrel kevesebb hallgatót vehetnek fel bölcsészképzésekre.
A mesterszakokra is csak 16 300 ösztöndíjas helyet hirdetnek meg az idei 19 300 helyett.
A következő években fokozatosan csökkentené a mesterképzések állami támogatását a minisztérium, derül ki a munkaanyagból. Két év múlva 15 500, három év múlva pedig 13 900 államilag finanszírozott férőhely lenne. Viszonylag jó helyzetbe kerülnek a tanári szakokat választók, ugyanis az idei mesterképzéses keretszám hét-nyolc százalékát a pedagógusképzésre csoportosították át.
A bölcsészettudományi alapszakok keretszámai is csökkennek, jövőre már csak 1700 ösztöndíjas helyet adnának az egyetemeknek és főiskoláknak. A jogászképzés állami támogatását 2013-tól megszüntetné a kormány, jövőre egyetlen elsőéves sem tanulhatna ingyen az egyetemek jogi karain.
A felsőfokú szakképzések keretszámát is változtatták, jövőre 5500, két év múlva 6000, 2015-ben pedig 6500 jelentkezőt vehetnek fel a képző intézmények.
Ez a képzési forma jelentősen átalakul, 2013-tól kiveszik az Országos Képzési Jegyzékből (OKJ), és felsőoktatási programmá alakítják a felsőfokú szakképzést.
Thai száraz masszázs
$kep1$A thai masszázs célja az izmok nyújtásával, nyomásával, különböző testhelyzetekkel a szabad energiaáramlás biztosítása, a fájdalmak megszüntetése, oldott állapot létrehozása. Speciális mozgatásokkal az energiacsatornákra hat, ellazítja a testet és a lelket, méregtelenít, aktivizálja a vér és nyirokkeringést, segíti a szervezet öngyógyító mechanizmusait.Az energiablokkok felszabadítása után helyreáll a test harmóniája, aktivizálódik öngyógyító ereje, megszabadulunk a feszültségektől, könnyűnek, felszabadultnak érezzük magunkat.A thai masszázsnál a kezelés a földön történik, hogy a masszőr és a vendég egy szinten legyen, ráadásul ez lehetővé teszi, hogy a masszőr ne csak az erejét, hanem a saját testsúlyát is használja.A thai masszázs a test tíz láthatatlan energiavonalának elméletén alapszik. Ezeknek a vonalaknak és pontoknak a masszírozásával lehet kezelni jó néhány betegséget, és csökkenteni a fájdalmakat. Javul a koncentráció és a teljesítőképesség, csökken astressz hatása. Nyugtat, lazít, csökkenti a feszültséget és a fájdalmat, jó hatással van a légző és emésztőrendszerre. Címkék: thai masszázs, masszírozás, masszőr, masszázs, immunrendszer, stressz, energiacsatorna
Thai Olajos masszázs
$kep1$Ennek a masszázsnak az az előnye, hogy az olajok hatóanyagai felszívódhatnak a bőrön át, és a véráramba kerülve kifejthetik jótékony hatásukat.Az olajos masszázs, amely a teljes testet érinti, és masszázságyon történik, 1-2 órán keresztül tart, serkenti a vérkeringést, a nyirokkeringést és ellazítja az izomzatot.Ha lazítani szeretne a vendég, akkor levendula vagy rózsaolajat, ha felfrissülni, akkor többek között rozmaring vagy eukaliptusz olajat használnak. Az olajok gyógyító, lazító hatása akkor érvényesül igazán, ha a masszázst követően nem zuhanyozunk le. Címkék: thai masszázs, thai olajos masszázs, masszőr, nyirokkeringés
Textílvegyipari technikus
– Kezeli a kikészítőipari üzemekben, gyárakban, műhelyekben telepített berendezéseket, a termelési folyamat végrehajtására és ellenőrzésére beépített szabályozó- és mérőműszereket a technológiai leírás és egyéb műszaki dokumentáció alapján önállóan, vagy a magasabb képzettségű vezető utasításai alapján. – Kezelheti a kikészítőüzemekben előforduló segédberendezéseket, varrógépeket és olyan gépi szállítóeszközöket, melyekhez külön vizsga nem szükséges. – Irányítja és felügyeli a szakképzett és szakképzetlen beosztott kikészítőipari berendezést kezelő munkásokat. – Biztosítja a kikészítőipari berendezések vegyszerrel történő ellátását a technológiai előírásoknak megfelelően. – Szervezi és irányítja a munkahelyi ügyviteli rend alapján hozzá beosztott szakmunkások, betanított munkások és egyéb alkalmazottak munkáját a termelési paraméterek biztosítása és az optimális üzemvitel megvalósítása érdekében. Munkáját a magasabb beosztású munkahelyi vezető által kiadott munkaterv vagy egyéb dokumentáció alapján mint közvetlen termelésirányító, csoportvezető, művezető végzi. – Elvégzi vagy elvégezteti az üzemközi ellenőrzést a berendezések műszereinek leolvasásával és annak dokumentálásával. – Megszervezi vagy önállóan elvégzi az üzemi mintavételt, és a szükség szerinti minőség-ellenőrző munkát. Kiértékeli az ellenőrzés eredményét, és szükség esetén javaslatot tesz a technológiai paraméterek változtatására. – Részt vesz a felügyelete alá tartozó termelőegység karbantartási ütemtervének és eszközigényének kidolgozásában. – Közreműködik a karbantartási terv végrehajtásában, a próbaüzemeltetésekben a szakképzett karbantartó mellett. – Minőség-ellenőrző és kutatólaboratóriumokban elvégzi önállóan a szabvány és leiratok alapján a vizsgálatokat, az alapvető laboratóriumi műveleteket. Részt vesz a magasabb képzettségű munkahelyi vezető irányításával végzendő csoportmunkában, elvégezve a részfeladatokat az általuk megadott műszaki leírás vagy munkafeladat alapján. – Értékeli az ipari vagy a laboratóriumi mérőműszerekkel végzett méréseket, eredményeiről, következtetéseiről és javaslatairól szakszerű dokumentációt, jelentést készít. – Ismeri és alkalmazza a munkakörére vonatkozó vagy azzal kapcsolatos jogszabályokat, szabványokat, előiratokat. – Üzemzavar és veszélyhelyzet esetén intézkedik a felügyelete alá tartozó termelőrendszer, üzemcsoport vagy gépek biztonságos leállításáról. Közreműködik a biztonság- és vagyonvédelmi intézkedési terv végrehajtásában. – Alkalmazza és betartatja a környezetvédelmi előírásokat és szabványokat.
Textiltervezők az
Textilmérnöknek Magyarországon kizárólag a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen tanulhatnak a jelentkezők, ráadásul a felvehető keretszám igen alacsony, idén 24 textil szakos hallgató kezdhette meg tanulmányait a 311 felvételizővel szemben. Nem csoda hát, hogy a hallgatók jelentős része nehéznek tartja a bekerülést a szakra. A tanulmányokat viszont a hallgatók többsége már csak közepesen nehéznek ítéli meg.A hallgatók elégedettségét vizsgáltákAz oktatás minőségével a hallgatók háromnegyede, a szakismeretek naprakészségével és alkalmazhatóságával a hallgatók kétharmada elégedett. Ellenkező véleményt mindössze tíz százalék fogalmazott meg, ezzel szemben maximális megelégedettségükről sokan nyilatkoztak. Az intézmény szakmai kapcsolatrendszerével a hallgatók többsége elégedetlen, ezzel összefüggésben az itthoni elhelyezkedés esélyeit kevesen tartják (a hallgatók egyharmada) kecsegtetőnek, ellentétben a külföldi munkalehetőségekkel, melyekről a hallgatók kétharmada bizakodóan nyilatkozott.Az intézmény légkörével (könyvtár, kulturális lehetőségek, oktatók segítőkészsége) a hallgatók többsége elégedett, a könyvtár felszereltségéről kimondottan jó véleménnyel vannak, de a másik két tényezőről is pozitívan nyilatkozott a megkérdezettek 70 százaléka. Ezekkel szemben a sportolási lehetőségekkel és a kutatásba való bekapcsolódás lehetőségével elégedetlenek a hallgatók. Az intézményi demokrácia és a számítógép-ellátottság sem kimondottan az intézmény erőssége a hallgatók véleménye szerint, ezekben a kérdésekben a hallgatók közepesen elégedett választ adtak többnyire, de még mindig jóval kevesebben voltak az elégedetlenek, mint az inkább elégedettek. A számítógép-ellátottság itt nem a számítógépek hozzáférhetőségére, az internetezés lehetőségére vonatkozott – arról kiválóan nyilatkoztak a hallgatók -, sokkal inkább a tanulmányokhoz szükséges szoftverek hiányára utal a hallgatók közepes elégedettsége.Tanulmányi, szakmai jövőképA megkérdezettek döntő többsége ezen a pályán, ebben a szakmában képzeli el jövőjét, még akkor is, ha az elhelyezkedési esélyeiket a végzést követő egy-két évben sokan nem látják túl bíztatónak. A többségükben a szakot első helyen megjelölők tehát határozottan és tudatosan végzik tanulmányaikat és látják egzisztenciális jövőjüket. A diploma utáni boldogulást a legtöbb megkérdezett saját vállalkozás alapításával képzeli el, a nagyvállalatok, illetve a közszféra szerepét elhanyagolhatónak tekintik a munkavállalás során. A megkérdezett hallgatók jelentős része tervezi, hogy legalább egy félévnyi külföldi tanulmánnyal bővíti szakmai tudását, sokan szeretnének a későbbiekben doktori képzésben részt venni, valamint a textilszakos hallgatók egy negyedének szerepel tervei között, hogy egyéb mesterképzésben, illetve 10-15 százalékuknak, hogy alap, vagy posztgraduális képzésben vennének részt a jövőben.Bővebben itt olvasható.Forrás: www.edupress.hu
Textilszínező, -kikészítő – OKJ leírás
OKJ-szám: 33 542 08Betölthető foglalkozás: Textilfestő, -nyomó, -kikészítő FEOR 7315Képzési idő: Legfeljebb 800 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzése A selyem, műselyem, pamut, posztó és műszálas anyagokat, fonalakat festi, forma- és színtartóvá teszi, tisztítja és mintázza.Feladatai:* az anyagok kikészítése (mosás, fehérítés, mercelizálás, írtelenítés stb.), majd festése festőkádakban vagy forgóhengeres festőgépeken * a festékek és egyéb vegyszerek kimérése és gépbe töltése * a fürdő hőfokának ellenőrzése, a színezék utánadagolása * a fonalak, szövetek elhelyezése a festőkádakban és a forgatásukat végző gépek elindítása * a szövet gyűrődésmentes felhengerlése a forgóhengeres festőgépre és végeinek végtelenítése * festés után az anyagok kiöblítése és megszárítása, a gépi berendezések tisztántartása * textilek mintázása hengernyomással * a színek kikeverése, a festékvályuk feltöltése, a festéklehúzó kések állapotának ellenőrzése, a minta felvitele színek szerint elkülönítve, több lépésben * a mintázógép működésének és a felfestés minőségének felügyelete, rendellenesség (elmázolódott vagy hiányos mintázat) észlelése esetén a berendezés leállítása és a hiba elhárítása * textilek mintázása nyomóasztalon filmnyomással * a sablonok elhelyezése, pontos egymáshoz illesztése, az asztalon szétterített szövetre fektetése, a festék szétterítésével a mintázat felvitele Jellemző munkakörök:* Alapozó festő * Appretáló (szalag és zsinór) * Appretfőző * Artoskezelő * Batikoló * Düftin-, kord-, plüsskikészítő * Egyszálasító, motringoló * Emblémázó és trikófestő * Filmnyomó * Filmretusőr, filmszétszedő (textilipari) * Filmsablonkészítő * Fojtáskészítő * Fonalfestő * Fonallefőző * Hímzéselőnyomó * Írtelenítő * Kádfestő * Kékfestő * Kézimunka-előnyomó, -előrajzoló * Motringoló * Textilgőzölő * Textilkézinyomó * Textilipari addírozó * Textilmángorló * Végáru-nemezelő Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:8121 Textilipari gépkezelő és gyártósor mellett dolgozóMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam
Textílrajzoló és modelltervező asszisztens
A textilrajzoló és -modelltervező asszisztens olyan vizuális képzettséggel, rajzi és művészeti alapismeretekkel rendelkező szakember, aki képes a textiles divattervezés területén önállóan, kreativitással megoldani szakmai és esztétikai feladatokat. Különböző célra és anyagból készült ruházati termékek tervezését és kivitelezését végzi ruhatervező iparművész irányításával, a divatirányok értelmezése és a modellszerkesztés alapján. A modelleket kézműves módszerekkel, vagy üzemi technológiákkal készíti, vagy készítteti el. Szakmai és művészettörténeti ismeretei képessé teszik tervezési és gyakorlati feladatok megoldására önálló vállalkozóként is.
Textílműves (a tevékenység megjelölésével)
A) Textilműves (kézműves) A textilműves (kézműves) olyan vizuális képzettséggel, rajzi, művészeti alapismeretekkel rendelkező szakember, aki képes a textilművesség területén önállóan, kreatívan megoldani szakmai és esztétikai feladatokat. A területen használatos különféle anyagokból – kombinálva nem textiles anyagokkal is – egyedi és sokszorosított, használati és dísztárgyakat készít. Különböző rendeltetésű textilmunkákat magas esztétikai színvonalon tervez és kivitelez, alkalmazva a szükséges szakmai ismereteket. A tárgyakat kézi műveletekkel készíti el, de különféle gépi eljárásokat is alkalmaz. Ismeri a kor követelményeinek megfelelő technológiákat a kézműves, gyári és autonóm textilesség területén, és ezek szakmai, szemléleti elvárásait. Alapos szakmai, művészettörténeti ismeretekkel rendelkezik, ami képessé teszi tervezési és gyakorlati feladatok megoldására önálló vállalkozóként is, valamint tanulmányai folytatására különböző főiskolákon, egyetemeken. B) Textilműves (kéziszövő) A kéziszövő fekvő és álló szövőszéken készülő folyamatos és zárt kompozíciójú textilek, szőnyegek, faliképek (gobelin) szövött anyagok magas esztétikai színvonalon lévő tervezésével és kivitelezésével foglalkozik. Megadott terv alapján lesző textileket, egyszerűbb javítási restaurálási feladatokat is megold. Alapos szakmai, művészi, művészettörténeti ismeretei képessé teszik arra, hogy kivitelezési feladatokat önálló vállalkozóként is megoldjon, illetve képes legyen tanulmányai folytatására művészeti főiskolákon is. C) Textilműves (kézinyomó) A kézinyomó hagyományos és újabb technológiával készülő kézinyomású, lakás- és öltözködési textilek tervezésével és ezek elkészítésével foglalkozik. Olyan vizuális, rajzi alapképzettséggel, szakmai tájékozottsággal rendelkezik, ami képessé teszi arra, hogy textiles feladatok tervezését, kivitelezését önálló vállalkozóként is megoldja, valamint képes legyen tanulmányai folytatására művészeti főiskolákon, egyetemeken.
Textilműves – OKJ leírás
OKJ-szám: 54 211 16Betölthető foglalkozás: Egyéb művészeti foglalkozások FEOR 3729Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 3500 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságElágazások** Kézinyomó* Kéziszövő* Kézműves* Textilrajzoló és modelltervező asszisztensIde tartoznak a 372-es alcsoportból a máshová nem sorolható művészeti foglalkozásúak.Jellemző munkakörök:* Bábkészítő * Bábmodellező * Bőrműves * Bronzműves és szoboröntő * Bútorműves és intarziakészítő * Díszítőfestő * Díszítőszobrász * Dublőr, kaszkadőr * Egyházi zenész * Hangmester * Hangosító * Jégtáncos * Segédoperatőr Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:
Textíljáték készítő
A textiljáték-készítő feladata: – manuális eljárással készítendő textil (szőrme) alapanyagú játékok tervezése és készítése. Munkáját úgy végzi, hogy sem saját, sem munkatársai testi épségét ne veszélyeztesse, és a környezeti károsodást elkerülje. Tevékenységét önálló vállalkozás keretei között is folytathatja.
Tetőfedő – OKJ leírás
OKJ-szám: 31 582 17Betölthető foglalkozás: Tetőfedő FEOR 7632Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Nádtetőkészítő (középszintű, 8. évfolyam után)Az épületek tetőszerkezetének fedését végzi, bontja, javítja és karbantartja a tetőt.Feladatai:* fedőanyagok (cserép, pala, hullámlemez, műanyag lemez, nád, zsindely, zsúp stb.) felrakása és rögzítése a tetőszerkezetre * tetőablakok, tartozékok elhelyezése Jellemző munkakörök:* Cseréptetőfedő * Hullámlemeztető-fedő * Kéménytetőfedő * Műanyaglemeztető-fedő * Palatetőfedő * Zsúp-, nád-, zsindelytetőfedő Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7512 Nád- és fűzfeldolgozó7612 Ács-állványozóMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:
Tetőfedő
– Épületek és építmények magas és kishajlású tetőívek héjazata: új építése, meglévő javítása, helyreállítása, bontása hazai és külföldi fedő- és szigetelőanyagok (agyagcserép, betoncserép, szálerősített síklemez, hullámlemez, természetes pala, bevonatszigetelések, hagyományos szigetelőlemezek, korszerű műanyag lemezek) alkalmazásával. – A héjazat sík vagy íves felületen készül, s csatlakozik a kéményekhez, orom- és tűzfalakhoz, vápákhoz, attika csatornákhoz, faszegélyekhez, kibúvókhoz, felülvilágítókhoz, szellőzőkhöz, átvezetésekhez, egyéb kőműves, ács és épületbádogos szerkezetekhez. – Épületek és építmények homlokzatának fedőelemekkel történő burkolása. – Alátéthéjazatok és hőszigetelések megépítése.
Tételek, amit letölthetsz
Történelem tételek Broszman Judit tanárnőtőlA 2 szintű érettségi bevezetése óta közép- és emelt szinten javítja az érettségi teszteket és esszéket. Középszinű érettségi elnök, valamint emeltszinten az érettségi bizottság elnöke. Az oldalunkon található történelem tételekért neki lehettek hálásak! Ugyanúgy, mint az a közel ezer diák, akiket az elmúlt évek során felkészített a történelem érettségire, vagy történelem versenyekre. Az egyetem elvégzése óta a KVIF-BGF gyakorló iskolájában, a Gundel Károly Id.forg.-és Vendéglátóipari Középiskolában tanít. Az alapszakjai: történelem-orosz, de tanított filozófiát, és másfél éve elvégezte az ELTE PPK -n a Társadalom- és állampolgári ismeretek c. egyetemi kiegészítőt. A Gundelben ezt is tanítja már néhány éve. Sokáig részt vett egyetemi előkészítésben /történelem/. Évente 2-4 végzős osztálya van a Gundelben, őket készíti fel az érettségire. Szóval megbízhattok benne! $urlap$:
Testkontroll
Testkontroll: Legismertebb híve és szószólója Harvey Diamond. Diplomája egy olyan főiskoláról származik, melyet bizonyos összeg befizetése fejében néhány hónap alatt el lehetett végezni. A főiskola nem volt szakmailag minősítve. Harvey elméletének lényege, hogy bizonyos élelmiszereket nem szabad együtt fogyasztani. A fehérjék és a szénhidrátok egymást semlegesítő, különböző emésztőenzimek elválasztását serkentik,így azok rothadásnak indulnak és a szervezet számára haszontalan, sőt mérgező anyagok keletkeznek. Elméletük szerint az élettani működések – így az emésztés folyamata is – meghatározott időbeli szakaszokban, ismétlődve mennek végbe. Ez alapján a táplálék felvétele ( evés és emésztés ) a délutáni órákban, a táplálék felszívódása és felhasználása az éjszakai és hajnali órákban, a salakanyagok kiválasztása a kora reggeli és délelőtti órákban megy végbe. A kiválasztás energiaigényes folyamat, ezért a kiválasztás időszakában csak gyümölcs fogyasztható, melynek emésztése nem energiaigényes, így nem gátolja a salakanyagok kiválasztását. Kézenfekvő tehát – Diamond szerint -, hogy a reggeli, délelőtti órákban, a kiválasztás időszakában csak gyümölcsöt fogyasszunk. Délután zöldségféléket is fogyaszthatunk, este fehérje- és keményítőtartalmú ételeket is ehetünk. A húsfogyasztás nem ajánlott, a csapvíz ivása pedig tiltott,a benne lévő káros ( ? ) nyomelemek miatt. Helyette desztillált víz fogyasztását javasolja. A diéta mellett bekövetkezett súlycsökkenést valószínűleg az okozza, hogy alacsony energiatartalmú élelmiszerekre ( zöldségekre és gyümölcsökre) épül, kevés azonban a kalcium, cink, vas, B12 és D-vitamin tartalma.
Testi tünetek-lelki okok
A háziorvosi rendelőkben testi tünetek miatt megjelenő betegek jelentős részében a panaszok hátterében pszichés problémák, nemegyszer súlyos lelki betegségek ( szorongás, depresszió ) húzódnak meg. Mi lehet ennek az oka? A szakemberek szerint a testi tünetek jelentősen felerősödhetnek pszichés stressz hatására. Közismert példa a fájdalomérzet fokozódása feszült lelkiállapot mellett. A betegek azt is elmondják, hogy a testi tünetek elviselése sokkal könnyebb számukra, mint a lelki szenvedés. Társadalmunk értékrendje is azt diktálja, hogy lelki problémáinkról ne beszéljünk. Könnyen szóba kerül baráti társaságban a fogfájás, vagy a vakbélműtét, de tartós lehangoltságról, örömtelenségről, konfliktusainkról ritkán beszélünk. A pszichés problémákkal küszködők szenvedésüket gyakran – tudattalanul alkalmazkodva a társadalmi elvárásokhoz - testi panaszokkal fejezik ki. Melyek a leggyakoribb tünetek, amelyek lelki zavarra utalhatnak? Gyengeség, fejfájás, szédülés, fülzúgás, hasi fájdalmak, mellkasi nyomás, légszomj. Természetesen ezen panaszok lelki okait alaposan ki kell zárni. Kapcsolódó cikkek: Depressziós vagyok? Teszt
Tervezőszerkesztő
A sajtótermékek arculatának kialakítása a tervezőszerkesztő feladata. Munkájának színvonala, gondossága, fantáziája elősegíti az újság olvasás élvezetét. Munkájának célja, hogy az újságoldalak képi és szöveges megfogalmazása olyan formában készüljön el, ami emeli az újság színvonalát. Feladata: az újság periodikájának sajátosságából adódóan (napi, heti, havi stb.) kialakítani az egyes oldalakat és az egész lap szerkezetét, mely hűen tükrözi a lap tartalmának megfelelően az aktualitásokat, a tudatosan kialakított formai stílusjegyek megvalósításával. Ezek összessége az újság arculata. A tervezés hagyományos formában tükörlapra vagy elektronikus formában képernyőn történik. Munkahelye az esetek nagy többségében szerkesztőség vagy design stúdió.
Tervezés és siker: a webdesigner
Óriási szerencséd van, őszintén meg kell mondanunk! Gondolj arra, hogy néhány évtizeddel ezelőtt legfeljebb kopott kabátú, szakállas portrérajzoló idénymunkás lehettél volna, esetleg rosszul fizetett tanár egy lerobbant általános iskolában, ahol a gyerekek tíz perc alatt összemaszatolják a papírt rajzórákon, csak hogy hagyd már őket békén és kimehessenek focizni… Ma pedig világcégek logóit, weblapjait tervezheted, és ha tehetséges vagy, még a feltételeket is te szabhatod. Gondold meg, egy keresményedből vásárolt, könnyű suhanású sportkocsival érkezel délelőtt, hosszasan kávézol, majd ráérősen feldorombol a géped, amelyen mindig a kettővel újabb operációs és grafikai rendszer fut, mint amelyeket a nagyközönség használ… és közben bármikor úgy dőlhetsz hátra a fotelodban, mintha te volnál a nagyfőnök! Mivel ez így is van, hiszen köztudott, hogy egy webdesignernek valójában nem parancsol senki, legfeljebb a határidő. Így hát esetenként megváltozik a kép: éjjel kettőkor is ott térdelsz zakkant idegekkel a szobád közepén, szétdobált tervrajzok között, miközben szidod magad, hogy hogyan lehettél ilyen felelőtlen, hiszen már csak pár napod van arra hogy elkészüljön a micro-site, amit a Porsche, vagy a Gucci divatház rendelt meg tőled. A webdesigner pálya változatos, szabad és viszonylag kötetlen lehetőségeket kínál, ami a saját időd beosztását illeti, de ezekhez mérten óriási felelősséggel is járhat. Itt valóban nincsenek szabályok, hiszen nem készül két ugyanolyan munka, minden új projekt izgalmas, egyedi fázisokból áll, a végeredmény pedig lehet valamilyen mutatós csecsebecse, de akár egy komoly műalkotás is. Persze mindig a megrendelő igényeihez kell alkalmazkodni, jobban mondva kitalálni a titkos szándékait is, mert csak így lesz a munkáddal elégedett. Ha pedig mindez megtörténik, akkor számíthatsz arra, hogy máskor is igényelni fogja a szakértelmedet, és még tovább is ajánl. Az ilyen esetekben, a kellemes jövedelmi tényezők mellett mindenképpen be kell kalkulálnod a túlórák lehetőségét, ami úgy tűnik ezen a pályán tényleg elkerülhetetlen. – Vannak korszakaim, amikor sokat éjszakázom és vedelem a kávét, de szerencsére akadnak nyugodtabb periódusok is – mondja a még viszonylag pályakezdőnek mondható Karsai Ferenc. – Hogy mások milyen időbeosztás szerint dolgoznak, az egyéni lehet, de több kollégám van hasonló helyzetben mint én. Persze egyáltalán nem szeretnék panaszkodni. Tavaly például egy másfél hónapos dél-európai és közel-keleti útra sikerült eljutnunk kedvesemmel a megkeresett pénzből, úgy hogy még bőven maradt is belőle. Ennek ára a sok túlóra, no meg nem tagadom, a szerencse is, amely persze együtt kell járjon a szakértelemmel, hiszen a komolyabb megrendelők nagyon megnézik hogy kivel dolgoztatnak. Országszerte kitűnő tanfolyamok állnak rendelkezésére azok számára, akik a webdesigner pálya iránt érdeklődnek, többnyire nem kell hozzá más, csak egy érettségi, és azért némi számítógépes ismeret sem hátrány. Leginkább az Adobe Dreamweaver, az Adobe Flash és az Adobe Photoshop használata a leginkább elterjedt ezeken a tanfolyamokon, amelyek biztos alkalmazásaihoz még rengeteg szakmai tudnivaló társul. Nem csekély az ipar- vagy képzőművészeti iskolákat végzettek száma sem ezen a pályán, ami érthető, hiszen itt a jövedelemszerzés lehetősége valóban biztosabb, mint művészként vagy alkalmazott grafikusként várni a bizonytalan jövőt. - A tanfolyamok általában kifejezetten gyakorlatcentrikusak, ide elsősorban olyanok jönnek, akiknek a szépérzékük, rajzkészségük már eleve kialakult – vélekedik Falus Miklós, aki maga is most fejezi be egy esztendős kurzusát egy fővárosi iskolában. – Nem tagadom, és biztos sokan mások is így vannak vele, már kölcsönösen jól ismerjük egymást azzal a céggel, ahová kapcsolataim révén kerülök, immár az oklevél birtokában, hivatalosan is. Hogy később a szabadúszó pályát választom-e, az még a jövő kérdése, szerintem mindkét módon jól lehet boldogulni. Nekem kell a szabadság is, valaha grafikus szerettem volna lenni, vonz a kötetlen munkaidő, hiszen nálunk soha vissza nem térő témák, ötletek, feladatok kidolgozása zajlik, és nem letöltendő napi robotolás. Ebből a szempontból olyanok vagyunk, mint a művészek, bár titokban sajnálom egy kicsit, hogy munkáink szerzői ismeretlenek maradnak a nagyközönség számára. PG