A távközlési szaktechnikusA) szereli, üzembe helyezi, konfigurálja, üzemelteti, karbantartja, javítja az ágazati területéhez tartozó távközlési berendezéseket:a) a távbeszélő-technikai ágazati területen a hozzáférési hálózatok eszközeit (cross-connect, DSLAM, IAD) és a hálózati kapcsolóeszközöket (TDM kapcsoló, ATM kapcsoló, VoIP/VoATM/VoDSL átlépő),b) az átvitel-technikai ágazati területen a vezetékes távközlési áramkörök átvitel-technikai berendezéseit, a távközlési hálózatokat,c) az adástechnikai ágazati területen a műholdas rendszereket és az adóhálózatokat,d) az informatikai ágazati területen a számítógépes munkaállomásokat, hálózati környezetükben szoftverkörnyezet kialakítását végzi vállalati viszonyok között,e) a kábeltelevíziós ágazati területen a kábeltelevíziós hálózatokat, vonali és végberendezéseket, antennákat,f) a hálózattechnikai ágazati területen a távközlési hálózatokat, a csatlakozó, rendező, elosztó berendezéseket B) részt vesz a beruházások előkészítésében, a létesítés ellenőrzésében, elvégzi az átvételt C) üzemelteti, karbantartja az ágazati területébe tartozó mérő, ellenőrző berendezéseket, a hálózat-felügyeleti rendszereket D) idegen nyelvű (főként angol) dokumentációkat, könyvtárakat használ, kommunikál nemzetközi kapcsolás-felépítési és hibaelhárítási eljárások közben E) vállalkozás- és üzemszervezési, vezetési és ellenőrzési feladatokat lát el F) munka-, tűz-, és környezetvédelmi feladatokat lát el G) távközlési ügyfélszolgálati teendőket végez el.
2012. április hónap bejegyzései
Tavinád feldolgozó, nádtetőfedő
– Tavinádból készült építőipari alapanyagok készítése. – Tetőfedés az archaikus építési technikával. – Kizárólag hazai tavinádból készült használati tárgyak előállítása. – Használati tárgyak tervezése, kivitelezése. – A valamikori háziipar újraélesztése, a mai kor emberének életét segítő tárgyak készítése. – Tavinádból készült használati tárgyak javítása. – A népi építészetet követő nádtetők felújítása, javítása. – A tetőfedéshez és a tárgyalkotáshoz szükséges szerszámok karbantartása.
Távérzékelési szaktechnikus
A távérzékelési szaktechnikus középfokú végzettséget igénylő feladatok ellátására alkalmas szakember. Képes ellátni a távérzékeléssel kapcsolatos tevékenységet a kor igényeinek megfelelően (irodában és terepen), valamint tevékeny részese annak műszaki irányításában is. A munkavégzés során a munka- és környezetvédelmi szabályok, valamint a hatósági előírások betartásáról gondoskodnia kell. Munkaterületek: terepen: felvételkészítés: – fényképezőrendszerek, tv-s rendszer is, – digitális pásztázó letapogatók, – többsávos digitális felvételek, – sokcsatornás képalkotó radiométerek, – mikrohullámú távérzékelés és elemei, – területi mintavételezés, irodában: felvételek kiértékelése: – vizuális és számítógépes értékelés, – kvantitatív kiértékelési módszer. Feldolgozás: – előfeldolgozás, – képelemzés (képanalízis), – többsávos digitális felvételek (képpontok intenzitásmérés alapján), – felvételek geometriai transzformációi. Képelemzés: – képpontosztályozás, – tematikus osztályozás. Térképkészítés: – digitális adatfelvétel és adatfeldolgozás. Távérzékelés alkalmazása erőforrás-kutatásnál: – mezőgazdaság, meteorológia, erdőgazdálkodás, vízgazdálkodás, környezetvédelem, területgazdálkodás, városfejlesztés, geológia, szennyezettségmérés, földhasználat, termésbecslés, melioráció, talajgazdálkodás, talajtérképezés, földértékelés, földvédelem.
Tavaszi nagytakarítás a szervezetünkben – a méregtelenítő kúra
A szennyezett levegőből, a tartósított élelmiszerekből, a tisztítószerekből sok méreganyag halmozódik fel szervezetünkben. Ettől gyakran fáradtnak, elnehezültnek érezzük magunkat. De szervezetünk képes megújulni. A méreganyagok anyagcserénk során távoznak szervezetünkből, a kiválasztásban a veséink, a májunk, a tüdőnk, a beleink és a bőrünk is részt vesz. Tisztítókúra során a megszokottnál több folyadékot kell fogyasztanunk, és ügyelnünk kell, hogy kevesebb méreganyag jusson a szervezetünkbe. Ez jót tesz a vesénknek és a májunknak, de bőrünket is frissíthetjük, ha kiegészítjük a tisztítókúrát szaunázással is. A legelterjedtebb méregtelenítési módszer a léböjt kúra, ilyenkor a bőséges folyadék feloldja a lerakódott méreganyagokat és kimossa azokat a szervezetből. Elsősorban vizet és teákat, zöld teát, csalánteát, fogyasszunk ilyenkor, de a zöldség- és gyümölcslevek is jó hatásúak. A lényeg, hogy lehetőleg ne dobozos cukrozott leveket fogyasszunk, hanem botmixerrel vagy gyümölcscentrifugával magunk készítsünk leveket. Lehetőleg olyan gyümölcsöket és zöldségeket válasszunk, amelyek nem növelik a gyomorsavszintet, és így az étvágyunkat sem. Ilyenek a zellerlé, céklalé, almalé, őszi- és sárgabaracklé, és az ananászlé. A léböjtnél legyünk fokozatosak. Az első napokban válasszunk könnyebb ételeket, és egyre több folyadékot fogyasszunk. Akkor is jó eredményt érhetünk el, ha visszafogott étrend mellett végezzük a kúrát, csak az tartson olyan napokat, amikor csak folyadékot fogyaszt, akinek már van gyakorlata ebben. Annak ugyanis nincs semmi értelme, ha egyik napról a másikra elkezdünk koplalni, csak kínozzuk magunkat és lemerítjük a szervezetünket. Az is jó hatású lehet, és könnyebb is megvalósítani, ha hetente tartunk egy-egy napot, amikor csak folyadékot fogyasztunk. A kúra alatt előfordulhat fejfájás, hasmenés, vagy bőrkiütés, ezek a tünetek a méreganyagok távozására utalhatnak. Fontos, hogy aki krónikus betegségben szenved, semmiképpen ne kezdjen léböjt kúrába anélkül, hogy az orvosával egyeztetne erről.
Tavaszi lendület a nyelvtanuláshoz!
Nem mondhatjuk, hogy nagyon kemény lett volna a téli időjárás, de mégis izgalommal várjuk a tavaszt, hiszen a tavasz a természet megújulásával nekünk is frissességet, jókedvet és lendületet ad. Tavaszváró akciónkkal adunk lendületet a nyelvtanuláshoz: március 31-ig minden kis- vagy normál csoportos tanfolyamra befizető visszakapja a tanfolyami díja 20%-át. Részletek megtekinthetők ezen a linken >>> Várjuk jelentkezését! Manhattan Nyelvstúdió
Tartósítóipari termékgyártó – OKJ leírás
OKJ-szám: 33 541 05Betölthető foglalkozás: Tartósítóipari munkás, gyümölcs-, zöldségfeldolgozó FEOR 7212Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzése Egyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Gyümölcsfeldolgozó (iskolai végzettség nincs előírva)- Hűtőipari munkás (iskolai végzettség nincs előírva)- Konzervgyártó (középszintű, 8. évfolyam után)- Növényolajgyártó (középszintű, 8. évfolyam után)- Olajütő (iskolai végzettség nincs előírva)- Savanyító (iskolai végzettség nincs előírva)- Zöldségfeldolgozó (iskolai végzettség nincs előírva)A konzerv- és hűtőiparban konzerválja vagy gyorsfagyasztja a gyümölcsöket és a zöldségféléket.Feladatai:* a növényi eredetű nyersanyagok átvétele és minőség szerinti osztályozása * a szennyeződések eltávolítása, a feldolgozás előkészítése, a gyümölcs vagy zöldség aprítása, szeletelése, zúzása vagy préselése * a készülő élelmiszer jellegétől függő előkezelés (gőzölés, sütés, főzés stb.) elvégzése, az előkezelt anyagok feldolgozása (szűrés, derítés, szárítás, savanyítás stb.) * a konzerválással készülő termékek csírátlanítása vagy tartósítása konzerválószerek hozzáadásával * a gyorsfagyasztott termékek hirtelen 30, 35 C fokra hűtése * az elkészült élelmiszerek fémdobozokba, üvegekbe, illetve alumínium- vagy műanyag fóliába csomagolása * a gyártás különböző szakaszaiban a minőség biztosítása érdekében minta vétele * a felügyelete alá tartozó gépkezelők tevékenységének irányítása Jellemző munkakörök:* Aszaló * Baromfikonzerv-zsíradagoló, -mérő * Blanchírozó * Darált- és daraboshúskonzerv-készítő * Dobozossonka-töltő * Erőleves-sűrítő * Felöntőlé-készítő * Gyorsfagyasztottáru-válogató * Gyorsfagyasztott tésztát gyártó * Gyümölcsléfejtő * Hűtőipari munkás * Káposztasavanyító * Konzervfőző * Konzervipari lúgozó * Konzervpasztörizáló * Konzervsterilizáló * Leveskocka-készítő * Paprikamolnár * Vákuumfőző (végbesűrítő) * Zöldségtartósító * Zöldségválogató, -osztályozó (tartósítóipari) Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:8111 Élelmiszergyártó gépkezelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:
Tartósítóipari szakmunkás
Kis- és nagyüzemben, eltérő profil és gépesítettség mellett is tudjon terméket előállítani. Végezzen alapvető minőség-ellenőrző feladatokat.
Társasházkezelő – OKJ leírás
OKJ-szám: 52 814 01Betölthető foglalkozás: Egyéb lakás-, kommunális szolgáltatási foglalkozások FEOR 5359Képzési idő: Legfeljebb 400 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Ráépülések*** Ingatlankezelő (emelt szintű, érettségivel)Ide tartoznak az 535-ös alcsoportból a máshová nem sorolható lakás- és kommunális szolgáltatás területén dolgozók.Jellemző munkakörök:* Hulladékkezelő * Szemételhelyezési térmester * Szemétszállítási ellenőr * Úttisztító munkavezető Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam
Társasházkezelő
A társasház-kezelői tevékenység olyan önálló feladatkör, amely a jó kapcsolatteremtő képességen alapulva, a munkafolyamat minden részletére kiterjed, és a társasház fenntartásával, a társasházak működésével összefüggő követelmények ismeretét feltételezi. A társasházkezelő a tevékenységi körén belül: – a társasház adottságainak ismeretében – gazdasági elemzés alapján – ajánlatot készít az épület fenntartására (üzemeltetésére, karbantartására, felújítására) vonatkozóan, – a tulajdonostársakkal kötött megbízási szerződésben foglaltak szerint szervezi az üzemeltetési és karbantartási feladatokat, irányítja és ellenőrzi a tervezett felújításokat, – a megbízási szerződés alapján javaslatokat dolgoz ki a társasház gazdálkodása, a közös tulajdonú épületrészek hasznosítása kérdéseiben. 3. A szakképesítés megszerzésének előfeltétele Előképzettség a szakképesítés megszerzéséhez: középiskolai végzettség
Társadalombiztosítási ügyintéző
A társadalombiztosítási ügyintéző önállóan, vagy a társadalombiztosítási kifizetőhely vezetőjének irányításával elvégzi mindazon feladatokat, amelyeket az egészségbiztosítással, a nyugdíjbiztosítással és a szociális ellátásokkal kapcsolatban a jogosultságok és kötelezettségek teljesítéséhez a jogszabályok előírnak. Ebben kiemelt jelentősége van annak, hogy tisztában legyen az adott munkáltató és a munkáltatónál bármilyen jogviszonyban dolgozók, illetve foglalkoztatottak társadalombiztosítási jogaival és kötelezettségeivel. A társadalombiztosítási ügyintéző adatszolgáltatással (igazolások, dokumentumok) készíti elő az illetékes társadalombiztosítási igazgatási szerv döntéseit. A társadalombiztosítási ügyintéző fő feladata a döntések előkészítése és végrehajtása, illetve adatszolgáltatás az alábbi területeken: – a betegségi-anyasági ellátás iránti igény elbírálása és az ellátások folyósítása, – a járulékok bevallása, befizetése, ideértve a munkáltatónál működő kifizetőhelyi ügyintézők esetében a magánnyugdíjpénztárakba fizetendő tagdíjat is, – a szociális ellátások iránti igények elbírálása, az ellátások folyósítása, – a baleset üzemi jellegének elbírálása, a baleseti táppénz iránti igény elbírálása és az ellátás folyósítása, – a megváltozott munkaképességű dolgozók kereset-kiegészítésének megállapítása, folyósítása, – a jogorvoslattal kapcsolatos intézkedések megtétele, – a társadalombiztosítási igazolványokkal kapcsolatos feladatok ellátása, – az ellátások megállapításához, folyósításához más szervek részére adatszolgáltatás, egyéb statisztikák készítése, – nyilatkozatok, igazolások lejártának figyelemmel kísérése, – nyomtatványok változásainak figyelemmel kísérése, újak beszerzése és azoknak a jogszabályi előírások szerinti vezetése, – a dolgozók tájékoztatása jogaikról és kötelezettségeikről. A nyugdíj-előkészítési tevékenység keretében: – a nyugellátáshoz szükséges nyomtatványok beszerzése, – a saját jogú és a hozzátartozói nyugellátásra vonatkozó igények teljesítéséhez, a nyugdíj megállapításához szükséges adatok (szolgálati idő, keresetek) összegyűjtése és továbbítása az illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatósághoz, – a baleseti nyugellátásokkal kapcsolatos külön tennivalók ellátása.
Társadalombiztosítási szakelőadó
A társadalombiztosítási szakelőadó tevékenységét elsősorban a társadalombiztosítás szakmai területén – egészségbiztosítási, nyugdíjbiztosítási, balesetbiztosítási és a kiegészítő biztosításokra vonatkozó széles körű szakismerettel – magasabb szakmai szintet követelő munkakörökben, az érdekképviseleti szerveknél, a társadalombiztosítási kifizetőhelyeken, továbbá önkéntes és kötelező kiegészítő biztosítási pénztáraknál vezető, illetve az előbbi helyeken és a társadalombiztosítás központi és területi igazgatási szerveinél önálló döntési kompetenciákkal járó beosztásban végzi. A társadalombiztosítással kapcsolatos jogszabályok naprakész ismeretével, a szociális ellátó rendszerre és a kiegészítő biztosításokra vonatkozó ismeretekkel a munkáltatók és a munkavállalók társadalombiztosítási kötelezettségeit és jogosultságait kell érvényre juttatnia, az állampolgárok részére segítséget kell nyújtania az őket jogosan megillető ellátások igénybevételéhez, ügyeik intézéséhez. A társadalombiztosítási szakelőadó fő feladatai: – a társadalombiztosítási kifizetőhelyeken a beosztott társadalombiztosítási ügyintézők szakmai irányítása, – intézkedés a társadalombiztosítási, illetve a társadalombiztosítás keretében járó készpénzellátási igények elbírálása és folyósítása tárgyában, – jogorvoslati intézkedések megtétele, – statisztikák készítésének, külső és belső nyilvántartások vezetésének irányítása, – felelős adatszolgáltatás. Fő tevékenységi területei a társadalombiztosítás központi és területi igazgatási szerveinél a főelőadói és annál magasabb szintű munkakörökben: – biztosítási és járulékfizetési kötelezettség megállapítása, folyószámla-vezetés, -nyilvántartás, -ellenőrzés, -behajtás, -végrehajtás, – egészségügyi finanszírozás, betegségi ellátás, nyugellátások, nyugdíjellenőrzés, -nyilvántartás, -folyósítás, – jogorvoslat, – méltányossági ügyek, – ügyfélszolgálat.
Társadalombiztosítási és bérügyi szakelőadó – OKJ leírás
OKJ-szám: 54 343 06Betölthető foglalkozás: Bér- és társadalombiztosítási ügyintéző FEOR 3604Képzési idő: Legfeljebb 550 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Rész-szakképesítések- Bérügyintéző (középszintű, érettségivel)- Társadalombiztosítási ügyintéző (középszintű, érettségivel)A munkavállalókkal kapcsolatos bér- és társadalombiztosítási ügyeket intézi, a nyilvántartásokat vezeti.Feladatai:* a főállású és a nyugdíjas munkavállalók be- és kilépéséről bérügyi nyilvántartások vezetése * a dolgozók részére különféle jogcímen járó összegek nyilvántartása, az alapbér-módosítások, a bérkategória-változások átvezetése a nyilvántartásokban * a betegállományban lévőkről, a kifizetett és nem adózó bérekről jegyzékek készítése * a táppénz, a gyermekgondozási segély és a gyermekápolási díj iránti igény elbírálása, kiszámítása és folyósítása * a családi pótlék és az anyasági segély iránti igény elbírálása és a családi pótlék elszámolása és kifizetése * gyermekgondozási segély fizetése * adatok szolgáltatása a nyugdíjak megállapításához * nyilvántartások vezetése a kifizetett ellátásokról * társadalombiztosítási lap vezetése a biztosítottakról * nyomtatványok kitöltése, nyilvántartása, tárolása * biztosítottak tájékoztatása a jogaikról és kötelességeikről, valamint segítség nyújtása az igényeik érvényesítéséhez * adatszolgáltatás az illetékes társadalombiztosítási és adóhatósági szervek felé (Tb, APEH) * az igény elbírálásához szükséges igazolások (okmányok) kiállítása és annak megküldése az illetékes társadalombiztosítási szervnek * a befizetendő járulékok összegének és a kifizetett ellátások nyilvántartása * kapcsolattartás a nyugdíj- és egészségbiztosítási pénztárakkal Jellemző munkakör:* Egészség- és nyugdíjbiztosítási ügyintéző Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3603 Humánerő-gazdálkodási ügyintéző4112 BérelszámolóMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam
Targonca- és munkagépszerelő – OKJ leírás
OKJ-szám: 31 525 05Betölthető foglalkozás: Egyéb gépek, berendezések szerelői, javítói FEOR 7439Képzési idő: Legfeljebb 1300 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Ide tartoznak a 743-as alcsoportból a máshová nem sorolható gépek és berendezések szerelői, javítói.Jellemző munkakörök:* Általános karbantartó * Bányalakatos * Beállító lakatos * Búvárszivattyú-szerelő * Csomagológép-szerelő * Darulakatos * Dízellakatos * Dízelmotor-szerelő * Dízelmozdony-szerelő * Dózerszerelő * Építőgép-szerelő * Építőiparigép-szerelő * Fejőgépszerelő * Gépmunkás * Gépszerelő * Gépszerelő és -karbantartó lakatos * Karbantartó szerelő * Klímagépkezelő és -karbantartó lakatos * Kompresszorszerelő * MÁV-kocsivizsgáló * Mozdonyjavító * Nyomdagépszerelő * Öntödei géplakatos * Öntöző karbantartó * Rakodógép-szerelő * Szegező * Szerelő lakatos * Szervizszerelő * Szivattyúszerelő * Szövőgépszerelő * Targoncaszerelő * Textil- és ruházatiiparigép-szerelő * Textilgép-karbantartó * Tmk-gépszerelő * Tolózárszerelő * Tűzoltókészülék-ellenőr * Tűzoltókészülék-javító * Üzemeltető szerelő * Váltószerelő * Vasúti gépszerelő * Vasútijármű-szerelő * Vegyes szerelő * Vegyi- és élelmiszer-ipari gépszerelő * Zsírzógombszerelő Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam
Tanulmányi szerződés (minta)
Tanulmányi szerződés Tanulmányi szerződés: a munkáltató szakemberszükségletének biztosítása érdekében tanulmányi szerződést köthet munkavállalójával. A tanulmányi szerződésben a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok ideje alatt támogatást nyújt, a munkavállaló pedig kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja, illetve a képzettség megszerzése után a munkáltatóval munkaviszonyát meghatározott ideig fenntartja. A szerződést írásba kell foglalni, ebben meg kell határozni a munkáltatót terhelő támogatás formáját és mértékét, továbbá – a támogatás mértékével arányosan – a munkavállaló által kötelezően munkaviszonyban töltendő idő tartamát, amely 5 évnél hosszabb nem lehet. Nem köthető tanulmányi szerződés a munkaviszonyra vonatkozó szabály alapján járó kedvezmények biztosítására, továbbá ha a tanulmányok elvégzésére a munkáltató kötelezte a munkavállalót. Amennyiben a munkáltató a támogatást nem biztosítja, vagy egyéb lényeges szerződésszegést követ el, a másik fél mentesül a szerződésből folyó kötelezettségei alól, és a szerződésszegésből eredő esetleges kárát érvényesítheti. Ha viszont a támogatásban részesülő munkavállaló nem megfelelő eredménnyel folytatja tanulmányait, nem lép a szerződés szerinti időpontban a munkáltatónál munkába, a meghatározott időtartamot nem tölti le, vagy egyéb lényeges szerződésszegést követ el, a munkáltató követelheti az általa kifizetett támogatás megtérítését. Ha a támogatásban részesülő a szerződésben kikötött időtartamnak csak egy részét nem tölti le, megtérítési kötelezettsége is csak ezzel arányos. Munkaidő, munkaidő-kedvezmény, munkarend, munkáltatói utasítások Munkáltatói utasítások követése: a munkavállaló a munkáltató utasítása szerint köteles a munkáját ellátni. Jogosult az utasítás teljesítését megtagadni, ha annak végrehajtása jogszabályba vagy munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik. Ha a munkavállaló olyan utasítást kap, amelynek végrehajtása kárt idézhet elő és amellyel a munkavállaló számolhat, köteles erre az utasítást adó munkáltató figyelmét felhívni, az utasítás teljesítése ilyenkor azonban kötelező. Meg kell tagadni az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása más személy életét, testi épségét vagy egészségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné. Az utasítás teljesítésének jogszerű megtagadása miatt kieső időre távolléti díj jár. Munkaidő: a munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó időtartam, amibe be kell számítani a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység időtartamát is. Eltérő rendelkezés vagy megállapodás hiányában a munkaközi szünet időtartama nem számít be a munkaidőbe (a készenléti jellegű munkakör kivételével) Napi munkaidő: az egy napra eső vagy 24 órás megszakítás nélküli időszakba tartozó munkaidő Heti munkaidő: az egy naptári hétre eső, vagy 168 órás megszakítás néküli időszakba tartozó munkaidő Teljes munkaidő: a teljes munkaidő napi 8 óra, heti negyven óra. Munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása ennél rövidebb teljes munkaidőt is előírhat. A teljes munkaidő legfeljebb napi 12 órára, heti 60 órára emelhető, ha a munkavállaló készenléti jellegű munkakört lát el, vagy a munkáltató, illetve a tulajdonos közeli hozzátartozója. Tulajdonosnak minősül a gazdasági társaság tagja is, ha a társaságra vonatkozó döntések meghozatala során a szavazatok több mint 25 százalékával rendelkezik. Munkaidőkeret: a munkaidő a napi munkaidő tartamának alapulvételével legfeljebb 2 havi, illetve 8 heti keretben is meghatározható. Ettől eltérően a kollektív szerződés rendelkezése alapján legfeljebb 4 havi, illetve 18 heti, több munkáltatóra kiterjedő hatályú kollektív szerződés rendelkezése alapján pedig legfeljebb 6 havi, illetve 26 heti keretben is meghatározható. A készenléti jellegű munkakörben, a megszakítás nélküli, illetve a többműszakos munkarendben foglalkoztatott, továbbá az idénymunkát végző munkavállalók tekintetében kollektív szerződés legfeljebb éves, illetve 52 heti munkaidőkeretet is megállapíthat. Amennyiben a munkáltató munkaidő-keretet alkalmaz, annak kezdő és befejező időpontját írásban kell közölnie a munkavállalóval. Ebből a szempontból írásbelinek minősül az a tájékoztatás, amit a munkáltatónál helyben szokásos módon közzétesznek (például a faliújságra kifüggesztik…stb). Munkaidőkeret alkalmazásánál a munkaidő számításakor figyelmen kívül kell hagyni a távollét, illetve a keresőképtelenség időtartamát, vagy az erre az időszakra eső napokat a munkavállalóra irányadó napi munkaidő mértékével kell figyelembe venni. Munkaidő-kedvezmény: a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) szerint a nőket, szakszervezeti vezetőket, az üzemi tanács tagjait, a tanulmányi szerződés alapján tanulmányokat folytató munkavállalókat, valamint az édesapákat munkaidő-kedvezmény illeti meg. A szülési szabadságról visszatérő nőnek a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy óra, a 9. hónap végéig egyszer egy óra munkaidő-kedvezmény jár. A gyermekét mesterségesen tápláló anyát és az örökbe fogadó anyát is megilleti a kedvezmény. A szakszervezeti tisztségviselők munkaidő-kedvezménye a szakszervezeti tagok létszámától függ, havi egy-két óra. Erre az időre a tisztségviselőknek távolléti díj jár. Az üzemi tanács tagját havi munkaideje tíz százalékának, elnökét havi munkaideje tizenöt százalékának megfelelő munkaidő-kedvezmény illeti meg. Erre az időtartamra távolléti díjra jogosult. Tanulmányi munkaidő-kedvezmény illeti meg az iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállalókat. A munkaidő-kedvezmény alapján részt vehetnek a kötelező iskolai foglalkozásokon és szakmai gyakorlaton, valamint vizsgánként 4 nap szabadidőt, a szakdolgozat elkészítéséhez pedig tíz nap szabadidőt köteles biztosítani számukra a munkáltató. A 2002. december 1-jén, illetve ezt követően született gyermekre tekintettel öt munkanap munkaidő-kedvezmény illeti meg az édesapákat, amelyet a gyermek két hónapos koráig, tetszőleges időpontban vehetnek igénybe, a munkáltató köteles azt kiadni. A kedvezményre nemcsak a szülői felügyeleti jogot gyakorló vér szerinti, hanem az örökbe fogadó apa is jogosult. Az édesapák erre az időre távolléti díjat kapnak, amelyet az állami költségvetés finanszíroz. Az édesapa a munkaidő-kedvezmény igénylésekor köteles bemutatni a munkáltatójának a gyermek születési anyakönyvi kivonatát. Ezzel egyidejűleg írásban kell nyilatkoznia arról is, hogy szülői felügyeletet gyakorló vér szerinti vagy örökbefogadó apának minősül és ezt a jogát nem szüneteltetik, nem szüntették meg.A munkáltató a munkaidő-kedvezmény igénybevételéről olyan nyilvántartást vezet, amely tartalmazza az igénybe vevő nevét, a ténylegesen igénybe vett napok számát, időpontját, a távolléti díj kiszámításának módját, összegét és a számított közterheket. A nyilvántartás mellékleteként a fenti nyilatkozatnak és anyakönyvi kivonat fénymásolatának megőrzése a számviteli bizonylatokra vonatkozó előírások figyelembevételével a munkáltató feladata. A családtámogatási kifizetőhellyel nem rendelkező munkáltató az apát megillető és kifizetett kedvezményre járó távolléti díjat és annak közterhét az erre a célra rendszeresített nyomtatványon félévente – június 30-áig, illetve november 30-áig – benyújtja a székhelye szerinti Területi Államháztartási Hivatalhoz, amely 15 napon belül gondoskodik az összeg átutalásáról. Munkarend: a munkarend határozza meg munkaidő teljesítését, a munkaidő kezdetét és végét. A munkarendet a kollektív szerződés, ennek hiányában a munkáltató állapítja meg. A munkarend határozza meg a munkaidőkeretet és a munkaidő-beosztást. Megszakítás nélküli munkarend állapítható meg, ha a munkáltató működése napi 6 órát meg nem haladó időtartamban, illetve évente kizárólag a technológiai előírásban meghatározott okból, az ott előírt időszakban szünetel és a munkáltató a társadalmi közszükségletet kielégítő alapvető szolgáltatást biztosít folyamatosan vagy a gazdaságos, illetve rendeltetésszerű működtetés – a termelési technológiából fakadó objektív körülmények miatt – más munkarend alkalmazásával nem biztosítható. Ilyen munkarend állapítható meg akkor is, ha a munkaköri feladatok jellege ezt indokolja. Munkaidő-beosztás: a munkaidő beosztható mindenkire egyenlően, de alkalmazható egyenlőtlen, osztott és rugalmas munkaidő, valamint éjszakai munka is. A munkaidő-beosztást a munkáltatói jogkört gyakorló határozza meg. A munkaidő-beosztást (kollektív szerződés eltérő rendelkezése hiányában) legalább 7 nappal korábban és legalább egy hétre szólóan írásban, illetve a munkáltatónál helyben szokásos módon közölni kell a munkavállalóval ennek hiányában az utolsó időszak munkaidő-beosztása az irányadó. A beosztásnál az alábbiakat kell figyelembe venni: a munkavállaló napi munkaideje a 12 órát, heti munkaideje a 48 órát, a készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott munkavállaló napi munkaideje a 24, illetve heti munkaideje a 72 órát ne haladja meg. A napi, illetve a heti munkaidő mértékébe be kell számítani az elrendelt rendkívüli munkavégzés időtartamát is az egészségkárosító kockázatok között foglalkoztatott munkavállaló napi munkaideje az éjszakai munkavégzés során nem haladhatja meg a 8 órát egyenlőtlen munkaidőbeosztásnál a napi munkaidő nem lehet rövidebb 4 óránál (ilyen munkaidőbeosztást csak munkaidőkeret alkalmazásánál lehet meghatározni) a nőkre terhességük megállapításától a gyermek 1 éves koráig, illetve a gyermeküket egyedül nevelő férfiakra a gyermekük 1 éves koráig egyenlőtlen munkaidőbeosztás, illetve osztott munkaidő csak a hozzájárulásukkal alkalmazható, éjszaki munkára pedig egyáltalán nem oszthatók be a rendszeresen éjszakai munkát végző munkavállaló egészségügyi alkalmasságát rendszeres orvosi vizsgálattal kell ellenőrizni, és amennyiben a vizsgálat azt állapítja meg, hogy az éjszakai munkavégzés veszélyezteti az egészségi állapotát vagy megbetegedése az éjszakai munkavégzéssel áll összefüggésben, nappali munkavégzésre kell beosztani. Mentesség a munkavégzési kötelezettség alól: mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelezettsége alól arra az időre, amíg állampolgári kötelezettségét teljesíti (például amíg kötelező orvosi vizsgálaton, sorozáson vesz részt, katonai szolgálatot teljesít, bírósági tárgyalásra tanúként idézik, szavazáson vesz részt stb.) közeli hozzátartozója temetésével kapcsolatban intézkedik, legfeljebb két munkanapon át keresőképtelen betegség vagy egyéb elháríthatatlan ok miatt nem tud munkahelyén megjelenni jogszabályi előírás alapján nem kell munkát végeznie, illetve a munkavégzés alól felmentették (például pihenőnapon, munkaidőkedvezmény alapján stb.) a munkáltató engedélyezi, valamilyen a munkaidőn kívül el nem végezhető tevékenység miatt jogszerű sztrájkban vesz részt. Forrás: Origo honlapja
Tanulj ingyen!
Válassz: Fitness-wellness asszisztens, vagy idegenforgalmi szakmenedzser lennél inkább?Utóbbi sikeres elvégzésével 30 kreditet kapsz, ha a BGF-en tanulsz tovább!Ne habozz, érdeklődj, jelentkezz!
Tanulj ingyen és még a minimál bért is megkaphatod
Magyarország versenyképessége növelésének egyik meghatározó eleme, hogy a gazdaság rendelkezésére áll-e megfelelő mennyiségű és minőségű munkaerő. A magyar lakosság szakmai képzettségi színvonala elmarad az EU átlagtól. A kormány a 100 lépés program keretében az élethosszig tartó tanulás, illetve a felnőttképzés korszerűsítésével kapcsolatos feladatok sorába emelte a képzettségi színvonal emelésével összefüggő teendőket. Az Európai Unió támogatásával „Lépj egyet előre” címmel hirdetett projektet a munkavállalók szakmai ismereteinek bővítésére, képzettségi színvonalának növelésére. A „Lépj egyet előre” program célja a magyar felnőtt lakosság képzettségi színvonalának növelése érdekében olyan képzések indítása, amelynek során a korábbi képzettségi, tudásszintjüktől egy szinttel magasabb szintre kerülnek. A képzés a résztevők számára ingyenes, vagyis a képzésbe bekapcsolódó felnőttek a képzési költségek, plusz egy havi minimálbér mértékéig támogatást kapnak. A kormány az Európai Unió támogatásával " Lépj egyet előre" címmel hirdetett pályázatot a munkavállalók szakmai ismereteinek bővítésére, képzettségi színvonalának növelésére. A projekt célja, hogy növekedjék a munkavállalók képzettségi színvonala, és az jobban illeszkedjék a munkáltatói igényekhez. Ebből eredően azokon a képzéseken lesz a hangsúly, amelyek hiányszakmákban indulnak. A programba 2007. március 31-ig, illetve visszavonásig lehet jelentkezni. A " Lépj egyet előre" képzési program keretében legalább 11.000 felnőtt képzésének támogatására nyílik lehetőség. A támogatásban részesülők köre Az a felnőtt, aki: rendelkezik legalább a 6. osztály befejezését igazoló bizonyítvánnyal, és alapfokú iskolai végzettség megszerzésére irányuló képzésben kíván részt venni. a 6. osztály befejezését igazoló általános iskolai végzettséggel nem rendelkezik, és a szakképzés megkezdéséhez szükséges közismereti és szakmai kompetenciák megszerzésére irányuló felzárkóztató képzésben, s ezt követő szakképzésben kíván részt venni. alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik, de nem rendelkezik szakképzettséggel és szakképesítés megszerzésére irányuló képzésben kíván részt venni. érettségivel rendelkezik, de nem rendelkezik szakképzettséggel és érettségire épülő szakképzésben kíván részt venni. már rendelkezik szakképesítéssel és a már meglévő szakképesítésre épülő új szakképesítés megszerzésére irányuló képzésben kíván részt venni. A képzési támogatás megítélésénél előnyben részesülnek a felnőttek, haa) alacsonyabb iskolai végzettségűekb) állás nélküliekc) ellátásban levő munkavállalási korú inaktívak d) egyéb inaktívakd) akik az önkormányzatok, civil szervezetek, a munkaügyi központok, közreműködésével kerülnek a képzésbe, e) azok a felnőttek, akiknek a képzettség megszerzése esetén a mikro- és kisvállalkozásoknál nyílik lehetőség a foglalkoztatására. A támogatásokat olyan felnőtteknek nyújtja a Program, akik keresett szakképesítések megszerzésére irányuló képzésekben vesznek részt. A keresett szakmák közé tartoznak a megyei munkaügyi prognózisok által meghatározott szakmák (ezek külön színnel lesznek jelölve a Támogatott képzések menüpontban). A munkaviszonyban állók esetén csak a felzárkóztató, valamint az OKJ szerinti szakképzésekben való részvétel támogatott. Nem támogatható a képzése a felnőttnek, ha: iskolai tankötelezettségének nem tett eleget, egyéb, az állam által támogatott szakképzésben vesz részt – beleértve az iskolarendszerű szakképzés keretében folyó képzéseket is, már rendelkezik szakképzettséggel, és olyan szakképzettséget kíván megszerezni, mely nem az eredeti szakképzettségére épül rá, olyan képzésben vesz részt, amely a támogatási szerződés megkötését megelőzően megkezdődött, nyelvi képzésben kíván részt venni, olyan képzési programban kíván részt venni, amely olyan szakképzettséggel zárul, mely a megyei munkaügyi központok által az adott megyében túltelített szakmának minősül, olyan képzésben kíván részt venni, amely a tudásszintben, a szakképzettségi szintben előrelépést nem eredményez. A kérelmek beadása, döntés, szerződéskötés A kérelmek benyújtásának határideje 2007. március 31., illetve visszavonásig. A támogatások megítéléséről, az eljárás felfüggesztéséről, valamint a támogatás elutasításáról a Foglalkoztatási Hivatal a támogatási dokumentumok beérkezésétől számított 30 napon belül, a rendelkezésre álló források mértékét figyelembe véve, dönt. A döntéséről tájékoztatja a Perfekt megyei kirendeltségeit és Önt is. Megállapodások, szerződések megkötéseA támogatás megítéléséről szóló döntést követően kerül sor a támogatási szerződés és az együttműködési megállapodás Foglalkoztatási Hivatal általi aláírására. A támogatási szerződés aláírása után a Foglalkoztatási Hivatal egy példányt megküld az Ön részére, és tájékoztatja a Perfekt megyei kirendeltségeit azon hallgatók listájáról, akikkel támogatási szerződést kötött. Csatolandó dokumentumok listája: A felnőtt által kitöltött és aláírt támogatási dokumentumok (2 példány), Jelentkezési lap (2 példány) Támogatás megállapítására irányuló kérelem (2 példány), Felnőttképzési szerződés (1 példány), Támogatási szerződés (3 példány), valamint az esetleges Munkáltatói nyilatkozata (1 példány), továbbá az együttműködési megállapodás (3 példány) Néhány jó tanács: A munkaviszonyban állók esetén csak OKJ-s, illetve felzárkóztató képzés támogatható. Kérjük, hogy ezen célcsoport támogatási kérelmét ne küldjék be akkreditált képzések esetén. A megyénként megállapított kvóták képzettségi szintenként különbözőek, elsősorban továbbra is állás nélküli szakképzetlenek, alacsony iskolai végzettséggel rendelkezők, jelentkezését várjuk – összhangban a program fő célkitűzéseivel. A nem hiányszakmákban történő jelentkezéseket csak akkor tudjuk elfogadni, ha a képzés munkaerő-piaci indokoltságát munkáltatói igazolással tudja bizonyítani a felnőtt. A munkáltató igazolások valósságát ellenőrzik. Forrás: www.afsz.hu De mit tanuljunk? A választható szakmákat töltse le itt >>> Az Ön vállalata képzéseket szervez, és szeretne jelentkezni a programba? További információk képzőknek itt >>> „A képzés az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával valósul meg.”
Tanulj a tévében mesterséget!
Ma már a kereskedelmi és közszolgálati televíziók egyaránt elvárják, hogy a jelentkezők rendelkezzenek olyan szakmai alapképzéssel, ami munkájuk során elengedhetetlen. Azokon a területeken is, ahol televíziós technikát közvetlenül nem használó szakemberek dolgoznak szükséges ismerni pl. a rögzítés lehetőségeit és módjait, a hordozók formátumait, az editáló-rendszerek elvi működését…stb. Nem beszélve azokról a munkakörökről, melyek kifejezetten eszközismeretre is épülnek. Ma számos intézmény oktatási kínálatában szerepel e komplex alapismereteket nyújtó képzés, ugyanakkor óriási eltérések vannak a képzések szakmai színvonala, illetve a képesítést megszerzők kimeneti kompetenciái között. Intézményünk, a Hálózat Televízió Médiaiskolája 2005-ben kezdte meg működését, nagy hangsúlyt fektetve a hallgatók gyakorlati képzésére. Ismert és elismert szakemberek irányításával –limitált létszámban- igyekeztünk a majdani munkaadók elvárásainak megfelelő kompetenciákkal rendelkező szakembereket képezni. Az alapos elméleti és gyakorlat felkészítésről kiváló oktatóink gondoskodtak (mások mellett: Bacsó Péter, Rózsa Péter, Dr. Féjja Sándor, Szirmai Béla, Halla József, Bernát György, Trömböczky Péter, Csernák János, Bajomi Lázár Péter) a hagyományos és modern technikai eszközök megismerését és azok működtetését a Hálózat Televízió technikai háttere tette lehetővé. 2009. szeptemberétől a 20/2008. (VII. 29.) OKM rendeletnek megfelelően, szakosított formában folytatjuk tovább munkánkat, a lentebb felsorolt képzések indításával. A 2009. őszén induló képzés választható szakirányai: Oklevélben szereplő képesítés(szakirány) Képzési idő SEGÉDOPERATŐR 2 félév TELEVÍZIÓS KAMERAMAN 3 félév RENDEZŐASSZISZTENS 2 félév TELEVÍZIÓS SZERKESZTŐ 3 félév A képzés helyszíne: Hálózat Televízió Budapest XI. Bartók Béla út 152/L Oktatási napok: péntek 13:00-18:00, szombat 09:00-17:00 Szükséges iskolai végzettség: érettségi Térítési díj: 130.000 Ft/félév A térítési díj tartalmazza: Elméleti- és gyakorlati képzés, oktatási segédletek, oktatástechnikai és audiovizuális eszközök használata, vizsgafilm elkészítésének technikai eszközei. Egyéb költség: 1000 Ft felvételi eljárási díj Vizsgadíj INFORMÁCIÓ: www.halozatiskola.hu telefonon: 06/1 203-4332 JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: 2009. szeptember 23.
Tanulási nehézséggel küzd a gyermeke?
Tanulási nehézségek
Dyslexiás Gyermekekért Egyesület Dyslexia Olvasási zavarok fejlesztése Tanulási zavarok Logopédiai szakszolgálat Varázsbetű fejlesztőprogram
Tanulás módszertan
A beszélgetés alapján összeállítanék egy egyéni tematikát a személyes tanácsadásra, megjelölve a tanácsadás javasolt időtartamát. A tanácsadás abszolút előnye a tréninggel szemben, hogy csak azokkal a témákkal foglalkozunk, azokra helyezzük a hangsúlyt, melyekre Önnek valóban szüksége van a hatékonyabb felkészüléshez és a sikeres vizsgához. Helyszín és időpont előzetes egyeztetés szerint. (Nem csak a XVI. kerületben!) A tanácsadás témái lehetnek pl.: Hogyan ösztönözhetem magam a tanulásra? Negatív tapasztalataimat hogyan fordíthatom át, hogyan higgyek abban, hogy lehetek sikeres? Tanulásszervezés, időbeosztás Figyelem és koncentráció fejlesztése Hatékony olvasás Különböző tananyagok feldolgozása, lényegkiemelés és jegyzetkészítés Memória fejlesztése, támogatásának módszerei Idegen nyelv tanulása Vizsgára / érettségire / felvételire való felkészülés, tanultak rendszerezése, ismétlése A vizsgadrukk leküzdése Mire figyeljek a vizsgán? Saját Tananyag feldolgozásának és elsajátításának módszerei … Stb. A tanácsadáson alkalmazott módszerek: Munkalapok, kérdések az elakadások okának feltárásához Az egyes témakörök elméleti hátterének rövid ismertetése, majd átültetése a gyakorlatba Feladatok, feladatlapok a technikák, készségek elsajátításához Iránymutatás a résztvevő saját tananyagának feldolgozásához Részetesen a képzésről »