Szöveges értékelés

Szöveges értékelés ajánlás 1-4. O. 2005/2006 évre Szöveges értékelő program Szöveges értékelés dokumentumok,szoftver frissítés Tájékoztató az új első évfolyamos bizonyítvány és a törzslapok kitöltéséhez Ajánlás az első osztályosok év végi szöveges minősítéséhez, a minősítést támogató számítógépes szoftver alkalmazásához, a szoftver elérése

Szőrme és bőrkonfekcionáló

Termelő vállalatoknál, egyéni és társas vállalkozásoknál, továbbá szolgáltató részlegeknél:   – részt vesz a szőrme- és bőrkonfekcionáló szakma területeit lefedő szűcs, kesztyűs és bőrruha készítő munkaterületek termékkészítési folyamatában,   – kiválasztja az alkalmazott gyártástechnológiának megfelelő alap (bőr, szőrme, műbőr)- és kellékanyagot, osztályozza és minősíti azokat,   – rendelkezik a szabásminta készítés, továbbá a modellezés alapelemeinek ismeretével, képes a gyakorlatban alkalmazni azokat,   – meghatározza és a gyakorlatban alkalmazza a szakmailag indokolt gyártástechnológiai eljárást,   – elvégzi a szükséges anyagnorma, illetve gazdaságossági számításokat,   – elvégez alapvető felújítási, átszabási munkálatokat,   – folyamatosan ellenőrzi a késztermékekre vonatkozó minőségi előírásokat,   – önállóan meghatározza a gyártástechnológiai műveletek elvégzéséhez szükséges eszközöket, gépi berendezéseket, ismeri azok szakszerű kezelését, elvégzi a munkavédelmi előírásoknak megfelelő karbantartási feladatokat,   – elvégzi a munkakörével kapcsolatos adminisztrációs és dokumentációs feladatokat,   – önálló vállalkozásában üzemet működtet, üzletet vezet és irányít, a gazdálkodásra, vállalkozásra érvényes rendelkezések, valamint a munkavégzésre irányuló alapvető egészség-, munka-, tűzvédelmi, baleset-elhárítási előírások betartásával.    

Szőnyegszövő

A szőnyegszövő feladata: – gyapjúfonalból padlószőnyeg szövése, – adott terv, saját tervezés vagy másolás alapján falvédő, díszpárna és ágytakaró szövése, garnitúra készítése, – faliszőnyegek, tarisznyák, futók és gyapjútakarók készítése, – rongyszőnyeg készítése, – meghibásodott szőnyegek és szőttesek javítása. Munkáját úgy végzi, hogy sem saját, sem munkatársai testi épségét ne veszélyeztesse, és a környezeti károsodást elkerülje. Tevékenységét önálló vállalkozás keretei között is folytathatja.

Szőlőtermelő

A szakképesített szőlőtermelő vállalkozhat a szőlőszaporítás és -telepítés alapvető munkáinak, a termő és nem termő szőlő fenntartó – karbantartó technológiai műveleteinek, az éves ápolási munkáinak végzésére, alapvető feldolgozási műveletekre. A szakszerű szüretelési, árukikészítési, tárolási munkák ellátására, olyan termesztési tevékenység végzésére, mely elsősorban szabad ég alatt végzett fizikai munkát jelent. A fentieken túl a saját maga és munkáltatója által előállított termékeket piacon, utcán, vásárban árusíthatja.   A szakképesítés önmagában irányítói, vezetői tevékenység végzésére nem jogosít.  

Szőlő és gyümölcs-termesztő

A gazdálkodási ismeretekkel is rendelkező szakképesített szőlő- és gyümölcstermesztő szakember képes a szőlő- és gyümölcsültetvény létesítésére, abban a fizikai erőkifejtést is igénylő termelési tevékenység végzésére, a tevékenység végzésével kapcsolatos gépek üzemeltetésére, az előállított termékek tárolására és értékesítésére, a magánvállalkozás adminisztrációs ügyleteinek intézésére, ilyen munkakörök irányítására.   A szakképesítés középszintű irányítói, vezetői tevékenység végzésére, önálló vállalkozás létrehozására is jogosít.   Ha a szőlő- és gyümölcstermesztő szakember a növényvédelmi munkákat a II. kategóriájú, vagy szakmérnök irányításával az I. kategóriájú növényvédő szerekkel kívánja elvégezni, szükséges a növényvédő és méregraktár-kezelő szakképesítés megszerzése is.  

Szőlész-borász szaktechnikus

Tevékenységének magas szintű végzéséhez információkat gyűjt a szőlő és borágazat egészéről, kommunikál a szakmai szervezetekkel és az irányítása alá tartozókkal, naprakész az aktuális jogi szabályozási kérdésekben, részt vállal a vállalat gazdálkodási és pénzügyi irányításában, továbbá a piaci helyzethez alkalmazkodó kereskedelmi lépések megvalósításában.   A szőlőtermelési és borászati tevékenység keretében az alapanyag-termelés és borkészítés természeti, technikai, gazdasági feltételrendszerét értékeli, a levonható következtetések alapján irányítja a konkrét munkavégzési tevékenységet, döntéseiben érvényesíti a vállalati stratégia minőségi szempontjait, a higiéniai, gazdaságossági, környezetvédelmi és szabályozási normákat.   Gondoskodik a termeléshez szükséges eszközök kiválasztásáról, azok rendeltetésszerű üzemeltetéséről, karbantartásáról, a munkavédelmi szabályok betartásáról.   Az elvégzett tevékenységet, annak adatait nyilvántartja, a végzett tevékenységet értékeli és az elemzés eredményeit a vállalati döntésekhez közreadja.   Összességében önálló döntésekre felhatalmazott, a hozzátartozó feladatkörökben egyszemélyi felelősségű termelésirányító munkakör ellátására képes.  

Szótár

Angol szótárak: Angol-magyar — Magyar-angol szótár Angol-magyar és magyar-angol szótár (Szegedi Tudományegyetem) MTA SZTAKI: Angol-Magyar, Magyar-Angol Online Szótár(Sztaki) English Hungarian, Hungarian English Dictionary Over 250,000 entries! Containing regular, slang and technical words, expressions, example translations and some mistakes (mostly on short words). And it is available for  WAP phones,too! Freedict (angol-magyar) Cambridge Klett Compact (Idioms) Angol-magyar idiómaszótár Német szótárak: JATE MTA SZTAKI Német-magyarNémet szótár és lexikongyűjteményWörterbuch der FachbegriffeFachbegriffe der InformatikFachberiffe des Bankwesens (Österreichisch)Online MusiklexikonFachgebärdenlexikon Tischler/SchreinerMedizinische FachbegriffeTheologische und kirchliche Fachbegriffe und FeiertageZoll (Glossar)Grabungswörterbuch (Deutsch-Englisch) Magyar-angol-finn online szótár: Finnhun Angol-finn szótár: Freedict Francia szótárok: Angol-francia Freedict (angol-francia) Német-francia Sztaki Holland szótárok: Freedict (angol-holland) Német-hollandDán szótárak:Magyar-dán szótárNémet-dán Olasz szótárak: Sztaki Freedict (angol-olasz) Magyar-olasz Német-olasz Spanyol szótárak: Magyar-spanyol online szótár Spanyol-magyar online szótár Portugál szótárak: Portugál-magyar/Magyar-portugál szótár Freedict (angol-portugál) Német-portugál Spanyol-angol szótárak: LangToLang SpanishDICT.com Freedict Tomísimo Cambridge Klett Compact, Spanish-English English to Spanish dictionary Diccionario de Inglés-Español – Universidad de Oviedo English-Spanish / Spanish-English Dictionary Spanish Food Dictionary (étel-szótár) Spanyol-német szótárak: MYJMK online Wörterbuch – spanisch-deutsch DIX: Deutsch-Spanisch Wörterbuch – Diccionario Alemán-Castellano Wörterbuch Spanisch-Deutsch – diccionario alemán-español Großes Wörterbuch Englisch-Deutsch-Spanisch Orosz szótárok:Freedict  (angol-orosz) Német-orosz  Svéd szótárok:Freedict (angol-svéd) Német-svéd Szakszótárok:English-Spanish Business Dictionary (üzleti szótár) Német-angol szakszótár Szlengszótárok:The Alternative French Dictionary The Alternative Spanish Dictionary The Alternative Finnish Dictionary The Alternative German Dictionary Szótár linkek:Nyelvkalauz  Szótarak lapja Webmánia Geman-English Glossary Online szótárak az interneten JGL szótár DEMA (többek között francia-német/angol-német/olasz-angol/francia-angol szavakra lehet rákeresni) Kossuth Zsuzsanna (angol-magyar, német-magyar, Computer Dictionary) Almos (angol-magyar és magyar-angol köznapi, mûszaki és szlengszótár)   Szerkeszti: Turai Tímea

Szórakoztató zenész II. (a műfaj és a hangszer megjelölésével)

a) Szórakoztató zenész II.   A szórakoztató zenész képzettségű muzsikus, mint hangszeres, mint énekes, elsősorban zenekarok, együttesek tagja, aki aktívan működhet közre különböző nyilvános, a képzettségnek megfelelő műfajú előadásokon, rendezvényeken, valamint vendéglátóhelyeken.   Közreműködhet zenés előadásokon, táncos és egyéb szórakoztató műsorok kíséretének ellátásában, audiovizuális és hangfelvételeken, egyéb társművészeti jellegű produkciókban.   b) Szórakoztató zenész I.   Rendelkezik a fenti szórakoztató zenész munkakör betöltéséhez szükséges ismeretekkel.   Mélyebb és kiterjedtebb tudásanyaga birtokában művészi szinten képes a szóló feladatok ellátására hangszeres zenészként és énekes előadóként is.    

Szórakoztató zenész II. – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 212 07Betölthető foglalkozás: Vendéglátóhelyi zenész FEOR 3724Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 3000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Elágazások** Szórakoztató zenész (hangszer és műfaj megjelölésével)Ráépülések*** Szórakoztató zenész I. (emelt szintű, érettségivel)Szólistaként vagy zenekar tagjaként szórakoztató zenét játszik étteremben, bárban, klubban.Feladatai:* játék egy vagy több hangszeren szólistaként vagy zenekar tagjaként * éneklés szólóban vagy vokálban * önálló műsor összeállítása Jellemző munkakörök:* Szórakoztató zenész * Vendéglátóhelyi énekes Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2632 Zenész, énekes3723 NépzenészMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Szórakoztató zenész I. (a műfaj és a hangszer megjelölésével)

) Szórakoztató zenész II.   A szórakoztató zenész képzettségű muzsikus, mint hangszeres, mint énekes, elsősorban zenekarok, együttesek tagja, aki aktívan működhet közre különböző nyilvános, a képzettségnek megfelelő műfajú előadásokon, rendezvényeken, valamint vendéglátóhelyeken.   Közreműködhet zenés előadásokon, táncos és egyéb szórakoztató műsorok kíséretének ellátásában, audiovizuális és hangfelvételeken, egyéb társművészeti jellegű produkciókban.   b) Szórakoztató zenész I.   Rendelkezik a fenti szórakoztató zenész munkakör betöltéséhez szükséges ismeretekkel.   Mélyebb és kiterjedtebb tudásanyaga birtokában művészi szinten képes a szóló feladatok ellátására hangszeres zenészként és énekes előadóként is.          

Szórakoztató táncos (a műfaj megjelölésével)

A szórakoztató táncos mint szólista, illetve tánckarok, táncegyüttesek képzett tagja, aktívan működhet közre különböző nyilvános, a képzettségnek megfelelő műfajú előadásokon, rendezvényeken, valamint vendéglátóhelyek műsoraiban.   Közreműködhet zenés előadásokon, táncos és egyéb szórakoztató műsorokban, képfelvételeken, egyéb társművészeti jellegű produkciókban.    

Szórakoztató munkatárs – OKJ leírás

OKJ-szám: 52 345 04Betölthető foglalkozás: Kulturális szervező munkatárs FEOR 3713Képzési idő: Legfeljebb 300 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Elágazások** Hanglemez-bemutató* Szórakoztató táncosMűvészeti, szabadidős, sportprogramok szervezésében segédkezik művelődési házakban, közösségi házakban.Feladatai:* a kulturális intézmény programjának megszervezése, a rendezvények reklámjának szervezése * a rendezvények megtartásának előkészítése, teremfelügyelet a rendezvény ideje alatt Jellemző munkakör:* Közművelődési szakember Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2614 Kulturális szervezőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam

Szólj nyelveken!

Azt kell tanulni, amire szükség van$kep1$Felesleges a zöldségek nevét magolni, vagy a tengerparti nyaralásokról szóló szövegeket fordítgatni a nyelvkönyvből, ha egy munkahelyen valószínűleg hellyel kell kínálnunk a vendéget, és meg kell értenünk, hogy kér-e tejszínt a kávéhoz. Éppen ezért, ha munkakereséshez gyakoroljuk a nyelvet, akkor ne általános tanfolyamra iratkozzunk be, hanem vagy speciális, például állásinterjúra felkészítő tréninget keressünk, vagy egy magántanárt, aki a szükséges kifejezéseket gyakorolja velünk.Szakmai kifejezések az első helyenSok helyen angol nyelvű önéletrajzot is kérnek, ezért először érdemes azt lefordítanunk segítséggel. Ezt jó, ha meg is tanuljuk, hiszen ha esetleg állásinterjún angolul is kérdezgetnek bennünket, akkor könnyebben tudunk válaszolni, ha a kifejezések már mennek. Az álláshirdetésben szereplő mondatokat is fordítsuk le, és arról a cégről is állítsunk össze egy rövid angol szöveget, amelynél korábban dolgoztunk, illetve, amelyhez jelentkeztünk. Ha még a kötelező udvariassági formulákat is begyakoroljuk, akkor néhány hét alatt elérhetjük, hogy a munkahelyen is boldogulunk angolul. Persze, így nem teszünk szert stabil, magabiztos szakmai nyelvtudásra, ahhoz még rengeteget kell tanulni, de a legtöbb munkahelyen a munkához nincs is szükség erre, csupán az angol nyelvtudással szűrik a jelentkezőket. Hallgatni aranyNa persze, nem úgy… Ha gyorsan szeretnénk fejlődni, akkor az álomállás elnyerése után sem hagyhatjuk abba az angoltanulást. Ezúttal valóban hallgatni kell, mégpedig angol szövegeket. Minél többet, ha lehet, napi több órán át is akár. Hasznos lehet a hírcsatornák műsora, akár úgy is, hogy meghallgatjuk a híradót, végigfutjuk az interneten az adott híreket magyarul, majd megint meghallgatjuk a híreket. Az is jó, ha felvesszük egy magnóra a nyelvórát, és otthon néhányszor meghallgatjuk az ott elhangzottakat, hogy rögzüljön az anyag.

Szókereső spanyolul

8 venduras e 7 fruta Q W P A T A T A B R U X C A T C Z M O X Y C E Z H Y E E Q E W R M U P E R A I O B P Ó R G S A V V L K H G F O A O E U D T W E R T Z U I L O P Z I A E S D F G H J K L L H A N Y F E S P I N A C A M A X D C R E U X C Y P Í E E B Q A P E P I N O E I T R N A Z U I S O P A S D O F G Z Q W E R A T Z U I O O P A A S D F G G U V A H H J K L N Y E C O L I F L O R R T I A Q W E Y L O C I R U E L A X El desayuno (15) Q E R P A N T Z U I O P Q A S D F G Z H J K L Ú M Ó U Í Y M C V Ú B N M Q E I S E R C E T O C I N O T Z É A S P R R D S A A P O I U L L O A E M F Ó R Ú G H J K J C É N M A N T E Q U I L L A H Í E A L Y C V B N A M E M I Q C A A Q E R T I Z J C Ó C L I G D S D I H O L C H N H J L R A Q Ú T U R N R E G A E L I T E S R E Q U E S Ó N P O A Q U R A V S R F J H V B K Q A S C H O C R T É P R Q E El almuerzo (13) Q W S O P A E R T Z E U A I G O P A E S D F G H N J S C U P K L C Y X C P V T P A A I A B N H M Q W A E R A D C S V R R U T Z U S I A S O H A O W O G P A S T D D T D U D F G P A E L L A W A E E E O D F G D H P J K L S L C  L D Y X C E W O D F G V W A A E Q E R P E S C A D O T R Z V U I P O O T A W S D F N W A G H J L K R L Y X W C E V C B N M L Q E E R T Z U R I A S A D O O P A S D F G O HSzerkeszti: Turai Tímea

Szókereső olaszul

  frutta (7) e verdure (8)  Q M E L A W E R T Z U I P P A S D F R G H J K L Y X A C S V B N A M A R E N A M T Q P W E R N T Z U I O P A A S I D F H C J K L Y X P C T V N B N M I Q W C E R O Q A W A E U V A R T A Z Q M C W Y C X Q C C G J V L P O E W X I L T L A M P O N E D T Q I M R I D E S W L K S O R O H H M A I S L R O Y C R I I O T L E T Z O P E R A O O S A C I L O E G U L O A G L I O D X P E P E R O N E T O M N   Colazione (14) Q E R P A N E T Z P U I P O R A D M A C C H I A T O A F I S Z G H U J K L N É X N W C B U R R O C V B N B N I M O S C Q W V E R L A T Z N P T A C U I O O P A A S F O R T L H D F U I W T G H O T O A S E Q R B K A T I O R E S D I R H T O M I E L E M E C W C O E R T Z Z U I P A M I A C S D F G H J K L Y G X U C I V B N M Q P E R T G O T M A R M E L L A T A P I R T I O P A S D F G H J K O L O Il pranzo (13) Q W MI I N E S T R A E R T Z S U I O P A P S D N F G H P C J B U E K E L Y T X C V A A B P N M W W Q E I R T Z S L D O L C E Z Z A P U I O T O P R A S D A F G A H J K A P L C Y T X T P E S C E C S P V O B A N I M Q T W E R C I T Z U C I N O D O L C E I N P A S C D O F G H J K L U A X Y C H V B N M W Q R E T W R T Z I U I O P A S I D T F G H W N J K L Y X C S W A P E T T O D I P O L L O V WSzerkeszti: Turai Tímea

Szociális, gyermek és ifjúságvédelmi ügyintéző

A szociális, gyermek- és ifjúságvédelmi ügyintéző emelt szintű szakmai végzettségű szakember, aki a szociális és gyámügyi igazgatás, a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi alap- és szakellátás, valamint a nevelés-oktatás intézményeiben dolgozik. Munkáját a hivatali és intézményi hierarchiában, az őt irányító vezetőjének útmutatása szerint végzi. Feladata, hogy a szociális, valamint gyermek- és ifjúságvédelmi ellátásokra vonatkozó jogszabályok értelmezése és alkalmazása alapján a hozzáforduló ügyfeleket a megfelelő támogatáshoz hozzásegítse. Az ügyfélforgalom adatai, a település lakosságának szociális jellemzői, valamint a szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi és nevelési-oktatási intézmények működésének ismerete alapján részt vesz a döntés-előkészítő munkában.   Az ügyintézési folyamat során végzett jellemző tevékenységek főbb csoportjai:     1. Részt vesz a szociális, gyermekjóléti ellátás és gyermekvédelem területén jelentkező szükségletek, igények feltárásában, feltérképezésében és a helyi támogatási rendszer kialakításában, működtetésében.     2. Segíti az önkormányzat képviselő-testületének, bizottságainak munkáját és együttműködik a hivatal többi szervezeti egységének munkatársaival, segíti a döntés-előkészítő munkát.     3. Ügyfeleket fogad és velük együttműködve – a jogszabályi keretek és a helyi viszonyok ismeretében – megkeresi a probléma megoldásának módját, és a megoldás érdekében intézkedéseket tesz.     4. Az államigazgatási eljárás és az adott intézmény belső szabályainak megfelelően ügyviteli és ügyirat-kezelési feladatokat lát el, a hatáskörébe tartozó ügyekben eljár.     5. Közreműködik az önkormányzat által fenntartott szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi, valamint nevelési-oktatási intézmények, szolgáltatások irányításával kapcsolatos feladatokban.     6. Kapcsolatot tart a jóléti intézményekkel, civil szervezetekkel. Támogatja és segíti azok létrejöttét és működését.    

Szociális szakgondozó – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 762 02Betölthető foglalkozás: Szociális asszisztens FEOR 3311Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 3500 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Elágazások** Gerontológiai gondozó* Pszichiátriai gondozó* Szenvedélybeteg-gondozó* Szociális gondozó, szervezőSzociális, egészségügyi, oktatási és közművelődési intézményekben a szociális munkás irányításával segíti az ügyfeleket szociális problémáik önálló megoldásában.Feladatai:* az ügyfelek fogadása, adatok felvétele, a probléma megbeszélése * életvezetési segítségnyújtás, segítő beszélgetés és kapcsolattartás, családsegítés, szabadidős programok szervezése * segítségnyújtás az ügyfélnek a fizikai szükségletek kielégítésében, háztartássegítés * közvetítés az ügyféllel kapcsolatban álló segítő intézmények, valamint az ügyfél és az intézmények között * részvétel esetmegbeszéléseken * ügyfelekről naprakész dokumentáció vezetése Jellemző munkakör:* Szociális szakasszisztens Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2321 Szociális munkás3312 Mentálhigiénés asszisztensMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Szociális segítő – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 762 01Betölthető foglalkozás: Szociális és gyermekvédelmi ügyintéző FEOR 3315Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Elágazások** Rehabilitációs nevelő, segítő* Szociális asszisztens* Szociális, gyermek és ifjúságvédelmi ügyintézőRáépülések*** Foglalkoztatás-szervező (emelt szintű, érettségivel)* Mentálhigiéniés asszisztens (emelt szintű, érettségivel)* Szociokultúrális animátor (emelt szintű, érettségivel)Segítséget nyújtanak az állampolgárok szociális problémáinak megoldásához.Feladatai:* a lakosság szociális helyzetének felmérése * a veszélyeztetett családok felmérése * tanácsadás az igénybe vehető szociális ellátásokról és szolgáltatásokról * segélyek, pénzbeli ellátások iránti kérelmek elbírálása és gondoskodás azok folyósításáról * kapcsolattartás a gyámhatósággal, családsegítő központtal, nevelési tanácsadóval, védőnővel, osztályfőnökkel Jellemző munkakör:* Gyámügyintéző Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2321 Szociális munkás2322 Szakosított szociális munkás (pl. mentálhigiénés, gerontológiai, rehabilitációs tanácsadó)Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Szociális gondozó és szervező

A szociális gondozó és szervező emelt szintű szakképzettséggel rendelkező szakemberként a gondozási, ápolási alapfeladatokat irányítja és végzi a szociális, valamint a gyermekjóléti és gyermekvédelmi alap- és szakellátás területén.   Gondozási részegység vezetőjeként megtervezi, megszervezi és működteti a segítő folyamatot az intézményi és a területi gondozásban. Irányítja a testi, lelki és szociális gondozással kapcsolatos feladatok végrehajtását. Részt vesz az ellátást igénylők életkorához, élethelyzetéhez, egészségi állapotához és képességeihez igazodó gondozásban. A nappali intézmények, gondozási központok, illetve a bentlakásos intézmények részegységének vezetőjeként hatékonyan szervezi meg a gondozási folyamatban részt vevők munkáját. Mozgósítja az intézményi erőforrásokat, részt vesz a forrásbővítő tevékenységekben, akciókban.   Munkájának szerves része a prevenció, az önálló életvezetés támogatása. Kliense megbízása alapján és felhatalmazása mértékéig érdekképviseleti feladatokat is ellát. Szükség esetén az alapápolási és gondozási feladatokat önállóan is végzi. Irányítja, illetve elvégzi a dokumentációs és adminisztrációs munkát.   A gondozási folyamat során végzett jellemző tevékenységek főbb csoportjai     1. Felméri a gondozásra szorulók körét, igényeit, megszervezi ellátásukat.     2. Tájékoztatást nyújt a lehetséges szociális ellátásokról és közreműködik ezek igénybevételében.     3. Irányítja a vezetése alá tartozó szervezeti egységet és közreműködik a működéshez szükséges feltételek megteremtésében.     4. Közvetlen gondozási feladatokat lát el és irányítja beosztottjainak ilyen irányú tevékenységét.     5. Az orvos utasításainak megfelelően alapápolási feladatokat lát el és irányítja beosztottjainak ilyen irányú tevékenységét.     6. Szervezi az egyéni és csoportos foglalkoztatásokat, az ellátásban részesülők rehabilitációját.     7. Más segítő szakemberekkel együttműködve segítséget nyújt a pszichés problémák megoldásában.     8. A munkaköréhez kapcsolódó adminisztrációs és dokumentációs feladatokat ellátja.    

Szociális gondozó és ápoló

A szociális gondozó és ápoló az a középfokú szakképzettségű szociális szakember, aki a szociális, valamint a gyermekjóléti és gyermekvédelmi alap- és szakellátás területén ápolási és gondozási alapfeladatokat lát el. Tevékenységét az ellátást igénybe vevő saját környezetében vagy intézményi keretek között végzi. Feladatait munkacsoport tagjaként, emelt szintű szakképesítésű vagy felsőfokú végzettségű szakember irányítása mellett látja el.   Munkája során segítséget nyújt az ellátást igénybe vevő fizikai, mentális, szociális és lakókörnyezeti szükségleteinek kielégítéséhez, figyelembe véve a kliens életkorát, élethelyzetét, egészségi állapotát. Segítséget nyújt továbbá az ellátást igénybe vevő fizikai és szellemi képességének fenntartásához, használatához és fejlesztéséhez. Az ellátást igénybe vevő állapotától függően elvégzi a szükséges háztartásvezetési tevékenységeket. A kliens megbízása alapján és felhatalmazása mértékéig érdekképviseleti feladatokat is ellát.   Elvégzi a tevékenységéhez kapcsolódó adminisztrációs teendőket.   A gondozási folyamat során végzett jellemző tevékenységének főbb csoportjai:     1. Részt vesz a kielégítetlen szükségletek felismerésében, feltárásában és ezek megoldásához közvetlen segítséget nyújt.     2. Segítséget nyújt az ellátást igénybe vevő számára szükséges szociális ellátások és szolgáltatások igénylésében.     3. Részt vesz az ellátást igénybe vevő közvetlen testi, lelki és szociális gondozásában, szükség esetén háztartásvezetési és gazdálkodási feladatokat lát el.     4. Az orvos utasításainak megfelelő alapápolási feladatokat lát el.     5. Közreműködik az egyéni és csoportos foglalkoztatásban és a rehabilitációban.     6. Jelzi a pszichés problémákat, és más segítő szakemberekkel együttműködve segítséget nyújt azok megoldásában.     7. A munkájához kapcsolódó adminisztrációs feladatokat lát el és vezeti a szakmai dokumentációt.    

Szociális gondozó – OKJ leírás

OKJ-szám: 33 762 01Betölthető foglalkozás: Szociális és gyermekvédelmi ügyintéző FEOR 3315Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség:10. évfolyam elvégzése Elágazások** Fogyatékosok gondozója* Szociális gondozó és ápolóSegítséget nyújtanak az állampolgárok szociális problémáinak megoldásához.Feladatai:* a lakosság szociális helyzetének felmérése * a veszélyeztetett családok felmérése * tanácsadás az igénybe vehető szociális ellátásokról és szolgáltatásokról * segélyek, pénzbeli ellátások iránti kérelmek elbírálása és gondoskodás azok folyósításáról * kapcsolattartás a gyámhatósággal, családsegítő központtal, nevelési tanácsadóval, védőnővel, osztályfőnökkel Jellemző munkakör:* Gyámügyintéző Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2321 Szociális munkás2322 Szakosított szociális munkás (pl. mentálhigiénés, gerontológiai, rehabilitációs tanácsadó)Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Szakközépiskola, szakiskola képzései:

Szociális asszisztens vagy szociális gondozó tanfolyamot keresek ami ingyenes

Kérdés: Sent: Thursday, January 24, 2008 3:31 Szia!!! Remélem tudsz nekem segíteni. Szociális asszisztens vagy szociális gondozó tanfolyamot keresek ami ingyenes. Gödöllőn vagy Veresegyház környékén van-e ilyen tanfolyam. Steretnék elnézést kérni amiért letegeztelek. Elöre is köszönöm szépen.Válasz: Szia! Nyugodtan tegeződjünk, így sokkal barátságosabb.   Az alábbi 2 linket találod meg a tanfolyamokat, sajnos Gödöllőn és Veresegyházán nem találtam, csak főleg Budapesten. Ezek a képzések azonban nem ingyenek.     http://mot.hu/kereso/szo/c3pvY2nDoWxpcyBnb25kb3rDsw/rovat/0/orszag/HU/varos/0/ajanlatok/1/cegek/0/cikkek/0   http://mot.hu/kereso/szo/c3pvY2nDoWxpcyBhc3N6aXN6dGVucw/rovat/0/orszag/HU/varos/0/ajanlatok/1/cegek/0/cikkek/0     Ingyenes képzésekről a „Lépj egyet előre” program keretében tudok. Ez egy nagyon jó lehetőség szerintem: állami támogatás kapnak bizonyos hiányszakmák (pl. szociális gondozó), így ezeket ingyenesen el lehet végezni. A programról bővebb infot a www.afsz.hu oldalon találsz, ez a munkaügyi központ oldala.   Van egy lista is az oldalon, ezt egy kicsit nehezebb megtalálni, ezért ide bemásolom, mert itt található, hogy melyik szakmát hol tudod elvégezni (felül választhatsz várost) http://lee2.afsz.hu/lee2/kepzesek.aspx     Remélem, tudtam segíteni!  

Szociális asszisztens

A szociális asszisztens olyan emelt szintű szakmai végzettségű szakember, aki a szociális és gyermekjóléti szolgáltatást igénybe vevők (a továbbiakban: kliensek) problémáinak megoldása érdekében, felsőfokú végzettségű szakember irányításával, szakszerű gyakorlati segítő tevékenységet végez mind az egyéni esetkezelés, mind a szociális csoport-, illetve közösségi munka területén.   Tevékenysége során tájékoztatja a klienseket a szociális valamint gyermekjóléti és gyermekvédelmi ellátórendszer biztosította szolgáltatásokról, részt vesz a problémák feltárásában, megoldásában. Munkájának sajátossága, hogy elsősorban a kliens(rendszer) saját erőforrásainak mozgósítása révén segíti a hozzáfordulókat a problémamegoldás legcélravezetőbb módjának kiválasztásában és kivitelezésében.   Tevékenységével segítséget nyújt a kliensek nehézségeinek felszámolásához, illetve csökkentéséhez elsősorban a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi alap- és szakellátás intézményeiben, a szociális és gyámügyi igazgatás területén, továbbá a szegénység, a hajléktalanság, a munkanélküliség, a kisebbségi és etnikai csoportok védelme, devianciák, egészségkárosodás, fogyatékosság, migráció problémáival foglakozó társintézményekben.   Munkájának szerves része a szociális adminisztrációs feladatok ellátása. A szociális munka etikai normáival összhangban közreműködik a civil társadalom és a társadalmi nyilvánosság szférájának fejlesztésében, valamint a kliensek érdekeinek érvényesítésében. Feladatait jellemzően munkacsoport tagjaként végzi.   A segítő folyamat során végzett jellemző tevékenységek főbb csoportjai     1. Részt vesz a szociális szükségletek és igények feltárásában és a hátrányos helyzetű csoportok érdekeinek megfogalmazásában.     2. Felvilágosító és prevenciós tevékenységet végez.     3. A szociális esetmunka módszereit alkalmazva segítséget nyújt klienseinek problémáik megoldásában.     4. A szociális csoportmunka során részt vesz klienscsoportok szervezésében és működtetésében.     5. A közösségi szociális munka módszereit alkalmazva részt vesz a közösségek szervezésében és fejlesztésében.     6. Feladatainak ellátása során együttműködik szakemberekkel, jóléti intézményekkel és civil szervezetekkel.     7. Egészségi állapot hirtelen rosszabbodása, eszméletvesztés vagy baleset esetén elsősegélyt nyújt.     8. Munkaköréhez kapcsolódó ügyintézői adminisztrációs és dokumentációs feladatokat lát el.    

Szobrász (az anyag és a tevékenység megjelölésével)

A szobrász olyan vizuális képzettséggel, rajzi, plasztikai gyakorlattal és ismeretekkel rendelkező szakember, aki képes a szobrászat területén önállóan, kreativitással megoldani szakmai és esztétikai feladatokat.   A szobrászatban használatos anyagokból (agyag, kő, fa, fém, gipsz, műanyagok) megmintáz (kifarag, vés, domborít) ornamentális (díszítő jellegű) formákat és figurális plasztikai ábrázolásokat.   A plasztikai feladatok megmintázása előtt elkészíti rajzban a terveket, vázlatokat, a kivitelezésben alkalmazza a szükséges szakmai ismereteket. A plasztikai tárgyak megvalósításánál a feladattól függően pozitív-negatív, illetve sokszorosító formákat, eljárásokat használ. A plasztikákat, formákat kézi műveletekkel készíti el, de alkalmaz különféle gépi eljárásokat is.   Átfogó művészi, művészettörténeti ismeretekkel rendelkezik, ami képessé teszi tervezési, kivitelezési feladatok megoldására önálló vállalkozóként is, valamint tanulmányai folytatására művészeti főiskolákon, egyetemeken.     B) A szobrász (díszítőszobrász) szakképesítés munkaterületének leírása   A díszítőszobrász új és felújításra váró vagy műemléki védettség alatt álló épületekben díszítő gipszszobrászati munkákat végez. Stílus- és eljáráshű rekonstrukciós feladatokat old meg, műemlékvédelmi szakember, restaurátor, képző- és iparművész, illetve tervezőépítész szakmai irányításával.   Vizuális, rajzi és plasztikai képzettsége alkalmassá teszi, hogy megfelelő szakmai színvonalon elkészítse külső és belső téri épületdíszítő elemek mintadarabjait, prototípusait, valamint a sokszorosításhoz szükséges különböző anyagú gyártóformákat.   Restaurálja a megsérült díszítőelemeket, pótolja azok hiányzó részeit. Részt vesz a sorozatban készülő díszítőelemek szériagyártásában és a beépítésre kerülő tárgyak (ornamensek) elhelyezésében. Ha technológiailag szükséges, elvégzi a kész munkák felületkezelését. Alapos szakmai, művészi, művészettörténeti ismeretei képessé teszik arra, hogy kivitelezési feladatokat önálló vállalkozóként is megoldjon, illetve képes legyen tanulmányai folytatására művészeti főiskolákon is.     C) A szobrász (kőszobrász) szakképesítés munkaterületének leírása   A kőszobrász olyan vizuális, rajzi, plasztikai alapismeretekkel rendelkező szakember, aki különböző kövekből kézi és gépi eljárásokkal díszítőalakzatokat, valamint figurális plasztikai ábrázolásokat kifarag. Új és felújítandó, védettség alatt álló alkotások, emlékművek kőszobrász restaurációs munkáit végzi, műemlékvédelmi szakember, restaurátor, képző- és iparművész, illetve építészmérnök irányításával.   Kőből készít nyíláskereteket, párkányokat, oszlopokat, oszlopfőket, pilléreket, erkély- és lépcsőelemeket, toronydíszeket, emlékműveket, sírköveket, külső és belső téri szobrokat.   Széles körű szakmai, művészi, művészettörténeti ismeretekkel rendelkezik, ami képessé teszi kőszobrászi feladatok elvégzésére önálló vállalkozás formájában is, továbbá tanulmányai folytatására magasabb szinten, művészeti főiskolákon, egyetemen.    

Szobrász – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 211 15Betölthető foglalkozás: Egyéb művészeti foglalkozások FEOR 3729Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 3500 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Elágazások** Bronzműves és szoboröntő* Díszítő szobrász* KőszobrászIde tartoznak a 372-es alcsoportból a máshová nem sorolható művészeti foglalkozásúak.Jellemző munkakörök:* Bábkészítő * Bábmodellező * Bőrműves * Bronzműves és szoboröntő * Bútorműves és intarziakészítő * Díszítőfestő * Díszítőszobrász * Dublőr, kaszkadőr * Egyházi zenész * Hangmester * Hangosító * Jégtáncos * Segédoperatőr Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Szóbeli témalista az EURO nyelvvizsgához

Euro B1 – AlapszintTársasági kapcsolatok Utazás Szabadidő eltöltése Vásárlás Találkozás Család Rokoni kapcsolatok Hobbik Nyaralás Különböző helyszínek Napi tevékenység Egészség Étel/ital Tanulás Barátok Újság, Tv, média Bűnözés Lakóhely, lakás Euro B2 – KözépszintTársasági kapcsolatok Utazás Szabadidő eltöltése Vásárlás Találkozás Család Rokoni kapcsolatok Hobbik Nyaralás Különböző helyszínek Napi tevékenység Egészség Étel/ital Tanulás Barátok Újság, Tv, média Bűnözés Lakóhely, lakás Aktuális témák, események, napi hírek Környezet Euro C1 – FelsőszintTársasági kapcsolatok Utazás Szabadidő eltöltése Vásárlás Találkozás Család Rokoni kapcsolatok Hobbik Nyaralás Különböző helyszínek Napi tevékenység Egészség Étel/ital Tanulás Barátok Újság, Tv, média Bűnözés Lakóhely, lakás Aktuális témák, események, napi hírek Környezet Forrás:EURO nyelvvizsgaközpontSzerkesztette:Turai Tímea

Szóbeli témalista az ARMA nyelvvizsgához

ÁLTALÁNOS TÉMÁK A SZÓBELI NYELVVIZSGÁN:(ALAPFOK, KÖZÉPFOK, FELSŐFOK) – Bemutatkozás, család – Munka, munkahely- Tanulás – Lakás, lakókörnyezet – Hobby, hasznos elfoglaltságok – Vásárlás – Orvosnál, egészségügy – Sport – Kultúra, művelõdés – Nyári szünidő, szabadság – Utazás, tömegközlekedés – Társas kapcsolatok, barátság, vendégség – Utazás külföldre – Étkezés, étterem, a magyar konyha – Magyarország – Környezetvédelem (KÖZÉPFOK, FELSŐFOK) – Az egészséges életmód – A bűnözés és közbiztonság problémái (FELSŐFOK) – Fajgyűlölet, diszkrimináció, idegengyűlölet – Terrorizmus KATONAI SZAKNYELVI TÉMÁK A SZÓBELI NYELVVIZSGÁN: (ALAPFOK) – A haderőnemek rendeltetése – Alapvető fegyvernemek, rendeltetésük, fegyverzetük – Rendfokozatok – Katonai pályafutás, beosztások, előmenetel – Alegységek, egységek – Egyenruházat – A Magyar Honvédség felépítése – Katonapolitikával kapcsolatos alapvető, aktuális fogalmak (KÖZÉPFOK) – NATO – PfP, Magyarország részvétele a közös gyakorlatokban – Békefenntartás, béketeremtés, Magyarország részvétele a békefenntartó missziókban – ENSZ csapatok – Változások a Magyar Honvédségnél – Kiképzés a hadseregben – Tisztképzés – Fegyvernemek, szakcsapatok részletesebb ismertetése (FELSŐFOK) – A katonapolitikai helyzet Európában – A NATO katonapolitikai szerepe a szuperhatalmak szembenállásának megszűnése után – Háborús gócok, regionális konfliktusok – Aktuális nemzetközi katonapolitikai események – Fegyvernemek, haderőnemek együttműködése – Saját fegyvernemi harci technika szakértői ismertetése – Hadsereg és társadalom Forrás: ZMNE nyelvvizsgaközpontSzerkesztette:Turai Tímea

Szóbeli témakörök az EuroPro nyelvvizsgához

Alapszint (B1):Társasági kapcsolatok Utazás Szabadidő eltöltése Vásárlás Találkozás Család Rokoni kapcsolatok Hobbik Nyaralás Különböző helyszínek Napi tevékenység Egészség Étel/ital Tanulás Barátok Újság, Tv, média Bűnözés Lakóhely, lakás Vásárlás Aktuális témák, események, napi hírek Környezet Kiállítás, konferencia Üzleti megbeszélés, kapcsolatok Üzleti út Munkahely Munka rutinok Munkahelyi előírások, szabályok Képzés, továbbképzés Munkahely változtatás Munkahelyi problémákKözépszint (B2):Társasági kapcsolatok Utazás Szabadidő eltöltése Vásárlás Találkozás Család Rokoni kapcsolatok Hobbik Nyaralás Különböző helyszínek Napi tevékenység Egészség Étel/ital Tanulás Barátok Újság, Tv, média Bűnözés Lakóhely, lakás Aktuális témák, események, napi hírek Vásárlás Aktuális témák, események, napi hírek Környezet Kiállítás, konferencia Üzleti megbeszélés, kapcsolatok Üzleti út Munkahely Munka rutinok Munkahelyi előírások, szabályok Képzés, továbbképzés Munkahely változtatás Munkahelyi problémákFelsőszint (C1C2):Társasági kapcsolatok Utazás Szabadidő eltöltése Vásárlás Találkozás Család Rokoni kapcsolatok Hobbik Nyaralás Különböző helyszínek Napi tevékenység Egészség Étel/ital Tanulás Barátok Újság, Tv, média Bűnözés Lakóhely, lakás Vásárlás Aktuális témák, események, napi hírek Környezet Kiállítás, konferencia Üzleti megbeszélés, kapcsolatok Üzleti út Munkahely Munka rutinok Munkahelyi előírások, szabályok Képzés, továbbképzés Munkahely változtatás Munkahelyi problémák Forrás:Euro nyelvvizsgaközpontSzerkesztette:Turai Tímea

Szóbeli témakörök a NATO STANAG 6001 nyelvvizsgához

STANAG 6001 1 SZINT Services and branches (the main services and the branches of the candidate’s military the candidate’s branch of service, its weapons and equipment) Military units (the units of the candidate’s service, the unit the candidate serves in, its strength, composition and tasks) Military ranks (the ranks of the candidate’s service, the candidate’s rank and promotions) Military career (the candidate’s career, promotions and professional development) Military uniform (the uniforms in the candidate’s military and insignia) Military training (the candidate’s military training, military training opportunities) Basic political-military issues (NATO, PFP, UN troops, peacekeeping, joint training exercises, military reforms) STANAG 6001 2 SZINT NATO (political goals and basic tasks, strategic concept, NATO enlargement) Peacekeeping (the world’s hot spots, participation in peacekeeping/peace support operations, international cooperation) Military reform (reorganization, reduction and modernization of the military force, professional military, military cooperation) Present armed conflicts (wars, conflicts in Europe and other parts of the world, causes of conflicts, conflict prevention) STANAG 6001 3 SZINT International relations (PFP, NATO, international institutions, joint operations, military exercises) Defence policy (strategic concepts, national military strategy, military doctrines) Defence planning (defence spending, military budget, force planning, force goals) Non-military security challenges (terrorism, other non-traditional threats) Armed conflicts (hot spots, low-intensity conflicts, conflict prevention) Peace support (peacekeeping, peace enforcement, post-conflict reconstruction) Security issues (balance of power, nuclear deterrence, arms control, collective security, regional security issues) Infrastructure (weapon systems, military equipment, military research and development) Military transformation (force restructuring, modernization issues) International military law (Geneva Conventions, war crimes, legality of the use of force) Environmental security (wartime impacts, weapons testing and disposal, other environmental concerns) Military and society (terms and conditions of service, civil-military relations) Forrás:ZMNE nyelvvizsgaközpontSzerkesztette:Turai Tímea

Szóbeli témakörök a Lexinfo nyelvvizsgához

A vizsga témakörei: A témakörök csak tájékozódási jellegűek. Az informatika változásait, fejlődését követik (különösen közép- és felsőfokon).Alapfok:Munkanap, időbeosztás, napi feladatok. Munkakeresés, szakmai CV. Tanulmányok, tantárgyak, tananyag. Az Internet, keresőprogramok. Internetes szolgáltatások. Csevegés (chat), fórumok. Szabadidő eltöltése a számítógéppel. Számítógépes játékok. A számítógép részei, hardware. Software, programozó nyelvek. Hálózatok. Adatbiztonság, adatvédelem. Mobiltelefon. Okos gépeink, chip. Szaklapok. Középfok és felsőfok:Az alapfok témái magasabb szinten. Egy-egy szaktantárgy részletes megbeszélése. A munkakör, szak részletes kifejtése. Külföldi munkavállalás – eltérések, munkamódszer, munkafeltételek stb. Magyar cég, vegyes vállalat, amerikai cég, angol cég stb. Döntéshozatal a számítástechnikában, a gazdasági életben. A szakma anyagi megbecsülése, lehetőségek. Szakmai továbbképzés, az egész életen át folyó tanulás, önművelés fontossága. Szakirodalom, források, információ-áramlás. A közeljövő technikai újdonságai. Science fiction és a valóság. Internetes vásárlás, aláírás, banki szolgáltatások. Honlapok jellemzői, Web-fejlesztés stb. Vírusok, hackerek, ismert esetek, törvények. A mobiltelefon előnyei, lehetőségei, technikai jellemzői. Hozzáférhető irodalom: A vizsga feladatait autentikus, a szaksajtóban, az Interneten megjelent szövegekből válogatjuk. A felkészülésben segítenek az elektronikus vagy nyomtatott informatikai szakszótárak és szakmai nyelvkönyvek. Az informatikai szakmai nyelvkönyvek legismertebb kiadója az Oxford University Press. Az általuk kiadott könyvek közül figyelmükbe ajánljuk: Basic English for Computing, Oxford English for Computing, Oxford English for Electronics és Oxford English for Information Technology című kiadványokat. Ezek korlátozott számban, könyvtárunkban (LSI–GDF Szakkönyvtár 1037 Budapest, Bécsi út 324. 3. épület 1. emelet) megtalálhatók. A Vizsgaközpont saját, illetve GDF kiadványokkal is segíti a vizsgára jelentkezők felkészülését. Ezekről részletesen a 2.5. pontban olvashatnak. Milyen tudással milyen szintre jelentkezzünk? Alaptanácsként elmondható, hogy az alapszintű nyelvvizsga követelményeinek teljesítéséhez legalább 500–600 óra intenzív tanulás, a középfokhoz legalább 1000–1200 óra intenzív tanulás és alapvető informatikai ismeretek, illetve az informatika egy szakterületének mélyebb ismerete szükséges. Forrás:LEXINFO vizsgaközpontSzerkesztette:Turai Tímea