Szárazkefe masszázs

A szárazkefe masszázsnál közepesen kemény sörtéjű kefével dörzsölik át az egész testet. Ez   a kezelés fokozza a vérkeringést, eltávolítja a bőr felszínéről az elhalt hámsejteket, így simábbá, elevenebbé válik a bőrfelszín. A pórusok kitisztulnak, lehetővé válik a sejtek megfelelő oxigén-ellátása. Kozmetikai kezelések előkészítésére is használják a szárazkefe masszázst, hiszen a felfrissült bőr jobban felszívja a különböző pakolások hatóanyagait.

Éppen ezért méregtelenítő kúra esetén vagy cellulit kezeléskor is javítja a hatékonyságot, ha ezzel kezd a masszőr. A szárazkefe masszázs általában 20 percig tart. A dörzsölés hatására kipirosodhat a bőrünk, ezért a masszázs végén bőrnyugtató krémmel vagy olajjal dörzsölik át a testet. Akinek nagyon érzékeny a bőre, hajlamos a hajszálerek kialakulására, az kezelés előtt egyeztessen a masszőrrel, nehogy kellemetlen meglepetések érjék.

Szárazépítő

A szárazépítő a szárazépítés körébe tartozó alábbiakban felsorolt munkafeladatokat önállóan elvégzi, a szárazépítésre vonatkozó kiviteli terveket és részletrajzokat olvassa és érti, az összefüggéseket felismeri, az eredményt ellenőrzi, valamint a munka- és egészségvédelem, illetve a környezetvédelem szabályait figyelembe veszi. A szárazépítési rendszerek beépíthetőségét és alkalmazhatóságát ismeri. A rendszerek alapvető akusztikai, hőtechnikai és tűzvédelmi tulajdonságait munkája során figyelembe veszi.   A szárazépítő fő munkafeladatai:   – Szerelt válaszfalak és előtéthéjak készítése, szerelése.   – Szárazvakolatok és falborítások készítése, szerelése.   – Álmennyezetek és mennyezetborítások szerelése, elkészítése.   – Szerelt padlók és szárazaljzatok készítése, beépítése.   – Szerelt tűzvédelmi borítások és falrendszerek készítése.   – Tetőtér-beépítések belső burkolatának és szigetelésének készítése.   – Speciális szárazépítési technológiák szerelése, készítése.   – Mobil és áthelyezhető válaszfalak szerelése.   – Szárazépítési rendszerek felújítása és helyreállítása.   – Állványok (bak-, létra-, acél cső-, guruló állvány) szakszerű megépítése és bontása.   – A szárazépítésben használatos szerszámok, műszerek és gépek szakszerű használata.  

Számviteli szakügyintéző

A számviteli szakügyintéző munkáját alapvetően a vállalkozásoknál elvi irányítás mellett önállóan végzi.   Szakmai feladatához tartozik a számviteli információs rendszer szabályozásával, az éves beszámoló elkészítésével és elemzésével, a számviteli feladatok végrehajtásával, a számviteli politika kialakításával, továbbá a gazdálkodási feladatok ellátásával és elemzésével kapcsolatos tevékenységek végzése.   A számviteli szakügyintéző munkája során jogszabályokat alkalmaz, számviteli információt, adatot gyűjt, nyilvántart és szolgáltat, szervezési szabályozási és elemzési feladatokat végez, önálló döntéseket hoz, ellenőrzéseket végez, intézkedéseket kezdeményez saját hatáskörön túlmenő ügyekben. A számviteli információs rendszer szabályozásában az előkészítéstől az ellenőrzésig részt vesz.   Feladatai közé tartozik a vállalkozás vezetési munkájának segítése és támogatása.   Informatikai, irodatechnikai és AV eszközöket alkalmaz, az adott feladatnak megfelelően a rendelkezésre álló eszközpark rendeltetésszerű használatával.    

Számtalan lehetőség – a villanyszerelők

Villanyszerelőnek tanulhat, aki elvégezte a tizedik osztályt, és megfelel az egészségügyi elvárásoknak.

A villanyszerelő szakma megszerzése előtt a tanulónak szakmai alkalmassági vizsgálaton kell részt vennie, amely vizsgálatot az iskolaorvos, vagy amennyiben nincs, a területileg illetékes foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely orvosa végez el. A vizsgálatokhoz a következő szakmai irányelveket veszi figyelembe a vizsgálatot végző orvos – olvasható a villanyszaklap.hu-n.

- A villanyszerelő munka jellege és körülményei: hajlott, álló, guggoló testhelyzetben, épületen belül, a szabadban, változó munkahelyen, gyakran létrán végzett, közepesen nehéz fizikai munka.Pszichikai követelmények: gyors, ítélő- és cselekvőképesség, logikai készség, alkalmazkodóképesség a változó munkahelyekhez.

A képzés egyébként nem vesz el sok időt az életünkből: 30 hét alatt 280 órán kell részt venni. Ez általában heti két nap elfoglaltságot jelent. Amennyiben felnőttképzés keretein belül vágunk bele, nem árt tudni, hogy mindez 250 ezer forintot kóstál.

Alkalmazott vagy vállalkozó?

Mint általános villanyszerelő, többnyire az építőiparban helyezkedhetünk el, egyes épületek villamoshálózatát kell kiépíteni. Persze máshol is akad munkalehetőség: üzemekben, irodákban végezhetünk karbantartási munkákat, de nyújthatunk lakossági szolgáltatást is. Utóbbi annyit tesz, hogy ha valakinél elmegy az áram, akkor az kihív egy villanyszerelőt, aki orvosolja a problémát.

Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ez csak a magánkézben lévő helyekre vonatkozik, ha például az utcában megy el az áram, akkor az a területi áramszolgáltató felelőssége. (Például az ELMŰ.) Egyébként egy ilyen területi áramszolgáltató alkalmazásban is dolgozhatunk villanyszerelőként. A föntebb leírtakból fakad, hogy alkalmazottként és egyéni vállalkozóként is dolgozhatunk.

- Alkalmazottként ez általában úgy működik, hogy hivatalosan bejelentve a minimálbért kapja a villanyszerelő és ehhez jön még a többi, zsebbe. Ez az összeg megállapodás kérdése, de ez is el szokta érni a minimálbér összegét – mondja János, aki harminc éve dolgozik villanyszerelőként. – Az ELMŰ-nél 150 ezer bruttót kapnak – teszi hozzá.

Nem veszélytelen

- Elektromos árammal kell dolgozni, ez önmagában nem veszélytelen, továbbá nehézséget okozhat az is, hogy ha föl kell mászni valahová – sorolja János a veszélyeket – hóban, fagyban, sárban, ha esik, ha fúj, csinálni kell. – Az improvizáció és a gyors problémamegoldó készség jól jön ennél a szakmánál. A jó villanyszerelő tapasztalt, hibakeresésben jártas. Például ha valami meghibásodott, akkor egy jó szakember gyorsan rájön a probléma okára. Nem árt a logikus gondolkodás, mert gyakran lépnek föl előre nem látott problémák.

- Nagyon fontos, hogy az elektromosságra vonatkozó elmélettel tisztában legyen egy villanyszerelő – mondja. Továbbá az is lényeges, hogy a vonatkozó szabványokat ismerje, és pontos villanyszerelési anyagismerettel rendelkezzen. A villanyszerelésre vonatkozó szabványokat a Magyar Szabványügyi Testület adja ki. Ezek változnak néhanapján, most például nem kötelező minden esetben betartani ezeket. El lehet térni tőlük, viszont arra figyelni kell, hogy a műszaki elvárásoknak meg kell felelni. A szabványban megadottaknál lehet jobb egy elektronos hálózat, rosszabb viszont nem.

- Ez egy piacképes szakma lenne, ha lenne rá fizetőképes kereslet. Rengeteg elavult, felújítandó hálózat van – véli a szakember. Az építőipar az utóbbi időben hírhedté vált a körbetartozásoktól. – Ez sajnos nem csak a villanyszerelői szakmánál van így. Vállalkozói szinten vagy kifizetnek, vagy nem – mondja János. – Ennek az a trükkje, hogy a szerződést megkötik, határidővel meg kötbérrel, de a munkaterületet nem biztosítják. Például nincs kész a fal, ahová beraknád a vezetéket. Ezek után kötbért kell fizetned, hiszen nem végezted el határidőre a munkát. Ez minél hosszabban nyúlik, annál többet kell fizetni. Tíz építkezésből kilenc ilyen. Így egy pillanat alatt padlóra tudnak küldeni kisvállalkozókat.

Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló

Ez egy olyan szakmai tanfolyam, melynek előfeltétele a villanyszerelői előképzettség, vagy a középfokú, esetleg felsőfokú erősáramú villamos végzettség. Az előírt gyakorlat három év. Az egészségügyi alkalmasságot illetően ugyanazok a feltelek érvényesek, mint a villanyszerelő esetében. A képzés ideje nem hosszú, mindössze negyven óra, a díja pedig 70 ezer forint körül van. Egyébiránt ahol villanyszerelőket képeznek, ott szinte biztos, hogy találunk ilyen továbbképzést is. Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálónak a villamos berendezéseknek biztonságos kiépítése és utána az időszakos ellenőrzése a feladata. Magyarra fordítva ez annyit jelent, hogy a közvetett áramütés elleni védelmet kell biztosítani. Ezekre szintén különböző szabványok és rendeletek vonatkoznak. Mindezt műszeres mérésekkel szokták ellenőrizni, időszakonként. (3-6 év, annak függvényében, hogy mit ír elő a szabály.)

- Ezt a munkát elektromos feszültség alatt kell elvégezni, ezért nem veszélytelen. Ráadásul nagy a felelősség: ha valami nem működik rendesen, az balesetet okozhat. Ilyenkor a felelősség a felülvizsgálót terheli – mondja János. – Egyéni vállalkozóként jobban megéri ezt csinálni, mert nincsen főnökünk, aki előlünk zsebelné be a hasznot. A munkadíjat a mérőpontok száma szokta meghatározni. Ehhez hozzájön még a kiszállási díj. Szabadáras, tehát megegyezés alapján kapom érte a pénzt. Például nemrég csináltam egy kazánház mérését. Ez egy két órás munka volt, 15 ezer forintot kaptam érte. Plusz kétezer forint borravalót – magyarázza. A mérési eredményekről azonosítható jegyzőkönyvet kell készíteni, ez tartalmazza a minősítéseket is. (Vagyis, hogy az általunk felülvizsgált hálózat jól működik vagy nem.)

Erősáramú berendezések felülvizsgálója

Ez a képzés is előképzettséget igényel, a tanfolyamra jelentkezés feltétele villanyszerelő, erősáramú villamos középfokú, vagy felsőfokú végzettség. Gyakorlatilag ugyanazok a feltételek érvényesülnek itt is, mint a fentebb tárgyalt érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálónál. Negyven órás képzés, három év gyakorlat az előírt szakmai végzettség megszerzését követően és 70 ezer forintos tandíj. – Az áram két, nemkívánatos dolgot okozhat: tüzet és áramütést. Ezért fontos a baleset és a tűz elleni védelem – mondja János.

A felülvizsgálónak meg kell határoznia, hogy összhangban vannak-e egymással a hálózat kiépítése során felhasznált anyagok, szabványok, biztosítók, vezetékek. Ez komplexebb, átfogóbb dolog, mint az érintésvédelem. Egyáltalán nem mindegy, hogy a csatlakozó földelt-e, milyen vezetékek csatlakoznak hozzá, az milyen áramerősségre van biztosítva és nem utolsó sorban azzal sem árt tisztában lenni, hogy milyen készülék lesz csatlakoztatva a hálózathoz.

Figyelembe kell venni a tűzveszélyességi osztályokat is. (A teljesség igénye nélkül ez lehet poros, vizes, nedves, stb.) Ezekre mind-mind külön szabvány vonatkozik, és ezeknek, mint összefüggő rendszernek kell összhangban lennie. – Ez szerteágazó tapasztalatot, szaktudást, szakismeretet és szabványismeretet igénylő munka” – summázza János. Majd hozzáteszi: ennek szerves része az érintésvédelem és a villámvédelem is. Annyi a különbség, hogy nem kell külön jegyzőkönyvet és méréseket szentelni az érintésvédelemnek, de például szigetelés ellenállást mérni kell, annak is vannak műszeres mozzanatai.

Természetesen a gyakorlati munka után jegyzőkönyvbe kell itt is foglalni mindent. (Jegyzőkönyvet csak a felülvizsgáló csinálhat, mindezt a legújabb szabványok szerint.)   Villámvédelmi felülvizsgáló Ennek a képzésnek az esetében ugyanazok a játékszabályok érvényesek, mint a fentebb tárgyalt két esetben. Az unásig emlegetett szabványok szabályoznak itt is mindent. Az épületeket tűzveszélyesség, magasság és funkció szerint osztályozzák. Ezek szerint a besorolások szerint kell létesíteni a villámhárítót, amikor ez készen van, akkor megy a felülvizsgáló és ellenőrzi.

Fontos, hogy a felülvizsgálónak sem a kivitelezés, sem a javítás nem tartozik a feladatai közé. – A villámhárítót oda kell elhelyezni, ahol a feltételezett becsapódási pont lesz. A cél az, hogy a villámhárító elvezesse a kisülésből keletkező áramot a föld felé – mondja a villanyszerelő. – Tévhit, hogy a villámhárító azért van valahol, hogy oda ne csapjon a villám. Pont az ellenkezője a cél: a villám a hárítóba csapjon, és ne okozzon kárt az épületben. Ebben az esetben is időszakos vizsgálatokra van szükség, hogy mechanikailag rendben van-e a villámhárító szerkezet. (3-6-9 évente kell a vizsgálatot megismételni, osztálytól függően.) Létezik belső villámvédelem is: ez a villamos hálózatra bejövő villám-áramot semlegesíti.

Egy ilyen kiépítése nem olcsó mulatság, 5-600 ezer forint körül van átlagosan. Ahol például tele van a hely informatikai eszközökkel, oda kötelező belső villámvédelemről gondoskodni. Műszeres vizsgálat itt is van, a földeléseket kell megmérni és erről is jegyzőkönyv készül.

Villamoshálózat és alállomás üzemeltető

Ez a szakág egészen más, mint az eddig tárgyaltak. Annyi egyezés van, hogy itt is árammal kell dolgozni, és az előképzettség tekintetében is hasonló elvárások vannak, mint a fentebb taglalt szakágaknál. A villamos elosztó hálózatokon, az adott ellenőrzési helyen található villamos készülékek és berendezések, az előírásoknak mindenben megfelelő szabványossági felülvizsgálatát végzik az ilyen képzettséggel rendelkező emberek. Figyelni kell az elosztó hálózatok terhelését, ezen kívül a nagyteljesítményű berendezések javítása, karbantartása tartozik a feladatok közé. Az, hogy az emberekhez eljusson az áram, az a területi áramszolgáltató feladata. (pl.: ELMŰ) Éppen ezért csak alkalmazotti státuszban tudunk elhelyezkedni.

TG

Számítógép-szerelő, -karbantartó – OKJ leírás

OKJ-szám: 33 523 01Betölthető foglalkozás: Rádió-, televízió- és számítástechnikai műszerész FEOR 7444Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzése Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasság Szereli, javítja és karbantartja, gyártás során ellenőrzi, beméri és beállítja a hangfrekvenciás erősítőket, rádió- és televízió vevőkészülékeket, magnetofonokat, lemezjátszókat, számítógépeket és az ezekkel kapcsolatos berendezéseket.Feladatai:* hangfrekvenciás erősítők (mono, sztereo), AM- és FM-rádiókészülékek, valamint fekete-fehér és színestelevízió-vevőkészülékek szerelése, hangolása, működésük beállítása * hangfrekvenciás erősítők, rádió- és televízió-vevőkészülékek, lemezjátszók, magnetofonok, hangtechnikai és stúdió-berendezések hibáinak megállapítása, szerelvények javítása, új alkatrészek beépítése, a javított készülékek minőségi mutatóinak műszeres ellenőrzése * a készülékek, illetve a műsor vételéhez szükséges antennák és erősítő rendszerek, kábeltelevíziós hálózatok felszerelése és üzembe helyezése, ezek rendeltetésszerű működésének bemutatása * számítógépek és perifériák beüzemelése, javítása, karbantartása Jellemző munkakörök:* Antennabeállító * Antennaszerelő * Antennaszerelő és beállító műszerész * Elektroakusztikai műszerész * Hangfelvevőkészülék-műszerész * Képcső-összeépítő szerelő * Képcsőszerelő * Lemezjátszó-szerelő műszerész * Magnetofonszerelő műszerész * Mikrofonjavító * Rádióalkatrész-szerelő műszerész * Rádióbemérő * Rádiószerelő műszerész * Televízióalkatrész-szerelő műszerész * Televízióbeépítő * Televíziószerelő műszerész * Videokészülék-szerelő Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7443 Elektroműszerész8193 Gyártósori összeszerelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Számítógéprendszer-programozó

A gazdasági élet különböző területein, valamint az állam és közigazgatásban alkalmazott számítástechnikai eszközök optimális kialakítása, működtetése, rendszerbe szervezése, illesztése, fejlesztői és korszerűsítési tevékenységekben való konstruktív részvétel, adatbázis adminisztrátori, hálózati rendszergazda, valamint számítógépes adatvédelmi felelősi feladatok ellátása. A számítógéprendszer-programozó elméleti és gyakorlati felkészültsége legyen elegendő magas szintű programozói munka végzésére. Rendelkeznie kell a szakmai követelményrendszerben meghatározott számítástechnikai eszközök használatához szükséges idegen nyelv ismerettel.  

Számítástechnikai szoftver-üzemeltető

A számítástechnikai szoftver üzemeltető legyen alkalmas a gazdasági és társadalmi élet szinte teljes vertikumában (az államigazgatásban, az oktatási és egészségügyi intézményekben, az ipari és mezőgazdasági termelésben, kereskedelemben stb.), az adott területhez kapcsolódó irodai és ügyviteli munkában, a gazdálkodó egységek tartalmi és adminisztratív munkájában alkalmazott szoftverek biztonságos, gyakorlott üzemeltetésére. Elméleti felkészültsége legyen elegendő ahhoz, hogy fogadóképes legyen a képzés során megismert szoftverek új változatainak alkalmazására.  

Számítástechnikai programozó

Számítógépes programozás, programozói munkacsoport irányítása, adatbázis adminisztrátori, valamint számítógépes adatvédelmi felelősi feladatok ellátása a gazdasági és társadalmi élet minden területén (az államigazgatásban, az oktatási és egészségügyi intézményekben, az ipari és mezőgazdasági termelésben, kereskedelemben stb.). A számítástechnikai programozónak kellő elméleti és gyakorlati felkészültséggel kell rendelkeznie komplex felhasználói programok készítéséhez és adaptálásához. Rendelkeznie kell a szakmai követelményrendszerben meghatározott számítástechnikai eszközök használatához szükséges idegen nyelv ismerettel.  

Számítástechnikai műszerész

A számítástechnikai műszerész feladata a számítógépek központi és perifériás egységei áramköreinek, valamint a kiszolgáló és szervizegységek kártyáinak, részegységeinek (funkcionális moduljainak) önálló építése gyártási dokumentáció alapján, illetve kész rendszerek üzemeltetése, karbantartása.   Önállóan tudja feltárni és megjavítani az analóg és digitális áramköri egységekben, az elektromechanikus és elektromos berendezésekben jelentkező rendellenességeket.   Munkájához tartozik a logikai áramköri rendszer teljes ismeretét nem igénylő javítások elvégzése, a javított rendszer ellenőrzése, a mechanikus alkatrészek, szerelvények, mechanizmusok szét- és összeszerelése, karbantartása.    

Szállodai portás, recepciós – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 812 03Betölthető foglalkozás: Szállodai portás, recepciós FEOR 3643Képzési idő: Legfeljebb 1000 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Szállodákban vezeti a vendégekről a nyilvántartást, felveszi a szobarendeléseket, kijelöli a szobákat és gondoskodik a vendégek kényelméről és ellátásáról.Feladatai:* a vendégek fogadása, nyilvántartása, a szobák kijelölése * felvilágosítás a szállodai szolgáltatásokkal kapcsolatban, a helyfoglalások nyilvántartásba vétele * a vendégek postai küldeményeinek és telefonüzeneteinek továbbítása * vendégforgalom figyelemmel kísérése, kulcsok átvétele és kiadása * közlekedéssel, kulturális programokkal és sportolási lehetőségekkel kapcsolatos felvilágosítás, menetjegy, belépőjegyek, taxi rendelése * telefonos ébresztés * vendégek számlájának vezetése, számlák kifizettetése, széf kezelése, valutaváltás * bevétellel való elszámolás Jellemző munkakörök:* Szállodai fogadóportás * Szállodai főportás * Szállodai naplóvezető * Szállodai szobafőnök * Szállodatitkár Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3644 HostessMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam

Szállodai portás

A szállodai portás olyan kereskedelmi szálláshelyeken tevékenykedik, amelyek – jellegük, a nyújtott szolgáltatás színvonala, a technikai felszereltség, a férőhelyek száma és egyéb – előírt szempontok alapján kerültek osztályba sorolásra. A kategorizálás egyben a munkavégzést is meghatározza, így kisebb szállodákban valamennyi feladatát önállóan, míg a nagyobb szállodákban a feladatokat megosztva, de összehangoltan, irányítással végzi.   Munkája során   – fogadja a szállodába érkező vendégeket, kijelöli szobájukat,   – ellenőrzi, illetve kezeli a vendégek úti okmányait, kiállítja a kulcscédulát és átadja a szobakulcsot,   – vezeti a vendégekkel kapcsolatos nyilvántartásokat,   – szállodai szolgáltatásokat teljesít,   – a beosztott dolgozókat irányítja, ellenőrzi,   – üzeneteket és küldeményeket vesz át és továbbít a vendégnek,   – információt ad, rendeléseket vesz fel,   – elvégzi a számlázással kapcsolatos teendőket, fizettet, valutát vált, majd műszak végén a napi bevétellel elszámol.    

Szállítmányozási ügyintéző

A szállítmányozási ügyintéző tevékenységi körében a belföldi és nemzetközi szállítmányozási ügyletek lebonyolításával foglalkozik. Fő feladata mindezekért, hogy az üzletkötők (vagy más megnevezéssel, de azonos tartalmú munkakört betöltő munkatársak)által megkötött üzleteket realizálja.   Ennek keretében:   – kiválasztja az áru továbbításához legalkalmasabb fuvarozási módot, megtervezi az útvonalat és megköti a fuvarozási szerződést, belföldi és nemzetközi forgalomban egyaránt,   – a kistételű küldeményeket átveszi, csoportosítja gyűjtőjáratot képez,   – elvégzi az áruk átvételét a fuvarozóktól, és kiszolgáltatja az árut,   – megszervezi az áruk továbbítását az Incoterms szokványoknak megfelelően (C.I.F., F.O.B., F.A.S., F.O.R.),   – megköti a szükséges szerződéseket. Ebben a munkában szállítmányozó alvállalkozók bevonása is szükséges lehet,   – elvégzi az áru továbbítását, átalánydíj ellenében,   – átmeneti raktározást végez saját raktárában, vagy szerződést köt más raktározóval,   – hosszabb idejű raktározást is végez,   – elvégzi az áru mérlegelését, köbözését, mintavételezését és minőségellenőrzést vállal,   – elvégzi az áru csomagolását és kezelését, vagy szerződést köt ezek végeztetésére,   – vámkezeléseket és egyéb hatósági kezeléseket intéztet vagy felhatalmazás esetén maga végez,   – bérli az áru továbbításához szükséges eszközöket (járművek, fuvareszközök, konténerek, tartályok),   – elvégzi a küldeményre vonatkozó okmányok szövegezését, kitöltését és kiállítását,   – közreműködik a követelések érvényesítésében és a fuvardíjak kifizetésében.    

Szakrestaurátor (a szak megjelölésével)

A szakrestaurátor munkaterülete magában foglalja a műtárgyvédelmi asszisztens munkaterületét. Azonfelül képes az adott tárgy készítéstechnikai jellemzőinek meghatározására, a károsodások okának, jellegének és mértékének felmérésére, leírására. A tisztításon és megerősítésen túlmenően képes a szakterületének megfelelő tárgyak konzerválásának/restaurálásának, a műtárgyak raktárban és kiállításokon való biztonságos elhelyezésének, valamint csomagolásának, mozgatásának előkészítésére és felügyeletére. Együttműködik a múzeum okleveles restaurátor(ai)val és tudományos munkatársaival természettudományos szakemberekkel, az adott szakterület műtárgyaival kapcsolatos történeti, kultúrtörténeti, művészettörténeti, néprajzi, vallás- és technikatörténeti információk összegyűjtésében és feldolgozásában. További feladata a szakterületének megfelelő általa végzett kezelések dokumentálása, konzerválási/restaurálási terv elkészítése, az anyagvizsgálat, valamint az elvégzett anyagvizsgálatok eredményének ismeretében a szakterületének megfelelő konzerválás/restaurálás elvégzése.  

Szakmabemutató: A tanítás az első lépcső a színészet felé

A folytatásban Batáné Murány Erika, a kecskeméti Tóth László Általános Iskola pedagógusa beszél a pályán töltött 30 év tapasztalatairól. Olvashattok a szakma szépségeiről, a felmerülő problémákról és a jó tanár tulajdonságait is megismerhetitek, valamint tanácsot kaphattok a jövőre nézve.

Szakma érettségi nélkül

  Sent: Monday, January 14, 2008 1:38 PMKérdés:: Fiam 18 éves, egy szakközépiskola 10.osztályát járja/Volt bukása is,/,nem fog leérettségizni,én valamilyen szakmára gondoltam,a számitástechnika ,ami érdekli,de bármi más is érdekelne,ha valamiiskola listaát,lehetőséget kaphatnánk,amiben később dolgozhatna,meret azt nagyon szeretne Válasz:   Javasolom az okj szakmalírások elolvasását, ez nagy segítség lehet a döntésben, hogy milyen szakmát tanuljon gyermeke.   http://mot.hu/okjszakmaitanfolyam   az érettségi nélküli okj tanfolyamok itt érhetők el:   http://mot.hu/kereso.php?szo=&rovat=okjszakmaitanfolyam&orszag=HU&varos=0&ajanlatok=1&cegek=0&cikkek=0&nks=1&kulcskat=50&kszavak=567&felhj=1   vagy: http://mot.hu/kereso.php?szo=&rovat=okjszakmaitanfolyam&orszag=HU&varos=0&ajanlatok=1&cegek=0&cikkek=0&nks=1&kulcskat=50&kszavak=563&felhj=1   Remélem, tudtam segíteni!   Üdvözlettel: Zádor Viktória MOT irodavezető  

Szakma bemutató: tájépítő szaktechnikus

A szakképzett tájépítő szaktechnikus helyszíni szakirányítóként bonyolítja a termelő-, lakó- és üdülőtájak, műemléki vagy tájvédelmi oltalomban részesülő területek, tájparkok, rekonstrukciós, környezetrendezési- és környezetvédelmi munkáit, tájfásítását és gondozását, meliorációját, autópályák és közlekedési utak zöldsávjainak kialakítását, közreműködik az önkormányzatok, szakhatóságok környezetvédelmi és területfelhasználási szakigazgatási feladataiban, tájépítészeti tervezésében és tanári szakasszisztensként a szakképzésben.A szakképesítés feljogosít művezetői (építésvezetői) feladatokra, egyszerűbb szakfeladatok önálló vállalkozásban történő elvégzésére és a tervezési jogosultságról szóló jogszabályban rögzített feltételek szerinti tájrendezési tervezési feladatokban való közreműködésre.

Szakma bemutató: az élelmiszer-ipari menedzser

Az élelmiszer-ipari menedzser munkaterülete a vezetésében és irányításában felmerülő szakmai kérdések véleményezése, a problémák komplex kezelése, az optimális megoldások kiválasztása és azok végrehajtásának ellenőrzése, azaz- élelmiszer-ipari gyártási folyamat technológiai és gépészeti működtetése, irányítása, ellenőrzése,- az áruforgalmi folyamatok (beszerzés, készletezés, értékesítés) tervezése, szervezése, irányítása, ellenőrzése,- a nyereséges gazdálkodáshoz szükséges pénzügyi és számviteli előírások betartása és betartatása,- kül- és belföldi piaci helyzethez való eredményes alkalmazkodás,- marketing stratégiák kidolgozása,- munkáltatói és munkavállalói érdekek érvényesítése,- a vállalkozás ügyviteli feladatainak ellátása, ügyiratkezelés, levelezés bonyolítása, üzleti partnereivel, munkatársaival szakmai kapcsolat létesítése és ápolása.A szakképesítés korszerű középszintű irányítói, vezetői tevékenység végzésére, továbbá önálló vállalkozás alapítására is jogosít.

Szakképesített bankreferens – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 343 05Betölthető foglalkozás: Egyéb pénzintézeti ügyintézők FEOR 3639Képzési idő: Legfeljebb 1200 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Elágazások** Befektetéskezelési referens* Lízing referens* Nemzetközi pénzügyi referens* Szamélyes pénzügyi tervezési referens* Vállalatfinanszírozási és –értékelési referensIde tartoznak a 363-as alcsoportból a máshová nem sorolható pénzintézeti ügyintézők.Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam

Szakfordítói vizsga

A jelentkezés feltételei:Szakfordítói vizsgára az jelentkezhet, aki felsőfokú (egyetemi vagy főiskolai) végzettséggel rendelkezik. Jelentkezési lap és tájékoztató igényelhető:Az ELTE BTK FTK titkárságától személyesen (félfogadási idő alatt de. 9-14 óráig, pénteken nincs félfogadás) vagy levélben – felbélyegzett, saját nevére megcímzett válaszboríték ellenében.  A jelentkezés módja:A jelentkezési lap kitöltésével egyidejűleg a következőket kérjük beküldeni vagy behozni:1. jelentkezési lap kitöltve, aláírva2. részletes szakmai önéletrajz magyar nyelven3. felsőfokú végzettséget igazoló oklevél  4. 3 db. válaszboríték bélyeggel ellátva, saját névre megcímezve5. 1 db. igazolványképÁltalános tudnivalók:A vizsgára való jelentkezés :  2006. október 1-20-ig.A vizsga előrelátható időpontja: 2006. novemberében.A vizsga díja: 35000 Ft.  A vizsga helye: ELTE BTK Múzeum krt. 4. (pontosabb helyet később közlünk levélben)A vizsga részei:1. Zárthelyi írásbeli vizsga 1. nap:a) általános szöveg fordítása idegen nyelvről magyar nyelvre (kb. 1500 n)b) általános szöveg fordítása magyar nyelvről idegen nyelvre (kb. 1500 n)A vizsga időtartama: 3 óra 2. Zárthelyi írásbeli vizsga 2. nap:a) szakszöveg fordítása idegen nyelvről magyar nyelvre (kb. 2000 n)b) szakszöveg fordítása magyar nyelvről idegen nyelvre (kb. 2000 n)A vizsga időtartama: 4 óra SZÓTÁR MINDKÉT NAPON HASZNÁLHATÓ! A szakfordítói vizsga értékelése:A jelentkezők az írásbeli vizsga mindegyik feladatára külön osztályzatot kapnak 1-5-ig terjedő skálán. Ha valamelyik feladat  elégtelen, vagy az négy feladatra kapott osztályzat átlaga 2,75 alatt van, a jelentkező a szakfordítói vizsgán nem felelt meg. Választható szakterületek: (1) társadalomtudományi, (2) természettudományi, (3) gazdasági, (4) műszaki.A vizsga lebonyolítása:A vizsgára bocsátásról, a zárthelyi dolgozat pontos helyéről és idejéről a jelentkező írásbeli vagy szóbeli telefonos értesítést kap. A vizsgadíj összege változó, a csekket egyidejűleg küldjük a vizsgára való behívás időpontjának közlésével. A csekket a vizsgára hozza magával. Ha számlát kér, akkor a jelentkezési lapon kérjük feltüntetni a nevet és a címet, amire a számlát kéri. A csekken ugyanaz a név szereplejen, amire a számlát kéri. Ha a számla nem a vizsgázó nevére szól, a nevet zárójelben kérjük a csekken feltüntetni. Fontos tudnivalók:Indokolatlan meg nem jelenés esetén vizsgadíjat visszaadni nem tudunk.Halasztani csak egyszer lehet – hivatalos igazolással. Ekkor a vizsga a következő vizsgaidőszakban tehető le. A sikertelen szakfordítói vizsga két alkalomnál többször nem ismételhető.A szakfordítói  vizsga eredményéről a jelentkezők  a vizsgát követően 2 hónap után  kapnak tájékoztatást. Sikertelen szakfordítói vizsga esetén a lektorált fordítás megtekintését írásban kell kérni.Tanárral való konzultációt nem biztosítunk.A szakfordítói bizonyítvány kiállítása:Sikeres vizsga esetén az ELTE BTK Fordító- és Tolmácsképző Központja szakfordítói képesítést igazoló okiratot állít ki. Ezen okiratot – előzetes telefonegyeztetés után – a titkárság odaadja vagy postán elküldi. A szakfordítói alapján kérelmezni lehet a szakfordítói igazolvány kiállítását az illetékes Polgármesteri Hivatalnál (24/1986/VI.26/MT.sz. rendelet alapján).Hibaszámítás/Értélekés: Nagy hibának számítanak a következők:1. Megértési hiba: félrefordítás, értelmetlen szószerinti fordítás, határozatlanság (pl. több változat megadása), kihagyás, a szövegkohézió és -koherencia súlyos megsértése, logikai sorrend, ok-okozat stb. megváltoztatása, hozzáfűzés stb., 2. Durva, a nyelvtudás szintjét megkérdőjelező nyelvtani hiba: alapvető ragozási, szórendi, mondatszerkesztési stb. hibák,3. Terminológia: szakszövegek fordításánál a szakszókincs, a terminológia ismeretének feltűnő hiánya,4. Feltűnő, súlyos helyesírási és központozási hibák, pl. földrajzi vagy egyéb tulajdonnevek helytelen írása, nagy- és kisbetűvel írás, külön- és egybeírás következetesen helytelen használata,5. Műveletlen, iskolázatlan nyelvhasználat, az írásbeli kommunikációban szerzett gyakorlat egyértelmű hiánya, az olvashatatlan kézírás, a feltűnően csúnya külalak.Kis hibának minősülnek a következők:l.  Kisebb, nem értelemzavaró, szószinten javítható megformálási hiba, 2. Kisebb, nem értelemzavaró nyelvtani hiba,3. Kisebb, egyszer előforduló, a mondat értelmét nem megváltoztató központozási vagy apróbb helyesírási hiba.Az érdemjegyek a hibák csoportosítása és súlyozása alapján a következőképpen alakulnak:- 0 nagy hiba és legfeljebb 6 kis hiba (5) jeles- 0 nagy hiba és legfeljebb 10 kis hiba (4) jó-1 nagy hiba és legfeljebb 10 kis hiba (3) közepes- 2 nagy hiba és legfeljebb 10 kis hiba (2) elégséges- 3 vagy több nagy hiba (1) elégtelenHa a kis hibák száma meghaladja a tizet, értelemszerűen egy nagy hibát számítunk. A szakfordítói képesítés megszerzéséhez a négy fordítás érdemjegyei átlagának meg kell haladnia a 2,75-t. Ha valamelyik részjegy (1) elégtelen, az átlag automatikusan 0, így a szakfordítói képesítés nem ítélhető oda.Forrás: EÖTVÖS LORÁND TUDOMÁNYEGYETEM, BÖLCSÉSZETTUDOMÁNYI KARFORDÍTÓ- ÉS TOLMÁCSKÉPZŐ KÖZPONTSzerkesztette: Turai Tímea

Szakember-kívánságlistát állít össze Belgium

Szakember-kívánságlistát állít össze Belgium 2006. április 20., csütörtök, 08:01  Munkavállalási szabályai enyhítéséről döntött Belgium. A brüsszeli döntés május 1-től lesz hatályos, s ennek értelmében az ország három régiója kívánságlistát készít munkaerő-igényeiről – írja a Világgazdaság.A 2004-es bővítés alkalmával az EU feltételül szabta, hogy a régi tagok 2011-ig zárva tartják piacukat az új belépők munkavállalói előtt, közben pedig 2006-ban és 2009-ben megvizsgálják az esetleges nyitás lehetőségét.A brüsszeli régió máris közzétette a maga listáját azzal, hogy kedvezményes elbánást kért a bevándorló nővérek, víz-, villany- és autószerelők, építészek, könyvelők, mérnökök és IT-szakemberek számára. Vallónia és Flandria április végére ígéri a listát.A kivételes munkavállalási engedélyt öt napon belül megkapják a jelentkezők, kiadásuk nem függ a foglalkoztatási helyzetre vonatkozó elemzésektől – számol be a Világgazdaság.

Szakács – OKJ leírás

OKJ-szám: 33 811 03Betölthető foglalkozás: Szakács FEOR 5124Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 3000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzése Egyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Ráépülések*** Diétás szakács (középszintű, 10. évfolyam után)Rész-szakképesítések- Gyorséttermi- és ételeladó (középszintű, 8. évfolyam után)- Konyhai kisegítő (iskolai végzettség nincs előírva)Éttermekben, vendéglőkben, üzemi és egyéb típusú konyhákon különböző ételeket, pl. előételt, levest, húsételt, tésztafélét, főzeléket, hidegtálat, salátát készít és tálal.Feladatai:* étlap, menü, napi ajánlat összeállítása * meglévő készletek, készételek felmérése, nyersanyagok megrendelése * a nyersanyagok előkészítése, feldolgozása (párolása, főzése, sütése) * ételek ízesítése, tárolása, adagolása, tálalása * segédszemélyzet munkájának irányítása, összehangolása Jellemző munkakörök:* Diétás szakács * Étkezdei szakács * Éttermi konyhafőnök (séf) * Hajószakács * Hidegkonyhai szakács * Közétkeztetési szakács * Kukta Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:5122 Cukrász9114 Konyhai kisegítőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Szakács

A szakács legfontosabb feladata a korszerű vendéglátás követelményeinek megfelelő feladatok ellátása, valamint a vendégek elvárásainak megfelelő ételválaszték kialakítása, és elkészítése. Az ételeknek, a követelményeknek megfelelő minőségi színvonalon történő tálalása a fogyasztók és a vendégek számára.

Szabványügyintéző

A szabványügyintéző feladata a szabványokkal kapcsolatos szakszerű ügyintézés önálló végzése, ezen belül   – a magyar nemzeti, az európai és a nemzetközi, valamint a külföldi nemzeti szabványok (a továbbiakban: szabványok) megjelenésének, módosításának és érvényességének figyelemmel kísérése,   – a szabványállomány karbantartása, ezen belül az új szabványok, valamint a szabványok módosításának az érdekeltekhez való eljuttatása, továbbá az érvénytelen szabványok bevonása,   – vállalati szabványtár létrehozása, karbantartása és működtetése, ezen belül a szabványok rendszerezett tárolása és nyilvántartása,   – szabványfelelősi hálózat kiépítése és működtetése,   – vállalati szabványosításban való részvétel.    

Szabványügyi menedzser – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 345 05Betölthető foglalkozás: Egyéb műszaki ügyintézők FEOR 3199Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 3000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Ide tartoznak a 319-es alcsoportból a máshová nem sorolható műszaki ügyintézők.Jellemző munkakörök:* Földügyi előadó * Műszaki elemző * Szabványalkotó * Szabványügyintéző * Termelési ügyintéző * Vízgazdálkodási ügyintéző Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Szabványalkotó

A szabványalkotó feladata   – a magyar nemzeti, az európai és a nemzetközi szabványok kidolgozásában vállalata érdekeinek képviselete,   – a vállalati szabványok kidolgozásában való részvétel,   – szabványjavaslatok kidolgozása,   – szabványjavaslatok és szabványtervezetek véleményezése,   – részt vesz a nemzeti szabványosító műszaki bizottságok és/vagy szakbizottságok munkájában vállalata érdekeinek képviseletével,   – a vállalata termékeihez kapcsolódó magyar nemzeti, európai, nemzetközi és külföldi nemzeti szabványok tanulmányozása információszerzés céljából.