Repülőgép-szerelő

A repülőgép-szerelő légijárművek szerkezetének, gépészeti és elektromos egységeket, berendezéseket tartalmazó rendszereinek műszaki kiszolgálásával, karbantartásával, javításával foglalkozik. Ezen belül az alábbi alaptevékenységeket végzi a megfelelő gyakorlat és a szükséges jogosítások megszerzése után:   – A légijármű indulása előtti és érkezése utáni, az egész szerkezetre kiterjedő műszaki állapotellenőrzés végrehajtása szemrevételezéssel, működtetéssel, a beépített ellenőrző egységek használatával, valamint a szükséges kiszolgálási munkák elvégzése. Az ellenőrzést, kiszolgálást követően megállapítja a légijármű üzemképességét valamint az előírások szerint dokumentálja tevékenységét.   – Légijárművek szerkezetében, gépészeti és elektromos egységeket, berenbezéseket tartalmazó rendszereiben keletkező meghibásodáskor az érvényes műszaki dokumentációkat felhasználva megállapítja a hiba okát, elvégzi a hibajavítást és a javítás utáni ellenőrzéseket, valamint az előírások szerint dokumentálja a munkavégzést.   – Légijárművek, illetve berendezéseinek időszakos karbantartása során, az előírt technológia szerint, elvégzi a légijárművek szerkezetében, gépészeti és elektromos egységeket, berendezéseket tartalmazó rendszereiben szükséges karbantartási tevékenységet, javítási munkákat, ellenőrzéseket, szabályozási munkákat, műszaki változtatásokat, működéspróbákat, valamint az előírások szerint dokumentálja tevékenységét.    

Repülőgépsárkány-szerelő – OKJ leírás

OKJ-szám: 52 525 02Betölthető foglalkozás: Finommechanikai műszerész FEOR 7442Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságMérő- és precíziós berendezéseket, optikai, laboratóriumi, repülési és hajózási műszereket készít, szerel és javít.Feladatai:* a műszer alkatrészeinek elkészítése * tervrajzok alapján a részegységek, a műszer összeszerelése * a kész műszer, részegység ellenőrzése, bemérése, beállítása * a műszer vagy berendezés beszerelése, üzembe helyezése * a műszer időszakos ellenőrzése, hitelesítése * a meghibásodás okának felderítése, a hiba kiküszöbölése Jellemző munkakörök:* Barométer-készítő * Csillagászatieszköz-műszerész * Fegyverműszerész * Finommechanikai karbantartó és szervizműszerész * Geodéziai műszerész * Hajózásiműszer-készítő * Laboratóriumi műszerész * Mérő- és precíziósműszer-készítő * Meteorológiai műszerész * Műszerkalibráló * Optikai műszerész * Orvosi műszerész * Órás * Repülőgép-hajózó műszerész Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7441 Mechanikai műszerész7444 Rádió-, televízió- és számítástechnikai műszerész7446 Látszerész8193 Gyártósori összeszerelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Repülőgép-műszerész technikus

A repülőgép-műszerész technikus légijárművek elektromos és elektronikus rendszereinek, berendezéseinek műszaki kiszolgálásával, karbantartásával, javításával foglalkozik. Ezen belül az alábbi alaptevékenységeket végzi a megfelelő gyakorlat és a szükséges jogosítások megszerzése után:   – A légijármű indulása előtti és érkezése utáni, az egész szerkezetre kiterjedő műszaki állapotellenőrzés végrehajtása szemrevételezéssel, működtetéssel, beépített ellenőrző egységek használatával, valamint a szükséges kiszolgálási munkák elvégzése. Az ellenőrzést, kiszolgálást követően dönt a légijármű üzemképességéről, valamint az előírások szerint dokumentálja tevékenységét.   – Légijárművek elektromos és elektronikus rendszereiben, berendezéseiben keletkező meghibásodáskor az érvényes műszaki dokumentációkat felhasználva megállapítja hiba okát, elvégzi a hibajavítást és a javítás utáni ellenőrzéseket, valamint az előírások szerint dokumentálja a munkavégzést.   – Légijárművek, illetve berendezéseinek időszakos karbantartása során, az előírt technológia szerint, elvégzi az elektromos és elektronikus rendszerekben, berendezésekben szükséges karbantartási tevékenységet, javítási munkákat, ellenőrzéseket, szabályozási munkákat, műszaki változtatásokat, működéspróbákat, valamint az előírások szerint dokumentálja tevékenységét.   – A légijárművek, illetve berendezéseinek időszakos karbantartásához, átalakítási munkák és javítások elvégzéséhez műveleti bontási lapokat, munkalapokat készít.   – A légijárművek, illetve berendezéseinek műszaki állapota és az előírt követelmények összevetése alapján állapotot, illetve üzemképességet minősít.   – Mint közvetlen termelésirányító, gondoskodik a munkafeltételek megteremtéséről, szervezi és ellenőrzi beosztottjai tevékenységét, halasztott hibajavítás esetén az előírások szerint dönt a légijármű üzemképességéről.    

Repülőgépműszerész – OKJ leírás

OKJ-szám: 52 525 04Betölthető foglalkozás: Repülőgépmotor-szerelő, -javító FEOR 7432Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságRáépülések*** Repülőgéptechnikus (emelt szintű, érettségivel)Felkészíti a repülőgépet a repülésre, feltárja és javítja a hibákat, ellenőrzi és karbantartja a gép sárkányát (borítóköpeny), hajtóművét (motorok) és futóművét.Feladatai:* a repülőgépek hajtóműveinek ellenőrzése, a szükséges karbantartások elvégzése, az előírt mérések végrehajtása, a hajtóművek cseréje * a repülőgépsárkány fő egységeinek ellenőrzése, hibafelvételezése, hibajavítása, fődarabok, egységek cseréje, csere utáni ellenőrzése * a repülőgépek futóművének ellenőrzése, a kerékcserék végrehajtása * az üzemanyagrendszer, a hidraulikarendszer, a repülőgép-vezérlés rendszere, a tűzoltórendszer, a vészrendszerek stb. üzemképességének ellenőrzése, javítása, karbantartása * a repülőgép-hajtómű, -sárkány és rendszerei karbantartásának, javításának és ellenőrzésének művezetése, minősítése, a repülőgépnek műszaki szempontból repülésre alkalmassá nyilvánítása és az elvégzett munka dokumentálása * a repülőgépek indításához és érkezéséhez szükséges műszaki segítség biztosítása, a gépek útra bocsátásának és megérkezésének műszaki előkészítése Jellemző munkakörök:* Hajózó szerelő * Mezőgazdasági repülőgép-karbantartó, -szerelő * Repülőgépalkatrész-javító * Repülőgépellenőrző-szerelő * Repülőgépfutómű-szerelő * Repülőgépgyertya-javító * Repülőgéphajtómű-szerelő * Repülőgéplégcsavar-szerelő * Repülőgépmotor-szerelő * Repülőgépsárkány-szerelő * Repülőgépstart-szerelő * Repülőgépturbina-szerelő * Repülőgép-előkészítő szerelő * Repülőgép-szerelő Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7431 Gépjármű- és motorszerelő, -javító8193 Gyártósori összeszerelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Repülőgép-műszerész

A repülőgép-műszerész légijárművek elektromos és elektronikus rendszereinek, berendezéseinek műszaki kiszolgálásával, karbantartásával, javításával foglalkozik. Ezen belül az alábbi alaptevékenységeket végzi a megfelelő gyakorlat és a szükséges jogosítások megszerzése után:   – A légijármű indulása előtti és érkezése utáni, az egész szerkezetre kiterjedő műszaki állapotellenőrzés végrehajtása szemrevételezéssel, működtetéssel, beépített ellenőrző egységek használatával, valamint a szükséges kiszolgálási munkák elvégzése. Az ellenőrzést, kiszolgálást követően megállapítja a légijármű üzemképességét, valamint az előírások szerint dokumentálja tevékenységét.   – Légijárművek elektromos és elektronikus rendszereiben, berendezéseiben keletkező meghibásodáskor az érvényes műszaki dokumentációkat felhasználva megállapítja a hiba okát, elvégzi a hibajavítást és a javítás utáni ellenőrzéseket, valamint az előírások szerint doku– mentálja a munkavégzést.   – Légijárművek, illetve berendezéseinek időszakos karbantartása során, az előírt technológia szerint, elvégzi az elektromos és elektronikus rendszerekben, berendezésekben szükséges karbantartási tevékenységet, javítási munkákat, ellenőrzéseket, szabályozási munkákat, műszaki változtatásokat, működéspróbákat, valamint az előírások szerint dokumentálja tevékenységét.    

Repülőgépjavító, repülőgépsárkány javító

A repülőgép-sárkányszerkezet javító a repülőgép törzs, szárny, vezérsík, a kormánylapok, gondolák, burkolatok, ajtók lemezszerkezetből és kompozit szerkezetből készült egységeinek, elemeinek javítását végzi. Végrehajtja az elsődleges szerkezet, mint a borítás, a vázszerkezet és a másodlagos szerkezet, valamint kötőelemeinek a csatlakozó csomópontok vizuális állapot ellenőrzését, minősítését a vonatkozó Javítási Kézikönyvek (Structural Repair Manual, Corrosion Prevention Manual) előírásai szerint. Ismeri és alkalmazza az állapotminősítést és a javítást előíró angol nyelvű dokumentációkat. Hibabehatárolást végez, szemrevételezéssel, roncsolásmentes vizsgálati eljárást kezdeményez, szükség esetén, az állapotminősítés szakszerűségének biztosítására. Mérnöki támogatást kér a szabványostól eltérő, a Javítási Kézikönyvek által nem tartalmazott esetekben. Az észlelt, mért adatok alapján minősít, meghatározza a javítás szükségességét és módját. Értelmezi a szerkezeti javítások rajzait, meghatározza a gyártó Javítási Kézikönyvéből és Alkatrész-katalógusából a javításhoz szükséges elemek, alkatrészek, kötőelemek, fogyóanyagok cikkszámát. Végrehajtja a raktári kivételezést, szükséges esetben kezdeményezi az anyagrendelést. Végrehajtja önállóan a lemezszerkezet javítását dokumentáció alapján: – a borítólemez sérüléseket (karcolás, beverődés stb.), – a korróziós sérüléseket, – a szerkezeti elemek (lemezek, profilok) megerősítését rátéttel, – a rögzítőelemek beépítését, cseréjét, – a sérült elemek kivágását, – a lemezmegmunkálásokat, – a hőkezeléseket. Végrehajtja önállóan a kompozitszerkezet javítását dokumentáció alapján: – laminálást több rétegben síklapra, – laminálást több rétegben térbeli formára, – a laminált borítás sérüléseit (rétegfelválás, rétegelválás, karcolás, átszakadás stb.), – a laminálást melegragasztási eljárással, – a méhsejt mag javítását. Ismeri és végrehajtja a repülőgépen végrehajtott munkák dokumentálását. Ismeri a javítási tevékenységekhez használatos szerszámok és eszközök használatát, betartja biztonságtechnikai előírásait. Ismeri és betartja a javítási tevékenységekhez használandó vegyi anyagok kezelését, tűzmegelőzési és biztonságtechnikai előírásait. Betartja a gyanták, szálerősítésű műanyagok, tömítőanyagok szakszerű tárolását. Ismeri és betartja a repülőgépen való munkavégzés általános szakmai, tűzbiztonsági és munkavédelmi követelményeit.  

Repülőgépész technikus

A repülőgépész technikus légijárművek szerkezetének, gépészeti és elektromos egységeket, berendezéseket tartalmazó rendszereinek műszaki kiszolgálásával, karbantartásával, javításával foglalkozik. Ezen belül az alábbi alaptevékenységeket végzi a megfelelő gyakorlat és a szükséges jogosítások megszerzése után:   – a légijármű indulása előtti és érkezése utáni, az egész szerkezetre kiterjedő műszaki állapotellenőrzés végrehajtása szemrevételezéssel, működtetéssel, a beépített ellenőrző egységek használatával, valamint a szükséges kiszolgálási munkák elvégzése. Az ellenőrzést, kiszolgálást követően dönt a légijármű üzemképességéről, valamint az előírások szerint dokumentálja tevékenységét,   – légijárművek szerkezetében, gépészeti és elektromos egységeket, berenbezéseket tartalmazó rendszereiben keletkező meghibásodáskor az érvényes műszaki dokumentációkat felhasználva megállapítja a hiba okát, elvégzi a hibajavítást és a javítás utáni ellenőrzéseket, valamint az előírások szerint dokumentálja a munkavégzést,   – légijárművek, illetve berendezéseinek időszakos karbantartása során, az előírt technológia szerint, elvégzi a légijárművek szerkezetében, gépészeti és elektromos egységeket, berendezéseket tartalmazó rendszereiben szükséges karbantartási tevékenységet, javítási munkákat, ellenőrzéseket, szabályozási munkákat, műszaki változtatásokat, működéspróbákat, valamint az előírások szerint dokumentálja tevékenységét,   – a légijárművek, illetve berendezéseinek időszakos karbantartásához, átalakítási munkák és javítások elvégzéséhez műveleti bontási lapokat, munkalapokat készít,   – a légijárművek, illetve berendezéseinek műszaki állapota és az előírt követelmények összevetése alapján állapotot illetve üzemképességet minősít,   – mint közvetlen termelésirányító, gondoskodik a munkafeltételek megteremtéséről, szervezi és ellenőrzi beosztottjai tevékenységét, halasztott hibajavítás esetén az előírások szerint dönt a légijármű üzemképességéről.    

Repülőgép szerelő

A repülőgép-szerelő légijárművek szerkezetének, gépészeti és elektromos egységeket, berendezéseket tartalmazó rendszereinek műszaki kiszolgálásával, karbantartásával, javításával foglalkozik. Ezen belül az alábbi alaptevékenységeket végzi a megfelelő gyakorlat és a szükséges jogosítások megszerzése után:   – A légijármű indulása előtti és érkezése utáni, az egész szerkezetre kiterjedő műszaki állapotellenőrzés végrehajtása szemrevételezéssel, működtetéssel, a beépített ellenőrző egységek használatával, valamint a szükséges kiszolgálási munkák elvégzése. Az ellenőrzést, kiszolgálást követően megállapítja a légijármű üzemképességét valamint az előírások szerint dokumentálja tevékenységét.   – Légijárművek szerkezetében, gépészeti és elektromos egységeket, berenbezéseket tartalmazó rendszereiben keletkező meghibásodáskor az érvényes műszaki dokumentációkat felhasználva megállapítja a hiba okát, elvégzi a hibajavítást és a javítás utáni ellenőrzéseket, valamint az előírások szerint dokumentálja a munkavégzést.   – Légijárművek, illetve berendezéseinek időszakos karbantartása során, az előírt technológia szerint, elvégzi a légijárművek szerkezetében, gépészeti és elektromos egységeket, berendezéseket tartalmazó rendszereiben szükséges karbantartási tevékenységet, javítási munkákat, ellenőrzéseket, szabályozási munkákat, műszaki változtatásokat, működéspróbákat, valamint az előírások szerint dokumentálja tevékenységét.    

Repülőgép műszerész

A repülőgép-műszerész légijárművek elektromos és elektronikus rendszereinek, berendezéseinek műszaki kiszolgálásával, karbantartásával, javításával foglalkozik. Ezen belül az alábbi alaptevékenységeket végzi a megfelelő gyakorlat és a szükséges jogosítások megszerzése után: – A légijármű indulása előtti és érkezése utáni, az egész szerkezetre kiterjedő műszaki állapotellenőrzés végrehajtása szemrevételezéssel, működtetéssel, beépített ellenőrző egységek használatával, valamint a szükséges kiszolgálási munkák elvégzése. Az ellenőrzést, kiszolgálást követően megállapítja a légijármű üzemképességét, valamint az előírások szerint dokumentálja tevékenységét. – Légijárművek elektromos és elektronikus rendszereiben, berendezéseiben keletkező meghibásodáskor az érvényes műszaki dokumentációkat felhasználva megállapítja a hiba okát, elvégzi a hibajavítást és a javítás utáni ellenőrzéseket, valamint az előírások szerint doku– mentálja a munkavégzést. – Légijárművek, illetve berendezéseinek időszakos karbantartása során, az előírt technológia szerint, elvégzi az elektromos és elektronikus rendszerekben, berendezésekben szükséges karbantartási tevékenységet, javítási munkákat, ellenőrzéseket, szabályozási munkákat, műszaki változtatásokat, működéspróbákat, valamint az előírások szerint dokumentálja tevékenységét.

Repülésbiztosító (az ágazat megjelölésével)

Irányítja, szervezi és ellenőrzi a hozzá beosztott katonák szakmai tevékenységét.   Üzemelteti – a híradó és informatikai szolgálat különféle beosztásaiban – a repülésirányító földi berendezéseket.   Szakterületén az alegységszintű kiképzést végzi.   A munkakör gyakorlása során végzi a földi repülésirányító berendezések telepítését, üzembe helyezését, üzemeltetését, karbantartását és ellenőrzését. Az állomások meghibásodott egységeinek hibabehatárolását, illetve azok ki- és beszerelését. A fenti munkához kapcsolódó forgalmi, igénybevételi és nyilvántartási okmányok vezetését.   Végzi továbbá a berendezések gépjárműtechnikai eszközeinek üzemeltetését és technikai kiszolgálását.    

Rendőrszervező (tiszt)

A rendőrszervezővel (tiszttel) szembeni átfogó elvárás, hogy e feladatot ellátó rendelkezzék a szükséges jogi, szakmai és társadalomtudományi ismeretekkel, azok gyakorlati alkalmazásának képességével, ennek megfelelő emberi magatartással, nagyfokú felelősség- és hivatástudattal.   Mindennapi munkája során legyen alkalmas a bűnmegelőzési, bűnüldözési, államigazgatási, rendészeti jogkörök gyakorlására, ezen belül is nyomozó hatósági, szabálysértési hatósági, idegenrendészeti, közlekedési hatósági és rendészeti, valamint közbiztonsági (csapatszolgálati) feladatok ellátására, és ezen szolgálati tevékenységek működésének szervezésére és irányítására.    

Rendőr – OKJ leírás

OKJ-szám: 52 861 06Betölthető foglalkozás: Rendőr FEOR 5361Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2500 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságRáépülések*** Kutyavezető-rendőr (középszintű, érettségivel)Rész-szakképesítések- Kormányőr (középszintű, érettségivel)Bűnügyi, közrendvédelmi, közlekedés- és igazgatásrendészeti szakszolgálat ellátásával védi a közbiztonságot és a belső rendet.Feladatai:* bűncselekmények megelőzése, felderítése * bűnügyi esetek és balesetek kivizsgálása, a helyszín és nyomok biztosítása, a szemtanúk kihallgatása, feljegyzések és jegyzetek összeállítása, bizonyítékok szolgáltatása * a kijelölt épületek, létesítmények őrzése és védelme, a fontosabb közúti, vasúti, vízi és légi szállítások biztosítása, ünnepségek, rendezvények, felvonulások és sportesemények rendjének biztosítása * a szökésben lévő bűnözők és elítéltek felkutatása és elfogása * a közúti, vasúti, vízi és légi közlekedés zavartalanságának biztosítása, a közlekedési szabályok betartatása, a közúti forgalomban részt vevő járművek forgalmi okmányainak, illetőleg a vezetői igazolványoknak és a gépjárművek műszaki állapotának ellenőrzése * a balesetek, bűnügyek és természeti csapások áldozatainak segítség nyújtása * részvétel az állampolgárok felvilágosításában, egyéb biztonsági programokban és igazgatásrendészeti feladatokban Jellemző munkakörök:* Bűnügyi rendőr * Igazgatásrendész * Közlekedési rendőr * Közrendvédelmi rendőr Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3525 Nyomozó5363 Büntetés-végrehajtási felügyelő5365 Testőr5366 VagyonőrMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Rendőr

A rendőr alapfeladata a közbiztonság és a belső rend fenntartása, megóvása, a lakosság mindennapi életvitelének és életrendjének segítése, védelme.   A rendőr a törvényekben előírt módon megelőzi, felderíti, illetőleg megakadályozza a jogszabálysértő magatartásokat, mindenkor törvényben biztosított hatósági jogköröket gyakorol, és előírt kötelezettségeket teljesít.   A rendőr részrehajlás nélkül, politikailag függetlenül, magabiztosan, önállóan, kellő szakértelemmel hajtja végre a feladatait.    

Rendkívüli felmondás

Rendkívüli felmondásMind a munkáltató, mind a munkavállaló rendkívüli felmondással megszüntetheti a határozott és a határozatlan időre szóló munkaviszonyt is, ha a másik fél A munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. A munkáltatói rendkívüli felmondást indokolni kell, az indokolásból ki kell tűnnie a felmondás valódi okának. A munkáltatói rendkívüli felmondás közlése előtt lehetőséget kell adni a munkavállalónak a tervezett intézkedés indokainak megismerésére és a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre, kivéve, ha az eset összes körülményeiből következően ez a munkáltatótól nem várható el. A rendkívüli felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított 1 éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. Rendkívüli felmondás esetén nem alkalmazhatók a felmondási időre, a felmondási tilalmakra és korlátokra, valamint a végkielégítésre vonatkozó szabályok. Ha a munkaviszonyt a munkavállaló szünteti meg rendkívüli felmondással, a munkáltató köteles annyi időre járó átlagkeresetet kifizetni, amennyi a rendes felmondása esetén járna, továbbá végkielégítés is jár a munkavállalónak, és felmerült kárának megtérítését is követelheti.   Forrás: Origo honlapja

Rendhagyó fizikaóra a Miskolci Egyetemen

„Fizikai kísérletek képletek nélkül” címmel tartanak rendhagyó fizika órát az egyetemen. A 90 perces előadást Härtlein Károly, a budapesti Csodák Palotája Öveges termének egyik kitalálója vezeti. A foglalkozás szakít a hagyományos tanórák menetével és számos érdekes kísérlet bemutatásával hozza közelebb a fizikát az érdeklődőkhöz, így segítve abban is, hogy később milyen felsőoktatási szakra jelentkezzenek. A program 2007. december 11-én kerül megrendezésre, 15 óra 45 perckor. Belépődíj és előzetes regisztráció nincs, látható az egyetem honlapján.   A programról további információk az egyetem honlapján olvashatók:  http://www.uni-miskolc.hu/public/ vagy http://www.gepesz.uni-miskolc.hu   MOT

Rendezvénytechnikus – OKJ leírás

OKJ-szám: 52 213 04Betölthető foglalkozás: Egyéb kulturális, sport-, szórakoztatási szolgáltatási foglalkozások FEOR 5349Képzési idő: Legfeljebb 1400 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Ide tartoznak az 534-es alcsoportból a máshová nem sorolható kulturális, sport- és szórakoztatási szolgáltatási foglalkozások.Jellemző munkakörök:* Biliárd-, játékterem-, játékautomata-üzemeltető * Fogadó, krupié * Kártyaterem-vezető * Színházi öltöztető Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam

Rendezvényszervező, dekoratőr

Kérdés: Segítségedet szeretném kérni. Érettségi után rendezvényszervő vagy dekoratőr nappali képesítéssel foglalkozó iskolát keresek Budapesten! Sajnos eddig hiába kerestem nem találtam,ezért fordulok most hozzád!Előre is köszönöm!Válasz: Az adatbázisban a következőket találtam: Dekoratőr   Rendezvényszervező    

Rendészeti szervező – OKJ leírás

OKJ-szám: 61 861 01Betölthető foglalkozás: Rendőr FEOR 5361Képzési idő: Legfeljebb 1050 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: felsőfokú Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Elágazások** Határrendész-szervező* Katasztrofavédelmi-polgári védelmi szervező* Rendőrszervező* TűzoltószervezőBűnügyi, közrendvédelmi, közlekedés- és igazgatásrendészeti szakszolgálat ellátásával védi a közbiztonságot és a belső rendet.Feladatai:* bűncselekmények megelőzése, felderítése * bűnügyi esetek és balesetek kivizsgálása, a helyszín és nyomok biztosítása, a szemtanúk kihallgatása, feljegyzések és jegyzetek összeállítása, bizonyítékok szolgáltatása * a kijelölt épületek, létesítmények őrzése és védelme, a fontosabb közúti, vasúti, vízi és légi szállítások biztosítása, ünnepségek, rendezvények, felvonulások és sportesemények rendjének biztosítása * a szökésben lévő bűnözők és elítéltek felkutatása és elfogása * a közúti, vasúti, vízi és légi közlekedés zavartalanságának biztosítása, a közlekedési szabályok betartatása, a közúti forgalomban részt vevő járművek forgalmi okmányainak, illetőleg a vezetői igazolványoknak és a gépjárművek műszaki állapotának ellenőrzése * a balesetek, bűnügyek és természeti csapások áldozatainak segítség nyújtása * részvétel az állampolgárok felvilágosításában, egyéb biztonsági programokban és igazgatásrendészeti feladatokban Jellemző munkakörök:* Bűnügyi rendőr * Igazgatásrendész * Közlekedési rendőr * Közrendvédelmi rendőr Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3525 Nyomozó5363 Büntetés-végrehajtási felügyelő5365 Testőr5366 VagyonőrMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam

Rendes felmondás,felmondási tilalmak, végkielégítés

Rendes felmondásA határozatlan idejű munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti. A felmondás egyoldalú jognyilatkozat, amelynek érvényességéhez a másik fél egyetértése vagy elfogadása nem szükséges. A munkáltató köteles felmondását megindokolni. Az indokolásból a felmondás okának világosan ki kell tűnnie. A törvényi követelménynek az indokolás akkor felel meg, ha tartalmazza azokat a konkrét tényeket, illetve körülményeket, amelyekre a munkáltató a felmondást alapította. Vita esetén a felmondás indokának valóságát és okszerűségét a munkáltatónak kell bizonyítania. A felmondás indoka csak a munkavállaló képességeivel, a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, illetve a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. A munkáltató személyében bekövetkező változás – jogutódlás – önmagában nem szolgálhat a határozatlan idejű munkaviszony rendes felmondással történő megszüntetésének indokául. A munkavállaló munkavégzésére vagy magatartására hivatkozással történő munkáltatói felmondás előtt lehetőséget kell adni a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre, kivéve, ha az eset összes körülményeiből következően ez a munkáltatótól nem várható el. Nem kell indokolni a felmondást, ha a munkavállaló öregségi nyugdíjra szerzett jogosultságot, illetve előrehozott öregségi nyugdíjban vagy szolgálati nyugdíjban részesül. Szintén nem kell indokolni a vezető állású munkavállaló rendes felmondását sem. A munkavállaló rendes felmondással bármikor, indokolás nélkül megszüntetheti a határozatlan idejű munkaviszonyát. Felmondási idő A felmondási idő a felmondás kézhezvételét követő naptól a munkaviszony utolsó napjáig eltelt idő. A felmondási idő kezdete a felmondás közlését (kézbesítését) követő nap. A felmondási idő legalább 30 nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg. A 30 napos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött három év után 5 nappal, öt év után 15 nappal, nyolc év után 20 nappal, tíz év után 25 nappal, tizenöt év után 30 nappal, tizennyolc év után 40 nappal, húsz év után 60 nappal meghosszabbodik. A vezető állású munkavállalókra nem vonatkoznak a felmondási idő szabályai . Felmondási tilalmakA munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam (felmondási védelem) alatt: -A betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év, továbbá az üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés miatti keresőképtelenség alatt a táppénzre való jogosultság időtartama alatt, -A beteg gyermek ápolására táppénzes állományba helyezés időtartama alatt, -A közeli hozzátartozó otthoni ápolása vagy gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság időtartama alatt, -A terhesség, a szülést követő három hónap, illetve a szülési szabadság időtartama alatt, -A gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadság időtartam alatt, -A sor- vagy tartalékos katonai szolgálatnak a behívóparancs, a polgári szolgálatnak a teljesítésre vonatkozó felhívás kézhezvételétől számított időtartama alatt. A felmondási tilalom azt jelenti, hogy a védelmezett időszak alatt lehet ugyan a felmondást a munkavállalóval közölni, de a felmondási idő a tilalom időszaka alatt nem kezdődik meg. Az ezt megelőzően (pl. betegállományba vonulást megelőzően) közölt felmondásnál a munkaviszony az általános szabályok szerint (a felmondási idő elteltével, a betegállomány tartama alatt) szűnik meg. Ha a felmondási védelem fentiek szerinti időtartama meghaladja a tizenöt napot, de nem éri el a harminc napot, a felmondási idő csak a védelem lejártát követő tizenöt nap elteltével kezdődhet el. Amennyiben a védelem időtartama meghaladja a harminc napot, a felmondási idő csak a védelem lejártát követő harminc nap elteltével kezdődhet. (E szerint, ha valaki például 10 napig van táppénzen, akkor már a munkába állásának első napján elkezdődhet a felmondási ideje. Amennyiben a betegség 18 napig tart, akkor csak a munkába állását követő 16. napon kezdődhet a felmondási ideje, ha pedig 31 napi betegség után áll munkába, a felmondási idő a munkába állását követő 31. napon kezdődhet.) A felmondási tilalom nem vonatkozik azokra a munkavállalókra, akik a felmondás közlésének időpontjában öregségi nyugdíjra jogosultságot szereztek, illetve előrehozott öregségi nyugdíjban vagy szolgálati nyugdíjban részesülnek, valamint a vezetők munkaviszonyának rendes felmondással történő megszüntetésére. Felmondási korlátok Különösen indokolt esetben szüntetheti meg a munkáltató rendes felmondással a munkavállaló munkaviszonyát az öregségi nyugdíjra való jogosultság megszerzését megelőző öt éven belül. A közvetlen felsőbb szakszervezeti szerv egyetértése kell a szakszervezet választott tisztségviselője munkaviszonyának rendes felmondással való megszüntetéséhez. Ez utóbbi védelem vonatkozik az üzemi tanács tagjára és a munkavédelmi képviselőre is. Felmentési idő: a munkáltató rendes felmondása esetén köteles a munkavállalót a munkavégzés alól, a munkavállaló kívánságának megfelelő időben és részletekben felmenteni. A felmentési idő mértéke a felmondási idő fele. (A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.) A felmentés időtartamára a munkavállalót átlagkeresete illeti meg. Nem jár átlagkereset arra az időre, amely alatt a munkavállaló munkabérre egyébként sem lenne jogosult. Amennyiben a munkavállalót a felmondási idő letelte előtt a munkavégzés alól végleg felmentették és a munkabér fizetését kizáró körülmény a felmentése után következett be, a már kifizetett munkabért nem lehet visszakövetelni. A felmentés tartamára kifizetett átlagkereset akkor sem követelhető vissza, ha a munkavállaló a felmentési idő alatt munkavégzéssel járó jogviszonyt létesít. Végkielégítés A munkavállaló munkaviszonyának a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében történő megszűnése esetére jár. A végkielégítés előfeltétele, hogy a munkavállaló meghatározott időtartam alatt a munkáltatónál munkaviszonyban álljon. A végkielégítés mértéke a munkavállalónál munkaviszonyban töltött legalább három év esetén: egyhavi úegalább öt év esetén: kéthavi legalább tíz év esetén: háromhavi legalább tizenöt év esetén: négyhavi legalább húsz év esetén: öthavi legalább huszonöt év esetén: hathavi átlagkereset. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából figyelmen kívül kell hagyni a szabadságvesztés, a közérdekű munka, valamint a harminc napot meghaladó fizetés nélküli szabadság időtartamát (kivéve a közeli hozzátartozó, valamint a tíz éven aluli gyermek gondozása, ápolása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságot). A végkielégítés mértéke háromhavi átlagkeresettel emelkedik, ha a munkavállaló munkaviszonya az öregségi nyugdíjra vagy a korkedvezményes öregségi nyugdíjra való jogosultság megszerzését megelőző öt éven belül szűnik meg. Nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha legkésőbb a munkaviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjra válik jogosulttá, illetve munkaviszonya a munkavállaló halála, a határozott idő eltelte, a munkáltató általi rendkívüli felmondás, jogellenes kilépés, közös megegyezés vagy a munkavállaló rendes felmondása folytán szűnik meg.   Forrás:Origo honlapja

Rémisztő szervetlen kémia gyakorlat

Ilyen végzettsége lesz Császár Eszternek, aki másodéves. De van megoldás: megérteni, és rengeteget gyakorolni. Csakis így lehet teljesíteni a követelményeket. Nem árt még külön tanárhoz is járni, hogy egyénileg felkészítsen – javasolja. Bevallja, hogy ő „nem az a napi szinten tanuló” fajta, inkább vizsgaidőszak előtt találja a hajnal a jegyzetek fölött. Ám a gyakorlatokra minden héten készül. Fel mernél venni másik szakot? – faggatom óvatosan.Kizárt dolog! – vágja rá azonnal. Eszter nagyon megszerette a várost, az egyetemet, hamar sok barátot szerzett. Új környezet, új város, az önállóság tanulása is vezette Veszprémbe. Nem bántad meg a választást?    Igen is, meg nem is. Sajnos rá kellett jönnöm, hogy ez a szak nem azt adja nekem, amit én szeretnék csinálni. Továbbra is maradok az egyetemen, de másik szakon folytatom. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem jó ez a szak. Magas fokú képzést kapunk kiváló tanároktól és biztos tudunk szerezni állást az itt megszerzett diplomával. Arról, hogy hol és mit szeretnék majd a diplomával kezdeni, még nem tudok nyilatkozni…Szőke JuditMOT

Relaxáló-frissítő masszázs

A relaxáló-frissítő masszázs gyengéd kezelés, enyhíti a stressz káros hatásait, szépíti a bőrt, csökkenti a fájdalmakat, nyugodt alvást tesz lehetővé.A svédmasszázs fogásait alkalmazza a masszőr, célja a jó közérzet megteremtése. Fokozza a vérkeringést, javítja a nyirokkeringés, gyorsítja az anyagcserét, segíti a méregtelenítést. A masszírozás feloldja az izomcsomókat, lazítja az izmokat, így a vállak, a nyak, a fej fájdalmát is csökkentheti. A  simító, dörzsölő, gyúró, ütögető és rezegtető fogásokat mindig aszerint kombinálja a masszőr, hogy frissítés vagy relaxálás a célja. Természetesen frissítő masszázsnál intenzívebb, erősebb fogásokat alkalmaz az élénkítő hatás érdekében, relaxáló masszázsnál pedig gyengédebb fogásokkal segíti elő, hogy a páciens el tudjon lazulni.A masszázs segíthet enyhébb fájdalmak esetén is, de akkor is jótékony hatású, ha csak egy fárasztó nap előtt fel szeretnénk készülni a megterhelésre, vagy a nap végén szeretnénk lazítani, hogy nyugodt legyen az álmunk.A frissítő, relaxáló testmasszázs hatékonyabbá tehető illóolajok alkalmazásával.

Relativpronomen

  1. A vonatkozó névmás nemben és számban mindig ahhoz a főnévhez igazodik, amire vonatkozik.  z.B. der Mann, der an der Ecke steht 2. A vonatkozó névmás esetét mindig az ige határozza meg, amely abban a mondatban helyezkedik el, amelyben a vonatkozó névmás található.   z.B. der Mann, dem ich „Guten Tag” sage 3. A birtokos névmás után névelő nem használható, ezért utána erős melléknévragozást kell használni.    z.B. der Mann, dessen alter Hund immer bellt 4. A vonatkozó névmás legtöbbször az után a főnév után áll, melyre vonatkozik.   z.B. Ich habe mit meinem Freund, der mir gefallen hat, einen Film gesehen.    ABER: Ich fange mit der Mathematik an, die ich immer noch nicht verstehe. 5. A vonatkozó névmás után mellékmondati (KATI/KATÁ) szórend következik. 6. A vonatkozó névmás gyakran áll elöljárószóval.    z.B. Mein Freund, in dessen schöner Wohnung ich derzeit wohne, ist jetzt in Berlin. 7. Vonatkozó mondatok „wo”-val és „wohin”-nal   z.B. Wir besuchten die Stadt, in der mein Onkel geboren ist.             Wir besuchten die Stadt, wo mein Onkel geboren ist.   z.B. Kennst du die Kleinstadt, in die wir gezogen sind?      Kennst du die Kleinstadt, wohin wir gezogen sind? 8. Vonatkozói mondatok „was, wer wen, wessen és wem”-mel- Ezeket a vonatkozó névmásokat akkor használjuk, ha általánosító értelemben az egész mondatra vonatkoztatjuk.   z.B. Wer zuletzt lacht, lacht am besten.- „Was”-szal vezetjük be a vonatkozói mondatot az „etwas, nichts, alles, einiges, vieles” határozatlan névmás után, illetve semleges nemű felsőfokú alakok után.   z.B. Das Schönste, was ich sah …             Alles, was du gesagt hast, erwies sich als Wahrheit. Összefoglaló táblázat Hímnem (Maskulinum) Nőnem (Femininum) Semleges nem (Neutrum) Többes szám (Plural) Alany eset (Nominativ) der die das die Tárgy eset (Akkusativ) den die das die Birtokos eset (Genitiv) dessen deren dessen deren Részes eset (Dativ) dem der dem denenKészítette:Turai Tímea

Rektionen der Verben

  • anarbeiten an+D => dolgozni vmindenken an+A => gondolni vmire/vkireerinnern sich an+A => emlékezni vmiregewöhnen sich an+A => hozzászokni vmihezglauben an+A => hinni vmiben haben Spaß an+D => örömöt lelni vmibenleiden an+D => szenvedni vmilyen betegségbenliegen an+D => múlik vminrächen an+D => bosszút állni vkinschreiben an+A => írni vkineksterben an+D meghalni vmibenteilnehmen an+D => részt venni vminwenden sich an+A => fordulni vkihezzweifeln an+D => kételkedni vmiben – aufachten auf+A => vigyázni vkire/vmireankommen auf+A => függ vmitőlantworten auf+A => válaszolni vmirefreuen sich auf+A => örülni vminek (előre)hoffen auf+A => reménykedni vmibentrinken auf+A => inni vmireverzichten auf+A => lemondani vmirőlwarten auf+A => várni vmire/vkire – ausbestehen aus+D => állni vmibőlstammen aus+D => származni, eredni vhonnan – beihelfen bei+D => segíteni vmibenhindern bei+D => akadályozni vmiben – fürdanken für+A => megköszönni vmithalten für+A => tartani vminekinteressieren sich für+A => érdeklődni vmi irántkämpfen für+A => harcolni valamiért/valakiért – gegenkämpfen gegen+A => harcolni valami/valaki ellenimpfen gegen+A => beoltani vmi ellen – inverlieben sich in+A => beleszeretni vkibeirren sich in+D => tévedni vmiben – mitanfangen mit+D => elkezdeni vmitaufhören mit+D => befejezni/abbahagyni vmitbeginnen mit+D => elkezdeni vmitőlbeschäftigen sich mit+D => foglalkozni vmivelkämpfen mit+D=> harcolni vkivel/vmivelspielen mit+D => játszani vmivel/vkivelsprechen mit+D => beszélni vkiveltreffen sich mit+D => találkozni vkivelunterhalten sich mit+D => beszélgetni vkivel – nacherkundigen sich nach+D => érdeklődni vmi utánfragen nach+D => kérdezni vmit – umbitten um+A => kérni vmit kämpfen um+A => harcolni valamiértkümmern sich um+A => törödni vkiveles handelt sich um+A => szól vmirőlsorgen sich um+A => aggódni vmiért/vkiértsich bewerben um +A => megpályázni vmit (pl. állást) – unterleiden unter+D => szenvedni vmi miattverstehen unter+D => érteni vminverteilen unter+D => elosztani vkik között – überärgern sich über+A => bosszankodni vmi miattaufregen sich über+A => felizgatni magát vminberichten über+A => beszámolni vmirőlbeschweren sich über+A => panaszkodni vmi miattdiskutieren über+A => vitatkozni vminerzählen über+A => mesélni vmirőlfreuen sich über+A => örülni vminek (utólag)lachen über+A => nevetni vminnachdenken über+A => gondolkozni vminschreiben über+A => írni vmirőlsprechen über+A => beszélni vmiről/vkirőlunterhalten sich über+A => beszélgetni vmirőlwundern sich über+A => csodálkozni vmin – vonabhängen von+D => függ vmitőlhandeln von+D => szól vmirőlschreiben von+D => írni vmiről/vkirőlträumen von+D => álmodni vmirőlüberzeugen von+D => meggyőződni vmiről – vorAngst haben vor+D => félni vmitőlfürchten sich vor+D  => félni vmitőlwarnen vor+D=> figyelmeztetni – zueinladen zu+D => meghívni vmirepassen zu+D => illeni vmihezzwingen zu+D => kényszeríteni vmireKészítette:Turai Tímea

Reklámszervező szakmenedzser

  Reklámszervező szakmenedzser szakképesítés szakmai és vizsgakövetelményei       I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai     1. A szakképesítés azonosító száma: 55 3435 01   2. A szakképesítés megnevezése: Reklámszervező szakmenedzser       II. A szakképesítés munkaterülete     1. A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör, foglalkozás   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma FEOR megnevezése   ———————–   1341 Marketingtevékenységet folytató részegység vezetője   1344 Reklám- és egyéb kommunikációs tevékenységet folytató részegység vezetője   2521 Piackutató, reklám- és marketingtevékenységet végző     2. A munkaterület rövid, jellemző leírása   A reklámszervező szakmenedzser a gazdasági, üzleti életben nélkülözhetetlen marketing- és reklámtevékenység szervezésével, irányításával, ellenőrzésével kapcsolatos feladatokat lát el, amelyek még szakirányú közgazdászi végzettséget nem igényelnek. Alapvető feladata a különböző média (nyomtatott és elektronikus sajtó), illetve marketing- és reklámügynökségek (Key Account) kreatív és média részlegei, valamint vásár- és kiállításszervező vállalkozások számára:   – felsővezető melletti szakreferensi teendők ellátása,   – a vállalkozások marketingstratégiájának és a stratégiából következő operatív programok megtervezése, lebonyolítása, értékelése,   – vállalati imázs és arculattervezés,   – a társaság reklámhordozóinak tervezése, beszerzése, készleten tartása,   – ügyfelek felkutatása és meggyőzése, a korábbi ügyfélkapcsolatok karbantartása,   – termék és szolgáltatás reklámozás, menedzselés,   – megrendelések felkutatása, az értékesítés szervezése, bonyolítása,   – marketing- és reklámköltségek tervezése és figyelemmel kísérése,   – marketing- és reklámköltségek adminisztrációja,   – szakmai kiállítások, konferenciák tervezése, szervezése és koordinálása,   – a marketing- és a reklámhatékonyság mérése, elemzése,   – a reklámetika alapvető szabályainak betartása, betartatása.     Ennek érdekében:   Önállóan intézi   – a kisebb marketing- és reklámvállalkozások, szervezetek létrehozását, működtetését,   – a nagyobb reklámügynökségek és más termelő, értékesítő szervezetek marketing- és reklámtevékenységet folytató részlegeiben a középvezetői feladatokat,   – a vállalkozások marketing stratégiájának megtervezését, kivitelezését, kommunikálását,   – a marketing információs rendszer kialakítását,   – a marketinget érintő döntések előkészítését,   – komplex reklámkampány megtervezését, bonyolítását, az eredmények értékelését,   – reklámhatás és hatékonyság vizsgálatát,   – ügyfelek felkutatás&aacute

Reklám és kreativitás-CEU

A 3 hónapos Reklám és kreativitás kurzus hiánypótló a magyar oktatási piacon. Mint Kárpáty András a CEUMEDIA programmenedzsere elmondta, a tavaly elindított CEU Médiakurzuson részt vevő hallgatók közül sokan igényelték azt, hogy a média egy-egy területére külön fókuszáló programok keretében folytathassák tanulmányaikat. Ezen igények, illetve a piaci felmérések alapján döntött úgy az egyetem, hogy több szakirányú képzési programot is elindít – kezdőknek és haladóknak egyaránt.         Az első ilyen tematikus képzési program a „Reklám és kreativitás” címet viseli.         Kaszás György, a McCann-Erickson Budapest Worldgroup reklámügynökség volt vezető kreatívigazgatója, jelenleg a McCann-Erickson Budapest partner trénere, a képzés szakmai anyagának összeállítója és egyben szakmai igazgatója az előadásokat három nagy terület köré csoportosította.     1. A kreatív folyamat: a reklámüzenet megalkotása      2. Az ötlet és a kreativitás viszonya     3. Speciális területek, amelyek nélkül nem képzelhető el a kreatív minőség.         Ez utóbbiak nagy része az utóbbi években került fel a nemzetközi reklám palettájára, így a legfrissebb trendekről is hallhatnak a diákok. Ezek közé tartoznak például a radar alatti reklámok, a nem hagyományos műfajok, mint például az ambient marketing, a consumer generated marketing, a product placement, a virusreklám stb. (Néhány terület annyira új, hogy még a pontos magyar nyelvű fordítása sem létezik.)         Ezenbelül a képzés témakörei rendkívül széles területet fednek le. Csak néhány példa: A kreatív reklám elvárásai és ismérvei, Reklám és szexualitás, Közcélú reklám, Politikai reklám, Kreatívgondolkodás-technikák.         Kaszás György számos előadót felkért az előadások megtartására, például Sas István reklámfilm-rendezőt, az MRSZ alelnökét és a KOAK (Kommunikációs Akadémia) igazgatóját, Simon Zoltánt, a Café Reklám kreatív igazgatóját és az ADCH (Art Directors Club Hungary) elnökét, Katona Évát, a Kreatív magazin főszerkesztőjét, Dr. Fazekas Ildikót, a Önszabályozó Reklámtestület főtitkárát.         Egy-egy témakörben hetente kétszer, esti időpontban 2 x 90 perces, interaktív előadások lesznek, a hallgatókat intenzíven bevonják a munkába– és így ők gyakorlatok és viták keretében sajátíthatják el a tananyagot.         A képzést mindenkinek ajánljuk, akit érdekel a reklámalkotás folyamata, és szeretne bekerülni a reklámügynökségek vagy médiák világába. Azok is profitálhatnak belőle, akik már a szakmában dolgoznak, de úgy érzik, hogy tudásuk tovább mélyítéséhez a reklámszakma “nagy öregjei” hozzásegíthetik őket.         A képzésre a jelentkezési határidő: 2006. február 24.     Elérhetőségek: CEU Business School     1023 Budapest, Frankel Leó út 30-34     Kárpáty András, +1-887-5080     media@ceubusiness.com     www.ceumedia.hu            

Reise/Urlaub

  1. Verreisen – mit dem Flugzeug- mit dem Bus- mit dem Zug- mit dem Schiff- mit dem Auto- per Anhalter- mit dem Fahrrad 2. Ort und Art des Urlaubs – im Inland- in der Haupstadt- Städte besuchen- auf dem Lande- auf einem Badeort- auf einem Kurort- im Ausland- Urlaub am Meer- eine Fahrt ins Blaue- eine Kreuzfahrt machen 3. Reisevorbereitungen – Blumen gießen- Wasserhahn kontrollieren- Kühlschrank räumen- Gas und Heizung abstellen- Haustier in Pflege geben- Fenster schließen/zumachen- Hausmeister informieren- den Nachbarn bitten, den Briefkasten zu leeren- Post nachsenden lassen- Zeitungen abbestellen- Bücher in die Biblothek zurückbringen- Telefonnummern notieren- Telefonkarte besorgen- Reiseführer, Stadtplan und Landkarte kaufen- Hohle Zähne plombieren lassen- Reisepass, Ausweispapiere auf Gültigkeit prüfen- Visum beantragen- Fahrkarten besorgen/lösen- Flugticket buchen- Geld wechseln- Reisechecks besorgen- Versicherung abschließen- Notfall-Ausweis mitnehmen- Unterkunft buchen- Reiseapotheke zusammenstellen- sich impfen lassen- Ersatzschlüssel einstecken- Grüne Karte/Zulassungsschein auf Gültigkeit prüfen 4. Auf dem Flughafen – ein Flugticket buchen- sich beim Schalter anmelden- der Flug- an Bord gehen- der Flugbegleiter/die Stewardess- starten- landen 5. Mit Zug- die Bahn- der Bummelzug- der Bahnhof- hin und zurück- einfache Karte- der Gleis- der Bahnsteig- der ICE- erster/zweiter Klasse- der Raucher-/Nichtraucherabteil- der Schlafwagen- der Speisewagen 6. Tätigkeiten- Leute kennen lernen- Sehenswütdigkeiten besichtigen- Museen besuchen- in der Altstadt bummeln- viele Fotos/Dias/Filme machena. passiver Urlaub- sich ausruhen- faulenzen- in der Sonne liegen/sich sonnen/ein Sonnenbad nehmen- in der Sauna schwitzen- an der frischen Luft sein- am Strand spazierenb. aktiver Urlaub- angeln- Boot fahren- Rad fahren- reiten- Kanutour machen- klettern- wandern (in den Bergen)- schwimmen- tauchen- windsurfen Készítette:Turai Tímea

Zöldség és fűszernövény termelő

ZÖLDSÉG- ÉS FŰSZERNÖVÉNYTERMELŐ SZAKKÉPESÍTÉS SZAKMAI ÉS VIZSGÁZTATÁSI KÖVETELMÉNYEI   I. A SZAKKÉPESÍTÉS ADATAI az Országos Képzési Jegyzék szerint   1. A szakképesítés azonosító száma:   24 1 6113 05 30 09   2. A szakképesítés megnevezése:   Zöldség- és fűszernövénytermelő   3. A szakképesítés megszerzésének előfeltételei:   – egészségügyi alkalmasság.   II. A SZAKKÉPESÍTÉS MUNKATERÜLETE   1. A szakképesítéssel ellátható tevékenységek:   A tevékenység (munkakör, foglalkozás, vállalkozás stb.)    A tevékenység (munkakör, foglalkozás, vállalkozás stb.)    FEOR száma    Megnevezése    6113    Zöldségtermesztő    6129    Egyéb növénytermesztési és kertészeti foglalkozások (fűszernövény-termelő)   2. A szakképesítéssel ellátható további tevékenységek:    Kapcsolódó tevékenység (munkakör, foglalkozás, vállalkozás stb.)    FEOR száma    Megnevezése    5113    Piaci, utcai, vásári árus   3. A képesítés célja:   A zöldség- és fűszernövények termesztésének, továbbá a termelvények piaci előkészítésének és tárolásának alapműveleteiben jártas, e kertészeti tevékenység elvégzésére képes munkások szakképzettségének tanúsítására.   4. A munkaterület jellemzése:   A szakképesített zöldség- és fűszernövénytermelő vállalkozhat a legfontosabb zöldségfélék szaporítására, telepítésére, felnevelésük alapvető munkáinak elvégzésére. A zöldségfélék termesztéstechnológiai műveleteinek alkalmazására. A betakarítás, árukikészítési, tárolási munkáinak ellátására, olyan növénytermesztési tevékenység végzésére, mely zömében fizikai munkát jelent.   A fentieken túl a saját maga és munkáltatója által előállított termékeket piacon, utcán, vásárban árusíthatja.   A szakképesítés önmagában irányítói, vezetői tevékenység végzésére nem jogosít.   III. SZAKMAI KÖVETELMÉNYEK   1. A foglalkozás során előforduló legfontosabb feladatcsoportok   – a fóliaágyak, fóliasátrak létesítése, üzemeltetése,   – növényházi zöldségtermesztés,   – a talaj előkészítése és trágyázása,   – a zöldség- és fűszernövények szaporítása (vetés előtti magkezelés, vetés, palántanevelés, palánták kiültetése, dugványozás)   – a zöldség- és fűszernövények ápolási munkái (növényápoló talajmunkák öntözés fejtrágyázás, környezetkímélő növényvédelem, egyes zöldségnövények sajátos ápolási munkái)   – a zöldségfélék, fűszernövények betakarítása, áruelőkészítése, tárolása (kézi- és gépi betakarítás, tisztítás, mosás, szárítás, osztályozás, csomózás, csomagolás, egyszerű tárolási módok).   A tevékenység végzéséhez szükséges gépek, eszközök, berendezések, anyagok szakszerű használata, működtetése és karbantartása.   A kertészeti tevékenység során használt járművekkel (kerti traktor, lassú jármű stb.) való közúti közlekedéshez külön jogszabályban előírt vezetői engedély szükséges!   Valamennyi munkafolyamatnál a környezetvédelmi, üzemi és személyi higiénia, valamint a munka- és tűzvédelmi előírásainak betartása.   2. Elméleti követelmények

Zöld Út Nyelvvizsgaközpont

Vizsga bemutatása: angol gazdálkodási menedzsment szaknyelvi, kétnyelvű (Zöld Út Szaknyelvi Vizsga, 2001.10.08.)angol mezőgazdasági szaknyelvi, kétnyelvű (Zöld Út Szaknyelvi Vizsga, 2001.10.08.)francia gazdálkodási menedzsment szaknyelvi, kétnyelvű (Zöld Út Szaknyelvi Vizsga, 2005.04.18.)francia mezőgazdasági szaknyelvi, kétnyelvű (Zöld Út Szaknyelvi Vizsga, 2005.04.18.)német gazdálkodási menedzsment szaknyelvi, kétnyelvű (Zöld Út Szaknyelvi Vizsga, 2001.10.08.)német mezőgazdasági szaknyelvi, kétnyelvű (Zöld Út Szaknyelvi Vizsga, 2001.10.08.) Szaknyelvi jelleg: A SZIE szaknyelvi vizsgája általános szakmai és szűkebb szakmai részeket tartalmaz. A szaknyelv mélysége két szinten van jelen: a közös részekben (szövegértés, indirekt írás, hallgatás) egy ún. általános környezetgazdálkodási jellegű szaknyelv jelenik meg, a szakterület-specifikus részekben azonban szűkebb szaknyelvi szövegekkel, témákkal és kommunikációs helyzetekkel dolgoznak a vizsgázók. Az előbbi szintet az olvasott, az adott témában tájékozott laikusok is megértik, az utóbbi a különböző szakterületekkel foglalkozó hallgatók és szakemberek munkájával kapcsolatos. Hagyományosan eddig a szaknyelvi vizsgák középpontjában a szaknyelvi tudásra vonatkozó lexikai ismeretek, sőt gyakran szaktárgyi ismeretek álltak, ezért az ilyen vizsgák szakmai témakörök terminológiájának idegen nyelvű írásbeli vagy szóbeli számonkérésére szerveződtek. A Szent István Egyetem vizsgafejlesztő csoportja ezzel szemben azt az álláspontot képviseli, hogy a szaknyelvi vizsga feladata nem az, hogy a szaktárgyi tudás idegen nyelven való tételes ismertetésének a képességét, illetve a szakterület terminológiájának kimerítő ismeretét vizsgálja, hanem az, hogy a szaknyelvi kommunikáció képességet mérje. Ez a képesség – a szaknyelvi kompetencia – a négy fő nyelvi készség segítségével valósul meg: olvasás, – és íráskészség, beszéd, – és hallásértés készsége. A különböző szakok és szakirányok számára közös feladatok használatát a következő tényezők teszik lehetővé:  A különböző szakmák gyakorlása során adódó nyelvi feladatok sokban hasonlóak (például megrendelő levél írása, árajánlat kérése, saját munkakör bemutatása, a vállalat/gazdaság ismertetése, jelentés írása, téma- vagy tárgybemutató szakmai tanácskozáson, stb.)  Bizonyos témák mindegyik szakmában fontos szerepet játszanak (környezetvédelem, gazdaságosság, munkavédelem)   A különböző szakmák általános szaknyelvi lexikája nagymértékben azonos, csak a szûkebb szakterminológia tér el.  A különböző szakmák legáltalánosabb problémái a laikus, de művelt, újságolvasó ember számára is érthetőek. Az általános nyelvvizsgához képest a szakmai nyelvvizsga nem több és nem kevesebb, hanem más, mivel más nyelvi rétegeken van a hangsúly. Nem arról van szó tehát, hogy a vizsgázónak tudnia kell mindazt, amit az általános nyelvvizsgán tudni kell, és ezen felül bizonyos számú szakszót és terminust. A Zöld Út szaknyelvi vizsga alapját azok a kommunikációs helyzetek, szándékok és feladatok határozzák meg, amelyekbe a vizsgázók várhatóan kerülhetnek. Ezek az általános nyelvi vizsga által vizsgált helyzetektől részben eltérnek, részben átfedik azokat. Szaknyelvek és vizsgaszintek:   A SZIE Zöld Út vizsgarendszeren belül jelenleg két szaknyelven tehető vizsga:  Mezőgazdasági szaknyelv  Gazdálkodási menedzsment szaknyelv A vizsga nyelvei: angol, német és francia tervezett nyelv: orosz Vizsgaszintek: A vizsgák három szinten tehetők le: alap-, közép- és felsõfokú szinten. A vizsgák komplexek, tehát az írásbeli és a szóbeli rész sikeres teljesítése után kapható csak meg a bizonyítvány. A szóbeli vizsgánál a jelölt beszédkészsége és beszédértése, míg az írásbeli résznél az íráskészség és az olvasott szöveg értése kerül értékelésre mind a három szinten. Szótár középfokon csak a fordításnál, és felsőfokon csak az összefoglalásnál használható. Ha valamelyik részvizsga sikertelen – azaz az egyes vizsgafeladatok nem érik el a 40%-ot és összességében a 60%-ot -, azt csak a következő vizsgaidőszakban (de két éven belül) lehet megismételni. A SZIE szaknyelvi vizsgája szaknyelvhasználati szintjeinek leírása, az Európa Tanács ajánlásában szereplő nyelvi szintek alapján: SZIE Felsőfok Gyakorlott nyelvhasználó=A haladó szint felső sávja, amely eléri és átnyúlik a mester szintbe. C2+C1 Szélesebb szakterületén és az ahhoz kapcsolódó általános helyzetekben könnyedén meg tud érteni különböző típusú, hosszabb és igényesebb szövegeket, és a jelentésárnyalatokat is érzékeli. Választékosan, folyamatosan, összefüggően és spontán módon tudja magát kifejezni, anélkül, hogy keresnie kellene a kifejezéseket. A szakterminológiát és az általános szaknyelvi lexikát pontosan használja. A nyelvet rugalmasan tudja használni tanulás, munkavégzés és az ahhoz kapcsolódó társalgás céljaira. Világos, jól szerkesztett szöveget tud alkotni összetettebb témákban is, alkalmazva a megfelelő szövegszerkesztési mintákat, összekötő elemeket és az adott műfaj sajátosságait. SZIE Középfok Önálló illetve gyakorlott nyelvhasználó=A teljes középszint és a haladó szint alsó sávja. C1+B2 Meg tudja érteni az összetettebb konkrét vagy elvont témájú, szakterületéhez kapcsolódó szövegek fő gondolatmenetét, beleértve a szakterületének megfelelő szakmai vagy általános munkahelyi társalgást is. Olyan szintű interakcióra képes, folyamatosan és spontán módon, hogy anyanyelvű beszédpartnere számára ez ne legyen megterhelő. Világos, részletes szöveget tud alkotni a szakterülete által meghatározott műfajokban, alkalmazva azok sajátosságait. Képes hatékonyan kifejteni véleményét valamilyen, különösen szakjellegű témáról úgy, hogy ki tudja fejteni a különböző lehetőségekből adódó előnyöket és hátrányokat. SZIE Alapfok Önálló nyelvhasználó alsó sávja=Küszöbszint. B1 Megérti a világos, standard szövegek főbb információit, amelyek ismert, szakmai vagy ahhoz kapcsolódó, általános témákról szólnak és amelyek gyakori beszédhelyzetekre jellemzőek. El tudja intézni a legtöbb, egyszerű, szakmai vagy általános nyelvhasználatot igénylő feladatot, pl. egy külföldi utazás során. Egyszerű, folyamatos szöveget tud alkotni ismerős témában. Le tudja írni munkakörét, szakterületét, véleményét, terveit, ambícióit indoklással, és egyszerűbb eseményeket, okukkal együtt. Vizsgák időtartama Szintek Alapfok Középfok Felsőfok Írásbeli vizsga 100 perc 200 perc, (ebből 90 perc fordítás szótárral) 240 perc (ebből 90 perc tömörítés szótárral) Szóbeli vizsga 12 perc 15 perc + 18 perc magnóhallgatás 18 perc +20 perc magnóhallgatás Vizsgakövetelmények: Vizsgakövetelmények:   Alapfok:  Főbb információk megértése olyan szövegekben, amelyek szakmai vagy ahhoz kapcsolódó általános témákról szólnak, és amelyek gyakori szakmai kommunikációs helyzetekre jellemzőek.  Egyszerû, folyamatos szöveg alkotása ismerős témákban. Munkakör, szakterület leírása, saját tervek, vélemények, ambíció közlése indoklással.   Biztonságos nyelvhasználat egyszerű beszédhelyzetekben.  Önálló intézkedés egyszerű szakmai, vagy általános nyelvhasználatot igénylő helyzetekben. Középfok: Összetettebb, konkrét vagy elvont témájú, a vizsgázó szakterületéhez kapcsolódó szövegek gondolatmenetének megértése. A szakterületnek megfelelő szakmai vagy általános társalgás, melynek során a folyamatos és a spontán reagálás az anyanyelvi beszédpartner számára is könnyen megérthető. Hatékony véleménykifejtés, különösen szakmai témákról. Felsőfok: Hosszabb és igényesebb, a vizsgázó szélesebb szakterületére és az ahhoz kapcsolódó helyzetekre vonatkozó szövegek könnyű és gyors felfogása, a jelentésárnyalatok érzékelésével együtt. Választékos, folyamatos, összefüggő és spontán kifejezésmód. Rugalmas nyelvhasználat a szakterminológia és az általános nyelvhasználat terén is. Világos, jól szerkesztett szövegalkotás, alkalmazva a megfelelő kötőelemeket és a műfaj sajátosságait. Vizsgafeladatok: Vizsgafeladatok:   Alapfok Fő nyelvi készség Részkészség,funkció Szövegfajta,műfaj Szöveg hosszaszó Feladat,lehetséges feladattípusok Időperc Pont olvasott szöveg értése: 2 szöveg, 2-2 feladattal (összesen 4 feladat) globális értés, szelektív értés funkcionális, informatív, instruktív szakmai szövegek (pl. újságcikk, beszámoló, tankönyv, kézikönyv, használati útmutató) 700-800 információ kerestetés, alcímek vagy tartalmi összefoglalók szövegrészekhez párosítása, sorrendbe rakás, rövid választ igénylő kérdések, igaz-hamis feladat, feleletválasztós feladat, információ transzfer, táblázatba jegyzetelés 100 15   szelektív értés, globális értés          15 íráskészség írott műfaj létrehozása levél 100-120 direkt feladat: félhivatalos levél írása     15   kötőelemek ismerete, szövegalkotás szakmai újságcikk, tájékoztató 110-160 indirekt feladat: hiányzó kötőelemek visszapótlása megadott listából     5×2=10 beszédkészség szóbeli kommunikáció létrehozása egy adott szakmai helyzetben dialogikus beszéd     szakmai társalgás 12 30     monologikus beszéd     reália leírása (kép, prospektus, hirdetés stb.)             monologikus beszéd     egyszereplõs szituáció         beszédértés élőbeszédben feltett kérdések, válaszok és utasítások megértése         beszélgetés részeként     3×5=15 Középfok fő nyelvi készség részkészség,funkció szövegfajta,műfaj szöveg hosszaszó  feladat,lehetséges feladattípusok  időperc pont olvasott szöveg értése globális értés, szelektív értés funkcionális, informatív, instruktív szakmai szövegek (pl. cikk, beszámoló, tankönyv, kézikönyv, használati útmutató, szakirodalom, publicisztika) 900-1100 alcímek vagy tartalmi összefoglalók szövegrészekhez párosítása, sorrendbe rakás, rövid választ igénylő kérdések, igaz-hamis feladat, feleletválasztós feladat, információ transzfer, táblázatba jegyzetelés 200 10   szelektív értés, globális értés                 10 íráskészség írott műfaj létrehozása levél, jelentés 120-140  direkt feladat: félhivatalos levél, jelentés írása   15   kötőelemek ismerete, szövegalkotás szakmai újságcikk, tájékoztató  150-200 indirekt feladat: hiányzó kötőelemek önálló pótlása      5 közvetítési készség globális és részletes olvasás értés szótárral újságcikkek, informatív anyagok 180-250   magyarra fordítás     15 beszédkészség szóbeli kommunikáció létrehozása egy adott szakmai helyzetben dialogikus beszéd     szakmai társalgás 15  30×5/6=25   monologikus beszéd     reália (kép, prospektus, diagram stb.) leírása, értelmezése        dialogikus beszéd     kétszereplős szituáció   3×5=15 beszédértés élőbeszédben feltett kérdések, válaszok, instrukciók értése     beszélgetés részeként   3×5/3=5 hallott szöveg értése (gépi hang) globális értés, szelektív értés dialógus, ismertetés, hír, interjú, előadás 3,5-4 rövid választ igénylő kérdések, igaz-hamis feladat, feleletválasztós feladat, információ transzfer, táblázatba jegyzetelés, elhangzott információ beazonosítása (&quot kipipálás&quot ), hozzárendelés 18 15  Felsőfok fő nyelvi készség részkészség,funkció szövegfajta,műfaj  szöveg hosszaszó feladat,lehetséges feladattípusok időperc pont olvasott szöveg értése globális értés, szelektív értés funkcionális, informatív, instruktív szakmai szövegek (pl. cikk, jelentés, tankönyv, kézikönyv, szakirodalom, publicisztika, tanulmány) 1200-1400 alcímek vagy tartalmi összefoglalók szövegrészekhez párosítása, sorrendbe rakás, rövid válaszos kérdések, igaz-hamis feladat, feleletválasztós faladat, információs feladat, táblázatba jegyzetelés 250 12    szelektív értés, globális értés         13 íráskészség írott műfaj létrehozása levél, jelentés 160-180 direkt feladat: olvasói levél, jelentés, pályázat írása   15   kötőelemek ismerete, szövegalkotás szakmai újságcikk, tájékoztató 150-200 indirekt feladat: hiányzó kötőelemek önálló pótlása   5 közvetítési készség összefüggő szövegalkotás szótárral szakmai újságcikk 250-300 magyar szöveg tömörítése célnyelvre   15 beszédkészség szóbeli kommunikáció létrehozása egy adott szakmai helyzetben dialogikus beszéd   szakmai társalgás  20 30×5/6=25     monologikus beszéd   szakmai téma bemutatása (prezentáció*)         dialogikus beszéd   prezentációt követő vita, kérdések   3×5=15 beszédértés élőbeszédben feltett kérdések, válaszok, utasítások értése     beszélgetés részeként   3×5/3=5 hallott szöveg értése (gépi hang) globális értés, szelektív értés dialógus, ismertetés, hír, interjú, előadás 4,5-5 rövid választ igénylő kérdések, igaz-hamis feladat, feleletválasztós feladat, információ transzfer, táblázatba jegyzetelés, elhangzott információ beazonosítása (&quot kipipálás&quot ), hozzárendelés 20 15  *Prezentáció: A felsőfokú viz
ga időpontja elõtt 1 hónappal 3 saját összeállítású (forrás megjelöléssel) prezentációs téma rövid, vázlatpontos, idegen nyelvű írott összefoglalóját (összesen 1 oldalon) el kell küldeni e-mailen a megjelölt vizsgahelyre, amelyből a vizsgán sorsolással választják ki, hogy mely témát kell majd előadni a vizsgázónak. A vizsgázók részéről jogosan vetődik fel a kérdés, hogy nem nehezebb-e a szakmai nyelvvizsga, tehát nem nehezítjük-e a követelményeket a szaknyelvoktatás és a szakmai nyelvvizsga előtérbe helyezésével. A válasz egyértelműen nem. Mint fent már jeleztük, a szakmai vizsga szintjét és tartalmát tekintve nem több és nem kevesebb, mint az általános vizsga, hanem más. A szakmai kommunikáción van a hangsúly, nem a nyelvtanon. A vizsgázók rendelkeznek azokkal az általános szakmai ismeretekkel, amelyek a sikeres szakmai nyelvvizsgához szükségesek, míg az általános nyelvvizsgához szükséges általános kulturális háttérismeretekkel nem feltétlenül. Kommunikációs helyzetek: A szakmai vizsga alapvető kommunikációs helyzeteinek azokat a helyzeteket tekinthetjük, amelyekben a szakembereknek idegen nyelven kell kommunikálniuk szakmai témákról szóban és írásban. A szakmai kommunikáció során a kommunikáció céljai (a beszédszándékok) azonosak az általános kommunikáció céljaival: a szakember ugyanúgy, mint a nem-szakember tényeket közöl (elbeszél, leír), összehasonlít, érvel, meggyőzni próbál. Az egyes funkciók gyakorisága természetesen eltérő lehet, és a funkciók a szaknyelv egyes elemeihez kapcsolódnak. A nyelvtan szerepe: A SZIE nyelvvizsga nem hangsúlyozza túl a nyelvtan, illetve a nyelvi pontosság szerepét. A kommunikációs készséget tekinti elsődleges fontosságúnak, de nem hanyagolja el a nyelvi pontosság szerepét sem. A nyelvtani ismeretek mérése önálló feladatként nem szerepel a vizsgán, de egyes feladatok pontozásában szerepet játszik.   Akkreditált vizsgaközpont neve: Zöld Út Nyelvvizsgaközpont Cím: 2103 Gödöllő, Páter Károly utca 1.Telefon: (28) 522-094 Fax: (28) 410-804 Web cím: http://ivk.szie.hu »E-mail: ivk@ivk.szie.hu » Forrás: Zöld Út Nyelvvizsgaközpont Szerkesztette: Turai Tímea

Rehabilitációstevékenység terepauta

A munkaterület rövid, jellemző leírása A rehabilitációs tevékenység terapeuta (ergo terapeuta) az orvosi rehabilitáció területén a rehabilitációs team tagjaként az orvos általános szakmai irányítása mellett kompetencia szintjén önállóan dolgozik, az átfogó rehabilitáció egyéb területein a rehabilitációs team tagjaként önállóan tevékenykedik: – házi szakápolói szolgálatokban, – lakóközösségi rehabilitációban, – fogyatékosok intézményeiben, – állami nevelő intézetekben, – idősgondozást ellátó intézményekben, – rehabilitációs intézményekben, – egészségügyi intézmények járóbeteg- és fekvőbeteg- osztályain, – védő munkahelyen, védett munkahelyen. A rehabilitációs tevékenység terapeuta fizikai vagy pszichikai károsodás következtében tevékenységükben átmenetileg vagy véglegesen korlátozott emberekkel foglalkozik. Munkáját a pszichiátriai, a mozgásszervi megbetegedésben szenvedő emberek rehabilitációja és a fogyatékos gyermekek habilitációja, fogyatékos felnőttek rehabilitációja terén folytatja. A rehabilitációs tevékenység terapeuta a pszichiátriai és/vagy mozgásszervi rehabilitációra szoruló embert olyan tevékenységekbe vonja be, amelyeknek célja: – a kiesett és megmaradt pszichés, illetve mozgásszervi funkciók lehető legmagasabb szintű helyreállításának és használatának előmozdítása, – a személyi és tárgyi feltételek átalakítása annak érdekében, hogy a pszichiátriai és/vagy mozgásszervi rehabilitációra szoruló ember képes legyen olyan tevékenységet folytatni társadalmi, személyes és otthoni környezetében, amely önmaga és a társadalom számára értéket képvisel.

Rehabilitációs tevékenység terapeuta – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 726 01Betölthető foglalkozás: Egyéb asszisztens FEOR 3239Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 3600 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Ráépülések*** Gyógyúszás foglalkoztató (középszintű, középiskola után)Rész-szakképesítések- Gyógyfoglalkoztató (középszintű, középiskola után)Ide tartoznak a 323-as alcsoportból a máshová nem sorolható asszisztensek.Jellemző munkakörök:* Gyógyászati asszisztensjelölt * Gyógyfoglalkoztató asszisztens * Gyógyfoglalkoztató segédasszisztens * Orvosi laboratóriumi technikai asszisztens * Természetgyógyász (egészségügyi szakképesítéssel nem rendelkező) Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Regisztrálj és megmutatjuk melyek a Te boldogság szakmáid!

3 perces villámregisztráció után… Megkeressük Neked az iskolákat, ahol akár munka mellett megtanulhatod azokat a szakmákat, amikre mindig is vágytál.Gyürkőzz neki, és tanulj néhány hónapot annak érdekében, hogy sok-sok éven át olyasmivel foglalkozhass, amit igazánszívesen csinálsz!Legyen vége olyan szakmád, amelyben Veled is előfordul,hogy észre sem veszed, és itt a munkaidő vége!Regisztrálj most, és tedd végre boldoggá az életed!$urlap$