Felvevőként – a postai forgalomellátó – a szolgáltatóhelyeken közvetlen kapcsolatban áll az ügyfelekkel. Valamennyi postai küldemény felvételével, valamint takarék, banki és egyes távközlési szolgáltatások ellátásával foglalkozik. Elszámolási felelősséggel értékcikket és pénzt kezel. Megvizsgálja, hogy a küldemények megfelelnek-e az elfogadási feltételeknek. A technológiai előírások szerint felszereli azokat. Megállapítja a postai kezelés díját, beszedi és lerója azt. A könyvelt küldeményeket nyilvántartásba veszi, naplózza. Rovatolóként vizsgálja a felvett küldemények darabszámát, szabályos felszerelését, ép és sértetlen állapotát és díjazását. Az átvett küldeményeket az egyenlegben nyilvántartja és az előírt irányítási rend szerint feldolgozza, majd meghatározott zárlatokban – a kísérő okiratok kiállítása után – a rendeltetési helyre továbbítja. Kiosztóként a címhivatalokban az érkezett küldeményeket átveszi – értéküktől függően –, különböző kiosztó és kézbesítő okiratokban nyilvántartja, majd azokat a kézbesítőknek kézbesitésre átadja. Leszámolóként a technológiai folyamatban részt vevő minden küldemény sorsát tételesen megvizsgálja. A kézbesíthetetlen küldeményeket kérés és ismert cím esetén vagy utánküldi a címzett részére, vagy visszaküldi a feladónak. A kézbesítőt az általa kezelt beszedett és kifizetett összegekről naponta mérlegszerűen elszámoltatja. Hírlapügyintézőként a " különkezelt" lapok előfizetését nyilvántartja, intézi az előfizetéssel kapcsolatos címváltozásokat, az előfizetői példányok kézbesítését figyelemmel kíséri. Biztosítja a keresletnek megfelelő árusítást. Mindkét terjesztési formában bevételezett díjakat elszámolja. Intézi az esetleges előfizetési díjvisszatérítéseket és a panaszokat. Postavezetőként kisebb szolgáltató helyeken az ott felmerülő felvételi – és egyéb tevékenységeket ellátja, vagy azokat szervezi, irányítja és ellenőrzi. Elkészíti a főpénztár napi és havi elszámolását. A postai forgalomellátó a fent felsorolt tevékenységeket különböző szolgáltatóhelyeken változó időtartamban is végezheti.
2011. február hónap bejegyzései
Postaforgalmi szakmunkás
A postaforgalmi szakmunkás széleskörű szakmai ismereteket igénylő fizikai tevékenységeket lát el. Jellemző, hogy pénzt, illetve értékeket kezel, azokért anyagi és büntetőjogi felelősséggel tartozik. Tevékenységét részben a Posta üzemi területén kívül a lakosság körében, közutakon, vasúti területeken fejti ki. Beosztásától függően kerékpárt, motorkerékpárt, vagy gépkocsit vezet, vagy gyakogosan közlekedik. Annak érdekében, hogy postai alkalmazása a lakosság, illetve az igénybevevők előtt nyilvánvaló legyen, szolgálatban munkaruhát köteles viselni. A postaforgalmi szakmunkásnak, mint postai kézbesítőnek alapvető tevékenysége a küldemények személyes átadása a címzettnek, vagy arra jogosult személynek, illetve azok levélszekrényébe helyezése. A kézbesítő munkakörében a kézbesítésre kiosztott postai és hírlapküldeményeket átveszi és feldolgozza. A kifizetéshez szükséges készpénzt címletek szerint igényli, az összeget átveszi. A küldeményeket a kézbesítés előírt útvonalának megfelelően sorba szedi, ezek után a kézbesítőjárásban végzi alapvető feladatát. Külterületen a kézbesítő feladata az is, hogy átvegye az ügyfelektől a feladásra szánt küldeményeket, értük a díjat beszedje, a felvételt elismerje és felszerelje azokat a szükséges kellékekkel (ragszám, jelző). Munkája során tájékoztatást ad a postai szolgáltatásokról, postai értékcikkeket árusít. Beszedi a hírlapelőfizetési-, valamint a televíziónyugták összegét is. Naponta leszámol a beszedett díjakról és készpénzellátmányról, a részére kiosztott kézbesített, illetve a nem kézbesített küldeményekről. Mint mozgóposta kezelő, munkáját postavonatokban és vasúti szerelvényeken, mozgó járművön végzi. Feladata a postai küldemények átvétele, szállítása, illetve a menetközben történő feldolgozása, és azoknak a rendeltetési helyre történő leadása. Járatkísérőként, járatosként tevékenysége során meghatározott közigazgatási egységen és útvonalon általában jármű igénybevételével végzi feladatát. Átveszi és átadja a járat által érintett szolgáltatóhelyeken a szállításra kerülő postaanyagot (zárlatokat). Önállóan végzi az anyag ki-, beszállítását, rakodását. Ebben a munkakörben nem csak az útvonal betartása kötelező, hanem a kezelési időpontok is. Az egyéb postai és hírközlési szolgáltatásokat ellátó postai munkakörökben a fenti tevékenységek egy-egy részfeladatát látja el, vagy a postán belül forgalmi jellegű fizikai tevékenységet végez.
Post, Medien, Technik
- Post - zur/auf die Post gehen- r Schalter- r Postbeamte- e Ansichtskarte- e Postkarte- r Brief- s Paket- s Telegramm- r Absender- r Empfänger- e Postleitzahl- e Postanweisung- r Eilbrief- r Einschreibebrief- postlagernd- e Telefonkarte- schicken- aufgeben 2. Medien - s Fernsehen (siehe noch Kultur)- r Rundfunk- e Kurzwelle- s Hörspiel- e Zeitung/ e Zeitschrift (siehe noch Kultur) - s Internet- surfen- anklicken- chatten- herunterladen- r Computer- Notebook- Homesite- s Modem- e E-Mail- r Benutzername- s Passwort- r Computerhacker 3. Technik - e Erfindung- r Erfinder- erfinden- e Entwicklung- entwickeln- s Patent (anmelden)- r Nobelpreis- s Telefon- e Vorwahlnummer- e Rufnummer- durchwählen- s Freizeichen – e Leitung- besetzt- r Computer- s Computerspiel- e Textverarbeitung- e Diskette- s CD-Rom- r Prozessor- r Hauptspeicher- e Videokarte- r Drucker- e Druckerpatrone- r Scanner- e Festplatte – e Maus- e Tastatur- r Zeiger- r Lautsprecher- s Laufwerk- r Bildschirm- e Auflösung- speichern- bearbeiten- erfassen- öffnen- schließen- ausschneiden- kopieren- einfügen- drucken Szerkeszette:Turai Tímea
Porcelánkészítő és -festő – OKJ leírás
OKJ-szám: 33 215 01Betölthető foglalkozás: Egyéb művészeti foglalkozások FEOR 3729 Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 3200 óra) Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzéseEgyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Elágazások** Porcelánfestő* PorcelánkészítőIde tartoznak a 372-es alcsoportból a máshová nem sorolható művészeti foglalkozásúak.Jellemző munkakörök:* Bábkészítő * Bábmodellező * Bőrműves * Bronzműves és szoboröntő * Bútorműves és intarziakészítő * Díszítőfestő * Díszítőszobrász * Dublőr, kaszkadőr * Egyházi zenész * Hangmester * Hangosító * Jégtáncos * Segédoperatőr Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:
Porcelánkészítő
– Díszműáruk, szerviz, műszaki, egészségügyi és ipari porcelán nyerstermékek készítése. – Nyerstermék előállítása kézi formázással. – Kézi-gépi, gépi formázással, öntéssel, sajtolással, faragással és esztergályozással a minta követelményeinek betartásával. – A technológiai dokumentációk ismeretével és gyakorlatban való alkalmazásával. – A munkavégzéshez szükséges alap- és segédanyagok ismerete, rendeltetésszerű használata. – A munkavégzéshez szükséges gépek, berendezések ismerete, rendeltetésszerű használata.
Porcelánfestő és –tervező asszisztens – OKJ leírás
OKJ-szám: 54 211 14Betölthető foglalkozás: Egyéb művészeti foglalkozások FEOR 3729Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 3500 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Ide tartoznak a 372-es alcsoportból a máshová nem sorolható művészeti foglalkozásúak.Jellemző munkakörök:* Bábkészítő * Bábmodellező * Bőrműves * Bronzműves és szoboröntő * Bútorműves és intarziakészítő * Díszítőfestő * Díszítőszobrász * Dublőr, kaszkadőr * Egyházi zenész * Hangmester * Hangosító * Jégtáncos * Segédoperatőr Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:
Porcelánfestő és tervező asszisztens
A porcelánfestő tervező asszisztens olyan vizuális alapképzettséggel, rajzi, festési ismeretekkel rendelkező szakember, aki különböző finom-kerámiaipari termékek díszítését végzi kézi festéssel és egyéb eljárásokkal. Ismeri a stílustörténetet, díszítő motívumokat tervez és rajzol. A kidolgozás és festés után a mintákat beégeti. Alapos szakmai, művészi és művészettörténeti ismeretekkel rendelkezik, amelyek képessé teszik tervezési és gyakorlati feladatok megoldására önálló vállalkozóként is, valamint tanulmányai folytatására a különböző művészeti főiskolákon, egyetemeken.
Porcelánfestő
A porcelánfestő szakember munkaterülete a hagyományos és modern formájú finomkerámiai termékek stílusoknak megfelelő díszítése a technológiai és esztétikai követelményeknek megfelelően. A porcelánfestő rendelkezik a szakmai munkatevékenység ellátásához szükséges szakmai műveltséggel, esztétikai érzékkel, művészeti, rajzi és festési ismeretekkel. Ismeri és előkészíti a festéshez szükséges anyagokat, eszközöket. Képes díszítmények reprodukálására, illetve önálló alkotómunka végzésére.
Pontszámítás
Pontszámítás a felvételi eljárás során Hozott pont (maximum 60) + szerzett pont (maximum 60) = maximum 120 pont. Szerzett pont (maximum 60) x 2 = maximum 120 pont. A két számítási mód közül automatikusan azt számolják a felsőoktatási intézmények, amelyik kedvezőbb.MINIMUMPONTPONTSZÁMÍTÁSVáltozások 2006-ban:• többletpontok,• tanulmányi versenyen elért eredmények,• minimum ponthatár,Változások 2008-tól• kötelező két érettségi alapján számolni a szerzett pontot,• nyelvvizsgáért járó pontok maximalizálása, 10 pont kapható, HOZOTT PONT – 1.5 tantárgy utolsó tanult év végi osztályzata = maximum 50 pont.1. Kötelező tárgyak: magyar nyelv és irodalom, matematika, történelem, idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom).2. Egy szabadon választott tárgy, ami bármely olyan tárgy lehet, amit a jelentkező 2 évig tanult. A felsőoktatási intézmény dönthet úgy, hogy az utolsó év félévi osztályzatait veszi figyelembe. Az érettségi bizonyítványban szereplő jegyek átlaga szorozva kettővel = maximum 10 pont. HOZOTT PONT – 2. Hozott pontot kell és lehet számítani1. Az államilag finanszírozott képzésben az érettségi évében és az azt követő három évben.2. A költségtérítéses képzésben és a felsőfokú szakképzésben az érettségi évében és az azt követő öt évben.Hozott pontot lehet számítani 1. Művészeti és testkulturális szakokon. 2. Külföldi és külföldi rendszerű középiskolai tanulmányok alapján. 3. Felsőfokú szakképzésben az érettségi évét követő 6. évtől. SZERZETT PONTEgy vagy két érettségi tárgy százalékos eredménye alapján = maximum 60 pont. Nincs különbség az emelt szintű és a középszintű százalékos eredmény átszámítása között. Művészeti és testkulturális szakokon a gyakorlati vizsga alapján = maximum 60 pont.Külföldi és külföldi rendszerű középiskolai eredmény alapján = 60 pont, a felsőoktatási intézmény döntése alapján. TÖBBLETPONTOKMaximum 24 többletpont kapható. Kötelező többletpontok1. Emelt szintű érettségiértCsak azért az emelt szintű vizsgáért jár többletpont, amelyből a pályázó szerzett pontjait számítják!Ha egy vizsgatárgy alapján számítják a felvételi pontokat, 14 többletpont jár az emelt szintű vizsgáért két tárgy esetén 7-7 pont.2. Nyelvvizsgáért 2006-ban maximum 20 pont kapható 3. Meghatározott tanulmányi versenyek eredményeiértIntézményi döntés alapján adható többletpontok1. Szakirányú szakképesítésért, OKJ bizonyítványért maximum 7 pont.2. Sportteljesítményért maximum 5 pont.3. Országos Innovációs Versenyen, illetve Középiskolai Tudományos Diákkörök Versenyén elért helyezésért maximum 5 pont. KÖTELEZŐ TÖBBLETPONTOK – 2. Nyelvvizsgáért 1. Legfeljebb két nyelvvizsga bizonyítvány alapján jár többletpont.2. Középfokú C típusú nyelvvizsgáért 7 pont, felsőfokú C típusú nyelvvizsgáért 10 pont jár. Nyelvtudásért összesen 20 pontot lehet kapni!Szakirány szerinti jelentkezés esetén 24 többletpontot kell adni annak, aki olyan tanulmányi versenyen ért el jó eredményt, ahol a versenyeredmény alapján emelt szintű 100 %-os érettségi osztályzatot kapott. Forrás
Polgári védelmi előadó – OKJ leírás
OKJ-szám: 52 861 05Betölthető foglalkozás: Polgári védelmi foglalkozású FEOR 3524Képzési idő: Legfeljebb 350 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasság Ráépülések*** Katasztrófavédelmi és polgári védelmi főelőadó (emelt szintű, érettségivel)Önkormányzatoknál és gazdasági szervezeteknél tervezi és szervezi a békeidőszakban, rendkívüli állapot, szükségállapot idején a polgári védelmi feladatokat, javaslatot készít a polgári védelmi anyagok beszerzésére, illetve tárolásának, nyilvántartásának biztosítására, valamint koordinálja az együttműködő szervek tevékenységét az állampolgárok testi épségének biztosítása érdekében.Feladatai:* javaslatok készítése a polgári védelmi szervezetek megalakítására, a szervezetek anyagi-technikai feltételeinek biztosítására, az anyagok és eszközök tárolásának, nyilvántartásának biztosítására * a lakosság felkészítése a háborús és katasztrófa helyzetekre * békeidőszakban, rendkívüli állapot, szükségállapot idején polgári védelmi feladatok tervezése * polgári védelmi tervek készítése és naprakész gondozása * polgári védelmi feladatok ellátásába bevont szervek együttműködésének koordinálása * katasztrófahelyzetekben a lakosság kitelepítésének, a sérültek kórházba szállításának és a holttestek elszállításának megszervezése Jellemző munkakörök:* Lakosságvédelmi előadó * Polgári védelmi körzetparancsnok Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3521 Tűzrendész3523 Üzemrendész5361 RendőrMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést.Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam
PLC programozó
A PLC programozó feladata a tervező, technológus stb. által kidolgozott berendezések, folyamatok, technológiák vezérlő programjának elkészítése, bevitele, tesztelése és dokumentálása a programozható logikájú vezérléshez (PLC-hez). PLC-programozás nemzetközi szabványainak ismeretén túl a következő – Magyarországon elterjedt – PLC-típusok programozását kell ismernie: SIEMENS, OMRON, AEG, TELEMECANIQUE, valamint egy szabadon választott típusét. Az általa készített programnak meg kell felelni a szakmai, biztonságtechnikai és a munkavédelmi követelményeknek. Feladata még a meglévő PLC-programok igény szerinti javítása, átalakítása vagy átírása más típusú PLC-re.
Pitman Hungary City & Guilds Kft.
A Pitman Qualifications vizsga állami elismerése 2005. 10. 01-től egy évre felfüggesztve Nyelvvizsga bemutatása:angol általános, egynyelvű (Pitman Qualifications, 2001.03.12.) Ideális választás: A Magyarországon 15 éves sikertörténetre visszatekintő, népszerű Pitman nyelvvizsga átdolgozott változata, a City & Guilds új generációs angol nyelvvizsga ideális választás a vizsgázóknak. Felépítésében az egyszerűségre törekszik, s az általános, kommunikatív angol nyelvtudást méri. A feladatok hétköznapiak, életszerűek, és a vizsga alatt egynyelvű szótár használata megengedett, ahogy azt a Pitman vizsgánál megszokhattuk. A legfőbb változás az, hogy az eddigi 5 szint helyett 6 szinten lehet vizsgázni, a Közös Európai Referenciakeret szintjein. Emellett a vizsga megbízhatósága és érvényessége is javult. Az írásbeli Pitman nyelvvizsga egyik legnehezebb része, az English Usage már nem szerepel a feladatok között, így csak Listening, Reading és Writing részekből áll az új vizsga. A vizsga értékelését továbbra is angol anyanyelvű szakemberek végzik, és az eredmények 3-5 héten belül érkeznek meg. A City & Guilds angol nyelvvizsgát a világ több mint 70 felsőoktatási intézményében és számos cégen belül elismerik, valamint Európa több országában, államilag elismert nyelvvizsgának számít. Új szintrendszer: A City & Guilds angol nyelvvizsgákat a Közös Európai Referenciakeret 6 szintjére dolgozták ki. A lap alján található táblázat az új vizsga megfelelését mutatja a Közös Európai Referenciakerethez, a magyar államilag elismert vizsgaszintekhez és a korábbi Pitman szintekhez: Új szintrendszer: City & Guilds új vizsgaszintek Közös Európai Referenciakeret szintjei korábbi Pitman szintek C2 Mastery C2 Mastery C1 Expert C1 EOP Advanced B2 Communicator B2 Vantage Higher Intermediate B1 Achiever B1 Threshold Intermediate A2 Access A2 Waystage Elementary A1 Preliminary A1 Breaktrough Basic Írásbeli City & Guilds nyelvvizsga (International ESOL): Az írásbeli vizsga 3 részből áll. Listening (minden szinten 4 feladat): Magnószalagról vagy CD-ről szintektől függően egyszer vagy többször elhangzó rövid szövegeket kell megérteni. A 4 feladatból 3 mindig feleletválasztós teszt, egy pedig rövid, 1-2 szavas válaszokat igényel. Reading (minden szinten 4 feladat): 1. hosszabb összefüggő szövegben kell pótolni a kihagyott kifejezéseket / szavakat / mondatokat megadott lehetőségekből választva 2. A1, A2, B1 és B2 szinteken több rövid szövegben hiányzó kifejezéseket kell pótolni 4 megadott válaszlehetőségből (feleletválasztós teszt) C1 és C2 szinteken hosszabb szöveg alapján kell igaz-hamis kérdésekre válaszolni 3. 4 szöveg elolvasása után meg kell állapítani, hogy melyik szöveg tartalmazza a kérdéses információt (feleletválasztós teszt) 4. hosszabb szöveg alapján kell egy táblázatot kitölteni vagy kérdésekre válaszolni Writing szintek 1. feladat 2. feladat 3. feladat 4. feladat A1 személyes kérdőív kitöltése (összesen 5 adat) 10-15 szavas szövegben 5 helyesírásu hiba kijavítása 4 mondat megfogalmazása személyes témában 20-40 szavas képeslap vagy egyszerű levél írása A2 személyes kérdőív kitöltése (összesen 10 adat) 30-40 szavas szövegben 4 helyesírási és 1 szórendi hiba kijavítása 20-40 szavas egyszerű levél vagy üzenet írása adott személynek 20-40 szavas válasz írása megadott képeslapra, levélre, üzenetre B1 110-130 szavas szövegben 5 helyesírási és 3 nyelvtani hiba kijavítása 70-100 szavas válasz megfogalmazása megadott szövegre mindennapi témában 100-120 szavas baráti levél megfogalmazása B2 100-150 szavas formális stílusú levél, jelentés vagy újságcikk írása 100-150 szavas szabad szöveg írása adott témában (levél, fogalmazás, elbeszélés) C1 150-200 szavas formális válasz (levél, jelentés, újságcikk vagy esszé) megfogalmazása egy komplex szövegre 200-250 szavas szabad szöveg írása adott témában (levél, fogalmazás, elbeszélés) C2 200-250 szavas formális válasz (levél, jelentés, újságcikk vagy esszé) megfogalmazása egy komplex szövegre 250-300 szavas szabad szöveg írása adott témában (levél, fogalmazás, elbeszélés) A1, A2 szinteken 4 B1 szinten 3 B2, C1 és C2 szinteken 2 feladat Szóbeli City & Guilds nyelvvizsga (International Spoken ESOL): A szóbeli vizsga 4 részből áll. 1. bevezető beszélgetés (5 kérdés a vizsgázó személyével kapcsolatban)2. a vizsgáztatóval 2-3 szituációt kell eljátszani (mini párbeszédek 2-3 kérdés/válasszal)3. a vizsgáztatóval egy adott témát kell megvitatni (A1 és A2 szinteken két kép közötti 3 hasonlóságot és 6 különbséget kell megbeszélni a többi szinten megadott információk alapján kell véleményt cserélni és megegyezésre jutni a vizsgáztatóval egy elképzelt szituációban a beszélgetés alapja egy kép vagy szöveges ábra, amit a vizsgáztató átad a vizsgázónak a feladat ismertetésekor B2, C1 és C2 szinteken 20 másodperces gondolkodási idő áll a vizsgázó rendelkezésére a párbeszéd elkezdése elõtt)4. a vizsgáztató által kijelölt témáról kell önállóan beszélni (A1, A2, B1 és B2 szinteken 1 percig C1 szinten 2 percig és C2 szinten 3 percig), majd néhány kérdésre válaszolni a témával kapcsolatban (a vizsgáztató a vizsgán már addig megvitatott témák alapján választ 3 megadott kérdés közül). A szóbeli vizsgák átlagosan 10 percig tartanak. Mivel az új generációs nyelvvizsgánk az Európa Tanács ajánlásaihoz és a Közös Európai Referenciakerethez kíván igazodni, a City & Guilds vizsgák értékelése némileg eltér a Pitman nyelvvizsgákétól. A legfőbb változás az, hogy a pontozáson alapuló értékelés mellett „First Class Pass”, „Pass”, „Narrow Fail” és „Fail” leírásokkal, globális módon is értékelik, hogy a vizsgázó eléri-e az adott európai szintleíráson alapuló teljesítményszintet. A sikeres vizsgához szükséges ponthatárok alacsonyabbak lettek, azonban minden részfeladatban el kell érni a teljesítmény minimumot. Értékelés: Az írásbeli vizsgán a Listening és a Reading részeket pontozással („Pass” eredmény 50-55%, feletti pontszámokra adható – ez szinttől függ) , a Writing részt pedig a fenti globális leírásokkal valamint analitikus értékeléssel is minősítik. Mindhárom részben külön-külön meg kell felelni ahhoz, hogy az írásbeli vizsga összességében sikeres legyen. A szóbeli vizsgán mind a 4 részfeladatot értékelik a fenti globális értékelő leírásokkal, melyet megerősítenek egy analitikus értékeléssel, amely a nyelvhelyességre, a választékosságra, a kiejtésre és a folyékonyságra koncentrál. A 4 részfeladat súlyozása megegyező. Akkreditált vizsgközpont neve: Pitman Hungary City & Guilds Kft.(akkreditált nyelvvizsga központ, az akkreditáció dátuma: 2001.03.12.) Cím: 1071 Budapest, Dembinszky u. 54.Telefon: (1) 413-1301 Fax: (1) 413-1302 Web cím: http://www.pitman.hu »E-mail: info@pitman.hu » Forrás: Pitman Hungary City & Guilds Kft.Szerkesztette: Turai Tímea
Pitman
A Pitman Qualifications vizsga állami elismerése 2005. 10. 01-től egy évre felfüggesztve.
Pirotechnikus (a szakirány megjelölésével)
– Pirotechnikai szakbolti eladó szakirány: polgári célú pirotechnikai termékek (kizárólag I., II. és V. pirotechnikai osztály) kezelése, tárolása, kereskedelmi értékesítése, ezzel kapcsolatos adminisztráció vezetése (a kereskedelmi tevékenység engedély szerinti felelőse).– Pirotechnikai raktárkezelő szakirány: polgári célú pirotechnikai termékek (I–V. pirotechnikai osztály) kezelése, tárolása, kereskedelmi értékesítése, ezzel kapcsolatos adminisztráció vezetése, szállításra való előkészítése, feladása, pirotechnikai raktár rendjének és adminisztrációjának felügyelete, raktár vezetése (a tárolás engedély szerinti felelőse, pirotechnikai vagy robbanóanyag-raktár vezetője).– Pirotechnikai terméküzemeltető szakirány: pirotechnikai termékek (minden fajta pirotechnikai termék: polgári, karhatalmi stb.) működtetése felhasználásának tervezése, felügyelete működési minőség ellenőrzése. Pirotechnikai látványosságok tervezése, kivitelezése. Termék felhasználásával, szállításával kapcsolatos adminisztráció vezetése, engedélyeztetési eljárások folytatása (a felhasználás engedély szerinti felelőse. Pirotechnikai üzem vagy gyár minőségellenőrző technikusa látványkivitelező pirotechnikus minden olyan munkaterületen, ahol engedélyhez kötött pirotechnikai terméket használnak fel).– Pirotechnikai anyag- és termék-gyártásvezető szakirány: tevékenysége kiterjed mindazon munkaterületre, melyek fel vannak sorolva az előző szakirányok mellett és azokon túlmenően a következőkre: pirotechnikai anyag és termék tervezése, gyártása a gyártás irányítása pirotechnikai anyag és termék megsemmisítése (a pirotechnikai anyag és termék gyártásának engedély szerinti felelőse. Pirotechnikai üzem vagy gyár üzemvezetője).
Pincér – OKJ leírás
OKJ-szám: 33 811 02Betölthető foglalkozás: Felszolgáló, vendéglátóipari előadó (pl. pincér, bárpincér) FEOR 5123Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 3000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzése Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Ráépülések*** Mixer (középszintű, 10. évfolyam után)A felszolgáló fogadja az éttermekbe, vendéglőkbe érkező vendégeket és felszolgálja a kiválasztott ételeket, italokat. A vendéglátó-ipari eladó vendéglátóhelyeken ételeket és italokat értékesít.Feladatai:* éttermi terítéshez, felszolgáláshoz való felkészülés: eszközök előkészítése, asztalok terítése, díszítése, étlapok, árlapok összeállítása * vendégek fogadása, kiszolgálása, számla kiállítása, pénz megőrzése, elszámolás * pultok, vitrinek, italhűtők feltöltése, gépek üzembe helyezése, hidegkonyhai és cukrászati termékek adagolása, tálalása, csomagolása * italok, fagylalttálak elkészítése, kiadása * felszolgálás fogadásokon, banketteken, szállodai szobákban, hajón, vonaton Jellemző munkakörök:* Csapos * Étkezőkocsi-felszolgáló * Éttermi felszolgáló * Főpincér * Hajópincér * Italmérő * Mixer Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:5112 Eladó5121 Vendéglátó, vendéglős5213 Utaskísérő, légiutas-kísérőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:
Pincér
A pincér a különböző vendéglátó tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetek hálózati egységeiben értékesítési és szolgáltatási feladatokat lát el. A vendégek által igényelt, illetve az ajánlott termék felszolgálását és a kapcsolódó szolgáltatásokat a tőle elvárható legmagasabb szakmai színvonalon biztosítja, az udvarias és szakszerű felszolgálás előírásai szerint. Munkája során:– előkészíti munkaterületét, gondoskodik az értékesítéshez szükséges gépek, berendezések és felszerelések előkészítéséről,– a felszolgálásra kerülő árukat kivételezi és a szakmai előírásoknak megfelelően előkészíti,– fogadja a vendégeket, a megrendelt, illetve ajánlott ételeket és italokat felszolgálja, elvégzi a vendégek fizettetését, betartja a fogyasztóvédelmi követelményeket,– a felszolgáláshoz kapcsolódóan különböző szolgáltatásokat nyújt a vendégeknek,– elvégzi az értékesítéshez kapcsolódó számviteli feladatokat,– tevékenységét önállóan vagy munkatársakkal együtt irányítással vagy anélkül végzi,– betartja a szakmájára vonatkozó munka-, tűz-, baleset-, vagyon-, környezetvédelmi és HACCP előírásokat,– szükség szerint elvégzi a vállalkozással kapcsolatos teendőket,– igény esetén marketing tevékenységet is végez,– betartja a Jó Higiéniai Gyakorlat, Jó Vendéglátó Gyakorlat követelményeit.
Pihenőidő, pihenőnap, munkaszünetinap
Munkaközi szünetAmennyiben a napi munkaidő vagy a rendkívüli munkavégzés időtartama meghaladja a hat órát, valamint minden további három óra munkavégzés után a munkavállalónak legalább 20 perc szünetet kell biztosítania. Napi pihenőidő A napi munka befejezése és a másnapi munkakezdés között legalább 11 óra összefüggő pihenőidőt kell biztosítani. Kollektív szerződés 8 óra pihenőidő biztosítását írhatja elő a készenléti jellegű munkakörben, a megszakítás nélküli, illetve a többműszakos munkarendben foglalkoztatott, továbbá az idénymunkát végző munkavállalóra. Kollektív szerződés előírhatja, hogy a készenlétet követően nem illeti meg pihenőidő a munkavállalót, amennyiben nem a munkáltató telephelyén töltötte el a készenlétet. PihenőnapA munkavállalót hetenként 2 pihenőnap illeti meg, ezek közül az egyiknek vasárnapra kell esnie. A pihenőnapok helyett munkaidőkeret alkalmzása esetén a munkaidő-beosztás alapján hetenként legalább 48 órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható, amibe a vasárnapnak bele kell esnie. Amennyiben az így foglalkoztatott munkavállaló rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál dolgozik, vagy készenléti munkakörben, megszakítás nélküli vagy több műszakos munkarendebnm dolgozik, illetve idénymunkát végez, a heti 48 órás pihenőidő úgy is biztosítható, hogy havonta esik bele egy vasárnap. Munkaidőkeret alkalmazásakor a pihenőnapok helyett a munkaidő-beosztás alapján hetenkét legalább 40 órát kitevő megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható a munkavállalónak, amelybe egy teljes naptári napnak és havonta legalább egyszer a vasárnapnak is bele kell esnie. A munkaidőkeret átlagában azonban ilyenkor is legalább heti 48 órát kitevő pihenőidőt kell biztosítani a munkavállalónak. Összevont pihenőnapMunkaidőkeret alkalmazásakor kéthetente, kollektív szerződés vagy a felek megálapodása alapján pedig akár havonta összevontan is kiadható a pihenőnap. A készenléti jellegű munkakörben, a megszakítás nélküli, illetve a többműszakos munkarendben foglalkoztatott, továbbá az idénymunkát végző munkavállalónak kollektív szerződés rendelkezése alapján legfeljebb 6 havonta összevontan is ki lehet adni a pihenőnapot. Az összevonás időtartama nem haladhatja meg az alkalmazott munkaidőkeret időtartamát, s 6 nap munkavégzést követően kötelező kiadni egy pihenőnapot. A külön jogszabályban meghatározott egészségkárosító kockázatok között foglalkoztatott munkavállalók pihenőnapját nem lehet összevontan kiadni. A terhes, illetve egy évesnél fiatalabb gyermeket nevelő nőnek, valamint az egy évesnél fiatalabb gyermekét egyedül nevelő férfinak csak akkor lehet összevonni a pihenőnapját, ha ehhez hozzájárul. Vasárnap csak az alábbi esetekben lehet rendes munkaidőben elrendelni munkavégzést: a rendeltetése folytán ezen a napon is működő munkáltatónál, illetve munkakörben, vagy a készenléti jellegű munkakörben, a megszakítás nélküli, illetve a többműszakos munkarendeben foglalkoztatott, továbbá az idénymunkát végző munkavállalóknak, valamint azoknál a munkaidő-keret alkalmazásával foglalkoztatott munkavállalóknak, akiknek a heti pihenőnapját összevontan is ke lehet adni. Vasárnapi munkavégzésnél havonta legalább egy pihenőnapot (pihenőidőt) vasárnap kell kiadni, és a vasárnapi munkavégzést közvetlenül megelőző szombaton rendes munkaidőben nem kötelezhető munkavégzésre. A heti pihenőnapon munkavégzésre kötelezett munkavállaló a végzett munkáért járó munkabérén felül legalább ötvenszázalékos bérpótlékra jogosult, ha másik pihenőnapot, pihenőidőt kap helyette. A másik pihenőnapot legkésőbb a rendkívüli munkavégzést követő hónapban, munkaidő-keret alkalmazásakor pedig legkésőbb a munkaidőkeret végéig kell kiadni. Amennyiben a munkavállaló nem kap másik pihenőnapot, a heti pihenőnapján végzett munkavégzésért legalább százszázalékos bérpótlékra jogosult. Ettől eltérően, a rendkívüli munkavégzés ellenértékeként – a rendes munkabéren felül – átalány is megállapítható. Amennyiben a több műszakos munkarendben foglalkoztatott munkavállaló a munkaidő-beosztása szerint, rendes munkaidőben dolgozik vasárnap, a rendes munkabérén felül 50 százalékos bérpótlék is megilleti. Nem vonatkozik ez azokra a munkavállalókra, akik megszakítás nélküli munkarendben vagy rendeltetése szerint vasárnap is működő cégnél dolgoznak, illetve idénymunkát végeznek. Munkaszüneti napjanuár 1-je, március 15-e, húsvéthétfő, május 1-je, pünkösdhétfő, augusztus 20-a, október 23-a, november 1-je, december 25-e és 26-a akkor, ha ezeken a napokon a munkavállalónak egyébként munkát kellene végeznie. Munkaszüneti napon a munkavállaló rendszeresen csak a megszakítás nélkül (folyamatosan, folytonosan) és a rendeltetése folytán ezeken a napokon is működő munkáltatónál, illetőleg ilyen jellegű munkakörben foglalkoztatható. Munkaszüneti napon csak azoknak a munkavállalóknak rendelhető el munkavégzés, akik ezeken a napokon is foglalkoztathatók rendes munkaidőben, valamint baleset, elemi csapás vagy súlyos kár, továbbá az életet, egészséget, testi épséget fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, illetve elhárítása érdekében. A munkaszüneti napon a munkaidő-beosztás alapján munkát végző havidíjas munkavállalót – havi munkabérén felül – megilleti a munkaszüneti napon végzett munkáért járó bére, teljesítménybéres vagy órabéres munkavállalót pedig – a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabérén felül – távolléti díja. Akit munkaszüneti napon rendkívüli munkavégzésre köteleznek, az előzőeken felül 100 százalékos bérpótlék is megilleti. Forrás:Origo honlapja
Piacképes tudás – a pénzügyi szakügyintézők
Ahhoz, hogy elkezdjük a négy féléves (azaz két éves) felsőfokú szakképzést, érettségivel kell rendelkeznünk. Sok intézmény hirdet ilyen képzést, államilag finanszírozott helyek is vannak a költségtérítésesek mellett.
Érdemes lehet olyan helyre beiratkozni, ahol a szakképzést nyújtó iskola kapcsolatban áll valamilyen egyetemmel, vagy főiskolával. Így, a kreditpontok beszámításával könnyebben tanulhatunk tovább egy kapcsolódó szakon. Sőt, főiskolák és egyetemek is szoktak indítani pénzügyi szakügyintéző képzést, így ha egy ilyen helyre iratkozunk be, még egyszerűbbé válik a továbbtanulás.
- A képzés célja, hogy olyan szakemberek kerüljenek ki az iskolapadból, akik birtokában vannak korszerű gazdálkodási, informatikai, pénzügyi és vállalati ismereteknek és ezáltal alkalmassá vállnak kis- és közepes vállalatokban, vagy bankoknál felmerülő alap- és középszintű kérdések illetve feladatok megoldására – mondja Vágó Ferenc, aki az egyik budapesti szakképző helyen tanít vállalati gazdaságtant.
A négy féléves képzés során olyan főbb tárgyakkal találkozhatnak a diákok, mint a vállalati gazdaságtan, pénzügytan, adózási ismeretek, statisztika, számvitel, gazdasági elemzés, ellenőrzési ismeretek, számítástechnika, üzleti idegen nyelv, vállalati pénzügyek, bankismeretek. Éppen ezért előnyt jelenthet, ha valaki inkább a reáltárgyakkal ápol szorosabb barátságot.
Általában mindenhol a tananyag részét képezi a szakmai gyakorlat, amit többnyire külső helyen kell eltöltenie a tanulónak. A gyakorlat óraszáma változó lehet miképpen az is, hogy egy-egy iskola hogyan oldja meg a diákok szakmai gyakorlatának szervezését. Vannak helyek, ahol szoros kapcsolatot ápolnak munkáltatókkal, míg máshol teljes mértékben a diákra bízzák, hol és milyen gyakorlati helyet találnak. Érdemes lehet tehát erről is tájékoztatást kérni, a beiratkozás előtt.
- Akik ezt a szakot választják, azok két év alatt piacképes tudást szerezhetnek – mondja Vágó, és külön felhívja a figyelmet arra, hogy ezek után még lehetőség van diplomázni is, ha valaki bővíteni szeretné az ismereteit.
Egy lépcsőfok a sok közül
- A napi feladataid attól függenek majd, hogy milyen konkrét területen sikerül elhelyezkedned. Én egy közepes méretű cégnél dolgozom pénzügyi szakügyintézőként. Az én dolgom a számlák berögzítése, az utalások indítása és ellenőrzése, a sztornók intézése, és amennyiben szükséges, akkor a fizetési felszólításokat is én írom meg. Utóbbiból fakad, hogy a cégünk ügyvédjével is én tartom a kapcsolatot – mesél a napi feladatairól Német Katalin, aki már több mint négy éve dolgozik ebben a pozícióban.
A fentebb fölsorolt feladatokon kívül még Katalin dolga, hogy minden hónap tizedikéig előkészítse a bérszámfejtést a könyvelőnek, és a fizetések szétosztása is az ő feladata. Emellett időről-időre jelentéseket kell készítenie a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (az egykori APEH) számára. De Katalin dolga a pénzügyi zárások elkészítése és az év végi pénzügyi mérleg elkészítése is.
- Annak idején logisztikai pályára készültem, de jó volt a fejem a matekhoz, így kerültem ebbe a szektorba – magyarázza Katalin. – Ráadásul itt kamatoztathatom a szervezőkészségemet, és ez kihívást jelent számomra.
Egyébként Katalin úgy gondolja, hogy ha valaki ebben a munkakörben dolgozik, akkor több lehetősége van a továbblépésre, mert sok mindenre van rálátása.
- Ez munkakör igazából csak egy lépcsőfok ebben a szférában, ha valaki ezt a munkát végzi, akkor egy idő után jó rálátása lesz komolyabb dolgokra is. Lehetőség van arra, hogy akár tőzsdézz később, vagy céget alapíts, de ha valakit a könyvelés érdekel, akkor akár abba az irányba is elindulhat – véli Katalin és hozzáteszi, hogy érdemes lehet főiskolán vagy egyetemen is továbbtanulni, hogy bővítsük az ismereteket.
- Ez alapvetően irodai munka, sokat kell ülni. Irdatlan mennyiségű adathalmazzal kell dolgozni, és ha ezt szeretnéd csinálni, akkor fontos, hogy bírd a viszonylag monoton munkát – mondja Német Katalin. Folyamatos önképzés, széles látókör – Azt gondolom, hogy manapság egyik szektorban sem könnyű elhelyezkedni, sok a diplomás, nagy a verseny. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy lehetetlen munkát találni, csak nehezebb, mint pár éve – így Katalin.
- A munkaidő többnyire nyolc óra, persze egy kis túlóra mindig előfordulhat, a cégtől függ, hogy ezt megfizetik-e. Ugyanúgy, mint a havai kereset: körülbelül száz- és háromszázezer forint körül lehet havonta.- Fontos, hogy jól megtanuld az alapokat, azonban ennyi nem elég. Minél szélesebb látókörrel és tájékozottsággal rendelkezel, annál jobb. Ismerni kell a vonatkozó jogszabályokat, követni kell a változásokat. Ez folyamatos önképzést igényel, csak így lehet rálátásod arra, hogy mi befolyásolj a különböző pénzügyi és gazdasági folyamatokat – tanácsolja Német Katalin.
T.G.
Piacképes tudás az ipar területén
- A Dél-Buda TISZK alapelve, hogy a középiskolák megőrzik az önállóságukat, és a közös feladatok megoldása érdekében együttműködnek – mondja Fábry Béla projektmenedzser. – Erre kidolgoztunk egy fejlesztési programot, amellyel Európai Uniós pályázatot is nyertünk, és amelyben az érintett iskolák is megtalálták azt az elemet, amely az ő intézményük számára előnyös. Mind az öt iskola megőrizte a szakmai önállóságát, és nagyon sok olyan ötlet valósult meg, amelyre a szerveződés nélkül nem nyílt volna lehetőség. Itt beszélhetünk tantárgyi, tananyagfejlesztési, eszközbeszerzési együttműködésekről egyaránt. - Ezen kívül, úgy tudom, infrastruktúrafejlesztésre is sor került… – Igen, körülbelül egymilliárd forintos beruházás keretében egy központi tanműhely létrehozása valósul meg. A korszerű tanműhelyi egység kialakítása a szervezetfejlesztési projekthez képest egy évvel később indult. Ennek köszönhetően tanulóink a legkorszerűbb technológiai berendezések használatát is megtanulhatják. A magyar szakképzés egyik nagy hibáját szeretnénk ezzel felszámolni, mégpedig azt, hogy az szétaprózott rendszerben nincs megfelelő forrás arra, hogy a tanműhelyek követni tudják az iparban tapasztalható gyors technológiai fejlődést. Ha azonban több iskola közösen valósít meg fejlesztéseket, akkor több forrás áll rendelkezésre, és jobban ki is tudják használni a közös műhelyeket. A tanulók a szakmai alapozó képzést a saját iskolájukban kapják meg, a korszerű eszközök, berendezések használatát pedig a központi tanműhelyben sajátíthatják el. – Így a Dél-Buda TISZK diákjai könnyebben el tudnak helyezkedni? – Az a célunk, hogy olyan szakmai felkészültséggel, technológiai ismeretekkel kerüljenek ki tőlünk a végzősök, hogy azonnal munkába tudjanak állni, ne kelljen még külön tanfolyamot elvégezniük ahhoz, hogy egy munkahelyen megállják a helyüket. – Mennyire keresettek a gyerekek körében azok a szakmák, amelyeket tanítanak? – A Dél-budai TISZK három szakmacsoportban képez tanulókat. Az első az elektronika-elektrotechnika, a második a közlekedési, a harmadik pedig a gépészeti. Általánosságban elmondható, hogy soha nincs olyan gondunk, hogy jelentkezők hiányában ne tudnánk elindítani egy-egy képzést. Azt természetesen nem tudjuk, hogy a következő években, amikor kevesebb lesz a középiskolás korú gyerek, ez hogyan alakul, de többek között azért is valósítottuk meg a fejlesztéseket, hogy továbbra is vonzóak legyünk a fiatalok számára. Célunk, hogy lépést tudjunk tartani a gazdálkodó szervezetek követelményeivel és a képzés mindig olyan színvonalú legyen, hogy a nálunk végzőket ne fenyegesse a pályakezdő munkanélküliség veszélye. - Tapasztalatai szerint mi a legfontosabb képesség ma egy fiatal számára? – Készítettünk egy felmérést a közelmúltban, amely erre kereste a választ. Megkérdeztük az összes velünk kapcsolatban álló céget, hogy mit várnak egy szakképző intézménytől, és azt válaszolták, nekik az a fontos, hogy a náluk munkába álló fiatal pályakezdő szakemberek rendelkezzenek tanulási képességgel. Sok helyen még a szaktudásnál is fontosabbnak találták ezt a tényezőt, mert a munkaerőpiac gyors változásához csak így lehet alkalmazkodni. Éppen azért nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy diákjaink tanulási képességeit is fejlesszük. A szakmai ismeretek mellett igyekszünk megfelelő vállalkozási, informatikai ismeretekkel is felvértezni őket, és általános műveltségüket is szeretnénk növelni. Speciális igényű, diszlexiás gyerekek is járnak hozzánk, külön programot dolgoztunk ki számukra, mert ők csak egy- egy szakmai modult képesek megtanulni, de ha megfelelő módszerekkel tanítjuk őket, akkor jó szakember válik belőlük.
Piaci rés – az értékpapír-piaci szakügyintézők
Az értékpapír-piaci szakügyintézők képzése nem tekint vissza hosszú múltra. Budapesten egy helyen tanulhatunk ilyen szakon. Friss, lendületes, gyakorlatorientált. Ezzel a három jelzővel illethetjük azt az OKJ képzést, ami meglehetősen újnak számít a gazdasági jellegű képzések között.
Piacképes szakma két év alatt
- Most végzett az első évfolyam, ez egy új OKJ képesítés – tudtuk meg Kékesi Szabolcs oktatási vezetőtől. Az előképzettséget illetően egy érettségi elég, nem baj, ha nincs gazdasági végzettségünk. Szigorúan vett felvételi egyelőre nincsen, csak egy előzetes elbeszélgetés. – Jövőre viszont már be kell vezetnünk valamilyen szűrőt – mondja az oktatási vezető, majd hozzáteszi:
- Banki és pénzügyi szakügyintézőket sokkal több helyen képeznek, és ezért sokkal többen is mozognak a piacon. Viszont értékpapír-piaci szakügyintézőként eddig harminc ember végzett az országban, aki most kezdi el, az is benne lesz az első 100-ban. A képzés két éves, felsőfokú OKJ-s képesítést kapunk, ha elvégezzük. Az első évben olyan alapozó tárgyakat kell hallgatni, amelyek stabil alapot nyújtanak ahhoz, hogy a második évtől már csak a szakmai tárgyakkal kelljen foglalkozni.
- Meg kell tanulni a mikro- és a makroökonómiát, be kell járni gazdasági matematikára – eleveníti fel elsőéves emlékeit W. Eszter, aki hamarosan végez. – Amitől igazán izgalmas az egész, azt az elején saját magadnak kell hozzátenned, úgymint a szaklapok olvasása és a gazdasági hírek figyelése – így Eszter. A második évtől viszont szinte kizárólag szakmai órák vannak, például piaci szabályozás és tőzsdei jog, kötvényelemzés és értékelés.
Gyakorlatorientált képzés
Az OKJ-s képzések egyik hiányossága szokott lenni, hogy a szakmai gyakorlatra nem fordítanak elég hangsúlyt. Ebből a szempontból (is) üdítő színfolt ez a képzés, ugyanis 160 órás gyakorlatot kell teljesíteniük a hallgatóknak. Ezt a második év után teszik meg.
- Ennek egyik oka az, hogy ekkor már teljes ismeretekkel rendelkezik a hallgató. Az első év utáni gyakorlatot azért nem tartom szerencsésnek, mert akkor még csak az általános alapismereteket tanulják meg minden szakon. Így viszont úgy tudnak menni gyakorlatra, hogy komoly ismeretekkel rendelkeznek – mondja az oktatási vezető. Az iskola biztosítja a szakmai gyakorlatot is, a Codex Értéktár és Értékpapír Zrt. az iskola szakmai partnere. – A szakmai órák egy részét ők tartják, és gyakornoki programjuk is van, amibe be lehet kapcsolódni – mondja Kékesi Szabolcs.Az idei évtől egyedülálló módon már az iskola falai között is gyakorlatot szerezhet a tanulni vágyó ifjúság.
- Szeptembertől egy tőzsde-szimulációs szobát alakítunk ki, ahol egy virtuális összeget kezelnek majd a teljes tőzsdei nyitva tartás alatt – újságolja Kékesi. Egy tantermet rendeztek be úgy, mint egy valódi tőzsdét. – Kanapé, televíziók a falon, internet, az asztalokon pedig minden reggel ott lesznek a friss gazdasági szaklapok – sorolja az oktatási vezető a kellékeket. – Egyfajta ügyeleti rendszert tartunk fenn. Két diák lesz mindig jelen, majd másik kettő váltja őket egy óra múlva, ez így megy majd egészen a tőzsde zárásáig. Lesz egy mentoruk – egy szakember – aki elemzi, hogy milyen döntéseket hoznak, mit csináltak jól vagy rosszul – vázolja a dolgok mikéntjét Kékesi. Az elv az, hogy minél gyakorlatorientáltabbá tegyék a képzést. Ehhez kapcsolódik majd az a szakkör is, ahol gazdasági híreket elemeznek a diákok egy szaktanár segítségével. (Ez az összes gazdasági területen tanuló számára elérhető.)
A frissen kapott képesítéssel a kezünkben könnyű továbbtanulni, köszönhetően a Károly Róbert Főiskolával kötött együttműködésnek. Bár értékpapír-piaci szakügyintéző szak nem létezik a felsőoktatásban, viszont gazdasági jellegű képzéseknél (pl. gazdálkodási, gazdálkodás menedzseri szakok, stb.) három év helyett kettő alatt végezhetünk, ha előtte már sikeres záróvizsgát tettünk, mint értékpapír-piaci szakügyintéző.
Más pénzével dolgozni
Ugyanakkor nem kötelező főiskolára menni, az elhelyezkedési esélyek jók. Ilyen képesítéssel bármilyen tőzsdei, vagy brókercégnél bátran kopogtathatunk, de bankoknál, hitelközvetítőknél, és különböző elemző cégeknél is szívesen látják az ilyen szakembereket.
- A tőzsdei, illetve a kereskedelmi cégekhez folyamatosan keresik a friss munkaerőt, ráadásul jóval előnyösebb helyzetben vannak az itt végzettek. Náluk van a tudás és az a tapasztalat, amit a 160 órás gyakorlat garantál – mondja Kékesi. A pályakezdők fizetése nagyjából 120 és 180 ezer forint mozog.
Amennyiben sikeresek vagyunk, ehhez még hozzájön a jutalék és a prémium, így már egész szép összeget megkereshetünk. – A magánéletben is hasznos lehet az a tudás, amit itt lehet elsajátítani, van olyan diákom, aki tőzsdézéssel egészen jól keres – mondja Masa Sándor, a BOI egyik szaktanára. Racionális, gyors döntéshozatal, gyors alkalmazkodás, jó matematikai készség. Ezeknek a kompetenciáknak a birtokában már bátran belevághatunk a tanulásba. (Persze mindezek fejleszthetők, tehát ha úgy érzed, hogy például a matek nem megy annyira, nem kell megijedni.)
- Ugyanakkor egy adott problémát többféle szempontból is át kell látni, és a lehető legjobb megoldást kell kiválasztani – halljuk Bereczki Erzsébettől, aki a másodikos értékpapír-piaci szakügyintézők osztályfőnöke.
- Ez pörgős és stresszes munka. Akárkinek a pénzével van dolga az embernek, nagy a felelősség rajtad. Nem lehet, hogy fáradt vagy és lassúbb, minden percben figyelni kell – mondja Eszter, akinek már van munkatapasztalata. Másképp látja a helyzetet Masa Sándor, szerinte „az itt szerzett tudás biztonságot nyújt, kényelmes életet biztosíthat. Persze a megtanultakat nem árt szinten tartani, az újdonságokat folyamatosan nyomon kell követni.
Tóbiás Gábor
Piacfelügyelő – OKJ leírás
OKJ-szám: 52 341 09Betölthető foglalkozás: Egyéb kereskedelmi, áruforgalmi, értékesítési ügyintézők FEOR 3629Képzési idő: Legfeljebb 600 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasság Rész-szakképesítések- Gombaszakellenőr (középszintű, 8. évfolyam után)Ide tartoznak a 362-es alcsoportból a máshová nem sorolható kereskedelmi, áruforgalmi, értékesítési ügyintézők.Jellemző munkakörök:* Fuvarbonyolító * Fuvarozási ügyintéző * Reklamációs ügyintéző * Szállítási előadó * Szállítási ügyintéző * Számlázási előadó Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam:
Perbeszédverseny a Miskolci Egyetem jogi karán
A per-párbajban a versenyző csapatok kitalált bűnügyeket elevenítenek meg és a való életben alkalmazott gyakorlat szerint bonyolítják le a tárgyalást. A párbajt a kar Bűnügyi Tudományok Intézete írta ki, a zsűri tagjai pedig az igazságszolgáltatás tekintélyes szakemberei és az egyetem oktatói lesznek. A sikeresen szereplő hallgatók nem csak értékes ajándékokkal lehetnek gazdagabbak, hanem megajánlott jegyet is kaphatnak Büntetőeljárás jog tantárgyból, olvasható az egyetem honlapján. Az egyetem életében nem ez az első alkalom, amikor perek elevenednek meg, hiszen a szeptember 28-án rendezett Kutatók éjszakája programon nagy sikert arattak a Kar oktatói, amikor egy boszorkányról döntötték el, hogy bűnös, vagy sem. További információ: http://www.jogikar.uni-miskolc.hu/ MOT – Korpa Melinda
Pénzügyőr – OKJ leírás
OKJ-szám: 52 343 04Betölthető foglalkozás: Vám- és pénzügyőr FEOR 3522Képzési idő: Legfeljebb 1250 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: pályaalkalmasság és egészségügyi alkalmasság Ráépülések*** Pénzügyi ellenőrzési szakelőadó (emelt szintű, érettségivel)* Pénzügyi jövedéki szakelőadó (emelt szintű, érettségivel)* Pénzügyi rendészeti szakelőadó (emelt szintő, érettségivel)* Pénzügyi ügyviteli szakelőadó (emelt szintű, érettségivel)* Pénzügyi vám szakelőadó (emelt szintű, érettségivel)Ellenőrzi a vám- és deviza-, adó- és jövedéki jogszabályok betartását, vámvizsgálatot, jövedéki ellenőrzést végez, kiszabja és beszedi a vámot és egyéb közterheket.Feladatai:* az államhatáron át lebonyolódó áru- és utasforgalom vámellenőrzése, a vám és egyéb közterhek kiszabása és beszedése * egyes idegenrendészeti feladatok ellátása * meghatározott körben termékek, termények, áruk azonosságának adózási szempontból történő besorolásának, minőségének és egyéb jogszabály által meghatározott követelményeknek a vizsgálata, illetve a vizsgálat megtörténtének ellenőrzése * a vámokmányok adatainak vám- és statisztikai célú ellenőrzése, javíttatása, nyilvántartása, összesítése és feldolgozása * külön jogszabályban szabályozott, nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmának ellenőrzése * a vámtörvényben meghatározott ellenőrzési és utólagos ellenőrzési feladatok, valamint a különböző, feltételtől függő vámkedvezmények elbírálásához szükséges ellenőrzési feladatok ellátása * valamennyi jövedéki tevékenység ellenőrzése és a bérfőzésben előállított pálinka és borpárlat adóztatása * a hatáskörébe utalt pénzügyi bűncselekmények megelőzése, felderítése és nyomozása, valamint törvényben meghatározott és nemzetközi együttműködési kötelezettségéből adódó feladatai végzése során észlelt egyéb bűncselekmények esetében halaszthatatlan nyomozati cselekmények végzése * vám- és deviza-, adó- és jövedéki szabálysértések megelőzése, felderítése és elbírálása * meghatározott körben anyagi javak, értékek őrzése, kísérése * a nemesfémforgalommal és fémjelzéssel kapcsolatos ellenőrzési feladatok ellátása * közúti határátkelőhelyek üzemeltetése, fenntartásukra és fejlesztésükre vonatkozó feladatok végrehajtása * felhatalmazás alapján külföldi vámigazgatásokkal és nemzetközi vámszervekkel munkakapcsolat alapján felmerülő vámszakmai feladatok ellátása Jellemző munkakörök:* Jövedéki előadó * Nyomozati és szabálysértési előadó * Vámszakmai előadó Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3525 Nyomozó3602 Igazgatási ügyintézőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést.Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam
Pénzügyi-számviteli ügyintéző – OKJ leírás
OKJ-szám: 52 344 03Betölthető foglalkozás: Pénzügyi ügyintéző FEOR 3605 Képzési idő: 1,5 év (felnőttképzésben legfeljebb 1500 óra) Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiA gazdasági szervezet pénz-, adó- és vámügyeivel kapcsolatos ügyintézői feladatokat látja el, segíti a pénzügyi vezetést döntéseik meghozásában.Feladatai:* pénzügyi, adó- és vámnyilvántartások vezetése, bejövő és kimenő számlák egyeztetése, pénztárosi feladatok ellátása * pénzforgalmi és hitelezési feladatok előkészítése, pénzügyi tervezés előkészítése, számlalikvidációval kapcsolatos feladatok ellátása * adónyilvántartás és -bevallás, likviditási döntések előkészítése * pénzügyi, költségvetési tervezés, hitelkérelmek összeállítása, bírálata * értékpapír-műveletek, valuta- és devizaműveletek ügyviteli lebonyolítása, vámmal, illetékkel, helyi adókkal kapcsolatos feladatok ellátása * befektetési döntések előkészítése Jellemző munkakörök:* Adóügyintéző * Illetékkiszabó * Költségvetési pénzügyi ügyintéző * Pénzintézeti pénzügyi ügyintéző * Pénzügyi szakügyintéző * Vállalkozási pénzügyi ügyintéző Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2512 Adószakértő, szaktanácsadó3604 Bér- és társadalombiztosítási ügyintéző3606 Számviteli ügyintéző4122 Pénzügyi, munkaügyi nyilvántartóMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:
Pénzügyi-számviteli ügyintéző
A pénzügyi-számviteli ügyintéző alkalmas a vállalkozások működésével összefüggő számviteli és pénzügyi feladatok elvégzésében való közreműködésre, részfeladatok önálló elvégzésére, a gazdasági események kontírozására, a főkönyvi és az analitikus nyilvántartások vezetésére, könyvviteli feladások készítésére, az egyes gazdasági eseményekhez kapcsolódó számítások elvégzésére (az amortizáció, a fizetendő adó stb. kiszámítására), valamint a könyvvezetéssel kapcsolatos további feladatok ellátására. A vállalkozás valamennyi pénzmozgással, illetve a pénzállomány-változással összefüggő nyilvántartásait vezeti, közreműködik az egyes pénzügyi műveletek előkészítésében, lebonyolításában, elszámolásában.
Pénzügyi-számviteli szakellenőr (a szak megjelölésével)
Az ellenőrzési és felügyeleti szervezetekről, illetve működésükről szóló jogszabályok és más jogszabályok végrehajtásának ellenőrzéséhez szükséges legmagasabb ellenőrzési szakmai képzettség, amely biztosítja, hogy a pénzügyi-számviteli szakellenőr bármely ellenőrzési szakterületen végezze munkáját. A pénzügyi-számviteli szakellenőr alkalmas – az államháztartás, – a pénzügyi szervezet, – az adózás, – a vám, – a vállalkozás, közhasznú szervezetek, – az információrendszer – ellenőrzési szakterületen – szakosodásának megfelelően – önálló munkavégzésre, – szakosított szakterületén ellenőrzési egység irányítására, – ellenőrzési munkafolyamatok tervezésére, ellenőrzési programok készítésére, a jelentések és jegyzőkönyvek írásba foglalására, javaslatok kidolgozására, – korszerű ellenőrzési módszerek segítségével ellenőrzésre. A pénzügyi-számviteli szakellenőr felelős – az általa aláírt szakmai megállapítások és következtetések pontosságáért és a javaslatok szakszerűségéért. A pénzügyi-számviteli szakellenőri szakképesítés az alábbi területeken hasznosítható: – államháztartási területen (főleg költségvetési szerveknél) szakellenőri, ellenőri munkakörök, – közhasznú szervezeteknél adóellenőrzésnél, illetékellenőrzésnél szakellenőri, ellenőri munkakörök, – vámellenőrzésnél szakellenőri, ellenőri munkakörök, – pénzügyi szervezeteknél (többek között bankoknál, biztosítóknál, értékpapír-forgalmazóknál, házipénztáraknál) szakellenőri, ellenőri munkakörök, – vállalkozásoknál (gazdasági szervezeteknél) szakellenőri, ellenőri munkakörök, – az informatikai rendszer kockázatainak feltárására, informatikai szakellenőri munkakörök ellátására.
Pénzügyi-számviteli szakellenőr
Az ellenőrzési és felügyeleti szervezetekről, illetve működésükről szóló jogszabályok és más jogszabályok végrehajtásának ellenőrzéséhez szükséges legmagasabb ellenőrzési szakmai képzettség, amely biztosítja, hogy a pénzügyi-számviteli szakellenőr bármely ellenőrzési szakterületen végezze munkáját. A pénzügyi-számviteli szakellenőr alkalmas – az államháztartás, – a pénzügyi szervezet, – az adózás, – a vám, – a vállalkozás, közhasznú szervezetek, – az információrendszer – ellenőrzési szakterületen – szakosodásának megfelelően – önálló munkavégzésre, – szakosított szakterületén ellenőrzési egység irányítására, – ellenőrzési munkafolyamatok tervezésére, ellenőrzési programok készítésére, a jelentések és jegyzőkönyvek írásba foglalására, javaslatok kidolgozására, – korszerű ellenőrzési módszerek segítségével ellenőrzésre. A pénzügyi-számviteli szakellenőr felelős – az általa aláírt szakmai megállapítások és következtetések pontosságáért és a javaslatok szakszerűségéért. A pénzügyi-számviteli szakellenőri szakképesítés az alábbi területeken hasznosítható: – államháztartási területen (főleg költségvetési szerveknél) szakellenőri, ellenőri munkakörök, – közhasznú szervezeteknél adóellenőrzésnél, illetékellenőrzésnél szakellenőri, ellenőri munkakörök, – vámellenőrzésnél szakellenőri, ellenőri munkakörök, – pénzügyi szervezeteknél (többek között bankoknál, biztosítóknál, értékpapír-forgalmazóknál, házipénztáraknál) szakellenőri, ellenőri munkakörök, – vállalkozásoknál (gazdasági szervezeteknél) szakellenőri, ellenőri munkakörök, – az informatikai rendszer kockázatainak feltárására, informatikai szakellenőri munkakörök ellátására.
Pénzügyi tanácsadó (a szak megjelölésével)
A pénzügyi tanácsadó önállóan végzi és irányítja a vállalkozásoknál, intézményeknél a pénzügyi folyamatokat. A pénzügyi tanácsadó alkalmas – a szervezet alapításával, átszervezésével, megszüntetésével kapcsolatos pénzügyi tevékenységek ellátására, – pénzügyi tervek készítésére, – a szervezetek tevékenységével kapcsolatos pénzügyi döntések előkészítésére, – a gazdálkodási tevékenység komplex értékelésére, – az adókötelezettséggel, az illetékkötelezettséggel, a társadalombiztosítással, vámmal, jövedékkel, támogatásigényléssel kapcsolatos feladatokat ellátására, – a pénzügyi nyilvántartások folyamatos figyelemmel kísérésére, a pénzügyi folyamatok ellenőrzésére, pénzügyi elemzések, értékelések készítésére. A pénzügyi tanácsadó jogosult pénzügyi tanácsadói szolgáltatások végzésére. A pénzügyi tanácsadói szolgáltatások közé tartozik különösen jogi és nem jogi személyiségű szervezetek részére: – pénzügyi elemzések készítése, – pénzügyi ellenőrzések végzése, – pénzügyi tervek készítése, – költségvetési kapcsolatok vizsgálata, adóbevallások előkészítése, – alakuláshoz, átalakuláshoz, megszűnéshez kapcsolódó pénzügyi tanácsadás, – hitelkérelmek, pályázatok készítése vagy bírálata, – vezetői pénzügyi információs rendszer működtetése.