Pénzügyi tanácsadó

A pénzügyi tanácsadó önállóan végzi és irányítja a vállalkozásoknál, intézményeknél a pénzügyi folyamatokat.   A pénzügyi tanácsadó alkalmas   – a szervezet alapításával, átszervezésével, megszüntetésével kapcsolatos pénzügyi tevékenységek ellátására,   – pénzügyi tervek készítésére,   – a szervezetek tevékenységével kapcsolatos pénzügyi döntések előkészítésére,   – a gazdálkodási tevékenység komplex értékelésére,   – az adókötelezettséggel, az illetékkötelezettséggel, a társadalombiztosítással, vámmal, jövedékkel, támogatásigényléssel kapcsolatos feladatokat ellátására,   – a pénzügyi nyilvántartások folyamatos figyelemmel kísérésére, a pénzügyi folyamatok ellenőrzésére, pénzügyi elemzések, értékelések készítésére.   A pénzügyi tanácsadó jogosult pénzügyi tanácsadói szolgáltatások végzésére.   A pénzügyi tanácsadói szolgáltatások közé tartozik különösen jogi és nem jogi személyiségű szervezetek részére:   – pénzügyi elemzések készítése,   – pénzügyi ellenőrzések végzése,   – pénzügyi tervek készítése,   – költségvetési kapcsolatok vizsgálata, adóbevallások előkészítése,   – alakuláshoz, átalakuláshoz, megszűnéshez kapcsolódó pénzügyi tanácsadás,   – hitelkérelmek, pályázatok készítése vagy bírálata,   – vezetői pénzügyi információs rendszer működtetése.    

Pénzügyi és számviteli szakellenőr – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 344 04Betölthető foglalkozás: Számviteli ügyintéző FEOR 3606 Képzési idő: Legfeljebb 1100 óra Csak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiElágazások** Adózási szakellenőr* Államháztartási szakellenőr* Informatikai rendszerek szakellenőre* Pénzügyi szervezeti szakellenőr* Vállalkozási szakellenőr* Vám- és jövedéki szakellenőrEllátja, illetve intézi a gazdasági szervezet könyvelési, beszámolási, ellenőrzési és egyéb számviteli feladataival kapcsolatos teendőket.Feladatai:* főkönyvi és folyószámla-könyvelési tételek kontírozása, a könyvvezetés ellenőrzése, analitikus feladások készítése és ellenőrzése * számlalikvidációs feladatok ellátása * tervezési, közgazdasági, üzemgazdasági feladatok végzése, pénzügyi és banktechnikai feladatok ellátása, ügyviteli folyamatok szervezése * egyszerűsített mérleget készítő vállalkozások gazdasági irányítása, számviteli és pénzügyi rendszerének ellenőrzése, ügyviteli folyamatainak, belső-külső információinak szervezése, működtetése, éves beszámolójának összeállítása, elemzése, ellenőrzése * kettős könyvvitelt vezető vállalkozások és egyéb szervezetek számviteli, ügyviteli, információs rendszerének működtetése, folyamatos irányítása, éves beszámolójának elkészítése * költségvetési szervezetek költségvetésének és éves beszámolójának elkészítése, részvétel a költségvetési gazdálkodási folyamatok és feladatok irányításában Jellemző munkakörök:* Költségvetési számviteli ügyintéző * Könyvvizsgáló asszisztens * Pénzintézeti számviteli ügyintéző * Számviteli szakügyintéző Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3604 Bér- és társadalombiztosítási ügyintéző3605 Pénzügyi ügyintéző4111 Könyvelő (analitikus)4112 BérelszámolóMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam:

Pékség és cukrászat három generáció óta New York-ból

Üzletük városszerte ismert és népszerű. Mi a titkuk? – kérdezem Rita Dutra üzletvezetőt. – Kiváló minőségű alapanyagokból dolgozunk, összeszokott, lelkiismeretes csapattal. Így vendégeink nemcsak a finom pékáruk és sütemények, de a családias légkör és vendégszeretetünk miatt is visszajárnak. A pékség főszakácsa Gerardo Cervante, aki a saját lelkesedésének és kitartásának köszönheti előre jutását. – Milyen végzettségel érkezett a pékségbe? – Tizenöt évvel ezelőtt érkeztem Mexikóból, és takarítóként helyezkedtem el az üzletben. Nagyon érdekelt azonban a pékség és a cukrászat is, így már az elején figyelemmel követtem, hogyan készülnek a finomságok. A munka mellett pedig elmentem egy néhány hónapos kulináris tanfolyamra, ahol megtanultam az alapokat, a szakma fortélyait pedig itt a pékségben sajátítottam el, hosszas gyakorlat során.  Kezdetben természetesen mint segéd, majd az évek során – immáron tíz éve – a konyha séfjévé léptem elő.   $kep2$   – Milyen munkabeosztásban dolgoznak a pékek és segédeik? – Tulajdonképpen napi 24 órában működik a pékség, hiszen saját üzleteinken kívül más boltoknak is szállítunk. Heti öt napon dolgozom nappali műszakban kora reggeltől kora estig, egy napot éjszakai műszakban, és egy szabadnapom van. Még karácsonykor sem mehetek pihenni, hiszen éppen ünnepnapokon a legnagyobb a forgalom, a legtöbb a munka. De szeretek itt lenni, mindig újabb költeményeken kísérletezek, az üzlet állandóan helyszűkében van, hiszen a kínálatunk folyamatosan bővül.                                                                                    Fülöp Ildikó  New York www.mot.hu     $kep3$                                                  $kep4$                                 

Pék-cukrász – OKJ leírás

OKJ-szám: 33 541 04Betölthető foglalkozás: Sütő-, tésztaipari munkás, pék FEOR 7216 Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 3000 óra) Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzéseEgyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Gyorspékségi sütő és eladó (iskolai végzettség nincs előírva)- Mézeskalács-készítő (iskolai végzettség nincs előírva)- Pék (középszintű, 8. évfolyam után)- Sütőipari munkás (iskolai végzettség nincs előírva)- Száraztésztagyártó (iskolai végzettség nincs előírva)Kis-, közép- és nagyüzemekben kenyérféleségeket, péksüteményeket és egyéb (tojással, margarinnal dúsított) termékeket állít elő.Feladatai:* az alapanyagok előkészítése (liszt kézzel vagy géppel végzett szitálása, alapanyagok feloldása, hőmérséklet beállítása stb.) és kimérése * az előkészített nyersanyagok összekeverése és tésztává gyúrása (kézi vagy gépi dagasztás), az így keletkező egynemű massza pihentetése * az érett, egy tömegben lévő tészta (kézzel, kézi működtetésű gépekkel, folyamatos működésű berendezésekkel) megfelelő nagyságú darabokra osztása és a termék formájának megfelelő alakítása (gömbölyítés, hosszformázás, sodrás, fonás stb.) * az alakítás során összetömörödött tésztadarabok kirakása megfelelő eszközökbe (szakajtók, kelesztőládák, sütőlemezek, sütőformák, kelesztőkamrák) és meghatározott ideig előírt hőmérsékletű és páratartalmú helyen tartása (kelesztés) * a termék nedvesítése (víz vagy tojáslé), mákozása (vagy magvakkal való megszórása) és a felület megvágása * a nyerstészta megsütése különböző típusú kemencékben (hagyományos magyar kemence, FNK-kemence, alagútkemence stb.) * a kemencéből kikerülő termékek hűtése, csomagolása és előkészítése a tárolásra vagy elszállításra Jellemző munkakörök:* Dagasztó * Kisütő * Kovászoló * Morzsakészítő * Nyerstésztafeladó * Pászkatészta-készítő * Perecfőző * Pereckészítő * Perecsütő * Réteslapkészítő * Sütőiparinyersanyag-előkészítő * Sütőipari táblázó * Sütőipari vető * Száraztészta-készítő * Tésztavágó * Vető Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7215 Malomipari munkás8111 Élelmiszergyártó gépkezelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Pék-cukrász

A pék-cukrász szakmunkás olyan munkaterületen dolgozik, ahol emberi fogyasztás céljára élelmiszert állítanak elő. Tevékenységével elő kell segítenie a pék és a cukrász készítményekkel szemben támasztott mennyiségi, minőségi és higiéniai követelmények és szabványelőírások betartását. A munkaterületén napi termelés és értékesítés folyik, így az elkövetett mulasztásokat, tévedéseket korrigálni nem lehet, s azok elkövetése kedvezőtlen következményekkel jár.  

Pék – OKJ leírás

OKJ-szám: 33 541 07Betölthető foglalkozás: Sütő-, tésztaipari munkás, pék FEOR 7216 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra) Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzéseEgyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságKis-, közép- és nagyüzemekben kenyérféleségeket, péksüteményeket és egyéb (tojással, margarinnal dúsított) termékeket állít elő.Feladatai:* az alapanyagok előkészítése (liszt kézzel vagy géppel végzett szitálása, alapanyagok feloldása, hőmérséklet beállítása stb.) és kimérése * az előkészített nyersanyagok összekeverése és tésztává gyúrása (kézi vagy gépi dagasztás), az így keletkező egynemű massza pihentetése * az érett, egy tömegben lévő tészta (kézzel, kézi működtetésű gépekkel, folyamatos működésű berendezésekkel) megfelelő nagyságú darabokra osztása és a termék formájának megfelelő alakítása (gömbölyítés, hosszformázás, sodrás, fonás stb.) * az alakítás során összetömörödött tésztadarabok kirakása megfelelő eszközökbe (szakajtók, kelesztőládák, sütőlemezek, sütőformák, kelesztőkamrák) és meghatározott ideig előírt hőmérsékletű és páratartalmú helyen tartása (kelesztés) * a termék nedvesítése (víz vagy tojáslé), mákozása (vagy magvakkal való megszórása) és a felület megvágása * a nyerstészta megsütése különböző típusú kemencékben (hagyományos magyar kemence, FNK-kemence, alagútkemence stb.) * a kemencéből kikerülő termékek hűtése, csomagolása és előkészítése a tárolásra vagy elszállításra Jellemző munkakörök:* Dagasztó * Kisütő * Kovászoló * Morzsakészítő * Nyerstésztafeladó * Pászkatészta-készítő * Perecfőző * Pereckészítő * Perecsütő * Réteslapkészítő * Sütőiparinyersanyag-előkészítő * Sütőipari táblázó * Sütőipari vető * Száraztészta-készítő * Tésztavágó * Vető Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7215 Malomipari munkás8111 Élelmiszergyártó gépkezelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Pék

A pék szakmunkás olyan munkaterületen dolgozik, ahol emberi fogyasztás céljára élelmiszert állítanak elő.   Tevékenységével biztosítani kell az élelmiszerek előállításával szembeni   – mennyiségi,   – minőségi,   – higiéniai   követelmények és szabványelőírások betartását.   Munkaterületén napi termelés és értékesítés folyik, így az elkövetett mulasztásokat, tévedéseket korrigálni nem lehet, s azok elkövetése kedvezőtlen következményekkel jár.  

Pedagógiai szakszolgálat

A szülő és a pedagógus nevelő munkáját segítő intézmény. Feladatai közé tartozhat a gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés és gondozás, fejlesztő felkészítés, a tanulási képességet vizsgáló szakértői és rehabilitációs tevékenység, továbbá az országos szakértői és rehabilitációs tevékenység, a nevelési tanácsadás, a logopédiai ellátás, a továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás, a konduktív pedagógiai ellátás, a gyógy-testnevelés.

Pedagógiai Intézetek

Pedagógiai Intézetek   Fővárosi Pedagógiai Intézet Baranya Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete Békés Megye Képviselő-testülete Pedagógiai Intézete Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Pedagógiai Intézet Csongrád megyei Pedagógiai Intézet Fejér Megyei Pedagógiai Szolgáltató Intézet Győr-Moson-Sopron Megyei Pedagógiai Intézet Hajdú-Bihar Megyei Pedagógiai Intézet Heves Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Pedagógiai Intézet Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete Nógrád Megyei Pedagógiai Intézet Pest Megyei Pedagógiai Szolgáltató Intézet Somogy Megyei Pedagógiai Intézet Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete Tolna Megyei Humán Szolgálatok Vas Megyei Pedagógiai Intézet Veszprém Megyei Pedagógiai Intézet Zala Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete

Pedagógiai asszisztens – OKJ leírás

OKJ-szám: 52 140 01Betölthető foglalkozás: Pedagógiai-asszisztens FEOR 3413 Képzési idő: 1 év (felnőttképzésben legfeljebb 1000 óra) Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiÁltalános iskolákban segíti az alsó tagozatos tanítók munkáját és gondozási feladatokat lát el.Feladatai:* a gyermekek fogadása az iskolában, felügyelete és segítése az étkezéseknél, a testápolásnál és öltözködésnél * a gyermekek érzelmi támogatása, családlátogatás * szabadidős tevékenységek, kirándulások szervezése, vezetése * oktatási eszközök előkészítése, közreműködés a testnevelési órák, technikai és könyvtári foglalkozások lebonyolításában * korrepetálás * az osztályterem díszítése, olvasó-, pihenő- és játszósarok kialakítása Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2431 Általános iskolai tanár, tanító2432 Óvónő3411 Képesítés nélküli pedagógus3412 Gyermek- és ifjúsági felügyelő3415 Gyógypedagógiai asszisztensMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Pedagógiai asszisztens

A pedagógiai asszisztens az alsófokú nevelési-oktatási intézmények 1—4. osztályában alkalmazható középfokú szakember. Tevékenységébe tartozik az intézmény igazgatója, illetve az osztályvezető pedagógus vagy speciális feladatokkal megbízott pedagógus utasítása alapján a nem felsőoktatási pedagógiai végzettséget igénylő feladatok ellátása.  

Paszományos,gombkötő

A paszományos, gombkötő feladata: – a könnyűiparban használatos díszítőelemeknek a mindenkori divat igényeit kielégítő gyártása. Felöleli a paszományok, gombok, kapcsok, húzózárak, szalagok valamennyi fajtáját. Munkáját úgy végzi, hogy sem saját, sem munkatársai testi épségét ne veszélyeztesse, és a környezeti károsodást elkerülje. Tevékenységét önálló vállalkozás keretei között is folytathatja

Partyn tudhatod meg, hogy felvettek-e

A buli Budapesten a Margitszigeti Atlétikai Centrumban lesz július 24-én 15 órától. Fellép a rendezvényen Odett, a Compact Disco, a 30Y. Azt, hogy sikerült-e bejutnod az általad megjelölt szakok valamelyikére, 20 órakor tudhatod meg. Vidéki helyszíneken, Pécsett, Szolnokon és Szegeden is tartanak Pont Ott Party-t.

Parkolóőr – OKJ leírás

OKJ-szám: 31 861 03Betölthető foglalkozás: Díjbeszedő, villany-, gáz-, vízóra-leolvasó FEOR 5391 Képzési idő: Legfeljebb 200 óra Csak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Rész-szakképesítések- Díjbeszedő-leolvasó (középszintű, 8. évfolyam után)A fogyasztóktól beszedi a különböző szolgáltatásokért (pl. áram, távfűtés, melegvíz, gáz, lakbér, víz) járó díjakat.Feladatai:* a közüzemi díjak beszedése * a fogyasztásmérők állásának leolvasása * az észlelt meghibásodások jelentése * hivatali fogadóórák tartása * pénzügyi elszámolás Jellemző munkakörök:* Díjbeszedési ellenőr * Helyszíni ellenőr, kivizsgáló Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Az alapfokú oktatás keretében (általános iskola 8. osztálya, illetve annak megfelelő) megszerzett képzettség. Javarészt idetartoznak mindazok, akik ezen kívül nem rendelkeznek szakismeretet nyújtó iskolai, illetve tanfolyami végzettséggel. (Ha valaki alsó fokú oktatásban részesült, de – pl. tanfolyami képzés keretében – valamilyen szakképzettséget szerzett, akkor a II. képzettségi szintbe tartozik.) Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam:

Parkgondozó

A szakképesített parkgondozó szakirányítás mellett alkalmas a díszítő értékükért termesztett növényekkel parkosítási feladatok elvégzésére, a zöldterületek, zöldfelületek (közkert, közpark, házi- és üdülőkert, temető, közterület) kiültetett növényeinek szakszerű gondozására, ápolására, fenntartására, a létesítmények karbantartására, mely zömében fizikai munkát jelent.   A szakképesítés önmagában irányítói, vezetői tevékenység végzésére, valamint parktervezői tevékenységre nem jogosít.  

Parképítő és fenntartó technikus – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 622 01Betölthető foglalkozás: Egyéb technikusok FEOR 3129 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra) Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasság Rész-szakképesítések- Golfpálya-fenntartó (középszintű, 8. évfolyam után)- Kertépítő (középszintű, 10. évfolyam után)- Kertfenntartó (középszintű, 8. évfolyam után)- Parkgondozó (iskolai végzettség nincs előírva)- Temetőkertész (középszintű, 8. évfolyam után)Ide tartoznak a 311-312-es alcsoportból a máshová nem sorolható technikusok.Jellemző munkakörök:* Alkalmazástechnikus * Biztonságtechnikus * Gyógyszerésztechnikus * Karbantartó technikus * Oktatástechnikus * Robottechnikus * Szervező technikus * Szerviztechnikus * Tüzeléstechnikus * Üzemeltető technikus * Üzemtechnikus * Vízügyi technikus Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Parképítő és fenntartó technikus

A szakképzett parképítő és -fenntartó technikus szakember helyszíni szakirányítóként képes összefogni és lebonyolítani enteriőrök növénydekorációját, a lakó- és üdülőterületi zöldfelületek, ültetvények, magán- és közparkok, intézménykertek, műemléki környezetek, védett zöldfelületek és kerttechnikai létesítmények rekonstrukciójának kivitelezését és fenntartását, berendezési tárgyak gyártását vagy forgalmazását, segédtervezőként (szerkesztő-rajzoló) közreműködni kertépítészeti tervezésben, tanári asszisztensként a szakképzésben, szakelőadóként az önkormányzatok környezetvédelmi, zöldfelület-gazdálkodási szakigazgatási feladataiban.   A szakképesítés feljogosít a szakirányú művezetői/építésvezetői feladatokra, a szakfeladatok önálló vállalkozásban történő elvégzésére és a tervezői jogosultságról szóló, jogszabályban meghatározott feltételek szerinti kertépítészeti tervezési feladatokban való közreműködésre.  

Párhuzamos oktatás

Művészeti szakmai vizsgára (OKJ szerinti művészeti foglalkozások) felkészítő szakképzés esetén a tanuló a tankötelezettség megszűnése előtt, az általános műveltséget megalapozó pedagógiai szakaszban is bekapcsolódhat a szakképzésbe. Ahogyan régebben is egyszerre jártak a tanulók pl. délelőtt az általános iskolába, délután pedig a Zeneiskolába.

Papírgyártó és –feldolgozó – OKJ leírás

OKJ-szám: 31 543 06Betölthető foglalkozás: Papíripari gépkezelő FEOR 8126 Képzési idő: Legfeljebb 1800 óra Csak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Egyéb feltétel: pályaalkalmasság és egészségügyi alkalmasság Rész-szakképesítések- Papíripari alapanyaggyártó (középszintű, 8. évfolyam után)Felügyeli és kiszolgálja a papíripari alapanyagok és alapanyagokból készült termékek (különböző minőségű papírok, kartonok, lemezek) előállítását végző automatikus berendezéseket.Feladatai:* a technológiai előírások és a kezelési utasítás betartása * a gyártási technológia jól körülhatárolt részfeladatának (alapanyag-tisztítás, aprítás, főzés, őrlés, keverés, víztelenítés stb.) elvégzése * a rábízott gépek, berendezések ápolása * a gyártásban használt anyagok továbbítása szivattyúkkal * a tűz- és balesetvédelmi előírások betartása * a gyártás során felmerülő egyszerűbb hibák elhárítása * a gazdaságos anyag-, illetve energiafelhasználás és a gyártási folyamat zavartalanságának biztosítása * a rábízott berendezés működésének felügyelete és a szükséges beavatkozások (grammsúly- és nedvességszabályozás, segédanyagok adagolásának megváltoztatása a cellulózpép kémhatásának és egyéb jellemzőinek megfelelően stb.) elvégzése Jellemző munkakörök:* Facellulózfőző * Feloldókezelő * Hullámlemez dobozhoz stanckészítő * Iratrendező-készítő * Irkaspirálozó * Kartonlemezgyártó * Kartonlemez-sajtoló * Kausztifikáló (papíripari) * Lúgregeneráló * Mángorlógép-kezelő (papíripari) * Nedvesfahántoló-kezelő * Papírgépvezető * Papírgyártó gépsor kezelője * Papíripari faaprító * Papíripari hollandi molnár * Papírvágógép-kezelő * Rongycellulózgyártó * Segédanyag-előkészítő * Szalmacellulóz-főző * Szalvétapapír-feldolgozó * Tekercsvágógép-vezető * Zacskókészítő Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:8125 Fafeldolgozó gépkezelő és gyártósor mellett dolgozóMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam:

Papírgyártó és feldolgozó

A cellulóz- és féltermékgyártás területén:   – Kezeli és felügyeli     = a különböző nyersanyagokat előkészítő berendezéseket,     = a feltáró, tisztító, osztályozó és fehérítő üzemi berendezéseket,     = a besűrítő, víztelenítő és szárító berendezéseket.   – Vizsgálja a kész cellulózt a minőségbiztosítási előírásoknak megfelelően.   A papír, a karton és a papírlemezgyártás területén:   – Kezeli és felügyeli     = a papírt, a kartont és a lemezt gyártó gépi berendezéseket és ezek anyagelőkészítő üzemi gépeit (hidropulpereket, őrlőberendezéseket, tisztító- és osztályozó berendezéseket stb.),     = és szabályozza a papír- és a kartongépek szita-, prés- és szárítószakaszait és az azon lejátszódó folyamatokat,     = a folyamatszabályozó számítógépet,     = a kiszerelő üzemi berendezéseket (tekercsvágókat, áttekercselő berendezéseket, simítógépeket, ívvágókat, a tekercs és az íves papíráruk csomagolóberendezéseit stb.),     = a papír és a karton nemesítésének berendezéseit.   – Műszeresen ellenőrzi a rábízott berendezések működését.     A papírfeldolgozás területén:   – Kezeli, felügyeli és kiszolgálja a papírfeldolgozó üzemi gépeket és berendezéseket.   – Elvégzi a szükséges szabályozási feladatokat (gépbeállítás, szerszámcsere stb.)   Mindhárom területen:   – Végezheti laboratóriumi gépek és berendezések kezelését, üzemeltetését, karbantartását.   – Ápolja és karbantartja a rábízott gépeket, berendezéseket, felel a műszaki állapotukért. Közreműködik a karbantartási feladatok végrehajtásában.   – Elhárítja a gyártás során felmerülő egyszerűbb hibákat.   – Biztosítja a gyártási folyamat zavartalanságát.   – Alapvető minőség-ellenőrzési vizsgálatokat végez.   – Veszélyhelyzetben intézkedhet a felügyelete alá tartozó gépek, berendezések biztonságos leállításáról.   – Végezhet alapvető laboratóriumi tevékenységeket (oldatkészítés, alapvető fizikai mennyiségek mérése, fizikai jellemzők meghatározása, egyszerű műszeres vizsgálatok).    

Papabubble, a kézi készítésű cukorkák New York-i boltja

Finom gyümölcsillat, színkavalkád, egyedien berendezett üzlet – igazán vendégcsalogató. – Üzletünk éppen attól különleges, hogy egy dologra tudunk összpontosítani. És persze minden vevői igényt kielégítünk. A hozzánk betérőkön kívül cégeket, rendezvényeket is kiszolgálunk, névre szóló cukorkát, nyalókát is készítünk.   – Milyen arányban tölti ki egy-egy napotokat  a cukorka gyártása? – Naponta 4-8 adag édességet készítünk. Egy átlagosnak mondható 5kg-os adag elkészítése körülbelül 45 percet vesz igénybe. De nagyobb megrendelés esetén három órára is nyúlhat egy adag feldolgozási ideje. A hétfőn zárva tartunk,  hétköznapokon ketten el tudunk látni minden teendőt. Hétvégén azonban van két segítőnk, akik az eladással, árufeltöltéssel foglalkoznank, amíg mi édességet gyártunk.   – Évközben akad azért lazább időszak is? – Jellemzően az ünnepek körül, Valentin nap, húsvét, anyák/apák napja, gyermeknap, Halloween – körül sűrűsödik a munka, és természetesen ott a karácsony, amire már augusztustól kezdünk készülni. A legszebb, hogy mindig akad újabb kihívás. Megrendelőinktől sokszor nagyon érdekes, de nem könnyen kivitelezhető kéréseket kapunk, amelyeket aztán igyekszünk megvalósítani.     New York, 2010. május 11. Fülöp Ildikó MOT.HU

Panziós, falusi vendéglátó – OKJ leírás

OKJ-szám: 31 812 01Betölthető foglalkozás: Egyéb vendéglátóipari foglalkozások FEOR 5129 Képzési idő: legfeljebb 1800 óra Csak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Egyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Rész-szakképesítések- Mezőgazdasági gazdaasszony (középszintű, 8. évfolyam után)- Szállodai szobaasszony (iskolai végzettség nincs előírva)Ide tartoznak az 512-es alcsoportból a máshová nem sorolható vendéglátó-ipari foglalkozások.Jellemző munkakörök:* Lángossütő * Lovastúra-vezető * Pecsenyesütő, halsütő * Vendéglátó-ipari alkalmazott * Vendéglátó-ipari bevásárló Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam:

Pantominművész

A pantomimes olyan művészi alapképzettséggel rendelkező szakember, aki pantomimtársulat tagjaként közreműködik pantomimműsorban, színházban, táncszínházban, bábszínházban, cirkuszban és varietében, fotó és videofelvételen, több művészeti ágat felölelő összművészeti produkcióban.   Ellátja a társulat produkciójával kapcsolatos ügyintézői, szervezői feladatokat.   b) Pantomimművész   A pantomimművész rendelkezik a pantomimes munkakör betöltéséhez szükséges ismeretekkel.   Mozgásművészként önálló pantomimműsor szerkesztője és előadója, mint szólista.   A pantomim koreográfia megalkotója és betanítója.   A közművelődés területén műsorszerkesztői feladatokat is ellát.    

Pantomimes

A pantomimes olyan művészi alapképzettséggel rendelkező szakember, aki pantomimtársulat tagjaként közreműködik pantomimműsorban, színházban, táncszínházban, bábszínházban, cirkuszban és varietében, fotó és videofelvételen, több művészeti ágat felölelő összművészeti produkcióban.   Ellátja a társulat produkciójával kapcsolatos ügyintézői, szervezői feladatokat.   b) Pantomimművész   A pantomimművész rendelkezik a pantomimes munkakör betöltéséhez szükséges ismeretekkel.   Mozgásművészként önálló pantomimműsor szerkesztője és előadója, mint szólista.   A pantomim koreográfia megalkotója és betanítója.   A közművelődés területén műsorszerkesztői feladatokat is ellát.    

Pantomim művész – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 212 03Betölthető foglalkozás: Egyéb előadóművészi foglalkozások FEOR 2639 Képzési idő: legfeljebb 800 óra Csak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasság Rész-szakképesítések- Pantomimes (középszintű, érettségivel)Ide tartoznak a 263-as alcsoportból a máshová nem sorolható előadóművészek.Jellemző munkakörök:* Humorista * Műsorvezető, játékvezető, konferanszié * Pantomim-előadóművész Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Felsőfokú oktatás keretében (egyetemen, főiskolán) megszerzett vagy ezzel egyenértékű képzettség. (Az egyetemi és főiskolai képzettség szintje sok esetben eltér egymástól, de az ilyen képzettségi szintet feltételező foglalkozások döntő többségénél nehéz szétválasztani ezeket a szinteket.) Tehát nem lehet megmondani, hogy az adott foglalkozás egyetemi vagy csak főiskolai szintet igényel. Vannak kivételek: pl. a „2212 Szakorvos”. Ezt a foglalkozást csak egyetemi végzettségű személy folytathatja. Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam: