A két tanítási nyelvű iskolák érettségijén a kötelező idegen nyelv a célnyelv, továbbá a célnyelven tanult tantárgyak közül minimum kettőből ezen a nyelven kell érettségizni (ezen vizsgák írásbelijének ideje megnövelhető, s kétnyelvű szótár is használható). Ha valaki emelt szinten legalább 60%-ot ér el a célnyelvi vizsgán, és másik két vizsgatárgyból a célnyelven legalább középszintű sikeres érettségi vizsgát tesz, annak az érettségi bizonyítványa felsőfokú C típusú államilag elismert nyelvvizsga – bizonyítvánnyal egyenértékű okiratnak minősül. Idegen nyelvi érettségi – Akik középfokú vagy felsőfokú államilag elismert “C” típusú nyelvvizsgával rendelkeznek – 2005-ben utoljára –, a nyelvvizsga bizonyítványért emelt szintű ötös érettségi osztályzatot kaphattak. 2006-tól az állami nyelvvizsga már nem számítható be az érettségi eredménybe, minden tanulónak legalább egy idegen nyelvből kötelező érettségi vizsgát tennie közép- vagy emelt szinten. Fontos változás lesz, hogy a jól sikerült emelt szintű idegen nyelvi érettségi vizsga 60%-tól középfokú, 40–59% között pedig alapfokú “C” típusú, államilag elismert nyelvvizsgának számít majd. Újdonság az is, hogy az „új típusú” idegen nyelvi érettségik egynyelvűek, s egységesen – minden nyelvből és mindkét vizsgaszinten – öt részből tevődnek össze: beszédkészség, olvasott szöveg értése, nyelvhelyesség, hallott szöveg értése, íráskészség. Középszinten két vizsgarész van: írásbeli (ennek részei: olvasott szöveg értése, nyelvhelyesség, hallott szöveg értése, íráskészség) és szóbeli, emelt szinten pedig öt, melyekből négy írásbeli: olvasás, nyelvhelyesség, hallás, írás és egy szóbeli. Ez azt vonja maga után, hogy a 10%-os küszöbszintet középszinten az írásbeli vizsga egészében (a négy összetevőből együttesen) valamint külön a szóbeli vizsgán kell teljesíteni, az emelt szinten pedig az öt vizsgarészben (négy írásbelin és egy szóbelin) külön-külön. Többletpontok:– Egy felvételiző maximum 24 többletpontot kaphat. A felsőoktatási intézmények kötelesek többletpontot adni.- nyelvvizsgáért: a középfokú C típusú államilag elismert nyelvvizsga 7 pontot, a felsőfokú 10 pontot ér. Maximum két nyelvvizsgát számítanak be.- az OKTV döntőseinek szakirányú továbbtanulás esetén: 24 többletpont jár.Egy adott idegen nyelvből a jelentkező döntése alapján vagy a nyelvizsgáért, vagy az emelt szintű érettségiért ját a többletpont. (Megjegyzendő, hogy ha például két tantárgyból emelt szinten vizsgázol, s e mellett rendelkezel egy C típusú közép- és egy C típusú felsőfokú nyelvvizsgával is, 7+7+7+10 pontod nem 31, hanem 24 pontot fog érni a többletpontok számításánál, mivel minden felvételizőre érvényes az a szabály, hogy maximum 24 többletpontot kaphat.) Forrás:felvételi.huSzerkesztette:Turai Tímea
2010. augusztus hónap bejegyzései
Nyelőcsői reflux betegség ( Gastrooesophagealis reflux, Refl
A betegség lényege: a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe és ott gyulladást okozhat. Kialakulásában a nyelőcsőt a gyomortól elválasztó izomgyűrű gyengesége játszik szerepet. Tünetek: típusos tünetei a gyomorégés, savas felböfögés, szegycsont mögötti égő érzés, hányinger. Nem típusos formája mellkasi fájdalommal, csuklással, állandó köhögéssel járhat. Diagnózis: a típusos tünetek gyakran elegendőek a diagnózis felállításához. Ilyenkor a savcsökkentő gyógyszerekre csökkenő, majd megszűnő panaszok erősítik a diagnózist. ( terápiás teszt ) A kórkép elsődleges vizsgálati módszere a gyomortükrözés, melynek során látható a gyulladásos nyelőcsői nyálkahártya, megállapítható a gyulladás súlyossága ( a betegség stádiuma ). Jóval ritkábban kerül sor a nyelőcsőben uralkodó nyomásviszonyok, illetve a savi viszonyok 24 órás mérésére és a nyelőcső röntgenvizsgálatára ( melyet kontrasztanyag ivását követően végeznek ). Kezelés: a gyógyszeres kezelés hosszú távú, több hónapon, akár éveken át is tarthat. Gyomorsavközömbösítő, savelválasztást gátló gyógyszeres kezelés mellett olyan gyógyszereket is alkalmaznak, melyek a nyelőcsői záró izomgyűrű működését javítják. Amennyiben a hosszú távú gyógyszeres kezelés eredménytelen, műtéti megoldásra is sor kerülhet, mely során mesterségesen képeznek zárógyűrűt a nyelőcső alsó szakaszának megfelelően. Hasznos lehet bizonyos életmódbeli változtatások beveztése is: lefekvés előtt 2 órával már ne egyen semmit, ne dohányozzon, kerülje a koffeintartalmú itakokat stb. A fenti tünetek más megbetegedéseket is jelezhetnek ( pl. nyelőcsőrák ), ezért a tünetek észlelésekor feltétlenül keresse fel háziorvosát!
Növényvédő és méregraktár kezelő
A szakképesített növényvédő és méregraktár-kezelő a külön jogszabályban meghatározott szakirányítás mellett jogosult az üzemekben, gazdaságokban a zömében fizikai munkát jelentő növényvédelmi munkák végzésére (szerek előkészítése, kijuttatása, szállítása), a növényvédő szerek forgalmazására, a méregraktár kezelésére. A tevékenységhez kapcsolódó járművek vezetése csak külön jogszabályban előírt érvényes vezetői engedéllyel vagy járművezetői igazolvánnyal lehetséges. A szakképesítéshez szükséges járművezetői és rakodó-, szállítógépkezelői vizsgát a Közlekedési Főfelügyelet hatáskörében kell letenni.
Növénytermesztő gépész
A növénytermesztő gépész szakember ért a mezőgazdasági termesztéstechnikákhoz alkalmazott erő és munkagépek, gépészeti berendezések kezeléséhez, üzemeltetéséhez. El tudja végezni a gépekhez kapcsolódó beállítási-, karbantartási műveleteket. Önállóan tudja elvégezni a szántóföldi növénytermesztéshez kapcsolódó – elsősorban géppel végzendő – munkafeladatokat. Ismeretei alapján képes önálló vállalkozási tevékenység folytatására a szántóföldi növény- és zöldségtermesztés, mezőgazdasági termékek szállítása, mezőgazdasági gépi bérmunka terén. Közúton járművel csak külön jogszabályban meghatározott, érvényes vezetői engedéllyel vehet részt.
Növénytermesztő és növényvédő technológus
A szántóföldi növénytermesztés technológiájának megtervezése, az ökológiai és agrotechnikai tényezőkhöz való adaptálása, a termesztéstechnológiai munkaműveletek megszervezése, végrehajtása, a végrehajtás irányítása, ellenőrzése. A különböző termelési módok (integrált, ökológiai) speciális termesztéstechnológiai folyamatainak tervezése, szervezése, a munka irányítása, ellenőrzése. A növényvédelmi technológia egyes elemeinek tervezése, szervezése, a munkafolyamat irányítása, végzése.
Növénytermesztő és növényvédelmi technikus
A gazdálkodási, vezetési, szervezési ismeretekkel is rendelkező növénytermesztő és növényvédelmi technikus hivatásszerűen végezheti a kertészeti növények (zöldség, gyümölcs, szőlő, dísznövény) szabadföldi és növényházi termesztését, az ültetvények telepítését, a parképítési és fenntartási munkákat, a tevékenység végzésével kapcsolatos gépek üzemeltetését, az előállított termék forgalmazását és értékesítését, a magánvállalkozás adminisztrációs ügyeinek intézését, ilyen munkakörök irányítását. A szakképesítés középszintű irányítói, vezetői tevékenység végzésére, önálló vállalkozás létrehozására is jogosít. A növénytermesztő és növényvédelmi technikus a külön jogszabályban meghatározott szakirányítás mellett jogosult az üzemekben, gazdaságokban a növényvédelmi munkák irányítására, végzésére (szerek előkészítése, kijuttatása, szállítása), a növényvédő szerek forgalmazására, a méregraktár kezelésére.
Növénytermesztési, kertészeti és növényvédelmi technikus – OKJ leírás
OKJ-szám: 54 621 04Betölthető foglalkozás: Mezőgazdasági technikus FEOR 3124 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságElágazások** Kertész és növényvédelmi technikus* Növénytermesztő és növényvédelmi technikusRész-szakképesítések- Növénytermesztő (középszintű, 8. évfolyam után)- Növényvédő és méregraktár-kezelő (középszintű, 8. évfolyam után)- Vetőmagtermesztő (középszintű, 8. évfolyam után)A mezőgazdasági üzemek, gazdaságok közvetlen szervezésében, a gazdálkodás irányításában, a kutatási eredmények alkalmazásában vesz részt.Feladatai:* a mezőgazdasági gazdálkodó szervezeteken belül a tevékenységek optimális arányának megállapítása, a beruházások megtervezése és a termelés gazdaságosságának ellenőrzése területén részfeladatok megoldása * új termelési technológiák kipróbálása és bevezetése * piackutatási és marketingfeladatok ellátása, a termékek elhelyezése * a felügyeletére bízott munkások szakmai irányítása * a szaktudományok fejlődésének és gyakorlati alkalmazásuk lehetőségeinek figyelemmel kísérése Jellemző munkakörök:* Állat-egészségügyi szaktechnikus * Állat-egészségügyi technikus * Baromfi-tenyésztési szaktechnikus * Faiskolai technikus * Gyümölcstermesztési szaktechnikus * Kertésztechnikus * Kertművelő technikus * Mezőgazdasági üzemgazdasági szaktechnikus * Növénytermesztési szaktechnikus * Növényvédelmi szaktechnikus * Öntözéses növénytermesztési szaktechnikus * Öntözési technikus * Szőlőtermesztési szaktechnikus * Zöldségtermesztési szaktechnikus Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2125 Mezőgazdasági mérnök2126 Erdő- és természetvédelmi mérnök3126 Környezetvédelmi technikusMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:
Nőiruha-készítő
A nőiruha-készítő női felsőruházatot (szoknya, blúz, mellény, nadrág, ruha, blézer, kabát) készít különféle alkalmakra egyedi termékkészítéssel vagy sorozatgyártással.Egyedi termékkészítés esetén hozott vagy saját anyagból a megrendelő igényei alapján modellvázlatot készít, vagy segít kiválasztani a modellt divatlapból, a felhasználás célja és az anyagok tulajdonságainak figyelembevételével.Szükség esetén stílus- és színtanácsot ad az aktuális divattrendek alapján a megrendelő alkatának, stílusának, személyiségének figyelembevételével, az öltözék funkciójának megfelelő anyagok és formák kiválasztásához.A megrendelő megbízása alapján anyagkalkulációt készít, árajánlatot kér az alapanyaggyártóktól, kereskedőktől. Egyezteti a megrendelővel az anyag árát, kiválasztja és beszerzi a szükséges anyagokat, kellékeket. Az áru ellenértékét kiegyenlíti, az árut a felhasználásig raktározza. A megrendelő által hozott anyag méretét, minőségi tanúsítványát, kezelési utasítását ellenőrzi. Rögzíti a próbák és az elkészítés határidejét, és megállapodik a munkadíjban.Méretvétel, vagy mérettáblázat alapján megszerkeszti az alapmintát, elkészíti a modellezést és a szabásmintát.Megtervezi a ruhadarab kivitelezésének módját. Előkészíti az anyagokat szabásra. Összeállítja a termékhez szükséges aprókellékeket. Terítéket készít, felrajzolja, kiszabja az alapanyag-, a bélés- és kellék-alkatrészeket. Elvégzi az alkatrészek jelölését.A termék elkészítéséhez kiválasztja a megmunkáláshoz szükséges eszközöket, varrógépeket, vasaló- és ragasztó-berendezéseket beállítja és kezeli az alapanyag és a kellékanyag jellemző tulajdonságainak megfelelően.Kézi és gépi műveletekkel előkészíti, összeállítja, lepróbálja, leigazítja, és végleges formára varrja, vasalja a terméket.Sorozatgyártásban a műszaki dokumentáció és a szabásminták alapján kiszabja, ragasztós közbéléssel ellátja és a technológiai utasításoknak megfelelően megvarrja, vasalja a női felsőruházati termékeket. A műszaki előírásokban foglalt méretellenőrzéseket folyamatosan elvégzi.Egyedi termékkészítés esetén a kész ruhadarabot felpróbáltatja a megrendelővel, ellenőrzi a ruha formáját, méreteit, szükség esetén javítja, becsomagolja, és átadja a megrendelőnek. Kitölti a számlát, átveszi a számla ellenértékét.Vállalkozásban kisipari üzemet működtet, üzletet vezet és irányít, a gazdálkodásra és vállalkozásra vonatkozó érvényes rendelkezések, valamint a munkavégzésre vonatkozó alapvető egészség-, munka-, tűz- és balesetvédelmi előírások betartásával. A vállalkozás gazdasági eredményének biztosítása érdekében marketingmunkát végez.
Nő a hallgatói támogatások összege és a diákhitel-keret
- Szeptember 1-jével nő a hallgatói támogatások összege és a diákhitel kerete – közölte az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára szerdán Budapesten. A diákhitel maximális összege a költségtérítéses hallgatók esetében 30 ezer forintról havonta 40 ezer forintra, az igénylési korhatár pedig 35 évről 40 évre emelkedik – mondta a kormányszóvivői tájékoztatón Arató Gergely, ismertetve a hallgatói juttatások rendszeréről szóló, a szerdai kormányülésen elfogadott rendelet tartalmát. Az államtitkár kiemelte, hogy a hallgatói normatíva, vagyis az egy diákra jutó éves állami támogatás összege szeptember 1-jétől jelentősen emelkedik: a juttatás államilag finanszírozott hallgatónként 91 ezer forint volt évente, mostantól pedig 116.500 forint lesz. A kollégiumi normatíva évi 80 ezer forintról szintén 116.500 forintra nő, a jegyzettámogatás összege pedig évente 7.820 forintról 11.650 forintra változik – tette hozzá. Arató Gergely közlése szerint a 2005-ben hatályba lépett új felsőoktatási törvény szükségessé tette, hogy a hallgatói juttatások rendszerét tartalmazó kormányrendeletet újólag megalkossa a kormány a szabályozást a hallgatói önkormányzatokkal egyeztetve, azok egyetértésével alakították ki. A rendelet szerint az említett juttatások mellett továbbra is megmarad például a tanulmányi és a szociális ösztöndíj, a lakhatási támogatás, a köztársasági ösztöndíj, a sporttevékenység támogatása. Az államtitkár elmondta, hogy egyes ösztöndíjakat, különösen a köztársasági ösztöndíjat és a tanulmányi ösztöndíj bizonyos fajtáit kiterjesztették a költségtérítéses hallgatókra. Lehetővé teszik továbbá, hogy a jegyzettámogatást a hallgatók elektronikus tananyagok vásárlására vagy a terepgyakorlatra fordíthassák. Újdonság még, hogy a korábban sport- és a kulturális tevékenységre beépített hallgatói önkormányzati támogatás külön jogcímként jelenik meg. Arató Gergely kiemelte: a konkrét támogatási rendszer kialakítása, az egyedi döntések meghozatala az egyetemek hatásköre, a döntéseket a felsőoktatási intézmények a helyi hallgatói önkormányzatokkal konzultálva, velük egyetértve hozhatják csak meg. Az államtitkár rámutatott arra, hogy a szabályozás még nem a fejlesztési részhozzájárulás (fer) rendszerével kapcsolódik össze. " Egyelőre arra várunk, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán megszülethessen a végleges szabályozás a felsőoktatási törvényben" – közölte. Annak kapcsán, hogy Sólyom László államfő a múlt héten véleményezésre megküldte az Alkotmánybíróságnak a felsőoktatási törvény módosításáról szóló jogszabályt, Arató Gergely azt mondta: a köztársasági elnök indítványa nem érinti a fer rendszerét, így a minisztériumban folytatják azt a szakmai munkát, amely az új díjfizetési szisztémához kapcsolódó ösztöndíj-rendszert tartalmazza. Hangsúlyozta, hogy a fer csak a 2007-ben belépő diákokat érinti (először 2008-ban), a jelenlegi rendelet a most rendszerben lévő diákok számára nyújt támogatási lehetőséget. Közlése szerint a tárca célja, hogy még az ősszel, szeptember folyamán vitára bocsássák az ösztöndíj-koncepciót. Az oktatási minisztériumban szeptemberben kezdik kidolgozni a hallgatói juttatások reformját. Az új szabályozás első lépése a fer tervezett bevezetése. A hozzájárulás 30-50 százalékát az intézményeknek kötelezően tanulmányi ösztöndíjakra kell fordítaniuk – olvasható a szaktárca írásos összegzésében. Forrás:MTI
Nonprofit-ügyintéző
A nonprofit ügyintéző operatív munkatársként egy-egy nonprofit szervezetben közreműködőként tevékenykedik. Munkáját a szervezet (alapítvány, egyesület, közhasznú társaság, közalapítvány, köztestület) vezetőjének irányítása, útmutatása alapján végzi. A nonprofit szervezetek munkatársaként ellátja a vezető testületek, tisztségviselők, illetve programvezetők, koordinátorok által meghatározott szervezési, ügyintézési feladatokat. A nonprofit ügyintéző feladatai magukba integrálják a nonprofit szervezetek vezetésének szinte összes metódusát, így átfogó tevékenységének célja: – a szervezet belső működési szabályainak kialakításában és végrehajtásában való közreműködés, – a szervezet számára szükséges információk összegyűjtése, rendszerezése és felhasználása, – a szervezet által szervezett és megvalósított programok és projektek előkészítésében és lebonyolításában való közreműködés, – a szervezet döntéshozó testületei munkájának előkészítése, a döntések megvalósításának koordinálása, – a szervezet külső és belső kapcsolatrendszerének kialakításában való közreműködés és annak működtetése, – a szervezet szakmai feladatainak kialakításában való közreműködés és azok koordinálása, – a szervezet gazdasági és pénzügyi kötelezettségeinek ügyintézése és koordinálása, – a szervezet adminisztrációs és nyilvántartási feladatainak és kötelezettségeinek intézése.
Nonprofit menedzser – OKJ leírás
OKJ-szám: 54 345 04Betölthető foglalkozás: Egyéb ügyintézők FEOR 3910 Képzési idő: Legfeljebb 1000 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Rész-szakképesítések- Nonprofit ügyintéző (középszintű, érettségivel)Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam
Nonprofit menedzser
A nonprofit menedzser vezető munkatársként tevékenykedik egy nonprofit szervezetben. Folyamatos irányító, koordináló, elemző és értékelő tevékenységet folytat. Munkáját a szervezet (alapítvány, egyesület, közhasznú társaság, közalapítvány, köztestület) vezető testületének felügyeletével végzi. Irányítja a szervezet szakmai tevékenységét és gazdálkodását. Képviseli a szervezetet a külső kapcsolatokban. A nonprofit menedzser feladatai magukba integrálják a nonprofit szervezetek vezetésének összes metódusát, így vezető, irányító tevékenységének célja: – a szervezet tevékenységének, munkaprogramjának megtervezése és a megvalósítás irányítása, – a szervezet működési feltételeinek folyamatos biztosítása, – a szervezet projektjeinek teljes körű kidolgozása és megvalósításának irányítása, – a szervezet pénzügyi, gazdálkodási tevékenységének tervezése és folyamatos nyomon követése, – a szervezet erőforrás-gazdálkodásának megtervezése és megvalósítása, – a szervezet munkatársainak és önkénteseinek irányítása, – a szervezet anyagi erőforrásainak biztosítása forrásteremtési technikák, adományszervezési kampányok, illetve pályázatok segítségével, – a szervezet belső és külső kommunikációjának kialakítása és működtetése, – a szervezet fejlesztési szükségleteinek feltérképezése és a fejlesztési lehetőségek kidolgozása, – a szervezet képviselete annak külső kapcsolataiban.
Nevelőszülő – OKJ leírás
OKJ-szám: 33 761 01Betölthető foglalkozás: Hivatásos nevelőszülő FEOR 3314 Képzési idő: Legfeljebb 300 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzése Átmeneti vagy tartós családi gondozást, nevelést, személyes törődést biztosít a családjából kiemelt, árva vagy egyéb okból társadalmi gondoskodást igénylő gyermek számára.Feladatai:* a gyermek gondozása, nevelése, a családi háttér biztosítása * testi-lelki biztonságnyújtás, fizikai, értelmi, lelki szükséglet kielégítése * a gyermek kötelező oktatásban való részvételéről való gondoskodás, kapcsolattartás az oktatási intézményekkel, a gyermek felkészítése a pályaválasztásra, munkába állásra * problémák felismerése, kezelése, szakemberhez fordulás Jellemző munkakörök:* Családanya SOS-faluban * Nevelőszülő Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3412 Gyermek- és ifjúsági felügyelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam
Nevelőszülő
A nevelőszülő olyan szakember, aki saját háztartásában teljes körű ellátást biztosít a vér szerinti, családjából kiemelt ideiglenes hatállyal beutalt, átmeneti vagy tartós nevelésbe vett kiskorú gyermek, illetve az utógondozói ellátásban részesülő nagykorú fiatal számára. A nála elhelyezett gyermek kiegyensúlyozott fejlődését egyéni gondozási terv alapján biztosítja. Tevékenysége során a gyermek mindenekfelett álló érdekét tartja szem előtt, és elősegíti a vér szerinti családdal való kapcsolattartást, a saját családba való mielőbbi visszakerülést és beilleszkedést, a vér szerinti családdal való kapcsolat teljes hiánya esetén az örökbeadást. A vér szerinti családon kívüli nevelésből származó esélyegyenlőtlenségek mérséklésére törekszik. Munkáját szerződés vagy megbízás alapján végzi, igénybe véve a rendelkezésre álló szociális és gyermekvédelmi, valamint más segítő szolgáltatások támogatását. A munkája során végzett jellemző tevékenységek főbb csoportjai: 1. Tudatosan felkészül, valamint szűkebb és tágabb családi környezetét is felkészíti a nevelőszülői feladatok ellátására. 2. A nevelt gyermek számára, annak meglévő képességeihez igazodóan biztosítja a gondozás, nevelés feltételeit, a fejlődéséhez szükséges családi szocializációs színteret. Szükség esetén speciális ellátást nyújt. 3. Elősegíti a nevelt gyermek felkészülését az önálló életre, a családi és társadalmi normák elfogadására és betartására. 4. A gyermek érdekeinek megfelelően kapcsolatot tart a vér szerinti szülővel, illetve a gyámhatóság rendelkezésének megfelelően elősegíti a folyamatos kapcsolattartást a vér szerinti családdal, segíti a gyermek visszailleszkedését, illetve örökbefogadó családba való beilleszkedését, ennek érdekében együttműködik a gyermek családgondozójával, illetve utógondozójával. 5. Együttműködik a nevelőszülői, illetve a gyámi gondozói tanácsadóval, valamint a szakmai felügyeletet ellátó szervezetekkel és a gyermekkel kapcsolatban álló más jóléti intézményekkel. 6. Ellát gyámsággal összefüggő feladatokat. 7. Vezeti az előírásoknak megfelelő dokumentumokat, információkat gyűjt, és eleget tesz beszámolási kötelezettségének.
Névelők
- Határozott névelő – más néven 3 alakú determináns, aminek a majd a melléknévragozásban is nagy szepere lesz (gyenge ragozás)- az elnevezés onnan ered, hogy a három nemnek külön-külön megkülönböztethető alakja van- ide tartoznak a következő névelők, és névelőként viselkedő különböző névmások, szavak:- der — die — das- dieser — diese — dieses- jener — jene — jenes- jeder — jede — jedes- welcher — welche — welches- solcher — solche — solches- mancher — manche — manches- aller — alle — alles Ragozása: – ha a határozott névelő ragozását megtanultunk, nyert ügyünk van, mert akkor az összes többi itt szereplő determinánsnak is tudjuk a ragozását Összefoglaló táblázat: Hímnem Nőnem Semleges nem Többes szám Alany eset der die das die Tárgy eset den die das die Részes eset dem der dem den + n Birtokos eset des + (e)s der des + (e)s der 2. Határozatlan névelő – más néven 2 alakú determináns, aminek majd a melléknévragozásban is nagy szerepe lesz- az elnevezés onnan ered, hogy alanyesetben a hímnemnek és a semlegesnemnek ugyanolyan az alakja és csak a nőnemnek van külön alakja, tehát csak két alakot tudunk megkülönböztetni- ide tartoznak a következő névelők, névmások:- ein — eine — ein- solch ein — solch eine — solch ein- kein — keine — kein- irgendein — irgendeine — irgendein- mein — meine — mein- dein — deine — dein- sein — seine — sein (hínnemű és semlegesnemű birtokos esetén)- ihr — ihre — ihr (nőnemű és többes szám 3. személyű birtokos esetén)- unser — unsere — unser- euer — eure — euer – Ihr — Ihre — Ihr Ragozása:- a határozott névelőhöz hasonlóan itt is elég rendesen megtanulni az “ein-eine-ein” ragozott alakjait, mert akkor az összes többi itt szereplő determináns ragozását tudjuk Összefoglaló táblázat: Hímnem Nőnem Semleges nem Többes szám Alany eset ein eine ein keine Tárgy eset einen eine ein keine Részes eset einem einer einem keinen + n Birtokos eset eines + (e)s einer eines +(e)s keiner Megjegyzés: Mivel az “ein-eine-ein” határozatlan névelőnek nincs többes számú alakja, a kein tagadó névmás alakjai szepelnek a táblázatban. Készítette:Turai Tímea
Nevelési tanácsadók
Vidéki nevelési tanácsadók Fővárosi nevelési tanácsadók
Nevelési tanácsadó
A nevelési tanácsadó intézményének többnyire pszichológus munkatársai beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek problémáinak feltárásával, szakvélemény készítésével, a gyermek rehabilitációs célú foglalkoztatásával segítik a pedagógusokat és a szülőket. Az óvoda megkeresésére szakvéleményt készít az iskolakezdéshez, ha a gyermek egyéni adottsága, fejlettsége azt szükségessé teszi.
Neuman nap 2007 – 35 éves a programozó matematikus képzés az ELTE-n
A november 15-i program keretében a szervezők felidézik a kezdeteket, értékelik a képzés jelenlegi helyzetét, valamint felvázolják a jövőre vonatkozó elképzeléseiket. A rendezvény délelőtt 9 órakor Dr. Hudecz Ferenc rektor köszöntőjével kezdődik, majd előadásokkal folytatódik. Az előadásokon az érdeklődők hallhatnak az informatikai képzésről, az információbiztonságról, valamint szó lesz az információtechnológia szerepéről a vállalatirányításban. Az előadásokkal párhuzamosan egy poszterkiállítás is várja a látogatókat. Időpont: 2007. november 15. csütörtök Helyszín: 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C. Lágymányosi Campus, Déli tömb
Népzenész (a hangszer és a szak megjelölésével)
A 16/1994. (VII. 8.) MKM rendelet melléklete 55. sorszáma alatt kiadott népzenész szakképesítés szakmai és vizsgakövetelményei I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai 1. A szakképesítés azonosító száma: 52 1822 03 2. A szakképesítés megnevezése: népzenész (a hangszer és a szak megjelölésével) A) Hangszeres szakok népzenész (hegedű), népzenész (brácsa), népzenész (nagybőgő, cselló, ütőgardon), népzenész (citera, tambura, koboz, tekerő), népzenész (furulya, duda), népzenész (klarinét, tárogató), népzenész (cimbalom). B) Énekes népzenész (népi ének). II. A szakképesítés munkaterülete 1. A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör, foglalkozás —————————- A munkakör, foglalkozás FEOR száma FEOR megnevezése —————————- 3723 népzenész 3724 szórakoztató zenész 2729 egyéb művészeti foglalkozások 2. A munkaterület rövid, jellemző leírása A népzenész képzettségű muzsikus mint előadó (hangszeres szólista, zenekarok, énekkarok képzett tagja) közreműködhet kisebb vagy nagyobb közösségek – városok, községek, falvak, színházak, művészeti együttesek, egyesületek – zenei életében. Szerepelhet önálló népzenei műsorokban, hangversenyeken, kép- és hangfelvételeken, egyéb társművészeti jellegű produkciókban. Közreműködhet népszerűsítő, ismeretterjesztő előadásokon, összeállíthatja és vezetheti azokat. Néptánc-koreográfiák, színpadi táncalkotások zenei kíséretét összeállíthatja és előadhatja. Megszerkesztheti és előadhatja kötetlen formában tartott rendezvények – táncház, tánctanítás, klub – zenei aláfestését. Vezethet népzenei együtteseket és közreműködhet azokban. Elláthat zenekarvezetői, szakkörvezetői feladatokat művelődési intézményekben. Szükség esetén végezhet népzenei gyűjtést, lejegyzést. A népzenész képesítés elősegíti más, zenével kapcsolatos szakképesítés megszerzését, felkészít a felsőfokú továbbtanuláshoz szükséges felvételi vizsgára. 3. A szakképesítéssel rokon szakképesítések —————————— A szakképesítéssel rokon szakképesítések OKJ azonosító száma OKJ megnevezése —————————— 52 1822 01 egyházzenész 52 1822 02 énekes 52 1822 04 zenész 54 1822 01 szórakoztató zenész III. A szakképesítés szakmai követelményei a) Szakmai elmélet 1. Népzeneelmélet és -történet A jelölt tudjon fejből legalább 250-250 magyar népdalt a régi stílusrétegekből és az új magyar népdalstílusból válogatva. Hangszerjátékosok esetében a követelmény 100 népdal és 100 hangszeres dallam. Ismerje a népdalstílusok jellemzőit. Tudjon a forma, a sorzáróhangok, a szótagszám és a hangkészlet alapján népdalt elemezni. Ismerje az alapvető népzenei szakkifejezéseket és tudja értelmezni azokat. Legyen képes a népzene szókincse és zenei nyelvtana alapján művészeti hitelű népzene megszólaltatására, ,,survival”-hatást keltő ,,revival”-tolmácsolásra. Legyen tisztában: – a népzene fogalmával, – a népzenekutatás történetével (magyar, kitekintéssel Európára), – a népzenegyűjtés céljával, a népzenei rendszerezés alapelveivel, – a népdalelemzés szempontjaival, – a magyar népzene stílusrétegződéseivel, legfontosabb műfajaival, – a hangszerek osztályozásával, a népi hangszerekkel, elterjedtségükkel és történetükkel, – a népzenei dialektusokkal, – a népzene és műzene kapcsolatával és egymásra hatásával, – a népzene és néptánc kapcsolatával. Ismerje: – a tánctípusok zenekíséretét, és – tudja alkalmazni a harmonizálás típusait a népzenei gyakorlatban, – az énekes és hangszeres népzene díszítőelemeit, előadásmódját, – az énekes népszokásokat, jeles napokat, – a népzene színpadi megszólaltatásának elveit, gyakorlatát, a feldolgozás készítésének szempontjait. A jelölt: – rendelkezzen alapvető néprajzi, népzenei és színpadi ismeretekkel, – tudjon elemi fokon népdalt és népi hangszeren játszott dallamot lejegyezni és elemezni. 2. Népi hangszer – hangszeres népzene A jelölt: – rendelkezzen átfogó ismeretekkel a népi hangszerek történetéről, részletesen is ismerje saját hangszere(i)t, valamint helyét (helyüket) a magyar néphagyományban, illetve általában a népzenében, – ismerje a hangszerek osztályozási módját, tudja elhelyezni a magyar népi hangszereket e rendszerben, – legyen általánosan tájékozott a népi hangszerek előfordulásáról a klasszikus zenében, – rendelkezzen átfogó ismeretekkel a hangszeres magyar népzene főbb stílusairól és az előadásmódokról, – legyen tisztában a hangszerek területi hovatartozásával a magyar népzenei dialektusterületen belül, – ismerje a néphagyomány kiemelkedő hangszerjátékosait és hangszerkészítőit, – az elméletben tanultakat tudja alkalmazni saját hangszerén: legyen képes tiszta, stílusos, technikailag megfelelő hangszerjátékra, – legyen tisztában a magyar népi hangszertársulások, valamint a többszólamúság fogalmával, s ezt a tudást kamatoztassa saját műsora készítésénél, – legyen képes kottáról transzponálva játszani (a műsorához is felhasználható), hangszeres dallamokat önállóan hangfelvételről lekottázni, – a hangszer és a zenei anyag természetének megfelelően (stílusosan) improvizálni, – manuálisan is legyen képes minimális hangszerjavítás elvégzésére (tudjon egy egyszerűbb chordofon hangszert újrahúrozni, hangszeréhez pengetőt készíteni, nádat faragni stb.). 3. Néprajz Rendelkezzék a jelölt: – néprajzi alapismeretekkel: néprajzi alapfogalmak (pl. nép, nemzet, nemzetiség, etnikai csoportok, hagyomány, kultúra, közösségi hagyományozódás, variálódás, szóbeliség) – a néprajztudomány vázlatos története, szakágai, társtudományai ismeretével. Ismerje: – a jelentősebb hazai néprajzi gyűjtemények centrumait és kutatóhelyeit – a magyar nép táji-történeti tagolódását, nemzetiségeinket, szomszédainkat. A társadalomnéprajz terén ismerje: – a hagyományos magyar paraszti társadalomban az egyén és a közösség, a közösség és a társadalom viszonyát, – a családi, rokoni, műrokoni kapcsolatokat, – a nemek és korcsoportok szerepét, – társadalmi rétegződését, – a társadalmi szabályokat, a paraszti társadalom belső rendjét meghatározó jogszokásokat. Az anyagi kultúra terén szükséges: – a népi műveltség tárgyainak és eszközeinek, a hozzájuk kapcsolódó életmód, termelési tapasztalatok és használati hagyományok alapvető ismerete, valamint – a gyűjtögetés, vadászat, halászat, földművelés, állattartás, – a táplálkozás, település, építkezés, lakáskultúra, kézművesség, – a díszítőművészet, népviselet, kereskedelem, közlekedés, – a szállítás, teherhordás ismerete. A folklór, szellemi kultúra terén ismerje: – a paraszti világképet (népi természetismeret, népi gyógyászat, néphit, népi vallásosság), – a gyermekkor költészetét, – a népköltészetet (prózai és verses epika, líra, dramatikus népköltészet), ezen belül tudja elhelyezni a magyar népdalt, – a jeles napokhoz, a gazdasági élethez, az emberi élet fordulóihoz kötődő népszokásokat, – a magyar nép tánckultúráját, a magyar tánckincs történeti rétegeit, a táncdialektusokat. 4. Szolfézs Rendelkezzék a jelölt: – kiművelt zenei hallással, írás- és olvasási készséggel, – fejlett zenei képzelettel és memóriával, – tudatos előadási és formálási készséggel, és az ehhez szükséges technikai felkészültséggel, – a zenéléshez nélkülözhetetlen alkalmazkodó- és koncentrálóképességgel, – az egyes zenetörténeti korszakok előadási gyakorlatának ismeretével, – az előadáshoz és az elemzéshez szükséges elméleti: harmóniai, formatani és stílusismerettel. Legyen gyakorlata a relatív és abszolút rendszer használatában (olvasás, lejegyzés, transzponálás, hallásgyakorlatok, harmóniahallás, elemzés stb.). Tudjon a jelölt: – c-kulcsokban olvasni, chiavettázni és transzponálni (énekelve, ének-zongorázva és lehetőség szerint írásban is), – lapról énekelni egyszólamú idézeteket, valamint az énekes kamarazene műfajaiban szólamokat önállóan énekelni, megformálni, – tisztán intonálni, – többszólamú és zongorakíséretes műveket ének-zongorával előadni, – műveket elemezni, a zenei komponenseket egyenként és összefüggésükben értelmezve stílusosan interpretálni, – tudatosan és rendszeresen gyakorolni. Ismerje a középkor, a reneszánsz, a barokk, a bécsi klasszicizmus, a romantika és a XX. század szerzőit, tipikus műfajait, jellemzőit és stilisztikai sajátosságait. Legyen képes a jelölt: – hallás után lejegyezni egy- és többszólamú (homofon és polifon) zenei részleteket a fentebb körvonalazott stíluskorszakokból, – műveket kotta nélkül is előadni (énekelve és ének-zongorával), – a szakképesítés és a különböző felsőfokú intézmények által előírt vizsga-, illetve felvételi követelményeknek megfelelni. 5. Zeneelmélet Jártasság a barokk és bécsi klasszikus zene harmónia- és formavilágában. Írásbeli követelmények: A szakmai vizsga anyagának megfelelően: – klasszikus zenei idézetek szélső szólamainak lejegyzése harmóniai jelöléssel, – akkordfűzési gyakorlatok négyszólamú lejegyzése harmóniai jelöléssel együtt. Szóbeli követelmények: – akkordtípusok, harmóniafűzések magyarázata és bemutatása rövid műrészletek előadásával, elemzésével, az erre alkalmas műrészletekből harmóniai vázlat készítése és bemutatása (nem zongoristák szükség esetén csak a vázlatot zongorázzák), – mintapéldák transzponált játszása (zongoristák 6 #, 6 b , nem zongoristák 4 #, 4 b előjegyzésig), – szekvenciák memorizálása, transzponálása, – akkordfűzések játszása diktálás után és számozott basszusról, – barokk, klasszikus tételek formai elemzése kottakép alapján, – a hangszeres, illetve énekórán tanultak közül valamely barokk vagy klasszikus mű komplex elemzése, – bizonyos tájékozottság a barokk előtti és klasszika utáni zenei nyelvezet néhány alapelemében (ötfokú, hétfokú hangnemek felismerése, transzponált éneklése a hangszeres vagy énekórán tanult kórusmű, dal vagy hangszeres darab néhány vonásának – modális fordulat, ritmikai, melodikai, harmóniai ,,érdekesség” – bemutatása, magyarázata). 6. Zeneirodalom A jelölt: – ismerje a zenetörténet különböző korszakaira jellemző stílusjegyeket, műfaji és formai sajátosságokat, – legyen képes tájékozódni a zenetörténet korszakaiban, – legyen képes elhelyezni az egyes zeneszerzőket a megfelelő korban, legalább félévszázadnyi pontossággal, – ismerje a tanult zeneszerzők életének, körülményeinek azon vonatkozásait, amelyek hatással voltak alkotóművészetükre, – legyen képes felismerni hallás után a zeneművek szerkezeti, karakterbeli, hangzásbeli sajátosságait, – legyen képes a tanult zeneműveket (többszöri meghallgatás után) rövid hangzó részlet alapján felismerni, – legyen képes ismereteit saját zenei praxisában hasznosítani, – legyen igényes az interpretáció minősége, stílushűsége iránt, – legyen képes a zenetörténetből és egyéb tantárgyakból tanult ismereteit összekapcsolni, – váljék igényessé ismereteinek állandó bővítése iránt (zeneművek megismerése, egyéni és együttes aktív muzsikálás, hangverseny- és operaelőadások látogatása, a megjelenő hangfelvételek figyelemmel kísérése, zeneelméleti-zenetudományi munkák olvasása, rádió- és televízióműsorok és az internet figyelése stb. révén). b) Szakmai gyakorlat 1/A. Hangszerjáték A főtárgyi hangszerjáték általános követelményei: A jelölt rendelkezzen hangszerén megfelelő repertoárral. Repertoárjának nagy részét legyen képes kotta nélkül is előadni. Tudjon: – a különféle tájegységek népzenéjéből stílusosan idézni, – fejből játszott dallamokból hangnem-, tempó- és ritmusváltozásokkal rögtönözve táncrendet szerkeszteni és azt folyamatosan – tánckíséretként is – eljátszani, – zenei programot, színpadi tánc zenei kíséretét összeállítani és előadni, illetve a műsort vezetni, – különféle zenekarokat összeállítani. Legyen a megtanult műsorok előadásában középfokon elvárható előadói tapasztalata. Ismerje hangszerének irodalmát és legkiválóbb előadóit. Legyen képes saját hangszerét karbantartani, és ha szükséges, tudjon egyszerűbb népi hangszereket (pl. nádsíp, egyes idiofon hangszerek, köcsögduda stb.) elkészíteni és megszólaltatni. Ismerje az alapvető népi tánctípusokat, alapfokon tudja eltáncolni azokat. Népi hegedű A jelölt ismerje: – hangszere természetét, történetét és népi vonatkozásait, – a jelentősebb prímások nevét, működési területét, – a régi és új stílusú táncok zenéjének jellemző vonásait, – a tánczenei folyamatok szerkezetét, felépítését, zenei tartalmát,
Népzenész – OKJ leírás
OKJ-szám: 54 212 05Betölthető foglalkozás: Népzenész FEOR 3723 Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 4000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságElágazások** Népi énekes* Népzenész (a hangszer megjelölésével)Népzenét ad elő szólistaként vagy együttes tagjaként táncházakban, klubokban, színházban, fesztiválokon, családi ünnepélyen pl. esküvőn, felvételeket készít lemez- vagy rádióstúdiókban.Feladatai:* játék egy vagy több népi hangszeren * népzenei hagyományok gyűjtése Jellemző munkakörök:* Hangszeres népzenész * Népdalénekes * Népzenei együttes tagja Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2544 Néprajzkutató2632 Zenész, énekes3724 Vendéglátóhelyi zenészMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:
Neptun – Megszoksz, vagy megszöksz.
Belépés, adategyeztetés Furcsán hangzik, de az első és legfontosabb lépés a majdani gyümölcsöző együttműködés kialakításában az intézmény által mellékelt Neptun tájékoztató beható tanulmányozása. Még a sokat megélt felhasználóknak is tud újat mondani. Miután elolvastad, keresd elő a Tanulmányi Osztálytól kapott hallgatói azonosítódat. Ez egy betűkből és számokból álló kód, ami nem egyezik a születési dátumoddal, nem Te választod és nincs benne logika. Ha megvan, gépeld be a bejelentkezési ablak Azonosító mezőjébe. Most jön a jelszavad. Ha először használod a rendszert, akkor a jelszavad megegyezik a születési dátumoddal ( pl.: 1987.03.21. esetén 19870321). A belépés után kapsz egy üzenetet, hogy ezt változtasd meg. Nem hiába, tényleg érdemes. Kínosan ügyelj arra, hogy az új jelszavadat ne felejtsd el, ne add meg senkinek. A nagy- és kisbetűk között különbséget tesz a rendszer. A belépés után az Üzenetek oldalt fogod látni. Itt üzennek majd Neked a tanáraid, a Tanulmányi Osztály. Gyakran ellenőrizd a szorgalmi időszakban is az üzeneteket, mert sok tanár itt tájékoztat, ha elmarad egy óra. Sőt, a rendszerben tárolt üzenetek érvényességi idővel rendelkeznek és lehet, hogy pár nap után automatikusan eltűnnek a levelek közül. Ugye érdemes figyelni, hogy ne kelljen hiába hajnalban kelned egy elmaradt óra miatt? A következő fontos dolog az adataid egyeztetése, a hiányzó adatok pótlása. Ezt a bal oldali sávban található Saját adatok fülre kattintva teheted meg. Először a Törzs adatok oldal jelenik meg. Ha módosítni szeretnéd az adataidat, akkor az Alapadatok módosítása fülnél keresgélj. A módosítás után el kell mentened az új adatokat, tehát kattints a Módosítás elküldése szövegre! A módosított adatok nem kerülnek azonnal a rendszerbe, először a Tanulmányi Osztály jóváhagyja, csak azután lépnek életbe, ez néhány napot is igénybe vehet. Türelem. Ha mindent módosítottál és ellenőriztél, akkor a bal oldali menüben található Adategyeztetés fülre kattintva kiválaszthatod, hogy melyik adatokat szeretnéd egyeztetni. Ezután kattints a nyomtatásra, hiszen a legtöbb intézmény ezt a papírt kérni fogja a beiratkozáskor. Beiratkozás – ezt sem csak úgy Földi módon Igen, egyértelműnek tűnhet, mégis sokan elfelejtik, hogy nem elég a Tanulmányi Osztályon beiratkozni, a rendszerben is meg kell tenni. Ezt a Tanulmányok menüpont alatt teheted meg, ha a Beiratkozás címszóra kattintasz. Itt az aktuális félévhez tartozó Beiratkozás gombra kell klikkelned. Előfordulhat, hogy a beiratkozás lapot is kérik nyomtatva, hasznos, ha csinálsz belőle egy példányt. Beiratkozás nélkül is van egyetemi élet, de az „elfelejtettem a Neptunon beiratkozni” kifogást csak a nagyon toleráns Tanulmányi Osztály fogadja el és az olyan egyetemek, ahol nem régóta használnak Neptunt. Tárgyfelvétel – a régi hallgatók széles válla helyett inkább a sávszélesség a döntő Miután modern korban élünk, az olyan kőkorszakinak tűnő módszerek, mint a tárgyfelvétel napján hajnalban kelés és kávéval a kézben papírral minél gyorsabban feliratkozás már nem aktuálisak. Van helyette otthon koránkelés, otthon kávézás, és otthon hajtépés. Amíg egyetemista vagy, minden féléved elején hosszú és értékes órákat kell eltöltened tárgyfelvétellel. A tárgyfelvétel technikája tanulható, ám nagyrészt a szerencsén és a sávszélességeden múlik, hogy milyen kurzusra jutsz be. Tipp: Mindig igyekezz a tárgyfelvétel kezdete előtt néhány perccel belépni, így elkerülheted a torlódást, amikor az egész egyetem egyszerre akar tárgyat felvenni. Ha már beléptél (ami lehet, hogy még így is csak húszadszorra sikerül) akkor se lustálkodj! Ha nem akarod, hogy a rendszer kiléptessen, akkor folyamatosan kattint új ablakokra, nézd meg az átlagodat, nézegesd az adataidat, a leckekönyvedet, így nem lehet baj. Klikkelj a Tárgyak fül alatt a Tárgyfelvétel gombra. Itt egy ablakot látsz, amiben Válaszd ki először az aktuális félévet, majd a kívánt mintatantervet. Ha bepipálod a Csak meghirdetett tárgyak négyzetet, akkor nem eshetsz abba a hibába, hogy el sem induló kurzusok felvételével töltöd az időt, továbbá a tárgyak listája is sokkal rövidebb. Ha megvagy, akkor jöhet a tárgyak listázása. A következő felületen számos tárgyat fogsz látni különböző kódokkal. Ha kód szerint tudod, hogy melyik tárgyat kell felvenned, akkor szerencsés vagy. De ha legalább a neveket tudod, akkor is jó helyzetben vagy. Indulhat a bogarászás. Ha nem szereted az idődet azzal húzni, hogy lapozgass az oldalak között, akkor klikkelj a Lapozás ki ikonra. Értékes perceket takaríthatsz meg! Ha fel szeretnél venni egy tárgyat, akkor kattints a Felvesz szövegre. Sokan azt gondolják, hogy itt véget is ért a folyamat. De nem, hiszen még a neked megfelelő kurzust is ki kell választanod. A következő ablakban kurzusokat látsz egymástól betűvel megkülönböztetve. (Pl.: BT AN 3101 a) Válaszd ki a megfelelőt és kattints a Felvesz gombra. Ezen a ponton verziók szerint különbözőképpen folytatódik a tárgyfelvétel, de ha figyelsz és követed az utasításokat, akkor gratulálunk, mert felvettél egy tárgyat! De itt sajnos nem áll meg az élet. Folytatnod kell, amíg az utolsó előadás is fel nem kerül a listádra. A rendszer a túlterheltség miatt szinte mindig lassú. Percekbe is beletelhet mire egy oldalt betölt. Ha ellenőrizni szeretnéd, hogy minden tárgyad megvan-e, akkor klikkelj a Tárgyak menüben a Felvett tárgyak, kurzusok szövegre! Ha végeztél és minden rendben, akkor gratulálunk! De ne feledd, hogy a Neptun sosem pihen, és néha önkényesen tesz dolgokat. Tényleg, hiszen volt már rá példa, hogy több hallgató kurzusjelentkezését is törölte az éj leple alatt helyhiányra hivatkozva. Érdemes még a tárgyfelvétel napján többször is megnézni, hogy minden úgy van-e a rendszerben, ahogy hagytad! MOT – Korpa Melinda
Népijáték és kismesterségek oktatója
A népijáték és kismesterségek oktatója tevékenységébe tartozik a népi játszóházi foglalkozásvezetés és a választott népi kismesterség gyakorlati oktatása. Részt vesz az iskolai és iskolarendszeren kívüli képzésben, valamint a közművelődés területén a népi kismesterségek elsajátíttatásában, tanfolyamokat, gyakorlati foglalkozásokat tart.
Népijáték és kismesterségek oktatója
I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai A szakképesítés azonosít&oacut
Népi kézműves – OKJ leírás
OKJ-szám: 31 215 02Betölthető foglalkozás: Egyéb művészeti foglalkozások FEOR 3729 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságElágazások** Csipkekészítő* Fajátékkészítő* Faműves* Fazekas* Gyékény-, szalma- és csuhéjtárgykészítő* Kézi és gépi hímző* Kosárfonó és fonottbútor készítő* Szőnyegszövő* TakácsRáépülések*** Népi játék és kismesterségek oktatója (a tevékenységi kör megjelölésével) (emelt szintű, érettségivel)Rész-szakképesítések- Kosárfonó (iskolai végzettség nincs előírva)Ide tartoznak a 372-es alcsoportból a máshová nem sorolható művészeti foglalkozásúak.Jellemző munkakörök:* Bábkészítő * Bábmodellező * Bőrműves * Bronzműves és szoboröntő * Bútorműves és intarziakészítő * Díszítőfestő * Díszítőszobrász * Dublőr, kaszkadőr * Egyházi zenész * Hangmester * Hangosító * Jégtáncos * Segédoperatőr Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:
Nemzetközileg és itthon is előny az üzleti életben az EBCL (European Business Competence License) vizsga megszerzése
Napjaink túlhajszolt, és gyakran kiismerhetetlen világában a tudás a legnagyobb érték. Elengedhetetlen feltétele a boldogulásnak, a fejlődésnek, a harmonikus együttélésnek. Szüksége van rá fiatalnak, idősnek, diáknak, munkavállalónak és munkát adóknak egyaránt. Az életfogytig való tanulás fontos az egyénnek, fontos a közösségnek, fontos a gazdaságnak, és fontos a társadalomnak. Az EBCL – European Business Competence License – mindenki számára érthetően és könnyen feldolgozhatóan segít egy olyan gazdasági tudást nyújtani, mely napjainkban elengedhetetlen feltétele a gazdaságban való eligazodásnak, a könnyebb boldogulásnak. Az EBCL egy nemzetközi kezdeményezés az üzleti-gazdasági ismeretek elterjesztésére Európában. A képzés célja egy nemzetközileg egységes tudásanyag elsajátítása, függetlenül attól, hogy a hallgató a vizsgáját mely európai országban tette le. A képzés Európában 2003 januárjától, Magyarországon 2004 februárjától van folyamatban, és egyre nagyobb érdeklődés övezi. Az Európai Unióhoz való csatlakozás óta kiemelt figyelem jut az újonnan csatlakozó országok, így a magyarországi polgárok külföldi munkavállalásának, illetve annak reális lehetőségeinek. Ez gyakran azonban nehézségekbe ütközik az országonként különböző oktatási rendszereknek köszönhetően. Szükség volt tehát egy olyan egységes szabványrendszer felállítására, amely egyszerűbbé, átláthatóbbá és kezelhetőbbé teszi a szabad munkaáramlást az Unió összes országában. Hogy hogyan? Egységes tudásanyag közvetítésével Egységes vizsgarendszerrel Központi ellenőrzéssel Azonos elbírálással és elismeréssel Kiknek ajánljuk? Munkavállalóknak Pályakezdőknek Munkáltatóknak Képző intézményeknek EBCLicensing Magyarország Kft.
Nemzetközi szállítmányozási és logisztikai szakügyintéző
A nemzetközi szállítmányozási és logisztikai szakmenedzser – a megbízók megbízása alapján – önállóan tervez meg, készít elő, irányít, illetve old meg szállítmányozás-logisztikai feladatokat áruk nemzetközi rendszerben történő továbbítására, rendelkezésre tartására, hatósági kezelések elvégeztetésére vonatkozóan. Ennek keretében az alábbi feladatokat végzi el: – meghatározza saját és versenytársai piaci helyzetét, – kapcsolatot tart az ügyfelekkel, – ajánlatot ad/kér/összehasonlít, – szerződést köt, – lebonyolítja a fuvarozási/szállítmányozási/logisztikai feladatot, – pénzügyi elszámolást végez, – értékeli a lezárt ügyletet, – gazdálkodik a rendelkezésére álló erőforrásokkal.
Nemzetközi szállítmányozási és logisztikai menedzser
A nemzetközi szállítmányozási és logisztikai menedzser – a megbízók megbízása alapján – önállóan tervez meg, készít elő, irányít, illetve old meg szállítmányozás-logisztikai feladatokat áruk nemzetközi rendszerben történő továbbítására, rendelkezésre tartására, hatósági kezelések elvégeztetésére vonatkozóan. Fő feladatként – a megbízásnak megfelelően – gondoskodik az áru logisztikai rendszeren belüli helyváltoztatásával, rendelkezésre tartásával vagy egyéb feladatokkal kapcsolatos teendőkre vonatkozóan a megfelelő szerződések megkötéséről, és az ezzel összefüggő egyéb tevékenységek ellátásáról. 4. A foglalkozás gyakorlása során előforduló legfontosabb feladatcsoportok, feladatok Ismeri és át tudja tekinteni azt a logisztikai rendszert, melyben a megbízást teljesítenie kell Gyűjti és elemzi a fuvarozási, szállítmányozási, raktározási, kikötői és egyéb díjszabásokat, aktuális díjakat és egyéb információkat a logisztikai rendszer résztvevői részéről. Előkészíti a logisztikai rendszer részét képező szállítmányozókkal, fuvarozókkal és egyéb vállalkozókkal folytatott tárgyalásokat a vállalat, vállalkozás piaci helyzetének feltárása, elemzése alapján. Megköti a hosszú lejáratú, esetleg éves szerződéseket a logisztikai rendszer működtetése szempontjából fontos bel- és külföldi fuvarozókkal, partner szállítmányozókkal vagy egyéb vállalkozókkal, pl. raktárházakkal, rakodási vállalkozókkal, biztosítókkal, vámügynökökkel, illetve javaslatokat tesz a vállalatvezetés számára ezek megkötésére. Folyamatos, jó kapcsolatokat alakít ki és tart fenn a potenciális megbízókkal: bel- és külföldi kereskedőkkel és a partner szállítmányozó vállalatokkal. Szakszerűen megvizsgálja a beérkező megbízásokat teljesíthetőség szempontjából, ha nem megfelelőek, szaktanáccsal segít a megbízóknak átdolgozásukban. Javaslatot tud adni megbízóinak a legmegfelelőbb paritás, fuvareszköz típus, útvonal, csomagolási mód, biztosítási módozat, és egyéb, fuvarozással, szállítmányozás-logisztikával összefüggő feltétel kiválasztásához. Teljesíthető megbízás esetén gazdasági kalkulációira támaszkodva kiválasztja a legalkalmasabb fuvarozási módot, eszközt és az egyéb logisztikai feltételeket, valamint a lebonyolításhoz legalkalmasabb fuvarozót vagy partner szállítmányozót, illetve egyéb vállalkozót. Megköti a nemzetközi fuvarozáshoz, partner szállítmányozó bekapcsolásához vagy egyéb logisztikai szolgáltatás megszerzéséhez szükséges szerződéseket, és kiállítja a megfelelő okmányokat. Folyamatosan nyomon követi a szerződések teljesítését, és szükség esetén megbízója érdekében beavatkozik azok menetébe. Elszámol megbízóival és a bekapcsolt vállalkozókkal szerződései, megállapodásai alapján. Az egyes ügyletek rendszerszemléletű gazdaságossági vizsgálata alapján megteszi a szükséges intézkedéseket.
Nemzetközi könyvtárak
Amerikai Egyesült Államok: Libraries Online Academic Libraries Film Ribrairies Gov’ t Libraries K-12 Libraries Law Libraries Medical Libraries National Libraries Presidential Libraries Public Libraries State Libraries Nagy Brittania: British Libraries Ausztrália: National Library Kanada: National Library Világszerte: Library Directory National Library Catalogues Worldwide Európa: Public Libraries of Europa Német nyelvterület: Németországi könyvtárak Osztrák könyvtárak Svájci könyvtárak
Nemszőttkelmegyártó
A lakástextil-varró és -javító feladata: – különböző technikájú környezetalakító, díszítő textiltermékek előállítása döntően méteráru, rövidáru alapanyagok felhasználásával, – lakberendező által tervezett textilfelszerelések szakszerű kivitelezése, – textilborítású lámpaernyők készítése tervek alapján, – étkezési terítékek, ünnepi asztaldíszek tervezése, textilelemeinek kivitelezése, – varrott technikával készült lakástextilek javítása. Munkáját úgy végzi, hogy sem saját, sem munkatársai testi épségét ne veszélyeztesse, és a környezeti károsodást elkerülje. Tevékenységét önálló vállalkozás keretei között is folytathatja.
Német szinonímák
- Finde zu den Wörtern jeweils 2 Ausdrücke aus der Umgangssprache!tolle Biene* laufen* um ein Haar* gerissen* schiefgehen* Grütze* Weib* gucken* Pfoten* schwatzen* Typ* walken* Ding* fies* Hexe* schubsen* Rüssel* Flossen* quatschen* ausgekocht* bald* rempeln* platzen* Kerl* GripsGurkeglotzengrässlich - Mann: - Mädchen: - Frau: - Geist: - gehen: - stoßen: - Nase: - Hand: - sprechen: - sehen: - scheitern: - schlau: - hässlich: - fast: 2. Finde zu den Wörtern jeweils 3 Ausdrücke aus der Umgangssprache! Glimmstängel schmieren* Geliebte* kapieren* Birne* auf die Pauke hauen* zu Papier bringen* Kürbis* Karre* Kippe* Gemahlin* raffen* fahrbarer Untersatz* Stummel* kritzeln* durchblicken* begießen* Freundin* Mühle* einen draufmachenRübe - Zigarette: - Partnerin: - feiern: - schreiben: - Kopf: - Wagen: - verstehen: 3. Finde zu den Wörtern jeweils 4 Ausdrücke aus der Umgangssprache! Alter* büffeln* Broschüre* Kiste* Schnauze* ochsen* Gattin* Allerwertester* Schinken* Senior* Glotze* alter Herr* Mammon* aufschnappen* super fressen Kluft* die Ohren aufsperren* dösen* Mattscheibe* mitbekommen* ein Nickerchen machen* Kohle* Moneten* Hintern* pauken* Kasten die bessere Hälfte pennen* Schwarte* klasse* Klamotten* Sachen* Zeug* toll* Schmöker* Gemahlin* Papa* mampfen* die Ohren spitzen* sich den Bauch voll schlagen* ein Schläfchen machen* spitze auf meinen 4 Buchstaben sitzen Po* Knete* meine 4 Buchstaben* die schönere Hälfte* - Geld: - Gesäß: - Ehefrau: - Vater: - Fernseher: - viel lernen: - schlafen: - Kleidung: - essen: - sehr gut: - hören: - Buch: 4. Finde zu den Wörtern dreimal ein Gegenteil unter den folgenden Wörtern! abhängig, besetzt, billig, blöde, böse, doof, dumm, dunstig, dünn, dürr, essbar, fröhlich, gebogen, gefangen, gekrümmt, genießbar, gescheit, geschäftlich, glücklich, halb, heiter, intelligent, kaputt, klug, leise, locker, lose, lästig, mager, mühsam, öffentlich, preisgünstig, preiswert, ruhig, salzig, sauer, schief, schlecht, schlimm, staatlich, still, teilweise, trübe, unbequem, undeutlich, ungiftig, weich - bequem - dick - dumm - fest - frei - ganz - gerade - giftig - gut - klar - klug - laut - privat - süß - teuer - traurig Szerkesztette: Turai Tímea
Német nyelvtani fogalmak
A legfontosabb nyelvtani kifejezések Grammatische Ausdrücke 1. ige s Verb – en - főnévi igenév — r Infinitiv -e- melléknévi igenév — s Partizip -ien- igeidő — s Tempus Tempora- jelen — s Präsens (e Gegenwart)- folyamatos elbeszélő múlt — s Präterirum (s Imperfekt)- összetett befejezett múlt — s Perfekt- régmúlt — s Plusquamperfekt- jövő idő — s Futur- igeragozás — e Konjugation - aktív — s Aktiv- passzív — s Passiv- kijelentő mód — r Indikativ- kötőmód — r Konjunktiv- felszólító mód — r Imperativ- tárgyas — transitiv - tárgyatlan – intransitiv 2. főnév s Substantiv -e - nyelvtani nem — s Genus Genera- hímnem — s Maskulinum Maskulina- nőnem — s Femininum Feminina- semlegesnem — s Neutrum Neutra- névelő – r Artikel- nyelvtani szám — r Numerus, Numeri- egyes szám — r Singular- többes szám — r Plural- főnévragozás — e Deklination- eset — r Kasus Kasen- alanyeset — r Nominativ- birtokos eset — r Genitiv- részeshatározós eset — r Dativ- tárgyeset — r Akkusativ- konkrét fogalmat kifejező főnév — s Konkretum Konkreta- absztrakt fogalmat kifejező főnév — s Abstraktum Abstrakta- összetett szó — s Kompositum Komposita- előtag — s Bestimmungswort- utótag — s Grundwort 3. melléknév s Adjektiv -e - fokozás — e Komparation- alapfok — r Positiv- középfok — r Komparativ- felsőfok — r Superlativ- túlzófok — r Elativ 4. névmás s Pronomen, Pronomina - mutató névmás — Demonstrativpronomen- birtokos névmás — Possesivpronomen- vonatkozó névmás — Relativpronomen- visszaható névmás — Reflexivpronomen- kérdő névmás — Interogativpronomen- határozatlan névmás — Indefinitpronomen- személyes névmás — Personalpronomen 5. számnév s Numerale, Numeralien - tőszámnév — Kardinalia- sorszámnév — Ordinalia 6. írásjel e Interpunktion - vessző — s Komma, Kommata- pont — r Punkt, -e- kérdőjel — s Fragezeichen- kettőspont — r Doppelpunkt, -e- felkiáltójel — s Ausrufezeichen- kötőjel — r Bindestrich, -e- dőltvonal — r Schrägstrich- pontosvessző — s Semikolon- gondolatjel — r Gedankenstrich- zárójel — e Klammer, -n- idézőjel — s Anführungszeichen/ s Gänsefüßchen 7. Egyéb Sonstiges - elöljárószó — e Präposition, -en- kötőszó — e Konjunktion, -en- határozószó — s Adverb, -ien- indulatszó — e Interjektion, -en 8. nyelvtan e Grammatik - magánhangzó – r Vokal, -e- mássalhangzó — r Konsonant, -en- alany — r Subjekt, -e- állítmány — r Prädikat, -e- tárgy – s Objekt, -e- jelző — s Attribut, -e- határozó — e Adverbialbestimmung, -en- mellérendelő összetett mondat — e Kordination, -en- alárendelő összetett mondat — e Subkordination, -en- hiányos mondat — e Ellipse, -n- időbeli segédige — s Hilfsverb, -en- módbeli segédige — s Modalverb, -en- egyidejűség — e Gleichzeitigkeit- előidejűség — e Vorzeitigkeit- utóidejűség — e Nachzeitigkeit- szórend — e Wortstellung/Wortfolge 9. mondatok fajtái e Satzart - kijelentő mondat r Aussagesatz- felkiáltó mondat r Ausrufesatz- kérdő mondat r Fragesatz- kiegészítendő kérdés e Ergänzungsfrage- eldöntendő kérdés e Entscheidungsfrage- óhajtó mondat r Wunschsatz- felszólító mondat r Aufforderungssatz- vonatkozó mellékmondat r Relativsatz 10. nyelvtudomány e Linguistik- előtag — r Präfix, -e- utótag — r Suffix, -e- alaktan — e Morphologie/ e Formenlehre- mondattan — r Syntax- jelentéstan — e Semantik- hangtan — e Phonetik- helyesírás — e Rechtschreibung/ e Orthographie Szerkeszti: Turai Tímea