Vízműkezelő – OKJ leírás

OKJ-szám: 31 853 06Betölthető foglalkozás: Kútműgépkezelő FEOR 8231Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Rész-szakképesítések- Hidroforkezelő (középszintű, 8. évfolyam után)- Vízgépkezelő (középszintű, 8. évfolyam után)Kezeli és felügyeli a települések, ipartelepek ivóvíz-, illetve iparivíz-ellátását szolgáló gépi berendezéseket.Feladatai:* a közegészségügyi előírások és a kezelési utasítás betartása * a vízellátás egy jól körülhatárolt részfeladatának (szivattyútelepek, tisztítóberendezések működtetése stb.) elvégzése * a gondjaira bízott gépek, berendezések ápolása, karbantartása (kenőanyagpótlás, szivárgó tömítések cseréje, légtelenítések elvégzése stb.) üzemanyag-ellátása és a kisebb hibák elhárítása * a víz kitermelése és tisztítása a felhasználás módjától (ipari vagy ivóvíz) függően * a megtisztított víz összegyűjtése és eljuttatása a fogyasztókhoz * a víz minőségének ellenőrzése, minta vétele és továbbítása a laboratóriumba * a fogyasztásmérő műszerek állásának és a tárolók vízszintjének feljegyzése Jellemző munkakörök:* Vízderítő-kezelő * Vízműgépházi gép kezelője * Vízműklórozó berendezés kezelője * Vízműmangántalanító kezelője * Vízműszivattyú-kezelő * Vízműszűrőház kezelője * Víztisztítótelep kezelője Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:8224 Vízturbinagépész, -kezelő8232 Csatornaüzemi gépkezelő8233 Vízszivattyúgép-kezelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Műtárgyvédelmi asszisztens

A műtárgyvédelmi asszisztens, egyetemi/felsőfokú végzettséggel rendelkező műtárgyvédelmi szakember/restaurátor irányítása mellett, a kulturális örökség megőrzése és megóvása területén fejti ki tevékenységét. Munkájába beletartozik: az ásatásokon való leletmentés, a tárgy anyagi és állapotmeghatározása, a szerves anyagú tárgyak szükséges fertőtlenítése, a kerámia-, üveg-, fém-, fa-, papír-, textil-, bőr- és csonttárgyak tisztítása, megerősítése, töredékeinek összeragasztása, a tárgy stabilitását szolgáló, elfogadott konzerválási eljárások kivitelezése, a műtárgyak megfelelő csomagolása és szállítása, raktározása, kiállításban való elhelyezése a megelőző konzerválás alapelvei és ajánlásai szerint, valamint a legelemibb műtárgy-konzerválási eljárások alkalmazása.   Felelős a konzerválásra átvett műtárgy által hordozott kultúrtörténeti információk és készítéstechnikai jellemzők megtartásáért, a tárgy fizikai és kémiai állapotáért, stabilitásának növeléséért. Felelős továbbá az illetékes muzeológussal együtt a gyűjteményi raktárak fertőtlenítéséért. Rendszeresen méri a műtárgykörnyezet klíma- és fényviszonyait, és kezeli azokat a készülékeket és berendezéseket, amelyek egy raktár vagy egy kiállítótér klímáját és fényviszonyait szabályozzák.   Munkája során betartja a műtárgyvédelem etikai szabályait, a gyűjteményi raktárakra vonatkozó előírásokat, a munka-, baleset-, tűz- és egészségvédelmi, valamint a környezetvédelem szabályait.  

Vízműkezelő

– A vízműkezelő szakmunkás a szakismeretének megfelelő, alábbiakban felsorolt tevékenységeket az adott közüzem belső szervezeti szabályzatának megfelelő irányítással önállóan, felelőssége tudatában végzi.   – Vízkitermelő, illetve vízkivételi létesítmények, tisztítóművek, szűrőberendezések és ezek kiszolgáló berendezéseinek kezelése, karbantartása.   – Fertőtlenítés elvégzése, biztonsági szabályok és védőfelszerelések alkalmazása.   – A víz útjának nyomon követése a kitermeléstől a fogyasztóig.   – Víztárolókkal kapcsolatos feladatok, a tartalék szerepe a vízellátásban, a víz mennyiségének és minőségének megóvása a tárolás alatt.   – A csőhálózat üzemeltetése, karbantartása.   – A vízellátáshoz szükséges és elégséges nyomás biztosítása.   – Ivóvízellátási haváriák elhárítása.   – Az átemelő gépházak és a közbenső tárolók ellátott terület topográfiai adottságaihoz illeszkedő rendszerének ismerete.   – Összetett vízellátó rendszer egységeinek összehangolt üzemeltetése.   – Kisfeszültségű villamos energia elosztó hálózat üzemeltetési és biztonsági szabályainak ismerete.   – Alapfokú számítógépes műveletek végzése.   – A víziközmű nyilvántartásának ismerete.    

Műszakicikk-kereskedő – OKJ leírás

OKJ-szám: 51 341 01Betölthető foglalkozás: Kereskedő FEOR 5111 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: középiskola utolsó évfolyamaEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Kisgép- és műszakicikk-kölcsönző (középszintű, 10. évfolyam után)Különféle árucikkeket pl. élelmiszereket, ruházati és elektronikai cikkeket, háztartási felszereléseket, bútorokat vásárol a termelőktől és ad el a fogyasztóknak vagy viszonteladóknak.Feladatai:* piaci ismeretek alapján a beszerzendő áru fajtájának és mennyiségének meghatározása * a beszerzési lehetőségek felkutatása, tárgyalás a termelővel, illetve annak képviselőjével a vásárlás feltételeiről * az áru átvétele, tárolása * a vásárlók kiszolgálása * készpénz, csekkek kezelése * nyilvántartás vezetése a beszerzésekről és az eladásokról * a kisegítő személyzet munkájának felügyelete Jellemző munkakörök:* Autóalkatrész-kereskedő * Autóápolásicikk-kereskedő * Autókereskedő * Bútorkereskedő * Drogériai kereskedő * Élelmiszer- és vegyiáru-kereskedő * Használtcikk-kereskedő * Háztartásifelszerelés-kereskedő * Híradástechnikai- és elektronikaicikk-kereskedő * Kereskedő-boltvezető * Könyvkereskedő * Látszerész és fotócikk-kereskedő * Ruházati kereskedő * Tüzelő- és építőanyag-kereskedő * Vas- és műszaki kereskedő * Vegyeskereskedő * Virágkereskedő * Zöldség-, gyümölcskereskedő Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:5112 Eladó5113 Piaci, utcai, vásári árus5115 Felvásárló, átvevőhely-kezelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Vízkútfúró – OKJ leírás

OKJ-szám: 31 852 20Betölthető foglalkozás: Kútfúrógép-kezelő FEOR 8325Képzési idő: Legfeljebb 500 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságFelállítja és működteti a közepes és nagy mélységű (néhány száz méter) kutak létesítésére alkalmas fúróberendezéseket és a berendezések gépegységeit.Feladatai:* a fúróberendezés helyszínre szállítása, összeszerelése és a berendezés részegységeinek (emelőmű, öblítőszivattyú stb.) üzembe helyezése * a fúróárbóc felállítása, a gondjaira bízott berendezések kezelése, karbantartása és a használatuk során felmerülő egyszerűbb hibák elhárítása * a fúrófej, a súlyosbítók, a központosítók és a fúrócsövek csatlakoztatása, a fúrószár összeállítása * a fúrólyuk mélyítéséhez szükséges öblítőfolyadék elkészítése és keringetése zárt körben (iszap-tartály, fúrócső, fúrófej, gyűrűstér) * a fúrócső lemélyítése, az öblítőszivattyú kezelése, a kőzetek aprítását végző fúrószerszámok felforrósodásának és a furat beomlásának megakadályozása * az elkészített furatszakasz biztosítása, a béléscsőrakat beépítése, a fúrószerszámhoz újabb fúrószárak hozzáerősítése és a fúrás folytatása az előírt talpmélységig * a végleges talpmélység elérése után a termelő (szűrőcső) bélésrakat beépítése, a próbaszivattyúzás elvégzése, a kút biztonságos lezárása, az iszapgödör betemetése * a fúróberendezés szétszerelése és elhelyezése a szállítóeszközökön Jellemző munkakör:* Kútfúrási gépkezelő Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7111 Mélyfúró7121 Olajbányász7645 Vízépítési foglalkozásúMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Az alapfokú oktatás keretében (általános iskola 8. osztálya, illetve annak megfelelő) megszerzett képzettség. Javarészt idetartoznak mindazok, akik ezen kívül nem rendelkeznek szakismeretet nyújtó iskolai, illetve tanfolyami végzettséggel. (Ha valaki alsó fokú oktatásban részesült, de – pl. tanfolyami képzés keretében – valamilyen szakképzettséget szerzett, akkor a II. képzettségi szintbe tartozik.) Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam

Műszaki üzletszervező technikus

A műszaki üzletszervező technikus fő feladata a műszaki-technikai területekhez kapcsolódóan a gazdálkodó szervezetek (magánvállalkozások, állami cégek, költségvetési intézmények) gazdasági stratégiájának kialakításában való részvétel működésük szervezése, irányítása, átalakítása.     Tevékenységének részét képezik az alábbi szakmunkaterületek is:   – kisvállalkozások létrehozásában, illetve nagyobb vállalkozások részegységeinek kiépítésében és vezetésében való részvétel,   – ipari termelőegységek piackutatási, piac- és eladás-szervezési feladatainak megoldásában való közreműködés,   – egy kisvállalkozás vagy egy nagyvállalati részleg szervezési és vezetés-módszertani feladatainak megoldásában, munkaköri ellátásában való részvétel,   – kis vagy közepes nagyságú gazdálkodó szervezetek gazdasági adminisztrációjának részben vagy egészben történő lebonyolításában való közreműködés, megfelelő gyakorlat után irányítása és szervezése,   – kis vagy közepes nagyságú termelőegységek irányítási, vezetési feladatainak ellátásában való részvétel,   – gazdálkodó szervezetek informatikai szakfeladatainak ellátásában, üzleti informatikai hálózatok szervezésében, működtetésében való közreműködés,   – a gazdálkodó szervezetek munkaerő-szervezési feladatainak ellátása, munkaerő-piaci igényeinek realizálása,   – üzletkötői tevékenység megszervezése, koordinálása és végzése,   – PR-, reklám- és személyzeti feladatokban való szükség szerinti közreműködés.    

Vízkútfúró

– Hatósági, szakhatósági engedélyek és kiviteli tervdokumentáció előírásai alapján ivó-, öntöző-, ipari, továbbá hévízfeltáráshoz kapcsolódó egészségügyi, fürdési célokat szolgáló víz biztosítása 0–2500 m mélységközben kijelölt vízadó rétegekre mélyített kutakból. – Meghibásodott kutak javítása, felújítása. – Felhagyott kutak megszüntetése, eltömése. – Rétegvíz megfigyelő kutak létesítése

Műszaki termékminősítő – OKJ leírás

OKJ-szám: 52 520 01Betölthető foglalkozás: Minőségi, műszaki, biztonsági ellenőr FEOR 3192 Képzési idő: Legfeljebb 600 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságMunkavédelmi szempontból ellenőrzi a munkahelyeket, a felhasznált vagy értékesített termékeket és biztosítja a gyártmányokra vonatkozó minőségi szabványok és előírások betartását.Feladatai:* tanácsadás a munkaadók és a dolgozók képviselői számára a munkavédelmet és a munkahelyi környezetet érintő törvényekkel és rendelkezésekkel kapcsolatban * a munkahelyek ellenőrzése annak érdekében, hogy a munkahelyi környezet, a gépek, berendezések felszereltsége és állapota megfeleljen a hatályos munkavédelmi rendelkezéseknek és jogszabályoknak * tényfeltáró beszélgetések, valamint a munkafolyamatokra vonatkozó baleseti statisztika elemzése és a munkák megfigyelése alapján a biztonsági és balesetvédelmi szabályok betartásának és a védőeszközök használatának ellenőrzése * a kész- és félkész termékek ellenőrzése, a gyártási specifikációk és termékszabványok teljesítése érdekében * a legyártott termékekből a minőség megállapítása céljából minta vétele és vizsgálatokra való előkészítése, a kiválasztott minta fizikai, kémiai, mechanikai tulajdonságainak meghatározása laboratóriumi eszközökkel, a vizsgálatok eredményéről feljegyzések készítése és ezek alapján mérési jegyzőkönyv készítése * a minőségi problémák kiküszöbölési módozatainak meghatározása, a javíthatatlan termékek leselejtezése Jellemző munkakörök:* Építési, épületgépészeti műszaki ellenőr * Építési műszaki ellenőr * Folyam- és mederkotrási ellenőr * Forgalmi műszaki ellenőr * Gyártásközi műszaki ellenőr * Idegen áru műszaki átvevője * Késztermékellenőr * Közúti műszaki ellenőr * Műszer-hitelesítő, műszaki bemérő * Postai műszaki biztos * Termékhibajelző * Végátvevő, végellenőr * Villamossági műszaki ellenőr Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3193 Anyag- és termékvizsgáló, minősített laboránsMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam

Műszaki számítástechnikai technikus

A műszaki számítástechnikai technikus   – összeszerel egyedi számítógépes munkaállomásokat a feladathoz illeszkedő konfiguráció szerint,   – számítógépek és perifériák működőképességét vizsgálja, hibabehatárolást és javítást végez,   – számítógép-hálózatok munkaállomásait és vezérgépét telepíti, a hálózat hardverkiépítését irányítja, operációs rendszert installál,   – számítógép-hálózatokban tesztelést, hibakeresést és hibajavítást végez,   – számítógép-rendszerek és -hálózatok hardver- és szoftverfelügyeletét – a rendszergazda feladatait látja el,   – analóg és digitális áramköröket és berendezéseket helyez üzembe, üzemelteti, karbantartja és javítja,   – szabályozási és vezérlési feladatokat ellátó rendszereket állít össze, telepít, üzemeltet,   – ipari fizikai folyamatok és elektronikus berendezések jellemzőinek mérési elveit kidolgozza, mérőrendszereket állít össze, telepít, mérési eredményeket értékel.    

Vízépítő technikus – OKJ képzés

OKJ-szám: 54 521 06Betölthető foglalkozás: Egyéb technikusok FEOR 3129Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságRáépülések*** Vízépítési búvár (emelt szintű, érettségivel)Rész-szakképesítések- Víziközmű-építő (középszintű, 8. évfolyam után)Ide tartoznak a 311-312-es alcsoportból a máshová nem sorolható technikusok.Jellemző munkakörök:* Alkalmazástechnikus * Biztonságtechnikus * Gyógyszerésztechnikus * Karbantartó technikus * Oktatástechnikus * Robottechnikus * Szervező technikus * Szerviztechnikus * Tüzeléstechnikus * Üzemeltető technikus * Üzemtechnikus * Vízügyi technikus Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Műszaki rajzoló (a szakirány megjelölésével)

– Ábrázolja és kivitelezi gépészeti tervezési és gyártási dokumentációk rajzait méretezett szabadkézi vázlatok alapján   – Ábrázolja és kivitelezi a szerszámok és készülékek rajzait méretezett szabadkézi vázlatok alapján   – Ábrázolja és kivitelezi a méretezett építészeti, épületgépészeti rajzokat szabadkézi vázlatok alapján   – Ábrázolja és kivitelezi a hidraulikus és pneumatikus rendszerek rajzait szabadkézi vázlatok alapján   – Ábrázolja és kivitelezi a villamos kapcsolási rajzokat szabadkézi vázlat alapján   – Ábrázolja és kivitelezi a technológiai rajzokat   – Megadott méretek alapján mérethálózatot felépít   – Szabványosan elkészíti géprendszerek kinematikai rajzait   – Gépelemeket dokumentál, összeállítási rajzokon szabványosan ábrázol   – Önállóan megrajzolja egyszerű alkatrészek felvételi vázlatát   – Önállóan megszerkeszt egyszerű alkatrészrajzokat   – Megrajzolja, megszerkeszti egyszerű munkadarabok térbeli formáját   – A rajzdokumentációk rajzolását előkészíti, kivitelezi és szakszerűen tárolja   – Kezeli a szakterület szabványkészletét   – Betűket, szöveget rajzol és szerkeszt   – Szakszerűen kezeli és karbantartja a rajzeszközöket és rajzgépet   – Ceruzával és tussal rajzokat szerkeszt   – Kiviteli rajzokat készít CAD rendszerben számítógépen    

Víz és szennyvíztechnológus technikus

Jelentős vízforgalommal rendelkező (kommunális, ipari, mezőgazdasági) szolgáltató és termelő üzemek, víz- és csatornaművek víz- és szennyvíztisztító (kezelő) üzemegységeinek, telepeinek üzemeltetése, illetve ellenőrzése. – Felszíni és felszín alatti ember által forgalmazott víz (ivó- és ipari víz, fürdővíz, használati melegvíz) kezelése, tisztítása, szolgáltatása. – Települési és ipari szennyvíz, használt víz tisztítására, kezelésére, felhasználására és elhelyezésére kialakított művek, berendezések üzemeltetése, ellenőrzése. – Víz- és szennyvízminták vétele, előkészítése, fizikai, kémiai és biológiai vizsgálata helyszínen és laboratóriumban. – A környezeti elemek vizsgálata során alkalmazott analitikai eljárások végzése, a mérési adatok elsődleges feldolgozása. – Ember által forgalmazott víz vagy szennyvíz mérése, az adatok naplózása, időszakos értékelése mennyiségi és minőségi követelmények szerint. –

Műszaki informatikai mérnökasszisztens

A műszaki informatikai mérnökasszisztens mint a vállalat, intézmény valamely vezetőjének közvetlen munkatársa   – mérnöki irányítás alatt végzi egy vállalkozás, vállalat, intézmény (a továbbiakban: vállalat) számítástechnikai, informatikai hardver-szoftver eszközeinek, rendszereinek önálló üzembe helyezését, üzemeltetését, tesztelését, karbantartását és korlátozott mértékben javítását,   – részt vesz műszaki vagy irodai informatikai rendszerek tervezésében, fejlesztésében, diagnosztizálásában, javításában, illetve ilyen informatikai rendszerek fejlesztési koncepciójának kidolgozásában segítséget nyújt a mérnöknek, illetve a döntéshozónak,   – a felsőbb szakmai vezetés által megfogalmazott célokat a gyakorlati teendők, a fenti pontokban megfogalmazott tevékenységek nyelvére lefordítja, e tevékenységeket részfeladatokra bontja, az egyes résztevékenységeket végzők munkáját koordinálja, irányítja és a megfelelő munkafeltételeket biztosítja,   – gondoskodik arról, hogy az informatikai rendszereket alkalmazók ismerjék a minőségbiztosításból, a jogszerű szoftverhasználatból rájuk eső feladatokat,   – a vállalatnál működő informatikai alkalmazások összehangolt működtetésével hozzájárul a vállalat teljesítményének növeléséhez.    

Víz- és szennyvíztechnológus – OKJ leírás

OKJ-szám: 52 853 02Betölthető foglalkozás: Egyéb technikusok FEOR 3129Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra) Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságElágazások** Szennyvíztechnológus* VíztechnológusIde tartoznak a 311-312-es alcsoportból a máshová nem sorolható technikusok.Jellemző munkakörök:* Alkalmazástechnikus * Biztonságtechnikus * Gyógyszerésztechnikus * Karbantartó technikus * Oktatástechnikus * Robottechnikus * Szervező technikus * Szerviztechnikus * Tüzeléstechnikus * Üzemeltető technikus * Üzemtechnikus * Vízügyi technikus Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Műszaki anyag- és alkatrészkereskedő – OKJ leírás

OKJ-szám: 33 341 03Betölthető foglalkozás: Egyéb kereskedelmi foglalkozások FEOR 5119 Képzési idő: Legfeljebb 2000 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzéseEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságElágazások** Építőanyag-kereskedő* Épületgépészeti anyag- és alkatrész-kereskedő* Járműalkatrész-kereskedő* Villamossági anyag- és alkatrész-kereskedőRész-szakképesítések- Épületgépészeti anyag- és alkatrészeladó (középszintű, 8. évfolyam után)- Gépészeti anyag- és alkatrészeladó (középszintű, 8. évfolyam után)- Járműalkatrész-eladó (középszintű, 8. évfolyam után)- Telepi építőanyag-eladó (középszintű, 8. évfolyam után)- Villamossági anyag- és alkatrészeladó (középszintű, 8. évfolyam után)Ide tartoznak az 511-es alcsoportból a máshová nem sorolható kereskedelmi foglalkozások.Jellemző munkakörök:* Bérmérlegelő * Koszorúkészítő * Koszorúkötő * Köböző * Mázsáló * Mázsamester * Mérlegelő * Mérlegkezelő * Mérlegmester * Térmester * Virágkötő Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam

Víz és környezetgazdálkodási technikus

KÖRNYEZET- ÉS VÍZGAZDÁLKODÁSI TECHNIKUS SZAKKÉPESÍTÉS SZAKMAI ÉS VIZSGÁZTATÁSI KÖVETELMÉNYEI   I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai   1.1. Szakképesítés azonosító száma: 52 5842 01   1.2. Szakképesítés megnevezése: Környezet- és vízgazdálkodási technikus   II. A szakképesítés munkaterülete   2.1. A szakképesítéssel betölthető munkakörök    A munkakör, foglalkozás    FEOR száma    megnevezése    3129    Környezet- és vízgazdálkodási technikus   2.2. A szakképesítéssel rokon munkakör, foglalkozás:    A munkakör, foglalkozás    FEOR száma    megnevezése    3129    Vízügyi technikus   2.3. A munkaterület rövid, jellemző leírása   – Vízrajzi mérőtechnikusi feladatok ellátása.   – Területi vízgazdálkodási üzemeltetési feladatok – beosztottként – megoldása.   – Környezetbarát vízkárelhárítási létesítési munkák technikusi feladatai.   – Csatornázási rendszerek üzemeltetése.   – Szennyvíztisztító telepek üzemeltetése.   – Vízellátási hálózat és műtárgyainak üzemeltetése.  

Műsorvezető, játékvezető, konferanszié

A műsorvezető, játékvezető, konferanszié szakmai tevékenységét a szakintézmények (televízió, rádió, színház, művelődési ház stb.) megfelelő részlegeiben végzi rendszeresen vagy alkalmanként egyedi műsorok közreműködőjeként.   Feladatait önálló vállalkozóként, illetve a szakirányú intézmények, vállalkozások munkatársaként látja el hivatásszerűen főállásban vagy mellékfoglalkozás keretében.   Munkáját a műsorkészítők rendjéhez alkalmazkodva önállóan szervezi és végzi.   Olyan sokoldalúan képzett szakember, aki képes feladatának végzésekor különböző rendezvényeken, akár a műsor lebonyolításának irányítójaként (műsorvezető, játékvezető), akár összekötő kapocsként (konferanszié) közreműködni, szerepelni.   A műsorvezető, játékvezető, konferanszié képes a mindenkori megrendelő igénye szerinti mélységben a műsorok, előadások előkészítésére.   Képes a munkavégzéshez szükséges, személyéhez kapcsolódó alapvető szervezési, jogi és gazdasági feladatok ellátására.    

Virágkötő-berendező

VIRÁGKÖTŐ-BERENDEZŐ SZAKKÉPESÍTÉS SZAKMAI ÉS VIZSGÁZTATÁSI KÖVETELMÉNYEI   I. A SZAKKÉPESÍTÉS ADATAI az Országos Képzési Jegyzék szerint   1. A szakképesítés azonosító száma:   24 2 6129 03 90 08   2. A szakképesítés megnevezése:   Virágkötő-berendező   3. A szakképesítés megszerzésének előfeltételei:   – alapfokú iskolai végzettség,   – alapvizsga (attól az időponttól, amikortól – jogszabály alapján – az alapvizsga legkorábban letehető),   – egészségügyi alkalmasság.   II. A SZAKKÉPESÍTÉS MUNKATERÜLETE   1. A szakképesítéssel ellátható tevékenységek:    A tevékenység (munkakör, foglalkozás, vállalkozás stb.)    FEOR száma    Megnevezése    6129    Egyéb növénytermesztési és kertészeti foglalkozások (Virágkötő-berendező)   2. A szakképesítéssel ellátható további tevékenységek:   3. A képesítés célja:   A virágkötészeti, virágkereskedelmi kirakatrendezői, dekoratőri-berendezői, kereskedelmi és szolgáltatási tevékenység végzésére képes szakemberek szakképzettségének tanúsítása.   4. A munkaterület jellemzése:   Az ábrázolási ismeretekkel is rendelkező szakképesített virágkötő-berendező képes a dísznövénytermelő, virágkötő üzemben, virágárusító standon, pavilonban, virágüzletben, virágszalonban virágkötészeti tevékenység végzésére, külső és belső terek, kirakatok, színpadok virágokkal, növényekkel való díszítésére, virágbolti eladó, virágkellék-nagykereskedelmi szakáruházi előadó munkakör betöltésére, ilyen munkakörök irányítására, vezetői tevékenység végzésére.   A szakképesítés középszintű irányítói, vezetői tevékenység végzésére, önálló vállalkozás létrehozására is jogosít.   III. SZAKMAI KÖVETELMÉNYEK   1. A foglalkozás során előforduló legfontosabb feladatcsoportok   – virágkötészetben, virágkereskedelemben forgalmazott növények, növényi részek kezelése, előkészítése virágkötészeti munkákhoz,   – a különböző alkalmaknak megfelelő csokrok, koszorúk, kosarak, vázák, virágtálak, kompozíciók, falidíszek készítése élő virágok, növények, szárazvirág kötészeti anyagok, selyemvirágok, növények, kellékek felhasználásával, és azok csomagolása.   – húsvéti, adventi, karácsonyi, Valentin napi és más, jeles ünnephez kapcsolódó virágkötészeti munkák készítése,   – esküvői, kegyeleti és egyéb alkalmi virágdíszek, díszítmények készítése élő növényekből, növényi részekből, szárazvirág-kötészeti anyagokból, különféle kellékek felhasználásával,   – külső és belső terek, kirakatok, színpadok virág- és növénydíszítése, növényösszeültetések készítése,   – virágkereskedelmi tevékenység végzése, annak középszintű irányítása,   – önálló vállalkozói tevékenység folytatása, alapvető adminisztratív és könyvelői feladatok végzése,   – a tevékenység végzéséhez kapcsolódó gépek, eszközök, berendezések szakszerű használata, működtetése és azok karbantartása,   – valamennyi munkafolyamatnál a környezetvédelmi, üzemi és személyi higiénia, valamint a munka- és tűzvédelem előírásainak betartása és betartatása.   2. Elméleti követelmények   Ismeret szintjén tudja:   – a virágkötészeti tevékenység múltját és a mai virágkötészet irányzatait,   – a növénytani alapfogalmakat, melyekkel a virágkötészeti tevékenysége során találkozhat,   – a legalapvetőbb dísznövénytermesztési technológiai ismereteket (szaporítás, ültetés, kezelés, gondozás, ápolás, kár- és kórképek, élettani betegségek felismerése, valamint az ellenük való védekezés),   – a termesztő berendezések fajtáit, üzemeltetésük feltételeit,   – az ábrázoló geometriai alapfogalmakat, úgymint   – a térelemek meghatározása, kölcsönös helyzete,   – szabályos testek szerkesztése,   – a térelemek árnyékai, az árnyékszerkesztés alaptörvényei,   – az axonometria és fajtái,   – a perspektivikus kép keletkezése,   – a virágkötő-berendező szempontjából fontos, az építész, a belsőépítész, a lakberendező, a dekoratőr által felhasznált anyagok és tárgyak fontos sajátosságait,   – a világítástechnikai alapismereteket,   – a munka-, környezet- és tűzvédelem feladatát,   – a munka- és tűzvédelemmel kapcsolatos jogokat és kötelességeket,   – a vállalkozások lényegét, a vállalkozási lehetőségeket, a mezőgazdasági tevékenység lehetséges jogi formáit,   – a vállalkozások működtetésének alapkövetelményeit,   – a legfontosabb közgazdasági alapfogalmakat,   – az álláskereső technikákat.   Megértés szintjén tudja:   – a színtan alapjait (színkör, színkontraszt és fajtái) és ezek összhangját,   – a virágkötészet esztétikai alapjait, különös tekintettel a díszítő kellékek és selyemvirágok alkalmazására,   – a közösségi termek, irodák, üzletek, lakások funkcióit, azok jellemző berendezéseit, a virágkötészeti termékek felhasználási lehetőségeit,   – az installációk tervezését, kivitelezésével kapcsolatos feladatokat, lehetőségeket,   – az egyedi virágkötészeti alkotások felhasználásának területeit,   – a növények részeit és azok élettani funkcióit,   – a termesztés környezeti és gazdasági feltételeit,   – a természetvédelem jelentőségét, a védett növények fogalmát, a legfontosabb fajokat,   – az adózás szerepét, fogalmát, a mezőgazdasági kisvállalkozás adózási előírásait,   – a mezőgazdaságra vonatkozó társadalombiztosítási szabályokat,   – az üzleti terv készítésének menetét,   – az üzleti tárgyalás technikáját,   – a könyvvezetés fontosságát, a számviteli alapelveket,   – a bizonylatolás alapelveit, a bizonylatok és számlák kezelésének szabályait,   – a kommunikáció jelentését, jelentőségét, alkalmazását,   – a piackutatás jelentőségét, a piackutatási feladatok szervezésének teendőit, a piaci törvényszerűségeket,   – a kereskedelmi, előadói tevékenységre vonatkozó jogszabályokat,   – a kereskedelem munkafolyamatait, a főbb áruforgalmi folyamatokat,   – a vásárlás döntési mechanizmusát, a döntési fajtákat,   – a termék- (márka) menedzselés tervezését, eszközeinek megválasztását, a marketingstratégiák lehetőségeit,   – a kiállítások, bemutatók, vásárok, előadások stb. szervezésével kapcsolatos teendőket,   – a szolgáltatási etikát,   – a reklám fogalmát és alkalmazását.   Alkalmazás szintjén tudja:   – a faj, fajta fogalmát,   – a virágkötészetben, virágkereskedelemben használt növények helyes megnevezését (kettős nevezéktan),   – a virágkötészeti alaptörvényeket, az arányosság, az aranymetszés törvényszerűségét,   – a stílusok, irányzatok jellemzőit,   – a csokrok, koszorúk, virágtálak, vázák készítésének szabályait,   – a növényösszeültetések készítésének elvi alapjait,   – virágkötészetben, virágkereskedelemben leggyakrabban forgalmazott növények, növényi részek előkészítésének, tisztításának, kezelésének, a tartósságuk megőrzésének módjait, okait, szabályait,   – a tevékenység végzése során felhasználható ipari anyagok sajátosságait,   – modellek, makettek, tervrajzok készítését,   – a virágüzlet berendezésének szabályait,   – a kirakatrendezés, teremrendezés szabályait,   – a vevőkkel, megrendelőkkel való foglalkozás, a kiszolgálás szabályait,   – a tevékenysége során használt építmények, eszközök, gépek, berendezések, anyagok használatát, működtetését, elsődleges karbantartását,   – a balesetek megelőzésének módszereit, különös tekintettel a virágkötő-berendező környezetében előforduló esetekre,   – a baleset vagy tűz esetén szükséges tennivalókat, az elsősegélynyújtás legfontosabb szabályait,   – a szerződés fogalmát, a szerződéskötés szabályait,   – az árképzés, a számlakiállítás és számlakiegyenlítés szabályait,   – a leltározás folyamatát, követelményeit.   3. Gyakorlati követelmények:   Ismeret szintjén tudja:   – a vásárlókkal, megrendelőkkel foglalkozni, a vevőket kiszolgálni,   – a készítményekhez szükséges anyagokat mennyiségileg, minőségileg kiválasztani, idő- és árkalkulációt végezni,   – a készítményt értékelni, a hibákat felismerni,   – a készítményt térben elhelyezni, a teret díszíteni,   – a stílusokat felismerni, stílusjegyeket alkalmazni,   – dekorációs modelleket, maketteket, tervrajzokat készíteni,   – a látványtervezést.   Jártasság szintjén tudja:   – a különböző csokortípusokat és megkötésük technikáját,   – a különböző koszorú típusokat és megkötésük technikáját,   – az alkalmi díszítések készítésének technikáját (esküvői díszek, évfordulók, ünnepek virágdíszei),   – a szárazvirág és selyemnövény kompozíciók készítésének technikáját,   – a cserepes dísznövények gondozási, ápolási munkáit a virágüzletben,   – a növények, vágott virágok, vágott zöldek kezelését, a tartósság megőrzésének módjait,   – a virágkötészetben, virágkereskedelemben használatos eszközök, szerszámok, alap-, segéd- és díszítőanyagok alkalmazási módjait,   – a kiültetési, illetve virágkötészeti, virágkereskedelmi célra alkalmazható jelentősebb egy- és kétnyári dísznövények felsorolását, jellemzését,   – a virágkötészetben, virágkereskedelemben jelentősséggel bíró évelő dísznövények alkalmazási lehetőségeit,   – a vágott virágot, lombot és termést adó fontosabb díszfák, díszcserjék, szárított virágok, növényi részek alkalmazási lehetőségeit,   – a virágkötészetben, virágkereskedelemben leggyakrabban használt vágott virágok, cserepes dísznövények alkalmazási lehetőségeit,   – installációt tervezni, egyszerűbb installációkat elkészíteni,   – a florárium, epifitafa és egyéb összeültetések technikáját.   Készség szintjén tudja a munka-, környezet- és tűzvédelmi szabályok betartásával:   – csokrot (kézben kötött csokor, sírcsokor, menyasszonyi csokor) kötni,   – tűzött virágtálakat készíteni,   – ajándékdíszítést, csokor- és növénycsomagolást, díszcsomagolást készíteni,   – ruha és hajdíszeket összeállítani,   – növényösszeültetéseket készíteni,   – kegyeleti koszorút kötni,   – húsvéti, adventi, karácsonyi virágkötészeti összeállításokat (aranzsmanokat) készíteni,   – vázakompozíció(ka)t készíteni,   – szárazvirágból falidíszt, faliképet és kompozíciót készíteni,   – selyemvirágból kompozíció(ka)t készíteni,   – kosárdíszítést készíteni vágott virágból,   – girlando(ka)t készíteni.   Alkotó alkalmazás szintjén tudja a munka-, környezet- és tűzvédelmi előírások betartásával:   – a virágkötészetben leggyakrabban használatos eszközöket, anyagokat, berendezéseket,   – a növények, növényi részek, vágott virágok, kellékek előkészítését a virágkötészeti munkákhoz.   4. Személyi követelmények   A szakma gyakorlásához szükséges   – az átlagosnak megfelelő fizikai állóképesség,   – fejlett esztétikai érzék,   – rajzkészség,   – kézügyesség,   – kifogástalan személyi higiénia,   – fejlett kreativitás, alkotókészség,   – lehetőleg egy idegennyelv tudása.   IV. A SZAKKÉPESÍTÉS VIZSGAKÖVETELMÉNYEI   1. A szakmai vizsga részei   1.1. Írásbeli vizsga   1.2. Gyakorlati vizsga   1.3. Szóbeli vizsga   A gyakorlati vizsga nem nyilvános, de a gyakorlati vizsga munkái szakmai kiállításon bemutathatók.   A vizsgáztatás szempontjaira a 10/1993. (XII. 30.) MüM rendelet az irányadó.  

Virágkötő, -berendező, virágkereskedő – OKJ leírás

OKJ-szám: 33 215 01Betölthető foglalkozás: Egyéb kereskedelmi foglalkozású FEOR 5119Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzése Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Virágbolti eladó (középszintű, 8. évfolyam után)- Virágdekoratőr (középszintű, 10. évfolyam után)- Virágkereskedő (középszintű, 10. évfolyam után)- Virágkötő (középszintű, 8. évfolyam után)Ide tartoznak az 511-es alcsoportból a máshová nem sorolható kereskedelmi foglalkozások.Jellemző munkakörök:* Bérmérlegelő * Koszorúkészítő * Koszorúkötő * Köböző * Mázsáló * Mázsamester * Mérlegelő * Mérlegkezelő * Mérlegmester * Térmester * Virágkötő Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Műholdas és kábeltelevíziós vételtechnikai műszerész

A műholdas- és kábeltelevíziós vételtechnikai műszerész munkaterülete:   – Földi és műholdas műsorokat vevő antennák szakszerű telepítése, műszeres beállítása.   – Kisközösségi antennarendszerek tervezése, telepítése, a központ műszeres beállítása, szintezése, a hálózat szakszerű kiépítése, a rendszer műszeres végellenőrzése.   – Nagyközösségi antennarendszerek telepítése, a központ beüzemelése, a hálózat kiépítése tervdokumentáció alapján, a rendszer műszeres beállítása, végellenőrzése.   – Kábeltelevíziós fejállomások üzemeltetése, karbantartása.   – Antennarendszerek hibáinak megállapítása, műszaki dokumentációk alapján kijavítása, karbantartása.   – A javított egységek biztonságtechnikai ellenőrzése.   – Az antennarendszereknél felmerülő bejelentési, engedélyeztetési, üzemeltetési, kötelezettségek ismerete.    

Vincellér

VINCELLÉR SZAKKÉPESÍTÉS SZAKMAI ÉS VIZSGÁZTATÁSI KÖVETELMÉNYEI   I. A SZAKKÉPESÍTÉS ADATAI az Országos Képzési Jegyzék szerint   1. A szakképesítés azonosító száma:   24 2 6129 01 90 07   2. A szakképesítés megnevezése:   Vincellér   3. A szakképesítés megszerzésének előfeltételei:   – alapfokú iskolai végzettség,   – alapvizsga (attól az időponttól, amikortól – jogszabály alapján – az alapvizsga legkorábban letehető), addig alapfokú iskolai végzettség,   – egészségügyi alkalmasság.   (kizáró ok: színtévesztés, szagló- és ízlelőszervek betegségei, szédülékenység, tériszony, emésztőszervi betegségek, epilepszia).   II. A SZAKKÉPESÍTÉS MUNKATERÜLETE   1. A szakképesítéssel ellátható tevékenységek:    A tevékenység (munkakör, foglalkozás, vállalkozás stb.)    FEOR száma    Megnevezése    6129    Egyéb növénytermesztési és kertészeti foglalkozások (Vincellér)   2. A szakképesítéssel ellátható további tevékenységek:    Kapcsolódó tevékenység (munkakör, foglalkozás, vállalkozás stb.)    FEOR száma    Megnevezése    5119    Egyéb kereskedelmi foglalkozások (Borkereskedő)    6115    Szőlőtermesztő    6140    Általános mezőgazdasági foglalkozások (Önálló gazda)    7222    Bor-, pezsgőgyártó    8112    Italgyártó gépkezelő   3. A képesítés célja:   Kisüzemben, magánvállalkozásban, egyéni gazdaságban folytatott szőlőtermesztési, borászati, borkereskedelmi és szolgáltatási tevékenység végzésére, azok irányítására képes szakemberek szakképzettségének tanúsítása.   4. A munkaterület jellemzése:   A gazdálkodási ismeretekkel is rendelkező szakképesített vincellér képes a szőlészeti-borászati üzemben, gazdaságban, a fizikai erőkifejtést is igénylő termelési tevékenység végzésére, a tevékenység végzésével kapcsolatos gépek üzemeltetésére, az előállított termék értékesítésére, a magánvállalkozás adminisztrációs ügyleteinek intézésére, ilyen munkakörök irányítására.   A szakképesítés középszintű irányítói, vezetői tevékenység végzésére, önálló vállalkozás létrehozására is jogosít.   III. SZAKMAI KÖVETELMÉNYEK   1. A foglalkozás során előforduló legfontosabb feladatcsoportok   – A szőlőnövény (szőlőfajták) és környezeti igényeinek ismerete.   – A szőlő szaporítása.   – Szőlőültetvény létesítése és fenntartási munkálatainak végzése (tőkeművelési és metszési elj&a

Műemléki helyreállító és restaurátor

A képzés célja olyan szakemberek felkészítése, akik elsajátítják a műemlékvédelemben alkalmazott szerkezetek megőrzésével és helyreállításával kapcsolatos speciális ismereteket, és ellátják a speciális feladatokat.   2. A munkaterület jellemzése     A kutató-, feltáró munka segítése, szemrevételezéses módszerekkel a károk felmérése, közreműködés a mintavételben, állagvédelmi, javító és helyreállító munkák elvégzése, hagyományos technológiák ismerete, alkalmazása.     A műemléki védelem alatt álló   – épületek, építmények kőből, téglából, vályogból stb. épített, falazott, öntött épületszerkezetek (falak, födémek, lépcsők, korlátok, mellvédek, párkányok, burkolatok stb.) kutató-, feltáró munkára épülő dokumentáció alapján való tisztítása, konzerválása védőréteggel való ellátása kiegészítése vagy megerősítése, pótlása, cseréje, helyreállítása, állékonyságának biztosítása   – faszerkezetek (tetőszékek, lépcsők, nyílászárók, falburkolatok egyéb beépített faszerkezetek) helyreállítása, pótlása, kiegészítése, cseréje, megóvása, konzerválása, kártevők és egyéb károk elleni védelmet biztosító kezelése (felületmegóvási, -merítési, -impregnálási eljárásokkal), az anyag és szerkezet konzerválása, állékonyságának biztosítása   – kőből készült építészeti szerkezetek, tagozatok, kőszobrászati munkák és kőfelületek hagyományos megmunkálása, mintavétel, formakészítési technikák alkalmazása, mintázással való kiegészítés megtervezése és elkészítése, tisztítások, felületkezelések és konzerválások, kőpótlások elvégzése   – fémből készült épületszerkezetek, szerkezeti elemek kutató-, feltáró munkára épülő dokumentáció alapján való tisztítása, konzerválása védőréteggel való ellátása kiegészítése vagy megerősítése, pótlása, cseréje, helyreállítása.    

Villanyszerelő – OKJ leírás

OKJ-szám: 33 522 04Betölthető foglalkozás: Villanyszerelő FEOR 7624Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 3000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzése Egyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságRáépülések*** Elektromos alállomás üzemeltető (középszintű, 10. évfolyam után)* Érintésvédelmi szabványossági villámvédelmi felülvizsgáló (középszintű, 10. évfolyam után)* FAM szerelő (a feszültség megjelölésével) (középszintű, 10. évfolyam után)Rész-szakképesítések- Kábelszerelő (iskolai végzettség nincs előírva)Lakóházakban, ipari és gazdasági létesítményekben szereli vagy javítja az áramellátáshoz szükséges vezetékrendszert és a villamos hálózatba beköti a különböző fogyasztókat (villamos gépek, villanybojlerek, szerszámgépek, világítástechnikai eszközök stb.).Feladatai:* a tervrajzok és huzalozási rajzok áttanulmányozása * a védőcsövek falba süllyesztése vagy falra erősítése, az elosztódobozok, a kapcsolók, a biztosítékok, a kapcsolószekrények és a világítástechnikai szerelvények felszerelése, a falban tett kár kijavítása * a vezetőhuzalok lemérése és behúzása a védőcsőbe * a megfelelő vezetővégek csupaszolása és összesodrása * a fogyasztók bekötése és a bekötés helyességének ellenőrzése * a védőföldelések kialakítása és a földelési ellenállás rendszeres ellenőrzése * a villamosvezeték-rendszer meghibásodása esetén a hibahely behatárolása (zárlatos, szakadt vagy összeégett vezetékszakaszok, meghibásodott szerelvények, zárlatos fogyasztó, kiégett világítótestek stb.) és javítása Jellemző munkakörök:* Épületvilágítás-szerelő * Épületvillany-szerelő * Érintésvédelmi ellenőr * Karbantartó villanyszerelő * Villámvédelmi szerelő Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7445 Villamossági szerelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Műemléki helyreállító

A képzés célja olyan szakemberek felkészítése, akik elsajátítják a műemlékvédelemben alkalmazott szerkezetek megőrzésével és helyreállításával kapcsolatos speciális ismereteket, és ellátják a speciális feladatokat.     2. A munkaterület jellemzése   A kutató-, feltáró munka segítése, szemrevételezéses módszerekkel a károk felmérése, közreműködés a mintavételben, állagvédelmi, javító és helyreállító munkák elvégzése, hagyományos technológiák ismerete, alkalmazása.   A műemléki védelem alatt álló   – kőből, téglából, vályogból stb. épített, falazott, öntött épületszerkezetek (falak, födémek, lépcsők, korlátok, mellvédek, párkányok, burkolatok stb.) kutató-, feltáró munkára épülő dokumentáció alapján történő tisztítása, konzerválása kiegészítése vagy megerősítése, pótlása, cseréje, helyreállítása, állékonyságának biztosítása   – faszerkezetek (tetőszékek, lépcsők, nyílászárók, falburkolatok, egyéb beépített faszerkezetek) helyreállítása, pótlása, kiegészítése, cseréje, megóvása, konzerválása, kártevők és egyéb károk elleni védelmet biztosító kezelése (felületmegóvási, -merítési, -impregnálási eljárásokkal), az anyag és szerkezet konzerválása, állékonyságának biztosítása   – kőből készült építészeti szerkezetek, tagozatok, kőszobrászati munkák és kőfelületek hagyományos megmunkálása, mintavétel, formakészítési technikák alkalmazása, mintázással történő kiegészítés megtervezése és elkészítése, tisztítások, felületkezelések és konzerválások, kőpótlások elvégzése   – fémből készült épületszerkezetek, szerkezeti elemek kutató-, feltáró munkára épülő dokumentáció alapján történő tisztítása, konzerválása védőréteggel való ellátása kiegészítése vagy megerősítése, pótlása, cseréje, helyreállítása.    

Villanyszerelő

A villanyszerelő– épületvillamos berendezést szerel= elosztóberendezést szerel, fogyasztásmérő helyet alakít ki,= erősáramú- és épületinformatikai vezetékhálózatot szerel,= világítási berendezést és készüléket szerel,= villámhárító berendezést szerel,= épületvillamos berendezést, készüléket javít, karbantart, kezelését betanítja,– ipari villamos berendezést szerel= kapcsolóberendezést, elosztóberendezést szerel,= ipari energiaelosztó vezeték- és kábelhálózatot szerel,= vezérlő- és szabályozókészüléket, berendezést szerel,= ipari villamos berendezést, készüléket javít, karbantart, kezelését betanítja,– villamos gépet, berendezést szerel= egyen- és váltakozó áramú forgógépet, transzformátort szerel,= villamos gépet, készüléket javít, karbantart, kezelését betanítja,– villamos légvezeték- és kábelhálózatot szerel= légvezetéki oszlopot, tartószerkezetet és légvezetéket szerel,= kábelt fektet és szerel,– munkája során villamos ellenőrző méréseket, vizsgálatokat és beállításokat végez, a megfelelő eszközök alkalmazásával,– munkáját műszaki dokumentáció alapján, a szakmai szabályok és követelmények figyelembevételével végzi, munkájáról dokumentációt készít.

Műemléki fenntartó technikus

A képzés célja olyan szakemberek felkészítése, akik a képzés során elsajátítják a védelem alatt álló műemlékek vagy az örökség részét képező egyéb épületek, építmények, épületcsoportok, települések vagy településközpontok felújításához, konzerválásához szükséges ismereteket, és műemlékvédelmi szakember irányítása mellett felhasználják a történeti, kutatások, feltárások eredményeit és a vizsgálatokra épülő felújítási dokumentációt. – a kutatás, feltárás, állapotrögzítés,   – közreműködés a helyreállítás megtervezésében,   – a helyreállítás irányítása, munkaterületek biztosítása,   – műszaki ellenőrzés,   – gazdasági adminisztráció,   – szakmai dokumentumok készítése.  

Villanyszerelő

VILLANYSZERELŐ SZAKKÉPESÍTÉS SZAKMAI ÉS VIZSGAKÖVETELMÉNYEI   I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai 1. A szakképesítés azonosító száma: 33 5216 032. A szakképesítés megnevezése: Villanyszerelő3. Hozzárendelt FEOR szám: 76244. Képzés maximális időtartama:Szakképzési évfolyamok száma: 3Óraszám: –5. Elmélet aránya: 30%6. Gyakorlat aránya: 70% II. A szakképesítés egyéb adatai 1. A képzés megkezdéséhez szükséges iskolai és szakmai előképzettség előírt gyakorlatIskolai előképzettség:A villanyszerelő szakképesítés– tizedik évfolyamra épülő, vagy– a tizenhatodik életévét betöltött, a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatási törvény) 27. § (8) bekezdésében szabályozott feltételekkel a tanulók számára választható, vagy– a tizenhatodik életévét betöltött, az általános iskola nyolcadik évfolyamát be nem fejezett és a nappali rendszerű iskolai oktatás keretében a közoktatási törvény 27. § (8) bekezdésében szabályozott egy évig tartó szakképzést előkészítő évfolyamon az e rendelet 3. számú mellékletében az elektrotechnika-elektronika szakmacsoportra meghatározott bemeneti kompetenciákat megszerzett tanulók számára választható.Szakmai előképzettség: –Előírt gyakorlat: –2. Pályaalkalmassági, illetve szakmai alkalmassági követelményeknek kell megfelelni:Szakmai alkalmassági követelményeknek kell megfelelni3. Szakmai alapképzés időtartama: 1 év4. Szintvizsga: 1. (a 12. évfolyamon a 3. lezárt félév végén) III. A szakképesítés munkaterülete 1. A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör, foglalkozás———————–A munkakör, foglalkozásFEOR száma FEOR megnevezése———————–7624 Villanyszerelő2. A munkaterület rövid, jellemző leírásaA villanyszerelő– épületvillamos berendezést szerel= elosztóberendezést szerel, fogyasztásmérő helyet alakít ki,= erősáramú- és épületinformatikai vezetékhálózatot szerel,= világítási berendezést és készüléket szerel,= villámhárító berendezést szerel,= épületvillamos berendezést, készüléket javít, karbantart, kezelését betanítja,– ipari villamos berendezést szerel= kapcsolóberendezést, elosztóberendezést szerel,= ipari energiaelosztó vezeték- és kábelhálózatot szerel,= vezérlő- és szabályozókészüléket, berendezést szerel,= ipari villamos berendezést, készüléket javít, karbantart, kezelését betanítja,– villamos gépet, berendezést szerel= egyen- és váltakozó áramú forgógépet, transzformátort szerel,= villamos gépet, készüléket javít, karbantart, kezelését betanítja,– villamos légvezeték- és kábelhálózatot szerel= légvezetéki oszlopot, tartószerkezetet és légvezetéket szerel,= kábelt fektet és szerel,– munkája során villamos ellenőrző méréseket, vizsgálatokat és beállításokat végez, a megfelelő eszközök alkalmazásával,– munkáját műszaki dokumentáció alapján, a szakmai szabályok és követelmények figyelembevételével végzi, munkájáról dokumentációt készít.3. A szakképesítéssel rokon szakképesítések———————–A szakképesítéssel rokon szakképesítésekazonosító száma megnevezése———————–33 5222 02 Bányavillamossági szerelő33 5222 03 Villamosgép- és készülékszerelő34 5222 08 Villamosgép- és berendezéskezelő34 5222 09 Villamoshálózat-szerelő34 5222 10 Villamosmű-kezelő34 5251 01 Sújtólég- és robbanásbiztosvillamos-berendezés-kezelő51 5222 01 Felvonószerelő51 5222 02 Háztartásigép-szerelő52 5422 01 Elektrotechnikai technikus52 5422 03 Villamosgép és -berendezési technikus IV. A szakképesítés szakmai követelményei A foglalkozás gyakorlása során előforduló legfontosabb feladatcsoportok, feladatok és az azokhoz közvetlenül kapcsolódó követelmények1. A munkafolyamat előkészítéseA szakember legyen képes– átvenni a munkaterületet,– tanulmányozni és értelmezni a munka műszaki dokumentációját,– szükség szerint javaslatot tenni a terv módosítására,– felmérni és munkafázisokra bontani a szerelési munkát,– felmérni a munkaterület és a munkafolyamat veszélyeit,– meghatározni a munka anyagszükségletét,– meghatározni a munka szerszám- és eszközszükségletét,– meghatározni a munkához szükséges szerelői létszámot,– meghatározni a munkavédelmi eszközszükségletet,– ellenőrizni az anyagok, szerszámok és eszközök, illetve a munkavédelmi eszközök alkalmasságát, gondoskodni azok szakszerű tárolásáról,– folyamatosan egyeztetni a munkaterületen dolgozó más szakmák képviselőivel,– betartani és betartatni a környezetvédelmi előírásokat.2. Épületvillamos berendezés szereléseA szakember legyen képes– elosztóberendezést szerelni,– fogyasztásmérő helyet kialakítani,– vezetékhálózatot kiépíteni,– beltéri világítási berendezést szerelni,– kültéri világítási berendezést szerelni,– villamos szerelvényeket elhelyezni és szerelni,– fogyasztói berendezések részére csatlakozóhelyeket kialakítani,– épületinformatikai és épületautomatikai hálózatot kiépíteni,– villámhárító berendezést szerelni,– épületvillamos berendezést javítani, karbantartani, kezelését betanítani.3. Ipari villamos berendezés szereléseA szakember legyen képes– kapcsolóberendezést szerelni,– ipari elosztóberendezést szerelni,– ipari energiaelosztó hálózatot szerelni,– vezérlő- és szabályozóberendezést szerelni,– ipari villamos berendezést javítani, karbantartani, kezelését betanítani.4. Villamos gép, készülék szereléseA szakember legyen képes– váltakozó áramú forgógépet szerelni,– egyenáramú forgógépet szerelni,– transzformátort szerelni,– villamos gépet, készüléket javítani, karbantartani, kezelését betanítani.5. Villamos légvezeték- és kábelhálózat építéseA szakember legyen képes– légvezetéki oszlopot, tartószerkezetet elhelyezni,– légvezetéket szerelni,– légvezetéki kötést készíteni,– kábelt fektetni tartószerkezetre,– kábelt fektetni talajba,– kábelkötést készíteni,– vízzáró, tűzterjedést gátló kábelátvezetést készíteni,– légvezeték- és kábelhálózatot javítani, karbantartani.6. Munkafolyamatba épített ellenőrzések és mérések végzéseA szakember legyen képes– a munka megkezdése előtt a szükséges méréseket és vizsgálatokat elvégezni,– a munkafolyamatban a szükséges méréseket és vizsgálatokat elvégezni,– a munka átadásához szükséges méréseket és ellenőrzéseket elvégezni,– villamos berendezés érintésvédelmi rendszerén szerelői ellenőrzést végezni,– üzemi ellenőrző méréseket és vizsgálatokat végezni,– hibameghatározáshoz méréseket, vizsgálatokat végezni.7. Szakmai és egyéb szabályok, követelmények szerinti munkavégzésA szakember legyen képes– munkájában az érintésvédelmi szabályokat alkalmazni,– munkájában a tűzvédelmi szabályokat alkalmazni,– munkájában a munkavégzés helyszínére vonatkozó különleges szabályokat alkalmazni,– munkája során a munkavédelmi szabályokat betartani.8. Munkafolyamat dokumentációjának elkészítéseA szakember legyen képes– építési naplót vezetni,– a munkavégzéshez meghatározott nyilvántartásokat vezetni,– az ellenőrző méréseket és vizsgálatokat dokumentálni,– elkészíteni a munka szerelői dokumentációját,– elszámoláshoz felmérni az elvégzett munkát. V. A szakképesítés vizsgáztatási követelményei 1. A szakmai vizsgára bocsátás feltételei– A szakképesítés szakmai követelményeinek teljesítése.– Amennyiben a vizsgát megelőző tanulmányok alatt a szintvizsga megszervezésére sor került, úgy a vizsgára bocsátás feltétele az eredményes szintvizsga.A szintvizsgaSzintvizsgát az iskolai rendszerű képzés keretében kell szervezni, ha a szintvizsga megszervezésének és lebonyolításának anyagi és technikai feltételeit a vizsgaszervező biztosítani tudja.A szintvizsgán a kamara által összeállított központi feladatbankból a szintvizsga bizottság elnöke által kiválasztott feladatot kell végrehajtani. A szintvizsga értékelése a kiválasztott feladathoz tartozó értékelési útmutató alapján történik.A szintvizsga megszervezéséről a vizsgaszervező az elméleti képzést végző iskolával tanévenként, a tanév rendjének meghatározásával egyidőben dönt.A szintvizsgán a szakképesítés tartalmát kifejező alapvető munkafolyamatokat, munkaműveleteket átfogó, a gyakorlati képzés szakmai követelményein alapuló gyakorlati vizsgafeladatokat kell a tanulónak megoldania.A szintvizsga témakörei:Fogyasztásmérő hely elkészítéseTöbbszintes épület lépcsőházi világításának megvalósításaRaktár villamos berendezéseinek bővítése (fénycsöves, izzólámpás, dugaszolóaljzat áramkörrel)Őrlőberendezés automatikus indítókapcsolásaSzellőző berendezés vezérlőkapcsolásának elkészítéseVillamos forgó berendezésének forgásirány váltásának elkészítése helyi- és távvezérlésselA szintvizsga tantárgya és időtartamaSzakmai gyakorlatokA vizsga időtartama: 300 perc2. A szakmai vizsga részeiA szakmai vizsga írásbeli, gyakorlati és szóbeli részekből áll.Az írásbeli vizsga tantárgya és időtartamaKomplex szakmai ismeretekA vizsga időtartama: 180 percA gyakorlati vizsga tantárgyai és időtartamaSzakmai gyakorlatokA vizsga időtartama: 300 percA szóbeli vizsga tantárgyai és időtartamaKomplex szakismeretekA vizsga időtartama tantárgyanként: max. 10 perc3. A szakmai vizsgán számon kérhető feladatok a szint megjelölésévelAz írásbeli vizsga tartalmaAz írásbeli vizsgán a V. fejezet 2. pontjában feltüntetett írásbeli vizsgatantárgyból témakörönként egy-egy feladatsort kell megoldania a vizsgázónak. A témakörök feladatsorai a IV. fejezet 2., 3., 4. és 5. pontjában felsorolt szakmai követelmények alapján kerülnek kidolgozásra. A vizsga feladatsorait a szakképesítésért felelős minisztérium központilag bocsátja ki, melyet a vizsgázó a vizsgán kap meg. Segédeszközként csak nem programozható zsebszámológép használható.A gyakorlati vizsga tartalmaA gyakorlati vizsgán a V. fejezet 2. pontjában feltüntetett gyakorlati vizsgatantárgyból, témakörönként egy-egy gyakorlati feladatot kell megoldania a vizsgázónak. A feladatok a IV. fejezet 1., 2., 3. és 6. pontjaiban felsorolt szakmai követelmények alapján kerülnek kidolgozásra.A gyakorlati vizsga feladatait a vizsgaszervező intézmény három változatban állítja össze, melyből a vizsgát megelőzően a vizsgabizottság elnöke, a területi gazdasági kamarát képviselő vizsgabizottsági taggal egyetértésben választ.A szóbeli vizsga tartalmaA szóbeli vizsgán a V. fejezet 2. pontjában feltüntetett szóbeli vizsgatantárgyból, négy tételre válaszolva számol be tudásáról a vizsgázó. A központilag összeállított tételek egyenként a IV. fejezet 1. és 8., 2. és 5., 3. és 4., illetve a 7. pontban felsorolt szakmai követelmények alapján kerülnek kidolgozásra.4. A szakmai vizsga egyes részei alóli felmentés feltételeiA vizsgázó a szakmai vizsgán azokból a vizsgarészekből, illetve a szóbeli vizsgán azokból a komplex szakismeret részekből kaphat felmentést, amelyekből 2 éven belül eredményesen vizsgázott.5. A szakmai vizsga értékeléseA szakmai elméleti vizsga értékeléseAz írásbeli vizsga eredményét a szakképesítésért felelős minisztérium által kibocsátott értékelési útmutató szerint, a feladatsorokra kapott érdemjegyek számtani átlaga alapján, (a matematikai kerekítés szabályainak megfelelően) egyetlen érdemjeggyel kell megállapítani.Az írásbeli vizsgán a vizsgázónak valamennyi feladatsor megoldására legalább elégséges érdemjegyet kell kapnia. Ha valamelyik feladatsor megoldásának minősítése nem éri el az elégségest, az írásbeli vizsga minősítése elégtelen.A szóbeli vizsga eredményét témakörönként külön-külön, a tételekre adott válaszokat értékelő érdemjegyek alapján (a matematikai kerekítés szabályainak megfelelően), egyetlen érdemjeggyel kell megállapítani.A szóbeli vizsgán a vizsgázónak valamennyi tételre adott válaszára legalább elégséges érdemjegyet kell kapnia.A vizsgabizottság a szakmai elmélet osztályzatát az írásbeli vizsgarészen kapott érdemjegy és a szóbeli vizsgarészen tantárgyanként külön-külön kapott érdemjegyek számtani átlaga alapján, az írásbeli vizsgarész érdemjegye felé kerekítve állapítja meg. A vizsgabizottság, a munkáját segítő szaktanárok javaslata alapján, ettől a kerekítési szabálytól eltérhet.A szakmai gyakorlati vizsga értékeléseA gyakorlati vizsga eredményét a feladatok megoldására kapott érdemjegyek számtani átlaga alapján (a matematikai kerekítés szabályainak megfelelően), egyetlen osztályzattal kell megállapítani.A gyakorlati vizsgán a vizsgázónak valamennyi feladat megoldására legalább elégséges érdemjegyet kell elérnie. Ha valamelyik témakör feladat megoldásának érdemjegye nem éri el az elégségest, a gyakorlati vizsga osztályzata elégtelen.A szakmai vizsga értékeléseEredményes vizsgát tett az a vizsgázó, aki szakmai elméletből és szakmai gyakorlatból is legalább elégséges osztályzatot kapott. Eredménytelennek kell minősíteni azt a vizsgát, ahol a vizsgázó szakmai elméletből vagy szakmai gyakorlatból kapott osztályzata elégtelen.A sikertelen szakmai vizsga sikertelen része megismételhető a pótlóvizsga és a javítóvizsga időpontjában érvényes vizsgakövetelmény szerint.  

Műemléki díszítő (a szakirány megjelölésével)

Műemléki védelem alatt álló műemlék vagy műemlék jellegű épületek helyreállításánál közreműködő, a hagyományos és új díszítőtechnológiákat ismerő és alkalmazó, igényes szakemberek képzése, a régi szakmák, fogások, elfelejtett anyagok, szerszámok, műveletek életre keltése a képzés keretében. Rekonstrukciós és helyreállítási munkák során feladatát szakmai önállósággal, eredeti műérték helyreállítása esetén restaurátori irányítás, illetve ellenőrzés mellett látja el. A díszítő festő, aranyozó, műmárvány, stukkó, terazzo, valamint ornamentális mozaik, szekkó, sgraffito, beépített faszerkezet, asztalos jellegű szerkezetek, burkolatok, borítások, fém és fémlemez, díszműbádogos munkák felújítási és rekonstruálási munkák során feladatai:   – vizsgálati szemrevételezési módszerek előkészítése, végrehajtása,   – az ideiglenes állagmegóvás elvégzése,   – feltárási, tisztítási, mintavételi, állapotrögzítési munkáinak elvégzése, a rekonstrukciós feladatok rajzi, fényképes (video-, digitális felvételek) előkészítése,   – a műemléki tevékenységnél szükséges vizsgálatok, a szakterületek jellemző konzerváló, restauráló kiegészítő, rekonstruáló technológiáinak alkalmazása,   – a helyreállítás végrehajtása, továbbá annak részletes és folyamatos dokumentálása.    

Villámvédelem felülvizsgálója

A szakképesítés jogosít az ipari, mezőgazdasági és más külszíni létesítmények villámvédelmének 4/1980. BM rendelet (OTSZ) és az MSZ 274/4. szabvány szerint kötelezően előírt felülvizsgálata elvégzésére, illetve ennek alapján a teljes felelősséggel kiállítandó ,,minősítő nyilatkozat” megtételére. – A végezhető tevékenységek: = a külső villámvédelem műszakilag és biztonságtechnikailag helyes kialakításának felülvizsgálata, = a földelések kialakításának vizsgálata, = a belső villámvédelem veszélyeinek feltárása, = különleges létesítmények villámvédelmének vizsgálata, = földelési ellenállások mérése.

Műemléki díszítő

Műemléki védelem alatt álló mű   emlék vagy műemlék jellegű épületek helyreállításánál közreműködő, a speciális régi és új díszítő hagyományos technológiákat ismerő és alkalmazó, igényes szakemberek képzése, a régi szakmák, fogások, elfelejtett anyagok, szerszámok, műveletek életre keltése tudatos képzés keretében.     2. A munkaterület jellemzése     Feladatát ,,rekonstrukciós és helyreállítási feladatokban” szakmai önállósággal, eredeti műérték esetén restaurátori helyreállításakor irányítás, illetve ellenőrzés mellett látja el. A díszítő festő, aranyozó, műmárvány, stukkó, terazzo, valamint ornamentális mozaik, szekkó, sgraffito, beépített faszerkezet, asztalos jellegű szerkezetek, burkolatok, borítások, fém és fémlemez, díszműbádogos munkák felújítási és rekonstruálási munkák során feladata:   – vizsgálati szemrevételezési módszerek előkészítése, végrehajtása,   – az ideiglenes állagmegóvás elvégzése,   – feltárási, tisztítási, mintavételi, állapotrögzítési munkáinak elvégzése, a rekonstrukciós feladatok rajzi, fényképes (video-, digitális felvételes) előkészítése,   – a műemléki tevékenységnél szükséges vizsgálatok, a szakterületek jellemző konzerváló, restauráló kiegészítő, rekonstruáló technológiáinak alkalmazása,   – a helyreállítás végrehajtása, továbbá annak részletes és folyamatos dokumentálása.    

Villámvédelem felülvizsgálója

  VILLÁMVÉDELEM FELÜLVIZSGÁLÓJA       I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai     1.1. A szakképesítés azonosító száma: 34 5222 13   1.2. Szakképesítés megnevezése: Villámvédelem felülvizsgálója       II. A szakképesítés munkaterülete     2.1. A szakképesítéssel betölthető munkakör, foglalkozás   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma, megnevezése   ———————–   3154 Üzemfenntartási, üzembiztonsági foglalkozású     2.2. A munkaterület leírása, a végezhető tevékenységek összegzése     A szakképesítés jogosít az ipari, mezőgazdasági és más külszíni létesítmények villámvédelmének 4/1980. BM rendelet (OTSZ) és az MSZ 274/4. szabvány szerint kötelezően előírt felülvizsgálata elvégzésére, illetve ennek alapján a teljes felelősséggel kiállítandó ,,minősítő nyilatkozat” megtételére.   – A végezhető tevékenységek:     = a külső villámvédelem műszakilag és biztonságtechnikailag helyes kialakításának felülvizsgálata,     = a földelések kialakításának vizsgálata,     = a belső villámvédelem veszélyeinek feltárása,     = különleges létesítmények villámvédelmének vizsgálata,     = földelési ellenállások mérése.     2.3. A szakképesítéssel betölthető rokon munkakörök, foglalkozások   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma, megnevezése   ———————–     –       III. A szakképesítés vizsgakövetelményei     3.1. A szakmai vizsgán   – Számon kérhető ismeretek a szakmai elmélet területén:     = mérési módszerek ismerete,     = szerkezeti anyagok ismerete,     = a villámcsapás élettani és egyéb hatásai, mentés, elsősegélynyújtás.   – Számon kérhető ismeretek a szakmai gyakorlat területén:     = objektumok villámvédelmi csoportosítása,     = a felfogók és levezetők működése,     = a földelések működése, fokozatai, a talajok fajlagos ellenállása,     = közös villámvédelem létesítése,     = villámvédelem szükséges fokozatának meghatározása,     = szükséges fokozat műszaki megvalósítása,     = a villámhárító alkatrészek anyaga,     = a belső villámvédelem elvei,     = különleges építmények villámvédelme,     = jelentés és mérési jegyzőkönyv elkészítése.   – Számon kérhető készségek az irányított mérési gyakorlat alapján:     = készség a metrológiailag szakszerű mérések, szerkesztések lefolytatásához,     = jártasság a szerkezeti anyagok meghatározásában,     = felelősség a minősítés megadásában.     3.2. A szakmai vizsga részei     Írásbeli vizsga (a vizsga tárgyai):   – 4/1980. BM rendelet (OTSZ) vonatkozó előírásai,   – MSZ 172/1. szabvány vonatkozó előírásainak ismerete,   – MSZ 4851/1. és MSZ 4851/2. szabványok ismerete,   – MSZ 274/1–4. szabványok ismerete,   – villámvédelmi vizsgálatok,   – szükséges mérési eljárások ismerete.   Szóbeli vizsga:   – szóbeli vizsgára kötelezett minden olyan hallgató, akinek az írásbeli dolgozata végeredménye egy adott értékelési tartományba esik, illetve az írásbeli dolgozatnál kiadott fakultatív feladatot nem vagy hibásan oldotta meg.     3.3. Pótvizsgák:   – a sikertelen vizsgát tett hallgatók – tehát azok akiknek az írásbeli dolgozata nem ért el egy meghatározott pontszámot, vagy akiknek a szóbeli vizsgáját nem fogadták el – pótvizsgára jelentkezhetnek a korábbi változatlan vizsgaszabályok szerint.       IV. A szakképzésben való részvétel, illetve a szakképesítés megszerzésének feltételei     4.1. A szakképzésben való részvétel feltételei:   – betöltött 18. életév,   – egészségi alkalmasság,   – tizedik évfolyam elvégzése [a 41/2001. (XI. 9.) OM rendelet szerint],   – előzetes szakképesítés: erősáramú villamosipari szakképesítés.     4.2. A szakképesítés megszerzésének feltételei:   – a vizsgára bocsátás elengedhetetlen előfeltétele     = tanfolyam keretében történő felkészülés,     = a tanfolyam keretében, annak szerves részét képező szerkesztési, mérési gyakorlatokon való rendszeres részvétel,     = mérési gyakorlatról felmentést kaphat az a hallgató, aki érintésvédelmi vizsgabizonyítvánnyal már rendelkezik,     = egyéni felkészülés esetén mérési és szerkesztési gyakorlat igazolása.       * * *      

Műemlékfenntartó technikus – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 215 01Betölthető foglalkozás: Egyéb technikusok FEOR 3129 Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 3000 óra)Tanulható iskolai rendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: pályaalkalmasságIde tartoznak a 311-312-es alcsoportból a máshová nem sorolható technikusok.Jellemző munkakörök:* Alkalmazástechnikus * Biztonságtechnikus * Gyógyszerésztechnikus * Karbantartó technikus * Oktatástechnikus * Robottechnikus * Szervező technikus * Szerviztechnikus * Tüzeléstechnikus * Üzemeltető technikus * Üzemtechnikus * Vízügyi technikus Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Villamosműviolajállomás-gépész

  Villamosműviolajállomás-gépész       I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai     1.1. A szakképesítés azonosító száma: 31 5252 07   1.2. A szakképesítés megnevezése: Villamosműviolajállomás-gépész       II. A szakképesítés munkaterülete     2.1. A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör, foglalkozás   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma megnevezése   ———————–   8229 Egyéb energetikai gépek és berendezések kezelői     2.2. A munkaterület leírása, a végezhető tevékenységek összegzése   – A villamosművi olajállomás gépész feladata a hőerőművek olajállomásának önálló kezelése, az irányítása alá tartozó olajállomás kezelő munkájának irányítása és ellenőrzése, a munkaterületén lévő berendezések biztonságos és gazdaságos üzemeltetése, a területen szükséges hatósági biztonsági előírások betartása és betartatása.     2.3. A szakképesítéssel betölthető rokon munkakörök, foglalkozások   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma, megnevezése   ———————–   9229 Villamosművi olajállomás kezelő       III. A szakképesítés vizsgakövetelményei     3.1. A szakmai vizsgán számon kérhető     Ismeretek:   – az olajállomások szerepe és súlya a villamosenergia-termelés rendszerében,   – a feladatuk ellátásához szükséges matematikai, mechanikai, áramlástani, villamos, hőtani és irányítástechnikai alapismeretek,   – a tüzelőolajok tulajdonságai,   – a tüzelőolajok tárolásának és tüzelésre történő előkészítésének követelménye,   – az olajállomás gépészeti berendezéseinek szerkezeti kialakítása,   – a munkaterületen előforduló mérések.   Jártasságok:   – az olajállomás berendezéseinek üzemeltetése,   – az előírt üzemállapotok létrehozása,   – a kezelőszervek, távvezérlések, automatikák és védelmek kezelése,   – az üzemzavarok felismerése, az okok meghatározása,   – a mérések értékelése,   – az alapvető elsősegélynyújtási teendők.   Készségek:   – a munkavédelmi, tűzrendészeti és környezetvédelmi előírások alkalmazása,   – a berendezések üzemállapotának változtatása,   – az előforduló üzemzavarok elhárítása.     3.1.1. Oktatott tantárgyak:   – alapozó általános ismeretek,   – alapozó szakmai ismeretek,   – olajállomási berendezések,   – biztonságtechnika (munkavédelem, tűzrendészet, környezetvédelem),   – üzemi gyakorlat.     3.2. A szakmai vizsga részei     Írásbeli vizsga:   – alapozó szakmai ismeretek,   – olajállomási berendezések.   Szóbeli vizsga:   – áramlástan,   – szakmai ismeretek,   – biztonságtechnika.   Gyakorlati vizsga:   – saját munkaterületén lévő berendezések biztonságos és önálló kezelése.       IV. A szakképzésben való részvétel, illetve a szakképesítés megszerzésének feltételei     4.1. A szakképzésben való részvétel feltételei:   – egészségi alkalmasság,   – 19. életév betöltése,   – nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség és 1 éves olajállomási gyakorlat, valamint   – szakmai alkalmassági követelményeknek meg kell felelni.     4.2. A szakképesítés megszerzésének feltételei   A villamosművi olajállomás gépész vizsgára bocsátható az, aki   – egészségileg alkalmas,   – betöltötte a 19. életévét,   – alapfokú iskolai végzettsége van,   – a villamosművi olajállomás gépész szakképesítő oktatásban részt vett, vagy   – magasabb iskolai végzettséggel rendelkezik, és a tanfolyam anyagát önálló képzéssel elsajátította.     4.3. Esetleges egyéb szempontok   Mind a tanfolyami részvételnél, mind a vizsgára bocsátásnál az életkor betöltése alól egyedi felmentés adható, de a munkakört önállóan ellátni csak az előírt életkor betöltése után lehet.       * * *      

Műbútorasztalos

– Elkészíti vagy helyreállítja a műbútornak minősülő berendezések tárgyait. (A műbútor értékes fából, kiváló vagy művészi munkával készített bútor.)   – Rajz alapján vagy javítást, felújítást igénylő tárgyon, szemrevételezés alapján megállapítja a technológiai sorrendet, kiválasztja a felhasználásra kerülő alap-, illetve segédanyagokat.   – A rendelkezésre álló gépek, eszközök segítségével elkészíti a szükséges alkatrészeket.   – A különböző alkatrészeket megfelelő szerkezetben összeállítja, továbbá felületkezeli, illetve ragasztja a bútor elemeit vagy egészét, kiküszöböli a hibákat vagy pótol, az eredeti állapotnak megfelelően.   – Ellátja a bútor használóját a szükséges kezelési, tisztítási információkkal.   – Együttműködik a csatlakozó szakmák képviselőivel.     III. A szakképesítés szakmai követelményei     III/1. A foglalkozás gyakorlása során előforduló legfontosabb feladatcsoportok, feladatok     – A munkatárgyak előállításához, javításához szükséges technológiai folyamatok műveleteinek elvégzése kéziszerszámokkal, gépesített kéziszerszámokkal, gépekkel.   – Technológiai folyamatok:     = anyagok megmunkálása,     = szerkezeti kötések készítése,     = szerkezeti elemek összeszerelése,     = felületelőkészítés, felületkezelés,     = szerelvények felszerelése.   – A különböző műveletek elvégzéséhez szükséges szerszámok, készülékek, eszközök kiválasztása, balesetmentes, biztonságos beállítása, használata, karbantartása, tárolása, szerszámok élezése.   – A műveletek végzéséhez szükséges gépek, berendezések előkészítése, beállítása, kezelése.   – A méret és minőség ellenőrzéséhez, méréséhez szükséges ellenőrző, mérőeszközök kiválasztása, használata.   – A munkatárgy elkészítéséhez a műveleti sorrend megállapítása, a munka megszervezése, a munkahely előkészítése.   – Alapanyagok, segédanyagok kiválasztása, előkészítése, felhasználása, tárolása. Anyagvizsgálatok elvégzése.   – Műszaki dokumentációk értelmezése, felhasználása.   – Munka- és egészségvédelmi, baleset-elhárítási előírások betartása.   – Védőberendezések használata, elsősegély nyújtása. Tűzvédelmi ismeretek betartása.    

Villamosműviolajállomás gépész

– A villamosművi olajállomás gépész feladata a hőerőművek olajállomásának önálló kezelése, az irányítása alá tartozó olajállomás kezelő munkájának irányítása és ellenőrzése, a munkaterületén lévő berendezések biztonságos és gazdaságos üzemeltetése, a területen szükséges hatósági biztonsági előírások betartása és betartatása.  

Villamosművigőzturbina-gépész

  Villamosművigőzturbina-gépész       I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai     1.1. A szakképesítés azonosító száma: 32 5252 06   1.2. A szakképesítés megnevezése: Villamosművigőzturbina-gépész       II. A szakképesítés munkaterülete     2.1. A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör, foglalkozás   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma megnevezése   ———————–   8229 Egyéb energetikai gépek és berendezések kezelői     2.2. A munkaterület leírása, a végezhető tevékenység összegzése   A villamosművi gőzturbinagépész feladata az erőművi gőzturbinák üzemeltetése. Önállóan tudják a gőzturbinák és a hozzájuk tartozó segédberendezéseket kezelni, a rendellenességet felismerni, kiváltó okait behatárolni és lehetőség szerint elhárítani   Képesek a rájuk bízott berendezéseket a leggazdaságosabban üzemeltetni úgy, hogy azok mindig a változó körülmények engedte legjobb hatásfokkal működjenek.     2.3. A szakképesítéssel betölthető rokon munkakörök, foglalkozások   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma, megnevezése   ———————–   8222 Gőzturbina kezelő       III. A szakképesítés vizsgakövetelményei     3.1. A szakmai vizsgán számon kérhető     Ismeretek:   – a hőerőművek szerepe és súlya az együttműködő villamosenergia-rendszerben,   – a szaktárgyak elsajátításához szükséges fizikai, matematikai, mechanikai villamos és kémiai alapismeretek,   – a gazdaságos és növekményarányos terheléselosztás gazdasági alapfogalmai,   – a gőz mint munkaközeg, legfontosabb tulajdonságai, a víz tulajdonságai,   – a legfontosabb áramlástani alapismeretek,   – a gőzgépek működésének elméleti alapjai,   – a szivattyúk (örvénygépek és térfogatkiszorítós gépek) működési elve és kezelési ismeretei,   – a szivattyúk (kondenz, tápvíz stb.) szerkezeti felépítésük, üzemeltetési előírásaik,   – gáztalanítók feladata, működési elve, üzemközbeni ellenőrzése, szerkezeti kialakításai,   – a turbina felépítése, működése, részei, turbinaszerkezetek, gőz áramlása,   – az energiaátalakítás folyamata a gőzturbinákban.   – gőzturbinák szabályozása, fajtái,   – nyomásszabályozó, túlfordulatelleni védőberendezések,   – gőzturbinák segédberendezései,   – a hűtővíz, a visszahűtés berendezései,   – az olajrendszer, kenési rendszer,   – a turbina üzeme, indítás, folyamatos üzem, üzemellenőrzés, leállítás,   – gőz- és hőfogyasztás, teherelosztás,   – hőerőművek elvi felépítése, nagyság szerinti felosztása,   – hőerőművek főbb szerkezeti egységei.   Jártasságok:   – különböző gőzturbinák működésének alapelveiben, a gőzturbinák szerkezeti egységeinek felismerése,   – a gőzturbinák kenési, hűtési és szabályozási megoldásainak ismerete, céltudatos működtetése,   – a gőzturbinák segédberendezéseinél alkalmazott villamos hajtások hidraulikus és pneumatikus berendezések céltudatos működtetése,   – a szivattyúzás legfontosabb ismeretei, a főbb szivattyútípusok kezelése,   – a csővezetékek kiszolgálásának ismeretei,   – a gőzturbinák üzemeltetési problémái, azok megszüntetése.   Készségek:   – a munkavédelmi, tűzvédelmi, környezetvédelmi előírások alkalmazása,   – a gőzturbinák indítása, üzemeltetése és leállítása,   – a gőzturbinákhoz tartozó segédberendezések kezelése,   – a technológia szerint kapcsolódó üzemrészekkel való szoros együttműködés,   – a rájuk bízott berendezések legjobb hatásfokú, változó paraméterekhez mindig optimálisan alkalmazkodó működtetése,   – a rendellenes működés kellő időben történő felismerése, a hibaokok felderítése és önálló elhárítása.     3.1.1. Oktatott tantárgyak:   – közgazdasági, munkajogi ismeretek,   – hőtani, áramlástani szilárdságtani ismeretek,   – vízkezelési és vegyészeti ismeretek,   – villamos gépek,   – irányítástechnika,   – turbinaismeretek,   – biztonságtechnikai ismeretek,   – gyakorlat.     3.2. A szakmai vizsga részei     Írásbeli vizsga:   – műszaki alapismeretek,   – vízkezelési, vegyészeti ismeretek,   – mérés- és irányítástechnika,   – villamos gépek és berendezések,   – szakmai ismeretek,   – biztonságtechnikai és tűzvédelmi ismeretek.   Szóbeli vizsga:   – műszaki alapismertek,   – vízkezelési, vegyészeti ismeretek,   – mérés- és irányítástechnika,   – villamos gépek és berendezések,   – szakmai ismeretek,   – biztonságtechnikai és tűzvédelmi ismeretek.   Gyakorlati vizsga:   – kijelölt gyakorlati feladat elvégzése.       IV. A szakképzésben való részvétel, illetve a szakképesítés megszerzésének feltételei     4.1. A szakképzésben való részvétel feltétele:   – betöltött 18. életév,   – egészségi alkalmasság,   – szakmunkás képesítés lakatos, vagy rokon szakmában és 1 év erőművi gyakorlat,   – nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség.     4.2. A szakképesítés megszerzésének feltételei   Gőzturbinagépészi vizsgára bocsátható az, aki   – technikusi, üzemmérnöki, mérnöki oklevéllel rendelkezik, vagy   – a villamosművi gőzturbinagépész szakképesítő oktatásban részt vett.       * * *      

Műanyag-feldolgozó – OKJ leírás

OKJ-szám: 52 521 02Betölthető foglalkozás: Műanyag-feldolgozó FEOR 8136 Képzési idő: 1 év (felnőttképzésben legfeljebb 1200 óra)Tanulható iskolai rendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Egyéb műanyagtermék gyártó (középszintű, 8. évfolyam után)- Fröccsöntőgép-kezelő (középszintű, 8. évfolyam után)- Hőre keményedő műanyagok feldolgozója (középszintű, 8. évfolyam után)- Műanyag hegesztő, hőformázó (középszintű, 8. évfolyam után)- Műanyagextruder-kezelő (középszintű, 8. évfolyam után)A különböző vegyipari módszerekkel előállított műanyagból félkész és késztermékeket állít elő.Feladatai:* lakk készítése műgyantából, lágyítók, higító anyagok és színezők hozzáadásával * a polisztirol- és polietilén-termékeknél keletkező hulladék bedarálása és ismételt felhasználása * por alakú vagy szemcsés műanyaghoz hőre keményedő műgyanta és a termék tulajdonságait a kívánt irányban befolyásoló töltőanyagok (faliszt, cellulóz, kőzetliszt, textilvagdalék, színezőanyagok stb.) adagolása * a keverékből különféle idomdarabok sajtolása * hőre lágyuló, darabos vagy szemcsés állapotú műgyantákból fröccsöntéssel és extrudálással csövek, szalagok, lemezek, fóliák, flakonok, csomagolóanyagok és egyéb műanyag termékek készítése * vázanyagok (papír, textília, üvegszálból készült szövet, nemez, furnérlemez stb.) és műanyag alapú ragasztók felhasználásával nagy szilárdságú rétegelt műanyagok gyártása Jellemző munkakörök:* Bakelitpréselő * Briemgép-kezelő * Excenterprésgép-kezelő * Fóliahegesztő * Függönykészítő (műanyag csíkokból) * Gumioldat-készítő * Hungarocell-daráló * Műanyagalapanyag-feltöltő * Műanyagcsákozó gép kezelője * Műanyagcső-húzó, extrudergép-kezelő * Műanyag-duplírozó (présgépen) * Műanyagfeltáró (belső keverőn) * Műanyagflakon-festő * Műanyagkábelszalag-vágó * Műanyag-kalanderező, -lemeznyújtó * Műanyagkeverék-készítő * Műanyagnadrág-patentozó * Műanyag-perforáló, -hullámosító * Műanyagsajtológép-kezelő * Műanyagsorjázó (gépi) * Műanyagszórófej- és -kupak-összeállító * Műanyagtégely-, műanyagdoboz-készítő * Nikecell-formasajtoló, -gépbeállító * Szatyorkészítő * Vákuumformázó gép kezelője Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7514 Játék-, bazáráru-, sportszerkészítő, -javítóMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Az alapfokú oktatás keretében (általános iskola 8. osztálya, illetve annak megfelelő) megszerzett képzettség. Javarészt idetartoznak mindazok, akik ezen kívül nem rendelkeznek szakismeretet nyújtó iskolai, illetve tanfolyami végzettséggel. (Ha valaki alsó fokú oktatásban részesült, de – pl. tanfolyami képzés keretében – valamilyen szakképzettséget szerzett, akkor a II. képzettségi szintbe tartozik.) Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam

Villamosművigázturbina-gépész

    Villamosművigázturbina-gépész       I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai     1.1. A szakképesítés azonosító száma: 31 5252 05   1.2. A szakképesítés megnevezése: Villamosművigázturbina-gépész       II. A szakképesítés munkaterülete     2.1. A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör, foglalkozás   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma megnevezése   ———————–   8229 Egyéb energetikai gépek és berendezések kezelői     2.2. A munkaterület leírása, a végezhető tevékenységek összegzése   A villamosművi gázturbinagépész feladata a villamosművi gázturbinák gépészeti üzemeltetése. Képes önállóan kezelni bármilyen teljesítményű gázturbina fő- és segédberendezéseit, felismerni és elhárítani az előforduló rendellenességeket, behatárolni azok kiváltó okait.     2.3. A szakképesítéssel betölthető rokon munkakörök, foglalkozások   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma, megnevezése   ———————–   8229 Villamosművi blokkgépész       III. A szakképesítés vizsgakövetelményei     3.1. A szakmai vizsgán számon kérhető     Ismeretek:   – gázturbinák szerepe és súlya az együttműködő villamosenergia-rendszerben,   – a szaktárgyak elsajátításához szükséges fizikai, matematikai, mechanikai, villamos, kémiai, hőtani és irányítástechnikai alapismeretek,   – a gazdaságos üzemeltetés alapfogalmai,   – a kezelt berendezés szerkezeti elemei,   – a villamosművekben alkalmazott gázturbinák típusai,   – a gázturbinák működésének elméleti alapjai,   – a gázturbinák működési elve, felépítése, nagyság szerinti felosztása.   Jártasságok:   – a különböző gázturbinák működtetése,   – a szerkezeti egységek szerepe,   – a beépített védelmi berendezések feladata,   – a fő- és segédberendezések kenési, hűtési és szabályozási rendszere,   – a gázturbináknál alkalmazott különböző hajtások működése,   – az automatikák rendszere és feladata,   – a gázturbinák tüzelőanyag-rendszere.     Készségek:   – a gázturbina indítása, üzemeltetése, hibaelhárítása és leállítása,   – az üzemelés során előforduló rendellenességek kellő időben történő felismerése,   – a meghibásodás okának pontos feltárása és elhárítása,   – a technológiailag kapcsolt üzemrészek szakembereivel való együttműködés,   – a munkavédelmi, a tűzrendészeti és környezetvédelmi előírások alkalmazása.     3.1.1. Oktatott tantárgyak:   – alapozó általános ismeretek,   – alapozó szakmai ismeretek,   – gázturbinák és segédberendezésük,   – biztonságtechnika (munkavédelem, tűzrendészet, környezetvédelem),   – üzemi gyakorlat.     3.2. A szakmai vizsga részei     Írásbeli vizsga:   – műszaki hőtan,   – irányítástechnika,   – szakmai ismeret.   Szóbeli vizsga:   – irányítástechnika,   – szakmai ismeret,   – biztonságtechnika.   Gyakorlati vizsga:   – saját munkaterületén lévő berendezések biztonságos és önálló kezelése.       IV. A szakképzésben való részvétel, illetve a szakképesítés megszerzésének feltételei     4.1. A szakképzésben való részvétel feltételei:   – betöltött 19. életév,   – egészségi alkalmasság,   – a nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség,   – legalább 1 éves gázturbina üzemi gyakorlat, valamint   – szakmai alkalmassági követelményeknek kell megfelelni.     4.2. A szakképesítés megszerzésének feltételei   Villamosművi gázturbinagépész vizsgára az bocsátható az, aki:   – a villamosművi gázturbinagépész szakképesítő oktatásban részt vett, vagy szakirányú technikusi, mérnöki, okleveles mérnöki végzettséggel rendelkezik, és a tanfolyam anyagát egyéni képzéssel elsajátította.       * * *      

Műanyagfeldolgozó

– Kezeli és felügyeli a műanyag-feldolgozó gépeket.   – Elvégzi a műanyag-feldolgozó gépek beállítását, egyszerű karbantartási feladatokat végrehajt.   – Műanyag alapanyagokat és segédanyagokat feldolgozásra előkészít.   – Műanyag alapanyagok, segédanyagok, félkész és késztermékek raktározását elvégzi.   – Közreműködik az alapanyagok, segédanyagok, félkész és késztermékek szállításában.   – Műanyag félkész termékek készremunkálását, kikészítését elvégzi.   – A műanyag-feldolgozó gépeken a szerszámokat cseréli, beállítja, tisztítja.   – Kézi, félautomata előkészítő és feldolgozó gépek technológiában megadott paramétereit beállítja, azokat ellenőrzi.   – Műanyag termékek csomagolását elvégzi.   – Végrehajtja a műanyag segédanyagok, alapanyagok, félkész és késztermékek üzemi és laboratóriumi ellenőrzését.   – Műanyag bevonatokhoz felület-előkészítő munkákat végez.   – Elhárítja a műanyag-feldolgozó gépek, berendezések működése közben bekövetkező egyszerűbb hibákat.   – A műanyag-feldolgozás előkészítő, feldolgozó és kikészítő berendezéseinek szakszerű indítási és leállási műveleteit elvégzi.   – Közreműködik a műanyag-feldolgozás során alkalmazott gépek, berendezések karbantartási ütemtervének kialakításában.   – Alapanyagokkal látja el a műanyag-feldolgozó gépeket.   – Kezeli a műanyag-feldolgozás során keletkező hulladékokat és veszélyes anyagokat.   – Ellátja a termeléssel kapcsolatos információs (adatrögzítési) feladatokat.  

Villamosművi vízelőkészítő gépész

A villamosművi vízelőkészítő gépész feladata a hőerőművek vízelőkészítőjének gépészeti, technológiai üzemeltetése. E képzettséggel önállóan tudják üzemeltetni a különböző technológiai főberendezéseket és kezelni a hozzájuk tartozó segédberendezéseket, a rendellenességeket felismerni, kiváltó okait behatárolni és azokat elhárítani.  

Múzeumok

Múzeumpedagógiai programajánlat Múzeumok honlapja Múzeománia Magyar Néprajzi Múzeum Magyar Mezőgazdasági Múzeum Magyar Természettudományi Múzeum Műcsarnok Közlekedési Múzeum Vasúttörténeti Park Dobó István Vármúzeum Eger Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely (Kecskemét) Nagyvázsony Szabadtéri Néprajzi Múzeum Százhalombattai &quot Matrica&quot Múzeum és Régészeti Park Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szentendrei Tömegközlekedési Múzeum Szombathely Savaria Légió Tihanyi Babamúzeum Göcseji Falumúzeumalaegerszeg Hajózástörténati Múzeum  Zebegény Zengővárkony Tojásmúzeum

Villamosművi vízelőkészítő gépész

  VILLAMOSMŰVI VÍZELŐKÉSZÍTŐ GÉPÉSZ       I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai     1.1. A szakképesítés azonosító száma: 31 5252 09   1.2. Szakképesítés megnevezése: Villamosművi vízelőkészítő gépész       II. A szakképesítés munkaterülete     2.1. A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör, foglalkozás   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma megnevezése   ———————–   8229 Egyéb energetikai gépek és berendezések kezelői     2.2. A munkaterület leírása, a végezhető tevékenységek összegzése   A villamosművi vízelőkészítő gépész feladata a hőerőművek vízelőkészítőjének gépészeti, technológiai üzemeltetése.   E képzettséggel önállóan tudják üzemeltetni a különböző technológiai főberendezéseket és kezelni a hozzájuk tartozó segédberendezéseket, a rendellenességeket felismerni, kiváltó okait behatárolni és azokat elhárítani.     2.3. A szakképzéssel betölthető rokon munkakörök, foglalkozások   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma, megnevezése   ———————–     – –       III. A szakképesítés vizsgakövetelményei     3.1. A szakmai vizsgán számon kérhető     Ismeretek:   – a vízelőkészítés szerepe és súlya az erőmű egészében,   – a szaktárgyak elsajátításához szükséges matematikai, fizikai, kémiai, mechanikai, gépészeti, irányítástechnikai és villamos alapismeretek,   – a kezelt berendezést felépítő anyagok,   – a víz mint munkaközeg legfontosabb tulajdonságai,   – a felhasznált vegyi anyagok legfontosabb tulajdonságai,   – a legfontosabb áramlástani alapismeretek,   – a használt technológiák elméleti alapjai,   – az egyszerű szivattyúszerkezetek és kezelésük elméleti alapjai,   – a vízelőkészítés lehetséges elvi felépítése, a kiindulási minőség és az elvárt minőség szerinti felosztása,   – a vízelőkészítés főbb szerkezeti egységei,   – a vízelőkészítés fejlődésének története, felhasználási területei,   – a kapcsolódó szakmák alapvető jellegzetességei,   – az alkalmazott mérések elvi alapjai.     Jártasságok:   – különböző víztisztítási technológiák alapelvei,   – az egyes technológiák berendezéseinek felismerése,   – az egyes berendezések szabályozási megoldási ismerete, céltudatos működtetése,   – az egyes berendezéseknél alkalmazott villamos hajtások hidraulikus és pneumatikus berendezések céltudatos működtetése,   – a szivattyúzás legfontosabb ismeretei, a főbb szivattyútípusok kezelése,   – a csővezetékek kiszolgálásának ismeretei,   – a technológiák automatizáltsági fokának, a kezelési létszám és a szakképzettség összefüggései,   – az alkalmazott mérések műszereinek kezelése,   – az alkalmazott kémiai meghatározások módszerei.     Készségek:   – a vízelőkészítés főberendezéseinek kezelése,   – a kapcsolódó segédberendezések kezelése,   – vegyszerismeret,   – a rájuk bízott berendezések legjobb hatásfokú, változó paraméterekhez mindig optimálisan alkalmazkodó működtetése,   – a rendellenes működés kellő időben történő felismerése, a hibaokok felderítse és önálló elhárítása,   – a munkavédelmi, tűzrendészeti, környezetvédelmi előírások alkalmazása,   – a technológia szerint kapcsolódó üzemrészekkel való szoros együttműködés,   – üzemzavar, vészhelyzet felismerése és szakszerű elhárítása.     3.1.1. Oktatott tantárgyak:   – alapozó általános ismeretek,   – alapozó szakmai ismeretek,   – szakmai ismeretek,   – biztonságtechnika (munkavédelem, tűzvédelem, környezetvédelem),   – szakmai gyakorlat.     3.2. A szakmai vizsga részei   Írásbeli vizsga:   – elvi alapismeretek,   – anyagok,   – technológiák.   Szóbeli vizsga:   – üzemeltetés és ellenőrzés.   Gyakorlati vizsga:   – gyakorlati számítások,   – meghatározások,   – kezelés.       IV. A szakképzésben való részvétel, illetve a szakképesítés megszerzésének feltételei     4.1. A szakképzésben való részvétel feltétele:   – a 18. életév betöltése,   – egészségi alkalmasság,   – nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség, valamint   – szakmai alkalmassági követelményeknek kell megfelelni.     4.2. A szakképesítés megszerzésének feltételei   A villamosművi vízelőkészítő gépész vizsgára bocsátható, aki   – gépésztechnikusi, mérnöki, okleveles mérnöki végzettséggel rendelkezik és a tanfolyam anyagát egyéni képzéssel elsajátította,   – a villamosművi vízelőkészítő gépész szakképesítő oktatásban részt vett.       * * *      

Múzeumi gyűjtemény és raktárkezelő

A múzeumi gyűjtemény- és raktárkezelői szakképesítéssel rendelkező munkatárs a muzeális intézményekben őrzött műtárgyak kezelését, a műtárgyak fizikai, kémiai és biológiai károsodásának megelőzési munkáit, a műtárgyraktárak tárgyi feltételeinek kialakítását és megőrzését a raktárak klimatikus (hő-, pára- és fény-) viszonyainak, tűz- és kártevők elleni védelmének, vagyonbiztonságának és rendezettségének folyamatos ellenőrzését végzi.   Az ellenőrzések során szerzett tapasztalatai alapján javaslatot tesz a gyűjtemények vezetőinek a károsodást megelőző intézkedések megtételére.   A raktárakban őrzött műtárgyak állapotának folyamatos ellenőrzése alapján intézkedik a károsodott műtárgy elkülönítéséről, javaslatot tesz a restaurátori feladatok elvégeztetésére.   A muzeális intézmények nyilvántartási szabályzatában foglaltak szerint közreműködik a gyűjteményraktárakban őrzött műtárgyak nyilvántartásba vételének előkészítésében. Gondoskodik a műtárgyak múzeumon belüli, illetve múzeumon kívüli mozgatásával kapcsolatos kezelési eljárások betartásáról, és elvégzi az ehhez kapcsolódó adminisztratív feladatokat.   Szabályosan és folyamatosan gondozza (vezeti) a műtárgynyilvántartásban előírt nyomtatványokat.   Gondoskodik a raktárak tisztán tartásáról, a rendszeres takarításról és fertőtlenítésről.   Rendszeresen ellenőrzi a raktári biztonsági berendezések működését, szükség esetén intézkedik a biztonságot veszélyeztető működési hibák haladéktalan elhárításáról.   Folyamatosan ellenőrzi a műtárgyvédelmet szolgáló technikai berendezéseket (hőmérők, páramérők stb.), feljegyzi adataikat és gondoskodik azok rendszeres karbantartásáról.   Veszélyeztetés esetén gondoskodik a műtárgy védelméről.  

Villamosművi vezetőgépész

  VILLAMOSMŰVI VÍZELŐKÉSZÍTŐ GÉPÉSZ       I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai     1.1. A szakképesítés azonosító száma: 31 5252 09   1.2. Szakképesítés megnevezése: Villamosművi vízelőkészítő gépész       II. A szakképesítés munkaterülete     2.1. A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör, foglalkozás   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma megnevezése   ———————–   8229 Egyéb energetikai gépek és berendezések kezelői     2.2. A munkaterület leírása, a végezhető tevékenységek összegzése   A villamosművi vízelőkészítő gépész feladata a hőerőművek vízelőkészítőjének gépészeti, technológiai üzemeltetése.   E képzettséggel önállóan tudják üzemeltetni a különböző technológiai főberendezéseket és kezelni a hozzájuk tartozó segédberendezéseket, a rendellenességeket felismerni, kiváltó okait behatárolni és azokat elhárítani.     2.3. A szakképzéssel betölthető rokon munkakörök, foglalkozások   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma, megnevezése   ———————–     – –       III. A szakképesítés vizsgakövetelményei     3.1. A szakmai vizsgán számon kérhető     Ismeretek:   – a vízelőkészítés szerepe és súlya az erőmű egészében,   – a szaktárgyak elsajátításához szükséges matematikai, fizikai, kémiai, mechanikai, gépészeti, irányítástechnikai és villamos alapismeretek,   – a kezelt berendezést felépítő anyagok,   – a víz mint munkaközeg legfontosabb tulajdonságai,   – a felhasznált vegyi anyagok legfontosabb tulajdonságai,   – a legfontosabb áramlástani alapismeretek,   – a használt technológiák elméleti alapjai,   – az egyszerű szivattyúszerkezetek és kezelésük elméleti alapjai,   – a vízelőkészítés lehetséges elvi felépítése, a kiindulási minőség és az elvárt minőség szerinti felosztása,   – a vízelőkészítés főbb szerkezeti egységei,   – a vízelőkészítés fejlődésének története, felhasználási területei,   – a kapcsolódó szakmák alapvető jellegzetességei,   – az alkalmazott mérések elvi alapjai.     Jártasságok:   – különböző víztisztítási technológiák alapelvei,   – az egyes technológiák berendezéseinek felismerése,   – az egyes berendezések szabályozási megoldási ismerete, céltudatos működtetése,   – az egyes berendezéseknél alkalmazott villamos hajtások hidraulikus és pneumatikus berendezések céltudatos működtetése,   – a szivattyúzás legfontosabb ismeretei, a főbb szivattyútípusok kezelése,   – a csővezetékek kiszolgálásának ismeretei,   – a technológiák automatizáltsági fokának, a kezelési létszám és a szakképzettség összefüggései,   – az alkalmazott mérések műszereinek kezelése,   – az alkalmazott kémiai meghatározások módszerei.     Készségek:   – a vízelőkészítés főberendezéseinek kezelése,   – a kapcsolódó segédberendezések kezelése,   – vegyszerismeret,   – a rájuk bízott berendezések legjobb hatásfokú, változó paraméterekhez mindig optimálisan alkalmazkodó működtetése,   – a rendellenes működés kellő időben történő felismerése, a hibaokok felderítse és önálló elhárítása,   – a munkavédelmi, tűzrendészeti, környezetvédelmi előírások alkalmazása,   – a technológia szerint kapcsolódó üzemrészekkel való szoros együttműködés,   – üzemzavar, vészhelyzet felismerése és szakszerű elhárítása.     3.1.1. Oktatott tantárgyak:   – alapozó általános ismeretek,   – alapozó szakmai ismeretek,   – szakmai ismeretek,   – biztonságtechnika (munkavédelem, tűzvédelem, környezetvédelem),   – szakmai gyakorlat.     3.2. A szakmai vizsga részei   Írásbeli vizsga:   – elvi alapismeretek,   – anyagok,   – technológiák.   Szóbeli vizsga:   – üzemeltetés és ellenőrzés.   Gyakorlati vizsga:   – gyakorlati számítások,   – meghatározások,   – kezelés.       IV. A szakképzésben való részvétel, illetve a szakképesítés megszerzésének feltételei     4.1. A szakképzésben való részvétel feltétele:   – a 18. életév betöltése,   – egészségi alkalmasság,   – nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség, valamint   – szakmai alkalmassági követelményeknek kell megfelelni.     4.2. A szakképesítés megszerzésének feltételei   A villamosművi vízelőkészítő gépész vizsgára bocsátható, aki   – gépésztechnikusi, mérnöki, okleveles mérnöki végzettséggel rendelkezik és a tanfolyam anyagát egyéni képzéssel elsajátította,   – a villamosművi vízelőkészítő gépész szakképesítő oktatásban részt vett.       * * *      

Munkaviszony szünetelése

Munkaviszony szünetelése: a szünetelés időtartama alatt a munkavállalót nem terheli munkavégzési, a munkáltatót pedig foglalkoztatási kötelezettség, annak ellenére, hogy a munkaviszony továbbra is fennáll. Szünetel a munkaviszony a keresőképtelenséggel járó betegség, valamint a szülési szabadság, a 14 éven aluli gyermek otthoni gondozása vagy ápolása, a fizetés nélküli szabadság, a sor-, tartalékos katonai, valamint polgári szolgálat, a külföldön nemzetközi szervezetnél vagy – államközi egyezmény végrehajtásaként – idegen állami, illetve egyéb intézménynél munkára kötött megállapodás alapján külföldön végzett munka, ösztöndíjas külföldi tanulmányút és az esetleges előzetes tanfolyam, a munkáltató (vagy hozzájárulásával más szerv) által képzésre küldés miatti munkából távollét, a letartóztatás és a szabadságvesztés büntetés időtartama (ha a munkaviszony nem szünt meg), a munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a munkáltató által engedélyezett munkavégzés alóli mentesség időtartama alatt. A szünetelés időtartamára rendes szabadság nem jár, az alábbi kivételekkel: a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára a szülési szabadság tartamára a tizennégy éven aluli gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság első évére a harminc napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság tartamára a tartalékos katonai szolgálat idejére, és minden olyan munkában nem töltött időre, amelyre a munkavállaló távolléti díj-, illetve átlagkereset-fizetésben részesül.     Forrás:Origo honlapja

Villamosművi kezelő (a tevékenység és a technológia megjelö)

A villamosművi algépkezelő feladata a villamosművi segédberendezések üzemeltetése, a villamosművi segédberendezések önálló kezelése, a rendellenességek felismerése, kiváltó okai behatárolása és azok elhárítása. Képes a legjobb hatásfokkal üzemeltetni a szállítóberendezéseket a változó körülmények között.

Munkaviszony létesítése,a munkaviszony alanyai

MunkaviszonyA munkáltató és a munkavállaló között munkaszerződés alapján létrejövő, munkavégzésre irányuló jogviszony. A munkaszerződés alapján a munkavállaló köteles meghatározott helyen és időben, munkára képes állapotban megjelenni és munkaidejét munkában tölteni elvégezni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban vagy a munkaszerződésben megállapított, a munkaköréhez kapcsolódó előkészítő és befejező munkákat (akkor is, ha ez csak a munkaidején túl végezhető el!). a munkáltató utasításait (a törvényben meghatározott kivételekkel) végrehajtani, a tőle elvárható szakértelemmel és gondossággal személyesen munkát végezni a munkavégzés során együttműködni munkáltatójával és munkatársaival a munkáját úgy végezni, hogy az a saját és mások életét, egészségét, testi épségét ne veszélyeztesse és ne idézzen elő anyagi károsodást. A munkaszerződés alapján a munkáltató köteles biztosítani az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeit, valamint a munkaeszközöket megadni a megfelelő munkavégzéshez szükséges utasításokat, a munkaszerződésben meghatározott időpontban megfizetni a munkabért és a munkavállalót a munkaviszonyból adódóan megillető egyéb juttatásokat. Munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony: nem munkaszerződés alapján keletkező, de munkavégzésre irányuló jogviszony. Ilyen különösen a szövetkezeti tagsági viszony, a szakcsoporti tagsági viszony, a vállalkozási és megbízási szerződésen alapuló, valamint a személyes közreműködéssel járó gazdasági és polgári jogi társasági, ügyvédi és az egyéni vállalkozói tevékenység. A vezető állású munkavállaló munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt nem létesíthet. További munkaviszony: főállástól elkülönült, főállás mellett létesített, önálló munkaviszony. További munkaviszony a másodállás és a mellékfoglalkozás. Amásodállású munkavállaló munkaideje az egyes munkaviszonyokban azonos vagy részben azonos időtartamra esik. Másodállás csak olyan munkakörben és munkakörre létesíthető, amelyben a munkafeladatok elvégzése nem kívánja meg, hogy a munkavállaló munkaideje alatt állandóan a munkahelyén tartózkodjon. A mellékfoglalkozású munkavállaló munkaideje az egyes munkaviszonyokban nem esik azonos időtartamra, azaz mellékfoglalkozásában csak főállású munkaidején kívül láthatja el munkafeladatait. A vezető állású munkavállaló további munkaviszonyt nem létesíthet. MunkavállalóA munkaviszonyba munkavállalóként az léphet, aki tizenhatodik életévét betöltötte. A tizenhat éven aluli fiatal munkavállaló munkaviszony létesítéséhez törvényes képviselőjének hozzájárulása is szükséges. Munkaviszonyt létesíthet az előzőektől eltérően a tizenötödik életévét betöltött, általános iskolában, szakiskolában, középiskolában nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytató tanuló is, de csak az iskolai szünet alatt. A tanköteles fiatal munkavállaló (a tankötelezettség annak a tanévnek a végéig tart, amelyben a tanuló betölti a 16. életévét) művészeti, sport, modell vagy hirdetési tevékenység keretében az iskolai szüneten kívül is foglalkoztatható, azonban ehhez be kell szerezni a gyermek lakóhelye szerint illetékes gyámhivatal engedélyét. Munkáltató Az a munkaszervezet, amely a munkavállalót foglalkoztatja. Munkáltató lehet: az állami vállalat, az egyéb állami gazdálkodó szerv, a szövetkezet, a gazdasági társaság, az egyesülés, a közhasznú társaság, az egyes jogi személyek vállalata, a leányvállalat, a vízgazdálkodási társulat, az erdőbirtokossági társulat, az egyéni vállalkozó (mezőgazdasági őstermelő, ügyvéd, ügyvédi iroda, közjegyző, önálló bírósági végrehajtó az egyéni szabadalmi ügyvivő és a szabadalmi ügyvivői iroda,) az állam, a helyi önkormányzat, a költségvetési szerv, az egyesület, a köztestület és az alapítvány.    Forrás:Origo honlapja

Villamosművi kezelő

  * * *     Villamosművi kezelő (a technológia és a tevékenység megjelölésével)       VILLAMOSMŰVI ALGÉPKEZELŐ       I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai     1.1. A szakképesítés azonosító száma: 31 5252 06   1.2. Szakképesítés megnevezése: Villamosművi algépkezelő       II. A szakképesítés munkaterülete     2.1. A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör, foglalkozás   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma megnevezése   ———————–   8229 Egyéb energetikai gépek és berendezések kezelői     2.2. A munkaterület leírása, a végezhető tevékenységek összegzése   A villamosművi algépkezelő feladata a villamosművi segédberendezések üzemeltetése, a villamosművi segédberendezések önálló kezelése, a rendellenességek felismerése, kiváltó okai behatárolása és azok elhárítása.   Képes a legjobb hatásfokkal üzemeltetni a szállítóberendezéseket a változó körülmények között.     2.3. A szakképesítéssel betölthető rokon munkakörök, foglalkozások   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma, megnevezése   ———————–     –       III. A szakképesítés vizsgakövetelményei     3.1. A szakmai vizsgán számon kérhető:     Ismeretek:   – az erőmű szerepe és súlya az energiarendszerben   – a szaktárgyak elsajátításához szükséges fizikai, matematikai, mechanikai, hőtani és kémiai alapismeretek,   – villamos működtetésű gépek alapismeretei,   – víz- és vegyi alapismeretek,   – áramlási alapismeretek (közlekedő edények),   – csővezetékek, szállítóvezetékek megismerése a szállított közegek függvényében,   – szivattyúk fajtái, felépítése, alkalmazási területeik,   – a turbina főbb szerkezeti elemei,   – az algépkezelő tevékenysége a gépek üzembe helyezése, folyamatos üzemeltetése, leállítása és üzemzavarok esetében,   – erőművi körfolyamatok blokk- és gyűjtősínes rendszerben.     Jártasságok:   – a segédberendezések szerepe, helye a hőerőművek rendszerében,   – a gőzturbinák szerkezeti egységeinek felismerése,   – a fő- és segédberendezések kenési, hűtési rendszerének ismerete és annak kezelése,   – villamos hajtású gépek indítási, leállítási feltételeinek ismerete,   – az erőműben alkalmazott szivattyú típusok,   – az algépek által kiszolgált csővezetékek kapcsolása,   – az algépész hatáskörében alkalmazott automatikák, irányítástechnikák ismerete.     Készségek:   – a munkavédelmi, tűzrendészeti környezetvédelmi előírások alkalmazása,   – a segédberendezések (algépek) indítása, üzemeltetése, leállítása és az üzemzavarok elhárítása,   – a technológiához közvetlen kapcsolódó üzemrészekkel a folyamatos kapcsolattartás, együttműködés,   – a berendezések legjobb hatásfokú, a változó paraméterekhez mindig optimálisan alkalmazkodó működtetése,   – a különböző rendellenességek, üzemzavarok elhárítása és az önálló cselekvőkészség,   – a nyomástartó edények biztonságtechnikája.     3.1.1. Oktatott tantárgyak:   – alapozó, általános elméleti ismeretek,   – alapozó szakmai elméleti ismeretek,   – gőzturbinák és segédberendezések, kezelésük gyakorlása,   – biztonságtechnikai ismeretek,   – átfogó üzemi ismeretek és gyakorlatok.     3.2. A szakmai vizsga részei     Írásbeli vizsga:   – alapismeretek,   – algépek és segédberendezései.   Szóbeli vizsga:   – algépek és segédberendezései,   – biztonságtechnika.   Gyakorlati vizsga:   – hely- és berendezésismeret.       IV. A szakképzésben való részvétel, illetve a szakképesítés megszerzésének feltételei     4.1. A szakképzésben való részvétel feltételei:   – egészségi alkalmasság,   – 18. életév betöltése,   – nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség és 1 év szakmai gyakorlat, valamint   – szakmai alkalmassági követelményeknek kell megfelelni.     4.2. A szakképesítés megszerzésnek feltételei   A villamosművi algépkezelő vizsgára bocsátható, aki   – egészségileg alkalmas, és   – szakirányú technikusi, mérnöki, okleveles mérnöki végzettséggel rendelkezik és a tanfolyam anyagát egyéni képzéssel elsajátította, vagy   – a villamosművi szállítóüzem-gépész szakképesítő oktatásban részt vett.    

Munkaviszony jogellenes megszüntetése

Jogellenes a munkaviszony megszüntetése, ha az valamilyen munkaügyi jogszabály rendelkezésébe ütközik (például nem indokolták a felmondást, vagy annak indoka valótlan volt, felmondási védelem alatt álló munkavállalónak mondanak fel stb.). Ha a munkáltató szünteti meg jogellenesen a munkaviszonyt, köteles a munkavállalót olyan helyzetbe hozni, mintha a munkaviszonya nem szűnt volna meg. Jogellenes megszüntetés esetén a munkavállaló a felmondás közlésétől számított 30 napon belül keresettel élhet a munkaügyi bíróságon. Amennyiben a bíróság a jogellenességet megállapítja, kérelemre kötelezi a munkáltatót a munkavállaló eredeti munkakörben történő továbbfoglalkoztatására. Ezen túlmenően kötelezi az elmaradt munkabér (egyéb járandóságai), a megszüntetéssel felmerült kár, valamint – ha munkaviszony nem rendes felmondással szűnt meg – a felmentési időre járó átlagkereset és végkielégítés megtérítésére. Nem kell megtéríteni a munkabérnek (egyéb járandóságnak), illetve a kárnak azt a részét, ami máshonnan megtérült. Munkavállalói kérelem hiányában vagy a munkáltató kifejezett kérelmére a bíróság mellőzi az eredeti munkakörbe történő visszahelyezést, ilyenkor azonban a munkáltató legalább két, legfeljebb tizenkét havi átlagkeresetnek megfelelő összeg megfizetésére köteles. A munkaviszony ilyenkor az ítélet jogerőre emelkedésének napján szűnik meg. A munkavállaló köteles a reá irányadó felmondási időre járó átlagkeresetét megfizetnia munkáltatónak, ha: -A határozott idő lejárta vagy a tanulmányi szerződésben meghatározott idő eltelte előtt kilép, -A munkaviszonyát felmondás, rendkívüli felmondás vagy közös megegyezés nélkül szünteti meg, vagy -A  felmondási idő eltelte előtt kilép, annak ellenére, hogy a munkavégzés alól nem mentesítették. Határozott idejű munkaviszony megszüntetésekor a munkáltató csak a határozott időből hátralévő időre járó átlagkeresetre tarthat igényt. A fentieken túl a munkáltató kártérítést is követelhet. Forrás Origo honlapja

Villamosművi kalorikus gépész

A villamosművi kalorikus gépész feladata a blokkhoz tartozó gőzkazán és segédberendezéseinek üzemeltetése, az üzemmenet folyamatos ellenőrzése. Irányítja és ellenőrzi a kazán segédberendezés kezelőinek munkáját. Üzembe helyezés előtt átvizsgálja a kazánt és segédberendezéseit, biztosítja a technológiai folyamatba való helyes bekapcsolási sorrendet, üzemen kívül helyezéskor a kezelési utasítás szerinti leállási programot végrehajtja. Folyamatos ellenőrzést hajt végre személyesen, illetve a kezelők útján. Az optimális üzemeltetés érdekében biztosítja az éghető veszteségek minimumát, a távozó füstgáz előírt paramétereit.  

Munkavégzés szabályai

  1. § (1) A munkáltató köteles a munkavállalót a munkaszerződés, a munkaviszonyra vonatkozó szabályok, illetve az egyéb jogszabályok szerint foglalkoztatni. (2) A munkáltató köteles – az erre vonatkozó szabályok megtartásával – az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeit biztosítani. (3) A munkáltató köteles a) a munkát úgy megszervezni, hogy a munkavállaló a munkaviszonyból eredő jogait gyakorolni, kötelezettségeit teljesíteni tudja b) a munkavállaló számára a munkavégzéshez szükséges tájékoztatást és irányítást megadni c) a munkavégzéshez szükséges ismeretek megszerzését biztosítani. (4) A munkáltató köteles a munkavállaló számára a munkaviszonyra vonatkozó szabályokban, illetve a munkaszerződésben foglaltaknak megfelelően munkabért fizetni. A munkavégzés szabályait tartalmazó fejezet elsőként a munkáltató kötelezettségeit rögzíti. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a munkáltató köteles a munkavállalót a munkaszerződésben foglaltak szerint foglalkoztatni, továbbá az abban meghatározott munkabért megfizetni. Ezért lényeges, hogy a munkaszerződésben a kötelező tartalmi elemek, a munkakör, a munkavégzés helye, a személyi alapbér pontosan kerüljön meghatározásra. Mindezek mellett lehetősége van a munkáltatónak arra, hogy a munkavállalót viszonylag rövid, átmeneti időre a munkaszerződésben megjelölt munkakörtől, munkahelytől eltérően foglalkoztassa. Például a munkáltató Munka tv. új szabályai szerint utasítással átirányíthatja (Munka tv. 83/A. §), kiküldheti (Munka tv. 105. §), kirendelheti (Munka tv. 106. §) a munkavállalóját. A munkáltató irányító, fölérendelt pozíciójából eredően azonban a munkavállaló nem kerülhet kiszolgáltatott helyzetbe. A munkáltatónak kötelezettsége a munkaviszonyra vonatkozó szabályok betartása, külön is hangsúlyozva az egészséges és biztonságos munkafeltételek biztosítását. Ez utóbbival összefüggésben felhívjuk a figyelmet pl. a Munka tv. 85. §-ban rögzített, a terhes nő, valamint a megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatására vonatkozó szabályok betartására. A munkavállaló pedig köteles munkára képes állapotban, megfelelő egészségi (szellemi, fizikai) állapotban megjelenni. Ennek meglétét a munkáltató jogosult és a munkavédelmi szabályok értelmében köteles is ellenőrizni. A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. tv. 60. §-a szerint a munkavállaló csak a biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotban, az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munka végzésére vonatkozó szabályok megtartásával végezhet munkát. A munkáltató kötelessége az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek megteremtése, a munkavállalók munkavégzésének szakmai irányítása, a munkafolyamatokkal összefüggő tájékoztatás megadása, továbbá rendszeresen meggyőződni arról, hogy a munkavállalók betartják-e a rájuk vonatkozó rendelkezéseket. A munkavállaló a biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotban történő munkavégzési kötelezettségéből eredően a munkaidőben nem lehet alkoholtól befolyásolt állapotban. A munkáltató megfelelő vizsgálattal jogosult, illetve köteles rendszeresen ellenőrizni azt, hogy a munkavállalók megtartják-e az alkoholos befolyástól mentességre, illetve az alkoholtilalomra vonatkozó rendelkezéseket. A munkavállaló munkára képes állapotával kapcsolatos Legfelsőbb Bíróság MK 122. számú állásfoglalása. E szerint, ha a munkavállaló az alkoholtól befolyásolt állapotának vagy a reá vonatkozó alkoholtilalom megtartásának ellenőrzésére irányuló vizsgálatban való közreműködést megtagadja, ez önmagában is alkalmas lehet a törvény szerinti hátrányos jogkövetkezmények alkalmazására. Az ilyen vizsgálatban való közreműködést megtagadó munkavállaló a munkavégzéstől eltiltható, és emiatt jogszerű a munkabérének a megvonása is az eltiltás időtartamára. A munkáltató köteles az általa végzett vizsgálat eredményéről a munkavállalót írásban tájékoztatni. Ha a munkavállaló az eredményt nem fogadja el, a bizonyítás a munkáltatót terheli. Előfordulhat, hogy a munkáltató, illetve megbízottja visszaél az ellenőrzési jogával, azaz jogát rendeltetésellenesen gyakorolja [Munka tv. 4. §-ának (2) bekezdése]. Például azért végzi a vizsgálatot, hogy meggyőződjék róla a munkavállaló alkoholtól befolyásolt, illetve attól mentes állapotban van-e, hanem például személyes bosszúból hosszabb időn át, esetleg naponta többször, alaptalanul ismétli a vizsgálatot. Ilyenkor a munkavállaló kellő indokkal tagadja meg a közreműködést, valamint akkor is, ha a munkáltató arra nem jogosult munkavállalója rendelte el a vizsgálatot. A vizsgálat elvégzésében való közreműködést kellő alap nélkül megtagadó munkavállalót a további munkavégzéstől el is lehet tiltani, és részére az eltiltás idejére munkabér nem jár az 1993. évi XCIII. tv. 54. §-ának b) pontjára, 60. §-ára, és a Munka tv. 151. §-ára tekintettel. Ha viszont a munkavállaló a vizsgálat eredményét kifogásolja, a munkáltató a vita eldöntése érdekében az arra illetékes orvostól véralkohol vizsgálatot kérhet [16/1986. (XII. 17.) EüM rendelet]. A munkavállaló fő kötelezettsége a munkaidőben történő rendelkezésre állás, valamint a személyes munkavégzés. E két követelmény vizsgálata, illetve teljesülése sokszor segíthet annak eldöntésében, hogy a felek között valójában milyen jogviszony, munkaviszony, vagy foglalkoztatásra irányuló egyéb jogviszony jött-e létre. A munkavállaló kötelezettségei közé tartozik továbbá a munkáltató által kijelölt képzésben való részvétel. Feltétele, hogy a munkáltató fizesse meg a képzés költségeit és a képzéssel kapcsolatban kiesett munkaidőre a munkabért. A Munka tv. 103. § (2) bekezdésének 2001. július 1-től hatályos módosítása összefügg a Munka tv. új 117. §-ával. A 103. § új (2) bekezdése ugyanis csak azt írja elő, hogy a munkavállaló köteles a munkaköréhez kötődő előkészítő és befejező munkákat is elvégezni. A korábbi szabályok azt is rögzítették, hogy ezt törvényes munkaidőn belül kellett teljesítenie, illetve ha ez nem volt munkaidőn belül megoldható, akkor a túlmunkára vonatkozó szabályok szerinti díjazás illette meg a munkavállalót. Az új Munka tv. 117. §-a csak arról rendelkezik, hogy a munkaidőbe be kell számítani a munkavégzéshez kötődő előkészítő és befejező munkák időtartamát. A fentieken túl a munkavállalót un. általános titoktartási kötelezettség is terheli. Az üzemi, üzleti titok, illetve az alapvető fontosságú információk körét mindig az adott munkáltató viszonylatában lehet behatárolni, melyet általában a munkáltató meg is tesz. A munkavállaló kötelezettségszegése a legsúlyosabb esetben (pl. bizalmas információk rendszeres kiszivárogtatása a konkurens cégnek) akár a rendkívüli felmondás alapjául is szolgálhat. Kiemeljük, hogy hasonló kötelezettséget tartalmaz a Munka tv. 3. § (3) bekezdése, amikor kimondja a munkáltató gazdasági érdekét veszélyeztető magatartást tilalmát. BH2001. 141. A munkáltató egészségkárosodásért fennálló felelőssége nem csak a külső (látható), hanem a belső sérülésért is fennáll. A jogszabály ugyanis e tekintetben nem tartalmaz eltérő rendelkezést [Mt. 102. § (2) bek., (3) bek. b) pont., 174. § (1) és (5) bek.]. BH2000. 34. A törvény biztosítja azt a lehetőséget, hogy a leltárhiányért fennálló felelősséget kollektív szerződés szabályozhassa. Ez a felelősség azonban nem a megőrzési felelősség speciális esete, hanem önálló felelősségi alakzat [Mt. 170. §, 169. § (1) és (2) bek., 102. § (3) bek.]. BH1998. 98. Ha a munkavállaló a rendkívüli felmondását a munkáltató jelentős mértékű szándékos vagy súlyos gondatlansággal elkövetett kötelezettségszegésére alapítja, ez azonban a per során nem bizonyosodik be, nem tarthat igényt a jogszerű rendkívüli felmondás esetére meghatározott átlagkeresetre és végkielégítésre [1992. évi XXII. törvény 96. § (1) bek. a) pont, 100. §, 102. § (1)-(2) bek.]. BH1997. 462. Rendkívüli felmondás megtámadása esetén a bíróság csak a felmondás jogszerűségét bírálhatja el, és nem alkalmazhat a törvény által egyébként megengedett más joghátrányt [1992. évi XXII. törvény 96. § (1) bek., 102. § (3) bek., 109. § (1) bek.]. BH1994. 167. A szövetkezeti tag munkaviszony jellegű jogviszonyára is alkalmazni kell a Munka Törvénykönyvének azt a szabályát, amely szerint a munkáltató köteles a dolgozót munkával ellátni, és a dolgozó részére a munkáltató működési körében felmerült okból kieső munkaidőre a munkaviszonyra vonatkozó szabály által meghatározott mértékű térítés jár [1992. évi I. tv. 65. § (1) bek., 1992. évi II. tv. 55. §, 1992. évi XXII. törvény 102. §]. BH1994. 55. A munkáltató köteles a dolgozót munkával ellátni. Ha a munkaviszony jellegű jogviszonyban álló munkavállaló az eredeti munkakörébe tartozó munka végzését megtagadja és utóbb megszünteti a munkáltatóval fennálló jogviszonyát, sem munkabérre, sem végkielégítésre nem tarthat igényt [1967. évi II. tv. 33. §, 34. § (1) bek.]. BH1992. 731. Ha a GYES-en levő dolgozó munkaköre időközben megszűnt, és a munkáltató – munkaviszonyának felmondása helyett más, a képzettségének megfelelő munkakörökben történő foglalkoztatására tesz ajánlatot, azt azonban a munkavállaló nem fogadja el, a saját hibájából nem végez munkát, ezért munkabérre sem tarthat igényt (1967. évi II. törvény 33. §). 103. § (1) A munkavállaló köteles a) az előírt helyen és időben, munkára képes állapotban megjelenni és a munkaidejét munkában tölteni, illetőleg ez alatt munkavégzés céljából a munkáltató rendelkezésére állni MK 5. szám Változó munkahelyre, illetőleg telephelyre alkalmazott munkavállaló a munkáltató másik munkahelyére történő átirányítás szükségességét és indokoltságát nem vitathatja. b) munkáját az elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások és utasítások szerint végezni c) munkatársaival együttműködni, és munkáját úgy végezni, valamint általában olyan magatartást tanúsítani, hogy

Villamosművi kalorikus gépész

  VILLAMOSMŰVI KALORIKUS GÉPÉSZ       I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai     1.1. A szakképesítés azonosító száma: 32 5252 07   1.2. Szakképesítés megnevezése: Villamosművi kalorikus gépész       II. A szakképesítés munkaterülete     2.1. A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör, foglalkozás   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma megnevezése   ———————–   8229 Egyéb energetikai gépek és berendezések kezelői     2.2. A munkaterület leírása, a végezhető tevékenységek összegzése   A villamosművi kalorikus gépész feladata a blokkhoz tartozó gőzkazán és segédberendezéseinek üzemeltetése, az üzemmenet folyamatos ellenőrzése.   Irányítja és ellenőrzi a kazán segédberendezés kezelőinek munkáját.   Üzembe helyezés előtt átvizsgálja a kazánt és segédberendezéseit, biztosítja a technológiai folyamatba való helyes bekapcsolási sorrendet, üzemen kívül helyezéskor a kezelési utasítás szerinti leállási programot végrehajtja.   Folyamatos ellenőrzést hajt végre személyesen, illetve a kezelők útján.   Az optimális üzemeltetés érdekében biztosítja az éghető veszteségek minimumát, a távozó füstgáz előírt paramétereit.     2.3. A szakképesítéssel betölthető rokon munkakörök, foglalkozások   ———————–   A munkakör, foglalkozás   FEOR száma, megnevezése   ———————–     –       III. A szakképesítés vizsgakövetelményei     3.1. A szakmai vizsgán számon kérhető     Ismeretek:   – a kazán, mint hőtermelő berendezés feladata az erőművi energiaátalakítás folyamatában,   – a szaktárgyak elsajátításához szükséges matematikai, fizikai, mechanikai, vegyészeti és vízkémiai alapismeretek,   – a kazán gazdaságos üzemeltetésének feltételei, a gazdaságosságot befolyásoló tényezők,   – a kazán- és segédberendezéseinek szerkezeti anyagai, azok tulajdonságai,   – a hőenergetika alapismeretei, ezen belül a vízgőztermelés folyamata, fázisai,   – a legfontosabb áramlástechnikai alapismeretek,   – a vízgépek és légtechnikai gépek működésének elméleti alapjai, különös tekintettel a szivattyúkra és ventilátorokra,   – a kazánok felépítése, szerkezeti elemei, fűtőfelületei,   – a kazánok segédberendezéseinek felépítése, működése,   – a tüzelőanyagok fajtái, tulajdonságai,   – kazánok működés és nagyság szerinti csoportosítása.   Jártasságok:   – a tüzeléstechnikai ismeretek,   – a csővezetékek kiszolgálásának ismeretei (felfűtés, lehűtés, víztelenítés),   – a kazánhoz tartozó biztonsági berendezések (szelepek, vízállásmutatók) működtetése,   – a kazán tüzelőberendezéseinek és égéstermék-eltávolító berendezéseinek ismerete,   – a kazán tartórendszere és a hőtágulásával kapcsolatos ismeretek   Készségek:   – a munkavédelmi, tűzvédelmi, környezetvédelmi előírások alkalmazása,   – a kazánok biztonságos, környezetkímélő és gazdaságos üzemeltetése, indítása, leállítása, terhelésváltoztatása,   – az üzemeltetett kazánok legjobb hatásfokú, a hőfogyasztókhoz vagy a gőzturbinák gőznyeléséhez mindig optimálisan alkalmazkodó működtetése,   – a változó minőségű tüzelőanyag gazdaságos és biztonságos felhasználása,   – a kazán és segédberendezései rendellenes működésének kellő időben történő felismerése, a meghibásodások gyors és pontos diagnosztizálása.     3.1.1. Oktatott tantárgyak:   – hőenergetikai ismeretek, vízgőztermelés,   – áramlástechnika, áramlástechnikai gépek elméleti alapjai,   – szilárdságtan és anyagismeret,   – vízkémiai és korrózióvédelmi ismeretek,   – kazánok mérő, szabályozó, vezérlő és védelmi rendszere,   – villamos ismeretek,   – kazánok szerkezete, felépítése, típusai,   – tüzelőanyagok, tüzeléstechnika,   – kazánok üzemeltetése,   – kazánok segédberendezései,   – kazánok biztonságtechnikája,   – üzemeltetési gyakorlat.     3.2. A szakmai vizsga részei     Írásbeli vizsga:   – összefoglaló teszt az alapozó és szakmai tárgyakból, valamint hely- és berendezésismeretekből.   Szóbeli vizsga:   – a képzés során feldolgozott témakörökből.   Gyakorlati vizsga:   – hely- és berendezésismeretekből.       IV. A szakképzésben való részvétel, illetve a szakképesítés megszerzésének feltételei     4.1. A szakképzésben való részvétel feltételei   A villamosművi kalorikus gépész tanfolyamon az vehet részt, aki   – 20. életévét betöltötte,   – egészségileg alkalmas,   – megfelelő előképzettsége és villamosművi gyakorlata van.   Az előképzettség és a gyakorlati idő lehet   – szakmunkás képesítés lakatos vagy rokon szakmában és 2 év erőművi gyakorlat, vagy   – középiskolai végzettség és 1 év erőművi gyakorlat.     4.2. A szakképesítés megszerzésének feltételei   A villamosművi kalorikus gépész vizsgára bocsátható az, aki a 20. életévét betöltötte, egészségileg alkalmas és   – szakirányú középiskolai végzettséggel, technikusi, mérnöki, okleveles mérnöki végzettséggel rendelkezik, és a tanfolyam anyagát egyéni képzéssel elsajátította, vagy   – a villamosművi kalorikus gépész szakképesítő oktatásban részt vett.     4.3. Esetleges egyéb szempontok   Mind a tanfolyami részvételnél, mind a vizsgára bocsátásnál az életkor betöltése alól egyedi felmentés adható, de a munkakört önállóan ellátni csak az előírt életkor betöltése után lehet.       * * *      

Munkavédelmi technikus – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 862 01Betölthető foglalkozás: Munkavédelmi és balesetelhárítási foglalkozású FEOR 3152 Képzési idő: Legfeljebb 300 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiFejleszti és bevezeti az életet, a vagyont, a munkahelyi morált és hatékonyságot veszélyeztető körülmények kiküszöbölésére irányuló biztonsági előírásokat és eszközöket, kivizsgálja az üzemi baleseteket és felderíti a veszélyforrásokat.Feladatai:* a Munkavédelmi Szabályzat elkészítése, illetve részvétel az elkészítésében * az időszakos munkavédelmi szemlék, a kötelező biztonságtechnikai vizsgálatok megszervezése és megtartása, az észlelt hibák esetén a szükséges intézkedés meghatározása, szabálysértési, illetve fegyelmi eljárás kezdeményezése * baleset okainak kivizsgálása, a baleset megismétlődésének elkerülésére teendő intézkedések meghatározása és végrehajtatása * munkavédelmi és biztonságtechnikai előírások, szabályok és rendelkezések oktatása, dolgozók vizsgáztatása * munkaterületek ellenőrzése, mérések végzése, a határérték-túllépések megelőzése * egészségügyi programok tervezése és koordinálása, a dolgozók megfelelő szociális ellátásának biztosítása Jellemző munkakörök:* Baleset-elhárítási megbízott * Balesetvédelmi és üzembiztonsági megbízott * Biztonsági megbízott * Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló * Munkavédelmi előadó * Munkavédelmi felügyelő * Munkavédelmi megbízott Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3154 Üzemfenntartási, üzembiztonsági foglalkozású3521 Tűzrendész3523 ÜzemrendészMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam

Villamosművi gázturbina gépész

A villamosművi gázturbinagépész feladata a villamosművi gázturbinák gépészeti üzemeltetése. Képes önállóan kezelni bármilyen teljesítményű gázturbina fő- és segédberendezéseit, felismerni és elhárítani az előforduló rendellenességeket, behatárolni azok kiváltó okait.

Munkavédelmi szaktechnikus

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 8. §-a előírja, hogy a törvény vagy annak 11. §-a szerinti szabályzatok által munkabiztonsági szaktevékenységnek minősített feladatokat a munkáltató csak munkavédelmi szakképesítéssel rendelkező személlyel végeztetheti. A felsőfokú munkavédelmi szaktechnikus kötelezően ellátandó – munkavédelmi szakképesítéséhez kötött – munkaterületét ezen szaktevékenységek jelentik.   A munkavédelmi törvény 57. §-ának (1) bekezdése, valamint az egyes rendelkezéseinek végrehajtására kiadott 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet 4. §-ának és 2. sz. mellékletének előírásai alapján a munkáltatók meghatározott köre az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés munkáltatói feladatainak teljesítése érdekében munkavédelmi szakembert köteles foglalkoztatni, akit egyben megbízhat a munkavédelmi kötelezettségei egy részének ellátásával is.   A felsőfokú munkavédelmi szaktechnikus feladatkörét jelenti továbbá a különböző szintű és irányultságú együttműködés is, elsősorban a munkáltató szervezeteivel, illetve a szakhatóságokkal és más külső szervezetek képviselőivel. Ezen feladat szakszerű ellátása igényli bizonyos munkavédelmi alapmérések elveinek elsajátítását, műszereinek és használatuknak az ismeretét, továbbá a mérési eredmények értékelését. Különleges területét jelenti az együttműködésnek a foglalkozás-egészségügyi szakterülettel való kapcsolattartás.   A felsőfokú munkavédelmi szaktechnikus feladatkörének lényeges eleme, továbbá a szakmai tanácsadás irányítása.     A felsőfokú munkavédelmi szaktechnikus munkaköréhez tartozó főbb feladatok a fentiekben tárgyalt csoportosítás figyelembevételével:     a) Kötelezően ellátandó feladatok   a munkabiztonsági szaktevékenységnek minősített feladatok ellátása:     – veszélyes munkaeszköz és technológia munkavédelmi üzembe helyezése, illetve újraindítása,     – ha a munkahely egyéni védőeszköz, technológia rendeltetésszerű alkalmazása során közvetlenül veszélyeztette a munkavállaló egészségét és biztonságát, vagy azzal összefüggésben munkabaleset következett be, akkor azok megfelelőségét soron kívül vizsgálni kell,     – egyéni védőeszköz-juttatás belső rendjének meghatározása,     – súlyos munkabaleset, valamint az olyan – munkaeszköz, illetve technológia által okozott – munkabaleset kivizsgálása, amely kettőnél több személy egyszerre (egy időben), azonos helyen történő sérülését vagy egészségkárosodását eredményezte,     – a szaktárcák által kiadásra kerülő biztonsági szabályzatokban ilyen feladatoknak minősített tevékenységek végzése.   b) Munkáltatói megbízás esetén ellátandó főbb feladatok     – közreműködés a munkavédelmi szervezet működési feltételeinek kidolgozásában, a személyi és tárgyi feltételek megteremtésében,     – munkavédelmi szervezet tevékenységének irányítása, fejlesztése,     – elméleti munkavédelmi oktatás rendjének, tematikájának kidolgozása, illetve az oktatás megtartása,     – munkabalesetek bejelentése, nyilvántartása, kivizsgálása a jogszabályok és a munkáltatói szabályzat előírásainak megfelelően,     – munkabalesetekkel kapcsolatos feladatok ellátása a jogszabályok és a munkáltatói szabályozás előírásainak megfelelően,     – közreműködés a munkáltató munkavédelmi eljárási kötelezettségeinek teljesítésében,     – közreműködés a munkáltatói munkavédelmi szabályozási rendszer kialakításában, illetve a szabályozás (szabályzat, utasítás) elkészítése.   c) Főbb együttműködési feladatok   Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósítása érdekében együttműködés     – a munkáltatói menedzsmenttel,     – a szakhatóságokkal,     – a külső munkáltatókkal,     – a foglalkozás-egészségügyi szolgálattal,     – a munkavédelmi érdekképviselettel.   d) Szakmai tanácsadás, valamint irányítás főbb feladatai     – közreműködés a munkavédelmi tervcélok és feladatok meghatározásában, azok megvalósulásának figyelemmel kísérése,     – munkavédelmi szempontok érvényesülésének segítése a gazdasági folyamatokban,     – a gazdálkodó szervezet munkavédelmi helyzetének folyamatos figyelemmel kísérése,     – egészséget nem veszélyeztető, biztonságos, az ergonómiai követelményeket figyelembe vevő munkahelyek, munkaeszközök kialakításának, technológiák bevezetésének kezdeményezése, szakmai segítségnyújtás,     – termelési folyamatok rizikótényezői feltárásának kezdeményezése, szakmai tanácsadás azok kiküszöböléséhez,     – szakmai tanácsadás az üzembe helyezési eljárásoknál,     – szakmai segítség a munkavállalók gyakorlati oktatásánál,     – közreműködés a foglalkozási ártalmak okainak feltárásában, tanácsadás azok kiküszöböléséhez.