A kulturális menedzser az állami, önkormányzati, a civil nonprofit szektor (egyesületek, alapítványok) kulturális művészeti, közművelődési, közgyűjteményi, tömegkommunikációs munkaterületein, valamint a kulturális vállalkozásoknál és szolgáltatásoknál alkalmazható szakember. A kulturális menedzser elemző-kutató, tervező, irányító és szervező munkakört lát el. A kulturális menedzser a kultúra költségvetési, nonprofit és profitorientált munkaterületeien egyaránt dolgozik. Ezek a munkaterületek – a piacgazdaság kiépülésével egyre erőteljesebben és sokszínűbben – összemosódnak, egymással kombinálódnak.
2009. október hónap bejegyzései
Kultúrális központok Budapesten
British Council Francia Intézet Goethe Intézet Olasz Intézet Osztrák intézet Új ! Spanyol Intézet nyílt Budapesten.
Kulturális folyóiratok
Édes Anyanyelvünk Éjjeli Őrjárat (Művészeti Hálófolyóirat) Élet és Irodalom Filmkultúra Forrás – Szépirodalmi, Szociográfiai és Művészeti Folyóirat Fotóművészet Online Jelenkor – irodalmi és művészeti folyóirat Kortárs – irodalmi folyóirat Metropolis – filmes újság Mozi-Világ Relax! – szórakoztató kulturális folyóirat Új KönyvPiac Versmondó
Kultur
- Lesen - s Buch- r Titel- r Verlag- r Autor/ r Verfasser- r Schriftsteller- r Dichter/ r Poet- r Abenteuerroman- r Kriminalroman- r Jugendroman- r Liebesroman- Historischer Roman- s Märchenbuch- s Jugendbuch- s Fachbuch- e Sci-fi- s Gedicht- auswendig lernen- e Novelle- e Erzählung- e Biografie- s Drama- e Komödie- e Tragödie- r Reiseführer- s Kochbuch- s Wörterbuch- e Enzyklopädie- s Lexikon- s Nachschlagwerk- r Kapitel- r Abschnitt- spannend- abenteuerlich- e Bibliothek- e Lesekarte- ein Buch ausleihen 2. Zeitung/Zeitschrift – r Leitartikel- r Artikel- e Schlagzeile- e Titelseite- r Redakteur- r Journalist- s Tagesblatt- s Abendblatt- e Fachzeitschrift- s Magazin- r Korrespondent- s Feuilleton- e Kleinanzeige- r Bericht- e Wochenendbeilage- abbonieren 3. Museum - besichtigen- e Ausstellung- e Galerie- r Künstler- r Maler- r Bildhauer- s Gemälde- e Sammlung- r Kupferstich- e Statue 4. Theater - s Publikum/ r Zuschauer- Debütt geben- e Uraufführung- e Premiäre- e Aufführung- s Gastspiel- r Vorhang geht auf- s Drehbuch- s Stück- r Text- e Hauptrolle- e Komödie- e Tragödie- s Drama- e Bühne- s Bühnenbild bauen- e Beleuchtung einstellen- r Künstler- s Marionettentheater- e Eintrittskarte- s Theateranrecht- e Theatersaison- r Akt- e Szene- e Generalprobe- r Schauspieler- r Souffleurkasten- s Lampenfieber- s Kostüm- r Beifall- applaudieren- r Applaus 5. Kino - e Kinokarte- e Leinwand- r Film läuft- r Regisseur- e Koproduktion- r Produzent- e Premiäre- e Oscar-Verleihung- verfilmen 6. Fernsehen – r Fernseher/r Fernsehapparat/s Fernsehgerät- r Schwarzweißfernseher- s Farbfernsehgerät- Kabelprogramme empfangen- e Satellitanlage- sich einen Film ansehen- fernsehen- vor der Glozte/Kiste sitzen- r Kanal- einschalten- umschalten (auf+A)- ausschalten- den Ton einstellen- e Fernbedienung- sich über das Programm informieren (durch+A)- s Programmzeitschrift- e Werbung- r Kinderfilm/ Zeichentrickfilm- r Westernfilm- r Spielfilm- e Serie/ e Seifenoper- r Aktionfilm- s Fantasy- e Sci-fi- r Thriller- r Krimi- r Stummfilm- Film mit Untertiteln- e Komödie- s Drama- r Dokumentarfilm- r Naturfilm- e Nachrichten- r Wetterbericht- e Sportsendung- e Musiksendung- e Quizsendung- e Talk-show- politische Sendung- e Diskussionrunden- e Direktübertragung 7. Musik - musizieren- Musik hören- komponieren- e Branche- e Gruppe- e Band- r Auftritt- r Sänger- e Gitarre- e Bassgitarre- s Schlagzeug- s Instrument- ein Instrument spielen- s Blasinstrument- s Schlaginsrtument- s Streichinstrument- s Tasteninstrument- s Konzert – e Oper- e Operette- e Arie- s Orchester – r Dirigent- r Chor- e Zugabe Szerkesztette:Turai Tímea
Kézápoló és műkörömépítő – kreativitás és szépérzék szükséges
Elengedhetetlen az emberek szeretete
- “A szakmai ismereteken túl megfelelő kommunikációs képességgel kell rendelkezni, ez véleményem szerint elengedhetetlen, hogy a vendégek visszajárjanak egy műkörmöshöz” – magyarázza Garai Ildikó oktató. -
Tanítunk még vállalkozási és gazdasági alapismereteket is,
hiszen sokan egyéni vállalkozókként helyezkednek el a tanfolyam elvégzése után. Mindezeken felül persze tisztában kell lenniük azoknak az anyagoknak és eszközöknek a tulajdonságaival, amelyekkel dolgoznak, úgyhogy ezek ismerete is szervesen hozzátartozik a képzésünkhöz.
Elvileg a nyolc általános végzettség elegendő a jelentkezéshez, bár én jobban örülök annak, ha valaki érettségivel is rendelkezik, és szerelmes ebbe a hivatásba, nem csak a jövendő pénzszerzés lehetősége miatt jön.
Tudni kell, hogy a szolgáltatóiparban a vendégek a legjobban az udvarias, intelligens és legtrendibb körmöket készítő szakembereket keresik. Ha mindezeknek a feltételeknek a tanuló megfelel, akkor rövid időn belül akár könnyen egy elit szalonban is találhatja magát, és igazán nem fog rosszul járni.
Aki saját vállalkozásban gondolkodik, annak figyelemmel kell kísérnie a jogszabályokat a pályázati lehetőségeket, nem árt, ha van érzéke a reklám és marketing tevékenységekhez. Tudni kell, hogy ma már Magyarország nagyhatalomnak számít ebben az iparágban, évek óta nemzetközi versenyeket nyerünk.
A kézápoló és műkörömépítő szakma, magas szinten művelve teljes mértékben iparművészet is, rengeteg kreativitás és szépérzék kell hozzá. Az avatatlan férfiszemek sokszor azt sem tudják megállapítani meddig tart a saját köröm, honnan kezdődik a műköröm, csak azt látják, hogy egy nagyon szép, hosszú köröm díszíti a hölgy kecses kezét.
Az őskorban, úgy húsz, harminc évvel ezelőtt, ez még nem volt olyan nehéz feladat, de azóta igen sokat változott a világ. A jól elkészített köröm ékszerként is jól funkcionál, rákerülhetnek olyan kiegészítők amelyek fokozzák az ékszerhatást, például a strasszkövek is vagy a legváratlanabb díszítőelemek, olyan rafinált módon, hogy különféle változataikban utcai öltözékekhez, de akár kosztümhöz, vagy báli ruhákhoz is megfelelő kiegészítést nyújthatnak.
Folyton változik a trend
- A munkaügyi központ iskolázott be egy tanfolyamra – mondja Rapcsák Henriett, aki jelenleg még tanul. – Érettségi után sokáig állás nélkül voltam, és nem akartam fillérekért irodákban csücsülni. Itt megtalálhatom a számításomat, úgy érzem, ez egy igazán csajos meló, szerintem biztató jövő elé nézek a műkörömépítő szakmában.
- “Nekem pedig ez az életem” – mondja Váli Tünde, aki két esztendeje hivatásos kézápoló és műkörömépítő – persze rengeteget is dolgozom, de megéri. Kamaszlány korom óta készültem valamilyen hasonló pályára, csak még nem tudtam pontosan hogy a műköröm lesz az én utam.
Engem leginkább a szakmában rejlő kimeríthetetlen lehetőségek vonzottak, hiszen évről évre változik a trend és ez szerintem nagyon izgalmas. A tanfolyam óta több kiegészítő továbbképzésen vettem részt, ami azt hiszem ezen a pályán valóban elengedhetetlen.
Folyton új formákat, új anyagokat kell kipróbálni, tisztában kell lennünk a gélek, zselék, porcelánfestékek működésével, és hát a technikai berendezések fejlesztésével is nekünk kell törődnünk. Már kialakult a biztos vendégköröm, és talán lekopoghatom, viszonylag jól meg is élek belőle, még a gazdasági válság ellenére is.
Bensőséges légkör
- A munkaidőm eléggé változó, mert a hivatalos időn kívül is el kell vállalnom váratlan megbízásokat, amiket persze szívesen teszek. Szóval a napi három-négy vendégen kívül, vannak még egyéb elfoglaltságaim.
Egy-egy vendég két-három órát vesz igénybe, a munka mindig változó, precíz kéz és körömkezeléssel kezdődik, utána jönnek a finom és kreatív kidolgozások, a zselézések, minták felvitele. Engem többnyire szórakoztatnak azok, akik hozzám járnak, igaz, előfordul, hogy igazodni kell a hangulatukhoz, stílusukhoz, de azért ez nem olyan megerőltető, hiszen beszélgetünk közben mindenféle témáról.
Elég bensőséges légkör uralkodik általában egy ilyen körömszalonban, persze mennek a pletykák, történetek ezerrel.
Talán bizonyos munkahelyi ártalmakat sem szabad azért kihagynom, amelyek sajnos együtt járnak a napi tevékenységünkkel. Főleg a hátfájást említhetném, meg hát az allergiát, hiszen a porok amiket belélegzünk bizonyos szinten egészségkárosító tényezők, ezt mindenképpen tudni kell, de azért védőeszközök használatával lehet ezek ellen is védekezni.
PG
Kreativitás és precizitás – az audiovizuális szakasszisztens
Kreativitás és precizitás – az audiovizuális szakasszisztens Stúdiók, tele kamerákkal, bonyolult huzalok, keverőasztal, dirigáló, vitatkozó emberek – ilyennek képzeljük a média berkeiben, avagy az audiovizuális munkakörökben dolgozó emberek környezetét. Ez mind igaz, az audiovizuális szakasszisztensek feladata elég sokrétű, hiszen elsősorban szervezői, rendszerezői, műsorok arculatait kialakító munkáról van szó, amelyet olyan embereknek érdemes tanulnia, akik jó szervezőkészséggel, újító ötletekkel rendelkeznek, technikai ügyesség dolgában se lehet eladni őket, és persze érdeklődnek a film, a média és a kultúra különféle területei iránt. Gyártási munkálatok, szervezés, üzleti technikák… - Legfontosabb feladataim közé tartozik a videó és multimédia bemutatók szervezése, létrehozása, amibe a film és képkészítéstől kezdve az üzleti tárgyalásokig rengeteg dolog beletartozik – mondja Vajnai Zoltán, aki évek óta különféle kultúrházaknál és digitális műsorszóró vállalatoknál dolgozik, mint audiovizuális szakasszisztens. – Egyfajta összekötő vagyok a készülő médiamunkák és a filmterjesztési hálózatok szakemberei között. Otthon kell lennem a gyártási munkálatokban, a szervezésben és az üzlettechnikában is, például ha valamilyen reklámfilmet készítünk. Értek a kamerák, mikrofonok, világosító, hangosító berendezések kezeléséhez, és persze munkám során egy csomó emberrel találkozom – hiszen azért ez a pálya mégiscsak a média nyüzsgő világáról szól – kivéve, ha nem éppen egy stúdióban vagyok hosszú napokig, ahol ellenőriznem kell a felvételeket, vagy adatokat viszek fel egy számítógépre. Változatos a mindennapi tevékenységünk, az esetek többségében helyhez kötött, de azért megfordulunk a szabadban is, a fővárosban és vidéken egyaránt. Elmélettől a gyakorlatig Az audiovizuális szakasszisztens képzés érettségi után négy félév alatt sajátítható el, és viszonylag hasonló rendszerben működő tanterv alapján végzik a tanulmányaikat, legalábbis az első időkben, mint a televízióműsor-gyártó, illetve a médiatechnológus asszisztensek, mivel ezek a szakmák egymás ráépüléseinek tekinthetők. „A törzsanyag valóban közös, azonban vannak komoly eltérések is a tantervben – magyarázza Széles Gyula oktató. – A hallgatók az első év folyamán betekintést nyernek a kommunikációelmélet különféle formáiba, megismerkednek a technikai eszközökkel, a szerkesztőszoftverekkel és az adathordozókkal, a jogi szabályozás és a forgalmazás tudnivalóival, valamint az üzleti tantárgyakkal is, hogy miként lehet beindítani egy vállalkozást, hogyan kell szerződéseket készíteni. Az audiovizuális szakasszisztens képzés specialitásai közé tartoznak viszont az olyan tantárgyak, amelyek a fotó, videó és multimédiás eszközök használatát, beleértve a számítógépes prezentációk elkészítését, segítenek megtanítani. Az erre a pályára készülődő fiatalok előbb-utóbb a filmforgalmazás rejtelmeivel is kapcsolatba kerülnek, ezért fontos, hogy az ezzel kapcsolatos jogi és üzleti technikákkal is tisztában legyenek. Érteniük kell még a televíziós műsorok, trendek, arculatok kialakításához is, ezekkel kapcsolatban is megfelelő lehetőségeket tudunk számukra nyújtani ezen a felkészítő tanfolyamon. Hozzátenném azért, hogy minden a gyakorlatban dől el, ezért nálunk az „éles bevetések” száma, a harmadik félévtől kezdve elég jelentős, szeretjük tanulóinkat a mélyvízbe dobni, onnan pedig kinek-kinek ügyességén múlik a további jó elhelyezkedés. Elhelyezkedési lehetőségek - Szerencsére az utóbbi időkben növekszik az audiovizuális munkakörökben foglalkoztatott emberek iránt az igény, gyakran megtörténik, hogy több cég alkalmazásában is állhatnak. A gombamód szaporodó kis magántelevíziós, rádiós, multimédiával kapcsolatos helyek mellett a különféle produceri, rendezvényszervező irodák, kultúrházak is előszeretettel foglalkoztatnak szakasszisztenseket, azonban azt is érdemes megjegyezni, hogy sokszor inkább szezonális munkák jönnek számításba, pár hónapos, féléves megbízási szerződésekkel. Sajnos ez a világ ilyen, gyors a változás, az igények, a pénzelosztás, szóval általában inkább lehetőségekről van szó, mint állandó, tartós munkahelyekről, – persze azért szerencsére nem minden esetben – ezért is érdemes több lábon állni, ha valaki érvényesülni szeretne. Szakma vagy hivatás? Aki erre a pályára jelentkezik, annak mindenképpen kreativitással kell rendelkeznie, és a problémamegoldó képességei is az átlagosnál kívánatosabb mértékűek, hiszen számtalan váratlan helyzet adódik a munkavégzés során. - Érdekes elegy, hogy itt egyszerre szükség van a humán érdeklődésre, és a műszaki ismeretekre – mondja Gál Kornél, aki jelenleg másodéves az audiovizuális szakasszisztens OKJ-képzésen. – Nálam mindkettő adott, számítógép és kultúraőrült vagyok, valamint nagyon érdekelnek filmkészítésekkel kapcsolatos technológiai feladatok is, ezért jelentkeztem ide. Én inkább hivatásnak érzem ezt a világot, ahonnan még sokfelé tovább is lehet lépni, illetve egyszerre lehet különféle munkakörökben és területeken mozogni, ez az egyik legizgalmasabb dolog benne. PG
Krank sein
- Krankheiten- e Masern- r Scharlach- e Windpocken- e Blutverergiftung- e Medikamentenvergiftung- e Lebensmittelvergiftung- r Krebs- e Mumps- e Schwerhörigkeit- e Grippe/r Schnupfen/e Erkältung- r Herzinfarkt- e Zuckerkrankheit- e Kreislaufstörungen- r Schlaganfall- e Kinderlähmung- e Gehirnblutung- e Aderverkalkung- s Magengeschwür- AIDS- r Nervenzusammenbruch- hoher Blutdruck- e Tuberkolose- e Madelentzündung- e Mittelohrentzündung- e Lungenentzündung- e Blinddarmentzündung- e Gehirnhautentzündung- e Bauchspeicheldrüsenenrzündung- e Kurzsichtigkeit- e Weitsichtigkeit- s Rheuma- s Asthma- e Blasenschwäche
Közzéteszik a ponthatárokat
Idén először már 200 pont alatt senki sem juthat be államilag támogatott képzésre. Este az interneten mindenki számára nyilvánossá válik, hogy bekerült-e valamelyik főiskolára vagy egyetemre. A regisztrált jelentkezők személyes oldalukon is megtalálják a jelentkezéseikhez tartozó ponthatárokat, akik pedig a jelentkezési lapjukon megadták mobiltelefonszámukat, sms-ben is kapnak értesítést. Az előzetes adatok alapján az alapszakok közül a turizmus-vendéglátás, a gazdálkodási és menedzsment, a jogász, a mérnök informatikus, valamint a pénzügy és számvitel képzés a legnépszerűbb. A mesterszakok esetében a tanár, a nemzetközi tanulmányok, valamint a kommunikáció és médiatudomány szakra jelentkeztek a legtöbben. A felsőoktatási intézményekbe összesen 140 ezren jelentkeztek idén. Az idei évben először már senkit sem fognak 200 pont alatt felvenni a költségtérítéses, a támogatott alap-, illetve osztatlan képzésre. Tavaly több mint ötszáz esetben volt 400 feletti a ponthatár, és a nagy egyetemek mindegyikére nehéz volt bekerülni. B.E. www.mot.hu
Közútkezelő – OKJ leírás
OKJ-szám: 31 582 16Betölthető foglalkozás: Egyéb közlekedési foglalkozások FEOR 5219 Képzési idő: Legfeljebb 1000 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Egyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Útfenntartó (iskolai végzettség nincs előírva)Ide tartoznak az 521-es alcsoportból a máshová nem sorolható közlekedési foglalkozások.Jellemző munkakör:* Forgalomirányító és -szervező Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Tanfolyam indul: Iskolák, ahol tanulhatod: Tanfolyam
közúti villamosjármű-szerelő (OSZJ sz.: 314-4)
Kérdés:: A közúti villamosjármű-szerelő (OSZJ sz.: 314-4) végzettségem minek felele meg most? Az OKJ-szám, és a FEOR besorolás érdekel pontosabban. Milyen tövábbtanulás és átképzési lehetőségek vannak? Válasz: Sajnos nem sokkal sikerült előrébb jutnom a kérdésben. A Nemzeti Szakképzési és felnőttképzési Intézet tanácsadója szerint nincs olyan adatbázis, amely összehasonlítani az OSZJ – régi OKJ – új OKJ besorolásokat. Így ők csak azt a tanácsot tudták adni, hogy a végzettség szintje alapján próbáljunk továbbtanulási lehetőséget keresni (azaz, az Ön végzettsége ezzel az OSZJ számmal érettségit adott-e). A NIVE tanácsadóinak elérhetősége: https://www.nive.hu/index_sec.php A képzési kínálatunkban keresve azonban találtam olyan képzést, ami kapcsolódhat az Ön szakmai végzettségéhez: ez a könnyűgépkezelő tanfolyam http://mot.hu/kereso/szo/a8O2bm55xbFnw6lw/rovat/0/orszag/HU/varos/0/ajanlatok/1/cegek/0/cikkek/0/null/1 Több cég is indít ilyen tanfolyamot, ezért érdemes velük felvenni a kapcsolatot. A SZTÁV Rt. –nél induló tanfolyamnál pl. az Ön végzettségével csak vizsgát kell tenni. http://www.sztav.hu Remélem, tudtam segíteni!
Köztisztasági munkagép- és járműkezelő – OKJ leírás
Köztisztasági munkagép- és járműkezelő Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 31 853 04Betölthető foglalkozás: Köztisztasági munkagép-, járműkezelő FEOR 8331 Képzési idő: Legfeljebb 300 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Egyéb feltétel: jogosítványRész-szakképesítések- Településtisztasági szippantógépkezelő (középszintű, 8. évfolyam után)Kezeli az utak, utcák, terek, aluljárók és más közterületek tisztítására szolgáló gépeket, speciálisan átalakított járműveket.Feladatai:* a gépkocsi felszerelése megfelelő célberendezésekkel * a gépjármű vezetése, a közúti szabályok betartása * a tehergépjárműre szerelt seprő-, mosó- és hóeltakarító (hóeke, hómaró, só- és homokszóró) berendezések kezelése * a megadott útvonal végigjárása és megtisztítása * az aluljárók kőburkolatának felmosására szolgáló kisgépek kezelése * a villamossínek kőágyát tisztító benzinmotoros kisgépek kezelése * a lakossági hulladék összegyűjtése és elszállítása * a gondjaira bízott gépek, berendezések ápolása, karbantartása, üzemanyaggal való ellátása Jellemző munkakörök:* Cseretartályos szemétgyűjtőgép kezelője * Félpormentes szemétgyűjtőgép kezelője * Járda- és aluljárótisztító (-mosó) gép kezelője * Kombinált úttisztító gép (seprő-, mosó-, hóekéző és hintőanyagszóró gép) kezelője * Köztisztasági járműkezelő * Kuka-tömörítő (pormentes) szemétgyűjtőgép-kezelő * Mosó-locsoló gép kezelője * Önfelszedő seprőgép kezelője Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:8332 Településtisztasági szippantógép-kezelő8356 Tehergépkocsi-vezető9117 Szemétgyűjtő, utcaseprőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Az alapfokú oktatás keretében (általános iskola 8. osztálya, illetve annak megfelelő) megszerzett képzettség. Javarészt idetartoznak mindazok, akik ezen kívül nem rendelkeznek szakismeretet nyújtó iskolai, illetve tanfolyami végzettséggel. (Ha valaki alsó fokú oktatásban részesült, de pl. tanfolyami képzés keretében valamilyen szakképzettséget szerzett, akkor a II. képzettségi szintbe tartozik.) Iskolák, ahol tanulhatod:
Közterületfelügyelő – OKJ leírás
Közterületfelügyelő Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 52 861 03Betölthető foglalkozás: Közterület-felügyelő FEOR 5355 Képzési idő: Legfeljebb 360 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságEllenőrzi a közterületen folytatott és engedélyhez kötött tevékenységek szabályszerűségét.Feladatai:* a közterületen különböző tevékenységeket végzők (pl. árusok, plakátragasztók, portréfestők, zenészek stb.) engedélyének ellenőrzése * a közterületeken parkoló autók ellenőrzése * szabálytalanság esetén a szabálysértő figyelmeztetése, bírságolása, feljelentése * jelentéskészítés Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:5361 RendőrMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Az alapfokú oktatás keretében (általános iskola 8. osztálya, illetve annak megfelelő) megszerzett képzettség. Javarészt idetartoznak mindazok, akik ezen kívül nem rendelkeznek szakismeretet nyújtó iskolai, illetve tanfolyami végzettséggel. (Ha valaki alsó fokú oktatásban részesült, de pl. tanfolyami képzés keretében valamilyen szakképzettséget szerzett, akkor a II. képzettségi szintbe tartozik.) Iskolák, ahol tanulhatod:
Központi programok, tantervek
A miniszter által kiadott dokumentum a szakmai és vizsgakövetelmény teljesítésére szolgáló iskolai rendszerű szakképzés megszervezéséhez, valamint további nevelési-oktatási dokumentumok: szakmai program, tankönyv, egyéb tanulmányi segédlet elkészítéséhez.
Közoktatással kapcsolatos jogszabályok
Közoktatással kapcsolatos jogszabályok
Közoktatás, közoktatási intézmények
Az óvodai nevelés, az iskolai nevelés-oktatás, a kollégiumi nevelés-oktatás. Közoktatási intézmények az óvodák, iskolai végzettség, szakképesítést igazoló bizonyítvány kiadására jogosult iskolák, alapfokú művészetoktatási intézmények, kollégiumok.
Közművelődési szakember II.
A közművelődési szakember feladata: a szabad időben a művelődési folyamatokhoz, alkalmakhoz, közösségi kapcsolatokhoz, a megértés együttes élményeihez tevékenységi formák kínálata az egyetemes, nemzeti, kisebbségi és a helyi kultúra értékeinek közismertté tétele az adott település különböző korú, nemű, érték- és érdekrendű csoportjai művelődési, közéleti szükségleteihez, életképességének fejlesztéséhez alkalmazkodó tudás- és képességfejlesztő formák, folyamatok teremtése, működtetése, a helyi hagyományokat gazdagító szórakozási lehetőségek biztosítása. Tevékenysége a helyi társadalom közművelődési intézményeiben: a helyi közösségi művelődést szervező és a közművelődési szolgáltatást biztosító művelődési intézményben (művelődési központ, művelődési ház, közösségi ház, faluház, ifjúsági és gyermekház, ifjúsági információs iroda, szabadidő központ), a szabadidő szórakoztató és művelődési szolgáltatást biztosító egyéb intézményekben (szabadidő park, állat- és növénykert, vidámpark, üdülők stb.), a regionális és megyei fejlesztési feladatokat ellátó és szolgáltatást nyújtó intézmények (megyei művelődési központ, megyei közművelődési információs központ), a Magyar Művelődési Intézetben, a helyi társadalom közösségi terében, civil szervezeteiben valósul meg. A Közművelődési szakemberek II. végzettségű szakemberek a közművelődés helyi intézményei, civil szervezetei, a regionális és országos közművelődési intézmények, szervezetek végrehajtó, szervező, ügyintéző munkaköreiben alkalmazhatók. A Közművelődési szakember I. szakképesítés a helyi közművelődési intézmények, a regionális és országos kulturális rendszerek tervező, irányító, vezető munkaköreire is felkészíti a képzésben részt vevőket.
Közművelődési szakember II – OKJ leírás
Közművelődési szakember II. Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 52 345 02Betölthető foglalkozás: Kulturális szervező munkatárs FEOR 3713 Képzési idő: Legfeljebb 360 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiRáépülések*** Közösségfejlesztő (középszintű, érettségivel)Rész-szakképesítések- Kulturális rendezvényszervező (középszintű, érettségivel)Művészeti, szabadidős, sportprogramok szervezésében segédkezik művelődési házakban, közösségi házakban.Feladatai:* a kulturális intézmény programjának megszervezése, a rendezvények reklámjának szervezése * a rendezvények megtartásának előkészítése, teremfelügyelet a rendezvény ideje alatt Jellemző munkakör:* Közművelődési szakember Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2614 Kulturális szervezőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést.Iskolák, ahol tanulhatod:
Közművelődési szakember I.
A közművelődési szakember feladata: a szabad időben a művelődési folyamatokhoz, alkalmakhoz, közösségi kapcsolatokhoz, a megértés együttes élményeihez tevékenységi formák kínálata az egyetemes, nemzeti, kisebbségi és a helyi kultúra értékeinek közismertté tétele az adott település különböző korú, nemű, érték- és érdekrendű csoportjai művelődési, közéleti szükségleteihez, életképességének fejlesztéséhez alkalmazkodó tudás- és képességfejlesztő formák, folyamatok teremtése, működtetése, a helyi hagyományokat gazdagító szórakozási lehetőségek biztosítása. Tevékenysége a helyi társadalom közművelődési intézményeiben: a helyi közösségi művelődést szervező és a közművelődési szolgáltatást biztosító művelődési intézményben (művelődési központ, művelődési ház, közösségi ház, faluház, ifjúsági és gyermekház, ifjúsági információs iroda, szabadidő központ), a szabadidő szórakoztató és művelődési szolgáltatást biztosító egyéb intézményekben (szabadidő park, állat- és növénykert, vidámpark, üdülők stb.), a regionális és megyei fejlesztési feladatokat ellátó és szolgáltatást nyújtó intézmények (megyei művelődési központ, megyei közművelődési információs központ), a Magyar Művelődési Intézetben, a helyi társadalom közösségi terében, civil szervezeteiben valósul meg. A Közművelődési szakemberek II. végzettségű szakemberek a közművelődés helyi intézményei, civil szervezetei, a regionális és országos közművelődési intézmények, szervezetek végrehajtó, szervező, ügyintéző munkaköreiben alkalmazhatók. A Közművelődési szakember I. szakképesítés a helyi közművelődési intézmények, a regionális és országos kulturális rendszerek tervező, irányító, vezető munkaköreire is felkészíti a képzésben részt vevőket.
Közművelődési szakember I – OKJ leírás
Közművelődési szakember I. Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 61 345 01Betölthető foglalkozás: Kulturális szervező munkatárs FEOR 3713 Képzési idő: Legfeljebb 360 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: Felsőfokú végzettségElágazások** Közművelődési menedzser* Kulturális menedzserMűvészeti, szabadidős, sportprogramok szervezésében segédkezik művelődési házakban, közösségi házakban.Feladatai:* a kulturális intézmény programjának megszervezése, a rendezvények reklámjának szervezése * a rendezvények megtartásának előkészítése, teremfelügyelet a rendezvény ideje alatt Jellemző munkakör:* Közművelődési szakember Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2614 Kulturális szervezőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Iskolák, ahol tanulhatod:
Közlekedésüzemvitel-ellátó – OKJ leírás
Közlekedésüzemvitel-ellátó Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 52 841 01Betölthető foglalkozás: Egyéb kereskedelmi, áruforgalmi, értékesítési ügyintézők FEOR 3629 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: szakmai alkalmasság Elágazások** Közúti közlekedésüzemvitel-ellátó* Légi közlekedésüzemvitel-ellátó* Szállítmányozási ügyintéző* Vízi közlekedésüzemvitel-ellátóRész-szakképesítések- Menetjegyellenőr (középszintű, 10. évfolyam után)- Menetjegypénztáros (középszintű, érettségivel)Ide tartoznak a 362-es alcsoportból a máshová nem sorolható kereskedelmi, áruforgalmi, értékesítési ügyintézők.Jellemző munkakörök:* Fuvarbonyolító * Fuvarozási ügyintéző * Reklamációs ügyintéző * Szállítási előadó * Szállítási ügyintéző * Számlázási előadó Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Iskolák, ahol tanulhatod:
Közlekedési és vízépítési búvár
Hatósági, szakhatósági engedélyek és kiviteli tervek, a megrendelő utasításai és előírásai alapján, álló- és folyóvizekben, csatornákban, zárt térben, barlangban végzett búvármunkák: – felderítés, – építési munkák, – javító, karbantartó munkák, – bontási és robbantási munkák, – mentési munkálatok, – szennyezett környezetben végzett búvármunkák, – közúti és vasúti hidak mélyvízben lévő pillérein végzett munkák, – hajók és más úszóművek külső – víz alatt lévő – javítási munkái, – kikötők, zsilipek és duzzasztóművek víz alatti létesítményein végzett munkák, – védőgátak víz alatti részein végzett munkák.
Közlekedésépítő, hídépítő technikus
Az útépítő és útfenntartó technikus munkaterülete az utak és más mélyépítési létesítmények építése, üzemeltetése és fenntartása. Az új utak építésének munkaterületei és jellemzői: – A tervezés előkészítésében a talaj és geológiai viszonyok feltárása, laboratóriumi vizsgálatra való előkészítése. Az út nyomvonalának közelében lévő vízszintes és magassági alappontok adatainak beszerzése. Az utat keresztező közművekre, vezetékekre vonatkozó adatok gyűjtése, rendszerezése. A helyi anyagnyerőhelyek felkutatása, anyagoknak vizsgálatra való előkészítése. A kisajátításra kerülő földterületek adatainak beszerzése, rendszerezése. – A tervezésnél szerkeszti az engedélyezési és kivitelezési terveket, elvégzi a segédtervezői munkákat, anyagkimutatást készít, a műszaki leírás szükséges adatait összegyűjti, rögzíti. – Az építés engedélyeztetésében közreműködik. Kapcsolatot tart az önkormányzati szervekkel. – Az építés előkészítésében részt vesz. A raktárak, rakodóhelyek, felvonulási létesítmények, szállítási útvonalak terv szerinti kitűzését, a keverőtelepek építésének, berendezésének mérnöki irányítás melletti szervezését, részmunkafolyamatainak ellenőrzését végzi. – Az útépítés kivitelezésének valamennyi munkafázisában technikusi, munkavezetői feladatokat lát el, részmunkafolyamatokat irányít. Az elvégzett részmunkák terv szerinti ellenőrzését, a részmunkák ütemezését, a gépek kihasználásának szervezését, a munkahelyi anyagvizsgálatok adatainak feldolgozását, jegyzőkönyvek kitöltését, az értékeléshez való előkészítő munkát elvégzi. A munkavédelmi előírásokat betartja, ill. betartatja. Az építésvezető irányítása mellett az építés műszaki dokumentumait vezeti. – Az útépítés befejező munkáit: padka- és árokrendezés, vezetőoszlopok, vezetőkorlát, közúti jelzőtáblák elhelyezése, útburkolati jelek felfestése, irányítja és ellenőrzi, az ezzel kapcsolatos kitűzéseket elvégzi. – Az elkészült út átadás-átvételi eljárásában részt vesz. Az érdesség- és hullámosságmérés végrehajtását irányítja és ellenőrzi, a szükséges jegyzőkönyveket vezeti. – A megépült út nyilvántartásával kapcsolatos dokumentumokat napra készen vezeti, vagy a vezetéshez szükséges adatokat összegyűjti. A meglévő utak üzemeltetésének, karbantartásának és fejlesztésének munkaterületei és jellemzői: Az utak fenntartásában az útépítő technikus részben önállóan, részben mérnöki irányítással vesz részt. – Az üzemeltetéssel kapcsolatban az útellenőrző gépkocsik jelentéseit összegyűjti, a szükséges intézkedéseket megteszi, illetve továbbítja az üzemmérnökség vezetőjéhez. Az út jelentőségétől függően meghatározott időnként útellenőrzést végez. Részt vesz a forgalmi rend meghatározásában és fenntartásában, a forgalomirányítás kialakításában és fenntartásában, az üzemi feltételek biztosításában. – Az út karbantartási feladatai. Az általános útfenntartási feladatok (földművek, padkák, árkok és folyókák, úttartozékok és növényzet karbantartása, az útpálya és tartozékainak tisztán tartása) végrehajtását megszervezi, a gépek kihasználását biztosítja, az elkészült munkákat ellenőrzi. – A burkolatok karbantartásával kapcsolatos munkákat (repedések, felületi hibák javítása, felületek felújítása stb.) mérnöki irányítás mellett megszervezi, a szükséges gépek gazdaságos kihasználását biztosítja, részt vesz a munkák irányításában és ellenőrzésében. – A téli forgalombiztosítási feladatok végrehajtásában aktívan részt vesz. Az információs szolgálat megszervezése, a síkosság elleni védekezés, a hóeltakaritás, a tavaszi olvadási és fagykárok helyreállítása, mind olyan feladat, amelynek megszervezése, végrehajtása és ellenőrzése, mérnöki irányítás mellett, technikusi feladat. – A meglévő úthálózati fejlesztésének tervezésénél adatgyűjtő (forgalom-, altalaj-, hidrológiai adatok) feladatot lát el. A meglévő út teherbírásának (behajlás mérés) és felületi tulajdonságainak (érdesség, hullámosság) meghatározásánál, a meglévő pályaszerkezet feltárásánál tevékenyen részt vesz. A kivitelezési munkákat (vízelvezetés javítása, szélesítés és erősítés kialakítása) mérnöki irányítás mellett, irányítja és ellenőrzi. – A munkavédelmi és környezetvédelmi előírásokat betartja és betartatja az üzemeltetésnél, karbantartásnál és fejlesztésnél. Gondoskodik a munka- és védőruha viseléséről, a munkahelyi rendről és tisztaságról. Betartja az „Útfenntartási munkahelyek elkorlátozása és a forgalom szabályozása” miniszteri utasítás előírásait. Megakadályozza, hogy aszfaltozásnál a bitumen kötőanyag, síkosság elleni védekezésnél többlet só ne kerüljön a közcsatornába, illetve a talajba. Megoldja a szemét és hulladék konténeres gyűjtését, ill. engedélyezett helyen való lerakását.
Közlekedésépítő vasútépítő technikus
A vasútépítő és pályafenntartó technikus munkaterülete a vasutak és más közlekedési, mélyépítési teherviselő szerkezetek létesítése, üzemeltetése és fenntartása. 2.3.1. A vasúti pálya építésének munkaterületei és jellemzői – A talaj és talajviszonyok feltárása, laboratóriumi vizsgálatra való előkészítése. – A tervezésnél szerkeszti az engedélyezési és kivitelezési terveket, elvégzi a segédtervezői munkákat, anyagkimutatást készít, a műszaki leírás szükséges adatait összegyűjti, rögzíti. – Az építés engedélyeztetése, ill. engedélyeztetésben közreműködik. – Az építés előkészítésében részt vesz. A raktárak, rakodóhelyek, felvonulási létesítmények terv szerinti kitűzését, szállítási útvonalak, a szerelő műhelyek építését, berendezését mérnöki irányítás mellett szervezi, a részmunkafolyamatok ellenőrzését végzi. – A vasútépítés kivitelezésének valamennyi munkafázisában technikusi, pályamesteri munkavezetői feladatokat lát el, részmunkafolyamatokat irányít. Az elvégzett részmunkák terv szerinti ellenőrzését, a részmunkák ütemezését, a gépkihasználtságok szervezését, a munkahelyi anyagvizsgálatok, adatok feldolgozását, vizsgálati jegyzőkönyvek kitöltését, az értékeléshez való előkészítési munkát elvégzi. A munkavédelmi és környezetvédelmi előírásokat betartja, ill. betartatja. Az építésvezető irányítása mellett az építés műszaki dokumentációit vezeti. – Részt vesz az elkészült vasúti pálya átadásában. – A megépült vasúti pálya nyilvántartásának vezetéséhez a szükséges adatokat biztosítja.
Közlekedésépítő útépítő technikus
Az útépítő és útfenntartó technikus munkaterülete az utak és más mélyépítési létesítmények építése, üzemeltetése és fenntartása. Az új utak építésének munkaterületei és jellemzői: – A tervezés előkészítésében a talaj és geológiai viszonyok feltárása, laboratóriumi vizsgálatra való előkészítése. Az út nyomvonalának közelében lévő vízszintes és magassági alappontok adatainak beszerzése. Az utat keresztező közművekre, vezetékekre vonatkozó adatok gyűjtése, rendszerezése. A helyi anyagnyerőhelyek felkutatása, anyagoknak vizsgálatra való előkészítése. A kisajátításra kerülő földterületek adatainak beszerzése, rendszerezése. – A tervezésnél szerkeszti az engedélyezési és kivitelezési terveket, elvégzi a segédtervezői munkákat, anyagkimutatást készít, a műszaki leírás szükséges adatait összegyűjti, rögzíti. – Az építés engedélyeztetésében közreműködik. Kapcsolatot tart az önkormányzati szervekkel. – Az építés előkészítésében részt vesz. A raktárak, rakodóhelyek, felvonulási létesítmények, szállítási útvonalak terv szerinti kitűzését, a keverőtelepek építésének, berendezésének mérnöki irányítás melletti szervezését, részmunkafolyamatainak ellenőrzését végzi. – Az útépítés kivitelezésének valamennyi munkafázisában technikusi, munkavezetői feladatokat lát el, részmunkafolyamatokat irányít. Az elvégzett részmunkák terv szerinti ellenőrzését, a részmunkák ütemezését, a gépek kihasználásának szervezését, a munkahelyi anyagvizsgálatok adatainak feldolgozását, jegyzőkönyvek kitöltését, az értékeléshez való előkészítő munkát elvégzi. A munkavédelmi előírásokat betartja, ill. betartatja. Az építésvezető irányítása mellett az építés műszaki dokumentumait vezeti. – Az útépítés befejező munkáit: padka- és árokrendezés, vezetőoszlopok, vezetőkorlát, közúti jelzőtáblák elhelyezése, útburkolati jelek felfestése, irányítja és ellenőrzi, az ezzel kapcsolatos kitűzéseket elvégzi. – Az elkészült út átadás-átvételi eljárásában részt vesz. Az érdesség- és hullámosságmérés végrehajtását irányítja és ellenőrzi, a szükséges jegyzőkönyveket vezeti. – A megépült út nyilvántartásával kapcsolatos dokumentumokat napra készen vezeti, vagy a vezetéshez szükséges adatokat összegyűjti. A meglévő utak üzemeltetésének, karbantartásának és fejlesztésének munkaterületei és jellemzői: Az utak fenntartásában az útépítő technikus részben önállóan, részben mérnöki irányítással vesz részt. – Az üzemeltetéssel kapcsolatban az útellenőrző gépkocsik jelentéseit összegyűjti, a szükséges intézkedéseket megteszi, illetve továbbítja az üzemmérnökség vezetőjéhez. Az út jelentőségétől függően meghatározott időnként útellenőrzést végez. Részt vesz a forgalmi rend meghatározásában és fenntartásában, a forgalomirányítás kialakításában és fenntartásában, az üzemi feltételek biztosításában. – Az út karbantartási feladatai. Az általános útfenntartási feladatok (földművek, padkák, árkok és folyókák, úttartozékok és növényzet karbantartása, az útpálya és tartozékainak tisztán tartása) végrehajtását megszervezi, a gépek kihasználását biztosítja, az elkészült munkákat ellenőrzi. – A burkolatok karbantartásával kapcsolatos munkákat (repedések, felületi hibák javítása, felületek felújítása stb.) mérnöki irányítás mellett megszervezi, a szükséges gépek gazdaságos kihasználását biztosítja, részt vesz a munkák irányításában és ellenőrzésében. – A téli forgalombiztosítási feladatok végrehajtásában aktívan részt vesz. Az információs szolgálat megszervezése, a síkosság elleni védekezés, a hóeltakaritás, a tavaszi olvadási és fagykárok helyreállítása, mind olyan feladat, amelynek megszervezése, végrehajtása és ellenőrzése, mérnöki irányítás mellett, technikusi feladat. – A meglévő úthálózati fejlesztésének tervezésénél adatgyűjtő (forgalom-, altalaj-, hidrológiai adatok) feladatot lát el. A meglévő út teherbírásának (behajlás mérés) és felületi tulajdonságainak (érdesség, hullámosság) meghatározásánál, a meglévő pályaszerkezet feltárásánál tevékenyen részt vesz. A kivitelezési munkákat (vízelvezetés javítása, szélesítés és erősítés kialakítása) mérnöki irányítás mellett, irányítja és ellenőrzi. – A munkavédelmi és környezetvédelmi előírásokat betartja és betartatja az üzemeltetésnél, karbantartásnál és fejlesztésnél. Gondoskodik a munka- és védőruha viseléséről, a munkahelyi rendről és tisztaságról. Betartja az „Útfenntartási munkahelyek elkorlátozása és a forgalom szabályozása” miniszteri utasítás előírásait. Megakadályozza, hogy aszfaltozásnál a bitumen kötőanyag, síkosság elleni védekezésnél többlet só ne kerüljön a közcsatornába, illetve a talajba. Megoldja a szemét és hulladék konténeres gyűjtését, ill. engedélyezett helyen való lerakását.
Közlekedésépítő technikus – OKJ leírás
Közlekedésépítő technikus Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 582 02Betölthető foglalkozás: Közlekedési technikus FEOR 3122 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságElágazások** Hídépítő és fenntartó technikus* Útépítő és fenntartó technikus* Vasútépítő és fenntartó technikusA vasúti, közúti, légi és vízi személy-, illetve áruszállítás területén alkalmazott gépek és azok működtetéséhez szükséges közlekedési rendszerek létesítésével, karbantartásával, javításával és üzemeltetésével összefüggő műszaki és adminisztratív feladatok elvégzésében vesz részt.Feladatai:* a közlekedési eszközök (mozdonyok, közúti járművek, repülőgépek stb.) fejlesztésében részfeladatok ellátása * a járművek karbantartásának irányítása, a közlekedési eszközök műszaki állapotának műszeres ellenőrzése és a szükséges javítások elvégzése * a közlekedési rendszerek eszközeinek kiválasztásában és szervezetének megtervezésében részfeladatok (igények felmérése, rendelkezésre álló eszközök számbavétele, menetrendszerkesztés, költség-megtérülési számítások elvégzése, viteldíj meghatározása stb.) megoldása * a személy- és áruszállítás műszaki és adminisztratív lebonyolításának (személy- és teherforgalom összehangolása, vasúti szállítmányok adott övezetbe való irányítása, pénztárforgalom, utastájékoztatás, szállítási, fuvarozási útvonal kijelölése, személyi és tárgyi feltételek biztosítása, fuvardíjak elszámolása, eredményesség vizsgálata, vámrendelkezések betartása, menetokmányok kezelése stb.) elvégzése, közvetlen irányítása Jellemző munkakörök:* Gépjármű-üzemeltetési technikus * Hajózási technikus * Jelzőberendezés-technikus * Légiközlekedési technikus * Motor- és vontatási technikus * Motortechnikus * Postaforgalmi technikus * Vasútforgalmi technikus * Villamosvasúti technikus Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2122 Közlekedési mérnökMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Iskolák, ahol tanulhatod:
Közlekedésépítő környezedvédelmi technikus
A közlekedésépítő környezetvédő technikus munkaterülete a híd-, út-, vasútépítő mélyépítési munkák, közművek tervezése, kivitelezése, fenntartása, üzemeltetése során a természeti és épített környezet védelmének biztosítása. A tervezés szintjén: A szükséges kiegészítő adatok gyűjtése, feldolgozása, értékelése. (A tervezett műtárgy földrajzi-természeti, meteorológiai-hidrológiai adatok, geotechnikai feltételrendszer, kapcsolódó létesítmények előre tervezhető hatásai, szennyező források.) Részvétel az engedélyezési eljárásokban. (Az érintett terület fokozott védelemre szoruló felszíni, felszín alatti és feletti értékeinek megőrzése, ha szükséges a megfelelő jogi, gazdasági eszközök igénybevételével.) Az elkészült terveket a környezetvédelmi előírásoknak (rendeletek, törvények) megfelelően véleményezi, illetve ebben közreműködik. Egyben közvetít a tervező és a szakhatóság között. A kivitelezés szintjén: A munkahely előkészítése (csak annyi terület igénybevétele, amennyi feltétlenül szükséges, tereprendezés minimális fa, növényzet irtásával, rekultivációra való felkészítés). A munkahely berendezése (a különféle szennyezőforrások előzetes számbavétele, csökkentése, ill. a hulladék összegyűjtése, eltávolítása, depóniák elhelyezése). A különböző gépek, raktárak, irodák, humán célú helyiségek megfelelő – sem egymást, sem a környezetet nem zavaró – elrendezése. Anyag- és energiatakarékos technológiák, környezetbarát anyagok, esetleges újrahasznosítás (zsaluzat és ducok helyett acélelemek használata). Az elkészült műtárgy, lineáris létesítmény műszaki átadása-átvétele során a dokumentációk, környezetvédelmi utalásoknak az üzemeltető számára való kiemelése, a közműhelyzet pontos feltérképezése, rögzítése a felesleges keresés csökkentésére. Az üzemeltetés és fenntartás során: Az acélszerkezetek korrózióvédelmének környezetbarát megoldása (porok, oldószerek, gőzök levegőbe jutásának megakadályozása). Valamennyi műtárgy (vasbeton hidak, vasúti építmények), a környezet és talaj védelmének biztosítása. Padkák, vízelvezető árkok tisztán tartása, hóvédelem. Helyhez kötött és mozgó környezetkárosítók (kibocsátási határértékek betartása). Részvétel az időszakos felülvizsgálatokon, bejárásokon. A munkával kapcsolatos munkavédelmi előírások (ezeknél is érvényesítve a tágabb környezetvédelem szempontjait).
Közlekedésépítő informatikai technikus
A közlekedésépítő informatikai technikus munkaterülete a közlekedés, a híd- és egyéb mélyépítés, szerkezetépítés, üzemeltetés, fenntartás, engedélyezés vagy engedélyeztetés. Jellemzői: – Az adott területhez kapcsolódó ügyvitelben, a gazdasági egységek tartalmi és adminisztratív munkájában alkalmazott szoftverek biztonságos, gyakorlott üzemeltetése. – Laboratóriumi adatfeldolgozóknál, a geodéziai méréseknél, a térinformatikai rendszerek üzemeltetésénél, a forgalomtechnikában, az építésszervezés és fenntartásnál, a komplex gépesítésnél, a munkaidő-, munkaerő-, anyag-, gépkihasználtság ütemezésénél, a nagy mennyiségű adatok feldolgozásánál a megismert szoftverek és azok új változatainak alkalmazása. – A közlekedésépítés, hídépítés valamennyi munkafázisában technikusi feladatokat lát el, részmunkafolyamatokat irányít. – A munkavédelmi és környezetvédelmi előírásokat betartja, illetve betartatja. – Az építésvezető irányítása mellett az építés műszaki dokumentációit vezeti. Számítógépes szerkesztői, segédtervezői munkát végez a híd-, az út- és vasútépítési tervdokumentációk készítésében. A földmunkák építés irányításában, a kitűzésben, a munkaterv előkészítésében és kialakításában önálló tevékenységet folytat. Irányítás mellett részt vesz a híd, a vasúti alépítmény és felépítmény kivitelezésében, a közúti burkolatok építésében, a különleges felépítmények kivítelezésében, az útátjárók kialakításában, a városi utak építésében, a városi vasutak építésében és fenntartásában. A különleges alapozások, talajerősítések, munkagödrök kítűzését, kialakítását, határolását, a víz alatti betonozás munkafolyamait irányítja. A munka- és környezetvédelmi előírásokat betartatja. Ellátja a munkaszervezési feladatokat.
Közlekedésautomatikai műszerész – OKJ leírás
Közlekedésautomatikai műszerész Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 52 523 02Betölthető foglalkozás: Egyéb villamossági szerelők, műszerészek FEOR 7449 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságRáépülések*** Közlekedésautomatikai technikus (emelt szintű, érettségivel)Ide tartoznak a 744-es alcsoportból a máshová nem sorolható villamossági szerelők és műszerészek.Jellemző munkakörök:* Egyenirányító szerelő * Elektromos és mechanikus vagyonvédelmi rendszer szerelője * Eredményhirdetőtábla szerelő * Félvezetőmérő * Gépinstallátor * Kondenzátorszerelő * Közlekedésautomatikai műszerész * Lámpajavító és -szerelő * Lámpaszerelő * Neonberendezés-szerelő * Potenciométer-szerelő * Transzformátor-szerelő * Villamoshegesztőkészülék-javító * Villamosjármű-szerelő * Villanyóra-hitelesítő Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést.Iskolák, ahol tanulhatod:
Közlekedésautomatikai műszerész
– Építi, fenntartja, javítja és ellenőrzi a kötöttpályás közlekedés biztonsági, vezérlő, ellenőrző és ellátó automatikáit, berendezéseit. – Behatárolja a berendezések hibahelyét, feltárja a hibás működés természetét és következményeit a közlekedés forgalmi és biztonsági vonatkozásában. – Megtervezi a javítás, fenntartás munkamódszerét, a munkaművelet sorrendjét, figyelembe véve a berendezések műszaki, fenntartási, üzemeltetési leírásait, az utasításokban előírtakat, valamint tapasztalatait. – Megjavítja, kicseréli a hibás szerkezeti egységeket. – A berendezéseket az időszakos ellenőrzések során vizsgálja, cseréli, valamint szét- és összeszerelés után ellenőrzi és lepróbálja a megfelelő működésüket, állapotukat. Elvégzi a szükséges működési, beállítási, biztonsági vizsgálatokat, és ezeket az előírásoknak megfelelően dokumentálja. – Segíti szakmai társait, forgalommal összefüggő egyéb munkakörben dolgozó munkatársait. A közlekedésautomatikai berendezéseken esetenként munkát végző idegen szakterületek dolgozóit szakfelügyelettel ellenőrzi. – Betartja a közlekedésautomatikai berendezésekre vonatkozó szigorú biztonsági előírásokat. Ismeri és betartja a balesetvédelmi és tűzvédelmi előírásokat.
Középszintű írásbeli érettségi vizsgák 2006-os feladatok
Középszintű írásbeli érettségi vizsgák 2006. május – feladatlapok és javítási-értékelési útmutatók Forrás:www.om.hu