Informatikai statisztikus és gazdasági tervező – OKJ leírás

Informatikai statisztikus és gazdasági tervezőMilyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 55 481 02Betölthető foglalkozás: Egyéb számítástechnikai foglalkozások FEOR 3139 Képzési idő: 2 év Csak iskolarendszerben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiIde tartoznak a 313-as alcsoportból a máshová nem sorolható számítástechnikai foglalkozású dolgozók.Jellemző munkakör:* Számítástechnikai szoftverüzemeltető Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Iskolák, ahol tanulhatod:

Informatikai rendszergazda – OKJ leírás

Informatikai rendszergazdaMilyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 481 03Betölthető foglalkozás: Számítógéphálozat-üzemeltető FEOR 3131 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiElágazások** Informatikai hálózattelepítő és –üzemeltető* Informatikai műszerész* IT biztonság technikus* IT kereskedő* Számítógéprendszer-karbantartó* Szórakoztatótechnikai műszerész* WebmesterRész-szakképesítések- Számítástechnikai szoftverüzemeltető (középszintű, érettségivel)Különféle teljesítményű számítógépes hálózatokat (pl. személyi számítógépek, nagyszámítógépes környezet) üzemeltet, illetve azok működését felügyeli és ellenőrzi.Feladatai:* számítógépes hálózatok, perifériák és kapcsolódó berendezések működtetése, felügyelete, a folyamatos feldolgozás biztosítása * a kommunikációs kapcsolatok (adatátviteli vonalak és berendezések) állapotának figyelemmel kísérése, a fellépő rendellenességek és hibák gyors elhárítása * számítógépes munkafolyamatok szervezése a felhasználók által megadott specifikációk szerint * mágnesszalagok, lemezek előkészítése adatok feldolgozásához, lemez- és mágnesszalag-könyvtárak kialakítása és kezelése * on-line számítástechnikai műveletek végzése * nyilvántartás, archiválás Jellemző munkakörök:* Adatátviteliterminál-kezelő * Rendszeradminisztrátor * Számítástechnikai operátor * Számítógép-kezelő * Számítógéphálózat-felügyelő * Számítógéptermi gépkezelő Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3133 Adatbázis-felelősMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Iskolák, ahol tanulhatod:

Informatikai műszerész

Az informatikai műszerész feladata az ipari, technológiai és ügyviteli területen keletkező adatok gyűjtésére, tárolására, feldolgozására és továbbítására szolgáló készülékek működtetése, karbantartása és szervizelése.   – Ismeri az elektrotechnika alapfolyamatait terminológiáját, megjelenését és alkalmazásait.   – Ismeri az információ megszerzésére, továbbítására és feldolgozására vonatkozó ismereteket.   – Ismeri a digitális rendszerek alapjait, annak felhasználási lehetőségeit és integrálását az informatikában.   – Óvja és becsülje az informatikai berendezéseket és az információhordozókat.   – Működteti a legfontosabb informatikai eszközöket.   – Kiválasztja a legfontosabb szoftvertípusok ismerete alapján a feladathoz optimálisan használható szoftvert.   – Tanácsot ad egy konkrét sw üzemeltetésénél előforduló problémák megoldásához.   – Nyomon követi az informatikai eszközök és információhordozók fejlődését.   – Tudja összekapcsolni és a gyakorlatban alkalmazni a sw és a hw összefüggéseit.   – Működteti és esetenként felügyeli az informatikai apparátust (hw-sw).   – Az adott problémákat képes legyen lefordítani gépi és sw nyelvre.   – Behatárolja az informatikai eszközök működésének hibáit, és képes ezen hibák szakszerű megfogalmazására.   – Kész az alkalmazói sw kiválasztására installálására, és használatának egyszerűbb betanítására.   – Karbantartja az információhordozó eszközöket, ismeri az adatvédelem szabályait.   – Megtervezi a számítógépek időszakos karbantartását, kommunikál a karbantartó cég képviselőivel.    

Informatikai fejlesztések az élelmiszer-logisztikában

Az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt azon vállalatok száma, amelyek logisztikai feladataik kiszervezése mellett döntenek. Amennyiben a logisztika nem tartozik egy vállalat alaptevékenységi körébe, úgy az abba történő folyamatos beruházás és az emberi erőforrások biztosítása nem gazdaságos megoldás. Főként akkor nem, ha a termékforgalomban szezonális ingadozások mutatkoznak, így kezelésük indokolatlanul nagy és állandó költségterhelést jelent a vállalatnak.A logisztika kiszervezésével esetenként 10-20 százalékos logisztikai költségcsökkenés érhető el, mert az új szolgáltató optimalizálja a szállításokat és a szezonális változásokkal kapcsolatos kapacitás-kihasználtság ingadozásának költségterheit is átvállalja. Az utóbbi időben az élelmiszerbiztonság nagy hangsúlyt kap a kereskedelemben és az élelmiszeripar minden területén. Ennek megfelelően előtérbe kerül az élelmiszer-ellátási láncokban az élelmiszertermékek útjának nyomon követése iránti igény. Ahhoz, hogy egy sokszereplős élelmiszerláncban a szükséges információk ne vesszenek el, fejlett informatikai megoldásokra van szükség. Ennek megvalósítására dolgozzák ki az élelmiszeripari terméket előállító vállalatok a nyomon követési eljárásaikat, és követelik meg az ellátási láncba bevont minden szereplőtől, így a logisztikai szolgáltatótól is, hogy az információk feldolgozására, megőrzésére és visszakereshetőségére megfelelő eszközöket alkalmazzon – olvasható a Napi Gazdaságban. http://mfor.hu/cikk.php?article=26700

Informatikai alkalmazásfejlesztő – OKJ leírás

Informatikai alkalmazásfejlesztőMilyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 481 02Betölthető foglalkozás: Egyéb számítástechnikai foglalkozások FEOR 3139 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiElágazások** Infokommunikációs alkalmazásfejlesztő* Információrendszer-elemző és –tervező* Internetes alkalmazásfejlesztő* SzoftverfejlesztőIde tartoznak a 313-as alcsoportból a máshová nem sorolható számítástechnikai foglalkozású dolgozók.Jellemző munkakör:* Számítástechnikai szoftverüzemeltető Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Iskolák, ahol tanulhatod:

Infinitivkonstruktionen

  1. dass — zu+InfA “dass” kötőszó helyett akkor használhatjuk ezt a szerkezetet, haa, a tagmondatok alanyai megegyeznek.     z.B. Ich verspreche, dass ich spare. – Ich verspreche zu sparen.b, az első tagmondatban utaltunk a második tagmondat alanyára tárgy vagy részes esettel.z.B. Wir befehlen dir, dass du gehst. – Wir befehlen dir zu gehen.       Ich bitte dich, dass du mir hilfst. – Ich bitte dich, mir zu helfen.Igék/kifejezések, melyek után használhatjuk ezt a szerkezetet:anfangen, aufhören, beabsichtigen (statt wollen), befehlen, beginnen, behaupten, sich bemühen, bitten, brauchen, empfehlen, sich fürchten, sich freuen, glauben, hoffen, scheinen, verbieten, vergessen, versprechen, versuchen, wagen, warnen, zwingenZeit/Lust/Geld habenes ist + melléknévz.B. Ein Student darf nicht vergessen, dass er zur Prüfung erscheint. — Ein Student darf nicht vergessen, zur Prüfung zu erscheinen.       Ich habe keine Zeit, dass ich ins Kino gehe. — Ich habe keine Zeit, ins Kino zu gehen.       Es ist nicht leicht, dass man die Kinder richtig erzieht. — Es ist nicht leicht, die Kinder richtig zu erziehen. 2. damit — um zu+InfJelentése: azért, hogyA “damit”-os mondatot csak és kizárólag akkor alakíthatjuk át “um zu+Inf.”- es szerkezetté, ha a két tagmondat alanya egyezik.z.B. Ich gehe ins Geschäft, damit ich fürs Wochenende einkaufe. — Ich gehe ins Geschäft, um fürs Wochenende einzukaufen.Aber: Mutti kauft auf dem Markt ein, damit wir immer frisches Obst haben. 3. ohne dass — ohne zu+InfJelentése: anélkül, hogyA “ohne dass”-os mondatot csak és kizárólag akkor alakíthatjuk át ohne zu+Inf. -es szerkezetté, ha a két tagmondat alanya megegyezik.Sem az ohne dass-os, sem pedig az ohne zu+Inf.-es mondatban nem szerepelhet tagadás.z.B. Er geht aus dem Zimmer, ohne dass er sich verabschiedet hat. — Er geht aus dem Zimmer, ohne sich verabschiedet zu haben.ABER: Das Mädchen fiel in Ohnmacht, ohne dass wir es bemerkt hätten. 4. anstatt dass — anstatt zu+InfJelentése: ahelyett, hogyA “anstatt dass”-os mondatot csak és kizárólag akkor alakíthatjuk át anstatt zu+Inf. -es szerkezetté, ha a két tagmondat alanya megegyezik.Sem az anstatt dass-os, sem pedig az anstatt zu+Inf.-es mondatban nem szerepelhet tagadás.z.B. Katrin geht in den Park, ansatt dass sie die Hausaufgabe macht. — Katrin geht in den Park, anstatt die Hausaufgabe zu machen.ABER: Die Mutter kocht jeden Tag zu Hause, anstatt dass die Kinder in der Mensa essen. 5. haben zu+InfJelentése: kell, ritkábban lehetA “haben zu+Inf”-es alakot a “müssen” ritkábban a “können” módbeli segédigék helyett használjuk.A szerkezet aktív jelllegű, ezért a mondatban szerepelnie kell egy cselekvő alanynak.z.B. Wir müssen noch fürs Wochenende einkaufen. — Wir haben noch fürs Wochenende einzukaufen. 6. sein zu+InfJelentése: kell, lehetA “sein zu+Inf”-es alakot a “müssen”, “können” ritkábban a “sollen” és “dürfen” módbeli segédigék helyett használjuk.A szerkezet passzív jellegű, tehát igen hasznos azok számára, akik nem tudják a múlt idős alakokat a fejükbe verni (szerk. megjegyzése).z.B. Die Sache muss noch erledigt werden. –  Die Sache ist noch zu erledigen.Diese Pilze können nicht gegessen werden. — Diese Pilze sind nicht zu essen.   Készítette: Turai Tímea

Indul a felvételi időszak!

A felvételizők számára a december nemcsak a Karácsonyról és az ünneplésről szól, hiszen ez idő tájt jelenik meg a legfontosabb útmutató a felvételi eljáráshoz, a Felsőoktatási felvételi tájékoztató. Ha már tudod, hogy milyen szakon szeretnél továbbtanulni, de nem tudod, hogy hol, akkor azért, ha egyáltalán nem vagy biztos semmiben, akkor azért, ha pedig mindent tudsz, de a jelentkezési lapok kitöltése idegen számodra, akkor azért érdemes fellapoznod a kiadványt.   A jövő évi eljárás legnagyobb újítása a pontszámítás rendszerének változása lesz. Az eddigi 120+24 helyett már 400+80 pontot szerezhetsz. De ez nem olyan bonyolult, mint amilyennek látszik, hiszen csupán a számítás módja változik azért, hogy a rendszerben ne vesszenek el pontok és megfelelően differenciálja a felvételi eredményeket.   A felvételi eljárás legismertebb és legfontosabb dátuma minden bizonnyal 2008. február 15. Eddig kell ugyanis postára adnod a kitöltött jelentkezési lapokat. A kitöltésben segít a fentebb említett Tájékoztató. A jelentkezési lapokat érdemes néhány nappal 15-e előtt feladni a postán, hiszen az utolsó pillanatokban hatalmas tömegre számíthatsz.   A mindent eldöntő pillanat, a ponthatárok éjszakája, a vonalhúzás, ki hogyan nevezi, jövőre előreláthatóan július 24-ére esik. Ez a nagyon távoli időpont gyorsan el fog jönni, hiszen nem lesz időd számolgatni a napokat, ha addig az érettségivel is meg kell birkóznod.   A Felsőoktatási felvételi tájékoztatóról itt olvashatsz bővebben: www.felvi.hu   MOT

Indiai fejmasszázs

Indiában ezer éves hagyománya van a fejmasszázsnak, a fejbőr egészsége és a szellemi frissesség megőrzése, az ellazulás érdekében végzik ma is a fejmasszázst. Hagyományosan olajjal masszírozzák a fejet, az arcot, a nyakat, a vállakat, a hátat, sőt a karokat is. Az indiai fejmasszázs fokozza az agy vérellátását, serkenti a vérkeringést, gyorsítja a méreganyagok kiválasztását, csillapítja a fej és a szem fájását. A nyak és a vállak feszültségének oldására is kiválóan alkalmas, hiszen a masszőr ennek a területnek az izmait is lazítja. És nem elhanyagolható, hogy az olajtól és a fejbőr masszírozásától a haj is gyönyörű lesz. Arról se feledkezzünk meg, hogy ez a kezelés segít ellazulni, így segítségével kiszakadhatunk a mindennapi stressz szorításából.Az indiai fejmasszázs körülbelül húsz percig tart. Mivel a kezelés olajjal történik, jó, ha érdeklődünk, hogy van-e lehetőség hajmosásra a masszírozás után.

Ilyen stresszben képtelenség dolgozni

A stressz valóban nagyon veszélyes, és egy idő után ellehetetleníti a munkát. A legjobb, ha el tud végezni egy stressz kezelő tréninget. Addig is néhány gyors megoldás:    -         Gondoljuk át, hogy amin idegeskedünk, az holnap is ilyen fontos lesz? És holnap után? És egy hét múlva? Egy hónap múlva? Vagy egy év múlva? -         Iktassunk be pár perc pihenőt a munkába (frissen többet el lehet végezni)! Erre jó lehet a figyelemelterelés: Ha megeszünk egy gyümölcsöt Ha sétálunk pár percet A mosolygás Vagy egy- egy gyors lazítótechnika. Íme néhány: ·        Helyezzük kezünket a hasunkra, és vegyünk egy mély levegőt az orrunk, majd jó erősen fújjuk ki a szánkon! ·        Nyomjuk össze a kezünk ujjait egymással szemben, míg nem érezzük bennük lüktetni a szívdobogásunkat! ·        Nyújtózkodjunk, mintha egy almát akarnánk magasról leszakítani, majd hajoljunk előre, amennyire csak tudunk! Mindegyiket érdemes három- ötször megismételni! Szoloviné Bucsi Mariann tréner www.soliann.hu        

Így készülj a szóbelire

  Érdemes már az elején tanulási tervet készítened, amelyben leírod, hogy melyik nap melyik tantárgy melyik tételeivel foglalkozol. Vezesd ezt a naplót, mert ha leírod, hol tartasz, úgy jobban látod, hogyan haladsz, nem maradtál-e le valamivel. A jól megtanulható tétel valóban a lényeget tartalmazza, annak semmi értelme, ha az egész könyvet kimásolod. Igyekezz tömöríteni, csak a témához kötődő információkra koncentrálj, a kiegészítő magyarázatokat hagyd el.   Írj le minden tételt még akkor is, ha az internetről töltöd le vagy könyvből ollózod össze a nyersanyagokat. Amíg rendezgeted, fogalmazod a mondatokat, addig is megmarad néhány gondolat a fejedben. A mondatokat saját szavaiddal fogalmazd meg. Sokkal könnyebb megjegyezni a „romantikus stílusban írt” kifejezést, mint azt, hogy a „romantika jeles képviselője”. Próbáld csoportosítani a tételeket különböző szempontok szerint. Rendezd időrendi sorrendbe, vagy tedd egymás mellé azokat, amelyekben ugyanazok a személyek szerepelnek. Így ha Egy-egy nehéz tétel után iktass be egy könnyebbet pihenésképpen. A tanulásra szánt időt oszd fel negyvenöt perces szakaszokra, és az egyes „órák” között tarts szünetet. Ha nem így teszel, akkor azt veszed észre, hogy állandóan kiszaladgálsz a konyhába, felveszed a telefont, szétforgácsolod az idődet, de a tételekkel nem haladsz. Minden tételre hagyj időt, inkább tudj mindegyikből egy keveset, minthogy a tételek felét fújd kívülről, aztán azok közül húzz, amelyekbe bele sem néztél. Ha az előtted fekvő tételt úgy ismételed el, hogy folyton belenézel, akkor azt még nem tudod. Akkor tanultad meg, ha úgy is elmondod, ha nincs előtted a papír. A különösen nehéz tételekhez készíts ellenőrző kártyát, amelyre felírod a legfontosabb fogalmakat, személyek nevét, évszámokat. Ha minden összefüggés nem is jut majd eszedbe a vizsgán, legalább lesz néhány támpontod, amelyre emlékszel. Hagyj időt az ismétlésre is. Amikor egy tételt már jól tudsz, tedd félre néhány napra, majd olvasd át még egyszer, hogy valóban rögzüljenek a tudnivalók.                                                                                                                                                                                                               B.E.

Ifjúságsegítő – OKJ leírás

Ifjúságsegítő Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 55 762 01Betölthető foglalkozás: Szociális ápoló, gondozó FEOR 3313 Képzési idő: 2 év Csak iskolarendszerben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiSzociális intézményekben vagy otthoni környezetben támogatja az embereket az önálló életvezetésben, a gondozott állapotától függően folyamatos testi gondozást végez, lelki és szociális támogatást nyújt.Feladatai:* fizikai és fiziológiai szükséglet-kielégítés segítése, a gondozott környezetének tisztántartása, háztartási munka végzése * a gondozott érzelmi támogatása * kapcsolattartás a szakellátást végző intézményekkel * a gondozott hivatalos ügyeinek intézése, érdekvédelmi képviseletének ellátása * szabadidős programok szervezése, foglalkozások vezetése Jellemző munkakörök:* Szociális gondozó * Szociális szakgondozó Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3311 Szociális asszisztens5330 Szociális szolgáltatási foglalkozások (pl. falugondnok, házi gondozó)Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Iskolák, ahol tanulhatod:

Ifjúság-segítő

Az ifjúságsegítő alapvető feladata a fiatalok szociális és kulturális módszerekkel történő aktivizálása, érdekvédelme, a helyi társadalom és a helyi közösségek támogatása. A szubkulturális csoportok közötti kapcsolatépítés és -tartás, valamint a párbeszéd kiépítésének segítése. A (veszélyeztetett) fiatalok tanácsadással történő segítése, munkaerőpiacon való elhelyezkedésük támogatása. Tevékenységét a szociális- és közművelődési intézményekben, valamint a civil szféra különböző területein, szervezeteiben végzi. Az akkreditált felsőfokú ifjúságsegítő szakképzés országos és regionális hatáskörű szociális-, kulturális- és civil szervezetek adminisztratív és szervező munkaköreire készíti fel a képzésben résztvevőket.   A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik – a tágan értelmezett kultúra eredményeinek birtokában – felkészültek az összeurópai értékek közvetítésére, az ifjúság érdekeinek, szervezeteinek képviseletére, érzékenyek és fogékonyak az ifjúsági szubkultúra (társadalmi, szociális, kulturális) problémái iránt, képzettek ezen problémák szociokulturális megoldására, a korosztályos közösségek fejlesztésére.  

Ifjúsági nyári nyelvtanfolyamok külföldön!

Tökéletes nyelvtanulási és üdülési lehetőség az Inside Word szervezésében, fiatalok részére! Nyelvtanulás, szabadidős programok, kirándulások, szállás teljes ellátással, 24 órás felügyelet, nemzetközi csoportok. 2009. április 30-ig 10.000-40.000 Ft előfoglalási kedvezménnyel! Neked melyikhez volna kedved? Tanulj angolul Új-Zélandon, Ausztráliában, Máltán, Angliában, Írországban, az USA-ban, vagy Kanadában!Tanulj németül Ausztriában!Tanulj oroszul a történelmi hangulatú Szentpétervárott!Tanulj japánul Japánban!És ez még számtalan izgalmasabbnál izgalmasabb város és élmény vár rád!Kérj most részletes programajánlatot!

Időt és pénzt takaríthatsz meg, ha a neked legmegfelelőbb szakmát, tanfolyamot választod!

Bizonytalan vagy, hogy merre tanulj tovább? Milyen szakmát válassz? Nem vagy biztos benne, hogy jó helyen vagy ott,  ahol vagy? Szakmát válassz, vagy a tovább tanulást? Vedd igénybe diplomás pályaválasztási tanácsadónk segítségét! Miben segíthet neked?  Hogy megtaláld az érdeklődésednek és képességeidnek megfelelő pályát, mely nem utolsó sorban a munkaerőpiacon is eladható. Segít felkészülni egy állásinterjúra, megírni egy – a kor szelleméhez igazodó önéletrajzot. Miben nem tud segíteni? Nem dönt helyetted, de segít eligazodni, hogy a saját utadat járhasd! Hogy kell ezt elképzelni? Mint egy jóízű beszélgetést. Mi nem rázunk le egy mondattal, Veled beszéljük meg személyesen a problémáidat, örömeidet, érdeklődési irányodat. Körülbelül 4-5 alkalommal találkozunk, és a végén úgy távozol, hogy tudod merre tedd meg az első lépést. És mint tudjuk a legnagyobb kaland is egyetlen lépéssel kezdődik..:)     Miért pont a MOT-on keresd? Mert a MOT egy olyan adatbázis melyet folyamatosan frissítünk-karbantartunk, valós információkat tartalmaz, így jó eséllyel meg is találod a MOT-on a tanolyamot, képzést, ami kell neked. Ha felkeresed, elkerülheted a „tapogatózási” időszakot, és ezzel időt és pénzt spórolsz magadnak. Bejelentkezés, és időpont egyeztetés Szenes Zsuzsanna diplomás pályaválasztási tanácsadónál. Ára: 4000 Ft / óra Telefon: 06/30-551-3000 (normál tarifa)

Időpontváltozás! – November 28-án lesz a Pázmány Egyetem nyíltnapja

A központi tájékoztató délben kezdődik, amikor Hegedűs Attila, a kar oktatási dékán helyettese köszönti a látogatókat. Ezután a résztvevők megismerkedhetnek a karral, hallhatnak a felvételi eljárás gyakorlati tudnivalóiról, valamint tájékozódhatnak a képzési lehetőségekről, szakokról, továbbá a Hallgató Önkormányzati Tanács (HÖT) munkatársai beszélnek a hallgatói életről, és a HÖT működéséről. Ezt követően az érdeklődők részletesebben is megismerkedhetnek a nekik tetsző szakokkal, sőt arra is lehetőséget kapnak, hogy meghallgassanak egy-egy egyetemi előadást.   Részletes program itt: www.btk.ppke.hu   MOT- Korpa Melinda

Idén két felvételi tájékoztató

Az Országos Felsőoktatási Információs Központ 2008-as könyvcsaládja idén is részletesen és precízen tájékoztat minden érettségizőt, felvételizőt az előtte álló lehetőségekről és szabályokról. A könyvcsalád első kiadványa – a februárban induló képzéseket tartalmazó Felsőoktatási felvételi tájékoztató – 2008 februárjában induló képzések című könyv – október 15-én jelenik meg.   Két felvételi tájékoztatót ad ki az OFIK Idén a két felvételi eljárás miatt két felvételi tájékoztató jelenik meg, külön kiadvány tartalmazza majd a korábban “keresztfélévesként” is ismert képzésekben meghirdetett szakok listáját, ami október 15-étől lesz elérhető a könyvesboltokban, és külön kiadványban szerepel a szeptemberben induló képzések listája, ami december 15-én jelenik meg.A februárban induló képzésekre csak azok jelentkezhetnek november 15-ei határidővel, akik már középfokú vagy felsőfokú végzettséggel rendelkeznek.Segít a választásban – Felvételi tájolóAz OFIK Felvételi tájoló címmel jelenteti meg azt a kiadványát, melyből a felvételizők a meghirdetett szakok részleteiről – tanult tárgyak, specializációs lehetőségek, rokon szakok, szakirányok, bejutási esélyek, további lehetőségek a mesterszakokon, munkaerő-piaci elhelyezkedés esélyei – szerezhetnek bővebb és hasznos információkat. A Felvételi tájoló továbbá az intézményeket részletesen bemutató oldalain beszámol az egyes szakokon szerezhető ösztöndíjak várható összegéről, hogy milyen cégekkel áll szakmai együttműködésben az adott intézmény. Számba veszi, hogy mely intézményekben, cégekben lesz lehetőségük a hallgatóknak szakmai gyakorlatukat eltölteni, milyen infrastrukturális (könyvtár, labor, számítógépek) adottsággal bír az intézmény, ezzel is segítséget nyújtva, hogy a felvételizők két ugyanazon szakot kínáló intézmény közül a számukra kedvezőbbet választhassák.A három kötetből álló kiadvány október végén jelenik meg: Felvételi tájoló 1. agrárképzés, gazdaságtudomány, jogi és igazgatási képzés, sporttudományFelvételi tájoló 2. bölcsészettudomány, művészeti képzés, művészetközvetítés, pedagógusképzés, társadalomtudományFelvételi tájoló 3. informatika, műszaki képzés, nemzetvédelmi és katonai képzés, orvos- és egészségtudomány, természettudomány.Diploma 2008 – rangsor az egyetemek és főiskolák közöttAz OFIK 2008-ra is megjelenteti a felsőoktatási intézmények rangsorait, melyet ezúttal is a HVG-vel közösen készít. A megjelenő rangsor a legnépszerűbb képzések közül 16 szakot és 10 képzési terültet tartalmaz majd, a számszerű adatok összevetésén túl a hallgatók és oktatók, valamint a munkaerőpiac képviselőinek véleménye mentén.A Diploma 2008 Felvi – rangsorok című kiadványban emellett szerepel majd az összes alapszakot magában foglaló rangsor, amelyet a jelentkezések és a felvettek alapján állítanak össze. A kiadványt november 15-től kereshetik a polcokon.Gyakorolj – Érettségi vizsgakövetelményekAz érettségi felkészülésben és a tudásszint mérésében segít az Érettségi vizsgakövetelmények című OFIK kiadvány, amelyben a kötelező érettségi tárgyak (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika) közép-, és emeltszintű feladatsoraival külön kötetben gyakorolhatnak a felvételizők. A két kötet már kapható.Szakirányú továbbképzések, doktori képzések- diplomásoknak Szakirányú továbbképzések címmel jelenik meg az a kiadvány – szintén az OFIK gondozásában -, amely a diplomával rendelkezők számára kínál szakmájukon belül továbbképzési lehetőségeket. A könyv a Felsőoktatási felvételi tájékoztató – 2008 szeptemberében induló képzések című kiadvánnyal egy időben, december 15-én jelenik meg. Szintén december 15-étől, de csak a felvi.hu-n lesz elérhető a doktori (PhD, DLA) képzések felvételi tájékoztatója, itt olvashatnak az érdeklődők a felvételi szabályokról, költségekről, kiírásokról és képzésleírásokról is. Forrás: www.edupress.hu  

Idén is megrendezik a Műegyetemi Állásbörzét

A szervezők célja az, hogy az informatikai, műszaki, pénzügyi és természettudományi diplomát szerző fiatalok lehetőséget kapjanak arra, hogy minél több vállalatot megismerjenek, felmérjék a lehetőségeiket a munkaerőpiacon.   A cégek bemutatkozói mellett a rendezők nyereményjátékkal és értékes nyereményekkel is várják az érdeklődőket.   A programról további információt a www.allasborze.bme.hu címen találtok.   (Melinda)

Idén először Nemzetközi Felsőoktatási Kiállítás a Corvinus Egyetemen.

15 hazai egyetem alap- és mesterképzésének bemutatása mellett ugyanennyi külföldi intézményt is megismerhetnek a látogatók.   Bemutatkozik többek között a Debreceni Egyetem, a Pannon Egyetem és a Zsigmond Király főiskola, valamint Franciaország, Nagy-Britannia és Hollandia egyetemei is.   Újdonság még az is, hogy az érdeklődők tájékozódását az egyetemek világában személyes kérdezési lehetőség is megkönnyíti.   További információt itt olvashattok: www.uni-corvinus.hu

Idegennyelvi ügyintéző

A középfokú ügyintézőtitkár megfelelő mélységű számítógép-kezelési és szövegszerkesztési, gépírási, titkári, gazdasági, jogi, nyelvművelés- és beszédtechnikai ismeretek, valamint idegennyelvtudás birtokában hazai és idegen érdekeltségű cégeknél (gazdálkodó egységeknél) ügyintéző és titkári feladatokat lát el, elsősorban középszintű vezetők mellett, illetve nagyobb intézményeknél, gazdálkodó egységeknél titkárságon munkatársként.   A felsőfokú ügyintézőtitkár rendelkezik a középfokú munkakör betöltéséhez szükséges ismeretekkel, valamint az A) pontban írt ismeretek mélyebb és kiterjedtebb tudásanyaga birtokában, továbbá gyorsírási, szakmai kommunikáció idegen nyelven, szervezési-vezetési és nyelvművelés, beszédtechnikai ismeretei alapján az intenzív külföldi kapcsolatokkal rendelkező gazdálkodó szervezetek vezetői mellett ügyintézőtitkári feladatokat lát el, illetve ezeket a munkákat irányítja.  

Idegennyelvi érettségi

Az idegen nyelv érettségi vizsga céljaAz idegen nyelvi érettségi vizsga célja a kommunikatív nyelvtudás mérése, azaz annak megállapítása, hogy a vizsgázó képes-e valós kommunikációs céljait megvalósítani. Az idegen nyelvi érettségi vizsga a nyelvoktatás céljai közül (pragmatikus, kognitív, személyiségfejlesztő célok) csak a pragmatikus cél megvalósulását méri, vagyis azt, hogy a vizsgázó rendelkezik-e a kommunikatív kompetencia meghatározott szintjével. Bár nagyon fontos, hogy a tanulók a tanítási folyamat során ismereteket szerezzenek a világról, a nyelvről és a célkultúrákról, ezeket az ismereteket az idegen nyelvi érettségi vizsga közvetlen módon nem méri. Ezek az ismeretek azonban megjelennek a vizsgafeladatokban használt autentikus anyagokban. A vizsga mindkét szinten írásbeli és szóbeli részből áll, és a négy nyelvi alapkészséget méri: olvasott szöveg értése, hallott szöveg értése, beszédkészség és íráskészség. A kommunikatív készségek alkalmazásához a nyelvhasználónak rendelkeznie kell megfelelő mennyiségű szókinccsel, és ismernie kell a nyelv struktúráját is. Ezért a nyelvtani és lexikai kompetenciát mindkét szinten külön vizsgarész keretében is mérik. A vizsga egynyelvű, azaz közvetítési készséget nem mér.Az idegen nyelvi érettségi vizsga szintmeghatározásai igazodnak az Európa Tanács skálájához. A vizsga középszintje az A2–B1, az emelt szint pedig a B2 szintnek felel meg.A középszintű vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó képes-e a fontosabb információkat megérteni olyan írott és hallott, köznapi, egyszerű, eredeti idegen nyelvű szövegekben, amelyek gyakori élethelyzetekhez kapcsolódnak (pl. iskola, szabadidő, munka). A vizsga azt is méri, hogy vizsgázó tud-e kommunikálni egyszerű helyzetekben, és tud-e egyszerű, összefüggő szöveget alkotni olyan témákban, amelyeket ismer, vagy amelyek az érdeklődési körébe tartoznak. Az emelt szintű vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó képes-e megérteni különböző fajtájú igényesebb és hosszabb, konkrét vagy elvont témájú írott és hallott idegen nyelvű szövegek fő gondolatmenetét, és követni tudja-e a hosszabb, összetettebb érveléseket is. A vizsga azt is méri, hogy a vizsgázó képes-e idegen nyelven mind szóban, mind írásban folyamatosan és természetes módon kifejezni magát, világos, jól szerkesztett szöveget létrehozni, és eközben megbízhatóan használja-e a szövegszerkesztési mintákat, szövegösszekötő elemeket, továbbá indokolni tudja-e véleményét.   Középszint 1. Kommunikatív készségek Beszédértés (hallott szöveg értése) Rövidebb, hétköznapi témájú beszélgetések, interjúk lényeges információinak, alapvető kommunikációs szándékának megértése.Egy hallott szövegből az adott helyzetben szükséges kulcs- és részletinformáció(k) megértése.Az értési célnak megfelelő stratégia alkalmazása (globális, szelektív, részletes értés).   Beszédkészség Kommunikációs szándék megvalósítása megadott egyszerű, hétköznapi helyzetekben és szerepekben.Egyértelmű, egyszerű és összefüggő megnyilatkozás megadott ismerős témákról.A szintnek megfelelő kommunikációs stratégiák alkalmazása. Szövegértés (olvasott szöveg értése) Köznyelven íródott, a mindennapi élet témáival foglalkozó, gyakori szövegfajták lényegének megértése.Egy szövegből az adott helyzetben szükséges információ(k) megértése, vélemény, érvelés követése.Az értési célnak megfelelő olvasási stratégia alkalmazása (globális, szelektív, részletes értés). Íráskészség Kommunikációs szándék megvalósítása a mindennapi életben általánosan és gyakran használt szövegfajtákban.Egyértelmű, egyszerű, összefüggő szöveg alkotása megadott, hétköznapi témákról. Egyéb készségek (stratégiák) A feladatok megtervezéséhez, megoldásához, értékeléséhez szükséges készségek és technikák alkalmazása. A nyelvi nehézségek áthidalásához szükséges legalapvetőbb technikák alkalmazása.   2. Nyelvi kompetencia  A vizsgázó tudásszintjének megfelelő szövegfajtákban előforduló alapvető lexikai elemek és nyelvi szerkezetek felismerése és nyelvileg elfogadható, azaz a megértést nem akadályozó használata.A kommunikációs szándékok megvalósításához szükséges nyelvi eszközök alkalmazása szóban és írásban.Az írott és a beszélt nyelv funkcionális használata. 3. Témák Személyes vonatkozások, család Pl. a vizsgázó személye, családi élet. Ember és társadalom Pl. a másik ember külső és belső jellemzése, ünnepek, vásárlás. Környezetünk Pl. az otthon, a lakóhely és környéke, időjárás. Az iskola Pl. a saját iskola bemutatása, nyelvtanulás. A munka világa Pl. diákmunka, pályaválasztás. Életmód Pl. napirend, kedvenc ételek. Szabadidő, művelődés, szórakozás Pl. színház, mozi, kedvenc sport. Utazás, turizmus Pl. tömegközlekedés, utazási előkészületek. Tudomány és technika Pl. népszerű tudományok, ismeretterjesztés, a technikai eszközök szerepe a mindennapi életben.       Emelt szint 1. Kommunikatív készségek Beszédértés (hallott szöveg értése) Hosszabb, nyelvileg és tartalmilag bonyolultabb beszéd, illetve beszélgetés gondolatmenetének követése, a beszélő(k) álláspontjának követése, érzelmeinek, egymáshoz való viszonyának felismerése, a kommunikációs szándékok megértése.Az értési célnak megfelelő stratégia alkalmazása (globális, szelektív, részletes értés). Beszédkészség Összefüggő önálló megnyilatkozás, illetve beszélgetésben való részvétel megadott témákról általánosabb szempontból.A vizsgázó álláspontjának, véleményének szabatos, következetes kifejtése.A kommunikációs szándékoknak megfelelő folyékony és természetes kommunikáció.A szintnek megfelelő kommunikációs stratégiák alkalmazása. Szövegértés (olvasott szöveg értése) Általánosabb jellegű, a jelenkor problémáival kapcsolatos, elvontabb témájú szövegek megértése.A szerző álláspontjának megértése.Érvek és ellenérvek, tények és vélemények elkülönítése.A széles olvasóközönség számára hozzáférhető, közérthető szövegek, szövegrészletek megértése.Az értési célnak megfelelő olvasási stratégia alkalmazása (globális, szelektív, részletes értés).Íráskészség Világos, részletes szöveg létrehozása általánosabb, összetettebb témákban.A vizsgázó álláspontjának, véleményének szabatos, következetes kifejtése.Logikus szerkesztésű és tagolású írásmű létrehozása. Az írott szövegben a mindennapi élet feladataihoz használt szövegtípusok műfaji jellemzőinek és a különböző közlésformák (pl. elbeszélés, leírás, érvelés) sajátosságainak figyelembe vétele. Egyéb készségek (stratégiák) A feladatok megtervezéséhez, megoldásához, értékeléséhez szükséges készségek és technikák alkalmazása. A nyelvi nehézségek áthidalásához szükséges technikák alkalmazása. 2. Nyelvi kompetencia  A vizsgázó tudásszintjének megfelelő szövegfajtákban előforduló lexikai elemek, nyelvi struktúrák felismerése és biztos használata.Az írott és a beszélt nyelv funkcionális használata.A kommunikációs szándékok megvalósításához szükséges nyelvi eszközök meglehetősen biztos alkalmazása.Értelemzavaró (nyelvtani, lexikai és kiejtésbeli) hibák nélküli sikeres kommunikáció. 3. Témák Személyes vonatkozások, család Pl. a család szerepe az egyén és a társadalom életében. Ember és társadalom Pl. az ünnepek fontossága az egyén és a társadalom életében,a fogyasztói társadalom, reklámok. Környezetünk Pl. a lakóhely fejlődésének problémái,a környezetvédelem lehetőségei és problémái. Az iskola Pl. iskolatípusok és iskolarendszer Magyarországon és külföldön. A munka világa Pl. a munkavállalás körülményei, lehetőségei itthon és külföldön.Divatszakmák. Életmód Pl. az étkezési szokások hazánkban és külföldön. Szabadidő, művelődés, szórakozás Pl. szabadidősport, élsport, veszélyes sportok.A könyvek, a média és az internet szerepe, hatásai. Utazás, turizmus Pl. az idegenforgalom jelentősége. Tudomány és technika Pl. a tudomány és a technikai fejlődésének pozitív és negatív hatása a társadalomra, az emberiségre.      Forrás: Oktatási Minisztérium

Idegenvezető – OKJ leírás

Idegenvezető Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 812 01Betölthető foglalkozás: Idegenvezető FEOR 3642 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságMeghatározott területen, pl. városokban bemutatja a látogatóknak a nevezetességeket, érdekességeket vagy a szervezett csoportot kíséri az utazás ideje alatt.Feladatai:* felkészülés az útra, az adott területre vonatkozó történelmi, művészettörténeti, építészeti ismeretek bővítése * városnézés vezetése, nevezetességek bemutatása * csoport kísérete utazás alatt, szálláshelyek elosztása, a csoport étkeztetése, fakultatív programok szervezése * a csoportot érintő ügyek intézése, külföldön az utasok hivatalos érdekképviseletének ellátása * számlák kifizetése, számlák alapján elszámolás a megbízóval Jellemző munkakörök:* Telepített idegenvezető * Városnéző idegenvezető Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3641 Utazási tanácsadó, szervező, idegenforgalmi ügyintéző3644 HostessMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Iskolák, ahol tanulhatod:

Idegenforgalmi szakmenedzser képzés indul

Idegenforgalmi szakmenedzser felsőfokú szak a Budapesti Gazdasági Főiskola Idegenforgalmi Intézete által akkreditált érettségi utáni nappali tagozatos OKJ-s képzés a Közgazdasági Politechnikumban.Az adott képzésen való részvétel ingyenes, csak a plusz szolgáltatásokért kell alapítványi hozzájárulást fizetni, melynek 30%-a leírható az adóból. A képzés időtartama: 4 félév.Kollégiumot is tudnk biztosítani. Jelentkezési határidő: 2006. augusztus 20. Jelentkezőkkel való elbeszélgetés időpontja: 2006. augusztus 20-30. között. Bővebb információ, jelentkezés az iskola címén-1096 Budapest Vendel u. 3. telefonszámán, 215-4900 vagy titkar@poli.hu e-mail címén. A jelentkezőkkel való elbeszélgetés pontos időpontjáról a jelentkezési lap beadása után írásban küldünk értesítést. A Jelentkezőkkel való elbeszélgetés az alábbi részekből áll: – egy a mindennapi tájékozottságot mérő elbeszélgetés az idegenforgalom területéről (ez méri alkalmasságodat az adott szakra.)- valamint Angol vagy német 60 perces írásbeli nyelvi teszt /erre azért van szükség hogy az adott szakon nálunk tanulókat a szintüknek megfelelő nyelvi kis csoportba be tudjuk osztani/ Amennyiben nem szeretnél elhelyezkedni a kétéves képzésünk után, mert célod egy diploma megszerzése is, akkor továbbtanulhatsz a Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Karán Turizmus-vendéglátás szak, idegenforgalom és szálloda szakirányon. Államilag finanszírozott vagy (ha a felvételi pontszámod ide nem elegendő, akkor) költségtérítéses – mindkét esetben – rövidített képzésen, mivel a főiskola a nálunk megtanult modulok egy részét beszámítja a tanulmányokba. A felvételi pontszámot, – a) a képzés 4 féléve során szerzett, az összes tantárgy érdemjegyeiből számított kredittel súlyozott tanulmányi átlagod 24-szerese adja, melyhez még 14 pont hozzáadódik – / 7 pont a képzés elvégzéséért, + 7 pont a nyelvvizsgáért, melyet a képzés végére megszerzel./ -vagy b) az érettségin szerzett pontszámod plusz 14 pont. A felsőfokú képzettséggel rendelkező idegenforgalmi szakmenedzser kis és közepes idegenforgalmi vállalkozásoknál vezetői, nagyvállalkozásoknál középvezetői és a felsővezető mellett idegenforgalmi szakreferensi, a közigazgatási intézményekben pedig előadói tevékenységet folytat.Az idegenforgalmi egységben – utazásszervező és utazásközvetítő vállalkozásokban, utazási irodákban, idegenforgalmi szálláshelyeken, idegenforgalmi hivatalokban, szabadidőközpontokban, ügynökségekben és egyéb idegenforgalmi szolgáltató vállalkozásokban (pl. teniszklub, Kongresszusi Központ, stb.), valamint a turizmus koordinálásával is foglalkozó egyéb szervezetekben (pl. helyi és megyei önkormányzatok, kamarák, helyi és regionális információs hálózat) végez önálló, felelős, szakmai, szervező, gazdálkodó és lebonyolító tevékenységet. A képzés modulos felépítésű, ami azt jelenti, hogy a tantárgyak helyett modulok szerepelnek, amelyek esetenként több tárgyat is összefognak. (pl. az emberismereti modulban szerepel a pszichológia, a kommunikáció, az etika) Az első év az alapozás időszaka, amikor a hallgatók általános gyakorlati közgazdasági és idegenforgalmi alapismeretekre tehetnek szert.Az alapozó képzés moduljai:- Gazdasági és módszertani ismeretek- Ember és környezete- A vállalkozások gazdasági környezete- Idegenforgalmi alapismertek- Utazás-és rendezvényszervezés- Természeti, környezeti és ökológiai ismeretek- Szociokulturális ismertek A szakismereti képzés időszaka a második tanév. Intézményünkben szabadidő-programszervező szakirányt indítunk. A szabadidő szakirány moduljai:- A szabadidős tevékenységek és intézmények elmélete és gyakorlata- A szabadidős kisvállalkozások vezetése Mivel a szakmai záróvizsga megszerzésének feltétele – a tantárgyi követelmények teljesítésén kívül – a második tanév végére a szakmai anyaggal bővített “C” típusú, középfokú nyelvvizsga, ezért heti 8 óra nyelvtanulást biztosítunk diákjaink számára különböző szintű kis csoportokban, anyanyelvi tanár is közreműködik a nyelvoktatásban.

Idegenforgalmi szakmenedzser

Szerencsésnek tartja magát Gyémánt Mónika, mert sikerült Szegeden álláshoz jutnia egy idegenforgalmi cégnél. Az utazási irodánál töltötte a képzés közbeni nyári gyakorlatát. Ennek azért is örült, mert néhány szállodában takarítgatással telik a diákok szakmai tapasztalatszerzése, de ő az irodában érdemi munkát végezhetett. Közben megismerhették a vezetők, és miután tavaly befejezte az iskolát, amint lehetőség nyílt rá, felvették. Azért választotta ezt a szakmát, mert érdekli a művészettörténet, a földrajz, más országok kultúrája, és persze szeret utazni. A tanulást nem hagyta abba, most készül az angol középfokú szakmai nyelvvizsgára. A munkája sokrétű, és sokféle ismeretet kíván: az ügyfelek tájékoztatása mellett a repülőjegyek, szállások foglalása, az üzleti partnerekkel való kapcsolattartás, az üdülési csekkek ügyintézése tartozik a feladatai közé. Az ő dolga a levelezés, a beérkező ajánlatok nyilvántartása, az új akciók figyelése. Emellett frissíti az iroda honlapját, és a kirakatot is átrendezi, ha szükséges. Unatkozni nem szokott, az biztos: ha éppen nem akad sürgősebb tennivaló, akkor az internetes információgyűjtés, a repülő-, és más jegyek foglalásával kapcsolatos tudnivalók frissítése a dolga. Mónika szeret emberekkel foglalkozni, és beszélni. Ez a két tulajdonság igazán előnyös ebben a munkakörben, hiszen az ügyfelek minél többet akarnak megtudni az üdülésről, amely felkeltette a kíváncsiságukat. Sokan a legapróbb részleteket is megkérdezik. Néha akadnak kellemetlen pillanatok is, amikor inkább kötekedő, mint érdeklődő az illető. Vannak, akik az utolsó pillanatban mondják le az utat, próbára téve ezzel az utazási iroda lehetőségeit. Ez a munka tehát – örömei és szépségei mellett – stresszel is jár. A repülő-, és más jegyek foglalásánál nagyon oda kell figyelni, hiszen a hiba sokba kerülhet – az okozott kárt le is vonhatják a dolgozó béréből, és nem kis összegekről lehet szó. A munkakör kellemes oldalán van az utazási lehetőség: Mónika eddig Ausztriában járt, ahol egy üdültető cég mutatta be a szolgáltatásait az utazási irodák meghívott munkatársainak, azaz tulajdonképpen vendégül látták őket. Emellett a kapcsolatépítésre is sok jó alkalom nyílik, hiszen sokan megfordulnak az irodában – Mónika így ismerkedett meg például a fogorvosával. A fizetés a hazai színvonalat tekintve középkategóriás. A saját fizetéséről idegeneknek senki sem beszél szívesen – kivéve, aki sokat keres, de a pontos összeget ő is titkolja. Idegenforgalmi szakmenedzserként itthon bruttó 110-140 ezer forintos állásajánlatokat találhatunk az interneten, a külföldön fizetett bérek ennél nyilván jóval magasabbak. A munkaidő napi nyolc óra, de szezonban szombaton délelőtt is nyitva van az iroda, és az utazási kiállítások, meg a hasonló, hét végi rendezvények is kötelező elfoglaltságot jelentenek. Ahogy mondani szokták, a suszternek lyukas a cipője a nyári főszezonban aligha mehet szabadságra, aki mások nyaralását szervezi. Mónika tapasztalata szerint a gazdasági válság az utazási keresletben nem érezteti a hatását, a nyaralásukra áldoznak az emberek, akik ezt megtehetik.      Végh Zsuzsanna azt tervezi, hogy továbbtanul az idegenforgalmi szakmenedzser végzettség megszerzése után. Most másodéves lesz, és azt is eldöntötte már, hogy külföldön fog munkát keresni, amint erre lehetősége nyílik. Szerinte jó esélye lesz arra, hogy az idegenforgalmi szakmában elhelyezkedjen, ezért akar a turizmus szakterületén további képzettséget szerezni. Zsuzsanna majdnem véletlenül került erre a szakterületre, mert nem vették fel oda, ahová először jelentkezett, de már úgy érzi, jó, hogy így alakult. – Az idegenforgalmi szakmenedzser képzés népszerű, sokan jelentkeznek rá – mondja Tóth Andrea tanárnő, aki az oktatás mellett is dolgozik a szakmájában. Sokan jönnek a szakra olyanok is, akik már korábban elkezdték a munkát egy idegenforgalmi vállalkozásnál, és megtetszett nekik, ezért akarják megszerezni a szükséges elméleti ismereteket és a végzettséget. A kétéves képzésre való felvételhez elegendő az érettségi, ám a legalább erős középfokú nyelvtudás megléte fontos. – Az empátia, a türelem, az udvariasság elengedhetetlen tulajdonság ebben a szakmában – mondja a tanárnő. – Emellett jó szervezőkészség is kell, és ami legalább olyan fontos, érthető beszédmód szükséges a sikeres munkához. A felvételi egy beszélgetés, általában nem utasítanak el jelentkezőt. A képzést a nyelvi ismeretek szintjének felmérése előzi meg, mert a nyelvoktatás kiscsoportjaiba a hozott tudásuk alapján kerülnek be a diákok. Azután pedig valóban tanulni kell, mert félévente vizsgáznak a hallgatók. Az első év az alapozás időszaka, a másodikban következnek a szakmai tárgyak. A gasztronómia, a szállodaismeret és vendéglátás, turisztikai marketing mellett pszichológiát, továbbá pénzügyi és jogi ismereteket is oktatnak a hallgatóknak. A második évet csak az kezdheti meg, aki a nyári szakmai gyakorlatot teljesítette: ez 320 órás a nappali, 160 órás az esti tagozat hallgatóinak. – A gyakorlat sokszor arra is jó, hogy a munkaadó megismerheti a diákot, akit a végzése után aztán gyakran alkalmaz is, erre jó néhány példa volt – emlékezik Tóth Andrea. Végül szakdolgozatot kell írni, az utolsó vizsga pedig tizenkét részből áll, amelynek a nyelvtudás alapos ellenőrzése is a része. Akinek mindez jól sikerül, felsőfokú szakmai képesítése lesz. A kétévnyi kemény tanulásért cserébe jó lehetőségek nyílnak meg a végzettek előtt. Nem csak a Balaton, hanem animátorként Ciprus, a görög tengerpart, és Írország is várja a magyar idegenforgalmi szakmenedzsereket. Alkalmaznak ilyen végzettségű szakembereket hazai és külföldi szállodák, kisebb panziók és vendéglátóhelyek, továbbá a tanult rendezvényszervezési ismereteket is lehet hasznosítani az ezzel foglalkozó vállalkozásoknál. Vidéken a falusi vendéglátók, városokban pedig az utazási irodák a lehetséges munkaadók. Az idegenforgalmi területeken könnyebb elhelyezkedni, a kisebb településeken olykor nem annyira. Akad, akit csak egy-egy szezonra alkalmaznak, ám szerencsés esetben az utazások kárpótolhatnak ezért a hátrányért. Aki megszerette, és magasabb szinten művelné a szakmát, az előtt nyitva állnak a felsőoktatás lehetőségei is. Móra Ferenc Sándor

Idegen nyelvű dalszövegek

Kedves látogató!Az itt található lista egy szubjektív lista részemről. Ha olyan együttes, előadó dalszövegeit keresnéd, ami itt nem található, akkor kérlek jelezd irányomba, és én megkeresem neked! Angol dalszövegek:ABBAAdams, BryanAerosmithAlphavilleAnimalsBeatlesBlack Eyed PeasBlack SabbathBon JoviClapton, EricCranberriesDeep Purple Diana KingDirty DancingEaglesEurythmicsGreen DayGuano ApesHendrix, JimiHIMJoplin, JanisLed ZeppelinLouis ArmstrongMadonnaMarley, BobMetallicaNightwishPink FloydPresley, ElvisQueenRolling StonesRoxetteShakiraStingThe CureThe DoorsTurner, TinaU2ZZ TopRocky Horror Picture ShowThe Prince of Egypt Német dalszövegek:Die ÄrzteDie Toten HosenEinstürzende NeubautenFalcoFantastische 4Hagen, NinaJürgens, UdoKraftwerkVolksliedersammlungWeihnachtslieder Francia dalszövegek:La Musique Olasz dalszövegek:Eros RamazzottiTiziano FerroRita Pavone (A dalszövegek a Lyrics menüpont alatt)Zucchero (A dalszövegek az olasz változaton a “mappa” — “Testi” menüpont alatt) Spanyol dalszövegek:Shakira Soundtracks:Bad Boys (Mire jók a rosszfiúk?)Batman Forever Beauty and the Beast (Szépség és a szörnyeteg)Charmed (Bűbájos boszorkák)The Crow (A holló)CSI: MiamiDesperado Easy Rider Finding Nemo (Nemo nyomában)Flashdance French Kiss (Francia csók)Friends (Jóbarátok)From dusk till dawn (Alkonyattól pirkadatig)GodzillaGrease (Pomádé)Grinch HairHow to lose a guy in 10 days (Hogy veszítsünk el egy pasit 10 nap alatt)Jackass  Kínálatunkat hamarosan bővítjük. Szerkeszti:Turai Tímea

Idegen nyelvi ügyfélkapcsolati szakügyintéző – OKJ leírás

Idegen nyelvi ügyfélkapcsolati szakügyintéző Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 347 01Betölthető foglalkozás: Egyéb kereskedelmi, áruforgalmi, értékesítési ügyintézők FEOR 3629 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságElágazások** Emberi erőforrás ügyfélkapcsolati szakügyintéző* IT helpdesk ügyfélkapcsolati szakügyintéző* Távközlési ügyfélkapcsolati szakügyintéző* Üzleti kommunikációs szakügyintézőIde tartoznak a 362-es alcsoportból a máshová nem sorolható kereskedelmi, áruforgalmi, értékesítési ügyintézők.Jellemző munkakörök:* Fuvarbonyolító * Fuvarozási ügyintéző * Reklamációs ügyintéző * Szállítási előadó * Szállítási ügyintéző * Számlázási előadó Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Iskolák, ahol tanulhatod:

Hűtőgépkezelő

– A hűtőgép és hozzá tartozó segédberendezéseinek teljes körű ismerete és önálló üzemeltetésére való alkalmasság. – A hűtőrendszertől elvárt technikai paramétereket szabályozó rendszert és egymáshoz való kapcsolataikat ismeri és képes azokat folyamatosan mérni, regisztrálni, adott esetben szükség szerint megváltoztatni azokat a technológiai igények szerint. – Felismeri a hűtőrendszeren előforduló meghibásodásokat és intézkedik azok elhárításáról. – Munkája során a hűtőrendszerre vonatkozó munkavédelmi, környezetvédelmi és tűzrendészeti előírásokat ismeri, azokat betartja és betartatja.  

Hűtő- és klímaberendezés-szerelő, karbantartó – OKJ leírás

Hűtő- és klímaberendezés-szerelő, karbantartó Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 33 522 02Betölthető foglalkozás: Egyéb gépek, berendezések szerelői, javítói FEOR 7439Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzése Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságIde tartoznak a 743-as alcsoportból a máshová nem sorolható gépek és berendezések szerelői, javítói.Jellemző munkakörök:* Általános karbantartó * Bányalakatos * Beállító lakatos * Búvárszivattyú-szerelő * Csomagológép-szerelő * Darulakatos * Dízellakatos * Dízelmotor-szerelő * Dízelmozdony-szerelő * Dózerszerelő * Építőgép-szerelő * Építőiparigép-szerelő * Fejőgépszerelő * Gépmunkás * Gépszerelő * Gépszerelő és -karbantartó lakatos * Karbantartó szerelő * Klímagépkezelő és -karbantartó lakatos * Kompresszorszerelő * MÁV-kocsivizsgáló * Mozdonyjavító * Nyomdagépszerelő * Öntödei géplakatos * Öntöző karbantartó * Rakodógép-szerelő * Szegező * Szerelő lakatos * Szervizszerelő * Szivattyúszerelő * Szövőgépszerelő * Targoncaszerelő * Textil- és ruházatiiparigép-szerelő * Textilgép-karbantartó * Tmk-gépszerelő * Tolózárszerelő * Tűzoltókészülék-ellenőr * Tűzoltókészülék-javító * Üzemeltető szerelő * Váltószerelő * Vasúti gépszerelő * Vasútijármű-szerelő * Vegyes szerelő * Vegyi- és élelmiszer-ipari gépszerelő * Zsírzógombszerelő Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Iskolák, ahol tanulhatod:

Húsipari termékgyártó – OKJ leírás

OKJ-szám: 31 541 01Betölthető foglalkozás: Húsfeldolgozó (hentes, mészáros) hal- és baromfifeldolgozó FEOR 7211Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Egyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Baromfifeldolgozó (iskolai végzettség nincs előírva)- Bélfeldolgozó (iskolai végzettség nincs előírva)- Bolti hentes (középszintű, 8. évfolyam után)- Csontozó munkás (iskolai végzettség nincs előírva)- Halfeldolgozó (iskolai végzettség nincs előírva)- Szárazáru készítő (középszintű, 8. évfolyam után)- Vágóhídi munkás (iskolai végzettség nincs előírva)Átveszi, levágja és bontja az állatokat, előállítja és feldolgozza a tőkehúst.Feladatai:* az állat elkábítása ütéssel vagy árammal és a hátsó lábak rögzítése * az elkábult állat felfüggesztése és leszúrása vagy a nyaki erek átvágása * a marha vagy juh bőrének lefejtése, a sertés perzselése, forrázása és kopasztása * a test felhasítása, a belső részek eltávolítása, az emberi fogyasztásra alkalmas részek mosása, különválasztása, aprítása és feldolgozása * a hús füstöléssel vagy pácolással való tartósítása * az áru feldarabolása, a vásárló kívánságának megfelelő adagok levágása, a friss vagy fagyasztott borda, lábszárhús, hátszín vagy más részek fűrésszel történő felvágása, a csontok eltávolítása, a hús felszeletelése és megdarálása, az áru lemérése, csomagolása Jellemző munkakörök:* Állatbontó * Állatkábító * Állatszúró * Baromfibontó * Baromfi-daraboló * Baromfikopasztó * Böllér * Disznósajtkészítő * Elővágó * Félsertés-letisztító * Halhentes * Haltisztító * Hús- és szalonnasózó, -pácoló * Húsfüstölő * Íntalanító * Libamelltöltő * Májosztályozó * Tojásfeldolgozó Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:8111 Élelmiszergyártó gépkezelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Húsipari szakmunkás

A húsfeldolgozó üzemekben a húsipari szakmunkás legyen alkalmas   – a felvásárlási feladatok elvégzésére,   – a vágóállatok átvételére és értékelésére,   – a vágóállatok elsődleges feldolgozására,   – hús- és húskészítmények előállítására,   – a keletkezett melléktermékek kezelésére a higiéniai és környezetvédelmi előírások és a gazdaságossági szempontok általános figyelembe vételével,   – a termékek értékesítésére.