Hegesztő – OKJ leírás

Hegesztő Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 31 521 11Betölthető foglalkozás: Hegesztő, lángvágó FEOR 7425 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: általános iskolaEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Bevontelektródás hegesztő (középszintű, 8. évfolyam után)- Egyéb eljárás szerinti hegesztő (középszintű, 8. évfolyam után)- Fogyóelektródás hegesztő (középszintű, 8. évfolyam után)- Gázhegesztő (középszintű, 8. évfolyam után)- Hegesztő-vágó gép kezelője (középszintű, 8. évfolyam után)- Volframelektródás hegesztő (középszintű, 8. évfolyam után)A hegesztő, lángvágó feladata fémszerkezetű anyagok oldhatatlan kötése, illetve szétválasztása.Feladatai:* vasból, acélból és egyéb fémekből készült szerkezeti anyagok, gépalkatrészek és lemezek egymáshoz hegesztése * láng-, gáz- vagy elektromos ívhegesztés végzése, a hegesztő berendezések működtetése * két fémtárgy egy alacsonyabb olvadáspontú anyaggal való adhéziós kötésének létrehozása forrasztással, keményforrasztás végzése * elektromos ívvel vágó vagy lángvágó berendezések működtetése, a fémszerkezeti anyagok szétválasztása Jellemző munkakörök:* Autogénhegesztő * Autogénvágó * Elektromosív-hegesztő * Elektromosív-vágó * Fedőporos hegesztő * Fémragasztó * Forrasztó * Katódsugár-hegesztő * Keményforrasztó * Lágyforrasztó * Lánghegesztő * Lángvágó * NC-vezérlésű lángvágógép kezelője * Optikai vezérlésű lángvágógép kezelője * Plazmahegesztő, plazmavágó * Ponthegesztő * Sínhegesztőgép-kezelő * Ultrahanghegesztő * Védőgázos hegesztő * Vonalhegesztő Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Iskolák, ahol tanulhatod:

Hegesztő

A hegesztő szakmai képesítés birtokában a végzett szakember a szakma gyakorlásához szükséges elméleti és gyakorlati felkészültsége alapján alkalmas:– fémből készült szerkezeti elemek összekötésére,– gázhegesztéssel,– bevont elektródás kézi ívhegesztéssel,– fogyóelektródás aktív védőgázas ívhegesztéssel,– fogyóelektródás, semleges védőgázas ívhegesztéssel,– volfrámelektródás, semleges védőgázas ívhegesztéssel,– a hibás varrat szakszerű javítására,– kopott vagy törött gépalkatrészek javítására hegesztéssel,– termikus vágásra,– műszaki dokumentáció alkalmazására,– a hegesztendő felület előkészítésére hegesztéshez,– egyszerűbb fizikai és villamos mérési feladatok végzésére,– a hegesztés előkészítése, egyszerű megmunkáló eszközök, gépek kezelésére,– munkadarab előrajzolására, jelölésére,– munkadarab összeállítására, hegesztő készülékben rögzítésére, pozicionálására,– a hegesztő berendezések biztonságos kezelésére, a hegesztési paraméterek beállítására,– termikus vágó berendezések, palackok, tömlők, reduktorok,– gázhegesztő berendezések, palackok, tömlők, reduktorok,– bevont elektródás kézi ívhegesztő berendezések,– fogyóelektródás védőgázas ívhegesztő berendezések,– volfrámelektródás ívhegesztő berendezések,– hegesztő készülékek és egyéb berendezések,– napi karbantartási és ellenőrzési feladatok végrehajtására,– a hegesztői tevékenységgel kapcsolatos minőségügyi feladatok ellátására,– a munka biztonságos elvégzésére, a vonatkozó munkabiztonsági, tűz- és környezetvédelmi előírások betartásával,– a korszerű technika újdonságok befogadására,– a segítők szakszerű eligazítására, szaktudásának átadására.A szakképesítésre magasabb szintű szakképesítés épül. Munkakörét önállóan látja el.

Házvezető(nő)

— Magánpanzióban és szállodában elvégzi a szobaasszonyi, adminisztratív, konyhai és éttermi feladatokat — Magánpanzióban, üdülőben gondnoki feladatot lát el — Magánháztartásban biztosítja a család mindennapi életéhez szükséges feltételek kialakítását, a családhoz tartozó gyermekek és idős, beteg családtagok gondozását és ápolását — Az adott munkaterületen gondoskodik az esztétikus környezet kialakításáról — Gyermekintézményekben biztosítja a pedagógiai munkához szükséges higiénés feltételeket — Közreműködik a gyermekek egész napi gondozásában, a környezet rendjének, tisztaságának megteremtésében — A közétkeztetés konyhai és éttermi feladatait látja el — A munkaterületéhez kapcsolódó varrási feladatokat szakszerűen elvégzi, gépi és kézi varrómunkák önálló végzésére is alkalmas — A fenti munkaterületeken önállóan szervezi és végzi munkáját, ellátja a baleset-megelőzési teendőket, kisebb balesetnél elsősegélyt nyújt  

Háztartásigép-szerelő

– Telepíti, üzembe helyezi, karbantartja, javítja a háztartási villamos gépeket és készülékeket. – Önállóan meghatározza a telepítés feltételeit, ezen belül a gépek és készülékek vízoldali és villamos csatlakozási paramétereit, elvégzi a telepítést és üzembe helyezést. – Felvilágosítja az üzemeltetőt a rendeltetésszerű használatról, a szükséges karbantartásokról, felhívja a figyelmet a baleseti veszélyforrásokra. – Meghibásodás esetén megvizsgálja a gépet vagy készüléket, önállóan feltárja és behatárolja a hiba helyét, megbeszéli az üzemeltetővel az elvégzendő javításokat, melyről árajánlatot készít. – A hiba természete és a javítás jellege alapján eldönti, hogy helyszíni vagy szakműhelyben történő javítást kell végezzen, szükség esetén gondoskodik a gép elszállításáról, majd visszaszállításáról. – Szétszereli a gépet, a szerkezeti egységeket, kicseréli, vagy kijavítja a hibás alkatrészeket, majd összeszereli a szerkezeti egységet, illetve a gépet. – Javítás után végrehajtja a szabványokban előírt funkcionális és érintésvédelmi méréseket, vizsgálatokat, elvégzi a kapcsolódó adminisztrációs tevékenységeket (munkalap, számla). – Munkáját a vonatkozó érintésvédelmi, tűzrendészeti és környezetvédelmi előírások ismeretében maximális biztonsággal végzi, kölcsönös tekintettel a helyszíni javításokra.

Háztartás-elektronikai műszerész

A háztartás-elektronikai műszerész feladata a háztartásokban alkalmazott elektronikus háztartási készülékek (hűtő- és fagyasztógépek, automata mosó- és mosogatógépek, mikrohullámú sütők, hőfejlesztő készülékek és háztartási kisgépek) üzembe helyezése, karbantartása, javítása. A háztartási gépek javításához szükséges berendezések (pl. töltő vákuumoló, forrasztó) szerszámok és villamos mérőműszerek szakszerű és biztonságos használata. Az üzembe helyezéshez, telepítéshez szükséges feltételek (pl. hidegvíz-, melegvíz- és szennyvíz-csatlakozás, megfelelő villamosenergia ellátás) meglétének ellenőrzése, illetve biztosíttatása. A háztartási gépek mechanikus elektromos-elektronikus egységeiben hibakeresés, és a hibás részegységek kicserélése. A javítás utáni érintésvédelmi vizsgálat és próbaüzem elvégzése, dokumentálása. Az üzemeltetéssel kapcsolatos szaktanácsadás, ügyfélszolgálati teendők és a garanciális javítások adminisztrációs tevékenysége.    

Hatósági és közigazgatási ügyintéző – OKJ leírás

OKJ-szám: 52 345 01Betölthető foglalkozás: Igazgatási ügyintéző FEOR 3602 Képzési idő: 1 év (felnőttképzésben legfeljebb 1000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: pályaalkalmasság és egészségügyi alkalmasságElágazások** Migrációs ügyintéző II.* Nyilvántartási és okmányügyintéző* Településfejlesztési szakelőadóRáépülésekMigrációs ügyintéző I. (felsőfokú, felsőfokú végzettséggel) Ellátja, intézi a vállalkozás, illetve a költségvetési szervezet igazgatásával, működtetésével, fenntartásával kapcsolatos általános és dologi ügyeket vagy az ezekkel kapcsolatos részfeladatokat.Feladatai:* általános és dologi igazgatás (működtetés, fenntartás) ügyeinek intézése, szervezése * dologi költségvetés összeállításában való részvétel, igénybecslés * dologi ügyek aktavezetése, nyilvántartása, ügyiratok kezelése, iktatás, postakezelés és postaszétosztás * kommunikációs eszközök, berendezések üzemeltetése * technikai eszközök üzemeltetésének biztosítása * központi irattár kezelése Jellemző munkakörök:* Adminisztrációs ügyintéző * Gépjármű-előadó * Irattári ügyintéző Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3601 Általános titkár3613 Ingatlanfenntartási (gondnoksági) ügyintéző4193 Irodai adminisztrátor, írnokMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.RáépülésekAmikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést.   Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Határrendész – OKJ leírás

OKJ-szám: 52 861 02Betölthető foglalkozás: Fegyveres szervek középfokú képesítést igénylő foglalkozásai FEOR 210 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2500 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: általános iskolaEgyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságRáépülések** * Kutyavezető-határőr (középszintű, érettségivel)Rész-szakképesítések- Objektumőr és kísérő (középszintű, érettségivel)Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést.Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Haszongépjármű vezető – OKJ leírás

Haszongépjármű vezető Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 31 841 01Betölthető foglalkozás: Autóbuszvezető FEOR 8357 Képzési idő: 1 év (felnőttképzésben legfeljebb 600 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: általános iskolaEgyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságElágazások** AutóbuszvezetőTehergépkocsi-vezető Menetrend szerint közlekedő vagy különjáratú (turista-, munkás- és gyermekszállító stb.) autóbuszt vezet utasok szállítása céljából.Feladatai:* a mindenkori KRESZ és biztonsági előírásoknak és utasításoknak megfelelően a gépjármű vezetése * az autóbusz előre meghatározott útvonalon vagy meghatározott célállomásra való vezetése * az utasok fel- és leszállásának biztosítása * fűtés, szellőzés, világítás szabályozása * menetjegy-árusítás, menetjegyek és bérletek érvényességének ellenőrzése * utasok tájékoztatása, a csomagok be- és kipakolása * menetokmány vezetése, elszámolás a menetjegyekkel és bevételekkel * az autóbusz átvétele, leadása, az autóbusz műszaki állapotának ellenőrzése, tankolás Jellemző munkakör:* Mikrobuszvezető Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:8354 Trolibuszvezető8356 Tehergépkocsi-vezetőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Az alapfokú oktatás keretében (általános iskola 8. osztálya, illetve annak megfelelő) megszerzett képzettség. Javarészt idetartoznak mindazok, akik ezen kívül nem rendelkeznek szakismeretet nyújtó iskolai, illetve tanfolyami végzettséggel. (Ha valaki alsó fokú oktatásban részesült, de – pl. tanfolyami képzés keretében – valamilyen szakképzettséget szerzett, akkor a II. képzettségi szintbe tartozik.)Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Iskolák, ahol tanulhatod:

Hasznos linkek felsőfokú tanulmányokhoz

Magyarországi tanulmányokhoz:   www.bursa.hu -A hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló fiatalok felsőoktatásban való részvételének támogatására.   www.camushungary.hu -Elsősorban külföldi diákoknak szóló angol nyelvű információs oldal Magyarországról, az itteni tanulmányi programokról.   www.diakhitel.hu  -Minden tudnivaló a felsőfokú tanulmányok megkönnyítésére igényelhető diákhitelről.   www.europass.hu -A Nemzeti Europass Központ honlapja (az Europass-szal kapcsolatos minden információ)   www.euvonal.hu -Az Európai Unióhoz kötődő információk (pályázatok, munkavállalás, öszöntdíjak)   www.felvi.hu -Országos Felvételi Iroda   www.fpi.hu -Oktatási Minisztérium Alapkezelő Igazgatósága (felsőoktatási, közoktatási, szakképzési szabályok)   www.hik.hu -Kempelen Farkas Hallgatói Információs Központ   www.koma.hu -Közoktatási Modernizációs Közalapítvány (pályázatok, cikkek, beszámolók)   www.mobilitas.hu – Pályázatok, képzések, ifjúsgái munka.   www.npk.hu -Nemzeti Pályainformációs Központ (közép és felsőoktatási adatbázis, európai uniós információs mappák).   www.nszi.hu – Nemzeti Szakképzési Intézet (kutatás, szakképzési adatbázis, pedagógus továbbképzések, tanulmányi versenyek).   www.nyelvoktatas.lap.hu -Nyelviskolák országos gyűjteménye.   www.oki.hu -Országos Közoktatási Intézet (a magyar közoktatásról, a kétszintű érettségiről..).   www.okti.hu -Országos Kredittanács Irodája (a kreditrendszerről).   www.om.hu -Az Oktatási Minisztérium honlapja.   www.pafi.hu -Pályázatfigyelő (pályázati lehetőségek települések, intézmények, közösségek, egyének részére).   www.palyanet.hu -A Kontakt Alapítvány honlapja (tanácsadóknak szóló oldal, fiataloknak pályaorientáció).   www.sansz.org – Alapítványok honlapja (országosan és külföldön megjelenő pályázatok).   www.scholarship.hu -A Magyar Ösztöndíj Bizottság oldala (öszöndíj lehetőségek magyaroknak és külföldieknek).   www.studyabroad.hu -Nyelviskolák, szállás, munkavállalási lehetőségek Londonban.   www.studyinhungary.hu – A Tempus Közalapítvány oldala (magyarországi információk külföldieknek).   www.sulinet.hu – Hírek, pályázatok a közoktatásról.   www.tka.hu -Tempus Közalapítvány (pályázati programok, képzések az európai uniós támogatások felhasználásáról).   www.vilagosztondijai.lap.hu -Ösztöndíj-lelőhelyek gyűjtemények        

Hasznos linkek az Eu-ban való tanuláshoz

Nemzetközi Mobilitás: http://afs.org/AFSI/ -Nemzetközi önkéntes alapon működő, nem profitorientált szervezet, mely interkulturális tanuláshoz nyújt segítséget, hallgatócsere 50 ország bevonásával. www.casaswap.com – Nemzetközi szálláslehetőségek diákok számára. http://europa.eu.int/epso -Az Európai Közösség Személyzeti Felvételi Hivatala (elhelyezkedési lehetőségek az európai intézményekben). www.eurostage.org -Szakmai gyakorlat Európában. www.eurodesk.org -Európai ifjúsági információs hálózat. http://europa.eu.int/ploteus- Az Európai Unió képzési adatbázisa. www.eurydice.org – Iskolarendszerrel kapcsolatos információk, statisztikák az Európai Unió harminc tagállamában. www.iefa.org -Pénzügyi támogatások nemzetközi oktatáshoz. www.internationalscholarships.com -Nemzetközi ösztöndíjkereső adatbázis.     Ausztria: www.bmbwk.gv.at -Az Oktatási, Tudományos és Kultúrális Minisztérium honlapja (az osztrák oktatási rendszer bemutatása). www.leonardodavinci.at -Az osztrák Leonardo da Vinci program és az osztrák Nemzeti Pályainformációs Központ közös honlapja (az Europass bemutatása). www.oead.ac.at -Osztrák Csereszolgálat- Ausztria legnagyobb non-profit alapú nemzetközi együttműködése az oktatás és kutatás területén (nemzetközi hallgató- és kutatócsere, ösztöndíjprogramok, támogatások, szállásbiztosítás).     Belgium: www.diplomatie.be/fr/belgium/belgiumdetail.asp?TEXTID=10447 -A belgiumi tanulás iránt érdeklődőknek (ösztöndíjak, szállás, letelepedési feltételek). www.enseignement.be A francia közössé oktatásáról (oktatási rendszer). www.traineesinbrussels.be – Gyakornokoknak szóló web-oldal ideiglenes szállásokról.     Bulgária: www.minedu.government.gb/opencms/opencms/ -Oktatási és Tudományos Minisztérium www.nrcvg.hrdc.bg – A bolgár Nemzeti Pályainformációs Központ honlapja. www.soros.org/initiatives/hesp/focusareas/mobilityprogram/guidelines -Nemzetközi Felsőoktatási Támogatási Program     Ciprus: www.moec.gov.cy -Oktatási és Kulturális Minisztérium www.ucy.ac.cy -A Ciprusi Egyetem honlapja     Csehország: www.czech.cz -Átfogó információ Csehországról, többek között az oktatási rendszerről. www.csvs.cz -Felsőfokú Tanulmányok Központja www.damavcr.cz -Oktatás, tartózkodási feltételek, szállás. www.dzs.cz -Oktatási, Ifjúsági és Sport Minisztérium Nemzetközi Szolgáltatások Irodája www.msmt.cz -Oktatási, Ifjúsági és Sport Minsztérium www.naric.cz -A NARIC hálózat tagja (Ekvivalencia és Információs Központ)-végzettségek elismertetése. www.nvf.cz/euroguidance/index.htm -A cseh Nemzeti Pályainformációs Központ honlapja.     Dánia: www.denmark.dk -Az országot tobb szempontból bemutató oldal (turisztika, üzlet, munkavállalás, tanulás, kutatás, letelepedés, gyerekszemmel). www.studyindenmark.dk -Széleskörű infomáció Dániáról diákoknak (tanulási lehetőségek, felvételi eljárás, szállás, biztosítások). www.ug.dk -Oktatási kaluz (képzési programok adatbázisa, melynek célja az oktatási lehetőségekről, foglakozásokról, munkaerőpiaci irányelvekről pontos és aktuális információkat nyújtani).      Egyesült Királyság: www.britishcouncil.hu -Az Egyesült Királyság kulturális és oktatási intézete (információk angol nyelvtanulásról). www.britishcouncil.org/hungary.htm – Az Egyesült Királyság kulturális és oktatási intézete (információk angol nyelvtanulásról). www.chevening.com -A brit külügyminisztérium posztgraduális öszöntdíjai www.direct.gov.uk -Tanulásról az Egyesült Királyságban az óvodától a felnőttkorig. www.educationuk.org/scholarship -Angliai ösztöndíjkereső adatbázis www.i-uk.com -Oktatási rendszer, kurzuskereső, angol nyelvtanulás, csereprogramok és sok más. www.teachinginscotland.com -Tanítási lehetőségek Skóciában. www.ucas.com -Nagy-Birtanniai Felsőoktatási Felvételi Szolgálat www.uknrp.org.uk -Nemzeti Szakképzési Referencia Pont ( a nemzetközi szakképzésekért felelős szervezet).      Észtország: www.archimedes.ee/english -Archimedes Alapítvány honlapja (különböző európai uniós programok a képzés, oktatás, kutatás, technológiai fejlesztés és innováció területén). www.heategu.ee -Önkéntes tevékenységek Észtországban. www.hm.ee -Észt Oktatási és Kutatási Minisztérium. www.noored.ee -Észt Fiatalok Irodája www.smartestonia.ee -Oktatási rendszer, kutatói mobilitás, önkéntes munkák, adózás, biztosítás.     Finnország: www.cimo.fi -Nemzetközi Mobilitási Központ (öszöndíjak, gyakornokok cseréje, információk szállásról, tudnivalók Finnországról). www.edu.fi -A finn oktatási renszer, az orszában való tanuláshoz szükséges információk. www.minedu.fi -Finn Oktatási Minisztérium     Franciaoszág: http://fondation.cetelem.com -Fiatal kutatók, tanulók pénzügyi támogatása. www.ambafrance-hu.org -A Francia Nagykövetség Magyarországon. www.cnous.fr/etudier77.htm  -Praktius tanácsok az országba utazóknak, a kinttartózkodáshoz szükséges információk (utazás, szállás, tartózkodási engedély, finanszírozás, ösztöndíjak). www.egide.asso.fr -Mobilitási programok bemutatása: ösztöndíjak, csereprogramok, emellett megélhetési költségek, képzések, hazsnos tanácsok hosszabb kint-tartózkodás előtt. www.france.diplomatie.fr/education/etudier/index.html – A Francia Külügyminisztérium külföldi diákoknak szóló oldala. www.go.tm.fr -Gyakronoki helyek, képzések, iskolák adatbázisa. www.onisep.fr -Nemzeti Oktatási és Foglalkoztatási Információs Iroda. www.rotary.org/foundation/index.html -A Rotary program keretében ösztöndíjak, csereprogramok.     Görögország: www.ekep.gr – A görög Nemzeti Pályainformációs Központ Honlapja. www.iky.gr/scholarships/aoodapoi/default.htm -Az Állami Ösztöndíj Alapítvány (ösztöndíjak posztgraduális vagy doktori tanulmányokhoz Görögországban valamint a görög nyelv és kultúra megismeréséhez). www.ypepth.gr/enepage1533.htm -Az Oktatási és Regionális Ügyek Minisztériuma által támogatott oktatási csereprogramok ( oktatási rendszer, ösztöndíjak, külföldi görög iskolák).     Hollandia: www.grantfinder.nl -Online keresés azoknak, akik Hollandiában akarnak tanulni és pénzügyi támogatást keresnek. www.ind.nl/EN/verblijfwijzer -Hollandiai tartózkodás megszervezése. www.leonardodavinci.nl - A Hollnad Leonardo Iroda honlapja. www.minocw.nl/english – A Oktatási, Kuturális, és Tudományos Minisztérium honlapja, praktikus információk tanuláshoz és munkavállaláshoz. www.studyin.nl – Tudnivalók a holland tanulási lehetőségkről külföldi diákod számára.      Izland: www.hi.is -Az Izlandi Egyetem honlpja. www.rthj.hi.is -Az Izlandi Egyetem Kutatási Kapcsolatok Irodája     Írország: www.education.ie -Az Oktatási és Tudományos Minisztérium Honlapja. www.educationireland.ie -Átfogó információs portál az Írországba készülő diákoknak. www.foreignaffairs.gov.ie - A Külügyminisztérium honlapja. www.leargas.ie -Nemzeti, európai és nemzetközi együttműködési programok. www.ncge.ie -Nemzeti Oktatási Orientációs Központ (a gyakorlati orientáció fejlesztése az oktatásban). www.ngai.ie/enicnaric.htm - A NARIC hálózat tagaj (Ekvivalencia és Információs központ). www.oasis.gov.ie -Szociális és civil jogok Írországban.     Lengyelország: www.poland.pl/aducation/index.htm -Az oktatási rendszer bemutatása. www.buwiwm.edu.pl -Felsőoktatási Végzettségek Elismertetése és Nemzetközi Cserprogramok Irodája. www.menis.gov.pl -Oktatási Minisztérium.      Lettország: www.aic.lv -Lett Felsőoktatási Információs Központ www.izm.gov.lv -Az Oktatási és Tudományos Minisztérium weboldala www.lu.lv/eng -A Lettországi Egyetem honlapja www.piaa.gov.lv/Euroguidance -Lett Nemzeti Pályainformációs Központ www.rsu.lv/en/foreign/index.html -Riga Stradins Egyetem www.rtuasd.lv -Rigai Műszaki Egyetem     Lichtenstein: www.hochschule.li -A Lichensteini Egyetem honlapja.     Litvánia: www.ambasada.lt -Nemzetközi Információs Portál. www.euroguidance.lt -Litván Nemzeti Pályainformációs Központ www.jtba.lt -Fiatalok Nemzetközi Együttműködésének Irodája www.mokslas.lt -Litván Felsőoktatási és Információs Központ     Luxemburg: www.etat.lu -A luxemburgi kormány honlapja. www.uni.lu – A Luxemburgi Egyetem honlapja. www.men.lu -Oktatási és Szakképzési Minisztérium     Málta: www.education.gov.mt/edu/edu.htm -Az Oktatási Minisztérium honlapja (tudnivalók a máltai oktatásról). www.um.edu.mt -Máltai Egyetem.     Németország: www.daad.de -Felsőoktatási csereprogramok, ösztöndíjak, támogatási lehetőségek forrásai, hasznos információk diákoknak. www.deutsche-botschaft.hu/de/home/index.php -A Német Nagykövetség honlapja. www.goethe.de – A Goethe Intézet honlapja. www.ijab.de -Fiataloknak szóló csereprogramok, tanfolyamok, nyelvtanfolyamok, képzések. www.schulweb.de -Iskolakereső adatbázis. www.-en.studienwahl.de -Széleskörű információk a német felsőoktatásba készülő külföldi diákoknak, tanulmányi programok, felsőoktatási intézmények adatbázisa.      Norvégia: www.aetat.no -Munkaüggyel, oktatással, tanácsadással kapcsolatos információk. http://odin.dep.no/ufd/english/bn.html -Oktatási és Kutatási Minisztérium. http://siu.no/vev.nsf/O/About+studying+in+Norway -Tanulás Norvégiában, ösztöndíjlehetőségek.     Olaszország: www.centroirsorse.org -Olasz Nemzeti Pályainformációs Központ www.cimea.it -Felsőoktatási Mobilitási és Ekvivalencia Információs Központ www.indier.it. -Oktatásügyi Kutatások és Fejlesztések Nemzeti Dokumentációs Intézete www.istruzione.it -Oktatási, Egyetemi és Kutatási Minisztérium www.studyinitaly.it -Olasz felsőoktatás nemzetközi diákoknak     Portugália: www.eurydice.org/Eurybase/frameseteurybase.html -Az oktatási renszer bemutatása. www.naricportugal.pt/NARICEN -A NARIC hálózat tagja (Ekvivalencia és Információs Központ) –végzettségek elismertetése.     Románia: www.cneaa.ro/index.htm -Román Nemzeti Felsőoktatási Értékelési és Akkreditációs Tanács. www.cnrop.ise.ro -Román Nemzeti Pályainformációs Központ (oktatási és tanácsadási rendszer, munkaerőpiac bemutatása) www.edu.ro/guideforeignstudents.html -Útmutató külföldi diákoknak, oktatási rendszer, oktatási lehetőségek bemutatása. www.eurotin.ro -Fiatalok Kezdeményezését Támogató Ügynökség. www.unibuc.ro/en/mainstudinten -A Bukaresti Egyetem külföldi diákoknak szóló oldala.     Spanyolország: http://www.inem.es -Állami Foglalkoztatási Szolgálat. http://www.mec.es/educa -Oktatási és Tudományos Minisztérium.     Svájc: http://www.s-o-I.ch -Nyugat-Svájci Leonardo Iroda és Nemzeti Pályainformációs Központ.     Svédország: www.si.se -Svéd Intézet (svéd nyelvi tanulmányok, svéd tanulás külföldön, ösztöndíjak). www.programkontoret.se -Nemzeti Okatatási és Képzési Programiroda. www.studyinsweden.se -Tudnivalók a svéd tanulási lehetőségekről külföldi diákok számára. www.skolverket.se/sb/d/354 -Svéd oktatási rendszer http://english.hsv.se -Nemzeti Felsőoktatási Iroda. www.migratinsverket.se/englidh.jsp -Svéd Migrációs Bizottság (tudnivalók svédországi munkavállaláshoz).     Szlovákia: www.saaic.sk/nrcg -A szlovák Nemzeti Pályainformációs Központ. www.minedu.sk/DIEN/en.htm -Oktatási Minisztérium     Szlovénia: http://www.mvzt.gov.si/index.php?id=637 -A NARIC hálózat tagja (Ekvivalencia és Információs Központ), végzettségek elismertetése. http://www.uni-lj.si/English/english.asp -Ljubljanai Egyetem. http://www.ntnu.no/intersek/ -Maribori Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Irodája. http://www.upr.si/en/ -Primorskai Egyetem.                                                                                                

Háromszor lesz nyílt nap a Zsigmond Király Főiskolán

A rendezvényeken szervezői nem kizárólag a felvételi előtt állókat várják, hanem az évhalasztókat, diplomásokat és a hozzátartozókat is, olvasható a főiskola honlapján. A nyílt napon a látogatók megismerkedhetnek az intézmény épületével, a tanárokkal és hallgatókkal is, akik válaszolnak a felmerülő kérdésekre akár tanulmányi, akár egyetemi élettel kapcsolatos témákban. A tájékoztatók mellett személyre szabott felvételi tanácsadással is várják a leendő hallgatókat. Évek óta problémát jelent a felvételizőknek, hogy melyik iskolák nyílt napjára menjenek el, mert sokszor egy időben több intézmény is szervez nyílt napot. Több intézményhez hasonlóan ebben segít a ZsKF, hiszen három alkalommal is várja az érdeklődőket, hogy senki ne maradjon tájékoztatás nélkül!   Bővebb információ a főiskola honlapján: http://www.zskf.hu/   MOT

Hangtechnikus – OKJ leírás

Hangtechnikus Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 213 02Betölthető foglalkozás: Egyéb művészeti foglalkozások FEOR 3729 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságRáépülések*** Filmhangtervező (emelt szintű, érettségivel)* Hangművész stúdiómenedzser (emelt szintű, érettségivel)* Hangrestaurációs technikus (emelt szintű, érettségivel)* Hangtárvezető (emelt szintű, érettségivel)* Produkciós hangmenedzser (emelt szintű, érettségivel)* Rádiós, televíziós hangmenedzser (emelt szintű, érettségivel)Rész-szakképesítések- Hangmester (középszintű, középiskola után)Ide tartoznak a 372-es alcsoportból a máshová nem sorolható művészeti foglalkozásúak.Jellemző munkakörök:* Bábkészítő * Bábmodellező * Bőrműves * Bronzműves és szoboröntő * Bútorműves és intarziakészítő * Díszítőfestő * Díszítőszobrász * Dublőr, kaszkadőr * Egyházi zenész * Hangmester * Hangosító * Jégtáncos * Segédoperatőr Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést.Iskolák, ahol tanulhatod:

Hangszerkészítő és -javító – OKJ leírás

Hangszerkészítő és -javító Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 52 215 01Betölthető foglalkozás: Hangszerkészítő FEOR 7526 Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 3000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiElágazások** Hangszerkészítő és –javító (hangszercsoport megjelöléssel)Rész-szakképesítések- Zongorahangoló 6 (középszintű, 8. évfolyam után) Húros, fúvós és ütőhangszereket készít, javít és hangol.Feladatai:* zongorák, fa- és fémfúvós hangszerek (fuvola, klarinét, tárogató stb.) készítése (fúvóka megmunkálása és a hanglyukak felfúrása stb.) és javítása (a fémfúvós hangszerek párnázatának és rugózatának cseréje stb.) * orgonák felújítása és hangolása, a hangszer szétszedése, a kicserélésre váró, fa- és fémsípok vagy egyéb alkatrészek pontos másolatának elkészítése és a korhű állapotok helyreállítása * pengetős és vonós hangszerek (hegedű, cselló, brácsa, hárfa, lant, citera, bendzsó, gitár stb.) készítéséhez szükséges faanyag kiválasztása, a hangzás szempontjából meghatározó fontosságú elő- és hátlap elkészítése és a hangszer összeállítása, e hangszerek javítása * harmonikák készítéséhez szükséges fa- és bőrmunkák elvégzése Jellemző munkakörök:* Cimbalomkészítő és -javító * Cintányérkészítő * Citerakészítő * Dobkészítő * Fa- és rézfúvóshangszer-készítő, -javító * Fagottkészítő * Furulyakészítő * Gitárkészítő * Gordonkakészítő és -javító * Hangszerész * Hangszerhangoló * Harmonikakészítő és -javító * Hegedűkészítő * Húrozó * Klarinétkészítő * Népihangszer-készítő * Orgonakészítő, -javító * Tónusszabályozó hangoló * Vonós- és pengetőhangszer-készítő * Xilofonkészítő * Zongorabillentyű-készítő * Zongorakészítő, -javító Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Iskolák, ahol tanulhatod:

Hangszerkészítő és javító

A fafúvós hangszerkészítő és -javító szakma körébe tartozó hangszerek: a különböző furulyák, fuvolák (piccolo, c-, alt- és basszus-fuvola), a klarinét-család tagjai, az oboák, az angolkürt, a fagott-család, a különböző hangolású szaxofonok, tárogatófélék.A fafúvós hangszerkészítő és -javító a fafúvós hangszercsoport bármely tagjának valamennyi meghibásodását és azok okát megkeresi, valamint a hibákat megszünteti, tehát a következő műveleteket végzi el:- a fafúvós hangszerek természetes és baleseti meghibásodásainak korhű és szakszerű javítása, a hiányzó vagy hibás alkatrészek és fődarabok egyedi megtervezése és műhelyrajzok, sablonok alapján gépi és kézi szerszámokkal történő elkészítése, ezek beépítése a hangszer stílusának megfelelően,- az új és javított hangszerek intonálása és hangolása (hangszín és hangolási problémák megoldása).A fafúvós hangszerkészítő és -javító – a kifejezetten múzeumi hangszerek kivételével – elvégzi a restaurálás egyszerűbb technológiájú munkálatait. Egyéni vagy szabványtervek alapján – megfelelő technikai háttér mellett – egyszerűbb kivitelben elkészíti a fenti hangszereket.A hangszeren játszó muzsikusok egyéni kívánsága, igénye szerinti módosításokat, illetve a hangszereken a különböző ésszerű átalakításokat és korszerűsítéseket megfelelő színvonalon elvégzi.

Hanglemez-bemutató

A hanglemez-bemutató (zenei műsorvezető) jó kommunikációs készséggel, általános és szakmai ismeretekkel rendelkezik. A zenei anyag felhasználásával és bemutatásával, technikai eszközök segítségével szórakoztatja, informálja közönségét. Tevékenységét szórakozóhelyeken, rendezvényeken, koncerteken, valamint rádió- és televízió-műsorokban, élő vagy stúdiófelvételeken végzi. Műsorának szervezését, szerkesztését, lebonyolítását és vezetését önállóan is elláthatja.  

Hallgatónak lenni – már februártól

Nem kell február 15-ig várnia azoknak, akik már rendelkeznek a szükséges érettségi vizsgákkal vagy felsőfokú végzettséggel, hogy a felsőoktatásba jelentkezzenek. A korábban keresztfélévesnek is nevezett, februárban induló szemeszterekre mostantól külön felvételi eljárásban lehet jelentkezni – már most, ősszel.A februárban induló képzések meghirdetései közt alap-, egységes, osztatlan- és mesterszakokat egyaránt lehet majd találni. Ehhez külön felvételi tájékoztatót jelentetünk meg, Felsőoktatási felvételi tájékoztató 2008. – Februárban induló képzések címmel, amelyben a már megszokott módon valamennyi jelentkezési szabályt közreadjuk a meghirdetések részletes adataival együtt. A februárban induló képzések felvételi tájékoztatója 2007. október 15-én jelenik meg, ekkortól vásárolhatók meg az ide tartozó jelentkezési lapok is. A Tájékoztató anyaga természetesen elérhető lesz a felvi.hu adatbázisaiban is. A 2008 februárjában induló képzésekre 2007. november 15-ig lehet jelentkezni. Eljárás Jelentkezési határidő Milyen képzésekre lehet jelentkezni? Februárban induló képzésekre Minden képzési szintre vonatkozóan: november 15. alapképzésegységes, osztatlan képzésfelsőfokú szakképzésmesterképzés Szeptemberben induló képzésekre minden képzési szintre vonatkozóan: február 15.   Milyen képzések közül lehet válogatni? Alapképzés (A): Az alapképzésben alapfokozat (baccalaureus, bachelor) és szakképzettség szerezhető. Az alapfokozat feljogosít a mesterképzés megkezdésére. Egységes, osztatlan képzés (O): Ezek a szakok nem osztottak alap és mesterképzésre. A képzés a mesterfokozat megszerzésével zárul. Alap- és egységes, osztatlan képzésre nem vehető fel, aki nem rendelkezik érettségi vizsgával az előírt tantárgyakban. Felsőfokú szakképzés (F): felsőoktatási intézmények által hallgatói jogviszony, valamint felsőoktatási intézménnyel kötött megállapodás alapján szakközépiskolák által tanulói jogviszony keretében folytatott szakképzés, amely beépül a felsőoktatási intézmény alapképzésébe, és egyben az Országos Képzési Jegyzékben szereplő felsőfokú szakképesítést ad. Mesterképzés (M): A mesterképzésben mesterfokozat (magister, master) és szakképzettség szerezhető. A mesterfokozat a második felsőfokú végzettségi szint. Mesterképzésre az vehető fel, aki alapképzési vagy mesterképzési szakon fokozatot, vagy főiskolai, illetve egyetemi oklevelet szerzett. A 2008-as felvételi eljárásban már nem hirdetnek meg a felsőfokú oklevéllel rendelkezők számára meghirdetett képzéseket (D) valamint a kiegészítő alapképzéseket (K), ugyanis ezek nem részei a többciklusú képzési rendszernek. A diplomával rendelkező jelentkezők alapképzésre, egységes, osztatlan képzésre, felsőfokú szakképzésre vagy – megfelelő oklevél birtokában – mesterképzésre jelentkezhetnek. Forrás: www.felvi.hu

Halász, haltenyésztő – OKJ leírás

Halász, haltenyésztő Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 31 624 01Betölthető foglalkozás: Halász, haltenyésztő FEOR 6311 Képzési idő: Legfeljebb 1800 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: általános iskolaElágazások** Elektromos halászgép kezelőjeRész-szakképesítések- Halőr (középszintű, 8. évfolyam után)- Horgásztókezelő (középszintű, 8. évfolyam után)Haltenyésztést, haltermelést végez tógazdasági körülmények között vagy természetes vizeken.Feladatai:* tenyész- és áruhalak előállítása * takarmányozás, hozamfokozás (a tavak trágyázása) * a tó élővilágának figyelemmel kísérése, a káros növények irtása * betegségek elleni védekezés * a halak kihelyezése, telepítése * a tárolt és kihelyezett hal őrzése és védelme * lehalászás, halászat * a halak osztályozása, csomagolása, értékesítése * tavak építése, vízellátás biztosítása * tavak, vizek mellékhasznosítása, a nád betakarítása, téli lékelési munkák elvégzése Jellemző munkakörök:* Díszhaltenyésztő * Halkeltető * Ivadéknevelő * Természetesvízi halász * Tógazdasági halász * Tógazdasági halászmester * Tógazdasági munkás Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:6131 Általános állattartó és -tenyésztő9220 Egyszerű erdészeti, vadászati, halászati foglalkozások (pl. halőr)Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Iskolák, ahol tanulhatod:

Hajózási technikus – OKJ leírás

Hajózási technikus Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 841 01Betölthető foglalkozás: Közlekedési technikus FEOR 3122 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Fedélzetmester belvízi hajón (középszintű, 8. évfolyam után)- Matróz belvízi hajón (iskolai végzettség nincs előírva)- Matróz-gépkezelő belvízi hajón (középszintű, 8. évfolyam után)A vasúti, közúti, légi és vízi személy-, illetve áruszállítás területén alkalmazott gépek és azok működtetéséhez szükséges közlekedési rendszerek létesítésével, karbantartásával, javításával és üzemeltetésével összefüggő műszaki és adminisztratív feladatok elvégzésében vesz részt.Feladatai:* a közlekedési eszközök (mozdonyok, közúti járművek, repülőgépek stb.) fejlesztésében részfeladatok ellátása * a járművek karbantartásának irányítása, a közlekedési eszközök műszaki állapotának műszeres ellenőrzése és a szükséges javítások elvégzése * a közlekedési rendszerek eszközeinek kiválasztásában és szervezetének megtervezésében részfeladatok (igények felmérése, rendelkezésre álló eszközök számbavétele, menetrendszerkesztés, költség-megtérülési számítások elvégzése, viteldíj meghatározása stb.) megoldása * a személy- és áruszállítás műszaki és adminisztratív lebonyolításának (személy- és teherforgalom összehangolása, vasúti szállítmányok adott övezetbe való irányítása, pénztárforgalom, utastájékoztatás, szállítási, fuvarozási útvonal kijelölése, személyi és tárgyi feltételek biztosítása, fuvardíjak elszámolása, eredményesség vizsgálata, vámrendelkezések betartása, menetokmányok kezelése stb.) elvégzése, közvetlen irányítása Jellemző munkakörök:* Gépjármű-üzemeltetési technikus * Hajózási technikus * Jelzőberendezés-technikus * Légiközlekedési technikus * Motor- és vontatási technikus * Motortechnikus * Postaforgalmi technikus * Vasútforgalmi technikus * Villamosvasúti technikus Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2122 Közlekedési mérnökMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Iskolák, ahol tanulhatod:

Hajóépítő

a) A hajóépítő és -javító üzemek A hajóépítő és -javító üzemekben hajóépítő szakmunkás felkészültséget igénylő hajótestépítő és -javító munkát kell végeznie. Ennek keretében: – felmér, szervez, munkatechnológiát meghatároz és elvégez, ellenőriz, – előkészíti a munkavégzés feltételeit, – kivételezi a szükséges anyagokat, segédanyagokat, szerszámokat üzembe állítja a munkavégzéshez szükséges berendezéseket, és emberi munkaerőt igényel, – alkalmazza a hatályos munkavédelmi előírásokat és a munkavédelmi eszközöket jó karban tartja. A tűzvédelmi és egészségügyi előírásokat betartja, – munkáját a rendelkezésre bocsátott rajzdokumentáció alapján, a technológiai előírások szerint végzi el. b) A hajók és úszóművek A hajókon és úszóműveken hajótestépítő és -javító munkát kell végeznie. Ennek keretében: – felmér, szervez, munkatechnológiát meghatároz és elvégez, ellenőriz, – előkészíti a munkavégzés feltételeit, – kivételezi a szükséges anyagokat, segédanyagokat, szerszámokat, emberi munkaerőt igényel, – a vízen úszó hajók, úszóművek esetén különös gonddal jár el a villamos- és gázhegesztő-berendezések biztonságos működtetésére az olaj és faanyagok tűzvédelmére és a vízbeesés elkerülésére, – munkáját rajzdokumentáció és technológiai előírás szerint végzi el.

Hagyományos kínai orvoslás 8. rész

Azért kell egy kicsit még beszélni a szervi óra mai jelentőségéről, mert egy népszerű téma, és nagyon sok a félreértés belőle. Számos, a természetgyógyászattal foglalkozó magazin időről időre felhozza a témát különböző nézőpontból megvizsgálva, pl. “hogyan étkezzünk a szervi óra szerint”, “milyen a napi életritmusunk”, “miért fáj a fejünk du. 4-kor?”, és még sorolhatnánk a különböző cikkek címeit az elmúlt évekből. Ezek az írások csak egy dolgot hagynak figyelmen kívü, mégpedig azt, hgoy a szervi óra kizárólag az energiaáramlás és a kínai szervek működésének ismeretében értékelhető. Vegyünk egy példát. Ahogy korábban olvashattuk, a máj feladata az energia (qi) egyenletes áramoltatása, vezérli az inakat, izmokat stb. Problémája esetén magas vérnyomás, izomgörcsök, halántéktáji fejfájás stb. alakulhatnak ki. A szervi óra szerinti energia maximuma 1-3 óra között van. Most nézzük meg a nyugati, fiziológiai (élettani) jelenségeket, amelyek ebben az időben játszódnak le a szervezetben.- A bélfalban való zsírfelszívódás maximuma – A kapillárisok maximális beszűkülése – A vitálkapacitás minimuma – Az anyagcsere minimuma – A vérnyomás és a szív frekvenciaminimuma (pulzusszám).A felsorolás még folytatható lenne, de ebből is látszik, hogy a két dolognak (a kínai energiaelméletnek és a nyugati orvosi gondolkodásnak) itt nincs semmi köze egymáshoz. Ezért mindig fenntartással kell fogadni az ilyen irányú cikkeket, és ha ellentmondást vélünk felfedezni a kínai gondolkodásmóddal, akkor valószínűleg az információ amit leírtak, hibás.Az 5 elem tanaPontosabban az öt fázis elmélete (Wu Xing). A kínai orvoslással foglalkozó profik és amatőrök szívesen hivatkoznak erre a rendszerre. Az öt fázis elmélet arra tesz kísérletet, hogy az emberi jellemzőket és a világ különböző jelenségeit szimbólumokkal jelölt öt alapvető folyamatkategóriába sorolja. Az öt fázisnak semmi köze az anyag alkotóelemeihez. Kínaiul a wu azt jelenti öt, axing pedig sétálni. Itt egy mozdulatsorról, folyamatról van szó. A természetgyógyászati módszerek legtöbbje alkalmazza az elemtanta. Ez azt jelenti, hogy a mindet körülvevő világból nyerjük az egészségünk helyreállításához szükséges energiát. Ezek majdnem minden gyógyítható kultúrában jelen vannak. Az indiai és a tibeti gyógyászat elemei az éter, levegő, tűz, víz, föld. A görög elemek a levegő, a tűz, a víz, a föld. A magyar népi orvoslás elemei a levegő, a víz, a nap és a föld. Ezek mindegyike a gyakorlatban megtalálható. Ezzel szemben a kínai “elemek” csak elnevezések, és mint fogjuk látni, kiválóan alkalmazták őket képi leírásra. Minden fázis olyan szimbólumot jelöl, amely jelképesen kifejezi a hozzá tartozó kategóriák jellegét működésük, anyagi minőségük tekintetében. Az öt fázis elméletének rövid történeteAmíg a Yin és Yang elmélete Kína távoli múltjába nyúlik vissza, addig az öt fázis tana csak az i. e. IV. századtól található meg egyes leírásokban. Az elmélet rendszerezői Zou Yen orvos (kb. i. e. 350-270) és követői voltak. Eredetileg a hangsúly nem a tudományon, hanem a politikán volt. Pl. az öröklődéi sorrend, szertartások elvégzésének sorrendjére, és különböző az akkori korszakban fontos dolgok rendszerezésére használták. Az ie. e. III-IV. században a Yin és a Yang elv és az öt fázis elv egymástól függetlenül létezett, a Han dinasztia idejéig nem is keveredett egymással. Ez a korszak a nagy szintézisek korszaka is. Ekkoriban az elmélet lassan beépül a gyógyászatba, és ez a folyamat a Nei Jingben teljesedik ki (Sárga Császár Orvosi Könyve). Miközben a rendszer az orvoslás részévé válik, további átalakuláson megy keresztül, és csak a Song dinasztia idején (i. sz. 96-1279) lesz általános a használata. Az orvosok és a természetgyógyászok számára ez a rendszerezés egyfajta támpontot ad az összefüggések felismerésére, az életben lejátszódó folyamatok értékelésére. A rendszer egyik lényege, hogy a világ jelenségei egy változó folyamatba illeszthetők. A folyamat állomásait jelképek szimbolizálják. – A Fa elem: növekedési fázis aktív folyamataihoz kapcsolható. “Világra jön a gyermek”. Az évszakok szerint tavasz van. A mozgás elkezdődik, egy folyamat beindul. – A Tűz elem: az aktivitás csúcsa. A gyermekből felnőtt lett. A nyár jellemzi a tűz elemet. A mozgás és a lendület a csúcson van.- A Föld elem: A semlegesség, az átmenet eleme. Az ember középkorú. Eljött a nyárutó, a “vénasszonyok nyara”. A lendület aláhagyott, már gyengül a qi. – A Fém elem: A leszálló szakasznak felel meg. Az ember életkora “öregedő”. A természetben késő ősz van. A mozgás lelassult. – A Víz elem: Nyugalmi állapot kiteljesedése. Az ember nagyon öreg. A természetben beáll a tél. Mozgás szint nincs. A folyamat bezárult, de pontosan tudjuk, hogy a látszólagos mozdulatlanság mögött az élet megy tovább. A fagyos hó alatt láthatatlanul az új élet alakul ki. Minden elmúlás célja az újjászületés. Ezért a víz elem után a fa elem következik újra. Természetesen itt még nem ért véget az osztályozás. Az akkori ismeretek alapján párhuzamot vontak a fázisok és a különböző szervek, anatómiai tájékok között. Innen kezdődött a fázisok és a gyógyítás kapcsolata. Ezt a következő részben mutatjuk be.    

Hagyományos kínai orvoslás 7. rész

Az energia körforgása a fő csatornákbanA hagyományos kínai orvoslásban az energia, a qi mozgásai sajátságos útvonal szerint történik. Ezek a csatornák (ying), és elágazásaik (luo).Ez két nagy út, vagy edénytípus, amelyet a qi használ az egész testben történő keringéshez. Feladata megteremteni az összeköttetést a szervek között, kapcsolatot teremteni a fent, és a lent, a külső és a belső között, eljutni minden sejthez, szövethez. Amint látjuk, a csatorna kifejezést használjuk a nyugati meridián helyett. Ennek az oka, hogy itt tényleges energiaszállításról van szó, amelyet a csatorna kifejezés jobban szimbolizál. Az energia folyik, áramlik, és a kínai fogalmak szerinti vérrel együtt szó szerint közlekedik ezekben a csatornákban. A qi és a vér (xue) olyan szoros kapcsolatban áll egymással, hogy szétválasztásuk élettanilag lehetetlen. A vér csak a qi segítségével képes keringeni. A csatornák ugyanúgy tartalmazzák a qi-t és a vért is, de a döntő szerepet a qi játssza, ezért a vért külön, ritkábban említik a csatornákkal kapcsolatban. A csatornákat három nagy csoportra osztjuk. Fő, vagy rendes csatornák12 fő csatornát ismerünk, ők a test mindkét oldalán megtalálhatóak, és a yin és yang párosítási rendszer szerint kapcsolatban állnak egymással. A fő csatornáknak két útvonala van, egy felszíni, és egy mélyben futó. A felszínen minden csatorna a kéz ujjaitól a könyékig, a láb ujjaitól a térdig halad. Innen, egy mélyebb szakasz következik a lágyékig, ill. a hónaljig. Ezt követi a legmélyebb ág a test belsejében. A mélyben a 6 yin csatorna a 6 zang, (vagyis yin) szervhez kapcsolódik. A 6 yang csatorna fu, vagyis yang szervekhez kapcsolódik.Letérő, (különálló) csatornák12 letérő csatorna van. Szerepük a yin és a yang csatornapárok között a kapcsolat biztosítása, ezenkívül összeköttetést teremtenek a szervek és a test azon részei között, amelyeket a fő csatornák nem érnek el.Szabálytalan csatornákNyolc szabálytalan csatorna van. Raktározóként szerepelnek. Többlet esetén a qi és a vér elraktározását végzik. A kínaiak a fő csatornákat sokszor egy folyóhoz, a szabálytalan csatornákat pedig egy tározóhoz szokták hasonlítani. Amikor hiány van, akkor ezekből a tározóból lehet feltölteni a csatornákat, ha pedig többlet van, akkor ide lehet zsilipelni a felesleget. Ennek a kezeléseknél van szerepe.Említést érdemel még a 12 ín-izomcsatorna (Jing Jin). A főcsatornához (ennek a mentén) tartozó izmokat, inakat ínhüvelyeknek a területét képviselik. Szerepük többek között az izületi mozgások vezérlése.Ahogy említettük, az energia a csatornákban áramlik, méghozzá meghatározott rend szerint. A qi egymás után tölti fel a yin és a yang jellegű szerveket. A csatornákban keringő „vegyes” energia a tüdőben nyeri el végső összetételét, így a ciklikus keringés is innen indul. Az energia egymás után halad a csatornákban, és 2 órás ciklusokban minden szervhez eljut az energia dagály. Fontos leszögezni, hogy egész szervezet tekintetében az energia mennyisége állandó. Ha valamelyik szervnél energiadagály van, akkor a vele ellentétes oldalon lévő szervnél energiaminimum alakul ki. A 12 fő szerv mindegyikét két órás periódusban öntözi az energia. Így a teljes körforgás 24 óra alatt játszódik le. Vagyis a tüdő 3-5 óra között van az energiamaximumon, ekkor a vele szemben lévő szerv, a hólyag lesz energia minimumon, amely energia csúcsa 15-17 óra között lenne.Előbb áttekintettük a fontosabb szervek funkcióit. Az energia minden szervhez elérkezik időben. A kínai orvosnak a vizsgálat és a kezelés szempontjából kell ismernie a szervi órát. Ha valamelyik probléma többször fordul elő ugyanabban az időben, az már figyelmeztető jelzés lehet. Pl. „mindig délután 6 körül fájdul meg a fejem”, vagy „rendszeresen elkezdek köhögni hajnaltájban” stb. Az ilyenkor jelentkező tünetek mutathatják az adott órában aktív szervnek a gyengeségét. A kínaiak sokszor a terápiánál (kezelésnél) is figyelembe veszik a szervi órát.A főcsatornákban keringő energia áramlási sorrendje (a szervek szerint):3-5-óráig Tüdő, 5-7-ig Vastagbél, 7-9-ig Gyomor, 9-11-ig Lép, 11-13-ig Szív, 13-15-ig Vékonybél, 15-17-ig Hólyag, 17-19-ig Vese, 19-21 Szívburok, 21-23-ig Három Melegítő, 23-01 Epehólyag 01- 03-ig Máj. A keringés folyamatosan továbbfolytatódik, mert csak így lehetséges a dinamikus energiaegyensúly fenntartása. A qi a folyamatos keringés biztosítása érdekében polaritást változtat (az energia folyamatosan, vagy yin vagy yang jellegű lesz). Útja során megteremti a kapcsolatot a külső és a belső között összekapcsolva az egész szervezetet.A csatornahálózat ismertetése hatalmas anyag, a téma komoly könyveket tölt meg. Mi megmaradunk az érdekességek szintjén, és legközelebb visszatérünk a szervi óra tényleges hasznára a mai világban.Hartmann Ferenc (hartmann@teafa.hu)www.teafa.hu(A cikk megjelent a Szantál portálon http://www.szantal.hu/index.php?link=news%2Fnews.php&parentid=221&topic=5)

Hagyományos kínai orvoslás 6. rész

Jing, más néven eszenciaJelentése attól függ, hogy milyen szövegkörnyezetben használjuk. Ha élőlényekkel kapcsolatos a használat, akkor a jing az élet eredeti, esszenciális formája. – Felelős a növekedésért, fejlődésért,– az fenntartásáért, – minden szerves élet alapját alkotja,– az élettani változások forrása.Születés előtti formája (két szülőtől szerzett) az eredeti qi-vel együtt meghatározza az egyén csak rá jellemző növekedési fejlődési jellemzőit. Ha a hímivarsejt, ami az apa eszenciájából származik egyesül az anya eszenciájával (petesejt), új élet születik, amely alapvetően a két szülő esszenciális összefonódása. Ezért a jing gyökere szüleinkben található. Születésünk után az eredeti jing a Vesébe költözik. Minden emberben eltérő mennyiségű és minőségű az eszencia. Ezt többek között a szülők nemzéskor meglévő egészségi állapota befolyásolja. születésünkkor az “eredeti jing” életünk gyökere, és a forrás kezdete. A jing megtartása nagy jelentőséggel bír az élet szempontjából. A nyugati gondolkodás szempontjából leginkább ezt a fogalmat a genetikai kódokhoz lehetne hasonlítani. Pl. ha mindkét szülő erős, egészséges, és még a nagyszülők is sokáig éltek, az utód betegségre és korai természetes halálra való hajlama kevesebb. Ha a szülők betegesek, az utód hajlama is nagyobb lesz a betegségekre. az öröklött eszenciát helytelen életmóddal lehet leggyorsabban elpazarolni. A kínai orvosi gondolkodás szerint az elvesztett eszencia nem pótolható. Shen: a lélek, vagy szellemLakhelye a felső Dan Tianban (energiaközpont a homlokon) van. A szervek közül a yin jellegű Szívhez van köze. – A szellemi vitalitás alapja,– a kínai hagyományok szerint csak emberre jellemző egyedi szubsztancia,– az egészséges embert a Shen teszi képessé, hogy fogalmakban gondolkodjon, és az egéni élniakarás is neki köszönhető,– a Shen maha a szellem, amelyet az elme irányít. Egészséges állapotban az elme (a tudat) helyén tartja a Shent. Ha az eszencia az élet forrása, ha bármely élő és élettelen mozgáshoz qi szükséges, akkor az emberi öntudat léte feltételezi a Shen jelenlétét. A Shen is annyira része testünknek, akár a belek. VérA “kínai” vér feladata a test táplálása, ellátja az összes szervet és szövetet. Korábban olvashattunk arról, hogy a kínai orvoslás szempontjából a szerveknek más funkciói is vannak, mint az ugyanazon nevet viselő nyugati rokonaiknak. A vér képzése erre jó példa. A keleti elmélet szerint a gyomor és a lép emésztő működéséből származó tiszta qi eljut a Tüdőbe és ott vörös vér képződik belőle. Ez a folyamat a következőképpen néz ki: a gyomor befogadja a táplálékot, és összezúzza. A lép rendkívül finom, tiszta eszenciává desztillálja, és a lép-qi ezután elszállítja a tüdőbe. Ott a levegővel keveredve vörös vérré alakul. Ennek a folyamatnak az ismerete a gyakorlati orvoslás szempontjából fontos. A kínai orvos mindig az egész embert nézi. Ez azt jelenti, hogy a nyugati értelemben vett vérszegénység (szinte minden családban előfordul, főleg hölgyeknél) a kínai rendszerben is vérhiánynak felel meg. De ebben az esetben a keleti orvos nemcsak a vas pótlására fogja helyezni a hangsúlyt, hanem a saját módszerei szerint azonnal vizsgálni kezdi, hogy megfelelő-e a táplálkozás? Felszívódik-e a táplálék? Kering-e a vér normálisan? Az információkat azután összegzi és a kezelést így tudja megtervezni. A legfontosabb fogalmak ismertetése véget ért. Összegzésképpen tekintsük át miről volt szó.– Qi, az életenergia (az univerzumban minden belőle származik)– Yin és a Yang a két minőség (a világ minden jelensége felosztható a yin és yang ellentétpár szerint)– Jing (eszencia) az élet öröklött alapja (mennyisége és minősége döntően őseinktől függ)– Vér, a szerveket tápláló (előállításában szerepet játszik a Gyomor, a Lép, és a Tüdő)– Shen a szellemi vitalitás alapjaA következő részben az energiát szállító csatornákról lesz szó.Hartmann Ferenc (hartmann@teafa.hu)www.teafa.hu(A cikk megjelent a Szantál portálon http://www.szantal.hu/index.php?link=news%2Fnews.php&parentid=209&topic=5)

Hagyományos kínai orvoslás 5. rész

A Qi fogalmaLeegyszerűsítve életenergia, kozmikus energia. Rengeteg könyvben esik szó róla valamilyen formában. Írásban Qi (Pinyin), vagy Chi (klasszikus) írásmód szerint jelöljük. Elmondhatjuk, hogy az univerzumban minden belőle épül fel. Anyag és energia egyben, amely folyamatosan átalakul, változik. Tisztázni kell azonban, hogy a semmiből nem származhat semmi. Minden energia általában az anyagból származik. A régi kínai energetikai elvek nem tesznek különbséget az anyag és az energia között. Így következik, hogy minden élőlény a qi összesűrűsödése és szétáramlása. Valamennyi élőlény alakja, formája a qi átalakulásaiból, mozgásából jön létre. A qi változásai szabják meg az anyag és a test mindenkori állapotát is. A klasszikus kínai orvosi irodalom nem próbálja a qi-t pontosan megfogalmazni, hanem a funkcióját értelmezik. A testen belül a normál qi-nek öt fő funkciója van. 1.  Mozgásba hozás A qi a test mozgásainak forrása, és a végbemenő összes mozgás kísérője. A test növekedéséhez, az élettani folyamatok akadálytalan működéséhez qi-re van szükség. Ha a qi elégtelen, vagy mozgásának útja elzáródott, a következmény pangás, hiány és diszharmónia lesz. 2. VédelmezésA qi megakadályozza, hogy a külső kórokozó tényező behatoljon a testbe. Ha ez mégis bekövetkezik, a qi felveszi a küzdelmet. 3. Az állandóság megőrzéseA qi fönntartja a szervezet egyensúlyát. Helyükön tartja a szerveket, érpályákban a vért. Biztosítja a test anyagainak, szerveinek megmaradását. Meggátolja a testnedvek túlzott kiáramlását (izzadság, nyál stb.).4. MelegítésFönntartja a normális hőmérsékletet (külső hatásoktól függetlenül).5. ÁtalakításA szervezetben lejátszódó átalakító folyamatok lejátszódásáért felelős. A táplálékból vért készít, és különböző folyadékokat. Ezek a változások a chi átalakító tevékenységétől függnek. Az “emberi” qi-nek sok formája ismert, számunkra a legfontosabbak a következők:Eredeti qi, a szülőktől öröklött. Születés előtti qi-nek is nevezik. A szülők egészségi állapota meghatározza az utód alapenergiáját is. Két beteges szülő gyermeke nagyobb valószínűséggel lesz “gyengébb”, mint két egészséges sportolóé. Táplálék qi, amelyik az ételek eszenciájából alakul át. A helyes táplálkozás minden orvosi rendszerben nagyon fontos. Az egészséges táplálékból a szervezet egészséges, erős qi-t von ki, ami nagyon fontos a testi energia szempontjából.Levegő qi, amelyet a belélegzett levegőből nyerünk. A normális légzéssel magunkhoz vesszük az energia “égi” formáját is. A táplálék és a levegő qi-t nevezzük születés utáni qi-nek is. Értelmezhetjük úgy is, hogy  ha kevesebb energiaalapot örököltünk, de helyesen táplálkozunk és egészségesen élünk, ugyanolyan esélyünk van a betegségek elkerülésére, mint az erős alapot örökölt társainknak. A normál qi az öröklött, a táplálékból és a levegőből felvett qi keveréke, amely azután betölti az egész testet. Ez kering a testet behálózó csatornákban (energiapálya), és a vérerekben is. Eljut minden szervhez, szövethez, táplálva, védve azokat. Az összes betegség a qi hiányának, elakadásának a következménye, így az egyik legfontosabb fogalom, amelyet megismertünk. Összefoglalásként Dr. Yang Jwing-Ming Tai-Qi mester könyvéből idézek: “a Qi általános érvényű meghatározása: a világegyetemből származó energia, beletartozik a hő, a fény, és az elektromágneses energia is. A Qi szűkebb értelemben véve az emberben, vagy az állati testben keringő energia. Napjainkban elég népszerű elképzelés, hogy az emberi testben keringő qi természeténél fogva bioelektromos”A legközelebbi részben további fontos fogalmakat ismerünk meg.Hartmann Ferenc (hartmann@teafa.hu)www.teafa.hu(A cikk megjelent a Szantál portálon http://www.szantal.hu/index.php?link=news%2Fnews.php&parentid=199&topic=5)

Hagyományos kínai orvoslás 4. rész

Yin-szervekTüdő– A tüdő irányítja a légzést, ha a tüdő beteg, az egész test beteg.– Az égi energiát lefelé, a vese felé továbbítja.– Felelős a víz-anyagcseréért.– Ha a tüdő Qi gyenge, a következő tünetek jelentkezhetnek: kevés vizelés, vizenyők, bőrbetegségek stb. – A tüdő felel a bőr állapotáért, a pórusok nyitásáért.– A tüdő felügyeli a legkülső védelmi réteget, irányítja a Wei Qi-t. – A tüdő a szájra és az orra nyílik. Minden, ami a légutakban történik, a tüdő felügyelete alá tartozik, pl. nátha, nyálkahártya-duzzanat, homlok- és arcüreggyulladás stb.– A tüdő részt vesz a vörös vér képzésében.Lép– A lép átalakítja az élelmet, beépíthető kis alkotórészekre bontja.– A lép a helyén tartja a szerveket, és az erekben keringő vért. Minden rendellenes vérzés, bevérzés, véres vizelet, vérömleny stb. a lép Qi-gyengeségére utal.– Segíti a Qi és a vér termelését.– A lép osztja el az ízeket, minden szervhez a megfelelő táplálékot szállítja. – A lép uralja a szállítást és az átalakítást.Szív– A szív a Shen tartózkodási helye. (A Shen a lélek funkciója, a szellemi élet, gondolkodás képessége.)– A szív a nyelvre nyílik. Ezért például a dadogás, a beszédhibák a szívhez kapcsolhatóak.– A szív állapota a bőr színéből állapítható meg. – A szervek között a szív a legfőbb uralkodó.– Keringésben tartja a vért.Vese– Tárolja az ősi Qi-t és az eszenciát.– Szabályozza a születést, fejlődést, érést.– Kormányozza a csontokat, csontvelőképzést.– Fogadja a tüdőből jövő Qi-t.– A vese a Qi gyökere. Máj– A máj legfőbb feladata a szervezet energiájának egyenletes áramoltatása. – Ellenőrzi és szabályozza az izmok, inak, szalagok állapotát. – Befolyásolja a gyomor és a lép emésztő működését.– A szemre nyílik.Yang szervekVastagbél– Feladata a salakanyagok kiürítése.– A még megmaradt folyadékok visszaszívását végzi (vezérli a nedveket).– Ha működése romlik, székrekedés, hasmenés jelentkezhet. Gyomor– Felelős a szervezet táplálkozási energiájának állapotáért, feladata a táplálék befogadása, érlelése, továbbítása. – Az elfogyasztott ételt tiszta és zavaros részre osztja. – A tisztát küldi a léphez, a zavarost a belekhez.– Normális működés mellett a Qi-t felfelé irányítja. Vékonybél– Feladata a táplálékból az eszencia és a salakanyag szétválasztása. – Vezérli a folyadékokat, visszaszívja a vizet. Hólyag– Aktiválja a vese yang-aspektusát, ellenőrzi a folyadékok tárolását, bevitelét és kiválasztását. Epe– Tárolja és továbbítja az epét.– Az egyetlen yang-szerv, amely nem alakít át tisztátlan anyagot.– Az epecsatorna aktiválja a májműködés yang-aspektusát, és kontrollálja is azt. A következő részben a legfontosabb fogalmakat tekintjük át.Hartmann Ferenc (hartmann@teafa.hu)(A cikk megjelent a Szantál portálon http://www.szantal.hu/index.php?link=news%2Fnews.php&parentid=186&topic=5)

Hagyományos kínai orvoslás 3. rész

régi vers így ír:”A yang gyökerei a yinben vannakA yin gyökerei a yangban.Yin nélkül yang nem éled,Yang nélkül yin nem születik.”Egymással ellentétes, de egymást kiegészítő fogalmak ezek, egyik sem létezhet a másik nélkül. “A yin és a yang megkülönböztethető, de el nem választható” (Sárga Császár Belgyógyászati könyve). Ez azt jelenti, hogy minden dolognak a világon két arculata van. A nap felosztható nappalra és éjszakára. A fajok nőstényre és hímekre stb. A Yin-Yang felosztás érzékeltetésére számtalan variáció létezik. Az orvoslás az alapok megértéséhez, az ún. 8 princípiumot (alapot, alapmodellt) használja. A yin általános jellemzői belsőhidegtompahiányA yang általános jellemzőikülsőmelegélestöbbletEbből kiindulva a világon bármely minőség felosztható. A jobb megértés kedvéért vegyünk még pár példát. Minden Yin jellegű, ami: passzív, nőies, alacsony, befogadó, a nyugalmas, az éjszaka, az árnyék, a befelé fordulás stb.Minden Yang jellemű ami: aktív, férfias, magas, mozgalmas, az nappal, a fény, kifelé irányuló mozdulat stb. Jellegénél fogva a rendszer továbbosztható. A hidegnél pl. a csapvíz (ami Yin jellegű) van hidegebb, pl. a jég. Ekkor az előző (a csapvíz) az utóbbihoz képest (jég) Yang jellegű. A Yin és a Yang állandó mozgásban, növekedésben és csökkenésben van. A változások mindig bekövetkeznek, de emberi mértékkel különböző időben. Mikor “virágzik a Tisza”, a tiszavirág teljes élete 2-4 óra. Egy fa élete lehet több száz év is, egy szikláé több ezer.Az évszakok változása is jól szemlélteti a Yin és a Yang jelenségét. Téltől nyárig a levegő fokozatosan melegszik. Ekkor a természetben a Yin jelleg csökken, a Yang jelleg növekszik. Nyártól télig a helyzet fordított, a Yang csökken és a Yin növekszik. A természet szerint nézve a tavasz a növekvő Yang ideje. A nyár a Yang csúcsa. Az ősz a csökkenő Yang és növekvő Yin ideje. A tél a Yin csúcsa. Ha az óra szerint nézzük: éjfélkor születik a Yang, folyamatosan növekszik, és déli 12-kor éri el a csúcsát, ekkor születik a Yin és éjfélre éri el a tetőpontját. Yin és Yang a betegség szempontjábólYang jellegű: akut bajok, gyors lefolyású betegség az éles fájdalom, a hirtelen változó állapotok stb. Yin jellegű: krónikus betegség, lappangó kórságok, tompa fájdalom, lassan változó állapotok stb.Az emberi testben végbemenő folyamatok is jellemezhetőek ezzel az elmélettel. Ha ezek a folyamatok normálisan a maguk rendes idejében zajlanak, akkor relatív egyensúly van az emberi szervezetben. Ha ez az egyensúly bármely ok miatt nem tartható fent, akkor alakul ki a betegség. Ahogy a korábban leírtakból láthatjuk a Yin-Yang elv nagyon fontos része az orvoslásnak. Az ember fő szerveit és az őket tápláló csatornákat is felosztották Yin vagy Yang jellegük szerint. Ennek a diagnosztika és a terápia szempontjából volt nagy jelentősége. Nézzünk példákat! Az öt Yin jellegű szerv: a Szív, a Máj, a Lép, a Vese és a Tüdő. A híres régi orvosi könyv erről így ír: “Az Öt Raktárt azért nevezik így, mert az eszenciát tárolják és nem ürítenek”. Az öt Yin szerv feladat a Qi, a vér (Xue) és a szerves folyadékok (Jin-Ye), a veleszületett és a szerzett eszencia (Jing), valamint az alapvető elme (Shen) termelése, átalakítása és raktározása. Vagyis az élet szempontjából igen fontosak. Az öt Yang jellegű szerv: a Vékonybél, a Gyomor, a Vastagbél, a Hólyag és az Epehólyag. Az öt Yang szerepe a tápanygok befogadása, emésztése, átalakítása, valamint a salakanyag kiürítése. Bár a tömör Yin (kínaiul Zang) és az üreges Yang (kínaiul Fu) elmélet szervei, mint például a Szív, a Lép, a Tüdő stb. ugyanazt a nevet viselik Kínában mint Nyugaton, tudni kell, hogy élettani működésük, valamint kórtanuk nem egyforma a két orvoslásban. Egy Zang vagy Fu funkció a nyugati orvoslás szerint több szerv működését foglalhatja magába és fordítva, egy anatómiai szerv tevékenysége több Zang-ra vagy Fu-ra osztható fel. Ennek oka, hogy a kínai felfogás nem is annyira egy pontos alalktanon, mint inkább átfogó élettani és kórtani működésen alapszik. Ygy pl. a kínaiaknál a Szív ugyanazokat a működéseket képviseli mint a “nyugati szív”, de egyidejűleg az idegrendszer egy részét is képviseli.Hartmann Ferenc (hartmann@teafa.hu)(A cikk megjelent a Szantál portálon http://www.szantal.hu/index.php?link=news%2Fnews.php&parentid=170&topic=5)

Hagyományos kínai orvoslás 2. rész

A nagy vallási irányzatok szinte mindegyike foglalkozik az egészséggel is. Kínában a korai taoizmus, és a később az India felől terjedő buddhizmus volt a meghatározó szellemi irányzat, de jelentős hatást gyakorolt az emberekre tanaival Konfuciusz (Kon Fu Ce) is. A kínai orvoslás hátterében a taoizmus fejti ki a legnagyobb hatást, ez a szellemi irányzat volt, amely gyorsan elterjedt, és a konfuciuszi tanokkal együtt alkotja az egységes világmindenségre utaló Univerzizmus nevet. Ez az egységes világ, az ég és az ember kapcsolatát jelenti. A makrokozmosz hatással van a mikrokozmoszra és fordítva. A szertartások feljegyzései című könyv ezt írja: “Az ember egyesíti magában az ég és a föld szellemi erőit, kiegyenlítődnek benne a fény és az árny princípiumai, találkoznak benne a szellemek és istenek, egymásra találnak benne az öt változó állapot legfinomabb erői, ezért az ember az ég és a föld szíve az öt változó állapot csírája.”A taoizmus megalkotója a legenda szerint Lao-Ce, vagyis öreg mester (öreg gyermek vagy fiú), i.e. 5. század körül élt. A hagyomány Konfuciusz kortársának tartja, de egyes kutatók teljesen mondabeli alaknak tekintik. Műve a Tao Tö King (könyv a világtörvényről), csak az i.e. 3. vagy 2. század óta viseli ezt a nevet. A mű 81 rímes szakaszból áll. Lao-Ce filozófiája különbözött a korabeli vallásoktól. Egy örök természettörvényt helyezett a középpontba. Gondolatmenete szerint a világot nem egy természetfeletti lény alapította, hanem saját szabályai szerint a (tao) hatására alakult ki, és érte el jelenlegi egyensúlyát. A filozófia középpontjban a Tao áll. Jelentése út, ösvény. Jelenti a csillagok útját az égbolton, jelent bölcs utat is, amely a célhoz vezet, néhány filozófus gondolata szerint ez az ősanyag is. A taoisták szerint a Taot saját belső törvényszerűségei szerint működő, ezeknek engedelmeskedő, értelmes de szeméyek feletti természettörvény. A világ alapja, mivel belőle keletkezett minden. A Tao egyben a törvény, amely a világban hat, ez a helyes cselekvés mércéje is, a természeti és erkölcsi világ legfőbb alapelve. Az egyik fő gondolata az, hogy minden mozgás alapja az ellentmondás, a különbözőség. Elmélete szerint a Tao hatására minden előbb, vagy utóbb átcsap egymásba. “Ellentétesség az út mozgása” –vallja a filozófia, “a kemény alámerül, a puha felülkerül”. A természetben a víz idővel legyőzi a sziklát (a gyenge az erőset, a lágy a keményet). A taoizmus nem különül el a napi élettől, tárgya az egész természet, a földi élet, az emberi kapcsolatok, és a gyógyítás is. Kína történelmében a császári Han dinasztia (i.e. 206 - i.sz. 220.) ideje alatt keveredett a taoizmus az Indiából eredő buddhizmussal és fokozatosan vált vallássá. A Han dinasztia előtti taoizmust inkább tudományos irányzatnak tekintjük. Ebből a tudományos irányzatból táplálkozott az orvoslás is.Világ teremtése a taoizmus szerintAz ősanyag poláris kettéválásából jön létre a föld és az ég. Az ősi matéria nyugalmi állapotban volt, és a tao (az út) rendező erejétől indult el az átalakulás. Ezt az ősi nyugalmi állapotot, a jelképek között általában egy üres körrel szimbolizáják. A jelentése “Kezdettelen” (Wu Ki). Ez az állapot nem az abszolút nemlét, hanem a potenciális, láthatóvá még nem vált lét. Ez a szükségszerű nyugalmi pont a világ fennállásának két korszaka között. Az akkori gondolkodás szerint a világ két korszaka közötti idő mindig 129 600 évig tart. Később a Tao hatására a két őserő, amelynek jelzői a “yin” és a “yang”, különválik egymástól. Ezt az állapotot jelenti a körön belül teljesen egymásba fonódó fekete és fehér ábra. A yin és yang fogalma írásban először egy sokat emlegetett műben, a Változások Könyvében (Ji King) olvasható: “Minden lét úgy keletkezik, hogy a két őserő, a yin és a yang törvényszerű változások során átmegy egymásba”.A mű valószínűleg az i.e. 1. évezredben keletkezett, mint jóskönyv. Az i.e. 5–4. században különböző kiegészítések révén filozófiai művé lett, amely nagy hatást gyakorolt sok kínai gondolkodóra. Valószínű, hogy ekkoriban leszt népszerű keleten a yin és yang elv.Hartmann Ferenc (hartmann@teafa.hu)(A cikk megjelent a Szantál portálon http://www.szantal.hu/index.php?link=news%2Fnews.php&parentid=124&topic=5)

Hagyományos kínai orvoslás 1. rész

A távol-keleti gyógymódok a történelem során folyamatosan alakultak, és fejlődtek. A Hagyományos Kínai Orvoslás (későbbiekben HKO, az angol nyelvterületeken Tradicionális Kínai Medicina, vagyis TCM) a világon a legrégebbi gyógymódok közé tartozik, de aktualitását a mai napig megőrizte. Ezek a módszerek az európai emberek számára sokáig teljesen ismeretlenek voltak. Hisz a nagy távolság miatt sokáig nem érkezett korrekt tájékoztatás, hiteles beszámoló. Másrészt ezek a módszerek részben titkosak voltak, és emberöltőkön keresztül apáról fiúra szállt a gyógyítás művészete. Mára már a világ megismerhette a híres keleti gyógymódokat, és azokat nagyon sok helyen együtt alkalmazzák a nyugati orvoslással. Magyarországon is népszerűek ezek a gyógymódok. Szinte nem találkozhatunk olyan az egészséges életmóddal foglalkozó újsággal, könyvvel, magazinnal mely cikkeiben, leírásaiban ne utalna a keleti orvosi gondolkodásra, és ne mutatna be az élet meghosszabbítására kitalált „biztos” indiai, kínai stb. módszert. Ma itthon is sokan keresik fel azokat az intézményeket, ahol a gyógyító tevékenység valamely keleti orvosi terápia segítségével folyik. A látszólagos ismertség ellenére még mindig rengeteg a tévhit és a legenda. Sokan gondolják úgy, hogy minden indiai vegetáriánus, és az ayurvédikus orvos csak méregtelenítést fog javasolni, és böjtöt, a Thai masszázs csak az örömöket szolgálja, és a kínai kezelés kizárólag akupunktúrából áll. Ezért érezzük fontosnak, hogy megismertessük Önt a hazánkban legjobban elterjedt távol-keleti orvoslási rendszerrel, a HKO-val. Ma már számos természetgyógyász rendelő, és magánintézmény alkalmaz kínai orvost. Munkájuk hasznos, és jól kombinálható egyéb módszerekkel. Szeretnénk bemutatni, hogy mi történik valakivel, aki ilyen terápiát választ. Reméljük, sok új és hasznos információval szolgál tananyagunk Önnek.A Hagyományos Kínai Orvoslás rövid történeteEz a gyógymód több mint 3000 éves. Kialakulásának pontos kezdete nem ismert. A történészek feltételezése szerint papok figyelték meg csatában kisebb sérülést szenvedett katonák esetében, hogy mérséklődtek, vagy elmúlnak régebbi problémáik. Ilyenek lehettek a reumatikus panaszok, vagy a krónikus fejfájás stb. A papok ezen jelenségek okait kezdték el kutatni, és így felfedezték a HKO elméleti alapjait. Ahogy Európában, úgy keleten is a korai gyógyításban a papok játszották a főszerepet, az ő tudásuk alapozta meg a későbbi orvosi szakmát. A korai régészeti leletek is alátámasztották ezeket a feltételezéseket. Találtak i.e. 4-10000 év környékéről olyan hegyes, éles köveket, amelyeket valószínű, hogy már a gyógyítás céljára használtak. A kínai orvoslás (mint majdnem minden tudomány a világon) tapasztalati úton alakult ki és fejlődött tovább. Nagy áttörést jelentett egy fontos mű, amely nyugaton ismert neve: A Sárga Császár Belgyógyászati könyve. Eredeti címén a Huang Di: Nei Ching. A legenda szerint az i.e. 3. évezredben élt Huang Di, a legendás sárga császár. Felvilágosult ember volt. Alattvalói házakat építettek, ismerték a selyemszövést, és a ruhakészítést is. Az ő nevéhez fűződik ez a régi „szakkönyv”. Kína történelme rejtélyes. Császárok, és uralkodó dinasztiák követték egymást. Gyakran előfordult, hogy egy vezető „átírta” a korábbi történelmet, és saját családját helyezte előtérbe. Ezért lehetséges, hogy bizonyos történészek vitatják a császár létezését, és teljesen mondabeli alaknak tartják. Kínában az írást és olvasást sem ismerte mindenki. A dolgot nehezítette, hogy a hatalmas országon belül nem mindenhól beszéltek egységes nyelvet az emberek. Az egységes írás a pinyin nyelv használata 1958-ban került elfogadásra. Ezért lehetséges, hogy ugyanazt a nevet példánknál maradva: Huang Di- másképp is olvashatjuk egy másik műben, pl. Huang Ti. A legenda szerint császár és udvari orvosai párbeszédei alapján íródik ez a korai orvosi szakkönyv. Az alapműhöz az évek folyamán sok kiegészítés társult. A könyv végleges formájában valószínűleg i.e 3-5 sz. készült el. Az évszázadok alatt többször átdolgozták. Ma ismert formáját egy Wang Bing nevű orvos állította össze i. sz. 762-ben. Két részből áll. Első rész címe az Egyszerű Kérdések (Suwen). Az első rész a kínai orvoslás elméletével foglalkozik (élettan, kortan, kórokozok, csatorna útvonalak, diagnózis stb.). A második rész a Szellemi Tengely (Lingshü) címet viseli. A második rész a gyakorlatról szól, akupunktúráról, moxázásról, és egyéb orvosi terápiáról. Leírja a 9 fajta tű alakját, használatát és számos kezelési technikát határoz meg, valamint sok betegség teljes kezelését tárgyalja. Terjedelmére jellemző, mindkét rész 81 fejezetből áll. Ma sincs a világon olyan ismeretterjesztő füzet, vagy komoly tankönyv, amely ne hivatkozna erre az alapkönyvre. A gyógymód évszázadokon át folyamatosan fejlődött. Császári, és orvosi dinasztiák követték egymást. Minden korszaknak megvolt a saját tudósa, aki sokat lendített a tudományon. Az 1800-as évekre már a legjelentősebb gyógyító eljárás a világon, még akkor is, ha Európában nem ismerték. Jelentős hanyatlás az ópiumháború elvesztése után (1839-42) következik be. A nyugati civilizációval megérkezik a nyugati orvoslás is. Üldözik a népi gyógymódokat végzőket. A hagyományos orvoslást tudománytalannak és kuruzslásnak tartják. Szinte teljesen visszaszorul a használata. Később 1950 után „felfedezik” az ősi gyógyító módszereket. Újra nyílnak a főiskolák, egyetemek először Kínában, majd később világszerte. Ma a nyugati orvoslás mellett a legjelentősebb gyógymódok egyike. Az összes földrészen sok klinika, kórház alkalmazza módszereit párhuzamosan az európai gyógyászattal.Hartmann Ferenc (hartmann@teafa.hu)(A cikk megjelent a Szantál portálon http://www.szantal.hu/index.php?link=news%2Fnews.php&parentid=99&topic=5)

Ha több ember előtt kell beszélnem, annyira zavarban vagyok!

Ez valóban sok embernek problémát okoz. Több oka, és megoldása lehet. Íme egy kis segítség, ami megkönnyítheti „beszéd” megtartását: – Kérdezzük meg magunktól, hogy miért izgulunk, mitől félünk! – a szembesülés a valódi          okkal, segíthet megoldást találni. – Maximálisan készüljünk fel! – hogy a tudásunk miatt ne kelljen izgulni. – Gyakoroljuk a beszédet- tükör, vagy barátunk előtt! – A beszéd előtt lélegezzünk jó mélyeket, többször egymás után! – A remegő térdek ellen nagyon jó hatású, ha sétálunk pár lépést – ez mindig segít! Bővebb segítséget nyújt a kommunikációs, és a prezentációs tréning elvégzése, ahol gyakorlati segítséget kap erre a felvetésre is. Szoloviné Bucsi Mariann tréner www.soliann.hu