Megmentőink az első helyen 1. A legtöbben a tűzoltókban bíznak meg. Ez nem is lehet véletlen, hiszen ők azok, akik gondolkodás nélkül kockára teszik az életüket másokért. – Egy nagy méhkas minden körlet – mondja Kézdi Sándor tűzoltó, aki több mint öt esztendeje űzi ezt a szép és veszélyes foglalkozást. Elsődleges munkánk az oltás és a mentés, de közúti balesetekhez is kivonulunk, vagy segédkezünk az árvízi mentéseknél. És persze akkor is minket hívnak ha a macska nem mer lejönni a fáról… Nyolc, tizenkettő, huszonnégy órás szolgálatokban telik az életünk. 2. A tűzoltókat a postások követik a népszerűségi listán. Érdekes módon Magyarországon sokkal inkább megbíznak a postásokban, mint bármely más országban. 3. A legtöbb ember szeretettel és hálával gondol egykori tanítóira, tanáraira, így talán nem meglepő, hogy a pedagógusok állnak a harmadik helyen. 4. A negyedik helyet az orvosok foglalják el, a fehér köpeny még ma is bizalmat ébreszt az emberekben. Aki manipulál, az a végére kerül Úgy tűnik, nem túl sokan hisznek az ügyvédeknek, ők a lista tizenegyedik helyéig jutottak csupán. Bár a reklámszakemberek mindent el tudnak adni nekünk, mégsem bízunk bennük túlságosan, ugyanis a listán ők a 18. helyre szorultak. A lista végén a politikusok kullognak, úgyhogy ha megbecsülésre vágyik, ne jelöltesse magát képviselőnek. Persze, ha a hatalom vonzza, akkor nyugodtan, de az már egy másik lista… (A GfK Csoport felmérése alapján)
2008. október hónap bejegyzései
Ha én most érettségizek jelentkezhetek-e felsőfokú képzésre?
Megszeretném kérdezni,hogy ha én most érettségizek jelentkezhetek-e felsőfokú képzésre? Válasz: Igen, jelentkezhetsz FSZ képzése érettségi után is. Itt találsz hasznos infokat a felvételiről: itt találod az FSZ képzéseket:
Ha a közigazgatásban dolgoznál…
Ismét meghirdetik a Magyar Közigazgatási Ösztöndíjat is, melyben idén 150 fiatal kap lehetőséget, hogy az Európai Unióban szerezzen szakmai gyakorlatot.Ha érdekel, mit is jelent a közszolgálati életpálya, el tudnád képzelni magad a közigazgatásban, akkor ne hagyd ki ezt a programot. Tavaly nyolcezren voltak kíváncsiak az expó-ra, talán nem véletlenül…
Gyümölcstermesztő és feldolgozó szaktechnikus
A gyümölcstermesztő és -feldolgozó szaktechnikus munkaterülete a gyümölcstermesztő és/vagy a gyümölcsfeldolgozásra szakosított feldolgozó élelmiszer-ipari üzem.Végzettségének megfelelően mindkét szakmai területen:- ágazatvezetői,- üzemvezetői,- műszakvezetői,- önálló vállalkozófeladatokat lát el, illetve irányítja a termesztést és a feldolgozást. A munkavégzés során gondoskodik a mindenkor érvényes pénzügyi, munka- és környezetvédelmi, tűzrendészeti, egészségügyi és egyéb hatósági előírások betartásáról, illetve érvényesítéséről.
Gyümölcstermelő
A szakképesített gyümölcstermelő vállalkozhat a legfontosabb gyümölcstermelő növények szaporítására, telepítésére, felnevelésük alapvető munkáinak elvégzésére. A termőkúra gyümölcsfák fenntartó – karbantartó – karbantartó technológiai műveleteinek, az éves ápolási munkáinak végzésére. A gyümölcstermelő növények szakszerű szüretelési, árukikészítési, tárolási munkáinak ellátására, olyan termesztési tevékenység végzésére, mely elsősorban szabad ég alatt végzett fizikai munkát jelent.A fentieken túl a saját maga és munkáltatója által előállított termékeket piacon, utcán, vásárban árusíthatja. A szakképesítés önmagában irányítói, vezetői tevékenység végzésére nem jogosít.
Gyümölcspálinka gyártó
Az elsősorban kisüzemi szeszfőzdék fontosabb munkaterületei a következők: – gyümölcs és borgazdasági alapanyagok átvétele, előkészítése: száraz munkaterület, – cefrekészítés: nedves munkaterület, – erjesztés: meleg, párás munkaterület, – főzés, finomítás: meleg, párás munkaterület, – érlelés, tárolás: száraz munkaterület, – töltés, palackozás: nedves, zajos munkaterület. A gyümölcspálinka-gyártás a technológiai fegyelmet szigorúan betartandó, szívós fizikai munkát és önuralmat követelő szakma, melyben az idényjelleg határozza meg a munkák zömét.
Gyorsíró és idegennyelvi gépíró
A gyorsíró és idegennyelvi gépíró adminisztratív feladatokat lát el korszerű technikai eszközök (pl. személyi számítógépek, nyomtatók, írógép, másolók, fax) használatával. Elvégzi a magyar és idegennyelvű levelezések, statisztikai jelentések, értékelések, kimutatások, táblázatok, szöveges beszámolók gépelését a helyesírási szabályok és az adott időszakban érvényes műszaki irányelvek érvényesítésével. Az ügyintézés során a gyorsíró és idegennyelvi gépíró a vezető által diktált leveleket, ügyiratokat és egyéb feladatokat (pl. telefonüzeneteket, értekezleteken feljegyzéseket, jegyzőkönyveket) gyorsírással írja, majd azok áttételét írógéppel vagy számítógéppel elkészíti. Készségszinten alkalmaz egy korszerű szövegszerkesztő programot, a bevitt és megformázott dokumentumot kinyomtatja. Egy korszerű táblázatkezelő programot a munkahelyi igényeknek megfelelően használ, egy adott szövegbe diagramot helyez el, képleteket, egyszerű függvényeket készít, táblázatokat tervez. Igény szerint egyszerű adatbázisokat tervez, tölt fel adatokkal, szükség esetén lekér, megadott adatokkal egyszerűbb függvénykapcsolatot hoz létre. Munkája során kapcsolatot tart más munkahelyi részlegekkel, továbbá részt vesz a gazdálkodó szervezetek, intézmények között áramló adatok regisztrálásában, illetve az intézményeken belül keletkező információk rögzítésében. Ehhez kapcsolódóan az ügyiratkezelés szabályai szerint iktatja, sokszorosítja és postázza az ügyiratokat.
Gyorsan el lehet helyezkedni – a biztonsági őr
- Ezen a pályán hallatlan nagy hierarchia uralkodik – mondja Öcsödi János oktató. – Tulajdonképpen az igazán fontos, és hozzáteszem, komoly pénzekkel járó, megbízatásokat nem hirdetik sehol. Gondolok itt a politikusok, vagy a nagyon gazdag üzletemberek védelmére. Rájuk speciálisan kiképzett, profi egységek vigyáznak, és vigyáztak azelőtt is, hogy ez a szakma divatba jött.
Az egy más terület, a biztonsági őr tanfolyamokról kikerülő delikvenseknek jóval kevesebb kockázattal kell szembenézniük pályafutásuk során, vagy éppen semmivel, hiszen munkájuk gyakran nem igazán különbözik mondjuk egy átlagos éjjeli őrétől. Persze azért itt is akadnak különbségek, vannak önvédelmi és fegyveres képzést nyújtó szolgáltatások, de vannak néhány napos-hetes kurzusok. Szóval elég nagy a keveredés ezen a pályán.
Könnyű elhelyezkedés
- Az biztos, hogy egy biztonsági őr elég könnyen el tud helyezkedni, bármilyen tanfolyamot végez. – Jönnek is szép számmal – mondja Öcsödi János – természetesen igen sokan munkanélküliek, kalandorok, akik csak épp belekóstolnak ebbe a szakmába, aztán odébbállnak, de vannak köztük egyetemisták. is. Kor szerint körülbelül húsz és hatvan közöttiek. Érdekes különben, hogy a nők szerepe az utóbbi évtizedben mennyire megnövekedett, általában azt vettem észre hogy éles eszük miatt szeretik őket áruházakban, bevásárlóközpontokban alkalmazni, ahol tanúsíthatom, esetenként ügyesebben megállják a helyüket mint a férfiak. Különféle feladatok
- Engem vonzott a viszonylag kötetlen munka, és mert néhány haverom is nagyon ajánlotta ezt a pályát, akik már itt dolgoztak – mondja Gál Roland, aki jelenleg még tanfolyamra jár. – Szerintem izgalmas dolog az egyenruha és a fegyverviselés, na meg hogy a legtöbb helyen szerintem nem kell megszakadni, mégis nagy az ember felelőssége.
Mivel a biztonsági őr mai világunkban viszonylag jól csengő OKJ-s végzettségnek számít, ez a papír elsősorban azt ígéri, hogy tulajdonosa képes lesz biztosítani megbízója testi épségét, vagyonának biztonságát, továbbá segíteni tud jogos érdekeinek érvényesítésében. Mindezeken kívül figyelő, ellenőrző, átvizsgáló és támadáselhárító tevékenységet is folytathat, azaz, ha kell, mint személy és vagyonőr, akár testi épségét is kész kockára tenni a további sikeres megbízatások érdekében.
Ezeknek elvégzéséhez persze jó, ha jártasságot szerez valamilyen harcművészetben, illetve ért a biztos fegyverhasználathoz. A tanfolyamok többségében azonban a képzés nem erről szól, és idő sincs rá a néhány hónap alatt, inkább könnyedebb kiképzést kapnak a részvevők. Hosszú évek, vagy akár évtizedek szükségesek például ahhoz hogy valaki mestere legyen valamilyen önvédelmi sportnak, vagy biztosan tudjon lőni.
A legtöbb munkafeladat amelyek ehhez a szakmához kapcsolódnak, nem olyan veszélyesek tehát, mint ahogy azt az ember gondolná, hiszen egyszerű őrzésekről van szó az esetek többségében, és a védendő objektum lehet egy stratégiailag nem túl fontos hivatal, vagy egy olyan épület, ahová a kóbor macskákon kívül mások úgysem nagyon akarnának behatolni.
A biztonsági őr napjai
Egy ilyen, nem túl veszélyes, de annál romantikusabb, zöldövezettel körülvett helyen dolgozik Jáger Károly, aki mindennapi munkájáról a következőket meséli. – A mi cégünk általában használaton kívüli épületek őrzésével foglalkozik, ritkán magánházakkal, többnyire egykori állami, valamilyen szempontból fontos épületekkel, amelyek jelenleg üresen állnak. A mi dolgunk az, hogy ezekre az elhagyatott helyekre ne költözzenek be hajléktalanok vagy ne járogasson be illetéktelen személy. Másrészt pedig, hogy az épület következő tulajdonosa – mert általában eladás előtt állnak ezek a házak – meg tudja néha nézni, legyen aki beengedi, amikor az önkormányzat illetékes emberével együtt megjelenik. Huszonnégy-negyvennyolc órában dolgozunk, tehát egy teljes napot itt töltünk, utána két nap szabad. Esténként körbe kell járni az épületet, meg a környéket, ellenőrizzük a kerítés állapotát például. Ha probléma van, felszólíthatjuk a betolakodókat, hogy hagyják el a terepet, és jogunk van figyelmeztető lövéseket is leadni. Amennyiben esetleg komolyra fordul a helyzet, azonnal kihívjuk a rendőrséget. Két éve őrizzük ezt az épületet, a hatalmas birtokkal együtt, de ilyen eset még nem történt. Kisebb szócsata már volt egy-két betolakodóval, de az sem jellemző, szóval, a hely és a munka meglehetősen nyugalmasnak tűnik, én szeretem csinálni, azért jöttem ide. Viszonylag szerencsés vagyok, tudom, hiszen nem minden biztonsági őr dolgozik ilyen körülmények között, persze igaz, a fizetés lehetne valamivel több, éjszakai pótlékkal együtt 110-120 ezer között kapunk, de ezért a munkáért talán még ennyi is megéri.
PV
Gyomortükrözés ( Gastroscopia )
Célja: A nyelőcső, a gyomor, a vékonybél betegségeinek ( gyulladás, fekély, daganatok, stb.) diagnosztizálása. A módszer lényege: A vizsgálatot az ún. endoszkóp segítségével végzik. Ez egy vékony, hosszú, rugalmas cső, melynek végén egy kamera van. A kamera által készített felvétel egy monitoron követhető. A csövet a nyelőcsövön át a beteg gyomrába, majd a vékonybél kezdeti szakaszába vezetik. A csőben lévő fényforrás és a kamera segítségéval a vizsgált szervek belső felszíne láthatóvá válik. A vizsgálat menete: A beteg a vizsgálóasztalon az oldalán fekszik. Torkát érzéstelenítő spray-vel érzéstelenítik. Az endoscop csövét a szájon át levezetik a nyelőcsőbe, a gyomorba, majd a vékonybél kezdeti szakaszába. Levegőt fújnak be az eszközön keresztül, hogy a gyomor és a vékonybél kitáguljon, falai jól láthatóvá váljanak. Az eszköz nem csak diagnosztikus céllal használható. A cső ún. munkacsatornáján keresztül terápiás beavatkozásra ( vérzéscsillapítás, idegen testek, daganatok eltávolítása ) és szövettani mintavételre ( biopszia ) is lehetőség van. Előkészítés: A vizsgálatot megelőző 6 órában már ne egyen, ne igyon, gyógyszereit se vegye be! Amennyiben inzulinos cukorbeteg a reggeli inzulinadagját ne adja be, cukorbetegségéről tájékoztassa a vizsgálatot végző orvost! Amennyiben véralvadásgáltó gyógyszert szed, erről is feltétlenül tájékoztassa a vizsgálót! Figyelmeztetés: Ha a vizsgálat után hasi fájdalom, láz, véres széklet jelentkezik, azonnal keresse fel orvosát! A vizsgálat után kb. 1 óráig ( amíg a torok érzéstelenítése tart ) nem ehet. A vizsgálat során hányinger, böfögés jelentkezhet, azt követően gyakran torokfájdalom alakul ki. A vizsgálat kellemetlenségeit csökkentheti, ha arra koncentrál, hogy az orrán keresztül egyenletesen lélegezzen! A vizsgálat általában kb. 5 percig tart.
Gyomor röntgen vizsgálat
Célja: A gyomor elváltozásainak ( fekély, daganat ) megítélésére, a gyomorürülés követésére alkalmas módszer. A módszer lényege: A röntgensugarakat a különböző szövetek különböző mértékben nyelik el. Azok a röntgensugarak, melyek nem nyelődnek el a röntgenfilmen elszíneződést okoznak. A gyomorröntgen vizsgálat kontrasztanyag ivása után történik. A gyomorban lévő kontrasztanyag nem engedi át a röntgensugarat, így a kirajzolja a gyomor körvonalait, a gyomorfal esetleges elváltozásait. A vizsgálat menete: A vizsgálat éhgyomorra történik. A vizsgálatot közvetlenül megelőzően a beteggel ízesített, folyékony kontrasztanyagot itatnak. Röntgenképerősítő előtt folyamatosan követhető a kontrasztanyag útja a nyelőcsőtől a vékonybél kezdeti szakaszáig és felvételeket is készítenek. A vizsgálat alló testhelyzetben történik, a beteget testhelyzetváltoztatásra is kérhetik. Előkészítés: A vizsgálatot megelőzően sem enni, sem inni nem szabad, a beteg a gyógyszereit sem veheti be! Figyelmeztetés: A röntgensugárzás magzatkárosító hatású lehet, ezért a terhességről a vizsgálatot elrendelőt tájékoztatni kell! A vizsgálat fájdalmatlan, de hosszadalmas.
Gyógyúszás foglalkoztató
A gyógyúszás foglalkoztató – foglalkoztatható uszodában, tanuszodában, fürdőben, gyógyfürdőben, valamint egészségügyi és oktatási, állami és magánintézmények egyéb, szabályozott területén. Tevékenységi körében: – felméri a szakorvos által habilitációs-rehabilitációs, rekreációs, illetve egészségügyi állapotot szinten tartó rendszeres gyógyúszás foglalkozásra küldött betegek állapotát, mozgáskészségét, mozgáslehetőségeit, terhelhetőségét, – beilleszti a beteget az állapotának megfelelő – lehetőleg homogén, kis létszámú – gyógyúszó csoportba, – megtervezi a fokozatos terhelést és az orvos által kitűzött rehabilitációs célok megvalósítását segítő csoportos vízi mozgás- és úszásprogramot (edzéstervet), – elkészíti a csoportos gyógyúszás foglalkozásokba még beilleszkedni nem képes beteg egyéni fejlesztési programját, – személyre szólóan irányítja az egyéni felzárkóztatást, – folyamatosan megfigyeli a csoport fejlődését, s ennek megfelelően módosíthatja az edzéstervet, – gondoskodik a rendszeres kontrollvizsgálatok időpontjának betartásáról, – együttműködik a beteg kezelését, fejlesztését végző többi szakemberrel, – biztosítja a csoport sokoldalú fejlesztéséhez szükséges uszodai segédeszközöket, – folyamatosan dokumentálja a gyógyúszás foglalkozások tapasztalatait, eredményeit, – kapcsolatot tart a beteg hozzátartozóival, – betartja a tevékenységével kapcsolatos etikai és jogi normákat, – szükség esetén tud vízből menteni és elsősegélyt nyújtani, – szükség esetén intézkedik az egyes betegek probléma esetén történő gyógyszereléséről, illetve speciális ellátásáról, – a foglalkozások alatt gondoskodik a munkavédelmi, balesetvédelmi és higiénés előírásoknak megfelelő környezetről.
Gyógyszertári asszisztens
A képesített gyógyszertári asszisztens a gyógyszerellátás területén foglalkoztatott egészségügyi szakember, aki gyógyszerész irányítása mellett vesz részt a szakellátásban. Segíti, illetve kiegészíti a gyógyszerész munkáját, a gyógyszertárakban, gyógyszerkiegészítő laboratóriumokban, gyógyszerraktárakban, gyógyszer-kereskedelemben, valamint a kapcsolódó intézetekben. Alkalmazást nyer a gyógynövény-forgalmazás területein.
Gyógyszer és tápszerkészítő
– Munkaterület a gyógyszergyártó üzemben: = a gyógyszer- és tápszerkészítési folyamatok: tablettagyártás, drazségyártás, kapszulagyártás, kúp- és kenőcskészítés, injekciógyártás, oldat, emulzió, szuszpenzió készítés, aerosol készítés, = műveleti eljárások (pl. őrlés, keverés, szemcseképzés, bevonás, diszpergálás, szűrés, szárítás, sterilezés stb.) végzése, = anyagmozgatás, csomagolás, tárolás dokumentálás. – Végezhető tevékenységek a munkaterületeken: = a technológiai folyamatokhoz, műveletekhez és eljárásokhoz tartozó berendezések (gépek és készülékek) kezelése, üzemvitelének ellenőrzése, a technológiai és biztonságtechnikai előírásoknak megfelelően, = a munkahelyi anyagmozgatási, tárolási feladatok ellátása, = közreműködés a gyártásközi ellenőrzésben, = általános gépkarbantartási és javítási feladatok. = általános üzemzavar-elhárítási feladatok, = minőségbiztosítás az ISO 9000 alapján
Gyógypedagógiai asszisztens – OKJ leírás
Gyógypedagógiai asszisztens Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 140 01Betölthető foglalkozás: Gyógypedagógiai asszisztens FEOR 3415 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiRáépülések*** Autista (emelt szintű, érettségivel)* Beszédfogyatékos (emelt szintű, érettségivel)* Értelmileg sérült szak (emelt szintű, érettségivel)* Hallásfogyatékos (emelt szintű, érettségivel)* Látásfogyatékos (emelt szintű, érettségivel)* Pszichés fejlődésben akadályozott (emelt szintű, érettségivel)* Súlyos és halmozott fogyatékos (emelt szintű, érettségivel)* Testi fogyatékos (emelt szintű, érettségivel)Alapfokú gyógypedagógiai oktatási-nevelési intézményekben, speciális nevelést igénylő gyermekek közösségeiben, fogyatékosok napközi otthonaiban, szociális foglalkoztatókban és egészségügyi intézményekben a gyógypedagógus irányításával oktatói és nevelői feladatokat lát el.Feladatai:* szabadidős foglalkozások tervezése, szervezése, levezetése * gyermekfelügyelet, egyéni és csoportos gyermekkísérés * foglalkozásokhoz szükséges szemléltető eszközök, rajzok készítése * fogyatékosság jellegének megfelelő fejlesztő foglalkozások végzése, korrekciós feladatok gyakoroltatása Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3412 Gyermek- és ifjúsági felügyelő3413 PedagógusasszisztensMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést.Iskolák, ahol tanulhatod:
Gyógypedagógiai asszisztens
A gyógypedagógiai asszisztens a képzés, oktatás, nevelés során, a tanítási órán, illetve a tanórán kívül a gyógypedagógussal együttműködve, annak irányításával vesz részt a pedagógiai feladatok megoldásában, begyakorlásában.
Gyógynövénytermesztő és feldolgozó
A vadon termő gyógynövények szakszerű begyűjtése, elsődleges feldolgozása.Kis- és középüzemekben a gyógyító értékükért termesztett növények céltudatos előállítása, olyan árutermelő tevékenység végzésére, mely zömében fizikai munkát jelent, ezen területen termeltetői tevékenység végzése.A mások által begyűjtött, termesztett gyógynövényeknek további feldolgozás céljára való felvásárlása, felvásárló telephely létrehozása, működtetése.Elsődleges feldolgozás területén önálló vállalkozás beindítása, működtetése.Az elsődlegesen feldolgozott termékek csomagolása, forgalmazása.A hivatalosan minősített termékek árusítása.A szakképesítés irányítói, vezetői tevékenység végzésére jogosít.
Gyógynövényismerő és termelő
A szakképesített gyógynövényismerő és -termelő képes a vadon termő gyógynövényeket szakszerű begyűjtésére, elsődleges feldolgozására, a gyógyító értékükért termesztett növények céltudatos előállítására, elsődleges feldolgozására, olyan árutermelő tevékenység végzésére, mely zömében fizikai munkát jelent.A fentieken túl a saját maga által előállított és a hivatalosan minősített termékeket piacon, utcán, vásárban árusíthatja.A mások által begyűjtött termesztett gyógynövényeket további feldolgozás céljára felvásárolhatja.A szakképesítés önmagában irányítói, vezetői tevékenység végzésére nem jogosít.
Gyógynövények alkalmazása-fitoterápia
A fitoterápia a növényi részek és a növényi eredetű készítmények gyógyászati felhasználását jelenti. A gyógynövényekben és kivonataikban többféle hatóanyag van, amelyek egymás hatását kiegészíthetik, erősíthetik, módosíthatják. A gyógynövények alkalmazásával szerzett több ezer éves tapasztalat mellett állatkísérletek és – igaz kevés számú – klinikai vizsgálatok eredményei bizonyítják a fitoterápiás szerek hatékonyságát és biztonságosságát. Adagolás, mellékhatások: Figyelembe kell venni a készítményen feltüntetett ajánlott, vagy szokásos adagot! A legtöbb gyógynövény esetében az egyszeri adag 1-1,5 gramm, a szokásos napi adag pedig 3-4,5 gramm. Mellékhatások természetesen a megfelelő dózisok esetén is kialakulhatnak, amennyiben a készítmény alkalmazása során bármilyen szokatlan jelenséget észlel, kérdezze meg orvosát, vagy gyógyszerészét, ill. fitoterápiában jártas szakembert! Feltétlenül meg kell győződni arról, hogy a vásárolt terméket az egészségügyi szakhatóságok engedélyezték-e! Ne vásároljunk bizonytalan eredetű és összetételű készítményt! Gyakran hallunk súlyos mellékhatást okozó „csodaszerekről „, nemrégiben például egy piacon vásárolt teakeverék okozott végzetes veseelégtelenséget. Erős hatású és mérgező növények: Az erős hatású gyógynövények javasolt adagja a szokásos egyszeri 1-1,5 gramm töredéke. Ezek túladagolása mérgezési tüneteket okozhat, ezért az ilyen készítmények csak receptre és gyógyszertárakban kaphatók. A mérgező növények legkisebb adagja is súlyos, akár végzetes kimenetelű mérgezést okozhat. Alkalmazási lehetőségek: -friss vagy szárított gyógynövények, ill. részeik -gyógynövények kivonatai (vizes kivonatok-gyógyteák, alkoholos kivonatok-tinktúrák, száraz kivonatok-extraktumok) -kivonatokból előállított adagolási formák (tabletta, drazsé, cseppek, kenőcs stb.). Figyelmeztetés! A gyógynövénytartalmú szerek használatáról mindig tájékoztassa orvosát vagy gyógyszerészét!Terhesek és kisgyermekek esetében az alkalmazásra és az adagolásra különleges szabályok érvényesek. Kérjük ebben az esetben feltétlenül kérje ki szakember véleményét! A gyógynövények is okozhatnak allergiás reakciókat, ezért első alkalommal csak kis adagot fogyasszon a készítményekből! Ha bármi rendellenességet észlel, hagyja abba a készítmény szedését és tájékoztassa orvosát!
Gyógymasszázs
Egy kezelés általában 45-60 percig tart, de lehet ennél több vagy kevesebb idő, ez az orvosi kezeléstől és a páciens panaszaitól is függ. A masszázs titka, akárcsak a svédmasszázsnál, a simító, gyúró, dörzsölő, ütögető és rezegtető fogásokban rejlik, illetve abban, hogy a masszőr kezével olyan ingerületeket kelt a szövetek érzékelő idegvégződéseiben, amelyek ideiglenesen gátolják, csökkentik a krónikus fájdalmi ingerületek eljutását az agyba. Emellett az agyat endorfin kiválasztására serkenti, ami gyógyszerek használata nélkül enyhíti a fájdalmat. A gyógymasszázs élénkíti a vérkeringést és a sejtek anyagcseréjét, erősíti az immunrendszert, enyhíti az izomfájdalmakat, lazítja és erősíti az izmokat, növeli a teljesítőképességet és a koncentrációs képességet. A gyógymasszázs nemcsak a test fizikai szinten történő javulását idézheti elő, hanem jótékonyan hat az idegességből eredő fejfájásra, illetve nyugtató hatással is bír.
Gyógyító hipnózis
Mindannyian fogékonyak vagyunk a szuggesztív üzenetekre, erre alapul a reklámipar. Vedd meg, használd, cseréld ki, élvezd! – mondják a reklámok és mi megvesszük, kicseréljük, stb. Miért ne lehetne meggyógyulni annak a kívülről jövő sugallatnak segítségével, hogy gyógyulj meg? A hipnózist, mint gyógyító módszert már 4000 éve, Egyiptomban is használták. A hipnózis során olyan megváltozott tudatállapotba hozzák a hipnotizált személyt, melyben a kívülről jövő „rábeszélés„, sugallat, a szuggesszió iránti fogékonyság megnő. A gyógyító üzenetek olyan változásokat hoznak létre a szervezetben, melyek eredményeként egyes betegségek meggyógyulhatnak, vagy a gyógyulás folyamata felgyorsul. Nemcsak a lelki betegségek, például a szorongás, pánik betegség gyógyításában használható, hanem a testi megbetegedések kezelésében is bizonyítottan hatásos. Az asztma, bizonyos gyomor-bél betegségek, szívbetegségek, és rákbetegség esetén is eredményesen alkalmazzák a módszert. A fogászatban fájdalomcsillapító és vérzés-, valamint gyulladáscsökkentő hatása miatt terjedt el. Hasznos segítség lehet a dohányzásról való leszokásban, az evészavarok kezelésében is.A módszer veszélytelen, de csak abban az esetben, ha képzett szakemberek szakszerűen és megfelelő céllal használják.
Gyógyászatisegédeszköz-forgalmazó – OKJ leírás
Gyógyászatisegédeszköz-forgalmazó Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 789 01Betölthető foglalkozás: Eladó FEOR 5112 Képzési idő: Legfeljebb 1200 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségi Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságKereskedelmi vállalkozásokban kiszolgálja és tájékoztatja a vásárlókat.Feladatai:* vásárlók köszöntése, fogadása, útbaigazítása * felvilágosítás, tanácsadás a vevőnek az áru kiválasztásához * vevők kiszolgálása * áru csomagolása * pultok feltöltése áruval, árazás, raktárakban szakosított rend kialakítása * közreműködés a leltározásban * áruátvétel, rakodás, raktározás * benzinkutaknál a gépjárművek üzemanyaggal való feltöltése, olajszint, a kerék légnyomásának ellenőrzése Jellemző munkakörök:* Antikváriumi szakeladó * Áruházi eladó * Dohányárudai eladó * Élelmiszerbolti eladó * Használtcikkbolti eladó * Híradástechnikai- és elektronikaicikk-eladó * Kertészeti-gazdabolti eladó * Könyvesbolti eladó * Kultúrcikkbolti eladó * Lakberendezésicikk-eladó * Nagykereskedelmi eladó * Ruházati bolti eladó * Töltőállomás-kezelő * Trafikos * Tüzép-, gáztelepi eladó * Vas-, műszaki-, műanyag-, üvegárubolti eladó * Vegyesbolti eladó * Vegyiáru-bolti eladó * Virágbolti eladó Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:4212 Bolti pénztáros5111 Kereskedő5113 Piaci, utcai, vásári árusMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Iskolák, ahol tanulhatod:
Gyermekvédelem
Könyvajánló gyermekvédelem területéről Gyermekek védelmének egyetemes és hazai jogi szabályozásának alapjai Gyermekbántalmazás Fiatalkorú bűnelkövetés
Gyermekújságok, folyóiratok
Dörmögő Dömötör Mozaik Minimax Mikkamakka Junior
Gyermekruha-készítő
Gyermek felsőruházatot (szoknya, nadrág, blúz, mellény, overall, kabát) készít csecsemőtől 12 éves korú leány- és fiúméretre kézműves jelleggel vagy sorozatgyártásban. – A megrendelő igényének megfelelően divatlapból kiválasztja az alapanyag tulajdonságainak, testalkatnak, életkornak és alkalomnak megfelelő modellt. – Adott méretre méretvétel alapján alapmintát szerkeszt, modellez vagy meglévő mintát mérettáblázat alapján kiválaszt, átalakít, szabásmintát készít. – Megtervezi a ruhadarab kivitelezésének módját vagy meglévő műszaki dokumentációból kiolvassa, értelmezi. – Kiválasztja a modell jellegéhez és az alapanyaghoz alkalmas kellékeket. – Kiszabja, varrással összeállítja, szükség szerint próbálja, leigazítja, vasalással formázza és a divatnak megfelelően díszíti a gyermekruhákat. – Elvégzi a használat során elszakadt varratok, kikopott részek vagy elromlott húzózárak szakszerű javítását, illetve cseréjét. – Szakszerűen elkészíti a kész gyermekruhák méretre igazítását. – Kiválasztja a készítéshez szükséges kéziszerszámokat, varrógépeket, speciálgépeket, vasalókat, azokat szakszerűen kezeli és az anyag tulajdonságainak megfelelően beállítja. – A munkavégzés során folyamatosan ellenőrzi a készítésre és a késztermékre vonatkozó minőségi előírásokat. – Vállalkozásban kisipari üzemet működtet, üzletet vezet és irányít a gazdálkodásra, vállalkozásra érvényes rendelkezések, valamint a munkavégzésre irányuló alapvető egészség-, munka-, tűzvédelmi, baleset-elhárítási előírások betartásával.
gyermekgondozó-nevelő okj-s,5476102(0010 54 02 kisgyermekgondozó-nevelő)
szia! A gyermekgondozó-nevelő okj-s,5476102(0010 54 02 kisgyermekgondozó-nevelő) képesítést szeretném megszerezni.Nem most azonnal,de 2-3 éven belül. Szentesen lakom(Csongrád megye)és felnőttképzésen vagy esti oktatáson belül,mivel 39 éves vagyok és van 2 gyermekem.Jelenleg gyes-en vagyok,de nincs kilátásban munkalehetőség.Hol és milyen feltételekkel tanulhanám,lehetőleg a közelben. Köszi a segítséget.Válasz: Sajnos a MOT adatbázisában nem találtam megfelelő tanfolyamot. Mindenképpen fogom jelezni, ha fog indulni a keresett képzés. A weben a következő tanfolyamok at találtam: Tanfolyamok: http://www.pktanoda.hu/content/view/25/27/ http://www.kelemen-szki.sulinet.hu/keresztfev.html http://www.felveteliiroda.hu/?q=node/3166 Ha afenti intétzmények nem megfelelőek, akkor esetleg itt lehetne utánannézni: Akkreditált intézmények csongrád megyében: https://www.nive.hu/fat/int%A7ok.php
Gyermekgondozó-nevelő – OKJ leírás
Gyermekgondozó-nevelő Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 761 02Betölthető foglalkozás: Gyermek- és ifjúsági felügyelő FEOR 3412 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiElágazások** Gyermekotthoni asszisztens* Kisgyermekgondozó, -nevelőRész-szakképesítések- Gyermek- és ifjúsági felügyelő (középszintű, 10. évfolyam után)- Házi időszakos gyermekgondozó (középszintű, 8. évfolyam után)Az állam, felekezetek, magánszemélyek, alapítványok által fenntartott bentlakásos és napi bejárásos gyermek- és ifjúságvédelmi intézményekben vagy családoknál gyermekek és fiatalok családias jellegű gondozását végzi, segítséget nyújt egészségi, higiéniai szokásaik kialakításában és fejlesztésében, ellátja az éjszakai felügyeletet, szervezi és irányítja az étkezéseket.Feladatai:* szabadidős tevékenységek szervezése, vezetése * csoportos foglalkozások szervezése, vezetése * gyermekek felügyelete, gondozása * éjszakai felügyelet ellátása * a gyermekek fejlődésének figyelemmel kísérése, javaslattétel kivizsgálásra, a terápiás kezelésről való gondoskodás * kapcsolattartás szülőkkel, nevelőszülőkkel, különböző intézményekkel Jellemző munkakör:* Bébiszitter Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2432 Óvónő3413 Pedagógusasszisztens3415 Gyógypedagógiai asszisztensMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Iskolák, ahol tanulhatod:
Gyermekgondozó,nevelő tanfolyam
Kérdés:: Felnőtt levelező oktatás : Gyermek gondozó,nevelő tanfolyam . Miskolci átképzési lehetőség érdekelne. A MOT adatbázisában a következőképzéseket találtam: http://mot.hu/kereso/szo/Z3llcm1la2dvbmRvesOz/rovat/szakkozepiskolaszakiskola0/orszag/HU/varos/0/ajanlatok/1/cegek/0/cikkek/0 Ezek iskolarendszerű képzések, úgyhogy utánanéztem az interneten is, hátha van OKJ-s képzés. http://www.1etlen.eu/1etlen/index.php?ok&kat1=118&kat2=120&akt=120 http://www.pktanoda.hu/content/view/19/24/ Annyiban tudok még segíteni, ha a fentiek nem felelnek meg, akkor fogom Önt értesíteni, amint valamelyik partnerük indít ilyen tanfolyamot. Kérdés:: Felnőtt levelező oktatás : Gyermek gondozó,nevelő tanfolyam . Miskolci átképzési lehetőség érdekelne.
Gyere el az Oktatás Hetére!
Oktatás Hete 2009 – „Nyelvparádé plusz” a BNV-n!Látogass el szeptember 9 és 13 között a BNV idején a HUNGEXPO B pavilonjábaés meglepődsz, mennyi lehetőség vár Rád a munka, a nyelvtanulás és a képzések terén!Naponta 10-18 óráig – többek között – szakmai előadások, kedvezményes könyvvásár, ingyenes nyelvi ízelítők és frissítők, színpadi programok, és értékes nyeremények! $kep2$10-én, csütörtökön a diákoknak és pedagógusoknak, 11-én, pénteken, a nőknek ingyenes a belépés!Nyelvparádé és további 4 kiállítás az Oktatás Hetén!www.oktatashete.hu
Gyékény-, szalma-, csuhéjtárgykészítő
– A természetben található szálas anyagok gyűjtése és feldolgozása. A valamikori háziipar újraélesztése. – A gyékény, szalma, csuhéj megmunkálási technikáinak elsajátítása. – A különféle technikák begyakorlása használati tárgyak előállításával. – A technikák, technológiák elsajátításával meg kell szerezni az anyag, a forma, a funkció egységét alkotó készséget. – A megszerzett ismeretek gyakorlati alkalmazása a valamikori háziipar újjáélesztését segíti. – A mai kor emberének való használati tárgyak, viseleti kiegészítők készítése. – Alkotó munka kizárólag hazai, esetenként saját maga által termelt, illetve gyűjtött anyag felhasználásával.
Gyakorlati oktató – OKJ leírás
Gyakorlati oktató Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 55 146 01Betölthető foglalkozás: Egyéb pedagógusok FEOR 3419 Képzési idő: 2 évCsak iskolarendszerben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiIde tartoznak a 341-es alcsoportból a máshová nem sorolható pedagógusok.Jellemző munkakörök:* Gépjármű-szakoktató * Népijáték-oktató * Oktatásszervező * Oktatástechnikus * Sportoktató * Szabás-varrás oktató Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Iskolák, ahol tanulhatod:
Gumiipari technológus – OKJ leírás
Gumiipari technológus Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 52 543 01Betölthető foglalkozás: Vegyésztechnikus FEOR 3115 Képzési idő: 1 év (felnőttképzésben legfeljebb 1600 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiRész-szakképesítések- Abroncsgyártó (középszintű, 8. évfolyam után)- Formacikk-gyártó (középszintű, 8. évfolyam után)- Keverékkészítő (középszintű, 8. évfolyam után)- Műszaki gumitermék előállító (középszintű, 8. évfolyam után)Önállóan vagy mérnöki irányítással részt vesz a kőolaj- és benzinszármazékok, gyógyszerek, szintetikus anyagok, növényvédő szerek és műanyagok gyártásában, nagyüzemi vegyi folyamatok kidolgozásában, termékek minőségének és vegyi összetételének ellenőrzésében.Feladatai:* az alapanyagok beszállításának és feldolgozásának ellenőrzése, irányítása és a gyártás során felmerülő javítási, karbantartási munkák elvégzése * a rendelkezésre álló berendezések elhelyezésének és rendszerbe illesztésének irányítása, az ellenőrzési pontok kialakítása és a mérőműszerek, valamint a beavatkozásra lehetőséget adó berendezések elhelyezése * az új berendezések üzembe helyezése és a gépek termék- vagy műszakváltást megelőző beállítása * az ellenőrzési pontokon a gyártási paraméterek figyelemmel kísérése és a szükséges technológiai beavatkozások elvégzése * az üzemzavarok, minőségi problémák kivizsgálása és elhárítása * a zavartalan alapanyag-ellátás biztosítása és a gyártási feltételek folyamatos fenntartása * a felügyelete alá tartozó munkások tevékenységének irányítása * a vegyi üzemek létesítésére és működtetésére vonatkozó tervek kidolgozásában részfeladatok ellátása, átadás előtt a létesítményre vonatkozó biztonsági előírások betartásának ellenőrzése Jellemző munkakörök:* Bőrvegyipari és szőrmeipari technikus * Festőanyag-technikus * Gázgyártó és gázelosztási technikus * Gumiipari technikus * Gyógyszeripari technikus * Kőolaj-finomító technikus * Kőolajipari technikus * Műanyagipari technikus * Pirotechnikus * Szilikátipari technikus * Tüzelőanyag-technikus * Vegyipari szaktechnikus Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2115 Vegyészmérnök2144 Vegyész2145 FarmakológusMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Iskolák, ahol tanulhatod: