– Kezeli és felügyeli a gumiipari feldolgozó gépeket. – Elvégzi a gumiipari feldolgozó gépek beállítását, egyszerű karbantartási feladatokat végrehajt. – Gumiipari alapanyagokat és segédanyagokat feldolgozásra előkészít. – Gumiipari alapanyagok, segédanyagok, félkész és késztermékek raktározását elvégzi. – Közreműködik az alapanyagok, segédanyagok, félkész és késztermékek szállításában. – Gumiipari félkész termékek továbbfeldolgozását elvégzi. – A gumiipari feldolgozó gépeken szerszámokat cseréli, beállítja, tisztítja. – Kézi, félautomata előkészítő és feldolgozó gépek technológiában megadott paramétereit beállítja, azokat ellenőrzi. – Gumiipari termékek csomagolását elvégzi. – Végrehajtja a gumiipari segédanyagok, alapanyagok, félkész és késztermékek üzemi és laboratóriumi ellenőrzését. – Elhárítja a gumiipari feldolgozó gépek, berendezések működése közben bekövetkező egyszerűbb hibákat. – A gumi feldolgozás előkészítő, feldolgozó és kikészítő berendezéseinek szakszerű indítási és leállási műveleteit elvégzi. – Közreműködik a gumifeldolgozás során alkalmazott gépek, berendezések karbantartási ütemtervének kialakításában. – Alapanyagokkal látja el a gumifeldolgozó gépeket. – Kezeli a feldolgozás során keletkező hulladékokat, és a veszélyes anyagokat. – Ellátja a termeléssel kapcsolatos információs (adatrögzítési) feladatokat.
2008. szeptember hónap bejegyzései
Gumiabroncs-javító, és kerékkiegyensúlyozó
– A járművekről történő abroncs le- és felszerelés általános és speciális esetével tisztában van. – Speciális esetben a jármű gépkönyvében ellenőrzést végez a felszerelhetőségre. – Közreműködik a járműre szerelhető valamennyi kerékkel kapcsolatba hozható alkatrész kiválasztásában. – Ismeri, ajánlja és felülvizsgálja a járműre szerelhető abroncsválasztékot. – Le-, illetve felszereli a gépjármű kerekeit. – Elvégzi a gumiabroncsköpenyek kerékpántra történő fel- és leszerelését. – Valamennyi felhasznált anyag (készárú, alapanyag és segédanyag) raktározását szabályszerűen elvégzi. – Szerelő, kiegyensúlyozó és javító gépeken: = szerszámot cserél, azokon karbantartást végez = gépet beállít, helyes működést ellenőriz = egyszerű hibákat működés közben elhárít = intézkedik a szakszerű javíttatás ügyében. – Gondoskodik a szabvány által előírt hitelesíttetésről. – Gondoskodik a folyamatos és megfelelő minőségű anyagellátásról. – Gumiabroncsköpeny és tömlősérüléseket javít. – Kerekek kiegyensúlyozását leszerelt, illetve a gépjárműre felszerelt helyzetben elvégzi. – Tanácsokat ad a gumiabroncsok szakszerű és gazdaságos üzemeltetésére. – Felhívja a figyelmet az abroncs meghibásodás hibaképéből következtethető járműhibákra. – A feldolgozás során keletkező hulladékokat és a veszélyes anyagokat kezeli. – Kereskedelmi tevékenységet folytat. – Tevékenységét önálló vállalkozás keretei között is folytathatja.
Gumiabroncs-javító és kerékkiegyensúlyozó – OKJ leírás
Gumiabroncs-javító és kerékkiegyensúlyozó Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 31 525 01Betölthető foglalkozás: Gumijavító FEOR 7525 Képzési idő: Legfeljebb 900 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: általános iskolaGumiabroncsok, tömlők, szállítóhevederek, gumi alapanyagú hajtószíjak, strandcikkek és egyéb gumitermékek javítását végzi.Feladatai:* a gépkocsi kerekének leszerelése, a gumiabroncs szabaddá tétele * a sérülés megkeresése, megjelölése * a javítandó felület zsírtalanítása, csiszolása, érdesítése és felkenése ragasztóanyaggal * a gumi ragasztása hideg- vagy melegeljárással (vulkanizálással) * a melegeljáráshoz szükséges hő és nyomás biztosítása vulkanizáló berendezéssel * a javított gumifelület megtisztítása, az abroncs összeszerelése, a kerék visszaszerelése * más gumitermékek javítása a fentiekhez hasonló módon, egy-egy munkaművelet elhagyásával Jellemző munkakörök:* Gumikempingáru-varró, -javító * Gumitömlő-ragasztó * Nyersköpenyjavító * Vulkanizáltköpeny-javító Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:8137 Gumitermékgyártó, vulkanizálóMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Az alapfokú oktatás keretében (általános iskola 8. osztálya, illetve annak megfelelő) megszerzett képzettség. Javarészt idetartoznak mindazok, akik ezen kívül nem rendelkeznek szakismeretet nyújtó iskolai, illetve tanfolyami végzettséggel. (Ha valaki alsó fokú oktatásban részesült, de pl. tanfolyami képzés keretében valamilyen szakképzettséget szerzett, akkor a II. képzettségi szintbe tartozik.) Iskolák, ahol tanulhatod:
Grafológus – OKJ leírás
Grafológus Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 725 01Betölthető foglalkozás: Egyéb személyi szolgáltatási foglalkozások FEOR 5319 Képzési idő: Legfeljebb 1200 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiRész-szakképesítések- Grafológus szakasszisztens (középszintű, érettségivel)Ide tartoznak az 531-es alcsoportból a máshová nem sorolható személyi szolgáltatási foglalkozások.Jellemző munkakörök:* Fülbelövő, fülcimpalyukasztó * Grafológus szakasszisztens * Jós, jövendőmondó * Kutyakozmetikus * Szolárium-kezelő és -üzemeltető * Táncpartner Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Az alapfokú oktatás keretében (általános iskola 8. osztálya, illetve annak megfelelő) megszerzett képzettség. Javarészt idetartoznak mindazok, akik ezen kívül nem rendelkeznek szakismeretet nyújtó iskolai, illetve tanfolyami végzettséggel. (Ha valaki alsó fokú oktatásban részesült, de pl. tanfolyami képzés keretében valamilyen szakképzettséget szerzett, akkor a II. képzettségi szintbe tartozik.)Iskolák, ahol tanulhatod:
Grafikus – OKJ leírás
Grafikus Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 211 09Betölthető foglalkozás: Egyéb művészeti foglalkozások FEOR 3729 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 3500 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságElágazások** Alkalmazott grafikus* KépgrafikusIde tartoznak a 372-es alcsoportból a máshová nem sorolható művészeti foglalkozásúak.Jellemző munkakörök:* Bábkészítő * Bábmodellező * Bőrműves * Bronzműves és szoboröntő * Bútorműves és intarziakészítő * Díszítőfestő * Díszítőszobrász * Dublőr, kaszkadőr * Egyházi zenész * Hangmester * Hangosító * Jégtáncos * Segédoperatőr Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Iskolák, ahol tanulhatod:
Gondold át a sorrendet!
Ha kiderült, hogy rosszul döntöttél, amikor kitöltötted a jelentkezési lapodat, július 10-ig még módosíthatsz a képzések sorrendjén. Akár papíron, akár elektronikus formában jelentkeztél, a sorrendváltoztatást az e-felvételi rendszerében érdemes intézned, mert ott átláthatóbb, hogyan kell a módosítani. Miután belépsz, válaszd a Sorrendmódosítás menüpontot, ott láthatod a szakokat abban a sorrendben, ahogy februárban megadtad. Mindegyik hely mellett van egy nyíl, amellyel feljebb vagy lejjebb sorolhatod a szakokat. Így nem történhet meg, hogy a sorrendmódosító kérelmen nem sorolod fel az összes, korábban megjelölt képzést, ezért a kérvényedet nem fogadják el. Természetesen, ha papíron szeretnéd benyújtani a kérvényt, azt is lehet, csak ne felejtsd el felsorolni az összes képzést.
Gombatoxikológus
A gombatoxikológus munkaterülete jellemzően az egészségügyi (kórház, rendelőintézet stb.), ahol gombatoxikózisban szenvedő vagy arra gyanús betegek gyógyítása érdekében dolgozik.Munkájának döntő eleme az egészségügyi szaklaboratóriumban zajlik, ahol gombaminták (nyers vagy ételként elkészített formában) analízise, makro- és mikromorfológiájuk alapján való azonosításuk történik.E feladat ellátásához tisztában kell lennie a mikroszkóp kezelésének szabályaival, alapvető mikrotechnikai és laboratóriumi ismeretekkel.A feladatkör másik fő területe a betegektől származó különböző mintából (hányadék, gyomor- és béltartalom) a gombamaradványok elválasztása, analízisre előkészítése, majd azonosítása. A beteg testéből származó szövetek, nedvek elemzése, gombatoxinok közvetlen vagy közvetett kimutatása.A feladat maradéktalan elvégzése érdekében szükséges a gombakémiai-, elválasztástechnikai – gombacitológiai és citokémiai -, gombahisztológiai és hisztokémiai, gombatoxikológiai, táplálkozáshigiénia, gombatermesztési, tartósítási és forgalmazási egészségügyi, és jogi vonatkozásai témakörében magas színvonalú elméleti és főként gyakori ismeretek elsajátítása.Az elvégzett vizsgálatok alapján olyan szakvéleményt kell a gombatoxikológusnak kialakítani, mely a mérgezést okozó fajt (fajokat) meghatározva, a mérgezés csoportját nevezi meg és alapjául szolgálhat a kezelő orvos terápiás munkájának.
Gombatermelő
A szakképesített gombatermelő vállalkozhat a gombafajok, fajták különböző termesztő berendezésekben történő telepítésére, a termesztéstechnológiák műveleteinek alkalmazására a különböző táptalajok előállítási munkáinak ellátására, olyan termesztési tevékenység végzésére, mely zömében zárt térben folyó, nagy tömegű anyagmozgatással járó fizikai munkát jelent.A saját maga és munkáltatója által előállított termékeken túl a más termesztők által előállított termékeket is felvásárolhatja, azokat piacon, utcán, vásárban árusíthatja.
Gombaszakellenőr
A gombaszakellenőr munkaterülete mindaz a terület, ahol a vadon termett és begyűjtött, illetve termesztett gombák kereskedelmével, feldolgozásával foglalkoznak. Munkája során- meghatározza a gombafajokat,- minősíti- a gombafajt,- a gomba állapotát az emberi táplálkozás szempontjából,- a gomba begyűjtésének, piaci, kereskedelmi forgalmazásának feltételeit, körülményeit,- engedélyezi a gombát, mint élelmiszert a kereskedelmi forgalom, a tartósítás, a közvetlen étkezés céljára,- feltárja – az emberi egészséget károsító, veszélyeztető körülményeket,- azok megszüntetésére együttműködik az egészségügyi, piaci, kereskedelmi, rendőri stb. szervekkel,- végzi mindezen munkaterülettel összefüggő adminisztárciós tevékenységet (szakvélemények, jegyzőkönyvek, jelentések készítése),- alkalmazza a munkaterületére vonatkozó szakirodalmat, vizsgálati, adatrögzítési és feldolgozási módszereket, az érvényes szabványokat, rendeleteket,- együttműködik az egészségügyi, kereskedelmi, önkormányzati, oktatási, ismeretterjesztési tevékenységet végző intézményekkel, jogi személyekkel.
Goethe-Institut Budapest
Nyelvvizsga bemutatása: A nyelvvizsga központhoz akkreditált nyelvvizsgák: német általános, egynyelvű (Goethe-Institut vizsgarendszere, 2000.10.09.) A Goethe – Institut a következő német nyelvvizsgákat kínálja: Zertifikat Deutsch (ZD) A vizsgázónak bizonyítania kell, hogy megbízható német köznyelvi alaptudással rendelkezik, melynek segítségével minden fontos hétköznapi szituációban feltalálja magát. Ez azt jelenti, hogy a vizsgázónak képesnek kell lennie arra, hogy megértsen egy, a mindennapi életből vett szituációról hallott szöveget és be kell tudnia kapcsolódni, illetve hozzászólni ahhoz. Ugyancsak képesnek kell lennie egyszerű tényállásokat szóban és írásban megfogalmazni, valamint mindennapi szövegeket megérteni.A vizsga a Schweizerische Konferenz der Kantonalen Erziehungsdirektoren (EDK), az Österreichisches Sprachdiplom Deutsch (ÖSD) valamint a Weiterbildungs-Testsysteme GmbH, Frankfurt/M (WBT) közös vizsgája. Zentrale Mittelstufenprüfung (ZMP) A vizsgázó bizonyítja, hogy járatos a német nyelvű országokban beszélt irodalmi német nyelvben. Ez azt jelenti, hogy a vizsgázónak képesnek kell lennie szóban és írásban igényesebb témákban is kifejeznie magát és értenie kell középnehéz autentikus szövegeket. Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP) A vizsgázó bizonyítja, hogy a német nyelvű országokban beszélt irodalmi német nyelvet választékosan használni képes. Ez azt jelenti, hogy a vizsgázónak képesnek kell lennie nehéz autentikus szövegek megértésére, valamint kifejeznie magát szóban és írásban. A vizsga nehézségi foka a " Kleines Deutsches Sprachdiplom" -mal egyenlő és felmentést ad a németországi egyetemeken, főiskolákon, ill. Svájcban a német nyelvű főiskolákon a nyelvi felvételi vizsga alól. Kleines Deutsches Sprachdiplom (KDS) Nehézségi foka megfelel a " Zentrale Oberstufenprüfung" -énak. Ezen kívül a vizsgázó igazolja, hogy a német kutúráról ill. Németországról átfogó ismeretekkel rendelkezik.A müncheni Ludwig Maximilians Egyetemmel közös vizsga. Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS) A német, mint idegen nyelv legmagasabban kvalifikáló záróvizsgája. A vizsgázó azt kell bizonyítania, hogy nyelvtudása csaknem anyanyelvi szintű.A müncheni Ludwig Maximilians Egyetemmel közös vizsga. Akkreditált vizsgaközpont neve: Goethe-Institut Budapest Cím: 1092 Budapest, Ráday u. 58.Telefon: (1) 413-2590 Fax: (1) 413-2599 Web cím: http://www.goethe.de/ms/bud/unskurse.htm »E-mail: sprache@budapest.goethe.org » Forrás: Goethe-Institut Budapest Szerkesztette: Turai Tímea
Gipszmintakészítő – OKJ leírás
Gipszmintakészítő Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 31 215 01Betölthető foglalkozás: Egyéb építőipari termékeket gyártó gépkezelők FEOR 8149 Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 3000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: általános iskolaIde tartoznak a 814-es alcsoportból a máshová nem sorolható építőanyag-ipari terméket gyártó gépek kezelői.Jellemző munkakörök:* Expanzittömbgyártó * Égető * Égetőmester * Építőanyag-ipari szigetelőgyártó * Gázszilikát-formázó * Hőszigetelőlap-gyártó * Kemencebehordó * Perlitgyártó * Perlitprésgép-kezelő * Salakgyapotpaplan-gyártó * Supremitpréselő * Szálasszigetelőanyag-gyártó * Tégla-, cserépégető * Tégla-, cserép-, tűzállóanyag-gyártó * Téglaégető * Téglagyári préselő * Téglapréselő * Téglaszárító gép kezelője * Tűzállóidom-csiszoló * Tűzállóidom-keverő Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Az alapfokú oktatás keretében (általános iskola 8. osztálya, illetve annak megfelelő) megszerzett képzettség. Javarészt idetartoznak mindazok, akik ezen kívül nem rendelkeznek szakismeretet nyújtó iskolai, illetve tanfolyami végzettséggel. (Ha valaki alsó fokú oktatásban részesült, de pl. tanfolyami képzés keretében valamilyen szakképzettséget szerzett, akkor a II. képzettségi szintbe tartozik.) Iskolák, ahol tanulhatod:
Gipszmintakészítő
A munkahely profilja szerint: – Egyszerű és komplikált gipszmodellek, pozitív minták és munkaformák készítése, a finomkerámiaipari dísztárgy, szerviz, figura, műszaki, egészségügyi és elektromos szigetelő gyártmányféleségek készítése a termék gyártástechnológiai követelményeinek megfelelően. – A gipszmintakészítés szempontjából fontos alapvető porcelánkorongos munkafolyamatok elsajátítása (öntés, ragasztás, retusálás). – A gipszmodell- és munkaforma-készítés kézi és gépi eszközeinek kiválasztása, használata, karbantartása. – A munkatárgyak gyártásához szükséges műszaki és technológiai dokumentáció használata. – A munkatárgyakkal szemben támasztott esztétikai és minőségi követelmények ismerete.
Gerontológiai gondozó
A gerontológiai gondozó olyan emelt szintű szakmai végzettségű szociális szakember, aki gondozói, ápolói tevékenységeket végez időskorúak ellátására szakosodott szociális, egészségügyi intézményekben, szolgálatokban. – időseket ellátó egészségügyi intézményekben az egészségügyi team tagjaként alapápolási feladatokat végez idős, beteg emberek körében, – orvosi diagnózis alapján alapápolási feladatokat lát el önállóan, – ápolási diagnózisokat felállítva, az ápolási protokollok szerint ápolási tevékenységet végez, – kórházi szociális munka keretében segítő tevékenységet folytat, – időseket ellátó szociális intézményekben gondozási feladatokat lát el a gondozási team-ben, – gondozottja részére rehabilitációs tervet készít és segítséget nyújt annak végrehajtásában, – segíti az idős emberek napi tevékenységének megszervezését, foglalkoztatási terveket készít, – környezettanulmányt készít, gondozási anamnézist állít fel és elemez, alkalmazza szociálpszichológiai, szociokulturális ismereteit, – szakgondozási feladatokat lát el a különböző időskorú megbetegedésekben szenvedő emberek körében, a feladat ellátása során alkalmazza klinikai ismereteit, – terminális állapotú idős embereket gondoz, bekapcsolódik a hospice ellátásba, – segíti a krízishelyzetben vagy deviáns állapotban lévő idős ember pszichés egyensúlyának visszanyerését, – részt vesz onkológiai betegségben szenvedő idősek gondozásában, – gondoskodik az ápolási-gondozási eszközök tárolásáról, nyilvántartásáról, – kommunikációs ismereteit megfelelően alkalmazza a gondozottakkal és azok családtagjaival, valamint munkatársaival való kapcsolatai során, – segítséget ad szociális ellátások, támogatások kéréséhez, hivatalos ügyek intézéséhez, képviseli ápoltjai, gondozottjai érdekeit, – koordinálja az ápolási-gondozási feladatokat ellátó csoport munkáját, kapcsolatot teremt karitatív és civil szervezettel gondozottjai érdekében, – szükség esetén elsősegélyben részesíti ápoltjait és gondozottjait, – korszerű egészségpedagógiai ismereteken alapuló egészségnevelési munkát végez gondozottjai, ápoltjai és ezek családtagjai körében, – tevékenységét informatikai ismeretei felhasználásával dokumentálja, – munkáját az etikai normák betartásával végzi.
Géplakatos – OKJ leírás
Géplakatos Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 31 521 10Betölthető foglalkozás: Lakatos FEOR 7421 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: általános iskolaEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasság Rész-szakképesítések- Gépbeállító (középszintű, 8. évfolyam után)Vasból, acélból és egyéb fémes anyagból készült lemezeket, idomokat, csöveket, vázakat és tartószerkezeteket munkál meg.Feladatai:* könnyű acél- és fémszerkezetű ipari épületek, csarnokszerkezetek, ajtók, ablakok, rácsok, válaszfalak, lépcsők, korlátok, csőszerkezetű berendezések készítése, javítása, szerelése, beépítése * épületek és lakásművészethez tartozó díszmunkák készítése * hidak, acélvázas építmények, tartószerkezetek, épületek, vas- és alumíniumszerkezetű kapuk, ajtók és ablakok, korlátok, kazánok alkatrészeinek elkészítése, összeszerelése, föl- és leszerelése, karbantartása és javítása * gépjárművek alvázának, vázszerkezetének, külső lemezborításának, szerelvényeinek elkészítése, szerelése, felújítása * különböző közeg szállítására alkalmas vezetékek, vezetékrendszerek kialakítása, a különböző elzáró és szabályozó elemek beépítése, a kész vezetékrendszerek karbantartása * vas- és fémszerkezetek elemeinek előrajzolása, lemezek, idomprofilok darabolása, a darabolt anyagok összeillesztése, csavarozása, anyagok hajlítása, formálása, alakítása * az acélszerkezeti és karosszéria jellegű munkáknál esetleg hegesztési műveletek végzése * gépek és berendezések rendeltetésszerű üzemképes állapotának biztosítása, váratlan meghibásodások okainak feltárása, elhárítása, illetve felújítási munkák végzése Jellemző munkakörök:* Csőszerelő lakatos * Épületlakatos * Gépbeállító lakatos * Gépjavító lakatos * Gépjárműlakatos * Géplakatos * Gépszerelő lakatos * Hántoló lakatos * Karosszérialakatos * Könnyűszerkezet-lakatos * Lemezlakatos * Sorjázó lakatos * Tmk-lakatos * Vas- és fémszerkezeti lakatos Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7422 Szerszámkészítő7425 Hegesztő, lángvágó7426 Kovács8192 Fémmegmunkáló gépkezelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Iskolák, ahol tanulhatod:
Géplakatos
A géplakatos szakképesítés birtokában a végzett szakember a gépszerelő és karbantartó szakmában az általános szerelési, hibafeltárási, mérési, szerelési, anyagmegválasztási, munkavédelmi, környezetvédelmi feladatokon túlmenően a szakma gyakorlásához szükséges elméleti és gyakorlati felkészültsége alapján alkalmas:– a gépi és kézi forgácsoló berendezések szerelésére, részbeni üzembe helyezésére,– áramlástechnikai gépek (szivattyúk, kompresszorok) szerelésére, javítására, hibaelhárítására,– hőerőgépek szerelésére, javítására, hibaelhárítására,– el tudja látni a felsorolt gépek és berendezések üzembe helyezését gépkönyv alapján,– elvégzi a szükséges karbantartást a felsorolt gépeken és berendezéseken,– meghibásodás esetén a hibás alkatrészek cseréjét elvégzi, és végrehajtja a javítás utáni beüzemelést,– el tudja végezni a szükséges mértékű műszeres mérést, annak eredményeit jegyzőkönyvben tudja rögzíteni,– munkavégzés során biztosítani tudja a szabványos minőségi követelményeket,– katalógusokból, szabványból a pótalkatrészeket ki tudja választani,– a munkavégzés és üzembe helyezés során betartja a biztonsági és környezetvédelmi előírásokat.
Gépíró és szövegszerkesztő
A gépíró és szövegszerkesztő adminisztratív feladatokat lát el számítástechnikai, ügyviteltechnikai berendezések (pl. személyi számítógépek, nyomtatók, írógép, másolók, fax) használatával. A feladatok elvégzése során az előírt sorrendben bekapcsolja a berendezéseket (nyomtató, monitor, központi egység, amennyiben külön áramforrásra kötöttek), előhívja a munkájához szükséges programot (szövegszerkesztői vagy táblázatkezelői) és megkezdi a feladat végrehajtását a gép operációs rendszerének, valamint a konkrét programok futásának pontos ismeretében. Szövegszerkesztésnél a nyomtatás megkezdése előtt beállítja a paramétereket (pl. sorköz, betűtípus, lapméret), papírt helyez a nyomtatóba, majd kinyomtatja a dokumentumot. A számítógépek, nyomtatók használati utasításait értelemszerűen kell alkalmaznia, továbbá legalább egyféle szövegszerkesztő programnak az adott feladatnak megfelelő lehetőségeit ki kell tudnia használni. Elvégzi a levelezések, statisztikai jelentések, értékelések, kimutatások, táblázatok, szöveges beszámolók gépelését a helyesírási szabályok és az adott időszakban érvényes műszaki irányelvek érvényesítésével. Munkája során folyamatosan kapcsolatot tart a munkáltató szinte minden osztályával, egységével, továbbá részt vesz a gazdálkodó szervezetek, intézmények között áramló adatok regisztrálásában, illetve az intézményeken belül keletkező információk rögzítésében. Ehhez kapcsolódóan az ügyiratkezelés szabályai szerint iktatja, sokszorosítja és postázza az ügyiratokat. A szakmai munka adminisztrációs kiszolgálásához fontos, hogy az egyén jó helyesírási és kommunikációs képességgel rendelkezzék
Gépíró és gyorsíró
A gépíró és gyorsíró adminisztratív feladatokat lát el számítástechnikai berendezések (pl. személyi számítógépek, nyomtatók, írógép, másolók, fax) használatával. Elvégzi a levelezések, statisztikai jelentések, értékelések, kimutatások, táblázatok, szöveges beszámolók gépelését a helyesírási szabályok és az adott időszakban érvényes műszaki irányelvek érvényesítésével. A vezető munkabeosztását azzal segíti a gyorsíró, hogy az ügyintézés során a vezető által diktált leveleket, ügyiratokat, más jellegű feladatokat gyorsírással írja, s az alatt az idő alatt, amikor a lejegyzett dokumentumoknak az áttételét a gyorsíró nyomtatott formában írógéppel vagy számítógéppel elkészíti és aláírásra benyújtja, addig a vezető gazdasági szempontból fontos és hasznos tevékenységét tudja folytatni. A számítógéppel történő feladatok elvégzése során az előírt sorrendben bekapcsolja a berendezéseket (nyomtató, monitor, központi egység, amennyiben külön áramforrásra kötöttek), előhívja a munkájához szükséges programot (szövegszerkesztői és táblázatkezelői) és megkezdi a feladat végrehajtását a gép operációs rendszerének, valamint a konkrét programok futásának pontos ismeretében. Szövegszerkesztésnél a nyomtatás megkezdése előtt beállítja a paramétereket (pl. sorköz, betűtípus, lapméret), papírt helyez a nyomtatóba, majd kinyomtatja a dokumentumot. A számítógépek, nyomtatók használati utasításait értelemszerűen kell alkalmaznia, továbbá legalább egyféle szövegszerkesztő programnak az adott feladatnak megfelelő lehetőségeit ki kell tudnia használni. Munkája során folyamatosan kapcsolatot tart a munkáltató szinte minden osztályával, egységével, továbbá részt vesz a gazdálkodó szervezetek, intézmények között áramló adatok regisztrálásában, illetve az intézményeken belül keletkező információk rögzítésében. Ehhez kapcsolódóan az ügyiratkezelés szabályai szerint iktatja, sokszorosítja és postázza az ügyiratokat. A szakmai munka adminisztrációs kiszolgálásához fontos, hogy az egyén jó helyesírási és kommunikációs képességgel rendelkezzék.
Gépipari minőségellenőr – OKJ leírás
Gépipari minőségellenőr Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 520 01Betölthető foglalkozás: Minőségi, műszaki, biztonsági ellenőr FEOR 3192 Képzési idő: Legfeljebb 1200 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasság Munkavédelmi szempontból ellenőrzi a munkahelyeket, a felhasznált vagy értékesített termékeket és biztosítja a gyártmányokra vonatkozó minőségi szabványok és előírások betartását.Feladatai:* tanácsadás a munkaadók és a dolgozók képviselői számára a munkavédelmet és a munkahelyi környezetet érintő törvényekkel és rendelkezésekkel kapcsolatban * a munkahelyek ellenőrzése annak érdekében, hogy a munkahelyi környezet, a gépek, berendezések felszereltsége és állapota megfeleljen a hatályos munkavédelmi rendelkezéseknek és jogszabályoknak * tényfeltáró beszélgetések, valamint a munkafolyamatokra vonatkozó baleseti statisztika elemzése és a munkák megfigyelése alapján a biztonsági és balesetvédelmi szabályok betartásának és a védőeszközök használatának ellenőrzése * a kész- és félkész termékek ellenőrzése, a gyártási specifikációk és termékszabványok teljesítése érdekében * a legyártott termékekből a minőség megállapítása céljából minta vétele és vizsgálatokra való előkészítése, a kiválasztott minta fizikai, kémiai, mechanikai tulajdonságainak meghatározása laboratóriumi eszközökkel, a vizsgálatok eredményéről feljegyzések készítése és ezek alapján mérési jegyzőkönyv készítése * a minőségi problémák kiküszöbölési módozatainak meghatározása, a javíthatatlan termékek leselejtezése Jellemző munkakörök:* Építési, épületgépészeti műszaki ellenőr * Építési műszaki ellenőr * Folyam- és mederkotrási ellenőr * Forgalmi műszaki ellenőr * Gyártásközi műszaki ellenőr * Idegen áru műszaki átvevője * Késztermékellenőr * Közúti műszaki ellenőr * Műszer-hitelesítő, műszaki bemérő * Postai műszaki biztos * Termékhibajelző * Végátvevő, végellenőr * Villamossági műszaki ellenőr Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3193 Anyag- és termékvizsgáló, minősített laboránsMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Iskolák, ahol tanulhatod:
Gépi forgácsoló – OKJ leírás
Gépi forgácsoló Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 31 521 09Betölthető foglalkozás: Forgácsoló FEOR 7423 Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 3000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: általános iskolaEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasság Rész-szakképesítések- Esztergályos (középszintű, 8. évfolyam után)- Fogazó (középszintű, 8. évfolyam után)- Fűrészipari szerszámélező (középszintű, 8. évfolyam után)- Köszörűs (középszintű, 8. évfolyam után)- Marós (középszintű, 8. évfolyam után)Fémeket munkál meg eszterga-, maró-, fúró-, köszörű- és más forgácsológépen.Feladatai:* esztergagépeken különböző felfogásokkal, kitámasztásokkal többlépcsős, alakos munkadarabok külső és belső nagyolása, készre munkálása, többlépcsős csapok, perselyek, tengelyek stb. megmunkálása, menetek vágása, a munkadarabok megmunkálásához szükséges szerszámok elkészítése * különböző nagyságú és súlyú munkadarabok nagyítása és simítása, bázisfelületek megmunkálása, maró célgépek üzemeltetése * különböző munkadarabok előfúrása, felfúrása, finomfúrása, dörzsárazása, sorjázása, menetfúrása * munkadarabok alakítása, csiszolása, köszörülése, hőkezelése, polírozása, felületvédelme * hagyományos gépi forgácsolóberendezések üzemeltetése, NC-, CNC-vezérlésű gépek kezelése Jellemző munkakörök:* Esztergályos * Fémcsiszoló * Fúrós * Gyalus, vésős * Köszörűs * Marós * Szikraforgácsoló Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7346 Faesztergályos7422 Szerszámkészítő8192 Fémmegmunkáló gépkezelőMinimá is képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Iskolák, ahol tanulhatod:
Gépgyártósori gépkezelő – OKJ leírás
Gépgyártósori gépkezelő, gépszerelő Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 31 521 08Betölthető foglalkozás: Gyártósori szerelő FEOR 8193 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: általános iskolaEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságElágazások** Autógyártó* Háztartási gépgyártóRész-szakképesítések- Finomgyártósori gépkezelő, gépszerelő (középszintű, 8. évfolyam után)- Gépi felületelőkészítő és- tisztító (iskolai végzettség nincs előírva)- Gyártósori munkás (iskolai végzettség nincs előírva)- Iparitermék-bontó (iskolai végzettség nincs előírva)- Kézigépes megmunkáló (középszintű, 8. évfolyam után) Termékek nagy sorozatú, illetve tömeggyártása során félkész és végtermékeket szerel össze különböző gyártósorokon a gyártó és összeszerelő üzemekben.Feladatai:* mechanikai gépek, motorok és járművek alkatrészeinek vagy részeinek összeszerelése a technológiai utasításnak megfelelően * villamos berendezések alkatrészeinek vagy részeinek összeszerelése a technológiai utasításnak megfelelően * elektronikai berendezések alkatrészeinek vagy részeinek összeszerelése a technológiai utasításnak megfelelően * különféle termékek fém, gumi vagy műanyag alapanyagú alkatrészeinek vagy részeinek összeszerelése a technológiai utasításnak megfelelően * különféle termékek fa alapanyagú alkatrészeinek vagy részeinek összeszerelése a technológiai utasításnak megfelelően * egyéb termékek alkatrészeinek vagy részeinek összeszerelése a technológiai utasításnak megfelelően, szigorúan megszabott eljárás szerint * automata vagy félautomata összeszerelő gépsorok kezelése és felügyelete * ipari robotok kezelése és felügyelete Jellemző munkakörök:* Automata összeszerelő gépsor kezelője * Elektronikai berendezés összeszerelője * Fatermék-összeszerelő * Fémtermék-összeszerelő * Gumitermék-összeszerelő * Iparirobot-kezelő * Jármű-összeszerelő * Mechanikai gép összeszerelője * Műanyagtermék-összeszerelő * Próbatermi szerelő * Villamos berendezés összeszerelője Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7431 Gépjármű- és motorszerelő, -javító7433 Mezőgazdasági gép(motor)-szerelő, -javító7444 Rádió-, televízió- és számítástechnikai műszerészMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Iskolák, ahol tanulhatod:
Gépgyártástechnológiai technikus – OKJ leírás
Gépgyártástechnológiai technikus Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 521 01Betölthető foglalkozás: Gépésztechnikus FEOR 3117 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságGépek, berendezések beszerelését, működtetését és karbantartását végzi, részt vesz ezek megtervezésében.Feladatai:* gépek, mechanikai berendezések és mechanikai alkatrészek gyártásának, felhasználásának, karbantartásának és javításának műszaki ellenőrzése * a gépek felújításának, javításának, karbantartásának szervezése, irányítása * a rendelkezésre álló berendezések elhelyezésének és rendszerbe illesztésének irányítása, az új berendezések üzembe helyezése és a gépek termék- vagy műszakváltást megelőző beállítása * az üzemzavarok, minőségi problémák megszüntetése és kivizsgálása * a felügyelete alá tartozó munkások tevékenységének irányítása, a zavartalan alapanyag-ellátás biztosítása és a gyártási feltételek folyamatos fenntartása * a mechanikai szerkezetek, kalorikus és áramlástechnikai gépek és berendezések, valamint az ezekkel kapcsolatos technológiai folyamatok tervezésében részfeladatok ellátása, a gyártás és beszerelés költségeinek, anyag- és munkaerő-szükségletének előzetes becslése * az új termékek gyártásának figyelemmel kísérése és a kezdeti problémák (típushibák, technológiai és dokumentációs hiányosságok stb.) jelzése, kiküszöbölésének előmozdítása Jellemző munkakörök:* Acél- és könnyűfém-szerkezeti technikus * Általános gépésztechnikus * Energia-átviteli technikus * Gépgyártás-technológiai technikus * Gépipari automatizálási technikus * Gépkenési technikus * Hőerő-gépészeti technikus * Műszerész gépésztechnikus * Szellőztetési technikus Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2117 GépészmérnökMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Iskolák, ahol tanulhatod:
Gázvezeték és készülékszerelő
Gázvezeték-hálózat szerelése – Munkaterülete elsősorban a gázelosztó, csatlakozó és fogyasztói hálózat = létesítése, = karbantartása, = javítása. – Művezetés mellett az elosztóvezeték-hálózat, gázfogadó és -átadóállomás, körzeti nyomásszabályozó állomás és ezek szerelvényeinek = szerelése, = karbantartása, = javítása. Háztartási gázfogyasztó-készülékek szerelése – Felszereli az új létesítmény fogyasztókészülékeit. – Kiépíti a fogyasztói vezetékhálózatot. – Gázmérőhelyet kiképez a szükséges szerelvényekkel. – Fogyasztói hálózatot nyomás- és tömörségi próbára előkészít. – Közreműködik a házi nyomás- és tömörségi próbában. – Fogyasztói hálózatot hatósági próbára előkészít. – Terv szerinti helyekre csatlakoztatja a fogyasztókat. – Ellenőrzi és beállítja a fogyasztók üzemi nyomását. – Ellenőrzi és beállítja a fogyasztók névleges gázterhelését. – Ellenőrzi és beállítja a helyes lángképet. – Fogyasztót kioktatja a készülék szakszerű használatára. Háztartási gázfogyasztó-készülék javítása – Fogyasztói bejelentés alapján behatárolja a hiba helyét. – Eldönti, hogy a javítás helyszínen vagy műhelyben végezhető. – Hibás alkatrészt javít, vagy cserél. – Üzemképességet, tömörséget ellenőriz. – Szükséges beálltást, beszabályozást elvégzi. – Fogyasztót kioktatja a készülék szakszerű, biztonságos használatára.
Gazda II.
A gazda:- növénytermesztési, kertészeti és állattenyésztési szakismeret birtokában, a kis- és középméretű gazdaságokban, üzemegységekben szakszerű termelési, tenyésztési, tartástechnológiai, főhivatásszerű élelmiszer, illetve alapanyag termelési, elsődleges feldolgozói, szakszerű tárolási és értékesítési munkavégzést folytat,- ellátja a főágazatok technológiájához kapcsolódó gépek és berendezések üzemeltetési, beállítási és karbantartási feladatait,- jogi, közgazdasági, kereskedelmi, banki, pénzügyi és nyilvántartási, szövetkezési ismeretek birtokában megteremti és fenntartja az önálló vállalkozáshoz szükséges feltételeket,- mezőgazdasági vontatóvezetői képesítést, valamint II. forgalmi kategóriájú növényvédő szerek vásárlásához és felhasználásához hatósági engedélyt szerez,- betartja a táj- és környezetkímélő, okszerű gazdálkodás, a balesetmegelőzés és -elhárítás, a munka-, tűz- és környezetvédelem, a személyi higiénia és termékhigiénia szabályait,- kiegészítő képzés keretében szerzett rokon munkaköri képesítéssel munkavállalási esélyt növelő szakmaváltásra képes.
Gazda I.
A gazda:- növénytermesztési, kertészeti és állattenyésztési szakismeret birtokában, a kis- és középméretű gazdaságokban, üzemegységekben szakszerű termelési, tenyésztési, tartástechnológiai, főhivatásszerű élelmiszer, illetve alapanyag termelési, elsődleges feldolgozói, szakszerű tárolási és értékesítési munkavégzést folytat,- ellátja a főágazatok technológiájához kapcsolódó gépek és berendezések üzemeltetési, beállítási és karbantartási feladatait,- jogi, közgazdasági, kereskedelmi, banki, pénzügyi és nyilvántartási ismeretek birtokában megteremti és fenntartja az önálló vállalkozáshoz szükséges feltételeket,- mezőgazdasági vontatóvezetői képesítést, valamint II. forgalmi kategóriájú növényvédő szerek vásárlásához és felhasználásához hatósági engedélyt szerez,- betartja a táj- és környezetkímélő, okszerű gazdálkodás, a balesetmegelőzés és -elhárítás, a munka-, tűz- és környezetvédelem, a személyi higiénia és termékhigiénia szabályait, - kiegészítő képzés keretében szerzett rokon munkaköri képesítéssel (ív- és lánghegesztő, mezőgazdasági rakodógép kezelő, önjáró munkagép kezelő stb.) munkavállalási esélyt növelő szakmaváltásra képes,- a szükséges szaktudás kiegészítő képzéssel történő megszerzése esetén növényvédelmi és növény-egészségügyi, valamint szakosított állattenyésztői munkák vállalására képes,- idegen nyelvi ismeretével kialakított nemzetközi kommunikációs készsége alapján képes külföldi szakmai kapcsolattartásra, illetve külföldi vendégek fogadására a falusi turizmus keretében.
Gazda – OKJ leírás
OKJ-szám: 33 621 02Betölthető foglalkozás: Általános mezőgazdasági foglalkozások FEOR 6140 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzéseEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Aranykalászos gazda (középszintű, 8. évfolyam után)- Ezüstkalászos gazda (iskolai végzettség nincs előírva)- Mezőgazdasági munkás (iskolai végzettség nincs előírva)Farmergazdasági körülmények között, nem meghatározott egyedi fajta szerint szántóföldi növényeket, gyümölcsöket, zöldségeket és egyéb kultúrnövényeket termeszt, különböző állatokat tart és tenyészt, valamint értékesíti a termékeket.Feladatai:* a tartandó állatok és a termesztendő növények fajának, fajtájának és mennyiségének meghatározása * állatok, takarmány, vetőmag, (mű)trágya és a szükséges anyagok és berendezések megvásárlása, föld- és munkagépek bérlése vagy vásárlása * állatok tartása, tenyésztése * állatok fejése, nyírása * talaj-előkészítés, vetés, növényápolás, növényvédelem, trágyázás, öntözés, betakarítás * a termény tisztítása, szárítása, tárolása * az állatok vagy a termények elszállítása és értékesítése * a gazdasági épületek, a gépek és berendezések karbantartása, az istállók tisztán tartása * a bevételek és kiadások nyilvántartása Jellemző munkakörök:* Aranykalászos gazda * Ezüstkalászos gazda * Gazda * Képesített gazda * Képesített mezőgazdasági gazdaasszony * Mezőgazdasági gazdaasszony * Mezőgazdasági munkás * Mezőgazdasági vállalkozó Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:6111 Növénytermesztő6131 Általános állattartó és -tenyésztőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:
Gázautó-szerelő
– A szakképzés célja olyan szakemberek kiképzése, akik önálló munkával olyan kifogástalan gázautókat képesek szerelni, javítani, karbantartani, amelyek megfelelő biztonsággal működtethetők engedélyezett módon, azaz a mindenkori hatósági követelmények kielégítésével. – Végezhető tevékenységek: = a gázautók autógázzal történő üzemeltetéséhez alkalmas, engedélyezett készülékek, szerelvények alkatrészek megállapítása, = bármilyen közúti járműbe, bármilyen engedélyezett autógáz-üzemanyagellátó berendezés (LDG, CNG) beszerelése, a szerelés megfelelőségének vizsgálata, tanúsítása, = a felszerelt gázautók üzembeállítása (üzemanyag-feltöltés, -leürítés) és beszabályozása, = a felszerelt gázautók meghibásodásainak szakszerű megállapítása és a hibák elhárítása, = a gázautók szakszerű használata, = a gázautók üzemeltetési követelményeinek ismertetése a gépjárművezetők részére.
Gáz- és tüzeléstechnikai műszerész – OKJ leírás
Gáz- és ttüzeléstechnikai műszerészMilyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 52 522 09Betölthető foglalkozás: Mechanikai műszerész FEOR 7441 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben is Szükséges iskolai végzettség: érettségiMechanikai műszereket és készülékeket, pl. varró- és kötőgépet, gyártó és ellenőrző gázkészüléket, mérlegeket, kerékpárt, ellenőrző műszereket készít, szerel és javít.Feladatai:* készülékek végszerelése mechanikai beállítással, összeállítási rajzok alapján * kézi megmunkálások, illesztések végzése az előírt tűréshatárokon belül * egyszerű mérő- és vizsgálóberendezések elkészítése és karbantartása * hibafeltárás, a hiba elhárítása Jellemző munkakörök:* Általános műszerész * Fényképezőgép-javító * Fogyasztásmérő-szabályozó műszerész * Gázkészülék-szerelő * Gáztechnikai műszerész * Gépbeállító műszerész * Hőtechnikai műszerész * Kerékpárszerelő, -javító * Kismotorszerelő * Kötő- és varrógépműszerész * Mérlegkészítő és -javító műszerész * Motorkerékpár-műszerész * Nyomdagépműszerész * Sokszorosítógép műszerész * Taxióra-javító műszerész * Varrógépszerelő * Vendéglátó-ipari gépszerelő és -javító műszerész * Vízszivattyú-szerelő műszerész Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7442 Finommechanikai műszerész8193 Gyártósori összeszerelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Iskolák, ahol tanulhatod:
Gáz és olajtüzelőberendezésszerelő, üzembe helyező
– A munkaterület a szerelői és javítási szolgáltatásoknál: = a háztartási fogyasztók és = a kommunális fogyasztók, = ipari fogyasztók, = ipari nagyfogyasztók = gáz- vagy olajtüzelő-berendezéseinek tere, helyisége a technikai felszereltségekkel. – A végezhető tevékenységek: = a gáz- és olajellátó rendszerek üzembe helyezése, = a gáz- és olajégők biztonságtechnikai szerelvényei, azok csatlakozási rendszereinek beszabályozása, = kisteljesítményű égők és berendezések üzembe helyezése, üzemeltetése, = hőhasznosító berendezések üzembe helyezése, = gáz- és olajtüzelő-berendezések karbantartása, hibaelhárítás, = a műszaki-biztonsági szempontok ellenőrzése a szereléseknél és az üzembe helyezéseknél.
Gastronomie
- Gaststätten – s Restaurant- s Wirtshaus- e Bierstube/r Biergarten- e Weinstube/r Weinkeller- s Café/ e Konditorei/e Eisdiele- r Schnellimbiss- e Salatbar- e Kategorie- e Preisstufe- r Kellner/e Kellnerin- r Konditor- r Koch- e Küchenaushilfe- einen Tisch reservieren- e Speisekarte studieren- etwas/s Menü bestellen- s Essen/e Speise servieren- e Rechnung mit/ohne Bedienung- Trinkgeld geben- getrennt/zusammen bezahlen 2. Im Restaurant/e Speisekarte- warme/kalte Vorspeise- e Suppe- vegetarische Speisen- s Hauptgericht – s Fleisch s Rind/s Kalb/s Schwein/s Ferkel/s Schaf/s Lamm/s Geflügel/s Hähnchen/e Pute/e Ente/e Gans – r Fisch r Karpfen/r Hecht/r Wels – s Wild r Fasan/s Wildschwein/r Hirsch/s Reh – e Meeresfrüchte e Muschel/r Krebs/r Krabben/r Tintenfisch/s Polyp- r Salat- e Beilage – r Reis/e Nudeln/e Kartoffel- s Dessert/r Nachtisch/e Mehlspeise- s Getränk – alkoholisch e Spirituose/s Bier/r Wein – alkoholfrei s Erfrischungsgetränk/r Saft 3. Im Café/ In der Konditorei – r Kaffee Espresso/Cappuccino/Melange/entkoffeiniert- r Tee schwarz/grün/Früchtetee- e Torte- r Kuchen- s Eis Szerkesztette:Turai Tímea
Gábor Dénes Főiskola
Vizsga bemutatása: angol informatikai szaknyelvi, kétnyelvű (LEXINFO, 2004.01.19.)német informatikai szaknyelvi, kétnyelvű (LEXINFO, 2004.01.19.) A vizsgák a Gábor Dénes Főiskola Informatikai Rendszerek Intézetében minden naptári évben három-négy alkalommal kerülnek megtartásra.A vizsgák sikerét záróteszttel végződő felkészítő tanfolyamok segítik elő. 1. A NYELVVIZSGA: 1.1. A nyelvvizsga célja és jellege: A LEXINFO akkreditált informatikai szaknyelvi vizsga, amely olyan angolul/németül tudó diákok és már dolgozó felnőttek számára készült, akik tanulmányaik, érdeklődési körük, munkájuk alapján az informatikához kapcsolódó információk nagy részéhez idegen nyelven jutnak, illetve, akik munkahelye, oktatási intézménye feltételként kötötte ki a nyelvvizsga bizonyítvány meglétét. A vizsga megfelelő szintű szakmai nyelvi tudással tehető le. A Vizsgaszabályzatnak a vizsgázók számára készült kivonata (2. sz. melléklet) a vizsgára való jelentkezésről, a vizsga lebonyolításáról, az értékelésről és a bizonyítványok kiadásáról részletes tájékoztatást nyújt.1.2. A nyelvvizsga szintjei: A nyelvvizsgára két nyelvből (angol, német), három szinten lehet jelentkezni. A nyelvvizsga kétnyelvű, a közvetítési készség vizsgálatára is kiterjed. (Az alapfok, középfok és felsőfok szintjeire vonatkozó feladatleírást az 1. sz. mellékletben található táblázatok tartalmazzák.) Alapfokú nyelvvizsga: Szóbeli készségek: a vizsgázó megérti a hozzá intézett, viszonylag lassú, rövidebb terjedelmű informatikai, szaknyelvi beszédet, kérdéseket stb. le tud szóban írni egyszerűbb, a szaknyelvhez kapcsolódó képet, ábrát, grafikont képes egyszerű szaknyelvi közlésekre, bár beszéde lassú és kisebb hibákat vét el tud olvasni rövidebb, írott szöveget, azt nagyjából megérti, a róla szóló kérdésekre egyszerű válaszokat tud adni megérti a rövidebb gépi párbeszédet vagy leírást, válaszolni tud az ehhez kapcsolódó egyszerűbb kérdésekre. Írásbeli készségek: a vizsgázó megérti a rövidebb, egyszerűbb szakmai szövegeket, és tud az ahhoz kapcsolódó kérdésekre válaszolni ismeri az alapvető szakmai terminológiát tud rövidebb összefüggő szöveget előállítani, ha ahhoz nyelvi segítséget kap nyelvi szintjére jellemző az egyszerűbb szerkezetek használata, önálló szöveg előállítása során hibákat követ el. Középfokú nyelvvizsga: Szóbeli készségek: a vizsgázó megérti a szakmai és általános témájú, normális tempójú idegen nyelvi közlést, ebből a lényegi információt ki tudja szűrni gépi hang esetében is képes a szakterület általános témaköreiben, illetve előre felkészülés esetén egy általa választott szakterületen önállóan, normális beszédtempóban kifejteni véleményét az olvasott szakszövegből megérti a fontosabb általános információkat, a szöveget össze tudja foglalni. Írásbeli készségek: a vizsgázó az általános szaknyelvi írott szövegben a tényszerű információkat megérti képes kétnyelvű szótárt használni, illetve a szaknyelvi szöveget magyarra úgy átültetni, hogy az eredeti szöveg lényegi változtatásokat nem szenved képes olyan írott általános szakszöveg előállítására, amelyben helyes nyelvi formákat és szakszókincset alkalmazva egyéni véleményét, a témában való ismereteit tolmácsolja nyelvi szintjére jellemző a sokféle nyelvi szerkezet még kisebb hibákkal való használata, szakmai szókincse elég nagy, közlései tartalmi és formai szempontból általában érthetőek, célorientáltak. Felsőfokú nyelvvizsga: Szóbeli készségek: a vizsgázó képes a szakterület témaköreiben és általános témákban akár élő, akár gépi formában minimális információveszteséggel átlagos tempójú szöveget megérteni képes a szakterület általános témaköreiben – illetve előre felkészülés esetén egy általa választott szakterületen – önállóan, normális beszédtempóban gyakorlatilag hibátlanul kifejteni véleményét az idegen nyelven olvasott szakszövegben megérti a részletes információkat, a szövegről összefoglalót tud adni a magyar nyelven olvasott szakszöveget össze tudja foglalni idegen nyelven úgy, hogy abból lényeges információk ne maradjanak ki. Írásbeli készségek: a vizsgázó megérti a szakterületéhez kapcsolódó hosszabb írott szöveg részletes információit képes kreatívan kifejteni gondolatait egy adott, a szakterülethez kapcsolódó témakörben úgy, hogy az előállított szöveg az idegen nyelv sajátosságainak figyelembevételével természetesnek, gyakorlatilag hibátlannak tűnik kreatívan képes magyar szakmai szöveget idegen nyelven összefoglalni úgy, hogy a lényeges információkat megfelelő nyelvi formában fejezi ki nyelvi szintjére jellemző a közel hibátlan nyelvhasználat, gondolatai pontos formába öntése, gazdag, általános, nyelvi, valamint szakmai szókincsismeret. 1.3. A nyelvvizsga szóbeli (“A” típusú vizsga) feladatai: Alapfok: 1. Szóbeli kommunikáció, mely két részből áll. Az első rész általános bemelegítő beszélgetés. Ez még nem az értékelés része. A második rész szakmai beszélgetés. Néhány perces párbeszéd a vizsgázó szakmai hátteréről, tanulmányairól, munkájáról, érdeklődési köréről stb. 2. Olvasott szöveg értése. 10–12 soros szöveg, újságcikk stb. olvasása, rövid rész fordítása, az értést ellenőrző kérdésekre válaszolás. 3. Idegen nyelvű ábra, dokumentum, kép stb. leírása. A vizsgázó több képből húz. Pár percig folyamatosan beszél a képen/ábrán stb. található szavak felhasználásával. 4. Laborfeladat. Egy 2–3 perces szöveg háromszori meghallgatása alatt a képernyőn megjelenő magyar állításokról kell megállapítani, hogy igazak vagy hamisak-e. A feladatot vizsgáztatói szoftver igénybevételével kell megoldani. Középfok: 1. Szóbeli kommunikáció, mely főleg szakmai témákból áll. A néhány perces beszélgetés alatt a jelölt számot ad szakmai hátteréről, kifejti véleményét egy őt érdeklő szakmai témában. 2. PowerPoint-os kiselőadás tartása. A vizsgázó egy általa választott szakmai témában előre elkészített, a szintnek megfelelő PowerPoint-os kiselőadást tart, amelyet adathordozón (floppy, CD) átad e-mailen pedig megküldheti a LEXINFO 1. sz. Nyelvvizsgahelynek (továbbiakban: Vizsgahely 1037 Bp. Bécsi út 324. 5. épület 508/2. szoba). A kiselőadás olyan témáról szól, amelyet a vizsgázó ismer, azaz az esetleges kérdésekre a kiselőadás megtartása után válaszolni tud. A vizsgázónak a feladat teljesítése során bizonyítani kell, hogy a feladatot önállóan oldotta meg, az előadás nem szorítkozhat az előre megírt anyag felolvasására. A kiselőadás elkészítésénél az alábbi szempontok figyelembevételét kérjük: A vizsgateremben rendelkezésre álló számítógép MS Windows XP operációs rendszert használ. Kizárólag 600 x 800 pixel felbontás alkalmazható. A kiselőadás időtartama: maximum 5 perc. A kiselőadás ne tartalmazzon percenként átlagosan egy-két diánál többet. Az előadás felépítése megfelelő színvonalú legyen. Ügyeljen arra, hogy a vetítési anyag segítse az előadást, ne helyettesítse azt! (Nem felel meg a vizsgán az a vizsgázó, aki egy előre elkészített szöveget felolvas. Mindenképpen törekedni kell a szabad előadásra!) Ügyeljen a kiselőadásban leírtak, valamint az előadott szöveg nyelvi helyességére! A kiselőadásnak tartalmaznia kell azokat a forrásokat, amelyeket elkészítésénél felhasznált. Betűtípus: 18 pontos Arial. 3. Olvasott szöveg értése. Egy 1000–1200 karakternyi, a szakterülethez kapcsolódó szöveg olvasása, a kapcsolódó kérdések megválaszolása, szükség esetén egyes részek fordítása. A feladat magában foglalja a szöveg fontosabb információinak összefoglalását is idegen nyelven. 4. Irányított szakmai beszélgetés. A vizsgáztató bizottság döntése alapján a 2. vagy 3. pontban feldolgozott témakör további tárgyalása olyan formában, hogy itt a jelölt már kifejti önálló véleményét. 5. Laborfeladat: Egy 3–4 perces szöveg háromszori meghallgatása közben a hallott szövegértést ellenőrző feladatsor megoldása. Egy 1–2 perces szakmai szókincsismeretet mérő feladatsor alapján feladatlap kitöltése. A feladatot vizsgáztatói szoftver igénybevételével kell megoldani. Felsőfok: 1. Szóbeli kommunikáció, mely főleg szakmai témákból áll. A néhány perces beszélgetés alatt a jelölt számot ad szakmai hátteréről, kifejti véleményét egy őt érdeklő szakmai témában. 2. PowerPoint-os kiselőadás tartása. A vizsgázó egy általa választott szakmai témában előre elkészített, a szintnek megfelelő PowerPoint-os kiselőadást tart, amelyet adathordozón (floppy, CD) átad e-mailen pedig megküldheti a LEXINFO 1. sz. Nyelvvizsgahelynek (1037 Bp. Bécsi út 324. 5. épület 508/2. szoba). A kiselőadás olyan témáról szól, amelyet a vizsgázó ismer, azaz az esetleges kérdésekre a kiselőadás megtartása után válaszolni tud. A vizsgázónak a feladat teljesítése során bizonyítani kell, hogy a feladatot önállóan oldotta meg, az előadás nem szorítkozhat az előre megírt anyag felolvasására. A kiselőadás elkészítésénél az alábbi szempontok figyelembevételét kérjük: A vizsgateremben rendelkezésre álló számítógép MS Windows XP operációs rendszert használ. Kizárólag 600 x 800 pixel felbontás alkalmazható. A kiselőadás időtartama: maximum 5 perc. A kiselőadás ne tartalmazzon percenként átlagosan egy-két diánál többet. Az előadás felépítése megfelelő színvonalú legyen. Ügyeljen arra, hogy a vetítési anyag segítse az előadást, ne helyettesítse azt! (Nem felel meg a vizsgán az a vizsgázó, aki egy előre elkészített szöveget felolvas. Mindenképpen törekedni kell a szabad előadásra!) Ügyeljen a kiselőadásban leírtak, valamint az előadott szöveg nyelvi helyességére! A kiselőadásnak tartalmaznia kell azokat a forrásokat, amelyeket elkészítésénél felhasznált. Betűtípus: 18 pontos Arial. 3. Magyar szakmai szöveg összefoglalása célnyelven. Egy 15–20 sor hosszú a szakterülethez kapcsolódó, de általános szöveg összefoglalása a fontos információk kiemelésével. Az összefoglalás az eredeti szöveg kb. 50%-a. 4. Olvasott szöveg értése. Egy kb. 1500 karakternyi, a szakterülethez kapcsolódó, szöveg olvasása, a kapcsolódó kérdések megválaszolása, szükség esetén egyes részek fordítása. A feladat magában foglalja a szöveg fontosabb információinak összefoglalását is célnyelven. 5. Irányított szakmai beszélgetés. A vizsgáztató bizottság döntése alapján a 3. vagy 4. pontban feldolgozott témakör további tárgyalása olyan formában, hogy itt a jelölt már kifejti önálló véleményét. 6. Laborfeladat: Egy 3–4 perces szöveg háromszori meghallgatása közben a hallott szövegértést ellenőrző feladatsor megoldása. Egy 1–2 perces szakmai szókincsismeretet mérő feladatsor alapján feladatlap kitöltése. A feladatot vizsgáztatói szoftver igénybevételével kell megoldani. 1.4. A nyelvvizsga írásbeli (“B” típusú vizsga) feladatai Az utasítások nyelve a célnyelv! Alapfok: 1. Írott szöveg értése. Egy 800–1000 karakterből álló, az informatika területéről szóló, de nem szigorúan szakmai szöveg értésének ellenőrzése 10 magyar állítás segítségével. 2. Egy szakmai szókincsteszt kitöltése. A feladat párosítás, szókitöltés stb. feladatok segítségével az alapszintű szakszókincs ismeretét méri. 3. Egy kb. 10 mondat terjedelmű irányított fogalmazás írása. A feladathoz szótár használata megengedett. A feladat megoldását idegen nyelvű kérdések, ábrák, képek stb. segítik. Középfok: 1. Írott szöveg értése. Egy 1200–1500 karakternyi szakmai szöveg értésének ellenőrzése feladatlap alapján. 2. Szakmai szókincsteszt. Többféle tesztfeladat a szakszókincs ismeretének méréséhez. 3. Irányított fogalmazás. Két megadott témából 220–250 szó hosszúságú fogalmazás írása szótár segítségével. Az egyik téma kapcsolódik az 1. feladat témaköréhez, a második az informatika területéről általános szaktudást tételez fel. 4. Fordítás idegen nyelvről. Informatikai témájú, kb. 150 szó hosszúságú, informatikához kapcsolódó szöveg fordítása szótár segítségével. Felsőfok: 1. Írott szöveg értése. Egy 1200–1500 karakternyi szakmai szöveg értésének ellenőrzése feladatlap alapján. 2. Szakmai szókincsteszt. Többféle tesztfeladat megoldása a szakszókincs ismeretének méréséhez. 3. Szakszöveg tömörítése. Egy magyar nyelvű rövid szakmai szöveg kb. 50%-os terjedelmű tömörítése szótár segítségével. 4. Irányított fogalmazás. Két megadott témából 250–300 szó hosszúságú fogalmazás írása szótár segítségével. Az egyik téma kapcsolódik az 1. feladat témaköréhez, a második az informatika területéről általános szaktudást tételez fel.1.5. A szóbeli és írásbeli (“C” típusú) vizsga: Az együttes szóbeli és írásbeli vizsga a komplex “C” típusú vizsgát képezi, mely az 1.3. és 1.4. pontokban felsorolt készségek mérésére szolgáló feladatokból áll. A vizsgák leírására lásd az Alap-, Közép- és Felsőfokú vizsgák táblázatait (1. sz. melléklet).1.6. Mire kell a vizsga során figyelni? Kérjük, olvassák el figyelmesen a jelentkezéskor kapott Jelentkezési lapot, csekket. Minden vizsgára a Vizsgahely által kiküldött értesítéssel, illetve személyazonosságot igazoló fényképes okmánnyal jelenjen meg (személyi igazolvány, útlevél). A szóbeli vizsga időpontjának szigorú betartására. A későn jövők csak elfogadhatóan indokolt esetben tehetik le a vizsgát. Ha a vizsgázó a szóbeli vizsgáról elkésik, utolsónak vizsgázhat. A vizsgázó a szóbeli vizsgán a vizsgatermet nem hagyhatja el. A laborvizsga számítógépes teremben történik, a későn érkezőket a terembe nem engedjük be. Ha a vizsgázó a laborvizsgáról késik, eljárási díj befizetése ellenében új időpontot kap. A laborvizsga ideje alatt a vizsgázó a termet nem hagyhatja el. Az írásbeli vizsga két részből áll. A vizsgázó az írásbeli vizsga első részén a termet nem hagyhatja el. Az írásbeli vizsga második részén a teremfelügyelő kíséretében egy alkalommal a termet rövid időre elhagyhatja. Az írásbeli vizsga egyik részében magával hozott nyomtatott szótárt használhat (pl.: Halász Előd: MAGYAR–NÉMET, NÉMET–MAGYAR, Országh László: MAGYAR–ANGOL, ANGOL–MAGYAR). A szótárak semmiféle utólagos bejegyzést nem tartalmazhatnak. Az írásbeli vizsga alatt a szótáron kívül segédeszköz használata nem engedélyezett. A vizsgák alatt a mobiltelefon vagy más elektronikus eszköz használata tilos. A vizsgázó mobiltelefonját kikapcsolt állapotban, zárt borítékban maga előtt a padon tartja. Bármiféle vizsgához nem illő magatartás felfüggesztéssel jár. A vizsgákról részletes tájékoztatást a Vizsgaszabályzat kivonata nyújt (2. sz. melléklet). 1.7. A vizsgán felhasznált nyomtatványok, formai követelmények: Az írásbeli vizsgán: a vizsgán kapott minden anyagot a vizsga befejezésekor be kell adni a vizsgaanyagra a jelentkezéskor kapott kódot kell felírni a ceruzával írt megoldásokat nem vesszük figyelembe az olvashatatlan feladatokat vagy részeket hibaként számítjuk be a be nem fejezett munkákat részpontok levonásával – ahol ez lehetséges – tudjuk csak értékelni a nem a megadott témakörről szóló feladatot nulla ponttal értékeljük. A szóbeli vizsgán: a közép- és felsőfokon a szóbelire előre elkészített PowerPoint-os kiselőadást a vizsgázó a szóbeli vizsgák megkezdése előtt fél órával – a Vizsgahely által kijelölt vizsgateremben – a feladathoz előkészített számítógépen kipróbálhatja a laborfeladat során, a számítógépen megoldott feladatra a vizsgázó kódszáma automatikusan felkerül a vizsgázó a helyszínen a vizsga eredményéről nem kérhet semmiféle információt. 1.8. Jelentkezés a nyelvvizsgára: A nyelvvizsgára való jelentkezésnél a Jelentkezési lapot (2. sz. melléklet) kifogástalanul kell kitölteni. A jelentkezéshez szükséges két darab, saját névre/címre megcímzett és ajánlott küldeményként felbélyegzett A/5-ös boríték csatolása, amit értesítésre, illetve a vizsgabizonyítvány kiküldésére használunk fel. A nyelvvizsga-bizonyítvány csak a megjelölt szintre állítható ki. A jelentkezéshez szükséges információk, űrlapok, a vizsgadíj befizetésére szolgáló csekk a Vizsgahelyen szerezhető be (telefon: 436-6592 e-mail: krisz@gdf-ri.hu 1037 Budapest, Bécsi út 324. 5. épület, 508/2. szoba). A Jelentkezési lap az Internetről is letölthető, de Interneten a vizsgára jelentkezni nem lehet. A jelentkezést elősegíti a 6. épület bejárati előterében lévő fényújság is, amelyről részinformációk olvashatók. További infokommunikációs eszközként ajánljuk a www.gdf-ri.hu/Lexinfo honlapot. A kitöltött Jelentkezési lapot a csatolt feladóvevénnyel együtt a fent megadott címre személyesen vagy postai úton kell eljuttatni. (A jelentkezés elfogadásáról, illetve a kitűzött részvizsgák időpontjairól és helyeiről adott értesítésről lásd a 2. sz. M
llékletet.) Akkreditált vizsgaközpont neve: Gábor Dénes FőiskolaLEXINFO Informatikai Nyelvvizsga-központ(akkreditált nyelvvizsga központ, az akkreditáció dátuma: 2004.01.19.) Cím: 1037 Budapest, Bécsi út 324.Telefon: (1) 436-6570 Fax: (1) 436-6504 Web cím: http://www.gdf.hu/LexInfo/default.htm »E-mail: kiralyj@lsi.gdf-ri.hu » Forrás: Gábor Dénes FőiskolaLEXINFO Informatikai Nyelvvizsga-központSzerkesztette: Turai Tímea