Finomkerámiagyártó gép kezelője – OKJ leírás

Finomkerámiagyártó gép kezelője Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 31 543 01Betölthető foglalkozás: Finomkerámia-terméket gyártó gépkezelő FEOR 8142 Képzési idő: Legfeljebb 800 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Kerámiaipari gépkezelő (középszintű, 8. évfolyam után)Felügyeli és kiszolgálja azokat a gépeket, berendezéseket, amelyek agyagból vagy porcelánból lakberendezési (csempe, mosdó stb.) és használati tárgyakat (vázák, tálak, poharak, laboratóriumi felszerelési tárgyak stb.) készítenek.Feladatai:* a technológiai előírások és a kezelési utasítás betartása * a gyártási technológia egy részfeladatának (agyagrögök aprítása, agyagmassza szűrése, tisztítása, formázása, folytonos vagy szakaszos üzemű kemencék kezelése, rakodás stb.) elvégzése * a rábízott gépek, berendezések ápolása * a gyártás során felmerülő egyszerűbb hibák elhárítása * a gyártási folyamat zavartalanságának biztosítása, a gépek alapanyaggal való ellátása * a rábízott berendezés működésének felügyelete és a szükséges beavatkozások (megváltozott gyártási paraméterek, hőmérséklet visszaállítása, görgőrendszeren továbbított anyagok esetén a torlódások megszüntetése stb.) elvégzése * az alapanyagok előkészítése, aprítása, összetörése és kerámiamassza készítése * a massza keverése, a darabos szennyezőanyagok és a felesleges víz eltávolítása * a képlékeny massza gépi formázása, öntése, korongozása * a színes máz felvitele szórással vagy mártással * a különböző égetési rendszerű kemencék kezelése * az agyagmassza és a kiégetett kerámia be-, illetve kirakása speciális célgépekkel * a megszilárdult termék vágása, darabolása és csiszolása Jellemző munkakörök:* Agyag- és mázmasszakészítő gépkezelő * Atomizerkezelő * Cematich és rollematich-kezelő * Falburkolócsempe- és burkolólap-csiszoló * Finomkerámia-osztályozó * Kályhacsempeöntő * Kemencekezelő * Lappréskezelő * Mázazógép-kezelő * Porcelánégető Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7523 Keramikus8141 Kerámiaterméket gyártó gépkezelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Az alapfokú oktatás keretében (általános iskola 8. osztálya, illetve annak megfelelő) megszerzett képzettség. Javarészt idetartoznak mindazok, akik ezen kívül nem rendelkeznek szakismeretet nyújtó iskolai, illetve tanfolyami végzettséggel. (Ha valaki alsó fokú oktatásban részesült, de – pl. tanfolyami képzés keretében – valamilyen szakképzettséget szerzett, akkor a II. képzettségi szintbe tartozó tanfolyam    Iskolák, ahol tanulhatod:

Finoman és egészségesen főz – a diétás szakács

A diétás szakács tanfolyam fiatalnak számít a szakképzések terén, 2008 óta létezik itthon ilyen, és egyelőre kevés helyen lehet tanulni.

- Bár sokfelé hirdetik a diétás szakács képzést, nem mindig indul el a kurzus, ezért jó előre érdemes tájékozódni – mondja Szabó Imre, aki harminc éve dolgozik szakácsként és nemrég döntött úgy, hogy bővíteni szeretné ismereteit. – A képzés 180 órás volt, ez hat hónapos elfoglaltságot jelent. Az órákat délutánonként tartják, heti két alkalommal. A képzés díja  abban az iskolában, ahová ő járt 95000 forint, ezen kívül a vizsgadíjat is a diáknak kell állnia, ami még 35000 forint pluszköltséget jelent.

Reisinger Gabriella, aki az egyik iskolában szintén szervez diétás szakács képzést, azt mondja, olyan speciális ismeretekre fektetnek hangsúlyt, mint például az anatómia. Hallgatóik azt is megtanulhatják, hogy egy adott betegséghez milyen speciális diéta javasolt.

- Az elméleti képzéssel párhuzamosan a gyakorlatban is megtanítják mit és hogyan kell főzni egy olyan ember számára, aki valamilyen okból kifolyólag diétára szorul – mondja Csát Piroska, aki az egyik fővárosi iskolában tanítja a leendő diétás szakácsokat.

Szabó Imre pedig a nyersanyagismeretet emeli ki a tantárgyak közül, amit teljesen másképp tanítanak, mint a szakács alapképzésben. Természetesen a tanulmányokat követően elméletből és gyakorlatból is vizsgát kell tenni.

Hol lehet elhelyezkedni?

- Elsősorban azoknak javaslom, hogy végezzék el ezt a képzést, akiknek előnyös lehet elsajátítani a különböző diétás főzési technikákat. Például aki gyermekétkeztetésben, kórház konyháján vagy gyógy- és wellness szállóban dolgozik – mondja Piroska, aki úgy gondolja, hogy jó „beruházás” lehet, ha valaki elvégzi ezt a kiegészítő képzést. Ugyanis még nem sok ilyen szakács van Magyarországon, viszont igény az lenne arra, hogy ilyen szakemberek is dolgozzanak a konyhákon.

- Mindegy, hogy valaki milyen szakács, abból senkinek nem lesz baja, ha több lábon áll – válaszol Szabó Imre arra a kérdésre, hogy harminc év szakácskodás után miért gondolta úgy, hogy el kell végezni egy ilyen kiegészítő képzést. Egyetért Csát Piroskával abban, hogy egy ilyen plusztanfolyamot főleg azoknak kellene elvégeznie, akik óvoda, iskola, vagy akár egy kórház konyháján dolgoznak. Mindemellett úgy látja, hogy a wellness szállodákban nem ártana, ha többen lennének olyan szakemberek, akik nem jönnek zavarba attól, ha diétás menüt kell esetleg készíteni.

- Például egy kórházban eddig nem tudom, hogyan oldották meg a diétás étkeztetést, de elvileg egy munkafolyamat úgy nézne ki, hogy a dietetikus egyeztet a szakáccsal arról, hogy egy adott illetőnek milyen egészségügyi gondja van, és ebből kifolyólag milyen ételt fogyaszthat – mondja Imre.- Ezt a munkát szívvel, lélekkel kell csinálni. Szeretni kell a szakmát és az embereket is, akiknek főzünk. Nagyon oda kell figyelni mindenre – tanácsolja Szabó Imre és kiemeli, hogy elengedhetetlen az ismeretek folyamatos bővítése és a naprakészség. Ezt leginkább úgy érhetjük el, hogy rendszeresen szétnézünk a diétás alapanyagokat áruló boltokban, hogy milyen újdonságok vannak.- Az ilyen alapanyagok átlagos helyeken nem kaphatók – tudjuk meg Imrétől, aki úgy véli, hogy nem ártana, ha nagyobb üzletláncokban is lehetne megfelelő hozzávalókat vásárolni.

- A változatosság a legjobb az egészben – mondja Szabó Imre a szakmájáról. – Minden nap új kihívás elé nézünk. Sokkal mélyrehatóbb ismeretekkel kell rendelkeznünk a nyersanyagokról, mint egy átlagos szakácsnak – mondja Imre, majd hozzáfűzi, hogy jól kell dolgozni ahhoz, hogy talpon tudj maradni. Könnyebb lehet az elhelyezkedés, mint csak szakács végzettséggel Ugyan ez egy új dolog, de Imre azt gondolja, hogy az elhelyezkedési esélyek nőhetnek azáltal, ha egy szakács ilyen pluszismeretekkel rendelkezik.

- Sajnos az a helyzet, hogy egyre több ember kényszerül diétára. Vannak ismerőseim, akik az egyik nagy közétkeztető cégénél dolgoznak, és tapasztalataik szerint egyre csak növekszik az ilyen-olyan betegséggel vagy allergiával küzdő gyermekek száma – mondja. – Úgy tudom, hogy egy új wellness szálló is csak abban az esetben nyithat ki, ha dolgozóik között van diétás szakács – mondja Imre. Mindenesetre elmondható, hogy senki nem járhat azzal rosszul, ha szakmáján belül bővülnek az ismeretei. Ami a munkaidőt és a keresetet illeti, itt is ugyanaz mondható el, mint a szakács szakmáról általában. Azaz legalább nyolc órát kell dolgozni, helye válogatja, hogy milyen beosztásban tesszük majd mindezt. A bér pedig 110 000 forintnál kezdődik, és nagyjából 150 000-nél végződik.

T.G.

Filmtechnikus – OKJ leírás

Filmtechnikus Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 213 01Betölthető foglalkozás: Egyéb kulturális, sport-, szórakoztatási szolgáltatási foglalkozások FEOR 5349 Képzési idő: Legfeljebb 1200 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiIde tartoznak az 534-es alcsoportból a máshová nem sorolható kulturális, sport- és szórakoztatási szolgáltatási foglalkozások.Jellemző munkakörök:* Biliárd-, játékterem-, játékautomata-üzemeltető * Fogadó, krupié * Kártyaterem-vezető * Színházi öltöztető Minimális képzettségi (képesítési) feltételKözépfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Iskolák, ahol tanulhatod:

Filmnyomó és kendőfestő

A filmnyomó és kendőfestő feladata:   – különböző alapanyagú textilanyagok színezése, tarkázása és végkikészítése,   – a színezés és textilnyomás előkészítő és utókezelő műveleteinek elvégzése,   – vegyszer-, színező-, utánkezelő- és kikészítő fürdők, sűrítők és nyomópépek készítése.   A tanfolyamot eredményesen végzettek képesek   – önállóan üzemeltetni az egyszerűbb színező- és nyomóberendezéseket   – a technológiai előírások ismeretére és alkalmazására   – a nyomószerszámok kiválasztására   – a nyomópépek elkészítésére, felhasználására, a színezékek kifejlesztésére.   Munkáját úgy végzi, hogy sem saját, sem munkatársai testi épségét ne veszélyeztesse, és a környezeti károsodást elkerülje.   Tevékenységét önálló vállalkozás keretei között is folytathatja.  

Festői vonalak – a sminkes

Na, de erre találták ki a sminkest! OKJ-s sminkes képesítést ma Magyarországon, bármilyen meglepő, nem lehet szerezni. Így ha OKJ-s szakmát szeretnénk birtokolni, akkor bizony elébb kozmetikussá kell avanzsálnunk, majd felnőtt képzés keretében kitanulhatjuk a sminkes szakma fortélyait, s így két csapásra jön csak össze a két légy, mert OKJ-s képesítésünk is lesz és sminkelhetünk is… De ettől függetlenül, lehet sminkes az, aki nem kozmetikus. Bár mindketten a bőrrel, illetve a bőrön dolgoznak, csak a közhiedelemmel ellentétben a sminkesek nem kozmetikusok, és a kozmetikusok nem sminkesek, ha mégis, akkor a kozmetikus tovább képezte magát egy sminkes tanfolyamon.   Hol kezdjük? A sminkes mesterség bármilyen vonulata felé kanyarodunk is, túl kell esnünk az alapok elsajátításán, ami minimum 30-40 óra kellene, hogy legyen. Ennek része a bőrápolási alapismeret, anyag és eszközhasználat, márkaismeret, színanalitika, a sminkelés menete, a különféle szemfestési technikák megismerése, de oktató tanáronként és iskolánként az óraszám és a tematika, valamint az oktatás „mélysége” is változhat. A nebulók tanulmányozzák az arc-, szem-, szájformákat és az ehhez illő színeket, sminkelési változatokat. Megtanulják, milyen a nappali,- divat, illetve az alkalmi smink elkészítése. A tanítás mikéntje, éppen ebből fakadóan nincs szabályozva, így egy kicsit zsákbamacskaszerű rejtély ez az egész.  Müller Beáta sminkmester, kozmetikus szerint egyik elsődleges iskolaválasztási szempont azért mégiscsak az óraszám lehet. Ma már külön szakirányt képvisel a „mennyasszony smink” is, ahol az örömanya sminkje (érett bőr) és vőlegény smink (férfismink) is megjelenik, nem beszélve a különféle strasszok, műszempilla és díszítőelemek alkalmazásáról. Ezeket már haladó tanfolyamokon érdemes elsajátítaniuk a lelkes tanulóknak, ami általában már- mindösszesen 50-60 óra körüli foglalkozást igényel és egyfajta „második szintet” képez. Ezen területek továbbá még a TV, a fotózások, divatbemutatók és kifutósminkek, fantázia, illetve film és színházhoz kötődnek. Ez utóbbiaknál a maszkkészítés tudományával is érdemes tisztában lenni. Itt megkezdődhet a szakmai specializálódás is (ki milyen területen szeretne elhelyezkedni), de részletekbe menően az irányokat, csak a 3. szintnek megfelelő tanfolyamokon vagy továbbképzéseken érdemes megtanulni (kb. 70-120 órában)…   A képzések általában kiscsoportos (max. 4-6 fő) rendszerben működnek hatékonyan, ezért jobb helyeken ilyen formában tanítják, de nem ritkák az egyéni sminktanfolyamok sem. Fontos, hogy a sminkmesteri cím, a rokon szakmákhoz: fodrász, kozmetikus stb. hasonlóan, minimum 5 éves gyakorlattal és/vagy a szakma elismerésével szerezhető meg, továbbá olyan referenciákat felvonultatva, aminek egy kezdő igencsak nehezen férkőzhet a közelébe, így amikor emeltdíjas un. „sminkmesteri” képzésről olvasunk, ne dőljünk be teljesen ennek…   Megtanultam. Hogyan tovább? Ez is tipikusan a kapcsolatfüggő szakmák csoportjában sorolandó, viszont Müller Beáta elmondta, hogy a tehetség  már az alapképzésnél megmutatkozik, és ő bizony igyekszik minél több gyakorlatra vinni tanítványait, valamint az „iskolapadból” kikerülve a legtehetségesebbeknek munkákat is ajánl, így könnyebben kiépül az a bizonyos kapcsolatrendszert. A kínálkozó munkák a különféle alkalmaktól, mint esküvők, szalagavatók a média világán keresztül (filmek, videoklippek, fotózások, divatbemutatók stb.) a maszkolásig terjednek. Megfelelő tapasztalat megszerzése után a tanításban is lehet gondolkozni. Na persze mindehhez vállalkozói igazolvány kiváltása szükséges. És arról sem szabad megfeledkezni, hogy a sminkesnek meg kell vásárolnia a kiskereskedelmi forgalomban általában nem beszerezhető, speciális, úgynevezett professzionális termékeket és eszközöket, melyek munkájának elengedhetetlen kellékeit képezik majd.   A vérbeli sminkes… Mindenképpen azok szakmája ez, akik kreatív munkára vágynak és érdeklődnek a divat iránt. A gondolattól, hogy emberekkel kell érintkezni és kedélyesen beszélgetni, nem riadnak vissza, na meg persze attól sem, hogy általában a sminkes járul az ügyfél színe elé, pontosabban színhelye felé és nem fordítva. Imádnak széles ecsetsuhintásokkal mások arcán babrálni, s a változó napirend teljesen felpörgeti őket, mert hétvégén vagy este is akad munka bőven. Müller Beáta szemmel láthatóan rajong a munkájáért, ami inkább életvitelnek tűnik. Azt mondja, 14 éves kora óta foglalkoztatja a sminkelés művészete, bár akkor még nem is gondolt arra, hogy egyszer sminkes lesz. Muzsnyai Márti

Festő, mázoló és tapétázó – OKJ leírás

Festő, mázoló és tapétázó Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 33 582 04Betölthető foglalkozás: Festő és mázoló FEOR 7635 Képzési idő: 3 év (felnőttképzésben legfeljebb 3000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzéseEgyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságRáépülések*** Műemléki díszítő, festő (középszintű, 10. évfolyam után)Rész-szakképesítések- Mázoló, lakkozó (iskolai végzettség nincs előírva)- Plakátragasztó (iskolai végzettség nincs előírva)- Szobafestő (középszintű, 8. évfolyam után)- Tapétázó (középszintű, 8. évfolyam után)Ipari, mezőgazdasági stb. létesítmények, köz- és lakóépületek külső és belső felületét vonja be különböző védő- vagy díszítőanyaggal, pl. festékkel, tapétával.Feladatai:* bevakolt falak, fém- és faanyagok, pl. ajtók, ablakok, kerítések, hidak és különböző acélszerkezetek festése és mázolása * falfelületek papír-, vászon- vagy műanyag tapétával való befedése * a szükséges anyagmennyiség meghatározása * a felület előkészítése, tisztítása, a hézagok, repedések kittelése, glettelése, vakolása * festék kikeverése, a felület festése * a tapéta méretre vágása, ragasztása Jellemző munkakörök:* Csőradiátor-mázoló * Épületfestő, -mázoló * Faszerkezet-mázoló * Felületlakkozó * Fémfestő, fémmázoló * Fémszerkezet-mázoló * Fényező és mázoló * Szobafestő és mázoló, tapétázó * Tapétázó (falkárpitozó) Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Ráépülések**Amikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést.Iskolák, ahol tanulhatod:

Festő – OKJ leírás

Festő Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 211 08Betölthető foglalkozás: Egyéb művészeti foglalkozások FEOR 3729 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 3500 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságElágazások** Általános festő* Díszítő festőIde tartoznak a 372-es alcsoportból a máshová nem sorolható művészeti foglalkozásúak.Jellemző munkakörök:* Bábkészítő * Bábmodellező * Bőrműves * Bronzműves és szoboröntő * Bútorműves és intarziakészítő * Díszítőfestő * Díszítőszobrász * Dublőr, kaszkadőr * Egyházi zenész * Hangmester * Hangosító * Jégtáncos * Segédoperatőr Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni.Iskolák, ahol tanulhatod:

Férfiruha-készítő

A férfiruha-készítő férfi felsőruházatot (zakó, mellény, nadrág, dzseki, kabát, alkalmi és sportruházat) készít különféle alkalmakra egyedi termékkészítéssel vagy sorozatgyártással.Egyedi termékkészítés esetén hozott vagy saját anyagból a megrendelő igényei alapján modellvázlatot készít, vagy segít kiválasztani a modellt divatlapból, a felhasználás célja és az anyagok tulajdonságainak figyelembevételével.Szükség esetén stílus- és színtanácsot ad az aktuális divattrendek alapján a megrendelő alkatának, stílusának, személyiségének figyelembevételével, az öltözék funkciójának megfelelő anyagok és formák kiválasztásához.A megrendelő megbízása alapján anyagkalkulációt készít, árajánlatot kér az alapanyaggyártóktól, kereskedőktől. Egyezteti a megrendelővel az anyag árát, kiválasztja és beszerzi a szükséges anyagokat, kellékeket. Az áru ellenértékét kiegyenlíti, az árut a felhasználásig raktározza. A megrendelő által hozott anyag méretét, minőségi tanúsítványát, kezelési utasítását ellenőrzi. Rögzíti a próbák és az elkészítés határidejét, és megállapodik a munkadíjban.Méretvétel vagy mérettáblázat alapján megszerkeszti az alapmintát, elkészíti a modellezést és a szabásmintát.Megtervezi a ruhadarab kivitelezésének módját. Előkészíti az anyagokat szabásra. Összeállítja a termékhez szükséges aprókellékeket. Terítéket készít, felrajzolja, kiszabja az alapanyag-, a bélés- és kellék-alkatrészeket. Elvégzi az alkatrészek jelölését.A termék elkészítéséhez kiválasztja a megmunkáláshoz szükséges eszközöket, varrógépeket, vasaló- és ragasztó-berendezéseket, beállítja és kezeli az alapanyag és a kellékanyag jellemző tulajdonságainak megfelelően.Kézi és gépi műveletekkel előkészíti, összeállítja, lepróbálja, leigazítja és végleges formára varrja, vasalja a terméket.Sorozatgyártásban a műszaki dokumentáció és a szabásminták alapján kiszabja, ragasztós közbéléssel ellátja és a technológiai utasításoknak megfelelően megvarrja, vasalja a férfi felsőruházati termékeket. A műszaki előírásokban foglalt méretellenőrzéseket folyamatosan elvégzi.Egyedi termékkészítés esetén a kész ruhadarabot felpróbáltatja a megrendelővel, ellenőrzi a ruha formáját, méreteit, szükség esetén javítja, becsomagolja és átadja a megrendelőnek. Kitölti a számlát, átveszi a számla ellenértékét.Vállalkozásban kisipari üzemet működtet, üzletet vezet és irányít, a gazdálkodásra és vállalkozásra vonatkozó érvényes rendelkezések, valamint a munkavégzésre vonatkozó alapvető egészség-, munka-, tűz- és balesetvédelmi előírások betartásával. A vállalkozás gazdasági eredményének biztosítása érdekében marketingmunkát végez.  

Fényképész és fotótermék-kereskedő – OKJ leírás

OKJ-szám: 51 213 01Betölthető foglalkozás: Fényképész, fotó, és mozgófilmlaboráns FEOR 5341 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: középiskola utolsó évfolyamaEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságElágazások** Eseményrögzítő* FilmlaboránsFénykép- és mozgókép-felvételeket készít, negatív filmeket hív elő, fekete-fehér és színes pozitív képeket, diapozitíveket készít.Feladatai:* arckép és egyéb személyi felvételek készítése műtermekben és rendezvényeken * tárgyfotók, külső és belső épületfotók, riportképek, reprodukciók, táj- és városképek, egyszerűbb divat- és reklámfotók készítése * exponált filmek laboratóriumi kidolgozása, negatív előhívása és retusálása, nagyítások és másolatok készítése, papírképek külső kezelése, fényképek színezése, a diapozitívek elkészítése * exponált film automata kidolgozógépen történő előhívása Jellemző munkakörök:* Diaelőhívó, -rögzítő * Fekete-fehér fénykép barnító, színező * Fekete-fehér fénykép nagyító, másoló * Fekete-fehér negatív előhívó, rögzítő * Fekete-fehér pozitív előhívó * Fekete-fehér pozitív rögzítő * Fekete-fehér, színes retusőr * Felvételkészítő * Fényképbarnító * Fényképész és videofelvétel-készítő * Fényképmosó, szárító * Fényképszínező * Fényképvágó * Fotólaboráns * Fotóvegyszer-összeállító * Mozgófilm-bejelölő * Mozgófilm benyomógép-kezelő * Mozgófilmelőhívó-, másológép-kezelő * Mozgófilm-fénymeghatározó * Mozgófilmkenő-munkás * Mozgófilmklisé-előkészítő * Mozgófilmnegatív-vágó * Mozgófilmszárító, -tisztító, -polírozó * Pozitív utókezelő * Színesfénykép-nagyító, -másoló * Színesnegatív és -dia-előhívó, -rögzítő * Színespozitív-előhívó * Színespozitív-utókezelő Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2627 Operatőr, fotóművészMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Szakközépiskolák, szakiskolák  képzései:

Fényező-mázoló

– Korrózió ellen védő és díszítő célú festékbevonat-rendszerrel látja el: = a közúti-, vasúti-, vízi- és légi járműveket, = mezőgazdasági, szerszám- és egyéb gépeket, használati és tömegcikkeket, = épületek acélszerkezeteit, kültéri, talajba süllyesztett és vízbe merülő acélszerkezeteket, csővezetékeket, tartályokat, = könnyűfémszerkezeteket, = acél- és könnyűfémszerkezetekkel kapcsolatos fafelületeket, = műanyagfelületeket, = fal- és betonfelületeket. – Elvégzi a festési-fényezési munkálatokat megelőző = felület-előkészítő és felület-előkezelő műveleteket, = folyékony vagy por alakú festékanyagok felhordását, = festékanyagok felhordásra való előkészítését, hígítását, = felhordott bevonatok szükség szerinti mesterséges szárítását, = különböző festékrétegek csiszolását és egyéb segédműveleteket, = fényezett felületen egyszerűbb feliratozást, díszítő munkát. – A kész (festékbevonat-rendszert) védőbevonatokat tisztítja, ápolja és erre vonatkozóan hasznos tanácsokat ad a termék felhasználójának. – A sérült, meghibásodott vagy elöregedett védőbevonatokat javítja, felújítja. – A festékanyagok színárnyalatait beállítja, gépi színkeverést alkalmaz. – A festékanyagok tárolását, kezelését végzi.

Fenntartó típusai a közoktatásban

Közoktatási intézményt alapíthat és tarthat fenn az állam, a helyi önkormányzat, a helyi kisebbségi önkormányzat, az országos kisebbségi önkormányzat, a Magyar Köztársaságban nyilvántartásba vett egyházi jogi személy, továbbá a Magyar Köztársaság területén alapított és itt székhellyel rendelkező, jogi személyiséggel rendelkező gazdálkodó szervezet, alapítvány, egyesület és más jogi személy, továbbá természetes személy.

Fémtömegcikk gyártó

A fémtömegcikk-gyártó tevékenysége a nagy mennyiségben gyártott – általában egyszerű felépítésű gyártással előállítható – fémtermékek készítésére terjed ki. Ilyenek a kötőelemek, alátétek, rugók, fémtömítések, fém zárókupakok, tubusok stb. A fémtömegcikkek egy része szabványosított termék. Ezek alak-, méret- és egyéb jellemzőit, valamint a minősítés módját és feltételeit szabványelőírások határozzák meg, melyeket a gyártás során be kell tartani. A tevékenységek ellátásához megfelelő anyagokra, gyártóeszközökre, és gyártóberendezésekre (specializált és különleges célgépekre, gyártóautomatákra stb.) van szükség. A fémtömegcikk-gyártó tevékenységi köre – A gyártáshoz szükséges gépek, berendezések üzemeltetése, kezelése, karbantartása. – A mindenkori feladathoz szükséges gyártóeszközök szerelése (beállítása) és alkalmazása. – A gyártandó termék alapanyagának és a gyártás segédanyagainak célszerű megválasztása, szükség szerint beszerzése, szállítása. – A termék gyártásközi folyamatos ellenőrzése. – Önálló vállalkozásban végzett tevékenységnél a késztermék csomagolása, szállítása, és a minőség tanúsítása. – Gyártási kooperáció szervezése.

Fémipari megmunkálógépsor és berendezés-üzemeltető – OKJ leírás

Fémipari megmunkálógépsor és berendezés-üzemeltető Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 31 521 05Betölthető foglalkozás: Fémmegmunkáló gépkezelő FEOR 8192 Képzési idő: Legfeljebb 1200 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: általános iskola Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Darabológép-kezelő (iskolai végzettség nincs előírva)- Fémipari megmunkálógép-kezelő (középszintű, 8. évfolyam után)- Fémnyomó (középszintű, 8. évfolyam után)- Fémtömegcikkgyártó (iskolai végzettség nincs előírva)A fémipar legkülönbözőbb területein felügyeli, kiszolgálja és beállítja a fémek alakítását végző automatizált gépi berendezéseket.Feladatai:* a technológiai előírások és a kezelési utasítás betartása * a gyártási technológia jól körülhatárolt részfeladatának (edzés, fűrészelés, vágás, fúrás, forgácsolás, reszelés stb.) elvégzése * a rábízott gépek, berendezések ápolása * a gyártás során felmerülő egyszerűbb hibák elhárítása * a gyártási folyamat zavartalanságának biztosítása * a munkadarab elhelyezése és rögzítése a gépasztalon * a szerszámcserék és gépbeállítások elvégzése * a gép elindítása, a műveletsor befejezése után a kész munkadarab leszedése * a rábízott berendezés működésének felügyelete és a szükséges beavatkozások (gép leállítása, újraindítása, kenő-, hűtő- és egyéb segédanyagok adagolása stb.) elvégzése * a műhely átrendezésekor vagy új gyártmányok bevezetésekor a gépek átszerelésével összefüggő feladatok ellátása Jellemző munkakörök:* Alumíniumdaraboló fűrészes * Alumínium-edzősori nyújtógép kezelője * Alumíniumlemez-egyengető gép kezelője * Alumíniumlemez-sajtoló gép kezelője * Alumíniumtuskó-maró gép kezelője * Automata alumínium csőhúzó-kezelő * Edzőgép-beállító * Fémcsiszoló (gépi) * Fémfűrészelő (gépi) * Fémlemez-darabológép kezelője * Gépüzemeltető (edző) * Indukciós edzőgép-beállító * Kohászati félkész- és készáru-daraboló * Kovácsberendezés-kezelő * Ollógépkezelő * Rúdvasdaraboló * Szalagfűrészgépes fémlemez-daraboló * Szöggyártó Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7423 Forgácsoló7424 Ipari nemesfém-megmunkálóMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Iskolák, ahol tanulhatod:

Fémforgácsoló

A fémforgácsoló szakember fémes és nemfémes anyagokat munkál meg a leggyakrabban hagyományos (egyetemes) és számjegyvezérlésű forgácsoló szerszámgépeken.Önállóan kezeli, működteti a technológiai ágazat szerinti szerszámgépeket – elsősorban eszterga-, maró- és köszörűgépeket –, berendezéseket és szükség esetén beavatkozik az adott technológiába.Tevékenységét a technológiai, programozási, minőségbiztosítási, munkajogi ismeretek, a gépkezelési és mérési tapasztalatok birtokában végzi, amelyek az anyagok forgácsoló megmunkálásához szükségesek.Alkalmazza a szakmához, tevékenységhez tartozó mérőeszközöket és készülékeket. Beállítja a szerszámokat, megmunkáló eszközöket, majd a munkadarab felfogása és beállítása után legyártja azt. Munkáját úgy végzi, hogy sem saját, sem munkatársai testi épségét ne veszélyeztesse, és a környezet károsodását elkerülje.Szakmai munkáját meghatározott technológiai utasítás alapján, vagy nagyfokú önállósággal, – közvetlen és folyamatos irányítás nélkül – szervezi és végzi.A fémforgácsoló munkaterületén:– tanulmányozza a megmunkálandó munkadarab gyártmányrajzát és az előgyártmányt,– a technológiai utasítás alapján elképzeli, átgondolja a megmunkálás műveleteit, azok sorrendjét, vagy technológiai utasítás hiányában a gyártmányrajz és a megmunkálandó anyagtulajdonságok ismeretében meghatározza a megmunkálás műveleteit és azok sorrendjét,– rögzíti a munkadarabot a forgácsoló szerszámgép (egyetemes, számjegyvezérlésű) megfelelően megválasztott befogószerkezetén,– a technológiai előírásoknak megfelelően, vagy ha azok nincsenek, szakismerete alapján a megmunkálandó anyag és a szerszámanyagok tulajdonságainak ismeretében kiválasztja a szükséges szerszámokat, beállítja azokat, működteti a gépet, gépeket (egyetemes, számjegyvezérlésű),– megmunkálja, forgácsolja, illetve alakítja a munkadarabot,– figyelemmel kíséri és ellenőrzi a gépek működését,– biztosítja a forgácsolási folyamat hűtő-kenő folyamatát,– ellenőrzi a munkadarab méreteit a minőségbiztosítási rendszer által megkövetelt gyakorisággal és a munkafeladat végeztével,– elvégzi az alkalmazott eszközök (mérő-, ellenőrző, géptartozék, emelő- és kisegítő gépek stb.) ápolását, védelmét, azokat előírás szerint kezeli és használja,– ügyel a minőségi követelményekre, mindenkor a minőségbiztosítási előírásoknak megfelelően jár el,– munkavégzése során betartja a technológiai fegyelmet,– felismeri az üzemközben előforduló zavarokat, azokat időben elhárítja, illetve megteszi a szükséges intézkedéseket,– munkakörének megfelelően karbantartja a forgácsoló szerszámgépeket (egyetemes, számjegyvezérlésű), előírás szerint ápolja, tisztítja, keni és olajozza,– szükség szerint élezi a szakmai munkájához rendelt forgácsoló szerszámokat, kivéve a szabályosan többélű szerszámokat,– szükség esetén elkészíti a speciális munkadarab előállításához nélkülözhetetlen egyedi szerszámokat, eszközöket,– maradéktalanul betartja és betartatja munkakörnyezetében a munkavédelmi, környezetvédelmi, tűzvédelmi, baleset-elhárítási előírásokat,– munkavégzése során terheket emel, tol és húz, huzamosan áll, használja karját, kezét és ujjait, tapintását, látását és hallását, munkája közepes fizikai megterhelésű,– tevékenységét a térlátás, a problémamegoldó képesség és a pontosság jellemzi,– munkáját belső térben, zajos és balesetveszélyes környezetben, többnyire önállóan végzi.

Felzárkóztató oktatás

Az, aki nem fejezte be az általános iskola nyolcadik évfolyamát, és elmúlt tizenhat éves, a nappali rendszerű iskolai oktatás keretében felzárkóztató oktatásban vehet részt. A felzárkóztató oktatás azok számára, akik elvégezték a hetedik évfolyamot, egy évig (10 hónapig), azoknak, akik ennél kevesebbet végeztek, két évig (húsz hónapig) tart. A tanuló a felzárkóztató oktatás keretében elsajátítja azokat az ismereteket, amelyek a szakképzés megkezdéséhez szükségesek, és alapfokú iskolai végzettséget szerezhet. A felzárkóztató oktatás után lehetőség van az alapfokú iskolai végzettséghez kötött, a legalább hat osztályt végzetteknek a tizedik évfolyam elvégzéséhez kötött szakképesítések megszerzésére.

Felvonószerelő – OKJ leírás

Felvonószerelő Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 33 521 03Betölthető foglalkozás: Felvonó szerelő FEOR 7623 Képzési idő: Legfeljebb 1200 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzése Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Felvonó és mozgólépcső karbantartó-szerelő (középszintű, 8. évfolyam után)- Személyszállítógép üzemeltetője (középszintű, 8. évfolyam után)- Szórakoztatóipari berendezés-üzemeltető (középszintű, 8. évfolyam után)Különböző rendeltetésű, magas- és mélyépítésű létesítményekben üzemelő felvonók, mozgólépcsők, ételfelvonók telepítését, karbantartását, javítását, időszakos ellenőrzését és felújítását végzi.Feladatai:* a műszaki tervek, leírások áttanulmányozása és a felvonóakna méretének, minőségének ellenőrzése * a telepítésre kerülő személy- és teherfelvonók villamos és gépészeti rendszerének kialakítása (vezetősínek, villamos vezetékek, elektromos szerelvények, kapcsolótáblák felszerelése, kötélszerelési munkák elvégzése, a gyárban előállított felvonószekrény épületbe szerelése stb.) * a felvonók karbantartása és a biztonsági berendezések rendszeres felülvizsgálata * üzemzavar vagy rendellenes működés esetén a hiba helyének (motor, fékek, kapcsolók, vezérlőegységek stb.) behatárolása és a szükséges javítások (szelepek, kilincsművek beállítása, tömítések, fékbetétek cseréje stb.) elvégzése * a felvonók nagyjavítási és felújítási munkáinak ellátása, a fő egységek cseréje és beállítása, valamint a teljes villamos rendszer átépítése Jellemző munkakörök:* Felvonó-karbantartó, -szerelő * Mozgólépcső-szerelő * Személyfelvonó-szerelő * Teherfelvonó-szerelő Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7624 VillanyszerelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Iskolák, ahol tanulhatod:

Felvonószerelő

A felvonószerelő szakmában az általános szerelési, hibakeresési, mérési, készreszerelési, munkavédelmi, környezetvédelmi feladatokon túlmenően a felvonószerelő szakma gyakorlásához szükséges elméleti és gyakorlati felkészültség, valamint a megadott dokumentációk alapján a felvonószerelő: – Legyen képes a telepítési tervek értelmezésére, az aknabemérés elvégzésére, a felvonóberendezés terv szerinti pontos telepítésére, a kapcsolódó szakiparosokkal való konstruktív együttműködésre. – Legyen képes a felvonó szerkezeti egységeinek (sebességhatároló, forgókészülék, ellensúly, fülke, felvonógép stb.) szét- és összeszerelésére, azok pontos beállítására. – Legyen képes a felvonó villamosításának elvégzésére, villamos kapcsolási rajz alapján való megépítésére, a huzalozási terv elkészítésére. – Legyen képes a felvonó hajtásának villamosítására és a berendezés elindítására. – Legyen képes a felvonó vezérlőegységének villamosítására és megfelelő program segítségével annak beállítására és üzembe helyezésére. – Legyen képes a felvonó műszaki átadását lebonyolítani, ismerje a műszaki átadás technikai követelményeit. – Ismerje és alkalmazza a mindenkor érvényes felvonókra vonatkozó szabvány előírásait. – Ismerje a felvonó-karbantartás kötelezettségére, jogosultságára, a szakképzettségére, valamint a karbantartási felelősségére vonatkozó előírásokat, jogszabályokat. – Legyen képes felvonó-meghibásodás esetén: hibadiagnosztikára, a hibás alkatrészek cseréjére, és tudja a felvonó a javítás utáni üzembe helyezésére vonatkozó előírásokat, s azokat alkalmazza. – Tudja elvégezni a szükséges műszeres vizsgálatokat, és azok eredményeit mérési jegyzőkönyvben rögzíteni. – Ismerje a hidraulikus berendezések szerelését, képes azokat hibátlanul magas nyomású üzemre felkészíteni.

Felvonó- és mozgólépcső-ellenőr – OKJ leírás

Felvonó- és mozgólépcső-ellenőr Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 61 521 01Betölthető foglalkozás: Felvonó szerelő FEOR 7623 Képzési idő: Legfeljebb 600 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: felsőfokú végzettség Egyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságKülönböző rendeltetésű, magas- és mélyépítésű létesítményekben üzemelő felvonók, mozgólépcsők, ételfelvonók telepítését, karbantartását, javítását, időszakos ellenőrzését és felújítását végzi.Feladatai:* a műszaki tervek, leírások áttanulmányozása és a felvonóakna méretének, minőségének ellenőrzése * a telepítésre kerülő személy- és teherfelvonók villamos és gépészeti rendszerének kialakítása (vezetősínek, villamos vezetékek, elektromos szerelvények, kapcsolótáblák felszerelése, kötélszerelési munkák elvégzése, a gyárban előállított felvonószekrény épületbe szerelése stb.) * a felvonók karbantartása és a biztonsági berendezések rendszeres felülvizsgálata * üzemzavar vagy rendellenes működés esetén a hiba helyének (motor, fékek, kapcsolók, vezérlőegységek stb.) behatárolása és a szükséges javítások (szelepek, kilincsművek beállítása, tömítések, fékbetétek cseréje stb.) elvégzése * a felvonók nagyjavítási és felújítási munkáinak ellátása, a fő egységek cseréje és beállítása, valamint a teljes villamos rendszer átépítése Jellemző munkakörök:* Felvonó-karbantartó, -szerelő * Mozgólépcső-szerelő * Személyfelvonó-szerelő * Teherfelvonó-szerelő Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7624 VillanyszerelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Iskolák, ahol tanulhatod:

Felvételizőknek: Két szemeszter külföldön

Diákbulik  (például Nation2Nation party) mindenhol vannak – ha valakinek, hát Ködmön Évának ezt elhihetjük. A Budapesti Corvinus Egyetem negyedéves hallgatóját ugyanis, aki külügy fő-, és alkalmazott statisztika mellék szakirányt választott a nemzetközi kapcsolatokon belül, épp Prágában értük utol. CEEPUS ösztöndíjjal tölti ott a szemesztert a Gazdasági Egyetemen. Az előző félévet pedig Nottinghamben, a Trent Egyetemen zárta. Az a tapasztalata, hogy Prágában nagyon hasonló a rendszer a mienkhez, de azért valamivel jobban húz az angolszász felé: kisebb létszámú szemináriumok, több munka a szorgalmi időszakban. A nottinghami egyetem viszont elképesztően magas színvonalat képvisel, igazi angolszász rendszer – kis csoportok (egy előadáson is csak 40-50 ember van, míg a Közgázon gyakran 200 felett), interaktív órák, igazi élmény.Hogy gondolod, jobb külföldön diplomát szerezni?- Ha most lennék elsős, valószínűleg a BA-t itthon csinálnám, de Master képzésre külföldre jelentkeznék – elég jó lehetőségek vannak erre az új rendszerben. Én még a régi rendszerben tanulok, úgyhogy maradtam annál a stratégiánál, hogy megpróbálok minél többször egy-egy félévre külföldi ösztöndíjat szerezni.Az ösztöndíjasság egyrészt tandíjmentességet, másrészt némi zsebpénzt jelent – az Erasmus nem túl sok pénzt jelent, a szállásra futotta belőle. A CEEPUS-ból viszont elég szépen meg lehet élni Prágában. Otthon fogok diplomázni, és szeretnék otthon munkát találni, mert azt viszont nehezen tudom elképzelni, hogy huzamosabb ideig külföldön éljek.Szőke JuditMOT

Felvételizőknek: Egy programtervező szakos a Debreceni Egyetemről

Pedig nem, csak ilyen. Sajátos. Takács Péter a Debreceni Egyetem programtervező matematikus szakának ötödévese. Az ő 10 ágyasuk a Benczúrban mocskos, rendetlen, hangos – és nagyon fog majd hiányozni.  A szakon a matematikai logika a „kidobós” tárgy – a tanár miatt. De muszáj átmenni másodjára-harmadjára.Különben azt ajánlja a gólyáknak: bulizzák végig a szorgalmi időt (ebben a könyvtár-bármely szakosok vannak az élen), de azért gyakran járjanak be az egyetemre. De kár „szétaggódni” az agyukat már az elején, mert később csak egyre nehezebb lesz. – Maximum olyan pletyka van, hogy kit hogy rúgtak ki vizsgán, ezeken jót lehet derülni – az enyéimen is -, a kocsmában tökéletes anekdota-forrás.Péter nem bánta meg sem az intézmény, sem a szakválasztást. S hogy mihez kezd, ha hamarosan diplomázik? – Kezdetnek munkahely egy webfejlesztő cégnél (mint most) webalkalmazás-fejlesztőként (mint most), később saját cég, szabadúszás. Lakhely? Egyelőre Debrecen, a suli és meló miatt, aztán közelebb a családhoz lehetőleg. Ez Budapest.Szőke JuditMOT.HU

Felvételizőknek: Csak az jelentkezzen jogra, aki eléggé elszánt, kitartó, szorgalmas

Ösztöndíjpályázatra van lehetőség bőven, ilyen szempontból is jó helyzetben van az egyetemünk. Általánosságban így fogalmaz Ajtay-Horváth Viola elsőéves joghallgató (ELTE), amikor az egyetemi életről érdeklődöm.     Ám kicsit furán néz, mikor a tanulás melletti munka lehetőségeire terelem a szót. – Megteheti bárki, persze, de szinte lehetetlen dolgozni a jog mellett az első években: se idő, se energia nincs rá. Ha szemináriumon keményen követelnek, az tanulásra sarkall. Tanulni kell folyamatosan, csak az segít. Igen, kitalálták, ez arra a kérdésre adott válasz, amely a „horrorisztikus” tárgyakra vonatkozott. Ez különben a római jog. Viola egyébként épp rohant tanulni, zh-ra készült, mindenre tömören reagált. De az azért kiderült, hogy szorgalmi időszakban 8-10, vizsgaidőszakban 14 órát tölt tanulással. Mint ahogy az is, hogy félelmetesen gyorsan, pár óra alatt terjed a pletyka a tanárokról. Meg az, hogy politológusok a jogászoknál többet buliznak, több idejük van rá.    S hogy szól tanácsa a leendő elsősöknek? Nagyon gondolják meg, mire mennyi időt szánnak a tanuláson kívül, előre el kell tervezni mindent!Vajon a mérhetetlen sok tanulás miatt nem bánta meg a választást? Viola határozott:-    Nem, sőt egyre inkább biztosabb vagyok abban, hogy ezt akarom csinálni!Szőke JuditMOT.HU

Felvételizőknek: BKF Kommunikáció és médiatudomány

Dóra nem a diplomájában lát perspektívát, hanem magában. Persze ehhez azért jól jön a sok információ, kapcsolat, amit a főiskolán szerzett. Úgy ítéli meg, jók a „bkfesek” elhelyezkedési esélyei. A két leghúzósabb tárgy náluk a mikroökonómia és a kommunikációelmélet. Ezek sikeres teljesítése nélkül nincs továbblépés, ahogy fogalmaz: nagy tisztelet és alázat nekik és oktatóiknak. Szerencsés, hiszen sok kiváló tanára van, akik ha látják az érdeklődést (nem kell feltétlenül ötösnek lenni), szívesen menedzselik a diákot. Őt például így ajánlották be egy ügynökséghez, ahol kapott is munkát.  Tanácsa a leendő elsősöknek? „Menjetek be minden órára, mondjuk úgy két hétig. De tényleg mindegyikre. Két hét után már lehet szűrni, hogy melyik tantárgy húzósabb, mit tesznek fel netre, hol van katalógus. Ha ez meg van, ki lehet húzni a heti programból bizonyos órákat. Ha dolgozni akarsz, akkor csak rugalmas munkahelyet válassz, és lehetőleg ne teljes munkaidőset, ahol vasszigor van, mert abba bele lehet nagyon hamar fáradni. A bulikat ne hagyd ki semmi pénzért, azért vannak a főiskolás évek! De vizsgaidőszakban ritkítsd az éjszakázást! És a legfontosabb: az óráról-órára készülést felejtsék el! Nem kell! Arra ott a  vizsgaidőszak.”   Szőke Judit – MOT

Felvételivel kapcsolatos kérdések 2.

A 2012. évi általános felsőoktatási felvételi jelentkezési lapot az Educatio Nonprofit Kft. vagy az Oktatási Hivatal ügyfélszolgálatán kaphatsz, de a legtöbb felsőoktatási intézményben is kérhetsz. A kitöltési útmutató és a tájékoztató segítségével kit tudod tölteni a felsőoktatási felvételi jelentkezési lapot. Ne felejtsd el aláírni, mert csak úgy érvényes. A felvételi eljárási díjat  banki átutalással vagy készpénz-átutalási megbízáson, vagyis sárga csekken kell befizetni. A kinyomtatott jelentkezési lapot és a banki átutalást igazoló bizonylatot, a csekk ellenőrző szelvényét is fénymásold, és tedd el magadnak, mert az eredeti ellenőrző szelvényt fel kell ragasztani a jelentkezési lapra, és úgy kell postára adni. A jelentkezéshez szükséges dokumentumokat egy példányban, fekete-fehér fénymásolatként, A4-es formátumban kell csatolni.$kep1$A felvételi jelentkezési lapot (ráragasztva a befizetést igazoló csekk feladóvevénye, illetve csatolva az átutalásról szóló bizonylat másolata) és a szükséges dokumentumok másolatát az Oktatási Hivatalnak kell elküldeni a 1380 Budapest, Pf. 1190 címre a jelentkezési laphoz mellékelt borítékban, ajánlott küldeményként, legkésőbb 2012. február 24-én éjfélig.A másik lehetőség az, hogy az E-felvételi esetében regisztrálnod kell a Felvi.hu e-felvételi rendszerében, és azon keresztül kell kitöltetni a lapot szintén 2012. február 24 éjfélig. Ez a megoldás jobban ajánlható, ha bizonytalan vagy a kitöltésben, mert a rendszer jelzi, ha valamit nem jelöltél be, vagy valamit rosszul töltöttél ki. Itt ki kell nyomtatni egy hitelesítő adatlapot, azt alá kell írni, vagy Ügyfélkapun keresztül kell hitelesíteni. Ennél a lehetőségnél banki átutalással vagy interneten keresztül bankkártyával is fizethetsz. Banki átutalásnál el kell küldeni a bizonylat másolatát az Oktatási Hivatalnak, a 1380 Budapest, Pf. 1190 címre.  Az e-felvételinél a dokumentumokat szkennelve tudod feltölteni, de postán is elküldheted a dokumentummásolatokat. Az e-felvételinél a leadott felsőoktatási felvételi jelentkezést hitelesítő adatlapot alá kell írni,  és az Oktatási Hivatalnak kell elküldeni a 1380 Budapest, Pf. 1190 címre vagy az Ügyfélkapu regisztráción keresztül kell hitelesíteni legkésőbb 2012. március 5-éig. A 2012. évi általános felsőoktatási felvételi eljárásban a jelentkezést igazoló ajánlott postai feladóvevényt, a felsőoktatási felvételi jelentkezési lapról készített fénymásolatot és az e-felvételi keretében kapott visszaigazoló e-maileket gondosan őrizd meg az eljárás végéig!Üdvözlettel: mot.hu

Felvételivel kapcsolatos kérdések

Állami ösztöndíjEbben a képzési formában a hallgató tanulmányainak teljes költségét átvállalja az állam. Az ösztöndíjat feltétele a hallgatói szerződés is, amelyet a hallgató a beiratkozáskor ír alá. Ezzel vállalja, hogy a képzési idő másfélszeresén belül megszerzi diplomáját. Ha tehát hat féléves az alapszak, akkor  legfeljebb 9 félév alatt, és vállalja, hogy az oklevél megszerzését követő 20 éven belül az állami ösztöndíjjal támogatott időszak kétszereséig a „magyar joghatóság alatt álló munkáltatónál társadalombiztosítási jogviszonyt eredményező munkaviszony”-t vállal. Ha valaki három évig kap állami ösztöndíjat, annak hat évet kell itthon dolgoznia. Ebbe természetesen az is beleszámít, ha hazai cég külföldi kirendeltségén dolgozik valaki. Állami ösztöndíjat bármely képzésen igénybe lehet venni, ahol a meghirdetések között szerepel ösztöndíjas hely. Ezt onnan tudod, hogy a képzési formánál az „A” betűjelet látsz a tájékoztatóban.Ha valaki nem tesz eleget ezeknek a feltételeknek, vagyis nem tudja megszerezni a diplomáját a megszabott időn belül, vagy nem dolgozik itthon a megszabott ideig, annak a képzési költséget  kamatokkal együtt vissza kell fizetnie az államnak.$kep2$Állami részösztöndíjA részösztöndíjjal támogatott képzések esetén a tanulmányi költségek 50 százalékát vállalja az állam, a másik 50 százalékot a hallgatónak kell kifizetnie. Ennél a formánál is hallgatói szerződést kell aláírni beiratkozáskor. A diplomát szintén a képzési idő másfélszeresén belül kell megszerezni, és kétszer annyi ideig kell magyarországi munkáltatónál dolgozni, mint a tanulmányi idő.A jelentkezéskor a „K”, azaz a költségtérítéses finanszírozási formát kell választani a felvételi lapon, és a felvételi eljárás befejezése után a legmagasabb pontszámot elért felvételizők kaphatnak részösztöndíjas támogatást. Így tehát nem lehet külön megjelölni a részösztöndíjas finanszírozási formát, hanem azt a képzési helyek birtokában a magas pontszámmal érkező jelentkezőknek ajánlják majd fel. Ők eldönthetik, hogy vállalják-e a hallgatói szerződésben leírt feltételeket, vagy maradnak az önköltséges képzési formánál.Állami részösztöndíjat nem lehet minden szakon igényelni.A természettudományi, műszaki és informatikai szakokon létezik ilyen. A földmérő és földrendező mérnök, mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnöki, tájrendező és kertépítő mérnöki, és az orvosi laboratóriumi és képalkotó diagnosztikai analitikus alapképzési szakokon igénybe lehet venni részösztöndíjat.Ha a fenti szakok valamelyikére jelentkezel állami ösztöndíjra, de vállalnád a részösztöndíjas képzési formát is, akkor a jelentkezési lapon az ösztöndíjas finanszírozási forma (Á) mellé mindenképpen meg kell jelölnöd az önköltséges (K) finanszírozási formát is. Ha önköltséges képzésre vesznek fel, de pontszámod elég magas, felajánlhatják neked a részösztöndíjat. ÖnköltségAz önköltséges képzéseknél a tanulmányi költségeket a hallgató fizeti. Ilyenkor természetesen nem kell hallgatói szerződést aláírni, nincsenek az abban meghatározott kötelezettségek.Mesterképzésben, felsőoktatási szakképzésben és doktori képzésekben csak állami ösztöndíjas vagy önköltséges finanszírozási forma lehetséges.$kep3$Közszolgálati ösztöndíjA Nemzeti Közszolgálati Egyetemen állami ösztöndíjjal támogatott, vagy állami részösztöndíjjal támogatott képzés helyett, közszolgálati ösztöndíjas hallgatói jogviszonyra lehet jelentkezni.  A jelentkezési lapon itt az „A” finanszírozási formát kell választani.

Felvételihez egy tárgyból pluszba kell érettségiznem?

Már leérettségiztem, de ahhoz hogy felvételizzek egy tárgyból pluszba kell érettségiznem. Meddig kell jelentkeznem olyan intézményben ahol van erre lehetőség? Mennyibe kerül?    Válasz Ha egy olyan tárgyból szeretnél felvételizni, amiből nincs meg az érettségid, akkor, tudomásom szerint, különbözeti vizsgát kell tenned ebből a tárgyból, de nem kell újból érettségizned. Hogy ez pontosan hogyan történik, ez a felsőoktatási intézménytől is függ. Legjobb, ha felkeresed a Felvételi Információs irodát ezen a telefonszámon: 1/4773131 és érdeklődsz az iskolánál is, ahová felvételizni szeretnél.

Felvételi Tájoló – iránytű a felvételihez

A november elején a boltokba kerülő Felvételi tájolóval megismerheted a neked tetsző szakokat. Megtudhatod, milyen képzés folyik egy-egy felsőoktatási intézményben, milyen szakirányok közül választhatsz ott, de későbbi munkaerő-piaci esélyeidről is tájékozódhatsz. Ha pedig nem volt elég három év az alapszakon, akkor a könyvekből megismerheted az álatalad választott alapszakhoz tartozó mesterképzési lehetőségeket is.   Ha még nem vagy biztos a választásodban, innen megtudhatod, hogy melyik szaknak milyen rokonszakjai vannak. A kiadvány topográfiai szempontból is iránytű, hiszen térképen mutatja be, hogy az általad választott szak melyik városban és melyik intézményben tanulható. Megismerheted még a képzési területhez kapcsolódó gyakorlati helyeket és lehetőségeket is.   A könyvek nagyobb hangsúlyt fektetnek a 16 legkedveltebb szak bemutatására, ezeknek leírása már diplomát szerzett hallgatók beszámolójával is kiegészül. A könyvek tartalma:

Felvételi Kalauz a BMF-től

Az intézmény kiadványa hasznos olvasmány a felvételizőknek, hiszen segítségével tájékozódhatnak a felvételi eljáráshoz kapcsolódó határidőkről, a pontszámításról, a főiskola képzési lehetőségeiről. Emellett a kalauzból minden kar elérhetőségét meg lehet tudni, valamint részletes listát találunk a nyíltnapokról is. A Felvételi Kalauz az intézmény honlapján érhető el: http://www.bmf.hu/   MOT – Korpa Melinda

Felvételi időpontok

Kérdés:: Küldenek a szóbeli felvételiről értesítőt a Debreceni Abigél Iskolából? Esetleg lehet már tudni a felvétel pontos időpontját,ugyanis a honlapjukon nem találtam ehhez segítséget.SOS az idő sürget. válaszukat előre is köszönöm. ERIKA   Válasz: Sajnos nem tudom, az Abigél iskola általános iskola, vagy középiskola, vagy esetleg másmilyen intézmény?   A felvételiről minden iskola értesítést küld, de természetesen erről legjobb, ha közvetlenül az iskolát kérdezed.   A hivatalos felvételi eljárással kapcsolatos időpontokat az alábbi linken találod:    http://w3.kir.hu/kirportaldb/htm/kifir_hataridok.asp

Felsőoktatási törvény módosítása

Az Alkotmány 26. § (4) bekezdése alapján a köztársasági elnök úr 2006. augusztus 2-án véleményezésre megküldte az Alkotmánybíróságnak a felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény módosítását, melyet az országgyűlés 2006. július 24-i ülésnapján fogadott el. A köztársasági elnök a módosítás 2. § (1) bekezdését, amely a gazdasági tanács egyetértési jogát írja elő a szenátusi döntések előkészítése során, az Alkotmány rendelkezéseivel nem tartotta összeegyeztethetőnek. Az Alkotmány 26. § (5) bekezdésében foglaltak szerint az Alkotmánybíróság soron kívül bírálja el az indítványt. Ha ennek eredményeképpen az alkotmányellenességet megállapítja, a köztársasági elnök a törvényt az Országgyűlésnek visszaküldi, egyébként köteles a törvényt aláírni és öt napon belül kihirdetni.A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX.törvény módosításárólForrás:www.om.hu

Felsőoktatási könyvtárak

Berzsenyi Dániel Főiskola Debreceni Egyetem Könyvtára Debreceni Egyetemi és Nemzeti Könyvtár Eötvös József Főiskola Baja Juhász Gyula Tanárképző Főiskola Kodolányi János Főiskola Károly Róbert Főiskola Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola Miskolci Egyetem Nyugat-Magyarországi Egyetem Nyíregyházi Főiskola PSZFK Zalaegerszeg Pécsi Tudományegyetem Szegedi Hittudományi Főiskola Szegedi Tudományegyetem Szegedi Élelmiszeripari Főiskola Szent István Egyetem Tessedik Sámuel Főiskola Veszprémi Egyetem      

Felsőoktatásba jelentkezőknek

Országos Felsőoktatási Információs Központ2007. január 31. Január 31-én jelenik meg a 2007-es Felsőoktatási felvételi tájékoztató hivatalos kiegészítése. Ezt érdemes átböngésznie minden idén jelentkezőnek, hátha az általa kiszemelt képzést érintő változás történt. Az idei kiegészítés több tucat új képzést, új jelentkezési lehetőséget tartalmaz, illetve néhány esetben a meghirdető intézmények egyes szakok indítását visszavonták, vagy módosították. A Felsőoktatási felvételi tájékoztató 2007 című kiadvány hivatalos kiegészítésében helyet kap minden, ami a Tájékoztatóból kimaradt, az újabb képzések, jelentkezési lehetőségek, valamint a módosítások, kiegészítések. A kiegészítés megjelenik az országos napilapokban, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint az OFIK honlapján. Utóbbi helyen a közzététel napjától a hivatalos kiegészítésnek megfelelően találják meg a jelentkezők a Tájékoztató anyagát (tehát a kiegészítésnek megfelelően frissülnek az adatbázisok). A február 15-éig – illetve mesterképzésben és kiegészítő alapképzésben legfeljebb március 15-ig – benyújtandó felvételi jelentkezésnél a felvételi tájékoztatót és ezt a kiegészítést együtt kell figyelembe venni. Körülbelül 50 új jelentkezési lehetőség A Tájékoztató kéziratának lezárását követően engedélyezett alapképzési és mesterképzési szakokat és felsőfokú szakképzéseket hirdetik meg az intézmények a kiegészítésben, többnyire párban, tehát államilag támogatott és költségtérítéses képzésben. Az új szakok között körülbelül ugyanakkora arányban találhatunk érettségivel és felsőfokú végzettséggel megcélozható képzéseket. A kiegészítésben új jelentkezési helyként mintegy 15-20 új – államilag támogatott, illetve költségtérítéses – alapképzés és felsőfokú szakképzés került meghirdetésre, tehát jelentősen bővült a pályázók jelentkezési lehetősége. Az újonnan meghirdetett mesterképzések részben olyan szakok, amelyeket most indíthatják el a felsőoktatási intézmények, részben olyan szak, amely a Tájékoztatóban még hagyományos egyetemi kiegészítő képzésként szerepelt, de az egyetem időközben megkapta az engedélyt az új képzési szerkezetnek megfelelő mesterképzésre. Ilyen például a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, amely a korábban meghirdetett egyetemi szintű kiegészítő alapképzései helyett mesterszakokat hirdet meg jövőre. Más változások is történtek. Néhány szak esetében az intézmény úgy döntött, hogy más szakirányokat is indít a korábban meghirdetettek helyett, mellett, vagy éppen nem indít bizonyos szakirányokat. Számos költségtérítéses képzésnél a fizetendő összeg módosult. Egyes helyeken a kapacitások is módosultak, illetve azokon belül az irányszámokat is átalakították, míg egyes esetekben most közlik az egyetemek és főiskolák az alkalmassági és a gyakorlati vizsgák díját. A klasszika-filológia, az ókori nyelvek és kultúra alapszak iránt érdeklődők számára pedig egyértelművé tették: az alapképzési szakon választható felvételi tantárgy az újgörög, a tanulmányok során azonban a hallgatók ógörög nyelvet tanulnak. A kiegészítésbe került a képzési hozzájárulás is A kiegészítésben a jelentkezők tájékoztatást kapnak arról is, hogy a felsőoktatási intézmények döntése értelmében – 2008-tól – valamennyi intézményben alapképzésben 105 000 Ft, mesterképzésben és egységes, osztatlan képzésben 150 000 Ft képzési hozzájárulást kérnek a hallgatóktól. A felsőfokú szakképzésre és a költségtérítéses képzésre felvetteknek nem kell képzési hozzájárulást fizetniük. A kiegészítést minden idén jelentkezőnek érdemes átnéznie annak érdekében, hogy megfontoltan és minden információ ismeretében választhasson magának olyan képzést, amely megfelel a távlati elképzeléseinek. E-felvételi: elindult a véglegesítés és a hitelesítés A kiegészítés megjelenésével egy időben lehetőség nyílik arra, hogy az internetes felvételizők véglegesítsék és hitelesítsék az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) honlapján elérhető elektronikus jelentkezésüket. A véglegesítés funkció a jelentkezés lezárását jelenti, vagyis a jelentkező a rendszerben aktuálisan szereplő adatokat lezártnak, ezáltal hitelesíthetőnek tekinti. A jelentkezési határidő lejártáig egy korábbi véglegesítés bármikor visszavonható, amennyiben még új információkat kíván rögzíteni a felvételiző. Hitelesíteni ezzel szemben csak egyszer lehet, ezt a webes űrlapok kitöltése, a véglegesítés, illetve az eljárási díjak befizetése után kell megtennie az elektronikus úton jelentkezőnek. Ezt két módon teheti meg a jelentkező: az Ügyfélkapun keresztül, melyhez okmányirodában kell regisztrálni, valamint felvi.hu honlapról letölthető regisztrációs lap segítségével, melyet postán kell eljuttatni a következő címre: 1380 Budapest, Pf. 1111. Az e-felvételi szolgáltatásait, az elektronikus jelentkezést és ügyintézést még bárki igénybe veheti, aki regisztrál a felvi-hu-n. FORRÁS: Országos Felsőoktatási Információs Központ