A nagyfeszültségű FAM szerelő feladata a 750 kV, 400 kV, 220 kV, nagyfeszültség érintésével és nagyobb, mint 10 kV/m térerősség közelében a távvezetéki oszlopról, alállomási tartószerkezetről, egyes, kettős, hármas és négyes tartó- és feszítő szigetelőláncon, köteges áramvezetőn és védővezetőről végzett szigetelőlánc- és tagcsere, -toldás, szerelvénycsere, -pótlás, -vizsgálat és sodronyjavítás.
2008. május hónap bejegyzései
Fajátékkészítő*
Természetes anyagok – ún. bioanyagok – és egyéb anyagok széles körű felhasználásával = egyszerű, megfogható és figurális játékok, = mozgó és gurító játékok, = kockajátékok, összerakható játékok, = építő-(társas-)játékok, = logikai játékok, = gyermek tornaszerek, játszótéri berendezések magas színvonalú, esztétikus, gondos formai kialakítású és kidolgozású, környezetbarát, tartós kivitelezése. – A mozgó, illetve mozgatható játékok sérülés lehetőségét kizáró összeszerelése, a KERMI előírásoknak megfelelően. – Olyan játékok tervezése és kivitelezése, amelyek elősegítik a gyermekek szellemi és testi mozgékonyságának kifejlesztését.
Faiskola-kezelő
A szakképesített faiskolakezelő szakirányítás mellett alkalmas a faiskolákban a külső és belső díszítés céljára díszítő értékükért termesztett díszfák és díszcserjék termesztésére. Az árutermelő üzemek, gazdaságok, hétvégi kertek igényeinek megfelelő gyümölcstermő növények céltudatos előállítására. Olyan speciális árutermelő tevékenység – a forgalmazással kapcsolatos kisegítő tevékenység végzésére – mely zömében szabad ég alatt végzett fizikai munkát jelent.A szakképesítés önmagában faiskola, faiskolai lerakat létesítésére nem jogosít.
Faiskolaiszaporítóanyag-előállító
Kiskertek, hétvégi kertek, parkok, közterületek, házikerti gyümölcsösök és szőlők, árutermő gyümölcsök és szőlők szaporítóanyagának, ültetési anyagának előállítása, nevelése, tárolása, forgalmazása, törzsültetvény, törzsfaiskola, csemetekert, házi faiskola, szőlő-, gyümölcs-, díszfaiskola, faiskolai lerakat működtetése, üzemeltetése, vezetése, a vásárlók részére szaktanácsadás.
Faipari gépmunkás
– A faipar asztalos szakágaiban előforduló forgácsoló gépeket biztonságosan és szakszerűen kezeli. – Az egyedi és sorozatgyártásban előállított termékek alkatrészeit műszaki rajz vagy egyéb utasítás alapján elkészíti. – Egyszerű termékeket önállóan készít. – Az alkatrészek méretét és minőségét ellenőrzi. – A szerszámcserét és a gépbeállítást elvégzi. – A munkavédelmi, tűzvédelmi és környezetvédelmi előírásokat betartja.
Fafeldolgozó
–Olyan szakemberek képzése, akik elméleti és gyakorlati felkészültségük alapján a fűrész- és lemeziparban technológiák átvételére, alkalmazására, képesek a megújuló ismereteket folyamatosan elsajátítani. Elméleti és gyakorlati ismereteik alapján képesek a fűrészipari alapgépek és szerszámkarbantartó gépek biztonságos és szakszerű üzemeltetésére, valamint az alapanyagok és késztermékek minősítési feladatainak ellátására.
Fafeldolgozás
Faesztergályos
Elsősorban fából, faesztergapadon kéziszerszámokkal vagy másoló-, félautomata-, automata esztergagépeken ipari, lakberendezési, iparművészeti, háztartási cikkek, dísztárgyak és egyéb esztergályozással előállítható cikkek készítése. – A természetes faanyagok mellett csont, szaru, borostyán, műanyag, keménygumi vagy egyéb ipari termékek céljára alkalmas anyagok megmunkálása esztergályozással.
Faesztergályos
Elsősorban fából, faesztergapadon kéziszerszámokkal vagy másoló-, félautomata-, automata esztergagépeken ipari, lakberendezési, iparművészeti, háztartási cikkek, dísztárgyak és egyéb esztergályozással előállítható cikkek készítése. – A természetes faanyagok mellett csont, szaru, borostyán, műanyag, keménygumi vagy egyéb ipari termékek céljára alkalmas anyagok megmunkálása esztergályozással.
Faanyag-minősítő
–Az erdőgazdálkodás és a faipar számára olyan szakemberek biztosítása, akik megfelelő szakértelemmel és biztonsággal tudják elvégezni a különböző üzemekben, illetve a fakereskedelem területén a faanyag minősítést.
Fa- és bútoripari technikus – OKJ leírás
Fa- és bútoripari technikus Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 543 02Betölthető foglalkozás: Fa- és könnyűipari technikus FEOR 3114 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságElágazások** Bútoripari technikusFafeldolgozó technikus Önállóan vagy mérnöki irányítás mellett részt vesz a fogyasztási termékek (textil-, bőr-, cipő-, szőrme-, bútor-, papír-, nyomdaipari termékek) gyártásában, a gyártási technológia kidolgozásában és a termékek minőségének ellenőrzésében.Feladatai:* az alapanyagok beszállításának és feldolgozásának irányítása, ellenőrzése és a gyártás során felmerülő javítási, karbantartási munkák elvégzése * a rendelkezésre álló berendezések elhelyezésének és rendszerbe illesztésének irányítása, az új berendezések üzembe helyezése és a gépek termék- vagy műszakváltást megelőző beállítása * az üzemzavarok, minőségi problémák kivizsgálása, elhárítása és a termékek minőségének ellenőrzése céljából különböző laboratóriumi vizsgálatok elvégzése * a felügyelete alá tartozó munkások tevékenységének irányítása, a zavartalan alapanyag-ellátás biztosítása és a gyártási feltételek folyamatos fenntartása * könnyűipari üzemek létesítésére és működtetésére vonatkozó tervek kidolgozásában részfeladatok ellátása, átadás előtt a létesítményre vonatkozó biztonsági előírások betartásának ellenőrzése * az új termékek gyártásának figyelemmel kísérése, elemzése és a kezdeti problémák (típushibák, technológiai és dokumentációs hiányosságok stb.) jelzése, kiküszöbölésének előmozdítása Jellemző munkakörök:* Bőripari technikus * Bőrkonfekció-ipari technikus * Cipőipari technikus * Faipari technikus * Kerámiatechnikus * Nyomdaipari technikus * Papíripari technikus * Ruhaipari technikus * Textilipari technikus * Textiltechnikus * Üveggyártási technikus Kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2114 Fa- és könnyűipari mérnökMinimális képzettségi (képesítési) feltételKözépfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Elágazások*A 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Iskolák, ahol tanulhatod:
Ezüstkalászos gazda
A mezőgazdasági kistermelő saját gazdaságában a növénytermesztés szerkezetének kialakítása, az optimális állatlétszám meghatározása, kertészet méretének eldöntése (önellátás, piaci értékesítés), a gazdálkodáshoz szükséges eszközök és gépek nagyságának, típusának, mennyiségének önálló módon való megállapítása. A megtermelt termékek, termények piaci értékesítése. Gazdasága területén szakszerű növénytermesztés, állattartás, kertészet folytatása.
Ezen a héten is lesznek írásbelik
A fizika írásbeli május 18-án középszinten 120 percig tart. Az írásbeli vizsgán egy központi feladatsort kell megoldani. A rendelkezésére álló időt tetszés szerint oszthatod meg az I. és a II. rész, illetve az egyes feladatok között, és megoldásuk sorrendjét is meghatározhatod. A feladatsor első részében 20 rövid, feleletválasztós kérdést, míg a második részben három összetett feladatot kell megoldani (ahol a 3. feladatnál két példa közül választhatsz egyet). Az elérhető maximális pontszám 90 pont. Használhatsz függvénytáblázatot és szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet, úgyhogy ezeket vidd magaddal. A rajz és vizuális kultúra középszintű írásbeli május 18-án 180 perces lesz. Az írásbeli vizsgarészben a feladat egy képmelléklettel illusztrált művészettörténet, műelemző jellegű, legalább hat feladatból álló feladatsor megoldása. A középszintű írásbeli feladatsor 40-50%-a feleletalkotó típusú, amelyből legalább egy elemző vagy összehasonlító jellegű esszéfeladat. Az elérhető maximális pontszám 75 pont. A filozófia középszintű írásbeli május 19-én 180 perces, az elérhető maximális pontszám 100 pont. Az írásbeli vizsga két részből áll, filozófiatörténeti ismeretekre vonatkozó kérdéssorból (30 pont) és szövegértelmezés, reflektálás feladatsorból (70 pont). A rendelkezésedre álló időt tetszés szerint oszthatod meg az A) és B) vizsgaösszetevő között, illetve az egyes feladatok között. A feladatok megoldásának sorrendjét is meghatározhatod. Ezen a írásbelin nem használható semmilyen segédeszköz. Majdnem minden napra jut valamilyen idegen nyelv, május 19-én francia, 20-án olasz, 21-én spanyol, 25-én orosz és egyéb nyelvekből adhatsz számot tudásodról. Az idegen nyelvi írásbeli érettségi vizsga szerkezete minden idegen nyelv esetében azonos. Középszinten az írásbeli vizsga időtartama 180 perc, amelyből az első rész az “Olvasott szöveg értése” 60 percig tart, a második rész, “A nyelvhelyesség” feladatsorának megoldására 30 perc áll rendelkezésre. Az ezt követő szünet után a 30 perces “Hallott szöveg értése” rész következik, majd végül az “Íráskészség” 60 perc időtartamú feladatsora. Az íráskészség feladatsornál használhatsz nyomtatott szótárt, úgyhogy ne felejtsd otthon. A mozgóképkultúra és médiaismeret írásbeli vizsga május 20-án lesz, 180 percig tart. A feladatsor tartalmaz egy videokazettára vagy DVD-re rögzített, 5-15 perc hosszúságú filmrészletet vagy televíziós műsorrészletet. A vizsga három feladattípusból áll: fogalom- és tárgyismeret mozgóképi szövegértés média miniesszé. Az elérhető maximális pontszám középszinten (10 + 25 + 15) 50 pont, emelt szinten (15 + 30 + 15) 60 pont. A feladatlapokon levő információkon kívül semmilyen segédeszközt nem használhatsz. Dráma vizsgatárgyból május 20-án lesz az írásbeli vizsga. Középszinten 120 percig tart, az elérhető maximális pontszám 60 pont. Az írásbeli feladatsor két feladattípust tartalmaz: egyszerű, rövid választ igénylő feladatokat (30 pont) és jelenetértelmezéshez, színházi megvalósításhoz kapcsolódó néhány soros elemzést, értelmezést igénylő kérdéseket (30 pont). Helyesírási szótár használható, de nem a sajátod, hanem vizsgacsoportonként három példányt biztosít az iskola. B.E. www.mot.hu
Eutanázia
- évi IV. törvény a Büntető Törvénykönyvről168. § Aki mást öngyilkosságra rábír, vagy ennek elkövetéséhez segítséget nyújt, ha az öngyilkosságot megkísérlik vagy elkövetik, bűntettet követ el, és öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. 11/1972. (VI. 30.) EüM rendelet az egészségügyi dolgozók rendtartásáról 20. § (1) Az orvosnak meg kell tagadnia az orvosi tevékenységet, ha a beteg, a hozzátartozója vagy bármely más személy olyan orvosi tevékenység kifejtését kéri, illetőleg olyan orvosi tevékenység elvégzésére kívánja rábírni, amelyet jogszabály tilt [pl. csak kórházban végezhető műtétnek magánorvosi rendelőben való elvégzése, életnek gyógyíthatatlan betegség miatti kioltása (euthanázia) stb.]. (2) Az orvosnak meg kell tagadnia az orvosi tevékenységet abban az esetben is, ha azt a beteg, a hozzátartozója vagy bármely személy jogszabályba ütköző cselekményéhez (pl. kábítószerrel történő visszaélés előkészítéséhez), vagy a szocialista erkölcsbe ütköző cselekményhez kívánja igénybe venni.
Europro
Vizsga bemutatása: angol üzleti szaknyelvi, kétnyelvű (EuroPro, 2001.10.29.) Üzleti Nyelvvizsga, Alapszint EuroPro B1 A vizsgaforma összefoglaló táblázata alapszinten Vizsgarész neve Feladatok száma Terjedelem (percben) Pontszám Olvasott szöveg-értés 4 40 25 Hallott szöveg-értés 3 kb. 40 25 Írás 2 50 25 Nyelvismeret és szókincs 3 20 + tollbamondás 25 Közvetítés 3 30 + párbeszéd 25 Szóbeli 4 20 25 Összes kb. 4h + szünetek 150 Elvárt teljesítmény Hangzó szöveg értése Megértem a lényeget hétköznapi témájú beszélgetésekben, illetve olyan rádió és tévéműsorokban, amelyekben aránylag lassan és érthetően beszélnek aktuális hírekről, személyes, vagy szakmai kérdésekről Beszéd Élményeimről, eseményekről, könyvekről, filmekről, terveimről egyszerű összetett mondatokban be tudok számolni. Röviden a véleményemet is ki tudom fejezni, és meg is tudom védeni Olvasás Megéretem a gyakran előforduló hétköznapi vagy szaknyelvi elemeket tartalmazó írott szövegeket, hétköznapi eseményekről, érzésekről, kívánságokról szóló magán- és üzleti leveleket Írás Számomra ismert témákról rövid, egyszerűen összekapcsolt elemekből álló szöveget tudok írni. Élményekről, benyomásokról szóló magán- illetve szakmai levelet is meg tudok fogalmazni Társalgás Elboldogulok a legtöbb, a nyelvterületen való utazgatás során felmerülő témában. Be tudok kapcsolódni mindennapi beszélgetésekbe, el tudom mesélni az élményeimet, véleményt tudok formálni Közvetítés Érthetően tudok közvetíteni egy angolul és egy magyarul beszélő között egyszerű helyzetekben. Le tudok fordítani angolra egy rövid levelet. Össze tudom foglalni magyarul egy rövid angol szöveg tartalmát Legközelebbi vizsga 2006. június 10. Jelentkezési határidő 2006. május 12. Jelentkezési határidő különeljárással 2006. május 26. Eredmény A vizsgát követő 20. munkanaptól, a vizsgakód alapján, honlapunkon lehet érdeklődni. Vizsgadíj 14,500 Ft Különeljárási díj 3,000 Ft Üzleti Nyelvvizsga, középszint EuroPro B2 A vizsgaforma összefoglaló táblázata középszinten Vizsgarész neve Feladatok száma Terjedelem (percben) Pontszám Olvasott szöveg-értés 4 40 25 Hallott szöveg-értés 3 kb. 40 25 Írás 2 60 25 Nyelvismeret és szókincs 3 20 + tollbamondás 25 Közvetítés 3 30 + párbeszéd 25 Szóbeli 4 20 25 Összes kb. 4h 10′ + szünetek 150 Elvárt teljesítmény Hangzó szöveg értése Megértek hosszabb beszédeket, előadásokat és érveléseket, ha a téma számomra eléggé ismert. Megértem a híreket és az aktuális műsorokat a tévében. A legtöbb filmet is követni tudom Beszéd Világos és részletes leírásokat tudok adni az általam ismert témakörökben. Egy ismert témáról ki tudom fejteni a véleményemet, fel tudom sorakoztatni az érveket és ellenérveket Olvasás El tudok olvasni cikkeket és beszámolókat, ahol az író egy adott véleményt vagy nézőpontot képvisel. Megértem a kortárs irodalmi prózát, és a szakmámba vágó szövegeket Írás Esszét vagy beszámolót tudok írni általam ismert témakörökben, amelyben információt közlök, illetve egy bizonyos álláspont mellett, vagy ellen érvelek Társalgás Meglehetős folyékonyan tudok társalogni angol anyanyelvűekkel. Részt tudok venni az ismert témákról folyó társalgásokban úgy, hogy közben kifejtem és fenntartom a véleményem Közvetítés Érthetően tudok közvetíteni egy angolul és egy magyarul beszélő között mindenféle helyzetben. Le tudok fordítani angolra egy levelet. Össze tudom foglalni magyarul egy rövid angol szöveg tartalmát. Fordításomban a célnyelv szabályai és kultúrája szerint választom meg a nyelvi eszközöket Legközelebbi vizsgaVizsgaidőpont 2006. március 11. Jelentkezési határidő 2006. február 10. Jelentkezési határidő különeljárással 2006. február 24. Eredmény A vizsgát követő 20. munkanaptól, a vizsgakód alapján, honlapunkon lehet érdeklődni. Vizsgadíj 18,500 Ft Különeljárási díj 3,000 Ft Üzleti Nyelvvizsga, felsőszint EuroPro C1C2 A vizsgaforma összefoglaló táblázata felsőszinten Vizsgarész neve Feladatok száma Terjedelem (percben) Pontszám Olvasott szöveg-értés és írás 5 105 50 Hallott szöveg-értés 3 kb. 45 25 Nyelvismeret és szókincs 3 30 + tollbamondás 25 Közvetítés 3 30 + párbeszéd 25 Szóbeli 4 20 25 Összes Kb. 4h 30′ + szünetek 150 Elvárt teljesítmény Hangzó szöveg értése Nem jelent számomra gondot akár az élőben hallott, akár a médián keresztül sugárzott, anyanyelvi tempójú beszéd megértése Beszéd Világosan, zökkenőmentesen tudok leírást vagy érvelést fogalmazni a témának megfelelő stílusban és érthető logikai felépítéssel Olvasás Könnyedén elolvasok szinte bármilyen nyelvezetű szöveget, például leírásokat, szakmai cikkeket, újságcikkeket és irodalmi alkotásokat Írás Világos, zökkenőmentes, megfelelő stílusú szöveget tudok írni, melyekben a logikai felépítés segíti az olvasót a megértésben. Szakmai és irodalmi szövegekről összefoglalót, értékelést tudok írni Társalgás Erőfeszítés nélkül, folyékonyan részt tudok venni bármely beszélgetésben, jól ismerem a sajátos kifejezéseket, fordulatokat. Az árnyaltabb jelentéseket is ismerem, ügyesen reagálok a többiek hozzászólásaira Közvetítés Érthetően tudok közvetíteni egy angolul és egy magyarul beszélő között mindenféle helyzetben. Mindkét nyelvre tudok szövegeket, leveleket fordítani. Fordításomban a célnyelv szabályai és kultúrája szerint választom meg a nyelvi eszközöket, ki tudom fejezni az eredeti szöveg tartalmát és stílusát Legközelebbi vizsga 2006. szeptember 2. Jelentkezési határidő 2006. augusztus 4. Jelentkezési határidő különeljárással 2006. augusztus 24. Eredmény A vizsgát követő 20. munkanaptól, a vizsgakód alapján, honlapunkon lehet érdeklődni. Vizsgadíj 21,500 Ft Különeljárási díj 3,000 Ft Akkreditált vizsgaközpont neve: Euro Nyelvvizsga Kft.(akkreditált nyelvvizsga központ, az akkreditáció dátuma: 2001.10.29.) Cím: 1022 Budapest, Bimbó utca 7.Telefon: (1) 212-4010 Fax: (1) 316-2491 Web cím: http://www.ih.hu »E-mail: bp@ih.hu » Forrás: Euro Nyelvvizsga Kft. Szerkesztette: Turai Tímea
Euro Nyelvvizsga Kft.
Vizsga bemutatása: angol általános, kétnyelvű (Euro, 2001.10.29.) A vizsgáról: Magyarország Európai Uniós csatlakozását szem előtt tartva, az új Euro és EuroPro államilag akkreditált nyelvvizsgákat az Európa Tanács nyelvi szintjeinek megfelelően fejlesztettük ki. Az Euro Nyelvvizsgák a nyelvtanulók életében valóban felmerülő igényeket szolgálják, és nemcsak az angol nyelv ismeretét, hanem életszerű helyzetekben való tényleges használatának képességét is mérik. Az érettségitől a felvételin át a nyelvpótlékig mindenütt " valódi" államilag elismert nyelvvizsgának számítanak, és olyan nyelvvizsga bizonyítványt adnak, mely korlátozás nélkül érvényes mindenütt, ahol államilag elismert nyelvvizsga szükséges. Az Euro Nyelvvizsgák tartalmazzák a nemzetközi nyelvvizsgákból hiányzó kétnyelvű panelt is. A szintekről: Két vizsgatípust fejlesztettünk ki: Angol általános célokra (English for General Purposes), valamint Angol szakmai és üzleti célokra (English for Professional and Business Purposes). Mindkettőt alap-, közép-, és felsőszinten lehet letenni. A szintek az Európa Tanács által meghatározott kritériumoknak felelnek meg. Általános Angol Nyelvvizsgák:Euro B1 – Alapszint: Olyan alsó középhaladó szinten levő nyelvtanulók részére ajánljuk, akik bizonyságot szeretnének nyerni nyelvtudásszintjükről, vagy meg szeretnének ismerkedni a vizsgarendszerrel, és gyakorolni szeretnék a vizsgatechnikákat. Mindazoknak, akik a későbbiek folyamán magasabb szintű Euro vizsgát szeretnének tenni, ez a nyelvvizsga kiváló megalapozásul szolgálhat. Bővebben az Euro B1 vizsgáról:Általános Nyelvvizsga, Alapszint B1 A vizsgaforma összefoglaló táblázata alapszinten Vizsgarész neve Feladatok száma Terjedelem (percben) Pontszám Olvasott szövegértés 4 40 25 Hallott szövegértés 3 kb. 40 25 Írás 2 50 25 Nyelvismeret és szókincs 3 20 + tollbamondás 25 Közvetítés 3 30 + párbeszéd 25 Szóbeli 4 20 25 Összes kb. 4h + szünetek 150 Elvárt teljesítmény Hangzó szöveg értése Megértem a lényeget hétköznapi témájú beszélgetésekben, illetve olyan rádió és tévéműsorokban, amelyekben aránylag lassan és érthetően beszélnek aktuális hírekről, személyes, vagy szakmai kérdésekről. Beszéd Élményeimről, eseményekről, könyvekről, filmekről, terveimről egyszerű összetett mondatokban be tudok számolni. Röviden a véleményemet is ki tudom fejezni, és meg is tudom védeni. Olvasás Megéretem a gyakran előforduló hétköznapi vagy szaknyelvi elemeket tartalmazó írott szövegeket, hétköznapi eseményekről, érzésekről, kívánságokról szóló magán- és üzleti leveleket. Írás Számomra ismert témákról rövid, egyszerűen összekapcsolt elemekből álló szöveget tudok írni. Élményekről, benyomásokról szóló magán- illetve szakmai levelet is meg tudok fogalmazni. Társalgás Elboldogulok a legtöbb, a nyelvterületen való utazgatás során felmerülő témában. Be tudok kapcsolódni mindennapi beszélgetésekbe, el tudom mesélni az élményeimet, véleményt tudok formálni. Közvetítés Érthetően tudok közvetíteni egy angolul és egy magyarul beszélő között egyszerű helyzetekben. Le tudok fordítani angolra egy rövid levelet. Össze tudom foglalni magyarul egy rövid angol szöveg tartalmát. Legközelebbi vizsga 2006. március 11. Jelentkezési határidő 2006. február 10. Jelentkezési határidő különeljárással 2006. február 24. Eredmény A vizsgát követő 20. munkanaptól, a vizsgakód alapján, honlapunkon lehet érdeklődni. Vizsgadíj 12,500 Ft Különeljárási díj 3,000 Ft Euro B2 – Középszint: Felső-középhaladó szintű angoltudással rendelkező nyelvtanulóknak ajánljuk, akik ezt a felsőoktatási és munkáltatói körökben általánosan elfogadott oklevelet meg akarják szerezni. Bővebben az Euro B2 vizsgáról: Általános Nyelvvizsga, Középszint B2 A vizsgaforma összefoglaló táblázata középszinten Vizsgarész neve Feladatok száma Terjedelem (percben) Pontszám Olvasott szövegértés 4 40 25 Hallott szövegértés 3 kb. 40 25 Írás 2 60 25 Nyelvismeret és szókincs 3 20 + tollbamondás 25 Közvetítés 3 30 + párbeszéd 25 Szóbeli 4 20 25 Összes kb. 4h 10′ + szünetek 150 Elvárt teljesítmény Hangzó szöveg értése Megértek hosszabb beszédeket, előadásokat és érveléseket, ha a téma számomra eléggé ismert. Megértem a híreket és az aktuális műsorokat a tévében. A legtöbb filmet is követni tudom. Beszéd Világos és részletes leírásokat tudok adni az általam ismert témakörökben. Egy ismert témáról ki tudom fejteni a véleményemet, fel tudom sorakoztatni az érveket és ellenérveket. Olvasás El tudok olvasni cikkeket és beszámolókat, ahol az író egy adott véleményt vagy nézőpontot képvisel. Megértem a kortárs irodalmi prózát, és a szakmámba vágó szövegeket. Írás Esszét vagy beszámolót tudok írni általam ismert témakörökben, amelyben információt közlök, illetve egy bizonyos álláspont mellett, vagy ellen érvelek. Társalgás Meglehetős folyékonyan tudok társalogni angol anyanyelvűekkel. Részt tudok venni az ismert témákról folyó társalgásokban úgy, hogy közben kifejtem és fenntartom a véleményem. Közvetítés Érthetően tudok közvetíteni egy angolul és egy magyarul beszélő között mindenféle helyzetben. Le tudok fordítani angolra egy levelet. Össze tudom foglalni magyarul egy rövid angol szöveg tartalmát. Fordításomban a célnyelv szabályai és kultúrája szerint választom meg a nyelvi eszközöket. Legközelebbi vizsga 2006. március 25. Jelentkezési határidő 2006. február 24. Jelentkezési határidő különeljárással 2006. március 10. Eredmény A vizsgát követő 20. munkanaptól, a vizsgakód alapján, honlapunkon lehet érdeklődni. Vizsgadíj 15,500 Ft Különeljárási díj 3,000 Ft Euro C1 – Felsőszint: Felső haladó, majdnem anyanyelvi szinten levő nyelvtanulóknak ajánljuk, akik erről oklevelet szeretnének szerezni. Ezt az oklevelet egyetemi felvételiken, angoltanár-képző intézményekben , szinte anyanyelvi tudást feltételező munkahelyeken is elfogadják. Bővebben az Euro C1 vizsgárólÁltalános Nyelvvizsga, felsőszint Euro C1 A vizsgaforma összefoglaló táblázata felsőszinten Vizsgarész neve Feladatok száma Terjedelem (percben) Pontszám Olvasott szövegértés és írás 5 105 50 Hallott szövegértés 3 kb. 45 25 Nyelvismeret és szókincs 3 30 + tollbamondás 25 Közvetítés 3 30 + párbeszéd 25 Szóbeli 4 20 25 Összes Kb. 4h 30′ + szünetek 150 Elvárt teljesítmény Hangzó szöveg értése Nem jelent számomra gondot akár az élőben hallott, akár a médián keresztül sugárzott, anyanyelvi tempójú beszéd megértése. Beszéd Világosan, zökkenőmentesen tudok leírást vagy érvelést fogalmazni a témának megfelelő stílusban és érthető logikai felépítéssel. Olvasás Könnyedén elolvasok szinte bármilyen nyelvezetű szöveget, például leírásokat, szakmai cikkeket, újságcikkeket és irodalmi alkotásokat. Írás Világos, zökkenőmentes, megfelelő stílusú szöveget tudok írni, melyekben a logikai felépítés segíti az olvasót a megértésben. Szakmai és irodalmi szövegekről összefoglalót, értékelést tudok írni. Társalgás Erőfeszítés nélkül, folyékonyan részt tudok venni bármely beszélgetésben, jól ismerem a sajátos kifejezéseket, fordulatokat. Az árnyaltabb jelentéseket is ismerem, ügyesen reagálok a többiek hozzászólásaira. Közvetítés Érthetően tudok közvetíteni egy angolul és egy magyarul beszélő között mindenféle helyzetben. Mindkét nyelvre tudok szövegeket, leveleket fordítani. Fordításomban a célnyelv szabályai és kultúrája szerint választom meg a nyelvi eszközöket, ki tudom fejezni az eredeti szöveg tartalmát és stílusát. Legközelebbi vizsga 2006. március 11. Jelentkezési határidő 2006. február 10. Jelentkezési határidő különeljárással 2006. február 24. Eredmény A vizsgát követő 20. munkanaptól, a vizsgakód alapján, honlapunkon lehet érdeklődni. Vizsgadíj 18,500 Ft Különeljárási díj 3,000 Ft Akkreditált vizsgaközpont neve: Euro Nyelvvizsga Kft.(akkreditált nyelvvizsga központ, az akkreditáció dátuma: 2001.10.29.) Cím: 1022 Budapest, Bimbó utca 7.Telefon: (1) 212-4010 Fax: (1) 316-2491 Web cím: http://www.ih.hu »E-mail: bp@ih.hu » Forrás: Euro Nyelvvizsga Kft.Szerkesztette: Turai Tímea
Eszperantó szótárak
Letölthető eszperantó-magyar-eszperantó szótár Eszperantó-magyar on-line szótár és fordítás-segítő program
Eszperantó online
Interaktív internetes eszperantó tanfolyam Eszperantó levelező tanfolyam
Eszperantó
AbonaSoft – Tanulást segítő számítógépes program. Bitmap Az eszperantó, mint általános (egyetemes) modell – Maria Majeczak írása. Bitmap Az eszperantóról – Vélemények és ellenvélemények. Bitmap Az eszperantóról – Beszélgetés Princz Oszkárral, a Magyar Eszperantó Szövetség főtitkárával Bitmap Budapesti Eszperantó Központ – Eszperantó nyelv, mozgalom, eszperantó oktatás, tanfolyamok, államvizsga, kiadványok, alkalmazás, rövid nyelvtan, magyarországi szervezetek címlistája, szolgáltatások, lev-listák, e-könyvek, stb. – Központi magyar oldal. Bitmap Eszperantó – Ferenc (Francisko) Harnyos eszperantó oldala. Bitmap Eszperantó írók művei – Szerkesztette és fordította: Nagy E. József. Bitmap Eszperantó levelező oktatása – Amit az eszperantóról tudni illik. Bitmap Eszperantó Oktatási és Képzési Központ – Eszperantó tanulás, eszperantó nyelvtanfolyam, állami nyelvvizsgára való felkészítés, kezdőknek és középhaladóknak. Bitmap Eszperantó tankönyv – Eszperantó tankönyv és minden ami a sikeres vizsgához kell. Bitmap Eszperantó-magyar szótár – Eszperantó-magyar online szótár és fordítássegítő program. Bitmap Juna Koro – A zalaegerszegi eszperantista egyesület oldala. Bitmap Magyar Ifjúsági Eszperantó Szövetség – Információk, hírek a szövetségről. Bitmap Mi fán terem? – Mesterséges nyelv az eszperantó? Bitmap Bitmap TEJO – A Nemzetközi Ifjúsági Eszperantó Szövetség magyar nyelvű oldala. Bitmap Világnyelv – Hírek, cikkek, írások az eszperantóról. Bitmap Zalaegerszeg eszperantóul – Zalaegerszeg története, idegenforgalma eszperantó nyelven, magyar linkoldalakkal. Mi is az az eszperantó? Bitmap
Észbontó – előadás-sorozat középiskolásoknak
Ha érdekelnek a természettudományok, akkor mindenképpen az ELTE-n a helyed minden második pénteken délután 4-kor. Az előadássorozat szervezői azonban nem kizárólag a természettudományos területen továbbtanulni vágyókat várják, olvasható az egyetem honlapján. A kísérletekkel egybekötött előadások mindenki számára érdekesek és tanulságosak lehetnek. Az érdeklődők többek között hallhatnak az anyagok szerkezetéről, a kémiai folyamatok fizikai hátteréről, valamint az egyszerűbb élettani folyamatok kémiai hátteréről. Ha az első néhány előadásról lemaradtál, a májusig tartó programba még most sem késő bekapcsolódni! Részletes program, helyszín itt: http://www.chem.elte.hu/pr/eszbonto.html MOT – Korpa Melinda
Este már csak forgolódom, és még mindig a munkahelyi gondokon jár az eszem. Képtelen vagyok kipihenni magam.
Márpedig fáradtan nem lehet dolgozni. Ráadásul a hálószoba franciaágyán még senki sem oldotta meg a munkahelyi gondjait. Van egy nagyon jó technika, amit érdemes kipróbálni. Ez a léghajó technika: Este, mikor lefeküdt, csukja be a szemét, lélegezzen mélyeket, és képzelje magát egy olyan természeti helyre, ami Önnek a legjobb (ez lehet tengerpart, egy mező, erdő vagy bármilyen egyéb hely)! Próbálja meg érezni az illatát, a homokot vagy füvet a meztelen talpa alatt! Kezdjen el sétálni ezen a helyen! Képzelje maga elé, hogy elér egy tisztáshoz, amin 5 természetes lépcsőfok vezet lefelé. Menjen le rajta, és ott talál egy szép színes léghajót. Szálljon be ebbe a léghajóba! Egy csomó doboz lesz benne, amely a napi gondokkal, munkahelyi problémákkal, kellemetlen emberekkel van tele. A léghajó úgy fog felemelkedni, ahogy dobálja ki a dobozokat. Ha mindent kidobált, teljesen felemelkedik. Jó éjszakát! Szoloviné Bucsi Mariann tréner www.soliann.hu
Eseti vérnyomásmérés
Célja: a beteg aktuális vérnyomásértékének mérése. A módszer lényege: Egy felfújható mandzsettát rögzítenek a beteg felkarjára. A mandzsettába levegőt pumpálnak, így a kar ereiben uralkodó nyomásnál nagyobb nyomást létesítenek ( ekkor tehát a kar ereiben nincs véráramlás ). Majd a nyomást fokozatosan csökkentik. Mikor a mandzsettában lévő nyomás a kar ereiben uralkodó nyomás alá esik, megindul a véráramlás. Tapinthatóvá, illetve fonendoszkóppal az ér felett hallgatózva hallhatóvá válik a vér áramlása. Ez a nyomásérték az ú.n.: szisztolés vérnyomás, ami a vérnyomásérték első tagja ( pl: 140/80 Hgmm esetén a szisztolés vérnyomás: 140 Hgmm ).
Esélynövelő stratégia még a diplomaszerzés előtt
Nem is számít, hogy honnan van a diplomád?Magyarországi elhelyezkedés esetén a minőségi, államilag akkreditált és nemzetközileg is elfogadott, a munkaerőpiac által igényelt szakmák diplomái valóban előnyt jelentenek. Az EU-ban történő munkavállalás esetén viszont az Unió akkreditációja is fontossá válik, így az építészek, orvosok, fogorvosok, állatorvosok, gyógyszerészek, ápolók és szülészek helyezkedhetnek el jobb eséllyel.Valóban sok függ tehát a diploma minőségétől, típusától és a kiadását biztosító oktatási intézménytől. A 2008-as elemzések összevetése alapján a villamos-, gépész-, közlekedésmérnöki, informatikai, pénzügyi és számviteli irányú, előbbiek esetében különösen a BME GTE-n, utóbbiak esetében inkább a Corvinus-on szerzett diplomák a kelendőbbek. A divatos kommunikáció, marketing, PR, műszaki menedzseri, nemzetközi kommunikáció szakirányú végzettségek kevéssé piacképesek. Az agrár-, kertész-, környezetmérnöki, jogász és kifejezetten a bölcsész diplomások pedig eleve hátránnyal indulnak az álláskeresésben.Mit tehetsz, ha már egy adott intézményben tanulsz?A kérdés jogos. Ilyenkor már nem érdemes intézményt váltani, helyette bölcs stratégia követésével előre kell gondolkodni és tervezni. Az álláskeresés során a jó nevű intézményben szerzett diploma önmagában nem nyújt jelentősebb előnyt, inkább egyfajta preferencia a munkaadók szemében. Ami ennél jóval fontosabb, hogy van-e szakmai gyakorlatod, azt hol szerezted és milyen hosszú időt töltöttél már el a szakmád területén belül végzett konkrét munkával. Tipp 1: Szerezz jó helyen szakmai gyakorlatot!Tehát ha még nem vagy túl a diplomaosztón, időben vagy! Az első és legfontosabb, hogy minél jobb helyen biztosíts magadnak gyakorlati időt. Ez egyrészt megoldható a nyári szünetekben, másrészt külföldi ösztöndíjak segítségével, harmadrészt igenis ma már be kell vállalni az akár fél éves, néha vidéken található, elenyésző jövedelmet ígérő gyakorlati helyek nyújtotta lehetőségeket. A gyakorlattal és megalapozott szakmai tudással egyaránt rendelkező jelöltek akár a gyakorlatot biztosító cégnél is ajánlatot kaphatnak, de mindenképpen előnyben részesülnek más állást ajánló, hasonló profilú cég felvételi eljárása során. Kezeld ezért úgy a kérdést, hogy a mai viszonyok között a gyakorlati tapasztalathoz szükséges közlekedési, szállás és egyéb költségek, energia és időráfordítások a felsőfokú képzettség megszerzésével együtt járnak, azokat tudatosan be kell vállalnod, ha jó eséllyel szeretnél pályázni az álláspiacon, nem akarsz rögtön munkanélkülivé válni vagy „visszamenekülni” az oktatási rendszerbe.Tipp 2: Fejleszd a nyelvtudásodat, különösen a szakterületeden belül!Az igen hasznos gyakorlati idő és ez által munkatapasztalat szerzésén túlmenően fontos a minimum két idegen nyelv aktív ismerete. Ajánlott a szakmai nyelvtudás – és nem csak a nyelvvizsga! – megszerzése. A munkaadók szerint bár a diplomás jelöltek rendelkeznek nyelvvizsgákkal, a nyelvtudásuk mégis alulmarad az elvártnak. Leginkább lexikális tudással rendelkeznek és a nyelvi készségeik rugalmatlanok. Ezért elsősorban ajánlott, hogy erősítsd a kommunikatív nyelvi készségeidet, növeld a kifejezőkészséged szabatosságát és képzed magad a szakzsargon terén például olvass a szakterületedhez tartozó idegen-nyelvű cikkeket, vegyél részt konferenciákon.Tipp 3: Erősítsd a számítástechnikai készségeidetA számítástechnikai tudás, legalább felhasználói szinten alapelvárás, tehát ez sem maradhat ki a hallgatói éveid alatt elsajátítandó és tökéletesítendő készségek sorából. A szokásos felsőoktatásban megkövetelt programok mellett a gyakorlati idő során elsajátított speciális programok, programnyelvek, adatbázis kezelők használata például szinte mindig előnyt jelent.Tipp 4: Fejleszd a személyiségedet!A nyelvi és számítástechnikai készségek mellett az ún. pszichológiai személyiség-készségeket is érdemes fejlesztened. A munkaadók többnyire nyitott, az adott szabályrendszerekhez jól alkalmazkodó, jó önszervező és tanulási képességgel rendelkező, rugalmas, akár földrajzi értelemben és a cégen belüli rotációs rendszerek tekintetében is mobilis személyiségű jelölteket keresnek. Az ún. interperszonális készségek is előtérbe kerülnek már az állásinterjúk során. Az említett készségeken egyenlőre – sajnos – az oktatási rendszer nem igyekszik javítani, ezért érdemes külső segítséget bevonni, úgy mint kommunikációs és/vagy önismereti tréning, személyiségfejlesztő tanfolyamok, pszichodráma kurzusok. Ezek a tréningek beépíthetők lennének a heti-tanmenetbe, de amíg ez széles körben nem történik meg addig a Neked magadnak kell felismerned az igényt és megkeresni a lehetőségeket a fejlődésed elősegítésére.Tipp 5: Bővítsd a kapcsolati hálódatAz önfejlesztő tevékenység mellett a kapcsolatteremtés, ún. networking, idejében elkezdve szintén hasznos tanács. Az egyetemi évek alatt vagyunk a legaktívabbak és a legnyitottabbak az új kapcsolatok szerzése terén. Persze az őszinte, kölcsönös segítőkészségen és odafigyelésen alapuló kapcsolatok kiépítéséről és megtartásáról van szó, ami szintén sorolható az interperszonális készségek sorába. Tipp 6: Tervezd a karriered tudatosan!A helyes pályairány megtalálásához és a tehetség, munkaalkalmasság, személyiség szempontjából egyaránt megfelelő munka megszerzéséhez elengedhetetlen segítséget tud nyújtani számodra a pályaorientációs-és karrier tanácsadás, a tudatos karriertervezés. Az egyetemek karrierirodái és a karrier tanácsadó szakemberek sokat tehetnek azért, hogy ne 10-15 évi munkaviszony után kelljen elgondolkodni azon, hogy miért nem szeretjük az általunk végzett munkát, miért vagyunk kiégettek, motiválatlanok és elégedetlenek. Megfelelő önismerettel, tudatos karriertervezéssel és építéssel kiegyensúlyozottabb életet élhetünk, miközben azzal foglalkozunk, amit szeretünk és valóban nekünk való.Összegezve elmondható, hogy az álláspiacon való jobb és gyorsabb elhelyezkedést segítendő az ajánlható legjobb stratégia, hogy a diplomaszerzés mellett a felsőoktatásban eltöltött éveket aktív tanulási, önfejlesztő (képesség és készségfejlesztés minden téren), kapcsolatteremtő és tudatos karrierépítő életszakasszá kell tegyed!Pozsgai NikolettaA MOT karrier-tanácsadója
Erősödik a munkaadók optimizmusa
A munkaadók 7 százaléka számolt be arról, hogy 2010. harmadik negyedévében bővíteni kívánja a munkavállalói létszámot, miközben mindössze 4 százalékuk vár csökkenést. Eközben 100 magyar munkáltatóból 86 tervezi azt, hogy a jelenlegi szinten tartja dolgozói számát a július-szeptember közötti időszakban. Az ipari termelésben a legpozitívabbak a munkáltatók várakozásai. A munkaadók csaknem valamennyi szektorban erősödő foglalkoztatási szándékról számoltak be, kivétel a mezőgazdasági/vadászati/erdészeti/halászati, illetve a szállítmányozási, raktározási és kommunikációs ágazat, ahol további leépítések várhatók. Kiss Judit, a Manpower Magyarország vezetője szerint a harmadik negyedévi kilátások hosszú idő óta a legbiztatóbbak. „Számottevően – az előző negyedévi 13 százalékról 4 százalékra – csökkent azoknak a munkáltatóknak a száma, akik leépítésben gondolkodnak. Ez feltehetően a magyar munkaerőpiac további stabilizációjára utal. Az álláskeresők számára a legjobb lehetőségek a gyártás, termelés és a pénzügyi és üzleti szolgáltatási szektorban kínálkoznak.” Magyarország nyolc régiója közül hatban erősödött a munkaadók optimizmusa a második negyedévhez képest a munkaerőpiac kilátásait illetően. Az előző év azonos időszakához viszonyítva az álláskeresők lehetőségei várhatóan mind a nyolc régióban javulnak, különösen az Észak-Alföldön, ahol a foglalkoztatási szándék 18 százalékponttal emelkedett éves összehasonlításban. A régiók közül egyedül az észak-magyarországi és a közép-magyarországi térségben várható negatív foglalkoztatási szándék a harmadik negyedévben. A Manpower globális felmérése szerint a munkaadók optimizmusa csak fokozatosan erősödik, a 36 vizsgált országból és térségből 30-ban lehet számítani a vállalatoknál létszámbővítésre az egy évvel korábbi szinthez képest, 23 esetében pedig már az előző negyedévhez viszonyítva is javulás várható. Az európai piac bizonytalansága ellenére kevesebb munkaadó tekint negatív várakozásokkal a következő negyedév elé. Kínában és Tajvanon a munkáltatók foglalkoztatási szándéka most javult a legerőteljesebben 2005 óta, és az amerikai munkaadók várakozásai is hasonlóak a három hónappal ezelőttihez, bár az egy évvel korábbi szinthez képest számottevő a javulás. Az európai, illetve közel-keleti és afrikai (EMEA) régióban megvizsgált 18 országban vegyesek a várakozások bár a munkaerőpiacon pozitív jelek figyelhetőek meg. Az év harmadik negyedében várhatóan 13 országban erősödik a munkaerőfelvétel. „Európában az utóbbi időszak rossz hírei ellenére már éledezik a fogyasztói kereslet, amit jól mutat a munkaadók megnövekedett foglalkoztatási étvágya az ipari termelési szektorban, 18-ból 16 országban javultak a munkavállalók kilátásai” – magyarázta Jeffrey A. Joerres, a Manpower Inc. elnök-vezérigazgatója. „A német munkáltatók várakozásai továbbra is derűlátóbbak mint az európai szomszédoké, Németországban ugyanis valamennyi szektorban javultak a foglalkoztatási kilátások, különösen a nagy- és kiskereskedelmi ágazatban. Bár a felmérés a görögországi eseményeket megelőzően készült, az eredmény így is jól tükrözi napjaink kihívásokkal teli munkaerőpiaci körülményeit.” B.E. www.mot.hu
Erősáramú elektrotechnikus – OKJ leírás
Erősáramú elektrotechnikus Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 54 522 01Betölthető foglalkozás: Erősáramú villamosipari technikus FEOR 3118 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasság Önállóan vagy mérnöki irányítással a villamos energia előállítására, továbbítására, elosztására és felhasználására szolgáló villamos berendezések létesítésében és üzemeltetésében vesz részt.Feladatai:* a villamos forgógépek, transzformátorok és egyéb villamos berendezések fejlesztésében részfeladatok ellátása, a prototípus elkészítése és a tervezett műszaki paraméterek mérésekkel történő ellenőrzése, a gyártás szakmai irányítása * ipari létesítményekben vagy egyéb épületekben a villanyszerelési munkák megtervezése, irányítása, a gépek és berendezések felszerelésének felügyelete, a szerelési munkák befejezésekor a biztonsági és érintésvédelmi előírások betartásának ellenőrzése és a gépek üzembe helyezésének engedélyezése * a gyártósorok, villamosenergia-rendszerek működését felügyelő, vezérlő villamos automatikák javítása, karbantartása és módosítása * a villamosenergia-szolgáltatás területén a felügyeletére bízott hálózatrész és az ehhez tartozó erősáramú létesítmények (transzformátorállomások, erőművi villamos berendezések stb.) működőképességének ellenőrzése, naplózása és rendellenesség észlelése esetén a hiba megszüntetése * a hálózat különböző pontjain fellépő feszültségek, áram- és villamos fogyasztás mérése, az eredmények naplózása * éves fenntartási, karbantartási javaslat összeállítása * a felügyelete alá tartozó munkások irányítása Jellemző munkakörök:* Bányavillamossági technikus * Energiaelosztási technikus * Világítási technikus * Villamosenergia-ipari szaktechnikus * Villamos gépet és készüléket gyártó technikus * Villamosipari technikus * Villamossági műszerezési technikus * Villamossági technikus (magasfeszültségű) Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2118 Erősáramú villamosmérnök3121 Gyengeáramú villamosipari technikus3151 Energiagazdálkodó5234 Távközlési foglalkozásúMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat. Iskolák, ahol tanulhatod:
Erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálója
A szakképesítés jogosítást nyújt az erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatának az elvégzésére, valamint ennek alapján a teljes felelősséggel kiállítandó ,,minősítő nyilatkozat” megtételére. Végezhető tevékenységek: = = az MSZ 10900 szabványban előírt vizsgálati módszerek használata, = az érintésvédelem vizsgálata, = az üzemek helyszíni vizsgálata, = erősáramú villamos mérések végzése, = energiagazdálkodási értékelések megtétele, = jelentés, minősítés készítés.
Erős lélekre van szükség – A szociális gondozó és a rehabilitációs nevelő
Persze nem kell megijedni, semmilyen veszély nem fenyegeti azokat, akik számára szimpatikusnak tűnik a szociális gondozás, viszont tény, hogy az itt dolgozók körében elég nagy a lemorzsolódás, a pályaelhagyás, ami elsősorban a pszichikai terhelés miatt történhet.
Munkájuk során különféle intézményekben vagy családi környezetben gondozzák a rászorulókat, feladataik közé tartozik a rájuk bízott embereknek nem csak a testi, hanem lelki egészségének a helyreállítása is.
A szociális gondozó bármilyen területen is helyezkedik el, a rábízott betegek, öregek számára biztos hátteret kell jelentenie, akinek személyes segítsége révén állandó napirend valósul meg az életükben.
Többféle képzési lehetőség
A képzési rendszert tekintve, országszerte számos helyen léteznek alap OKJ-s tanfolyamok, ahol több szociális területre képeznek szakembereket, illetve vannak ügyviteli szervezői tanfolyamok, ahol pedig az egész szociális ellátás ügymenetével foglalkoznak
A szociális gondozók egy bizonyos szintű egészségügyi ismeretanyagot sajátítanak el az egy éves tanfolyam ideje alatt, amelyet általában érettségi után lehet elvégezni, de – talán épp a pályaelhagyások következtében – arra is van lehetőség, hogy a középfokú végzettséget igazoló papírok hiányában is választható lehessen ez a szakma.
Mindamellett nem járnak rosszul azok, akik már diploma mellett szánják rá magukat arra hogy ezt a tevékenységet folytassák, létezik ugyanis főiskolai szintű képzés is, azokon a területeken ahol orvostudományi egyetem is működik, pl. Budapesten, vagy Pécsett.
Az utóbbi esetekben fontos megjegyezni, hogy akár az egyetemi, akár a főiskolai képzést vesszük, azok még nem jelentik azt, hogy aki ott végzett, az teljes értékű szociális munkás lenne, hiszen ezen a szakmán belül különféle szakosodási lehetőségek is vannak, idősügyi szakterületektől, az igazgatásügyi területeken át igen sokfelé lehet még egy éves ráképzéssel valamilyen szakirányt elsajátítani.
Régen a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolán is volt szociális munkásképző szak, ma helyette szociális menedzser szak van, azok számára akik már rendelkeznek felsőfokú diplomával, itt intézményvezetői képzettséget lehet szerezni. Ha a múlt és a jelen nehézségeit vizsgáljuk ezen a pályán, akkor azért lehet okunk némi reménykedésre.
- Ma jobban bánunk a gondozottakkal – Magyarországon a szociális gondozás szervezett formája körülbelül csak az 1940-es évektől kezdve létezik – mondja Németh Sándor, a Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesületének Elnöke. – A rendszerváltozás korszakáig, sőt még azután is jellemző volt, hogy vidéki, lepusztult kastélyokban, 30-40 ágyas szobákban zsúfolódtak össze a gondozottak. Csak a legutóbbi évtizedben kezdték el szabályozni a szociális intézményekben a férőhelyszámokat – egy szobába négy embert. Ekkor került bevezetésre a személyi szükségletek szabályozása is.
A beteg és sérült emberek ellátása komoly terheket róhat mindazokra, akik ezt a pályát választják, napi feladatokat jelenthet a sokszor magatehetetlen emberek öltöztetése, tisztába tevése akár egy idősek otthonában, vagy egy speciális, pl. szellemi fogyatékosoknak fenntartott intézmény falai közt. Előfordulhat hogy a szociális gondozónak az étkezések során is segíteni kell, a leves vagy a főzelék kanalazásában, ügyelnie kell a gyógyszerek helyes kiosztása közben, és nem szabad megrendülnie semmilyen váratlan eseménytől, legyen az betegség vagy bármilyen kellemetlennek ható dolog.
Természetesen tisztában kell lennie a benntlakók személyes problémáival, intéznie kell tudni az adminisztratív ügyeiket, és ha állapotuk engedi, közreműködnie a csoportos foglalkozásoknál, illetve azok szervezésében. Ezek az úgynevezett mentálhigiénés munkacsoportok azok, amelyek megóvják az idős, illetve a beteg embereket az elmagányosodástól. A szociális gondozónak ilyenkor ezekben a foglalkozásokban is tevékenyen részt kell vennie, sok szeretettel és odafigyeléssel kell odafordulnia mindenkihez.
Az ő feladata továbbá, ha a bentlakók állapota ezt megengedi, a különféle ünnepekre készülések idején a közös kézimunkák vagy ajándékcsomagok készítése az ő vezetésével.
A rehabilitációs nevelő
A szociális területen belül egy elágazásnak tekinthető a rehabilitációs nevelők munkája. Németh Sándor így magyarázza a kettő közötti összefüggéseket:
- A szociális ellátáson belül két nagy csoport van, az egyik az alapellátás, a másik a szakosított intézményi ellátás, az utóbbin belül vannak az úgynevezett rehabilitáló intézmények, amelyek nem végleges ellátást, hanem egy meghatározott időn belüli ellátást nyújtanak, ami általában öt esztendőt jelent Az ide került emberekkel való foglalkozás a rehabilitációs szakemberek és nevelők feladata.
Ezeken a helyeken viszonylag barátságos környezetben történik az úgynevezett lassú visszaszoktatás a társadalmi életbe. Ehhez a munkához az alapvégzettségen kívül még külön rehabilitációs szakvizsga is szükséges. A szociális területek közül talán éppen ez tűnik az egyik leghálátlanabb feladatnak, hiszen előfordulhat, hogy a rehabilitációs nevelő nem igazán kap olyan visszajelzést a munkájáról, amelyet megérdemelne.
- Minden ilyen területre jelentkezőnek először egy önismereti csoportban való részvételt javasolnék – mondja Nagy Pál, aki hosszú évek óta dolgozik ezen a pályán. Ezt a munkát ugyanis nem csinálhatja bárki. Ha maga is sérült egyéniség, vagy kicsúszik a lába alól a talaj, akkor bizony fennáll annak is a veszélye hogy gondozóból gondozott legyen, hogy valamilyen szenvedélybetegség rabjává váljon az, aki korábban nem tudta, hogy mire vállalkozik. Valóságos veszély tehát a kiégés, mivel itt nincs annyi sikerélmény, mint az élet legtöbb más területén, könnyen előfordulhat hogy a nevelő hiába teszi ki a lelkét, a beteg rövid idő alatt visszakerül az intézménybe.
Mindamellett előfordulnak javulások is, amelynek a gondozó és a nevelő tevékeny részese lehet. Ebből a szempontból nagyon humánus és felelősségteljes pálya a szociális munkának bármelyik területe.
Folyamatos szolgálat
A legtöbb intézményben nem szabad a hétvégékre és az ünnepnapokra számítani, a gondozók, nevelők munkaideje általában két műszakos, tizenkét óra, általában este hétkor történik a váltás, viszont a plusz idő és az éjszakai műszak jelentős fizetésnövekedéssel járhat. Általában a kezdő szociális munkás és rehabilitációs nevelő a közalkalmazotti bértábla E-kategóriáját jelentő összegben részesül, de a megkapott fizetés kortól és végzettségtől, valamint a különböző jutalékoktól is függ.
Erőművi villamosberendezés üzemeltetője – OKJ leírás
Erőművi villamosberendezés üzemeltetője Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 52 522 08Betölthető foglalkozás: Hőerőművi gépkezelő FEOR 8222 Képzési idő: Legfeljebb 800 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságKezeli és felügyeli a hagyományos (nem nukleáris) erőművek fő- (kazán, turbina, generátor) és segédberendezéseit.Feladatai:* a villamosenergia-előállítás jól körülhatárolt részfeladatának (kazánfűtés, műszerek és jelzőberendezések kezelése, gőzáramlás szabályozása stb.) elvégzése * a felügyeletére bízott gépek, berendezések ápolása, karbantartása, beállítása * az üzemeltetés során felmerülő kisebb hibák elhárítása, súlyosabb esetekben a karbantartók értesítése * a villamosenergia-termelés folyamatosságának biztosítása * a műszerek állásának leolvasása és feljegyzése * a rábízott segédberendezések ki- és bekapcsolása meghatározott sorrendben * a turbina fojtószelepeinek kinyitása, a generátor mozgásba hozása és járatása * a bemelegedési idő elteltével a gőznyomás és a gerjesztőáram növelése, a generátor energiahálózatba kapcsolása Jellemző munkakörök:* Áramfejlesztő gépkezelő * Blokk-segédgépész * Hőerőművi főberendezés gépkezelője * Hőerőművi olajadagoló-kezelő * Hőerőművi pakura(olaj)állomás-kezelő * Hőerőművi segédberendezés gépkezelője * Hőerőművi szénadagoló-kezelő * Hőerőművi szénőrlőmalom-kezelő * Hőerőművi turbinafőgépész, -gépész * Hőerőművi turbina-segédberendezés kezelője * Hőerőművi ventilátorkezelő * Kazán-segédberendezés kezelője * Kazánsegédgépész * Pakuraszivattyú-kezelő * Szénőrlőmalom-kezelő (hőerőművi) Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:8223 Atomerőművi gépkezelő8291 Kazángépkezelő (vizsgázott kazánfűtő)Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Iskolák, ahol tanulhatod:
Erőművi turbinagépész – OKJ leírás
Erőművi turbinagépész Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 52 522 07Betölthető foglalkozás: Hőerőművi gépkezelő FEOR 8222 Képzési idő: Legfeljebb 800 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságKezeli és felügyeli a hagyományos (nem nukleáris) erőművek fő- (kazán, turbina, generátor) és segédberendezéseit.Feladatai:* a villamosenergia-előállítás jól körülhatárolt részfeladatának (kazánfűtés, műszerek és jelzőberendezések kezelése, gőzáramlás szabályozása stb.) elvégzése * a felügyeletére bízott gépek, berendezések ápolása, karbantartása, beállítása * az üzemeltetés során felmerülő kisebb hibák elhárítása, súlyosabb esetekben a karbantartók értesítése * a villamosenergia-termelés folyamatosságának biztosítása * a műszerek állásának leolvasása és feljegyzése * a rábízott segédberendezések ki- és bekapcsolása meghatározott sorrendben * a turbina fojtószelepeinek kinyitása, a generátor mozgásba hozása és járatása * a bemelegedési idő elteltével a gőznyomás és a gerjesztőáram növelése, a generátor energiahálózatba kapcsolása Jellemző munkakörök:* Áramfejlesztő gépkezelő * Blokk-segédgépész * Hőerőművi főberendezés gépkezelője * Hőerőművi olajadagoló-kezelő * Hőerőművi pakura(olaj)állomás-kezelő * Hőerőművi segédberendezés gépkezelője * Hőerőművi szénadagoló-kezelő * Hőerőművi szénőrlőmalom-kezelő * Hőerőművi turbinafőgépész, -gépész * Hőerőművi turbina-segédberendezés kezelője * Hőerőművi ventilátorkezelő * Kazán-segédberendezés kezelője * Kazánsegédgépész * Pakuraszivattyú-kezelő * Szénőrlőmalom-kezelő (hőerőművi) Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:8223 Atomerőművi gépkezelő8291 Kazángépkezelő (vizsgázott kazánfűtő)Minimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Iskolák, ahol tanulhatod:
Erőművi kazángépész – OKJ leírás
Erőművi kazángépész Milyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 52 522 06Betölthető foglalkozás: Hőerőművi gépkezelő FEOR 8222 Képzési idő: Legfeljebb 800 óraCsak felnőttképzésben tanulhatóSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: pályaalkalmasság, szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságKezeli és felügyeli a hagyományos (nem nukleáris) erőművek fő- (kazán, turbina, generátor) és segédberendezéseit.Feladatai:* a villamosenergia-előállítás jól körülhatárolt részfeladatának (kazánfűtés, műszerek és jelzőberendezések kezelése, gőzáramlás szabályozása stb.) elvégzése * a felügyeletére bízott gépek, berendezések ápolása, karbantartása, beállítása * az üzemeltetés során felmerülő kisebb hibák elhárítása, súlyosabb esetekben a karbantartók értesítése * a villamosenergia-termelés folyamatosságának biztosítása * a műszerek állásának leolvasása és feljegyzése * a rábízott segédberendezések ki- és bekapcsolása meghatározott sorrendben * a turbina fojtószelepeinek kinyitása, a generátor mozgásba hozása és járatása * a bemelegedési idő elteltével a gőznyomás és a gerjesztőáram növelése, a generátor energiahálózatba kapcsolása Jellemző munkakörök:* Áramfejlesztő gépkezelő * Blokk-segédgépész * Hőerőművi főberendezés gépkezelője * Hőerőművi olajadagoló-kezelő * Hőerőművi pakura(olaj)állomás-kezelő * Hőerőművi segédberendezés gépkezelője * Hőerőművi szénadagoló-kezelő * Hőerőművi szénőrlőmalom-kezelő * Hőerőművi turbinafőgépész, -gépész * Hőerőművi turbina-segédberendezés kezelője * Hőerőművi ventilátorkezelő * Kazán-segédberendezés kezelője * Kazánsegédgépész * Pakuraszivattyú-kezelő * Szénőrlőmalom-kezelő (hőerőművi) Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:8223 Atomerőművi gépkezelő8291 Kazángépkezelő (vizsgázott kazánfűtő)Minimális képzettségi (képesítési) feltétel: Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)Iskolák, ahol tanulhatod:
Erjedés- és üditőital-ipari termékgyártó – OKJ leírás
OKJ-szám: 33 541 02Betölthető foglalkozás: Sörgyártó FEOR 7223 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: 10. évfolyam elvégzése utánEgyéb feltétel: szakmai alkalmasság és egészségügyi alkalmasságRész-szakképesítések- Ecetgyártó (iskolai végzettség nincs előírva)- Élesztőgyártó (középszintű, 8. évfolyam után)- Gyümölcspálinka-gyártó (középszintű, 8. évfolyam után)- Keményítőgyártó (középszintű, 8. évfolyam után)- Sörgyártó (középszintű, 8. évfolyam után)- Szesz- és szeszesitalgyártó (középszintű, 10. évfolyam után)- Szikvízgyártó (középszintű, 8. évfolyam után)- Üdítőital- és ásványvízgyártó (középszintű, 8. évfolyam után)Feladata a sörgyártáshoz szükséges alapanyagok átvétele, a részfolyamatok elvégzése, (malátakészítés, cefrézés, főzés, szűrés, erjesztés, ászokolás, sörfejtés stb.), valamint a sör szállításra való előkészítése.Feladatai:* sörgyártáshoz szükséges maláta előállítása, az árpa kiterítése, csíráztatása, átforgatása és átalakulásának figyelemmel kísérése * a zöldmaláta szétterítése és meleg levegővel való átfúvatása * a kiszárított maláta őrlése, cefre készítése és főzése, az édes folyadék komlóval ízesítése, majd kihűtése * a kihűlt folyadékba élesztő keverése * a folyadék erjesztése előbb nyitott kádakban, majd zárt tartályokban * érés után a kész sör leszűrése, pasztörizálása és hordókba vagy üvegekbe fejtése * egyszerű kémiai vizsgálatok elvégzése Jellemző munkakörök:* Árpa- és malátatisztító * Árpacsíráztató * Ászokoló * Malátaáztató * Malátaforgató * Malátaszárító * Sörerjesztő * Sörfejtő * Sörfokoló * Sörfőző * Söripari csapoló * Söripariélesztő-kezelő * Söripari munkás * Sörminta-vételező * Zöldmaláta-kezelő Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7221 Szesz-, szeszesital-gyártó8112 Italgyártó gépkezelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.) Szakközépiskolák, szakiskolák képzései: