Bányaipari technikus – OKJ leírás

OKJ-szám: 54 544 01Betölthető foglalkozás: Bányászati technikus FEOR 3111 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: érettségiEgyéb feltétel: egészségügyi alkalmasságElágazások• Geológiai technikus• Külszíni bányaipari technikus• Mélyművelési bányaipari technikusA bányamérnök irányítása mellett bányatelepítéssel, -feltárással, ásványi nyersanyag előkészítésével és elsődleges feldolgozással, valamint üzemeltetéssel,karbantartással kapcsolatos műszaki feladatokat lát el.Feladatai:• új bányák megnyitásakor geológiai kutatómunkák, kutatófúrások végzése, részvétel a feltárás megtervezésében • a megadott specifikációk szerint az ásványi nyersanyagok kutatási, feltárási, kitermelési, szállítási terveihez költségbecslések készítése, az erőforrás-felhasználás tervezése • az ásványi nyersanyagot kutató, kitermelő, tároló és elszállító berendezések, az ásványi nyersanyagot előkészítő és elsődlegesen feldolgozó üzemek létesítésének, telepítésének, működtetésének, karbantartásának műszaki ellenőrzése, az előírásoknak megfelelő teljesítmény biztosítása • az ásványi nyersanyagokkal kapcsolatos bányászati munkák közvetlen irányítása, a normák kialakítása, a teljesítményszint meghatározása • ércminták vétele, minőségi és mennyiségi vizsgálatok végzése • részvétel a bányaveszélyek kialakulását megelőző és a kialakult bányaveszélyek elhárítását célzó intézkedések meghozatalában, valamint végrehajtásában Jellemző munkakörök:• Bányaipari aknász technikus • Bányatechnikus • Fluidumkitermelő technikus • Kőolaj- és gázfúró technikus • Mélyfúró technikus Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:2111 Bányamérnök3112 Földmérő és térinformatikai technikusMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókatElágazásokA 2006-os OKJ rendelet szerint a képzés adott pontján választhatsz, hogy a felsoroltak közül melyik szakirányban szeretnéd folytatni a tanulmányaidat. Eddig a pontig azonos tárgyakat tanulsz, bármelyik szakirányba is szeretnél továbbmenni. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései:

Bányagépész

Szereli, javítja és karbantartja a rakodógépeket és kisegítő berendezéseket. – Megvizsgálja a gépet, feltárja és behatárolja a hiba helyét és kiterjedését, megbeszéli a gépüzemeltetővel vagy a művezetővel a hibás működés természetét és az elvégzendő javításokat. – Megtervezi a javítás, karbantartás munkamódszereit, a szerelési sorrendet a gépek műszaki, üzemeltetési, szerelési kézikönyveiben előírtak, valamint a tapasztalatai segítségével. – Szétszereli a gépet, a szerkezeti egységeket, kicseréli vagy kijavítja a hibás alkatrészeket, majd összeszereli a szerkezeti egységeket, illetve a gépet. – A gép szerkezeti egységeinek javítása során szereli, javítja és cseréli a fogaskerekeket, tengelyeket, csapágyakat, lánc- és szíjhajtásokat. – A gépeket és szerkezeti egységeket a szét- és összeszerelés, javítás után kipróbálja. Elvégzi a szükséges működési, szerkezeti, pontossági vizsgálatokat és ezek eredményeiről jegyzőkönyvet készít. – A javítás során egyes alkatrészeket a megfelelő, technológiákat alkalmazva kézzel vagy géppel megmunkálja, továbbá elvégzi a szükséges illesztéseket. – Beálltja a gépeket az előirt technológiai utasítások figyelembevételével. Szakmailag segíti, irányítja, betanítja a gépkezelőket a helyes üzemeltetésre. – Elvégzi a rakodógépek TMK szerinti karbantartását. – Szerelésnél irányítja a kisegítő munkálatokat végző személyzet tevékenységét.

Banki befektetési termékértékesítő – OKJ leírás

Banki befektetési termékértékesítőMilyen feltételekkel tanulhatod? Hol indul tanfolyam?OKJ-szám: 52 343 01Betölthető foglalkozás: Pénzintézeti pénz- és értékjegy-értékesítő ügyintéző FEOR 3633 Képzési idő: Legfeljebb 800 óraCsak felnőttképzésben tanulható.Szükséges iskolai végzettség: érettségiBankokban és egyéb pénzintézetekben ellátja a pénzforgalomhoz, a forint- és devizabankügyletekhez kapcsolódó ügyintézői feladatokat.Feladatai:• a pénzintézeti ügyletekhez kapcsolódó készpénzforgalom lebonyolítása, bizonylatok és szerződések ellenőrzése, kifizetések teljesítése, befizetések átvétele • a készpénzt helyettesítő fizetési eszközök (pl. csekk, hitelkártya, utazási csekk) fizetési forgalmának lebonyolítása • értéktárgyak és értékpapírok megőrzésével kapcsolatos nyilvántartási feladatok ellátása, az értéktár kezelése, bankjegy és érmeállomány figyelemmel kísérése, szükség esetén ellátmány kérése, pénztár és értéktár rovancsolása • értékpapír-kezeléssel (vétel, eladás, kamatelszámolás stb.) kapcsolatos ügyintézői feladatok ellátása Jellemző munkakörök:• Értéktárkezelő • Pénzintézeti pénz- és értékkezelő • Ügyfélforgalmi előadó Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:3632 Pénzintézeti fizetési és betétforgalmat lebonyolító ügyintéző4211 Postai és banki pénztárosMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében az általános gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban megszerzett képzettség jellemzője, hogy magasabb színvonalú általános ismeretet ad, mint a II. képzettségi szint, azonban több iskolatípusnál szükség van olyan iskolai vagy iskolán kívüli képzésre, amely megfelelő szakismerettel látja el az e képzettségi szintbe tartozókat.Iskolák, ahol tanulhatod:

Bádogos és épületbádogos

A helyszínen épített szilárd (fa, szén) és gáznemű fűtőanyaggal, továbbá villamos árammal helyiségek fűtésére használatos, időszakos működtetésű, rostéllyal vagy anélkül készített cserépkályhák, nyitott és zárt tűzterű kandallók, népművészeti kemencék építése, átrakása, átépítése, tisztítása és javítása. Folytonégő koksztüzelésű (termokoksz rendszerű) cserépkályha építése, karbantartása, javítása, valamint hordozható cserépkályha építése, javítása. Hőszükséglet (transmissió) számítással kiszámolja annak a kályhának, kandallónak a méretét, melynek óránkénti hőleadása biztosítja az előírt hőfokot az adott helyiség részére anélkül, hogy a tüzelőszerkezetet túlfűtenénk. A tüzelőszerkezet helyének kijelölése, a kéménybekötés helyének kivésése után a csempéket megfaragja, csiszolja, az ajtók és a tisztítónyílások helyét kivágja, majd soronként kolirozza, elkészíti, szigeteli és fedi (takarja) a talapzatot. A kályhatestet soronként felrakja, kiönti, ékeli, béleli, utóbéleli, közben a hamu és tűzteret, a járatokat, átégőket, terelőket megépíti, majd az előírásnak megfelelően fedi a kályhát. A kész kályhát letisztítja, a fugákat a látható felületen kihúzza. A kandalló felépítése a kandalló nyitott vagy zárt tűzterű fajtájától függ.    Fémlemezek szabása, hajlítása, kötése, alakítása kézi és gépi eszközökkel. Finomlemezekből, 1 mm-nél nem vastagabb fémlemezekből, síklemezekből használati tárgyak, fémlemez szerkezetek, háztartási eszközök, épületbádogos szerkezetek készítése. Előregyártott fémlemezek összeépítése, felszerelése, javítása, karbantartása és felújítása. Horganyzott, acélötvözött és hőálló acél, sav és rozsdaálló, ónozott acél, ólmozott acéllemezekből, alumínium, műanyag bevonatú (eloxált), színes alumíniumlemezekből, rézlemezekből, horganylemezekből, ólomlemezekből, fóliabádogból különféle szerkezetek készítése. Öntöttvas, azbesztcement és műanyag csövek felszerelése a különféle idomanyagok és kötőelemek felhasználásával.  

Babysitter tankönyv

$kep1$ A könyv fejezetei: CsecsemőgondozásGyermeklélektanGyermekgyógyászatJátékelméletBiztonságFejlődésMindennapi gondozásÉtkezésKommunikációHázvezetésGyermek elsősegély Megvásárolható vagy megrendelhető: Babaklub.com – Babysitter Központ H-1149. Budapest, Nagy Lajos Király útja 214. I.em.20. Tel.: 36-1-789-7007Mobil: 36-30-419-2621 vagy 36-30-456-1895 Skype: babaklubzsofi Msn: babaklubzsofi@hotmail.com e-mail: babaklub@babaklub.com web: www.babaklub.com

Babamasszázs

A babamasszázsnak számtalan pozitív hatása van, erősíti a kicsi immunrendszerét, elősegíti mozgásfejlődését, sőt, a hasfájós időszakban segít megnyugtatni a babát, hiszen elmulasztja a puffadást, a hasfájást. Megfigyelték például, hogy a koraszülöttek jobban fejlődnek a rendszeres masszírozásnak köszönhetően. A hangsúly a rendszerességen van, hiszen ha minden nap szánunk erre egy kis időt, azzal serkentjük a baba szerveinek működését, javítjuk a vér oxigénellátását. Amellett, hogy felfrissül a kicsi, könnyebben alszik el, és pihentetőbb lesz az alvása.Ha a gyermekorvos nem tiltja, például valamilyen betegség miatt, akkor már a két hetes babánál is elkezdhető a masszírozás babaolajjal vagy testápolóval. A legjobb, ha este, a fürdetés után illesztjük be a napi programba ezt a rövid, szeretetteljes kényeztetést. A masszázs körülbelül negyed óra, de ha csak a kicsi hasát vagy karjait, lábait masszírozzuk át, akkor természetesen csupán néhány percig tart.A néhány hetes kisbabát, és mi tagadás, szüleit is, megviseli a hasfájós időszak. A babamasszázs ilyenkor is segít, de óvatosan kell masszíroznunk, hiszen a puffadt has nagyon érzékeny. A kéz melege, a finom simogatás, a célirányos mozdulatok általában segítenek abban, hogy távozzanak a gázok. A masszírozást végezheti szakember is, de arra is van lehetőség, hogy a szülők megtanulják a fogásokat. A kellemes, bensőséges közös program erősíti a kicsi és az anyukája vagy apukája közötti kapcsolatot. Ahogy nő a kisbaba, úgy lehet játékos mozgásfejlesztő gyakorlatokat is beilleszteni a programba. Előfordul, hogy a gyermek egészen iskoláskorig igényli ezt a kényeztetést, és észrevétlenül megtanulják, milyen fontos szerepe van az érintésnek, így személyisége is fejlődik. Az indiai babamasszázs mellett ma már megtalálható a kínálatban ayurvédikus babamasszázs és speciális masszázsok, olyanok például, amelyek előtérbe helyezik a mozgásfejlesztést.Címkék: babamasszázs, masszázs, fejlesztés, masszírozás, hasfájás, csecsemő, baba

Azért vagyok, hogy a másik jól érezze magát – mit kell tudni a szakácsokról?

Talán nem nyúlunk nagyon mellé, ha kijelentjük: a szakácsmesterség szinte egyidős az emberiséggel.

A létfenntartáshoz elengedhetetlen a megfelelő táplálkozás, így aztán mindig is voltak olyan “kiválasztottak”, akik az étel elkészítésében jeleskedtek. Régészeti leletek bizonyítják, hogy az ember már az újkőkorban is szívesen áldozott a gasztronómia oltárán, kásafélék, egytálételek maradványai kerültek elő a föld mélyéről, a rántott leves pedig a legősibb ételek egyike.

Tanulni, tanulni, tanulni

Arról ugyan nem szól a fáma, hogy a kőkorszakban hol tanultak a leendő szakácsok, viszont manapság igazán nem nehéz olyan iskolát találni, ahol a főzés művészetét sajátíthatjuk el. Budapesten és vidéken egyaránt kedvünkre válogathatunk a szakácsképzések között. Két évünk van arra, hogy elsajátítsuk ezt a remek szakmát. Az iskolák közötti átjárhatóságnak köszönhetően pedig szinte bárki felcsaphat szakácsnak, érettségi előtt, de akár utána is. (Sőt a felnőtt hallgatók részére esti képzés is létezik). Még az sem jelent akadályt, ha nincsen ez irányú előképzettségünk: beiratkozás után pluszórákkal segítik behozni a lemaradást. Persze szerencsésebb a helyzet, ha tanulmányainkat alapvetően egy vendéglátóipari iskolában végeztük, hiszen akkor már egyfajta alaptudásnak a birtokába kerültünk.

- A szakácsképzés során alapvetően a gyakorlati oktatáson van a hangsúly, az órák 70%-át a gyakorlat tölti ki – tudtuk meg Czellahó Sándornétól, az egyik vendéglátóipari és idegenforgalmi szakképzőiskola gyakorlati oktatásvezetőjétől. A diákok az iskolai falai között és külső munkahelyeken (konyhákon) is gyakorlatot szereznek.

Persze minden gyakorlat alapja az elmélet: a leendő séfek megtanulják, hogy az egyes ételekhez milyen alapanyagokat kell használni, azokat hogyan kell előkészíteni, feldarabolni, milyen technológiával készül az adott étel, milyen fűszereket, ízesítőket használunk hozzá. Ez van az egyik héten, a másik héten pedig a konyhában kell hasznosítani az elméletben tanultakat. A munkahelyeken pedig a napi munkába kapcsolódnak be a diákok és a megtanultakat ott alkalmazhatják.

Ha becsülettel végigdolgozod/tanulod ezt a két évet, nem lesz olyan étel, amit ne tudnál majd elkészíteni. Az elméleti rész ezzel persze még nem ért véget. Alapozó tárgyként biológiát és kémiát kell tanulni, erre épül az élelmiszerismeret című tárgy. Továbbá az idegen nyelv tanulása (általában angol, német, olasz francia közül lehet választani) is a tananyag részét képezi. Ennek fontosságát nem nehéz belátni: a külföldi munkavállalás alapvető követelménye a nyelvismeret. Ezen kívül még informatikát (étlapszerkesztés, étlapírás, kalkulációk), gazdasági ismereteket (árképzés, veszteségszámítás), kommunikációt kell tanulnia egy szakácspalántának.

Nem csupán szakma – életforma

Túlzás lenne azt állítani, hogy az iskolapadból kikerülve rögvest egy rangos étterem konyháján találjuk magunkat mesterszakácsként. Budapesten amúgy sem hiányszakma ez, vidéken több lehetőség adódhat. Ám a helyzet korántsem ad okot az elkeseredésre. – Azt gondolom, hogy egy fiatalnak – ha megfelelő energiákat mozgósít – akkor ez a szakma egy biztos megélhetést nyújt számára – így az egyik szakoktató.

Ugyanakkor nem mindegy, hogy hol és mennyit dolgozunk. Szállodában egy kezdő szakács körülbelül száz és száztízezer forint között keres, míg egy jó „a la carte” étteremben nagyjából 130-140 ezer forintot tehet zsebre. Külföldön a kezdő fizetés körülbelül 1200 euró, de pár éves szakmai múlttal a hátunk mögött akár havi 2000 eurót is hazavihetünk. A szakmai gyakorlaton lévő tanulóknak is körülbelül 800 euró üti a markukat. (Itthon a minimálbér 20%-át köteles a munkáltató kifizetni a diáknak ez körülbelül 13000 Ft).

Nagyok tehát a különbségek a fizetések között, ami biztos, hogy külföldön jobbak a lehetőségek. A szakoktató is ezen az állásponton van:

- Most, hogy Magyarország az Európai Unió tagja, sokkal könnyebb külföldön munkát találni, ezért azt gondolom, hogy a frissen végzett szakácsoknak nem csak lehetősége, hanem kötelessége is, hogy kimenjen külföldre, nyelveket, stílusokat és kultúrákat ismerjen meg. Ezeket az ismereteket pedig később itthon tudja hasznosítani.

Természetesen a külföldi munkavállaláshoz elengedhetetlen a nyelvtudás.Ahhoz, hogy valaki jó szakács legyen, nem elég csak jól főzni.

- A leendő szakács gondolja végig, hogy miért szeretné ezt a szakmát választani. Ha benne van az, hogy szeret enni, akkor már jó helyen keresgél – mondja Czellahó Sándorné. Továbbá „szeresse az ételeket, és az embereket, legyen benne kellő alázat ahhoz, hogy fel tudja vállalni azt, hogy én azért vagyok, hogy a másik jól érezze magát. Ezt nem lehet muszájból csinálni. Hiába van minőség nyersanyagunk és tudunk főzni, ha nem tesszük hozzá szívünket, lelkünket akkor abból nem lesz élvezhető dolog és a vendég is azt fogja érezni, hogy ez nem az, amit ő szeretett volna.

- Akkor dolgozunk, amikor a többi ember szórakozik, ráadásul munkaidő is hosszú – summázza a szakácsok életvitelét Baranyai Péter, aki már több évtizede a pályán van. – Ezt el kell fogadni, rögtön az elején, enélkül nem megy  – teszi még hozzá. Ugyanakkor elengedhetetlen, hogy egy szakács jó ízlésvilággal, és kreativitással rendelkezzen, hiszen nagyon gyakran egy-egy specialitás miatt választanak a vendégek egy adott éttermet.

Tóbiás Gábor

 

Az újságtól a portálig – a sajtótechnikus

  • Hozzánk érettségi birtokában minden érdeklődő jelentkezhet, a tanulmányi idő négy félév – meséli Láng Imre, oktató. – A sajtótechnikus tanfolyam a kommunikátor szakképzettség egyik elágazásának tekinthető. Természetesen hasonló a „mezei” újságíró képzéshez is, azonban a kettő között lényeges különbségek is találhatóak, noha a törzsanyag sok szempontból hasonlít. Ha példának okáért a nyomtatott médiát vesszük, akkor azt lehet mondani, hogy a sajtótechnikus egy újságnál általában a szerkesztői, laptördelői, vagy képszerkesztői, tördelői feladatokat lát el. Ő a rovatszerkesztő, rovatvezető asszisztense, vagy adott esetben maga a szerkesztő, illetve az újságíró közvetlen segítője. Mindamellett azért ugyanúgy értenie kell a cikkek megírásához is, csak esetleg ezt a műfajt nem gyakorolja intenzíven. A képzés folyamán hallgatóink megismerkedhetnek a médiával kapcsolatos szakokon általában oktatott tudnivalókkal, ezeken belül pedig kiemelt figyelmet fordítunk a sajtótörténet, sajtóműfajok, újságírói ismeretek, kiadványszerkesztés, kiadói ismeretek, médiaanyagok készítése, prezentációs gyakorlatok és a reklámelmélet tantárgyakra, valamint a számítógépes szerkesztésre is, szóval azokra a feladatokra, amikkel egy sajtótechnikusnak mindenképpen foglalkoznia kell munkája során. A lapzárta az úr Ez a pálya viszonylag jó elhelyezkedési lehetőségeket kínál, hiszen a kisközségi hírmondótól a véleményformáló médiumokig mindenütt szükség van sajtótechikusokra. – Az igazat megvallva, azért itt is az ismeretség számít elsősorban – mondja Fekete Géza, aki hosszú évek óta hivatásának mestere. – Munkánk elég sokrétű feladatból áll, és meg lehet találni benne a szépséget és az izgalmat, ez utóbbit nemcsak a határidők teljesítésére értem. Számos helyen dolgoztam már, a nyomtatott kiadványoktól kezdve, rádiós, tévés munkákon át online hírportálokig, mindenhol kicsit más volt a munka jellege, de az alapfeladatok viszonylag hasonlóak. Akadhat olyan területe ennek a tevékenységnek amit otthon is el lehet végezni, tehát az idővel sokszor elég szabadon rendelkezhetünk, csak az anyagok pontos leadása számít. Máskor meg egész nap bent görnyedünk és vitatkozunk egy irodában, tárgyalásokon veszünk részt, kapcsolatokat tartunk különféle cégekkel, mindig a feladat jellegének megfelelően. Én nagyon szeretem csinálni, végülis életem része, aki ilyen tevékenységet folytat, annak a magánélet és a hivatás összemosódik,. persze főleg akkor ha valamilyen komolyabb helyen dolgozik. Az utóbbi területekre, mint mondtam, elég nehéz bekerülni, de azért nem lehetetlen. Számtalan szakterület között lehet válogatni A sajtótechnikus tehát egy médiaszakember, akinek legfőbb feladatai közé tartozik, hogy szövegeket gondozzon, azaz átnézze, gyomlálja, elsősorban a tartalmi hibákat, és értsen a képi anyagok szerkesztéséhez, hogy például milyen színek lennének a legalkalmasabbak, hova illeszthető be egy fotó. Az újságírói és lapszerkesztői ismeretek mellett a technikai kérsésekben is tanácsokat tud adni, jól ismeri az összes szövegszerkesztő programot, sőt, részt tud venni egy adott kiadvány megtervezésében, tördelésében, nyomdai előkészítésében is. Ha éppen újságíró-hiány van, vagy a lapnak nincs elég pénze az alkalmazásukhoz, neki is billentyűzetet kell ragadnia, és belső munkatársként cikkeket ír, amihez az is hozzátartozik, hogy nem áll tőle távol a tudósítói, riporteri, interjúkészítői rutin sem. A nyomtatott sajtóra szakosodott sajtótechnikus munkatárs feladatai közé még bizonyos arculattervezői és tanácsadói közreműködés is járulhat, illetve neki kell felvennie a kapcsolatot olyan cégekkel, reklámügynökségekkel, amelyek a lapkiadvány profiljához hozzátartoznak, azaz ő a fő kommunikátor annak érdekében hogy az a hely ahol dolgozik, részesüljön némi támogatásban, reklám, hirdetés, vagy egyéb bevételek formájában… Szerepe kiterjedhet az elektronikus média területére is, ezeken a helyeken akár produkciós vezető, szerkesztő, vagy azok munkatársa is lehet belőle. Az online újságírás területén pedig akár némi egyszerűbb programozói ismeret sem árt, vagy legalábbis az oldalak tervezése, kivitelezése, és karbantartása is sokszor az ő vállán nyugszik, ahol szintén rovatvezetői és cikkírói feladatokat is elláthat, az alapvető szerkesztési munkák mellett. Kezdet egy helyi rádióban… – Engem az újságírás és a szerkesztés egyaránt vonz – mondja Kállai Ivett, aki jelenleg egy sajtótechnikus OKJ-képzés hallgatója, és nemsokára végez. Még nem döntöttem el, hogy melyik irányban szeretnék dolgozni, valószínű hogy felvesznek egy helyi rádióba, ami kezdetnek jó lesz. Az itteni végzettségemmel válogathatok a lehetőségek között, mert megkapjuk a megfelelő szaktudást, ezért is volt szerencsés dolog erre a képzésre jelentkezni. A többit aztán a gyakorlat dönti el. PG

Az új szabályok ismerője – A vám-, jövedéki- és termékdíj ügyintéző

Ez a szakma nem arról szól, hogy miként packázzunk egy hozzánk betérő ügyféllel, hanem hogy az állandóan változó aktuális törvények alkalmazásával hogyan tegyük ésszerűbbé világunkat, annak érdekében hogy a társadalom egyre működőképesebb legyen. A vám-, jövedéki- és termékdíj ügyintéző – a hosszú név ellenére nagyjából mégis egyetlen foglalkozást jelent, ahol a munkakörök három fő típusa is megnevezésre kerül, de mindegyik vámszakmai, jogi érdeklődést feltételez, ahol az egyedárusággal kapcsolatos tudnivalók is fontos szerepet játszanak. A pénzügyi terminológia szerint az egyedáruság által az állam a gazdasági folyamatok bizonyos pontján, legyen az a termelés, a forgalom vagy a fogyasztás, az árképzést megragadja, és ezáltal jövedelmet biztosít a maga számára. Mindezt úgy lehet érteni, hogy ennek a szakmának a képviselői fontos feladatot látnak el egy-egy adott állam gazdasági életében, amelyhez sok jogi és pénzügyi ismeret szükséges. Gazdaság, jog, vám és jövedéki ismeretek A középszintű OKJ-szakképesítés időtartama a legtöbb helyen tíz hónap és másfél esztendő között van. A tantárgyak között jó néhány gazdasági és jogtudományi tanegység van, rajtuk kívül vám- és jövedéki ismeretek ügyvitel, illetve áruosztályozási és áruismereti tudnivalók. – Engem egyszerűen egy biztos megélhetést és jövőt nyújtó pálya érdekelt, az, hogy hivatalnoki tevékenységet kell végeznünk, sosem zavart – mondja Éder Gabriella, aki ebben a munkakörben dolgozik három esztendeje. A tanfolyamon sok jogi tudnivalót kell elsajátítanunk, amelyeket munkavégzés közben sem árt frissíteni, hiszen évről-évre változnak a jog és a vámszabályok. Kicsit olyan ez a munka, mintha mi magunk is részesei lennénk annak, hogy szabályozzuk az ország gazdasági vérkeringését. A Vám-, jövedéki- és termékdíj ügyintézés témakörei közé rengeteg ismeret tartozik. Aki ezt a munkát lelkiismeretesen szeretné végezni, annak ismernie kell a jövedéki engedéllyel végezhető tevékenységek alapvető szabályait, a vámjog és a vámkódex felépítését, történetét. Speciális törvénykezéssel kapcsolatos ismeretek birtokában képes meghatározni az egyéni személy, a közösségben letelepedett személy, az adós, valamint az ügyfél jogi fogalmát, mivel ők azok, akikkel munkája során kapcsolatba kerül. Tisztában van természetesen az adózási rendszerrel is, ismeri az adójog fogalmát, és ezen belül, hogy szakszerűen intézkedhessen, az anyagi és eljárásjogi szabályokat is. Nem lehet számára közömbös, hogy a vámkódex hatályai meddig terjednek ki. Különösen fontos hogy ismerje a jövedéki törvényekkel kapcsolatos ügymeneteket, ezen belül, az éppen érvényes adótörvények szerint eljáró szervek hatáskörét és illetékességét is precízen meg tudja határozni, hogy a vámeljárások lefolytatásának általános menete során össze ne keveredjenek a szükséges okmányok.   Új vámtarifák, Uniós jogforrások Mivel tisztában van azzal, hogy nálunk jelenleg a szó tágabb értelmében véve a következő pénzügyi egyedáruságok, illetőleg jövedékek állnak fenn: dohányjövedék, sójövedék, lottójövedék, italmérési jövedék és a szeszegyedáruság behozatala,  ezekhez a területekhez különösen jól kell értenie, így nem okozhat számára problémát annak meghatározása sem, hogy például mi minősül pezsgőnek és köztes alkoholterméknek, és milyen meghatározás szerint történik a vámtarifa besorolás az ilyen dolgok esetében. Aki ezen a pályán tevékenykedik, annak nemcsak a hazai viszonylatokkal kell tisztában lennie, hanem természetesen tágabb körökben is, így néhány éve, a csatlakozás óta, az Európai Unió jogforrásainak rendszerét is meg kell tudnia határozni, és hogy azon belül milyen. Rendeletek, irányelvek biztosítják a rendszer működőképességét. A közigazgatási hatósági eljárás alapelvei, az adatvédelmi rendelkezések és az elektronikus ügyintézésére vonatkozó tudnivalók pedig már csak néhány szükséges plusz tudnivaló ezekhez a témakörökhöz. Emelkedő fizetések A munkavégzés során állandóan előtérbe kerülnek a gazdaság és a  jog kérdései, ennél fogva a vám-, jövedéki- és termékdíj ügyintézőnek nap mint nap együtt kell élnie olyan fogalmakkal, amelyeket az ember akkor hall, ha egész életét egy jogászi irodában tölti. – Azért nem ördöngös dolgok ezek – nyugtat Éder Gabriella. Kezdetben nekem is kicsit káprázott a szemem a különféle, nyakatekertnek tűnő biztosítási intézkedések szabályairól, eljárási költségekről, meg költségmentességekről szóló hivatalos dokumentumok halmait látva, de az ember könnyen beletanulhat, csak némi gyakorlat kell hozzá. Napjaink különben teljesen átlagosan telnek, a társaság jó a pénz persze lehetne több is, de nem panaszkodom, mert itt a szakmában töltött idő arányában meredeken nő a fizetés, kezdőként nettó százharminc ezer forint felett kapok, erre még sok túlóra is jöhet, ha az ember vállalja. PG

Az önrendelkezéshez való jog

  1. § (1) A beteget megilleti az önrendelkezéshez való jog, amely kizárólag törvényben meghatározott esetekben és módon korlátozható. (2) Az önrendelkezési jog gyakorlása keretében a beteg szabadon döntheti el, hogy kíván-e egészségügyi ellátást igénybe venni, illetve annak során mely beavatkozások elvégzésébe egyezik bele, illetve melyeket utasít vissza, figyelembe véve a 20. §-ban előírt korlátozásokat. (3) A betegnek joga van arra, hogy a kivizsgálását és kezelését érintő döntésekben részt vegyen. Az e törvényben foglalt kivételektől eltekintve bármely egészségügyi beavatkozás elvégzésének feltétele, hogy ahhoz a beteg megtévesztéstől, fenyegetéstől és kényszertől mentes, megfelelő tájékoztatáson alapuló beleegyezését (a továbbiakban: beleegyezését) adja. (4) A beteg a (3) bekezdésben foglalt beleegyezését szóban, írásban vagy ráutaló magatartással megadhatja, kivéve, ha e törvény eltérően nem rendelkezik. (5) Az invazív beavatkozásokhoz a beteg írásbeli vagy – amennyiben erre nem képes – két tanú együttes jelenlétében, szóban vagy más módon megtett nyilatkozata szükséges. (6) A beteg a beavatkozás elvégzéséhez való beleegyezését bármikor visszavonhatja. A beleegyezés alapos ok nélküli visszavonása esetén azonban kötelezhető az ennek következtében felmerült és indokolt költségek megtérítésére. 16. § (1) A cselekvőképes beteg – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – közokiratban, teljes bizonyító erejű magánokiratban vagy – írásképtelensége esetén – két tanú együttes jelenlétében megtett nyilatkozattal a) megnevezheti azt a cselekvőképes személyt, aki jogosult helyette a beleegyezés, illetve a visszautasítás jogát gyakorolni, illetve, akit a 13. § alapján tájékoztatni kell, b) az a) pontban meghatározott személy megjelölésével vagy anélkül a (2) bekezdés szerinti személyek közül bárkit kizárhat a beleegyezés és a visszautasítás jogának helyette történő gyakorlásából, illetve a 13. § szerinti tájékoztatásból. (2) Amennyiben a beteg cselekvőképtelen, illetve korlátozottan cselekvőképes és nincs az (1) bekezdés a) pontja alapján nyilatkozattételre jogosult személy, a beleegyezés és a visszautasítás jogának a (4) bekezdésben foglalt korlátok közötti gyakorlására – az (1) bekezdés b) pontjában foglaltak figyelembevételével – a megjelölt sorrendben az alábbi személyek jogosultak: a) a beteg törvényes képviselője, ennek hiányában b) a beteggel közös háztartásban élő, cselekvőképes ba) házastársa vagy élettársa, ennek hiányában bb) gyermeke, ennek hiányában bc) szülője, ennek hiányában bd) testvére, ennek hiányában be) nagyszülője, ennek hiányában bf) unokája c) a b) pontban megjelölt hozzátartozója hiányában a beteggel közös háztartásban nem élő, cselekvőképes ca) gyermeke, ennek hiányában cb) szülője, ennek hiányában cc) testvére, ennek hiányában cd) nagyszülője, ennek hiányában ce) unokája. (3) Az egy sorban nyilatkozattételre jogosultak ellentétes nyilatkozata esetén a beteg egészségi állapotát várhatóan legkedvezőbben befolyásoló döntést kell figyelembe venni. (4) A (2) bekezdés szerinti személyek nyilatkozata – kizárólag a 13. §-ban foglalt tájékoztatást követően – a kezelőorvos által javasolt invazív beavatkozásokhoz történő beleegyezésre terjedhet ki. E nyilatkozat azonban – a 20. § (3) bekezdése szerinti eset kivételével – a beavatkozással fölmerülő kockázatoktól eltekintve nem érintheti hátrányosan a beteg egészségi állapotát, így különösen nem vezethet súlyos vagy maradandó egészségkárosodásához. A nyilatkozatról a beteget cselekvőképessé válását követően azonnal tájékoztatni kell. (5) Az egészségügyi ellátással kapcsolatos döntésekben a cselekvőképtelen, illetve korlátozottan cselekvőképes beteg véleményét a szakmailag lehetséges mértékig figyelembe kell venni abban az esetben is, ha a beleegyezés, illetve a visszautasítás jogát a (2) bekezdés szerinti személy gyakorolja. 17. § (1) A beteg beavatkozásokba történő beleegyezését vélelmezni kell, ha a beteg egészségi állapota következtében beleegyező nyilatkozat megtételére nem képes, és a) a 16. § (1) bekezdés a) pontja szerinti személy nyilatkozatának beszerzése késedelemmel járna b) invazív beavatkozások esetén akkor, ha a 16. § (1) bekezdés a) pontja vagy a 16. § (2) bekezdése szerinti személy nyilatkozatának beszerzése késedelemmel járna és a beavatkozás késedelmes elvégzése a beteg egészségi állapotának súlyos vagy maradandó károsodásához vezetne. (2) A beteg beleegyezésére nincs szükség abban az esetben, ha az adott beavatkozás vagy intézkedés elmaradása a) mások – ideértve a 24. hetet betöltött magzatot is – egészségét vagy testi épségét súlyosan veszélyezteti, továbbá b) ha – a 20-23. §-okra is figyelemmel – a beteg közvetlen életveszélyben van. 18. § (1) Amennyiben egy invazív beavatkozás során annak olyan kiterjesztése válik szükségessé, amely előre nem volt látható, az erre irányuló beleegyezés hiányában a beavatkozás kiterjesztése – a (2) bekezdés szerinti eset kivételével – csak akkor végezhető el, ha a) azt sürgős szükség fennállása indokolja, vagy b) ennek elmaradása a beteg számára aránytalanul súlyos terhet jelentene. (2) Amennyiben a beavatkozás (1) bekezdés szerinti kiterjesztése a beteg valamely szervének vagy testrészének elvesztéséhez vagy funkciójának teljes kieséséhez vezetne, a beavatkozás kiterjesztése – az abba történő beleegyezés hiányában – csak közvetlen életveszély fennállása esetén vagy az (1) bekezdés b) pontja szerinti esetben végezhető el. 19. § (1) A beteg írásbeli beleegyezése szükséges bármely – a beavatkozással összefüggésben – életében eltávolított sejtjének, sejtalkotórészének, szövetének, szervének, testrészének – egészségügyi ellátásával össze nem függő – bármilyen célú felhasználásához. Nem kell a beteg beleegyezése ezen anyagok szokásos módon történő megsemmisítéséhez. (2) A betegnek – e törvény keretei között – joga van arra, hogy halála esetére rendelkezzen a holttestét érintő beavatkozásokról. A beteg e törvény rendelkezései szerint megtilthatja, hogy holttestéből szervet és szövetet átültetés, egyéb gyógyító célú felhasználás, kutatás vagy oktatás céljából eltávolítsanak.

Az önéletrajz írás fortélyai

A pályázati csomag (önéletrajz + kísérő levél) célja, hogy:• Felkeltsd az érdeklődést magad iránt,• Lehetőséget kapj egy személyes találkozóra (ahol jobban megismernek Téged és Te is több információt gyűjthetsz a munkáltatóról).Ha álláskeresőként próbálkozol egy cégnél, a rólad kialakult első benyomás az önéletrajzon alapul. Az önéletrajz gyakorlatilag a cégéred, ami megkönnyíti (vagy nehezíti), hogy elkelj a munkaerőpiacon.Az alábbiakban bemutatjuk, hogy milyen önéletrajz típusok léteznek, illetve, hogy melyiket mikor célszerű alkalmazni.Önéletrajztípusok:Kronologikus- A leggyakoribb típus. Könnyen átlátható, az adatokat időben visszafelé haladva tartalmazza, így a HR-s könnyedén átlátja az utóbbi évek tapasztalatait. Mikor érdemes választani? Ha szakmai pályafutásod kiegyensúlyozott, nincsenek benne buktatók, pályaelhagyás.Funkcionális- Az információkat nem időrendben tartalmazza. A munkatapasztalatok közül azok kerülnek előtérbe, melyek a megpályázott állás szempontjából relevánsak. Évszámokat, sőt, cégneveket sem tartalmaz, csak a munkatapasztalat hosszát (években pl.: 2 év). Mikor használd? Ha pályát módosítottál, vagy hosszabb kényszerpihenőt tartottál. Pályakezdőknél nem igazán jellemző.Kombinált- A funkcionális és a kronologikus ötvözete. Ugyancsak a kapcsolódó tapasztalatokat szerepelteti, de itt már a kronologikus önéletrajzhoz hasonlóan a cégek nevei is szerepelnek, évszámokkal, beosztással, a munkakör bemutatásával. Mikor ajánlott? Ha élni szeretnél a funkcionalitás előnyeivel, de a munkáltatóidat is hangsúlyozni akarod.Európai CV- Az előzőekben felsorolt önéletrajzok amerikai típusúak, de előfordulhat, hogy európai önéletrajzot kérnek tőled. Az Europass munkatapasztalat és kompetencia központú, ezáltal nem könnyíti meg a pályakezdők helyzetét. Egyrészt nagyon fontos, hogy figyelmesen tanulmányozd az önéletrajz kitöltését segítő útmutatót (több nyelvű önéletrajz és útmutató a www.europass.hu weboldalon), ugyanakkor kerüld az ott példaként felsorolt készségek, képességek saját önéletrajzodba való átemelését! A legjobb, ha a kompetenciáknál zárójelben megjegyzed, hogy mi járult hozzá adott képességed fejlődéséhez – pl. magas fokú együttműködési készség (egyetemi projektmunkák). Másrészt lényeges tudnod, hogy nem kötelező valamennyi mezőt kitölteni, viszont az üres cellákat mindenképp töröld! Mikor? Pályázatok mellékleteként (nem álláspályázat), EU-s tagállamba történő pályázáskor.Az önéletrajzok legelterjedtebb formája az amerikai típusú, kronologikus, ezért a továbbiakban ezt az önéletrajzi formát mutatjuk be részletesen.Forma:• Tartsd szem előtt, hogy átlagban kevesebb, mint 1 percet szánnak egy önéletrajz átfutására!• Terjedelme 1, maximum 2 oldal,• Szövegszerkesztővel készült (kivéve, ha kézírást kérnek a pályázatban), 11-13-as betűnagyságú,• Igényesen szerkesztett, tetszetős betűtípussal íródott,• Áttekinthető, jól tagolt (részek vastagítása, kiemelése, felsorolás…),• Helyesírási hibáktól, elgépelésektől mentes!,• Rövidítések és mozaikszavak ne szerepeljenek benne!,• Az adatokat kronologikus sorrendben tartalmazza, elsőként a jelenbeli tanulmányokat, tapasztalatokat megemlítve visszafelé haladj az időben!Tartam:• Legyen mindig célirányos, minden állásajánlatra külön önéletrajzot írj (készíts egy általános változatot, amit aztán gyorsan az adott állásajánlathoz igazíthatsz!).• A súlypont mindig azokon a végzettségeken, készségeken, szakmai tapasztalatokon stb. legyen, amely a megpályázott munkakör szempontjából előnyösnek bizonyulhat.• A személyes kompetenciák felsorolása opcionális, ezeket a motivációs levélben is részletezheted!• Sose térj ki a bérigényedre csak, ha az állásajánlatban ennek megjelölését kérik!• A bonyolult körmondatok helyett rövid, egyértelmű mondatokat, címszavakat használj!• A valóságot a szavakkal játszva kicsit színezheted ugyan, de sose állíts valótlant!• Az önéletrajz megírásához szükséges:1. Önismeret2. Cég megismerése, informálódás3. Munkakör- pontosan tudd, hogy mit takar, ha a hirdetés nem ad meg minden információt, hívd fel a kontakt személyt részletesebb tájékoztatásért!Fénykép:• Előnye: a kiválasztást végző személy arcot tud kötni az önéletrajzhoz,• Csak akkor, ha van egy kifejezetten előnyös képed!,• Soha ne csatold külön a képet, illeszd be az önéletrajzodba!,• A lap jobb felső sarkába kerüljön,• Aranyszabály: Két évnél régebbi fotó ne kerüljön rá!,• Hagyományos igazolványkép legyen, ne egész alakos vagy csoportkép,• A szakterületnek és beosztásnak megfelelő öltözetben legyél a képen. Kreatív szakmáknál eltérhetünk a szokványostól, a klasszikus állásoknál inkább maradjunk a kosztüm/ öltöny variációnál.• Mindegy, hogy fekete-fehér vagy színes a kép, viszont ez utóbbinál ügyelj arra, hogy előnyös színeket válassz!Az önéletrajz az alábbi alfejezetekből épül fel:1. Személyes adatok• Név:• Születési hely, idő: év, hónap, nap, vagy csak az életkor.• Lakcím: állandó és levelezési• Telefonszám: mobil!• E-mail cím:1. Mellőzd a komolytalan e-mail címet! (pl. mutyi@gmail.com)2. Érdemes létrehozni egy olyan e-mail címet (pl. vezetéknév.keresztnév@freemail/….hu), melyről a pályázatokat küldöd, és amelyre a visszajelzéseket fogadod. A”tárgy” rovatba írd be a megpályázott munkakört és a cég nevet, így később könnyebben vissza tudod keresni, hogy mikor, melyik cégnek milyen önéletrajzot és motivációs levelet küldtél.3. A későbbiekben sose használj munkahelyi e-mail címet vagy telefonszámot!• Esetleg: Családi állapot: független/ hajadon/ nőtlen stb.- nem kötelező eleme az önéletrajznak! Állampolgárság: csak ha más országba pályázol/ más ország polgáraként akarsz magyar munkáltatónál elhelyezkedni/ kettős állampolgár vagy (további munkajogi kérdéseket kell tisztázni az alkalmazásodhoz: tartózkodási, munkavállalási engedély)2. a. Szakmai célok/ elképzelések• 1-2 mondatban foglald össze, hogy rövid és hosszú távú szakmai célkitűzéseid mennyire vannak összhangban a megpályázott pozícióval!• Célkitűzésed alkalmazkodjon tudásodhoz, megszerzett tapasztalataidhoz és felsorolt készségeidhez!• Legyél minél konkrétabb, tartózkodj a sablonos, elterjedt mondatoktól!!!• Nem kötelező része az önéletrajznak, kiválthatod egy úgynevezett „szakmai érdeklődés” résszel (lsd. a következő pontnál), vagy bővebben kifejtheted a motivációs levélben.2. b. Szakmai érdeklődés• Mikor? Ha nincs konkrét szakmai célod, de az már körvonalazódott benned, hogy milyen területeken dolgoznál szívesen. Ezek meghatározásával a potenciális munkáltató számára is világossá válik, hogy a későbbiekben milyen munkakörök kapcsán érdemes felvennie veled a kapcsolatot. Különösen akkor ajánlott, ha nem álláshirdetésre pályázol, hanem spontán módon küldöd el önéletrajzod a céghez.• Figyelj arra, hogy egymással lehetőség szerint rokon, átjárható területeket tűntess fel, ellenkező esetben más-más CV-t küldj az egyes cégeknél/ szervezeteknél adódó lehetőségek függvényében.Pl.:• Marketing• Értékesítésvagy:• Ügyfélszolgálat• Humán erőforrásEzzel szemben például a marketing két terület alapvetően másfajta készségeket kíván.3. Személyes kompetenciák:• Fogékonyság új ismeretek megszerzése iránt,• Precizitás, megbízhatóság,• Kiváló elemzőkészség,• Csapatszellem.Jó tanácsok:• Inkább a motivációs levélbe ajánlott!• Maximum 3-4-et sorolj fel!• Készülj fel arra, hogy az állásinterjún meg kell őket indokolnod, konkrét példával alátámasztanod!• Már az önéletrajzban is élhetsz ezzel a lehetőséggel (pl.: szervezési készség (szakkollégium- előadások szervezése))• Azokra koncentrálj, melyek előnyösek adott munkakörben!• Kerüld a közhelyeket!4. Tanulmányok/Végzettség Fordított kronológiai sorrendet használj! A munkáltató a legmagasabb, illetve a legfrissebb képzettségre kíváncsi! Mindenképp add meg a megszerzett képesítés nevét! Hagyd ki azokat a képesítéseket, melyek egyáltalán nem kapcsolódnak az álláshoz! Az általános iskola feltűntetése szükségtelen!4. 1. Főiskolai/egyetemi végzettség1. Tanulmányok időtartama (ha még nem végeztél: 2002- A diplomaszerzés várható időpontja: 2007.),2. Melyik egyetemen, főiskolán szerezted,3. Végzettség, szakirány megnevezése,4. Opcionális: főbb tantárgyaim (a munkakörben jól hasznosítható 4-5-öt felsorolni).• Ha esetedben több mint 4 év (főiskola), vagy 5 év (egyetem) a felsőfokú tanulmányokkal töltött idő, akkor a köztes időszakot tudd mivel megmagyarázni: pl. au-pairkedés, külföldi tanulmányok, munkavégzés.• Ha egyéb okok miatt csúszol, akkor elég, ha csak a végzés dátumát tűnteted felHa a megpályázott terület témájában írtad a szakdolgozatod, mindenképpen írd bele az önéletrajzba!4. 2. Középiskolai végzettség: • Csak akkor szerepeltesd, ha neves középiskoláról van szó vagy• Speciális tagozatra jártál (pl. nyelv, informatika, a munkakörhöz kapcsolódó ismeretek).Mi kerüljön még ide?A betöltendő állás szempontjából hasznos tanfolyamok, tréningek-pl. kommunikációs tréning (ezeket egy „kiegészítő képzések” alfejezetben is feltűntethted), párhuzamosan folytatott tanulmányok, posztgraduális képzések, külföldi tanulmányok, versenyeken elért helyezések, ösztöndíjak (köztársasági, munkáltatói/ intézményi).5. Szervezeti tagság/ tudományos tevékenység:Szakmai, illetve egyéb szervezeti tagság , kutatások, publikációk felsorolása (mikor, hol, mit csináltál, milyen témában).6. Szakmai tapasztalatFordított kronológiai sorrendet használj!• Önkéntes munka• Demonstrátori tevékenység• Nyári vagy hosszabb szakmai gyakorlat• Rész-, vagy teljes munkaidős állás• Tanítás (magán)• Családi vállalkozásRész-, vagy teljes munkaidős állás/ Szakmai gyakorlat/ Önkéntes munka/ Családi vállalkozás esetén:• Dátum (év, hónap), cég/ intézmény megnevezése (rövid leírás a cég profiljáról, így ha kevéssé ismert, el tudják helyezni a piacon), munkavégzés helye.• Munkakör megnevezése.• Feladatok vázlatos felsorolása.Lehetőség szerint NE hagyjuk üresen ezt a részt!7. Egyéb képességek, készségekNyelvtudás:• Ha van nyelvvizsgád: milyen nyelvekből, milyen szintű nyelvvizsga (fok, típus).• Ha nincs nyelvvizsgád, akkor a nyelvismeret szintjének feltüntetése – alap, társalgási, tárgyalási szintű nyelvtudás.• Az ide írt információk mindig a valós nyelvtudás szintjét tükrözzék (ha az idegen nyelvtudás pályázati követelmény, akkor úgyis ellenőrizni fogják!)Számítógépes ismeret• Ismert programok, illetve programozási nyelvek pontos felsorolása, vállalati intranet használat, stb.• Számítógépes tanfolyamok- pl. ECDL• Csak olyat írj be, amiből gyakorlati tapasztalattal is rendelkezel, mivel a legtöbbször ezt tesztelik is!Jogosítvány„B” kategóriás vezetői engedély (tíz éves vezetési gyakorlat).Gyors-és gépírás8. Szabadidős tevékenységek/ Hobbi/ Személyes érdeklődés• Mellőzd az általánosságokat, amennyire lehet, konkretizáld hobbijaidat (pl. a sporton belül kosárlabdázás), és lehetőség szerint egyedi tevékenységek kerüljenek ide (pl.: tánc, futball, búvárkodás, ókori művészet).• Pályázatod kedvezően befolyásolhatja, ha az interjúztatónak is ugyanaz a kedvtelése, vagy illik a munkakörhöz- például egy művészeti vezetőnél pozitívum a tízéves néptáncos múlt.• Minden leírt szót meg kell tudnod magyarázni, ezekre az interjú elején, lazításképp rákérdezhetnek.9. Referencia• Ha rendelkezel ajánlással (tanárodtól/ témavezetődtől/ előző munkaadódtól), megadhatod a referencia személy elérhetőségét. Ez esetben fontos, hogy számítson a potenciális munkáltatók megkeresésére!• Érdemes referenciamunká(ka)t is csatolni (csak akkor, ha azok kifejezetten jól sikerültek), mivel adott esetben ellensúlyozza a minimális szakmai gyakorlatot.10. Keltezés, aláírásHa személyzeti tanácsadó céghez/ spontán módon céghez/ adatbankba küldöd, elég, ha csak az évet, hónapot írod rá, ellenben, ha adott a jelentkezési határidő, akkor a pontos dátumot tüntesd fel!Kézzel írott aláírás(kék tintával, hogy látszódjon az eredetisége)Vagy:Elektronikus aláírásSzerepeltesd-e a CV-ben a rövidebb/ nem szakmai jellegű munkákat?Bármilyen, a munka világából származó tapasztalat jól jöhet az önéletrajzban, csak tudni kell jó helyen, és jól tálalni azokat!Pl.: au-pair: van tapasztalatod más kultúrában élő emberek kezelésében, illetve vállaltál már felelősséget.Jó tanácsok!• Minden alkalommal hangold önéletrajzod a kiíráshoz, soha ne küldj azonos önéletrajzot különböző pozíciókra!• Az önéletrajz illeszkedjen a pályázati kiíráshoz úgy, hogy ezt az olvasó gyorsan és egyszerűen észrevegye!• Legyen formailag látványos az önéletrajzod (betűtípus, betűméret, saját honlap beillesztése)!• Használd ki azokat a részeket, ahol nem felsorolásszerű adatokat kell beírnod – fogalmazz az egyéniségednek megfelelően, és óvakodj a sablonos mondatoktól!• Szinonimák alkalmazásával tedd változatossá a szöveget!• Ajánlott a cselekvő igék, pozitív tartalmú jelzők és módhatározók használata!(igék: támogat, menedzsel, motivál, szervez, létrehoz, felelős, intéz, elemez, megerősít, koordinál, megfigyel, programoz, fejleszt, megold, előremozdít, teljesít, kontrollál, elkészít stb.jelzők: határozott, kezdeményező, önálló, gyakorlatias, alkotó, lojális, diplomatikus, lelkiismeretes, ötletes stb.módhatározók: hatékonyan, eredményesen, gyorsan stb.)• Ne csatolj bizonyítvány másolatokat, csak ha ez elvárás a munkáltató részéről!• Ha önéletrajz sablont használsz, mindig töröld az instrukciókat ill. az üresen hagyott részeket!• Soha ne küldd önéletrajzod egy általános, „info@” kezdetű e-mail címre, hanem próbáld kideríteni az illetékes HR munkatárs elérhetőségét!A későbbiekben:• Soha ne add meg aktuális munkáltatód referenciaként!• Ne írd le a munkahelyváltás okát, és ne jelöld meg a fizetési igényed, kivéve, ha ezt kérik!Az önéletrajzokban tipikusan előforduló hibák:• Nem releváns információk beleírása az önéletrajzba,• Az elérhetőség (telefonszám, e-mail cím) hiánya,• Nem megfelelő szerkesztés,• Rossz fotó,• Nem a tényleges nyelvtudás szerepel benne,• A megpályázandó pozíció feltüntetésének hiánya (ha csak önéletrajzot kérnek).Ha úgy érzed készen vagy önéletrajzoddal, add oda ismerősödnek, barátodnak, hogy nézze át!Forrás: SZTE Karrier Iroda

Az otthonok megszépítője – A festő, mázoló, tapétázó

- Rengeteg gyakorlat kell ehhez a munkához, hogy az minden igényt kielégítő legyen, ezért azt az időszakot, amikor hallgatóink már a tapasztaltabb kollégák segítségével terepre járnak, szintén beleszámítjuk a tanfolyamba – mondja Mezei István oktató. – Az általános iskolai végzettség elég nálunk, így kerülnek hozzánk néhányan hátrányos helyzetű családokból származó, vagy problémásabb fiatalok is. Itt azonban mindenkinek, aki szorgalmas és rendesen képzi magát, egy olyan szakma lesz a kezében, amelyik kell a világban, és a jó szakembernek valóban mindig lesz becsülete.

Tantárgyaink közé tartoznak az építőipari feladatok, ezek összefoglaló ismereteket jelölnek, valamint a falfelületek előkészítése, festése, a mázolás, és a felújítási munkák. Ezeken kívül a tapétázás és a plakátragasztás is elsajátítható nálunk, sőt, még alapvető vállalkozási ismereteket is oktatunk, hiszen ez utóbbi sem lehet haszontalan azok számára, akik komolyan gondolják.

- Én is ezért jelentkeztem ide – meséli Molnár Imre, aki egy éve kezdte meg a tanfolyamot. – Szeretnék a saját cégemmel dolgozni majd, úgy, hogy ezen a szakmán kívül még több építőipari végzettséget is be kell még szereznem. Ha mindez sikerül, először tapasztalatot fogok gyűjteni, aztán vállalkozó leszek, remélem, minél hamarabb összejönnek a terveim.

Néhány alapszabály

- Szerintem ez egy elég jó pálya – vall a munkájáról Szellő Gábor, festő, mázoló, tapétázó. Persze ahhoz hogy rendesen keressünk, és fenn tudjunk maradni, elég lehetetlen munkákat is el kell vállalnunk. Ez utóbbit főleg az időtartamra értem, technikailag bizonyos szaktudással minden megoldható. A munkaidőt, mivel magáncég vagyunk, mi határozzuk meg magunknak, ez azt jelenti, hogy előfordul az is, hogy hétvégeken is nyakig mészporosan gürcölünk valahol, igaz, olyan is elképzelhető, hogy hetekig alig jön össze valami. Szóval, a kínálkozó lehetőségeket mindig meg kell ragadni, ez alapszabály nálunk, ha az ember vállalkozóként dolgozik. Legokosabb persze olyan munkát végezni, hogy a megrendelők kézről-kézre adjanak, és ennek egyik legfontosabb követelménye a pontosság, és ezzel egyenrangú dolog az udvariasság is – ezek alapszabályok.

Felmérés, korrekt becsléssel

- Mindenkinek a saját ügyességén és szerencséjén múlik, hogy mennyi idő alatt sikerül elhelyezkednie. Nálam ez elég hamar történt akkoriban, amikor végeztem, de vannak problémásabb időszakok is, bármilyen remek szakemberek lehetünk. Napjaim, hónapjaim teljesen az adott munkaterülethez vannak kötve. Összesen hárman vagyunk a csapatban, de előfordulnak olyan megbízások is, főleg a rövidebb, néhány naposak, amikor csak egy-két ember kell a feladathoz.

Mindig úgy kezdjük, hogy felmérjük az adott munkaterületet, megbeszéljük az árajánlatot, belekalkulálva az anyagköltséget és a munkadíjakat. Ehhez is kell egy rutin, és persze pontos, korrekt becslések. Néhányan, magán és cégmegrendelők esetében is, itt szoktak elbukni, ha irreális árakat mondanak be. Ezzel könnyen lejárathatják magukat a mi szakmánk képviselői, és persze mindenki, aki az építőipar bármelyik területén dolgozik. Ha már mindent elrendeztünk, először az anyagok szállítása történik meg, a festékek, létrák, vödrök, tapéták, nejlonok és minden szükséges kiegészítő. Ismernünk kell minden technikát, az egyszerű alapozásoktól a vakoláson át a dryvitozásig.

Nagyon fontos hogy tudjuk, milyen felületre melyik festék való, hogyan keverjünk, és hogyan védekezzünk a kellemetlen hatású anyagok ellen.  A felület előkészítése, tisztítása nagyon fontos minden munkakezdés során. Ügyelni kell a hézagok, repedések szakszerű kittelésére és a glettelésekre, mert sokan, akik kellő ismeretek nélkül fognak hozzá az otthoni munkálataikhoz, ezt a részt hajlamosak kihagyni, és meglepődnek azon, hogy néhány hónap múlva peregni kezd a festék.

A munkának van látszata

- Maga a munka tehát elég sokrétű, változó helyszínekkel, ha nem vagyunk időhöz kötve, lehet lazábban is csinálni, akár egy-két órás pihenőidőkkel. Sokszor tudunk beszélgetni, viccelődni festés, tapétázás közben, vagy ha éppen nem, akkor is hallgathatunk olyan zenét, amilyet akarunk, így is gyorsabban telik a nap. Ez is egy életforma, jó látni, ahogy haladunk egy-egy lakás vagy iroda újjáalakításával, az utolsó időszak mindig örömünnep és nagy megkönnyebbülés. Ilyenkor érezzük, hogy a munkánknak tényleg van látszata. Aztán, egy kis szünet után újra kezdjük az egészet. Persze azért az sem árt, ha keresünk is közben valamit, amire ezen a pályán, ha becsületesek vagyunk, van esély.

PV

Az otthon alakítója – a lakberendező

A lakberendező lakótereket rendez be és lakberendezési tanácsokat ad. Munkája során felismeri a megrendelő igényeit, s ennek mentén készíti el a tökéletes tervet. Hogy a kép tiszta legyen a belsőépítész nem azonos a lakberendezővel, ugyanis a lakberendező nem végezhet műszaki átalakításokat és a belsőépítészeket sohasem ábrázolják hosszú selyemsállal…. De mindkét szakma képviselője, statikus illetve építész kollegával dolgozik az átalakítási munkálatok során.   Iskolák tekintetében itt sem újdonság… … hogy Dunát lehetne rekeszteni a különféle ajánlatokkal, de megint csak azt a tanácsot érdemes követni, hogy ha nem hobbiszinten óhajtunk némi tudást szerezni, akkor mindenképpen minimum egyéves, bejárós, de ha lehetőségünk van rá, akkor több éves iskolát válasszunk. A lakberendezés bizonyos részeit nem lehet könyvből megtanulni, így a levelező képzések nem a legideálisabbak azoknak, akik komoly tudásra vágynak. Léteznek kombinált, iskolák, ahol a számítógépes tervezés rejtelmeibe vezetik be a tanulókat, de a papíralapú, kézzel készült alaprajzok, látványtervek és falnézetek elkészítésének megtanulása itt sem elkerülhető. Lakberendezés indul OKJ-s képzés keretében, illetve e nélkül is, felsőoktatási intézményben azonban a belsőépítészettel kell leginkább „beérni”, hiszen ez áll hozzá a legközelebb, s általános megfigyelés, hogy bár művészeti főiskolák hirdetnek ilyen jellegű képzéseket, azok nem diplomát adnak, hanem szintén egyszerű tanfolyamok.   Tananyag Bármilyen iskolát is választunk, az alaptárgyak mindenhol megtalálhatóak. Ezek: a lakberendezés, a lakberendezési stílusok megismerése (esetlegesen művészettörténet név alatt), bútortörténet külön oktatva vagy az előbbi részeként, anyagtan, ahol a textilek, faanyagok, burkolatok fajtái kerülnek nagyító alá, színtan, tervezés/műszaki rajz/ábrázoló geometria, ahol megtanulják a diákok, hogyan kell műszaki rajzokat készíteni, milyen jelölések vannak, hogyan ábrázolják térben felülnézeti terveiket,  illetve meg kell ismerkednünk a különféle fényforrásokkal is. Ha a felsoroltak közül hiányzik valamelyik, akkor jól gondoljuk meg, hogy be akarjuk-e fizetni a tandíjat…   Elhelyezkedés ügyében fontos a jó helyezkedés! A változat : lássuk be, ez a szakma a kapcsolatokon múlik. Ha nem forgunk olyan körökben, ahol igény mutatkozik eme szolgáltatásra, akkor sokkal nehezebb elindulni, bár nem lehetetlen. Szentesi Nóra lakberendező szerint, a tévhitekkel ellentétben, Magyarországon is van a lakberendezésre igény. Nekik leginkább magánlakások megtervezésére érkezik felkérésük, különösen a tavaszi-nyári időszakban, de 14 éves komoly szakmai tapasztalatuk során már minden területtel kapcsolatba kerültek. Irodákat, vendéglátó helyiségeket terveztek meg, vagy egyszerűen csak lakberendezési tanácsadást tartottak. B változat: valamelyik lakberendezési üzlet lakberendezési tanácsadójaként elhelyezkedni, akinek munkája a saját lábukon állókénál lényegesen kötöttebb és monotonabb, mert általában ezen üzletek a lakberendezés valamely területére specializálódtak, pl konyha, fürdőszoba. Az ilyen jellegű munka, normál munkaidőben zajlik és egy számítógépes tervező program ismeretét igényli.    S hogyan is néz ki a lakberendező napirendje? A legjobb az egészben, hogy mindig máshogy alakul. Saját időbeosztást igényel, ami persze feltételezi azt is, hogy a fix munkaidő megszállottjai ne ezt a szakmát válasszák, mert nem lesz két egyforma napjuk, s mivel többször is a megrendelőhöz kell alkalmazkodni, ezért sokszor, akkor dolgoznak, amikor más pihen. Tehát megbeszélések az ügyféllel, alaprajzok, látványtervek, kalkulációk elkészítése az irodában, vagy otthon, illetve a konkrét vásárlás árubeszerzés és a helyszín időnkénti ellenőrzése, hogy minden a tervek szerint alakul-e. Ebből az is látszik, hogy a lakberendező szerepe, nem csak az ötletek megálmodása, de a tervezésbe, kivitelezésbe történő bekapcsolódás is.   Miből áll a munka? Egy komplex szolgáltatás igényfelméréssel indul. A szóban forgó ingatlan megtekintésén túl, kedélyes beszélgetés zajlik a leendő megrendelővel, aki csillogó szemmel mesél álmai otthonáról. Ezután a hallottak és látottak alapján több- általában 3- vázlatterv készül, ahol is konkrét elképzelések kerülnek megjelenítésre. A kiválasztott vagy a több változatból összegyúrt végleges terv alapján elkészülhet az ajánlatterv, majd a kiviteli terv. A kiviteli terv már minden részletre kiterjed, egy hozzávetőleges időbeli ütemezést, valamint a szolgáltatás és a megvásárolandó tárgyak költségvonzatát tartalmazza.   Mindennek ára van Az, hogy ki milyen áron dolgozik változó. Legtöbben a négyzetméteren alapuló költségszámítást alkalmazzák (kb. 5000 Ft/nm), de néhányan esetenként és ingatlanonként változó egyéni anyagi megállapodás hívei. Az alkalmazotti viszonyban dolgozók természetesen egy átlagos alkalmazotti bérre, vagy ha eladással kombinált munkakörről beszélünk, akkor némi jutalékkal megspékelt, de nagyjából fix fizetésre számíthatnak.   Gyanús, hogy neked való, ha: -          otthon állandóan rendezkedsz -          ha vendégségben, míg a többiek mély filozófiai fejtegetést folytatnak, te képzeletben már átrendezted a lakást -          ha az összes lakberendezési újság a birtokodban van 1990-ig visszamenően -          ha imádod a kreativitást és a spontán munkarendet -          ha van némi érzéked a rajzoláshoz is -          ha nem borítod az asztalt a kedves ügyfélre, miután az közölte, hogy még valami hiányérzete van a terveid láttán És, hogy Szentesi Nóra lakberendező leginkább mit szeret benne? Azt, hogy bár kreatív munka, mégis a realitások talaján marad, s mindezek tetejében, flexibilis munkarendje miatt, még az élet más területeivel is összeegyeztethető. Muzsnyai Márti

Az orvosi titoktartáshoz való jog

  1. § (1) A beteg jogosult arra, hogy az egészségügyi ellátásában részt vevő személyek az ellátása során tudomásukra jutott egészségügyi és személyes adatait (a továbbiakban: orvosi titok) csak az arra jogosulttal közöljék, és azokat bizalmasan kezeljék. (2) A betegnek joga van arról nyilatkozni, hogy betegségéről, annak várható kimeneteléről kiknek adható felvilágosítás, illetve kiket zár ki egészségügyi adatainak részleges vagy teljes megismeréséből. (3) Az érintett beteg egészségügyi adatait annak hozzájárulása hiányában is közölni kell, amennyiben ezt a) törvény elrendeli, b) mások életének, testi épségének és egészségének védelme szükségessé teszi. (4) Az érintett beteg hozzájárulása nélkül a beteg további ápolását, gondozását végző személlyel közölni lehet azokat az egészségügyi adatokat, amelyek ismeretének hiánya a beteg egészségi állapotának károsodásához vezethet. (5) A betegnek joga van ahhoz, hogy vizsgálata és gyógykezelése során csak azok a személyek legyenek jelen, akiknek részvétele az ellátásban szükséges, illetve azok, akiknek jelenlétéhez a beteg hozzájárult, kivéve, ha törvény másként nem rendelkezik. (6) A betegnek joga van ahhoz, hogy vizsgálatára és kezelésére olyan körülmények között kerüljön sor, hogy azt beleegyezése nélkül mások ne láthassák, illetve ne hallhassák, kivéve, ha a sürgős szükség és a veszélyeztető állapot esetén ez elkerülhetetlen. (7) A betegnek joga van megnevezni azt a személyt, akit fekvőbeteg-gyógyintézetbe történő elhelyezéséről, egészségi állapotának alakulásáról értesíthetnek, illetve joga van bármely személyt ebből kizárni. A beteg által megnevezett személyt a fekvőbeteg-gyógyintézet köteles értesíteni a beteg elhelyezéséről és annak megváltoztatásáról, valamint egészségi állapotának jelentős mértékű változásáról.

Az intézmény elhagyásának joga

  1. § (1) A betegnek joga van az egészségügyi intézményt elhagyni, amennyiben azzal mások testi épségét, egészségét nem veszélyezteti. E jog csak törvényben meghatározott esetekben korlátozható. (2) A beteg távozási szándékát a kezelőorvosnak bejelenti, aki ezt a tényt a beteg egészségügyi dokumentációjában feltünteti. (3) Amennyiben a beteg az egészségügyi intézményt bejelentés nélkül hagyja el, a kezelőorvos ezt a beteg egészségügyi dokumentációjában feltünteti, továbbá, ha a beteg állapota indokolja, az intézmény elhagyásának tényéről értesíti az illetékes hatóságokat, valamint cselekvőképtelen, illetve korlátozottan cselekvőképes beteg esetén a törvényes képviselőt. (4) A beteg egészségügyi intézményből történő elbocsátásáról a beteget, illetőleg hozzátartozóját előzetesen tájékoztatni kell, lehetőség szerint legalább 24 órával a tervezett elbocsátást megelőzően. (5) Cselekvőképtelen beteg esetén az (1) bekezdés szerinti jog a törvényes képviselő egyetértésével gyakorolható.

Az internetezők kevesebbet tévéznek

A felmérésben 24 ezer internetezőt kérdeztek meg 23 országban internetezési és televízió nézési szokásairól. Minden országban meghaladja az 50%-ot azoknak az internetezőknek az aránya, akik több időt fordítanak a világhálóra, mint a televízióra. A legalacsonyabb az arány Belgiumban, ahol mindössze a kutatásban részt vevő internetezők 55%-a nyilatkozott úgy, hogy több időt tölt a net előtt, mint a TV-vel, a legmagasabb arányt – 89%-ot – pedig Kínában mérték az Ipsos kutatói. Magyarország a középmezőnyben szerepel, 67%-os arányunk a világátlagot közelíti. Az élmezőny további országai: Oroszország – ahol az internetezők 87%-a saját bevallása szerint több időt tölt az interneten, mint a TV előtt, Törökország (77%) Japán (77%) és India (76%). A lista alján a már említett Belgium mellett Kanada (57%), Franciaország (58%), Németország (59%), Hollandia (59%), Mexikó (61%) és Nagy Britannia (61%) található. Az eredmények első ránézésre meglepőnek tűnhetnek, hiszen az internet kapcsán gyakran fejletlenebbnek tekintett országok sok esetben előkelőbb helyen végeztek, míg az internet szempontjából éllovasoknak tartott országok egy jó része átlagon alul teljesített. Ennek az az oka, hogy egy alacsony internetelterjedtséggel rendelkező országban (mint amilyen Kína, Oroszország vagy India) az internetezők között arányaiban jóval több az olyan felhasználó, aki munkavégzésre is használja a világhálót így értelemszerűen több időt tölt el online, mint tévénézéssel. Az internettel eltöltött átlagos idő azonban a jövőben várhatóan nőni fog, például a kutatást megrendelő Kanadában 15 év után 2010 áprilisában haladta meg először az internetezéssel töltött átlagos idő a tévézést: az átlag kanadai heti 18 órát töltött el online és 16,9 órát tévézéssel. A magyarok átlagosan napi négy óránál is többet szánnak tévézésre, amivel a világ élvonalába tartozunk – az viszont kevéssé köztudott, hogy az átlag magyar internetező közel 3,5 órát tölt naponta az internet előtt. Az Ipsos felmérése alapján látszik, hogy a magyar internetezők kétharmada idehaza is többet internetezik, mint tévézik, a számok ismeretében mindez csak úgy lehetséges, hogy a hazai internetezők kevesebbet tévéznek, mint a nem internetező társaik. B.E. www.mot.hu

Az idegen nyelv érettségi vizsga célja

Az idegen nyelvi érettségi vizsga célja a kommunikatív nyelvtudás mérése, azaz annak megállapítása, hogy a vizsgázó képes-e valós kommunikációs céljait megvalósítani. Az idegen nyelvi érettségi vizsga a nyelvoktatás céljai közül (pragmatikus, kognitív, személyiségfejlesztő célok) csak a pragmatikus cél megvalósulását méri, vagyis azt, hogy a vizsgázó rendelkezik-e a kommunikatív kompetencia meghatározott szintjével. Bár nagyon fontos, hogy a tanulók a tanítási folyamat során ismereteket szerezzenek a világról, a nyelvről és a célkultúrákról, ezeket az ismereteket az idegen nyelvi érettségi vizsga közvetlen módon nem méri. Ezek az ismeretek azonban megjelennek a vizsgafeladatokban használt autentikus anyagokban.A vizsga mindkét szinten írásbeli és szóbeli részből áll, és a négy nyelvi alapkészséget méri: olvasott szöveg értése, hallott szöveg értése, beszédkészség és íráskészség. A kommunikatív készségek alkalmazásához a nyelvhasználónak rendelkeznie kell megfelelő mennyiségű szókinccsel, és ismernie kell a nyelv struktúráját is. Ezért a nyelvtani és lexikai kompetenciát mindkét szinten külön vizsgarész keretében is mérik. A vizsga egynyelvű, azaz közvetítési készséget nem mér.Az idegen nyelvi érettségi vizsga szintmeghatározásai igazodnak az Európa Tanács skálájához. A vizsga középszintje az A2–B1, az emelt szint pedig a B2 szintnek felel meg.A középszintű vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó képes-e a fontosabb információkat megérteni olyan írott és hallott, köznapi, egyszerű, eredeti idegen nyelvű szövegekben, amelyek gyakori élethelyzetekhez kapcsolódnak (pl. iskola, szabadidő, munka). A vizsga azt is méri, hogy vizsgázó tud-e kommunikálni egyszerű helyzetekben, és tud-e egyszerű, összefüggő szöveget alkotni olyan témákban, amelyeket ismer, vagy amelyek az érdeklődési körébe tartoznak. Az emelt szintű vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó képes-e megérteni különböző fajtájú igényesebb és hosszabb, konkrét vagy elvont témájú írott és hallott idegen nyelvű szövegek fő gondolatmenetét, és követni tudja-e a hosszabb, összetettebb érveléseket is. A vizsga azt is méri, hogy a vizsgázó képes-e idegen nyelven mind szóban, mind írásban folyamatosan és természetes módon kifejezni magát, világos, jól szerkesztett szöveget létrehozni, és eközben megbízhatóan használja-e a szövegszerkesztési mintákat, szövegösszekötő elemeket, továbbá indokolni tudja-e véleményét.Középszint:1. Kommunikatív készségekBeszédértés (hallott szöveg értése): Rövidebb, hétköznapi témájú beszélgetések, interjúk lényeges információinak, alapvető kommunikációs szándékának megértése.Egy hallott szövegből az adott helyzetben szükséges kulcs- és részletinformáció(k) megértése.Az értési célnak megfelelő stratégia alkalmazása (globális, szelektív, részletes értés). Beszédkészség:Kommunikációs szándék megvalósítása megadott egyszerű, hétköznapi helyzetekben és szerepekben.Egyértelmű, egyszerű és összefüggő megnyilatkozás megadott ismerős témákról.A szintnek megfelelő kommunikációs stratégiák alkalmazása. Szövegértés (olvasott szöveg értése): Köznyelven íródott, a mindennapi élet témáival foglalkozó, gyakori szövegfajták lényegének megértése.Egy szövegből az adott helyzetben szükséges információ(k) megértése, vélemény, érvelés követése.Az értési célnak megfelelő olvasási stratégia alkalmazása (globális, szelektív, részletes értés). Íráskészség: Kommunikációs szándék megvalósítása a mindennapi életben általánosan és gyakran használt szövegfajtákban.Egyértelmű, egyszerű, összefüggő szöveg alkotása megadott, hétköznapi témákról. Egyéb készségek (stratégiák) A feladatok megtervezéséhez, megoldásához, értékeléséhez szükséges készségek és technikák alkalmazása. A nyelvi nehézségek áthidalásához szükséges legalapvetőbb technikák alkalmazása. 2. Nyelvi kompetenciaA vizsgázó tudásszintjének megfelelő szövegfajtákban előforduló alapvető lexikai elemek és nyelvi szerkezetek felismerése és nyelvileg elfogadható, azaz a megértést nem akadályozó használata.A kommunikációs szándékok megvalósításához szükséges nyelvi eszközök alkalmazása szóban és írásban.Az írott és a beszélt nyelv funkcionális használata.3. TémákSzemélyes vonatkozások, család Pl. a vizsgázó személye, családi élet. Ember és társadalom Pl. a másik ember külső és belső jellemzése, ünnepek, vásárlás. Környezetünk Pl. az otthon, a lakóhely és környéke, időjárás. Az iskola Pl. a saját iskola bemutatása, nyelvtanulás. A munka világa Pl. diákmunka, pályaválasztás. Életmód Pl. napirend, kedvenc ételek. Szabadidő, művelődés, szórakozás Pl. színház, mozi, kedvenc sport. Utazás, turizmus Pl. tömegközlekedés, utazási előkészületek. Tudomány és technika Pl. népszerű tudományok, ismeretterjesztés, a technikai eszközök szerepe a mindennapi életben. Emelt szint:1. Kommunikatív készségekBeszédértés (hallott szöveg értése): Hosszabb, nyelvileg és tartalmilag bonyolultabb beszéd, illetve beszélgetés gondolatmenetének követése, a beszélő(k) álláspontjának követése, érzelmeinek, egymáshoz való viszonyának felismerése, a kommunikációs szándékok megértése.Az értési célnak megfelelő stratégia alkalmazása (globális, szelektív, részletes értés). Beszédkészség: Összefüggő önálló megnyilatkozás, illetve beszélgetésben való részvétel megadott témákról általánosabb szempontból.A vizsgázó álláspontjának, véleményének szabatos, következetes kifejtése.A kommunikációs szándékoknak megfelelő folyékony és természetes kommunikáció.A szintnek megfelelő kommunikációs stratégiák alkalmazása. Szövegértés (olvasott szöveg értése): Általánosabb jellegű, a jelenkor problémáival kapcsolatos, elvontabb témájú szövegek megértése.A szerző álláspontjának megértése.Érvek és ellenérvek, tények és vélemények elkülönítése.A széles olvasóközönség számára hozzáférhető, közérthető szövegek, szövegrészletek megértése.Az értési célnak megfelelő olvasási stratégia alkalmazása (globális, szelektív, részletes értés).Íráskészség: Világos, részletes szöveg létrehozása általánosabb, összetettebb témákban.A vizsgázó álláspontjának, véleményének szabatos, következetes kifejtése.Logikus szerkesztésű és tagolású írásmű létrehozása. Az írott szövegben a mindennapi élet feladataihoz használt szövegtípusok műfaji jellemzőinek és a különböző közlésformák (pl. elbeszélés, leírás, érvelés) sajátosságainak figyelembe vétele. Egyéb készségek (stratégiák) A feladatok megtervezéséhez, megoldásához, értékeléséhez szükséges készségek és technikák alkalmazása. A nyelvi nehézségek áthidalásához szükséges technikák alkalmazása. 2. Nyelvi kompetenciaA vizsgázó tudásszintjének megfelelő szövegfajtákban előforduló lexikai elemek, nyelvi struktúrák felismerése és biztos használata.Az írott és a beszélt nyelv funkcionális használata.A kommunikációs szándékok megvalósításához szükséges nyelvi eszközök meglehetősen biztos alkalmazása.Értelemzavaró (nyelvtani, lexikai és kiejtésbeli) hibák nélküli sikeres kommunikáció.3. TémákSzemélyes vonatkozások, család Pl. a család szerepe az egyén és a társadalom életében. Ember és társadalom Pl. az ünnepek fontossága az egyén és a társadalom életében,a fogyasztói társadalom, reklámok. Környezetünk Pl. a lakóhely fejlődésének problémái,a környezetvédelem lehetőségei és problémái. Az iskola Pl. iskolatípusok és iskolarendszer Magyarországon és külföldön. A munka világa Pl. a munkavállalás körülményei, lehetőségei itthon és külföldön.Divatszakmák. Életmód Pl. az étkezési szokások hazánkban és külföldön. Szabadidő, művelődés, szórakozás Pl. szabadidősport, élsport, veszélyes sportok.A könyvek, a média és az internet szerepe, hatásai. Utazás, turizmus Pl. az idegenforgalom jelentősége. Tudomány és technika Pl. a tudomány és a technikai fejlődésének pozitív és negatív hatása a társadalomra, az emberiségre. Forrás: Oktatási Minisztérium

Az emlő röntgen vizsgálata ( mammográfia)

Célja: Az emlők daganatos betegségeinek kimutatására alkalmas vizsgálómódszer. A módszer lényege: Az emlőket röntgennel vizsgálják. A vizsgálat menete: A beteg félmeztelenre vetkőzik. Melleit egy röntgenlemezre helyezi, majd egy másik röntgenlemezt tesznek rá felülről, ezt az asszisztens a mellekre szorítja Előkészítés: nem igényel speciális előkészítést. Figyelem: Az emlők összenyomása kellemetlen lehet, esetleg fájdalommal járhat. A mammographia alkalmas az emlőtumor korai – még gyógyítható- stádiumban való kimutatására. Menjen el a kötelező mammographiás szűrővizsgálatra!

Az emberi méltósághoz való jog

  1. § (1) Az egészségügyi ellátás során a beteg emberi méltóságát tiszteletben kell tartani. (2) A betegen – e törvény eltérő rendelkezésének hiányában – kizárólag az ellátásához szükséges beavatkozások végezhetők el. (3) Az ellátás során a beteg jogainak gyakorlásában csak az egészségi állapota által indokolt ideig – törvényben meghatározott – mértékben és módon korlátozható. (4) A beteg személyes szabadsága – ellátása során – fizikai, kémiai, biológiai vagy pszichikai módszerekkel vagy eljárásokkal kizárólag sürgős szükség esetén, illetőleg a beteg vagy mások élete, testi épsége és egészsége védelmében korlátozható. A beteg korlátozása nem lehet büntető jellegű, és csak addig tarthat, ameddig az elrendelés oka fennáll. (5) Korlátozó módszerek vagy eljárások alkalmazását – ha e törvény kivételt nem tesz – a beteg kezelőorvosa rendeli el. A kezelőorvos az alkalmazást megelőzően, – amennyiben ez nem lehetséges az alkalmazás megkezdését követően a lehető legrövidebb időn belül – rögzíti az egészségügyi dokumentációban a korlátozó módszereket vagy eljárásokat, megjelölve azok indítékát és alkalmazásuk időtartamát. Állandó orvosi felügyelet hiányában – kivételesen indokolt esetben – ideiglenesen szakápoló is elrendelheti a korlátozást. A korlátozásról a kezelőorvost haladéktalanul értesíteni kell, akinek azt tizenhat órán belül írásban jóvá kell hagynia. Ennek hiányában a korlátozást meg kell szüntetni. Korlátozó módszerek és eljárások alkalmazása esetén a beteg állapotát és testi szükségleteit rendszeresen – a szakmai szabályoknak megfelelően – ellenőrizni kell. A beteg egészségügyi dokumentációjában az ellenőrzés tényét és eredményét fel kell tüntetni. (6) A beteget csak méltányolható okból és ideig szabad várakoztatni. (7) A beteg ellátása során szeméremérzetére tekintettel ruházata csak a szükséges időre és a szakmailag indokolt mértékben távolítható el.

Az első ismeretlen szónál szótárhoz nyúlunk

  • mivel ez a feladat nem azt méri, hogy tudjuk lefordítani a teljes szöveget, hanem azt, hogy adott kérdésekre ki tudjuk-e szűrni a szövegből az odatartozó részt és azt lefordítani, ezért az &quot előmunkára&quot jobban kell összpontosítani.- először mindig olvassuk el a szöveget- aztán nézzük meg milyen információkat kell a szövegből kiszűrnünk- olvassuk el a szöveget még egyszer (akár többször)- jelöljük be kb hol találhatók a szövegben a kérdésekre adandó válaszok- amelyik információt szótár nélkül is le tudjuk fordítani, írjuk le a megoldólapra- az ismeretlen vagy ismeretlennek vélt szavakat tartalmazó részeket olvassuk el többször is, mivel elképzelhető, hogy az ismeretlen szó kiszótárazása nélkül is le tudjuk fordítani- mindig azt kezdjük el előbb fordítani, amiben a legkevesebb ismeretlen vagy ismeretlennek vélt szó található- lehet, hogy ez így hosszadalmasnak tűnik, és attól fél a vizsgázó, hogy nem lesz elég ideje a fordításra, de ha eleget gyakorolja ezt a módszert, nagyon hamar hozzá lehet szokni és csodálkozni fog, hogy milyen egyszerű lesz a fordítás, mivel nem arra pazarolja az idejét, hogy azokban a szövegrészekben található ismeretlen szavakat keresse ki a szótárból, amelyek egy feltett kérdésre sem adnak választ.

Az ellátás visszautasításának joga

  1. § (1) A cselekvőképes beteget – a (2)-(3) bekezdésekben foglaltakra tekintettel, illetőleg a (6) bekezdésben foglalt eset kivételével – megilleti az ellátás visszautasításának joga, kivéve, ha annak elmaradása mások életét vagy testi épségét veszélyeztetné. (2) A beteg minden olyan ellátást, amelynek elmaradása esetén egészségi állapotában várhatóan súlyos vagy maradandó károsodás következne be, csak közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban, illetve írásképtelensége esetén két tanú együttes jelenlétében utasíthat vissza. Ez utóbbi esetben a visszautasítást az egészségügyi dokumentációban rögzíteni kell, amelyet a tanúk aláírásukkal hitelesítenek. (3) A betegség természetes lefolyását lehetővé téve az életfenntartó vagy életmentő beavatkozás visszautasítására csak abban az esetben van lehetőség, ha a beteg olyan súlyos betegségben szenved, amely az orvostudomány mindenkori állása szerint rövid időn belül – megfelelő egészségügyi ellátás mellett is – halálhoz vezet és gyógyíthatatlan. Az életfenntartó, illetve életmentő beavatkozás visszautasítása a (2) bekezdés szerinti alaki előírások betartásával történhet. (4) A (3) bekezdés szerinti visszautasítás csak akkor érvényes, ha egy háromtagú orvosi bizottság a beteget megvizsgálja és egybehangzóan, írásban nyilatkozik arról, hogy a beteg döntését annak következményei tudatában hozta meg, illetve, hogy a (3) bekezdés szerinti feltételek fennállnak, továbbá a beteg az orvosi bizottság nyilatkozatát követő 3. napon – két tanú előtt – ismételten kinyilvánítja a visszautasításra irányuló szándékát. Amennyiben a beteg nem járul hozzá az orvosi bizottság vizsgálatához, a kezelés visszautasítására vonatkozó nyilatkozata nem vehető figyelembe. (5) A (4) bekezdés szerinti bizottság tagjai a beteg kezelőorvosa, egy – a beteg gyógykezelésében részt nem vevő -, a betegség jellegének megfelelő szakorvos, valamint egy pszichiáter szakorvos. (6) A beteg nem utasíthatja vissza az életfenntartó vagy életmentő beavatkozást, ha várandós és előre láthatóan képes a gyermek kihordására. (7) A (2)-(3) bekezdések szerinti visszautasítás esetén meg kell kísérelni a beteg döntése hátterében lévő okok – személyes beszélgetés alapján történő – feltárását és a döntés megváltoztatását. Ennek során a 13. § szerinti tájékoztatáson túl ismételten tájékoztatni kell a beavatkozás elmaradásának következményeiről. (8) A beteg a visszautasításra vonatkozó nyilatkozatát bármikor, alaki kötöttség nélkül visszavonhatja. 21. § (1) Cselekvőképtelen és korlátozottan cselekvőképes beteg esetén a 20. § (2) bekezdése szerinti ellátás nem utasítható vissza. (2) Amennyiben cselekvőképtelen és korlátozottan cselekvőképes beteg esetén a 20. § (3) bekezdése szerinti ellátás visszautasítására kerül sor, az egészségügyi szolgáltató keresetet indít a beleegyezés bíróság általi pótlása iránt. A kezelőorvos a bíróság jogerős határozatának meghozataláig köteles a beteg egészségi állapota által indokolt ellátások megtételére. Közvetlen életveszély esetén a szükséges beavatkozások elvégzéséhez bírósági nyilatkozatpótlásra nincs szükség. (3) A kezelőorvos a (2) bekezdésben foglalt kötelezettsége teljesítése érdekében – szükség esetén – igénybe veheti a rendőrhatóság közreműködését. (4) A (2) bekezdésben meghatározott nyilatkozat pótlására irányuló eljárás során a bíróság nemperes eljárásban soron kívül jár el. Az eljárás tárgyi költségmentes. Ha e törvényből, illetve az eljárás nemperes jellegéből más nem következik, a bírósági eljárásban a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény szabályait kell megfelelően alkalmazni. 22. § (1) A cselekvőképes személy – későbbi esetleges cselekvőképtelensége esetére – közokiratban visszautasíthat a) a 20. § (1) bekezdése szerinti egyes vizsgálatokat, beavatkozásokat, b) a 20. § (3) bekezdése szerinti beavatkozásokat, valamint c) egyes életfenntartó, életmentő beavatkozásokat, ha gyógyíthatatlan betegségben szenved és betegsége következtében önmagát fizikailag ellátni képtelen, illetve fájdalmai megfelelő gyógykezeléssel sem enyhíthetők. (2) A cselekvőképes személy – cselekvőképtelensége esetére – közokiratban megnevezheti azt a cselekvőképes személyt, aki az (1) bekezdés szerinti jogát helyette gyakorolhatja. (3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti nyilatkozat abban az esetben érvényes, ha pszichiáter szakorvos – egy hónapnál nem régebbi – szakvéleményben igazolja, hogy a személy döntését annak lehetséges következményei tudatában hozta meg. A nyilatkozatot kétévente meg kell újítani, és azt a beteg bármikor – cselekvőképességére, illetve alaki kötöttségre tekintet nélkül – visszavonhatja. (4) A (2) bekezdés szerinti cselekvőképes személy beavatkozást visszautasító nyilatkozata esetén a 20. § (4) bekezdése szerinti bizottság nyilatkozik, hogy a) az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállnak, továbbá b) a (2) bekezdés szerinti személy döntését annak következményei tudatában hozta meg. 23. § (1) A 20. § (3) bekezdése szerinti beavatkozás megszüntetésére, illetve mellőzésére csak abban az esetben kerülhet sor, ha a beteg erre irányuló akarata világosan és meggyőző módon kideríthető. Kétség esetén a beteg később tett, személyes nyilatkozatát kell figyelembe venni ennek hiányában az életfenntartó, illetve életmentő beavatkozás elvégzéséhez történő beleegyezését vélelmezni kell. (2) A beteget, illetve a 22. § (2) bekezdés szerinti személyt az ellátás visszautasítása során nem szabad semmilyen eszközzel döntésének megváltoztatására kényszeríteni. A beteg a 20. § (3) bekezdése szerinti beavatkozás visszautasítása esetén is jogosult szenvedéseinek enyhítésére, fájdalmainak csökkentésére irányuló ellátásra.

Az eljárási díjak

A felsőoktatási felvételi eljárás során jelentkezéskor alapdíjat, továbbá, a jelentkezési helyek számától függően, kiegészítő díjat kell fizetni. Ha az általad kiválasztott felsőoktatási intézmény egészségügyi és pályaalkalmassági, gyakorlati, illetve mesterképzésben felvételi vizsgát tart, azért külön eljárási díjat kérhet. Ezeket az összegeket megtalálod a felvételi tájékoztató kiadvány Tájékoztató vizsgákról szóló részeiben. De figyelj arra, hogy a felsőoktatási felvételi eljárás alapdíját és a kiegészítő díjat az Oktatási Hivatalhoz, a külön eljárási díjat az adott felsőoktatási intézményhez kell befizetni. Alapdíj, kiegészítő díj A felsőoktatási felvételi eljárás alapdíja 9 000 Ft, ezt minden felvételizőnek be kell fizetnie. Ezért a díjért 3 képzést jelölhetsz meg. Akár 1, akár 3 jelentkezési helyet jelölsz meg, mindenképpen 9 000 forintot kell fizetned, ezért érdemes kihasználni mind a 3 jelentkezési lehetőséget. Arra ügyelj, hogy ha ugyanannak a jelentkezési helynek az államilag támogatott és az önköltséges formáját is megjelölöd, tehát ugyanaz az intézmény, a kar, a szak, a képzési szint, a munkarend, a képzési hely és a nyelv, csak a finanszírozási forma tér el –, azt ugyan két sorban kell feltüntetned a jelentkezéskor, de a kettőért csak egy eljárási díjat kell fizetned. Ezért tehát a 9 000 Ft-os alapdíjért összesen maximum 6 jelentkezési helyet jelölhetsz meg, ha mindhárom jelentkezési helynek az államilag támogatott és önköltséges formáját is megjelölöd. Az egymáshoz tartozó államilag támogatott és önköltséges képzéseknek nem kell követniük egymást a sorrendben, tehát írhatod előre a támogatott formákat, majd az önköltségeseket. Ha a 3 képzésen kívül további helyekre is jelentkezel, akkor jelentkezésenként további 2 000 Ft kiegészítő díjat kell fizetned. A felvételi eljárási díjat, az alap és kiegészítő díjakat, a felvételi jelentkezési határidőig, 2012. 02.24-ig kell befizetni. Kedvezményt kaphatsz az alapdíjból, ha dokumentumokkal alá tudod támasztani, hogy középfokú tanulmányaid idején hátrányos helyzetű vagy halmozottan hátrányos helyzetű vagy, és ezen a jogcímen többletpontra vagy jogosult. A hátrányos helyzetűek 50%-os, a halmozottan hátrányos helyzetűek 100%-os kedvezményt kapnak az alapdíjból, tehát akkor csak az esetleges kiegészítő díjakat kell fizetned. A kedvezményt akkor veheted igénybe, ha nyilatkozol a felsőoktatási felvételi jelentkezési lapon vagy, vagy az e-felvételi menüpontjában is megjelölöd, hogy hátrányos helyzetű vagy, és a jelentkezési laphoz mellékeled az igazolásokat. Azt, hogy jogosult vagy-e erre, még időben tisztázd, mert ha nem fizeted be a szükséges díjat február 24-ig, vagy kevesebbet fizetsz, mint amennyit kellene, akkor vagy kizárnak a felvételi eljárásból, vagy azokat a jelentkezéseket nem veszik figyelembe, amelynek a díját nem fizetted be (tehát pl. a 3 helyen felüli jelentkezéseket) Díj befizetésének igazolása: Ha hagyományos módon, vagyis nyomtatott felvételi lapon, postai úton nyújtod be a jelentkezésedet, akkor a felvételi díját a felvételi jelentkezési lapról letéphető készpénz-átutalási megbízáson vagyis úgynevezett sárga csekken fizetheted be, vagy folyószámláról banki átutalással. Az összes díjat egy összegben, egy csekken vagy egy utalással fizesd. Ha a csekket választod, akkor az ellenőrző szelvényt, amit a postán visszaadnak neked, fénymásold le, az eredeti szelvényt ragaszd fel a jelentkezési lapodra, a másolatot pedig őrizd meg, mert csak ezzel tudod igazolni, hogy befizetted a díjat. Még a csekk kitöltése előtt számolj, mert ha elrontod a csekk kitöltését, akkor az ahhoz tartozó jelentkezési lapot is ki kell töltened! Ellenőrizd befizetés előtt, hogy a jelentkezési lapod és a csekk, amit be akarsz fizetni, összetartozik-e. Ha banki átutalással fizetnél, akkor a következő számlára utald a szükséges összeget, ugyancsak egy összegben: Kedvezményezett neve: Oktatási Hivatal Kedvezményezett számlaszáma: 10032000-00282637-00000000 Közlemény: a felsőoktatási felvételi jelentkezési lapon található felvételi azonosító szám (12 karakterből álló számsor) Csak ez szerepeljen benne, ez viszont mindenképpen, különben a befizetett összegről nem tudják, hogy a te díjad, és érvénytelen lesz a jelentkezésed. Ha külföldről utalsz, a következő adatok kellenek: A bank neve: Magyar Államkincstár A bank címe: 1054 Budapest, Hold utca 4. IBAN: HU94-10032000-00282637-00000000 SWIFT kód: MANEHUHB Ha esetleg nem forintban utalsz külföldről, akkor figyelj, a befizetés összege napi árfolyamon forintra átszámítva, az utalásnál felszámított kezelési költség levonása után is fedezze a jelentkezés díját. Nem feltétel, hogy a saját folyószámládról utalja, mert nem a számlaszám, hanem a felvételi azonosító szám alapján azonosítanak. Arra azonban figyelj, hogy azt írd be a közlemény rovatba! Banki átutaláskor az átutalásról szóló bizonylat másolatát a felsőoktatási felvételi jelentkezési laphoz csatoltan küldd el az Oktatási Hivatalnak, a 1380 Budapest, Pf. 1190 címre 2012. február 24-ig. Ha elektronikus úton e-felvételin keresztül jelentkezel, akkor banki átutalással vagy dombornyomott vagy virtuális bankkártyával, az e-felvételi rendszeréből elérhető internetes felületen. A befizetés határideje szintén 2012. február 24. Ez azt jelenti, hogy addig kell elindítanod az utalást, és nem a pénz beérkezését jelzi. Az e-felvételi előnye, hogy összesen befizetendő összeget a rendszer automatikusan kiszámolja, nem neked kell. Itt sem kell a te számládról utalni, mert az azonosítás az azonosító szám alapján történik. Ezért viszont fontos, hogy felvételi azonosító számodat írd be a közlemény rovatba. Átutaláskor ezek az adatok kellenek: Kedvezményezett neve: Oktatási Hivatal Kedvezményezett számlaszáma: 10032000-00282637-00000000 Átutalás összege: [az átutalás összegét a felületen a Fizetés menüpontban láthatja] Közlemény: felvételi azonosító szám (12 jegyű szám) Az átutalásról szóló bizonylat másolatát el kell küldened az Oktatási Hivatalnak, a 1380 Budapest, Pf. 1190 címre. Ha külföldről utalsz és nem forintban, akkor figyelj, hogy a befizetett összeg napi árfolyamon forintra átszámítva, az utalásnál felszámított kezelési költség levonásával csökkentve is fedezze a jelentkezés díját. Külföldről történő átutalásnál az adatok: A bank neve: Magyar Államkincstár A bank címe: 1054 Budapest, Hold utca 4. IBAN: HU94 10032000-00282637-00000000 SWIFT kód: MANEHUHBA kártyás lehetőséggel akkor élhetsz, ha ilyen tranzakciókra alkalmas bankkártyád van. Ha van ilyened, akkor az e-felvételi rendszerében a Fizetés gombra kattintva eljutsz a szolgáltatást üzemeltető bank oldalára. Bankkártyával való fizetésnél nem kell a felvételi azonosító számot megadnod, a rendszerben megtörténik az azonosításod. E-felvételinél nem használhatsz sárga csekket, sem belföldi postautalványt, tehát rózsaszínű csekket, mert ezeket nem fogadják el. A befizetett összegről számlát állítanak ki a nevedre, és azt a regisztrációs csomaggal együtt 2012. április végéig elküldik neked. A kiállított számla azokat az adatokat tartalmazza, amelyeket a jelentkezés során megadsz., így ha más nevére szeretnéd kérni, akkor az jelezned kell a felvételi lapon. Ha magasabb összeget utalsz, mint amennyit kellene, akkor egy külön formanyomtatványon jelezheted, hogy visszaigényelnéd a többletet. A visszautalásra azonban csak szeptember végén számíthatsz.

Az egészségügyi ellátáshoz való jog

  1. § Minden betegnek joga van sürgős szükség esetén az életmentő, illetve a súlyos vagy maradandó egészségkárosodás megelőzését biztosító ellátáshoz, valamint fájdalmának csillapításához és szenvedéseinek csökkentéséhez. 7. § (1) Minden betegnek joga van – jogszabályban meghatározott keretek között – az egészségi állapota által indokolt, megfelelő, folyamatosan hozzáférhető és megkülönböztetés nélküli egészségügyi ellátáshoz. (2) Megfelelő az ellátás, ha az az adott egészségügyi szolgáltatásra vonatkozó szakmai és etikai szabályok, illetve irányelvek megtartásával történik. (3) Folyamatosan hozzáférhető az ellátás, amennyiben az egészségügyi ellátórendszer működése napi 24 órán keresztül biztosítja annak igénybevehetőségét. (4) Megkülönböztetés nélküli az ellátás, ha az egészségügyi szolgáltatás nyújtása során nem történik hátrányos megkülönböztetés a betegek között társadalmi helyzetük, politikai nézeteik, származásuk, nemzetiségük, vallásuk, nemük, szexuális irányultságuk, koruk, családi állapotuk, testi vagy értelmi fogyatékosságuk, képzettségük és minden más egyéb, az egészségi állapotukkal össze nem függő ok alapján. 8. § (1) A betegnek joga van az állapota által szakmailag indokolt szintű egészségügyi szolgáltató és – ha jogszabály kivételt nem tesz – a választott orvos egyetértésével az ellátását végző orvos megválasztásához, amennyiben azt az egészségi állapota által indokolt ellátás szakmai tartalma, az ellátás sürgőssége vagy az ellátás igénybevételének alapjául szolgáló jogviszony nem zárja ki. (2) Az (1) bekezdés szerinti orvosválasztás joga az egészségügyi szolgáltató működési rendjének megfelelően gyakorolható. (3) A beteg bármely, a kezelőorvos által megállapított diagnózissal, illetőleg javasolt terápiával, valamint fekvőbeteg-gyógyintézetből történő tervezett elbocsátásával vagy más egészségügyi szolgáltatóhoz történő beutalásával kapcsolatban kezdeményezheti más orvos által történő vizsgálatát. 9. § (1) Amennyiben a beteg az adott egészségügyi szolgáltatónál nem részesíthető az egészségi állapota által indokolt legrövidebb időn belül a szükséges ellátásban, tájékoztatni kell őt arról, hogy az adott ellátás mely egészségügyi szolgáltatónál biztosítható. (2) A beteget a külön jogszabályban meghatározott esetben és módon várólistára kell helyezni, ha a) az ellátás más egészségügyi szolgáltatónál nem biztosítható, vagy b) az (1) bekezdés szerinti esetben a beteg nem fogadja el a más egészségügyi szolgáltatónál történő ellátását. (3) A várólistára helyezés esetén a beteget a várakozás okáról és annak várható időtartamáról, illetve esetleges következményeiről tájékoztatni kell. (4) A várólistán a sorrend kialakítása, valamint a beteg kiválasztása egységes, ellenőrizhető, nyilvánosságra hozott szakmai szempontok szerint, a várólistán szereplő betegek egészségi állapota által indokoltan és hátrányos megkülönböztetés nélkül történik. Ennek ellenőrzésére a beteg írásbeli meghatalmazása alapján a betegjogi képviselő is jogosult. (5) A várólista az adott egészségügyi ellátásra várakozó betegek egészségügyi és személyazonosító adatait, valamint a kiválasztásukat indokoló körülményeket tartalmazza.

Az egészségügyi dokumentáció megismerésének joga

  1. § (1) A beteg jogosult megismerni a róla készült egészségügyi dokumentációban szereplő adatait, illetve joga van ahhoz, hogy – a 135. §-ban foglaltak figyelembevételével – egészségügyi adatairól tájékoztatást kérjen. (2) Az egészségügyi dokumentációval az egészségügyi szolgáltató, az abban szereplő adattal a beteg rendelkezik. (3) A beteg jogosult a) a gyógykezeléssel összefüggő adatainak kezeléséről tájékoztatást kapni, b) a rá vonatkozó egészségügyi adatokat megismerni, c) az egészségügyi dokumentációba betekinteni, valamint azokról saját költségére másolatot kapni, d) az egészségügyi intézményből történő elbocsátásakor zárójelentést (137. §) kapni, e) egészségügyi adatairól indokolt célra – saját költségére – összefoglaló vagy kivonatos írásos véleményt kapni. (4) A beteg jogosult az általa pontatlannak vagy hiányosnak vélt – rá vonatkozó – egészségügyi dokumentáció kiegészítését, kijavítását kezdeményezni, amelyet a kezelőorvos, illetve más adatkezelő a dokumentációra saját szakmai véleményének feltüntetésével jegyez rá. A hibás egészségügyi adatot az adatfelvételt követően törölni nem lehet, azt úgy kell kijavítani, hogy az eredetileg felvett adat megállapítható legyen. (5) Amennyiben a betegről készült egészségügyi dokumentáció más személy magántitok-védelméhez való jogát érintő adatokat is tartalmaz, annak csak a betegre vonatkozó része tekintetében gyakorolható a betekintési, illetve a (3) bekezdésben említett egyéb jogosultság. (6) Cselekvőképtelen személy dokumentációjába való betekintési jog a 16. § (1)-(2) bekezdései szerinti személyt illeti meg. (7) A beteg jogosult az adott betegségével kapcsolatos egészségügyi ellátásának ideje alatt az általa meghatározott személyt írásban felhatalmazni a rá vonatkozó egészségügyi dokumentációba való betekintésre, illetve arra, hogy azokról másolatot készíttessen. (8) A beteg egészségügyi ellátásának befejezését követően csak a beteg által adott teljes bizonyító erővel rendelkező magánokiratban felhatalmazott személy jogosult az egészségügyi dokumentációba való betekintésre, és arról másolat készítésére. (9) A beteg életében, illetőleg halálát követően házastársa, egyeneságbeli rokona, testvére, valamint élettársa – írásos kérelme alapján – akkor is jogosult az egészségügyi adat megismerésére, ha a) az egészségügyi adatra aa) a házastárs, az egyeneságbeli rokon, a testvér, illetve az élettárs, valamint leszármazóik életét, egészségét befolyásoló ok feltárása, illetve ab) az aa) pont szerinti személyek egészségügyi ellátása céljából van szükség és b) az egészségügyi adat más módon való megismerése, illetve az arra való következtetés nem lehetséges. (10) A (9) bekezdés szerinti esetben csak azoknak az egészségügyi adatoknak a megismerése lehetséges, amelyek a (9) bekezdés a) pontja szerinti okkal közvetlenül összefüggésbe hozhatók. Az egészségügyi adatokra vonatkozó tájékoztatást a beteg kezelőorvosa, illetve az egészségügyi szolgáltató orvosszakmai vezetője adja meg, az orvosi tájékoztatásra vonatkozó előírásoknak megfelelően, – szükség esetén – a kérelmező kezelőorvosával való szakmai konzultáció alapján. (11) A beteg halála esetén törvényes képviselője, közeli hozzátartozója, valamint örököse – írásos kérelme alapján – jogosult a halál okával összefüggő vagy összefüggésbe hozható, továbbá a halál bekövetkezését megelőző gyógykezeléssel kapcsolatos egészségügyi adatokat megismerni, az egészségügyi dokumentációba betekinteni, valamint azokról – saját költségére – másolatot kapni. (12) Az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezelésének és védelmének részletes szabályait külön törvény állapítja meg.

Az egészségügyi asszisztens

Az egészségügyi pályán való elhelyezkedés feltétele – túl azon, hogy az ember lehetőleg ne ájuljon el a vér látványától vagy egy csúnya sebtől – az, hogy otthonosan mozogjon abban a fehérköpenyes világban, amelynek a közelébe a legtöbb ember általában nem saját jószántából szokott kerülni. Az általános asszisztens az orvos mindenesének, jobb kezének tekinthető. Neki kell biztosítania azokat az anyagokat, eszközöket, amelyekkel a doktor dolgozik, gondoskodnia kell az érzékeny műszerek tisztántartásáról, esetleges javíttatásáról a röntgengépektől egészen a fapálcikákig. Minden vizsgálat során együtt kell működnie az orvossal, sőt nemegyszer az is előfordulhat, hogy maga végzi a kezelést, persze nem a szívműtéteket vagy a hasonló fontosságú eseményeket, hanem az egyszerűbb, de nem jelentéktelen vizsgálatokat, így hát felelőssége is esetenként roppant komollyá válhat! Mindamellett egyfajta pszichológusként, lelki tanácsadóként is közre kell működnie a gyógyítás során, hiszen az ő feladata az, hogy megnyugtassa a betegeket, akik gyakran súlyos problémákkal fordulnak orvoshoz. Ez érzelmi megterhelést jelenthet az asszisztens számára is. A jó kommunikációs készség, a kedves és figyelmes hozzáállás tehát nem hiányozhat a kelléktárukból, hiszen nekik kell egyben a megtestesült reménységnek is lenniük a betegekkel való kapcsolat során – lehetőleg pozitív, önbizalmat adó magatartást sugározva számukra. A vizsgálatok lefolyásáról és eredményeiről számítógépes vagy kézzel írt nyilvántartást kell tudnia vezetni, ami szintén nagy figyelmet és gyors reakcióképességet jelent, hiszen a teljes terápiás adminisztráció lebonyolítása az ő vállán nyugszik. Az egészségügyi általános asszisztensi feladatokon túl kezdődnek a különféle szakfeladatok, amelyeket az eltérő képesítéseket nyújtó intézményekben lehet elsajátítani. Ezeknek a tanfolyamoknak az elvégzése mind érettségihez kötött, vannak közülük olyanok is, amelyeknek teljesítése egészségügyben szerzett tapasztalatot is igényel. Gyógyszerkiadó szakasszisztens A hagyományos szakiskolai alapképzés az utóbbi tíz-tizenöt évben alapvető változásokat hozott, mivel az általános asszisztensoktatás mellett a megváltozott követelmények miatt úgynevezett híd-programok is indultak a korábban végzettek, illetve a már munkában lévők felzárkóztatására. A szakasszisztensi képzések időtartama általában két, három esztendő. – Nekem néhány éve, amikor végeztem, még tizennyolc hónapig tartott az iskola – mondja Király Melinda, gyógyszerkiadó szakasszisztens –, amiből tíz hónap volt az elmélet, és nyolc hónap a terepmunka, vagyis amikor egy gyógyszertárban kellett lennünk. A tananyag szerintem most sem változott, csak a gyakorlati idő lett több, ami érthető, hiszen itt felelősségteljes tevékenységről van szó, amibe nem lehet csak úgy, minden felkészülés nélkül belekezdeni. A gyógyszerkiadó szakasszisztens feladatai közé számos adminisztratív és ügyviteli intézkedés is tartozik, talán több is, mint a hasonló egészségügyi pályáknál általában, hiszen ellenőriznie kell a gyógyszerek dokumentáris és tárolási adatait, valamint a lejárati időkkel és az aktuálisan forgalomból kivont termékekkel is tisztában kell lennie. A gazdasági hozzáértésen és az állandó papírmunkákon túl a gyógyszerész felügyelete mellett segédkezniük kell a gyógyszer előállításnál és kiadásnál is – az utóbbi szakszerű neve: expediálás – valamint meg kell tanulnia a porosztás, kúpöntés, gyúrás, a különféle típusú mérlegeken történő mérés és a pirulakészítések tudományait is. Szemészeti szakasszisztens A szemészeti szakasszisztens rendkívül kényes területtel – szemünk világával – foglalkozik, illetve azokkal az emberekkel, akik látószerveik meghibásodása miatt kénytelenek orvoshoz menni. Az ő esetükben különleges körültekintés és talán még magasabb fokú empátia szükséges, mint általában. – Nálunk elsőrendű követelmény az udvariasság, hiszen a hozzánk forduló betegek pszichikailag talán még rosszabb helyzetben érzik magukat, mint a legtöbb gyógyászati ellátásnál. Én jobban szeretem bíztatni őket, és reményeket táplálni beléjük a látásélesség meghatározási vizsgálatoknál, illetve amikor visszajárnak a kezelésekre – vallja Kiss Éva szemészeti szakasszisztens. – Két éves szaktanfolyamot végeztem egy budapesti intézményben, ahol elég magas szintű elméleti és gyakorlati oktatást kaptunk. Meg kellett tanulnunk a látásrehabilitációs eszközök helyes használatát, a különféle látótér-vizsgálati eljárásokat, és persze a biológia orvosi ismereteinek elég széles területét, amelyek a szemészethez kapcsolódnak, és ez nem kevés befektetett energiát jelentett számomra. Nagyon szeretem ezt a pályát, talán csak a rengeteg dokumentálási munka okoz néha elég nagy fáradtságot, még hosszú évek után is. Klinikai fogászati higiénikus A klinikai fogászati higiénikus a fogorvos legfontosabb segédje, akinek nem csak a fájdalmas húzásoknál fúrásoknál és töméseknél kell rendelkezésre állnia, hanem behatóan ismernie kell a legkülönfélébb szájsebészeti problémákat is. „Régen az egyszerű felcser vagy a borbély is tudott fogat húzni, ma már ahhoz, hogy a korszerű eszközökkel végrehajtott eljárásokat végrehajtsuk, egy orvos mellett dolgozó asszisztensnek is tisztában kell lennie az anatómia, a szájhigiéné, és a fogászati problémák megelőzőséhez elengedhetetlen, úgynevezett prevenciós eljárásokkal. – mondja Kakuk Júlia, aki nem régen végzett egy két éves tanfolyamon, amelyhez hasonlóak szerencsére Budapesten és az ország legnagyobb városaiban könnyen megtalálhatók. Változó a jövedelem Végül, de nem utolsósorban, vizsgáljuk meg, hogy milyen keresetre számíthatnak azok, akik az említett pályákat választják. A gyógyszeripar, utóbbi évtizedekben történő fellendülése miatt a gyógyszerkiadó szakasszisztensek fizetései meghaladják az egészségügyben elérhető ezirányú legmagasabb lehetőségeket, főként akkor, ha valamilyen magángyógyszertár alkalmazottjai lesznek. Azonban más esetekben is jellemző lehet, hogy az itt tevékenykedő dolgozók hat óra munkával is többet kereshetnek néhány éves praxis után, mint általában az egészségügyi asszisztensi pálya szinte bármelyik területén. Jelen pillanatban a közalkalmazotti fizetési osztályok első fizetési fokozata szerinti garantált illetmények havi összege az egészségügynek ezeken a területein az E-kategóriás besorolást jelenti, ami, akárhogy is nézzük bizony nem mondható kielégítőnek. Számolni lehet azonban azzal is, hogy a jövőben az asszisztensi pályák talán minden szempontból megbecsültebbé fognak válni. PV

Az egészség védelme a cél – a farmakológus szakasszisztens

  • Hozzánk valóban egy speciális embertípus jelentkezik – mondja Káli András, oktató – hiszen nem mindennapi körülmények között kell helytállni ezen a pályán. Habár nem orvosi, vagy gyógyszerészképzésről van szó, mindenképpen lényeges, hogy hallgatóink otthonosan érezzék magukat a fehér köpenyes világban, és például ne rettenjenek meg attól sem ha állatkísérleteket kell végezniük. Mindezekre a feladatokra szakszerűen betanítjuk őket. Tantárgyaink között szerepel az általános farmakológus szakasszisztens törzsanyag, a kísérleti módszertani készségek fejlesztése, méréstechnika, az általános kémia, molekuláris biológia és sejtbiológia, sejttan, anatómia és élettan, elméleti farmakológia és toxikológia, valamint számos egyéb mérési és dokumentálási tudnivaló. A felkészítés jó alapot biztosít ahhoz, hogy tanfolyamaink végzett hallgatóink laboratóriumi körülmények között legyenek képesek dolgozni. Szerencsére elég sok a jelentkező, bár kétségtelen az is, hogy jónéhányan csak ideiglenes jelleggel maradnak ezen a pályán, sokan inkább továbblépnek az egészségügy, vagy a gyógyszerészet egyéb területei felé. A kutatási intézmények világaA farmakológus szakasszisztens tehát elsősorban olyan biológiai kutatásokal foglalkozó intézményekben tudnak elhelyezkedni, ahol biokémiai, molekuláris biológiai vizsgálatok folynak, amikbe beletartoznak az állatélettani kutatások is, magyarán az állatkísérletek. Ahhoz hogy egyes gyógyszerek a nagyközönség elé kerüljenek, szükségesek az ilyen irányban végzett tesztelések is, akár tetszik, akár nem, még akkor is, ha ezek legtöbbjét olyan „nemszeretem” rágcsálókon végzik mint a patkány vagy az egér. Az asszisztenseknek fel kell készülniük arra, hogy a laboratóriumi körülmények között tartott rágcsálókon vérnyomást mérjenek, különféle oldatokat adjanak be nekik, injekciózzák őket, ahol sokszor az is előfordulhat, hogy az állat esetleg nem éli túl a beavatkozást. Bármennyire kegyetlennek tűnik az efféle eljárás, mégis humánus célokat szolgál. Ezenfelül az asszisztenseknek tisztában kell lennie a laboratóriumi vegyszerek anyagaival, az eszközök pontos használatával, és hogy mindig betartsák a laboratóriumi vezetők útmutatásait. Az emberi élet, az egészség védelme a cél – Mi végül is rengeteg előkészítő műveletet hajtunk végre – mondja Simon Géza, aki évek óta ezen a pályán dolgozik. – Meg lehet szeretni a munkát, mert rend és tisztaság van, és jó a kollektíva. Mások, a kívülállók szemében elképzelhető, hogy nem annyira szimpatikus feladat állatokkal kísérletezni nap mint nap, de tudomásul kell venni, hogy az új gyógyszeranyagok próbáit egyéb módon igen nehéz volna megoldanunk. Nekünk kell biztosítanunk a megfelelő sterilitási körülményeket, elllenőrizzük a műszerek tisztaságát, hatékonyságát, mi végezzük az altatásokat, bemérjük a vizsgálatokhoz szükséges anyagok mennyiségét, szóval akad tennivaló bőven, pörög az élet, viszonylag hamar eltelik a munkaidő. Valójában egy állatorvosi intézményben is hasonló feladatokat végeznek, csak ott mások a körülmények és a célok, nálunk elsősorban az emberi élet jövendő védelme a fontos, az egészséget segítő új gyógyszeranyagok kipróbálása, és ezért bizony áldozatokat is kell hozni. Munkánkhoz persze hozzátartoznak olyan dokumentálási tevékenységek is, amelyek szintén elég magas fokú precizitást követelnek, így hát nem unatkozhatunk, habár hozzá kell tennem, hogy a nagy pörgés mellett, mint a legtóbb kutatóintézetben, azért léteznek hosszú, kávészünetekkel teli üresjáratos időszakok is, amikor ki tudjuk pihenni koncentrált tevékenységeink fáradalmait. Oldatok, kémcsövek, labornapló Ehhez a pályához tehát elsősorban a laboratóriumban végzett munka kapcsolódik, és hozzá természetesen atomtiszta körülmények dukálnak, mindenütt oldatok, rekeszek, kémcsövecskék és rendszerezett munkaeszközök, melyek működőképességének ellenőrzését szintén a farmakológus szakasszisztensek végzik. Nemcsak a labornaplót, a mérési eredményeket és a műszernaplót kell dokumentálni, hanem minden olyan adatot ami az általános vizgálatokhoz szükséges, és természetesen a megszokott adatoktól való eltéréseket is.- Engem mindez nem zavar – mondja Kiss Réka, hallgató – , hiszen a gyógyszerészet érdekel és tudom hogy itt minden a precizitással jár együtt. Azért jelentkeztem erre a tanfolyamra, hogy először is betekintést nyerjek a laboratóriumi körülmények világába, és ez a hely nagyon megfelelő felkészítésnek tűnik, akár arra is, hogy később esetleg továbbtanuljak ezen a vonalon. Remélem sikerülni fog. PV

Az alsó húgyutak ( húgycső, húgyhólyag ) gyulladása ( Urethr

A húgycső és a húgyhólyag bakteriális fertőzése okozza. Tünetek: a húgycső fertőzése fájdalmas, csípős vizeléssel, a húgyhólyag gyulladása gyakori vizelési ingerrel, hólyagtáji fájdalommal, ritkán véres vizelettel jár. Diagnózis: a panaszok és a vizelet laboratóriumi vizsgálata alapján állítják fel a diagnózist. A vizelet mikroszkópos vizsgálata során fehérvérsejtek, baktériumok, esetleg vörösvértestek láthatók. A vizeletből a kórókozó kitenyészthető. Kezelés: bő folyadékfogyasztás, antibiotikum.

Az adók fajtái

 A központi adók :[személyi jövedelemadó (szja), társasági adó, osztalékadó, általános forgalmi adó (áfa), egyszerűsített vállalkozói adó (eva) kivetése és beszedése az állami adóhatóság feladata.  Általános forgalmi adót (áfát) kell fizetni minden belföldön teljesített termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás (pl. villamos energia, gáz-, hőellátás) után annak a természetes személynek (magánszemélynek), jogi személynek és jogi személyiséggel nem rendelkező jogalanynak, akik gazdasági tevékenységet folytatnak (a munkaviszony nem tartozik ebbe a körbe), és ennek során valamilyen terméket vagy szolgáltatást értékesítenek. Az általános jellemző tehát azt jelenti, hogy mindenki, aki terméket vagy szolgáltatást értékesít, fizeti ezt az adót, mégpedig minden termék és szolgáltatás vonatkozásában.  Az áfa attól forgalmi adó, hogy az áru forgalomba hozatalát, annak értékesítését adóztatják meg. Így az élelmiszer-áruházakban, a műszaki és ruházati üzletekben szinte minden egyes vásárlást meghatározott százalékú forgalmi adó terhel. Ez azt jelenti, hogy áfát mindenki fizet, az értékesítési lánc minden egyes fázisában fizetni kell (ha ugyanis valaki áfás számla nélkül vásárol – mint továbbértékesítő -, akkor a beszerzését terhelő áfát nem tudja levonni az általa értékesített áru után felszámított adóból), de végső soron a fogyasztók, a végső fogyasztók adója, mivel ő már nem tudja tovább és kire hárítani. Az áfát ebből kifolyólag közvetett adónak is nevezik, hiszen azt a végső fogyasztó (a vevő) fizeti meg a vásárolt (vagy igénybevett) áru (szolgáltatás) fogyasztói árában. Az adó alanya azonban nem a fogyasztó (nem ő kerül az adóhatósággal jogviszonyba), hanem az, aki a beszerzett árut (szolgáltatást) értékesíti (nyújtja).  Az általános forgalmi adó mértéke általában 25%, de a törvény által meghatározott esetekben 15% (pl. tejipari termékek, folyóirat, a filmgyártás, gáz-, hő- és vízellátás), ill. 5% (pl. könyv) vagy adómentes is lehet (pl. postai szolgáltatás, lakóingatlanok értékesítése.  A fogyasztási adó :Meghatározott, végső fogyasztást szolgáló termékek lakossági felhasználása (belföldi értékesítés, importálás) után felmerülő befizetési kötelezettség. Az áfához hasonlóan ez is közvetett adó. A mértékét a termék ára után százalékosan határozzák meg. Fogyasztási adóval terhelt termékek pl. az üzemanyag, a cigaretta, a sör, az egyéb szeszes italok, személygépkocsi stb. A fogyasztási adó megfizetése végső soron szintén a fogyasztóra hárul és ezáltal – általában – növeli a fogyasztási cikkek árát.   A helyi adók:az Országgyűlés által meghatározott törvényi keretek között valamely önkormányzat veti ki és szedi be. A helyi adók közé soroljuk a gépjárműadót, az iparűzési adót, a kommunális adókat, a telekadót, az építményadót és az idegenforgalmi adót.  Az adók egy része ún. közvetlen adó – ezt közvetlenül az adóalanyra vetik ki, ő viseli (pl. személyi jövedelemadó), míg a közvetett adót javakra és szolgáltatásokra vetnek ki (nem közvetlenül az emberre), és így csak közvetve terhelik a magánszemélyeket (pl. általános forgalmi adó, fogyasztási adó).  Vállalkozásokat terhelő központi adók Jövedelmük után társasági adót kell fizetni a jövedelem- és vagyonszerzésre irányuló vagy azt eredményező gazdasági tevékenységet (vagyis vállalkozói tevékenységet) folytató szervezeteknek, így a gazdasági társaságoknak (pl. részvénytársaságnak, korlátolt felelősségű társaságnak, betéti társaságnak) a szövetkezeteknek, ügyvédi irodáknak, valamint az alapítványoknak, közalapítványoknak, köztestületeknek, egyházaknak stb., ha vállalkozási tevékenységet is folytatnak. Mértéke 2004-ben a pozitív adóalap 16%-a.  Az osztalékadó alanyai elsősorban a belföldi és külföldi jogszabályok alapján létrehozott jogi személyek (pl. a gazdasági társaságok, szövetkezetek), a jogi személyiséggel nem rendelkező társas cégek (közkereseti társaság, betéti társaság). Az osztalék nem más, mint a tag, a tulajdonos (pl. részvényes) részesedése az adózott eredményből. A kapott osztalék után az osztalékban részesülő 20% osztalékadót fizet. Az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) az – egyéni vállalkozóknál a vállalkozói személyi jövedelemadót és a vállalkozói osztalékalap után fizetendő személyi jövedelemadót (vagy a vállalkozói átalányadót), továbbá az általános forgalmi adót – társas vállalkozások esetében (pl. közkereseti, betéti és korlátolt felelősségű társaság) a társasági adóval, az osztalék utáni személyi jövedelemadóval és az általános forgalmi adóval összefüggő adókötelezettségeket váltja ki.  Az eva bevezetésének célja, hogy az ezt választó adóalanyok nyilvántartási kötelezettsége egyszerűsödjön, adóterhük csökkenjen. Az eva alapja az adóalany által megszerzett bevétel, mértéke a pozitív adóalap 15%-a. dr. Szabó MariannForrás:www.taninfo.hu  

Ayurvédikus masszázs

Az Ayurvéda India holisztikus gyógyító hagyománya, mely több ezer éve óta kíséri az indiai emberek életét, s gyűrűzik be az európai gyógyító hagyományokba is. Az Ayurvéda nem egy vallási rendszer, bár sokszor vallási klisék övezik. Az Ayurvéda az ember testi-lelki adottságait egyaránt figyelembe véve tárja fel az emberi betegségek tüneteinek hátterét. Főleg nem testi folyamatokra koncentrálva, az emberi tudat kettősségeiből eredezteti valamennyi betegség megjelenését. Alkalmazásában élenjárnak azok, akik ismerve a lélek rejtelmeit, és gyógyító felismerésekre juttatják el az embert.Az ayurvédikus egészségmegőrzés lépcsőfokaiAz ayurvédikus hagyományok fontosnak tartják a lelki egészségmegőrzést. Ennek záloga az ősi tanítások szerint az erkölcsök szerint élt élet, a szeretet, a béke és az igazság megvalósítása életünkben. A lelki egészségmegőrzés eszközei a jóga útján történő állhatatos lemondás, a pranayama (légzőgyakorlatok) rendszeres gyakorlása, a meditáció során elért egység és nyugalom érzése. A fizikai egészségmegőrzés részét képezik a gyógynövényes terápiák, a mélytisztító méregtelenítése eljárások, valamint az ayurvédikus masszázsok.A masszázsok koronázatlan királynőjeAz ayurvédikus masszázsok üde színfoltját képezik a mai ember stresszes életének harmonizálásában. Indiában már a születéstől fogva masszírozzák a babákat, támogatják a szülésen átesett kismamák regenerálódását, s segítik az ember feltöltődését a mindennapokban.Az ayurvédikus elvek szerint minden ember egyedi, s az Ayurvéda filozófiáját meghatározó és minket felépítő őselemek (éter, levegő, tűz, víz, föld) különleges ötvözete alkot valamennyi embert. Az őselemek arányának meghatározása fontos az ayurvédikus terápiák során, hiszen az ayurvédikus testalkat meghatározása elengedhetetlen információt hordoz arról, hogy a kezelés során mely készítmények egyensúlyozzák az embert leginkább.Az ayurvédikus masszázsok valamennyi masszázs közül kiemelkedő mennyiségű olaj alkalmazásával történnek. A cél a kezelések során, hogy a test teljesen átázzon a meleg, hidegen sajtolt növényi olajokban, hogy a testalkathoz igazított olajválasztás harmonizáló hatásaival hozza egyensúlyba az ember fizikai állapotát.Az ayurvédikus masszázsok hatásaiA masszázsok között válogatva az ember valamennyi problémájára talál megfelelő terápiát. A meleg olajos és gőzfürdővel záródó Abhyanga masszázs minden eddiginél hatékonyabb relaxációt biztosít, miközben a meleg olajok oldják az izommerevségeket a testben. A Navarakizi és Patra- Pottali kezelések során a meleg olajos testmasszázst különleges, töltött batyukkal történő átdörzsölés követ, melyek felszabadítják a fájó izületek merevségét, extra kenetességet biztosítanak számukra. A homlokra csorgó meleg olajos kezelés, a Shirodara, megnyugtatja az idegrendszert, eredménye a teljes mentális kipihentség érzése. A növényi poros Udwartan masszázs bőrradírozó hatása bababőrt varázsol mindenkinek.Az ayurvédikus masszázsok elmaradhatatlan zárásaként a test puhító terápiája következik. A puhítás egyben melegítést jelent, melynek fontossága abban rejlik, hogy a hő hatására kitágult pórusok a bőrön át megengedik az olajok hatóanyagainak a mélyre szivárgását. Ezáltal a masszázs hatása nem csak felszíni, de sokkal mélyebb is.Kinek javasolt ayurvédikus masszázst tanulni?Ayurvédikus masszázst bárki tanulhat, akit érdekel az emberekkel való foglalkozás, akikhez közel áll egy keleti, holisztikus egészségmegőrző filozófia emberközpontú, személyreszabott rendszere. Az ayurvédikus masszázsképzések kitűnő továbbképzési lehetőségnek bizonyulnak gyógymasszőröknek, svéd- és frissítő masszázstevékenységet folytató szakembereknek, gyógytornászoknak, alternatív mozgás-és masszázsterapeuta szakos természetgyógyászoknak.Mit nyer az, aki az Ayurvédát választja?Mindenképpen az egészségmegőrzés szélesebb, átláthatóbb rendszerének megismerését. Önismeretet, hiszen az ayurvédikus szellemi elvek tanulása során mindenki szembekerül önmagával és feltárul előtte saját konfliktusainak forrása és megoldása. Felüdülést, mert nem csak a kliens kapcsolódik ki a masszázssorán, de a terapeuta sem fárad el annyira, hála az intenzív, de az erős gyúró mozdulatokat nélkülöző masszázstechnikának. Akkreditált minőséget és kredit pontokat, amennyiben választott képzési helye rendelkezik ezen jogosultságok nyújtásával.Az ayurvédikus masszázs mindenki kedvencévé válik, aki egyszer kipróbálta vagy időt szentelt megtanulására!Horváth-Kovács Diánaayurvédikus felnőttképző

Autószerelő OKJ leírás

OKJ-szám: 51 525 01Betölthető foglalkozás: Gépjármű- és motorszerelő,-javító FEOR 7431 Képzési idő: 2 év (felnőttképzésben legfeljebb 2000 óra)Tanulható iskolarendszerben és felnőttképzésben isSzükséges iskolai végzettség: középiskola utolsó évfolyamaiRáépülések• Autótechnikus (emelt szintű, érettségivel)• Gázautószerelő (középszintű, érettségivel)Rész-szakképesítések- Autóbontó (középszintű, 8. évfolyam után)- Autókarbantartó és -ápoló (középszintű, 8. évfolyam után)- Autómosógép-kezelő Személy- és teherautókat, autóbuszokat, motorkerékpárokat és egyéb gépjárművek motorját, futóművét szereli, javítja és karbantartja, valamint ellenőrző méréseket és vizsgálatokat végez.Feladatai:• gépjárművek és gépjárműmotorok vizsgálata és műszaki ellenőrzése • hibák feltárása és javítása • gépjárművek és azok szerkezeti egységeinek szerelése, alkatrészek pótlása és cseréje, valamint javítása és felújítása • a motor, a kormány, a fék és az egyéb gépjárműrészek beállítása • zsírzás, olajozás • gépjárművek kipróbálása, próbautazás • gépjárművek műszaki ellenőrzése, műszeres vizsgálatok és diagnosztikai beállítások végzése • gépjárművek előkészítése hatósági vizsgára • gépjárművek tárolása, műszaki állapotának ellenőrzése, vizsgáztatásainak ügyintézése Jellemző munkakörök:• Autóbontó • Autó-motor szerelő • Diagnosztikai és fogyasztásmérő-szerelő • Fékpadszerelő • Garázsmester • Gépjárműszerelő • Szervizmester Néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozás:7433 Mezőgazdasági gép(motor)-szerelő, -javító8193 Gyártósori összeszerelőMinimális képzettségi (képesítési) feltétel:Középfokú oktatás keretében szakmunkásképzés, szakiskolai képzés által megszerzett képzettség. (Ez a szint főleg az általános ismeret megszerzése szempontjából tér el a III. képzettségi szintbe tartozóktól.)RáépülésekAmikor az itt bemutatott szakmai végzettséget megszerezted, magasabb szinten ezeket a szakmákat tanulhatod. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor iratkozhatsz be a ráépüléseknél felsorolt szakmai képzések valamelyikére, ha előbb elvégezted a most bemutatott képzést. Szakközépiskolák, szakiskolák képzései: